Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6233 - 6234 (Vodafone)


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε έναν φίλο μου έχει κολλήσει το εικονίδιο της αποστολής μηνύματος στην οθόνη και δεν φεύγει ούτε με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων (εκείνο με το βελάκι πάνω από το ανάποδο π). Τι μπορεί να κάνει για να φύγει;

Διεγραψε το μηνυμα απο τα εξερχομενα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Διεγραψε το μηνυμα απο τα εξερχομενα?

Προσπάθησε να το διαγράψει αλλά του βγάζει μήνυμα "η ενέργεια απέτυχε" :worry:

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους!

Ρε παιδιά,γνωρίζει κάποιος να πει για ένα προβληματάκι που αντιμετωπίζω τώρα τελευταία με το κινητό μου 6233 (....στις τελευταίες 2 φορίσεις της μπαταρίας) και συγκεκριμένα αφού λιώσω στην κυριολεξία την μπαταρία με μουσική ή με κλιπάκια για να αποφορτιστεί τελείως πριν την επαναφόρισή της,αφού βάλω το βύσμα του φορτιστή - με κλειστό το κινητό,εννοείται..- αντί να ξεκινήσει η γνωστή ένδειξη (πάνω αριστερά της οθόνης),που δείχνει τη φόρτιση της μπαταρίας ανεξήγητα μου βγαίνουν στο κέντρο της οθόνης οι λέξεις "Test mode" σε κενό φόντο (άσπρο).

Μετά από αυτό δεν μπορώ να κάνω τίποτα, ούτε καν να το σβήσω ξανά από το κουμπί της κορυφής On-Off και αναγκάζομαι να βγάλω την μπαταρία για να εξαλειφθεί αυτή η ένδειξη....Μετά με τη δεύτερη φορά ίσως δεν εμφανιστεί ή αν ξαναεμφανιστεί ξανακάνω το ίδιο - δηλαδή βγάζω και βάζω την μπαταρία ξανά........

Ξέρει κανείς τίποτα πάνω σ'αυτό το πρόβλημα???

Το έχω από τον περασμένο Σεπτέμβρη και ουδέποτε μέχρι τώρα δεν μου το έχει ξανακάνει......!!

:confused: :confused: :confused:

 

Χριστός Ανέστη κατ'αρχήν και Χρόνια Πολλά!!!!

Ρε παιδιά, κανείς που να έχει να μου απαντήσει κάτι στο πρόβλημα που σας περιέγραψα?????????

Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανέστη κατ'αρχήν και Χρόνια Πολλά!!!!

Ρε παιδιά, κανείς που να έχει να μου απαντήσει κάτι στο πρόβλημα που σας περιέγραψα?????????

Δοκίμασες να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων; Αν συνεχίσει να το κάνει, καλό είναι να κάνεις πρώτα ένα backup τα πάντα και μετά να πας μια βόλτα από το κοντινότερο service point.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων; Αν συνεχίσει να το κάνει, καλό είναι να κάνεις πρώτα ένα backup τα πάντα και μετά να πας μια βόλτα από το κοντινότερο service point.

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε αλλά δεν σκέφτομαι να φτάσω μέχρι εκεί, μιας και το πρόβλημα δεν είναι τόσο σοβαρό....Το κινητό δουλεύει καλά, μόνο αυτή η λεπτομέρεια με χαλάει λιγάκι......

Ενημερωτικά- με το backup που αναφέρεις σώζεις τα πάντα από τη μνήμη του τηλεφώνου στον υπολογιστή σου,έτσι? Και μετά αφού π.χ. κατεβάσεις ένα καινούριο λογισμικό τα ξαναεπαναφέρεις στο τηλέφωνο από τον Η/Υ???

Και επίσης από πού κάνεις το backup,από το Nokia PC Suite????

Ευχαριστώ.......:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά!

