Jump to content

Harry Potter: Βιβλία


billyavl
 Κοινοποίηση

Ποιο/α βιβλίο/α Harry Potter σας άρεσαν περισσότερο;  

157 members have voted

  1. 1. Ποιο/α βιβλίο/α Harry Potter σας άρεσαν περισσότερο;

    • Ο ΧΠ και η φιλοσοφική λίθος
    • Ο ΧΠ και η κάμαρα με τα μυστικά
    • Ο ΧΠ και ο αιχμάλωτος του Αζκαμπάν
    • Ο ΧΠ και το Κύπελλο της φωτιάς
    • Ο ΧΠ και το Τάγμα του Φοίνικα
    • Ο ΧΠ και ο ημίαιμος πρίγκιπας
    • Ο ΧΠ και οι κλήροι του θανάτου
    • Διάβασα κάποιο και δε μου άρεσε καθόλου
    • Δεν έχω διαβάσει κανένα και ούτε πρόκειται
    • Δεν έχω διαβάσει κανένα αλλά θα ήθελα να διαβάσω κάποιο


Recommended Posts

Το αγόρασα το βιβλίο χθες το μεσημέρι και χθες το βράδυ το τελείωσα!Απίστευτο,σε αφήνει με τρομερή αγωνία για το τι θα γίνει στο τελευταίο βιβλίο.

 

Απίστευτη πλοκή,μακράν το καλύτερο σε σχέση με τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 743
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Paidia milame gia TO vivlio!

Ego exo diavasei kai ta 6.To ekto malista to diavasa se 3 meres!

Ine kai ta 6 fovera vivlia.

Den pistevo afta gia magies kai satanismous to kseka8arizo se olous.

Ektos aftou ta vivlia afte exoun poly va8i noima ektos apo magies kai ksorkia(simasia tis filias,simasia tou na exis ikogenia, aksia tis filias k.a.p)

 

Oson afora tis tenies ine oles telies...perimeno idi tin epomeni!

 

Oson afora to 7 lipame pou 8a einai to telefteo.....(elpizo na vgali kai alla i J.K.Rowling)

Sto 7o pistevo oti o Harry vriskei afton ton R.A.Mp pou pire tous pemptousiotes kai mazi me afton kai olo to tagma tou finika polemoun ton Voldemort kai tous 8anatofagous. O Nevil pistevo oti i pezi paraplanitiko rolo i 8a sta8ei sto plevro tou Harry os to telos. Telos o Harry pantrevete tin aderfi tou Ron kai o Ron tin Ermioni(pou egine koulara telefteos-sto ergo)....

Kai zisane Aftoi kala k emis kalitera!(ektos kai an vgi 8o!!!-elpizo!)

 

Mixalis

PROUD ARSENAL FAN

http://images.skysports.com/images/badges/100x100/3.gif

Link to comment
Share on other sites

Οπότε συγνώμη, αλλά μάλλον δεν τα βρήκες τόσο ενδιαφέροντα όσο ισχυρίζεσαι :whistle:

 

Όλοι εμείς οι χαρρυποττεροκαμένοι ανυπομονούσαμε να βγει το επόμενο βιβλίο και, μόλις αυτό γινόταν, το διαβάζαμε μετά μανίας.. και ναι, είμαι 28, τρελαίνομαι για Χάρυ Πόττερ και δε ντρέπομαι να το πω :p

 

 

:!:

Τι λέτε, να ιδρύσουμε το HPAA;

(Harry Potter Anonymous Addicts)

 

"Με λένε freckles και είμαι καλά!" :lol:

 

 

Συμφωνώ απόλυτα!!! μετρουσα τισ μέρεσ για το πότε θα κυκλοφορήσει το επόμενο βιβλίο, και εννοείται, το διάβαζα μετά μανίασ! :w00t:

Το 6ο για να καταλαβεις, το τέλειωσα