 

Έχω να σας ρωτήσω κάτι: είχα κάνει ένα backup πριν 2 μέρες στον Η/Υ μου για να κάνω ένα update στο κινητό μου. Όλα καλά μέχρι εδώ. Όταν ξαναπροσπάθησα να κάνω επαναφορά των δεδομένων στο κινητό μου, η διαδικασία "κόλλαγε" στο 18% (τη στιγμή που πέρναγε τις επαφές) και έμενε εκεί. Σύνδεση μέσω καλωδίου (του παλιού που είχα και στο 6630). Έκδοση PC Suite 8.22. Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για κάρτα μνήμης 2GB για το 6233..

Ποια είναι η ταχύτερη και που μπορώ να την βρω στην Ελλάδα?

 

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για κάρτα μνήμης 2GB για το 6233..

Ποια είναι η ταχύτερη και που μπορώ να την βρω στην Ελλάδα?

 

Ευχαριστώ..

 

Μέχρι στιγμής κυκλοφορεί μόνον η απλή των 2GB......

Η Sandisk σε γρήγορες (δηλαδή-ULTRAII EXTREMEIII κλπ.) έχει προς το παρόν μόνο του ενός (1GB)!

Αλλά επειδή εδώ οι άνθρωποι έβγαλαν μέχρι και 4GB microSDHC (micro-SD High Capacity),τότε καθόλου απίθανο σύντομα να δούμε και την micro-SD ULTRAII των 2GB !!

Γειά Χαρά.....

;) ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής κυκλοφορεί μόνον η απλή των 2GB......

Η Sandisk σε γρήγορες (δηλαδή-ULTRAII EXTREMEIII κλπ.) έχει προς το παρόν μόνο του ενός (1GB)!

Αλλά επειδή εδώ οι άνθρωποι έβγαλαν μέχρι και 4GB microSDHC (micro-SD High Capacity),τότε καθόλου απίθανο σύντομα να δούμε και την micro-SD ULTRAII των 2GB !!

Γειά Χαρά.....

;) ;) ;)

 

Σε ευχαριστώ.. Οπότε εφόσον είμαι ακόμα με την 64αρα αναγκαστικά θα πάρω μια normal 2GB γιατί χωρίς αυτή, είναι άχρηστο το πολύ καλό βίντεο που τραβάει το 6233…

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Το 6233 είναι διαφορετικό τηλέφωνο από το 6233i?

 

Μήπως εννοείς το 6230i?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοείς το 6230i?

 

 

Όχι.

Σε αυτή την ιστοσελίδα

http://www.skroutz.gr/products/list?keyphrase=nokia+6233

κάποια μαγαζιά αναφέρουν 6233 και κάποια (π.χ. Hotshop) 6233i:confused:

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει απο οτι ξερω αλλο 6233, το 6234 ειναι απλα Βοδαφον. Παντως απο πωλησεις καομα καλα κρατει...
Link to comment
Share on other sites

Guest gmavrom
Καλησπέρα! Λοιπόν πήρα το 6234 από την Vodafone πρόσφατα με ενσωματωμένη κάρτα μνήμης 64 MB... Μου είπαν ότι η μέγιστη χωρητικότητα κάρτας μνήμης είναι τα 512 ΜΒ και ότι αν πάρω μία κάρτα 1 GB θα υπάρχει πρόβλημα, π.χ. θα κολλάει... Αληθεύει κάτι τέτοιο?? Γιατί είναι πολύ κριμα αν ισχύει...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Λοιπόν πήρα το 6234 από την Vodafone πρόσφατα με ενσωματωμένη κάρτα μνήμης 64 MB... Μου είπαν ότι η μέγιστη χωρητικότητα κάρτας μνήμης είναι τα 512 ΜΒ και ότι αν πάρω μία κάρτα 1 GB θα υπάρχει πρόβλημα, π.χ. θα κολλάει... Αληθεύει κάτι τέτοιο?? Γιατί είναι πολύ κριμα αν ισχύει...

Όχι κατηγορηματικά...Εγώ έχω ένα γίγα και δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα...Το έχουμε ξαναπεί, κάποιοι άσχετοι δεν ξέρουν τί να πουν και όμως τους έχουν να λένε....:O

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Λοιπόν πήρα το 6234 από την Vodafone πρόσφατα με ενσωματωμένη κάρτα μνήμης 64 MB... Μου είπαν ότι η μέγιστη χωρητικότητα κάρτας μνήμης είναι τα 512 ΜΒ και ότι αν πάρω μία κάρτα 1 GB θα υπάρχει πρόβλημα, π.χ. θα κολλάει... Αληθεύει κάτι τέτοιο?? Γιατί είναι πολύ κριμα αν ισχύει...

 

Λοιπόν φίλε μου αυτοί στη Vodafone ή είναι τελείως ανίδεοι ή δεν ξέρω και γω τι άλλο.........Το γράφουν μέχρι και στο περιοδικό τους-ΟΤΙ ΔΗΘΕΝ ΤΟ 6233-6234 ΧΩΡΑΕΙ ΜΟΝΟΝ ΜΕΧΡΙ 512ΜΒ ΚΑΡΤΑ ΜΝΗΜΗΣ!?!?!?!?!

Λοιπόν οι άνθρωποι δεν πάνε καλά......

Εγώ έχω 2GB κάρτα μνήμης και ΦΥΣΣΑΕΙ...!!!!!!!

Οπότε άσε τις μαλ...ες που σου λένε και πάρε 2GB κάρτα!!!

Αυτή είναι άλλωστε και η κάρτα που εγκρίνει ώς μέγιστη η Νόκια για το συγκεκριμένο τηλέφωνο.......

;) ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλε μου αυτοί στη Vodafone ή είναι τελείως ανίδεοι ή δεν ξέρω και γω τι άλλο.........Το γράφουν μέχρι και στο περιοδικό τους-ΟΤΙ ΔΗΘΕΝ ΤΟ 6233-6234 ΧΩΡΑΕΙ ΜΟΝΟΝ ΜΕΧΡΙ 512ΜΒ ΚΑΡΤΑ ΜΝΗΜΗΣ!?!?!?!?!

Λοιπόν οι άνθρωποι δεν πάνε καλά......

Εγώ έχω 2GB κάρτα μνήμης και ΦΥΣΣΑΕΙ...!!!!!!!

Οπότε άσε τις μαλ...ες που σου λένε και πάρε 2GB κάρτα!!!

Αυτή είναι άλλωστε και η κάρτα που εγκρίνει ώς μέγιστη η Νόκια για το συγκεκριμένο τηλέφωνο.......

;) ;) ;)

 

Κι εγώ 2 γιγα λέω να πάρω..

Ποια έχεις πάρει εσύ η ποια μου προτείνεις?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ 2 γιγα λέω να πάρω..

Ποια έχεις πάρει εσύ η ποια μου προτείνεις?

 

Εγώ έχω την απλή της Sandisk-μπλε χρώμα στη συσκευασία- των 2GB και σου την προτείνω ανεπιφύλακτα......

Μέχρι στιγμής η Sandisk δεν έχει βγάλει "γρήγορη" (δηλαδή ULTRAII-μαύρο και χρυσαφί-στη συσκευασία) κάρτα στα 2GB,παρά μόνο στο 1GB!!

Εγώ στη δικιά μου έχω φορτώσει 1,8GB άρχείων (videos,mp3,pictures κλπ.) και δεν συνάντησα κανένα απολύτως πρόβλημα!!

Υπόψην ότι η συγκεκριμένη κάρτα έχει πραγματική χωρητικότητα 1930ΜΒ (δηλ. 1,93GB) και όχι 2GB,αλλά αυτό πιστεύω να το γνωρίζετε-καμμιά κάρτα δεν έχει την χωρητικότητα ,που αναγράφεται,αλλά κάτιτις λιγότερο.....!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα χωραει πολλα τραγουδια το 6233 και νομιζω οτι η καλυτερη λυση για μεταφορα ειναι με ΒΤ πλεον...
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση προς τους κατόχους.

Στο 6131 που ήδη έχω (για την γυναίκα μου) όλα τα ονόματα του καταλόγου μπορούν να κληθούν και φωνητικά χωρίς να κάνεις καμία ρύθμιση. Ισχύει το ίδιο και στο 6233 (έχουν δηλαδή ίδιες και τις λοιπές λειτουργίες του S40) ?

Στο site της Νοκια διάβασα "* Φωνητική κλήση, 25 προκαθορισμένα ονόματα"

Νόμιζα ότι είχαν ακριβώς τις ίδιες λειτουργίες.

Ετοιμαζόμουνα να αγοράσω το 6300 αλλά έχω σπαστεί λόγω της μπαταρίας του και ψάχνω εναλλακτικές λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ΒΟΗΘΕΙΑ! :cry:

Έχω το 6233.

Έσβησα ένα πολύ σημαντικό γραπτό μήνυμα κατα λάθος και χρειάζομαι τον αριθμό του αποστολέα.

Τι μπορώ να κάνω, είτε για να το επαναφέρω, είτε κάτι άλλο;

Η Voda δε μπορεί να βοηθήσει!

Το μήνυμα ήταν στη μνήμη του κινητού... :(

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ΒΟΗΘΕΙΑ! :cry:

Έχω το 6233.

Έσβησα ένα πολύ σημαντικό γραπτό μήνυμα κατα λάθος και χρειάζομαι τον αριθμό του αποστολέα.

Τι μπορώ να κάνω, είτε για να το επαναφέρω, είτε κάτι άλλο;

Η Voda δε μπορεί να βοηθήσει!

Το μήνυμα ήταν στη μνήμη του κινητού... :(

Τιποτα δυστιχως. Αμα το εσβησες τιποτα δεν γινετε

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλοι μου γεια χαρά.

Έκατσα και διάβασα όλες τις σελίδες για το 6131 και για το 6233 μήπως και βρω κάποια λύση στο πρόβλημά μου, αλλά δεν στάθηκα τυχερός. Είμαι από αυτούς που θέλουν να κρατάνε σε καλή κατάσταση και ενημερωμένη την ατζέντα των επαφών του κινητού τους.

Τι θέλω να πω? Ακούστε λοιπόν: Αφού καταχώρησα κάποιες φωτογραφίες στις επαφές του 6233 μου, έκανα "refresh" με F5 των επαφών στο Nokia Suite, εκεί μέσα όμως δεν βλέπω τις εικόνες (μικρογραφίες) που καταχώρησα, κανονικά όμως θα έπρεπε να τις βλέπω, αλλά το χειρότερο στη συσκευή μου πλέον όταν πάω να κάνω να κάνω μεταβολή ή προσθήκη στοιχείων σε κάποιες απο τις επαφές μου και πατήσω ¨αποθήκευση¨, η συσκευή βγάζει μήνυμα "ο χειρισμός απέτυχε STOP" (ή ¨Operation failed¨ όταν το γυρίζω στα αγγλικά).

(firmware: 05.10, 21/12/06, και PC Nokia Suite: 6.83).

Υπ΄ όψιν ότι το ίδιο πρόβλημα είχα και στο προηγούμενο κινητό μου δηλαδή στο 6131.

Μη βιαστείτε όμως και μου πείτε βγάλε τη SIM ή κάνε restart, διότι τα έκανα από μέρες τώρα πριν καθήσω και γράψω αυτό το μήνυμα.

Υποθέτω ότι είναι κάποιο bug του λειτουργικού συστήματος αυτών των συσκευών.

Για όποιον ενδιαφέρεται βαθύτερα, το ίδιο ερώτημα υπέβαλα και στο forum της Nokia στο: http://discussions.europe.nokia.com/discussions/board/message?board.id=phones&message.id=15870#M15870

 

Κάποια βοήθεια κανείς πριν το πάω για format και επανεγκατάσταση λειτουργικού σε Nokia Club ? :) :mad: :O

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...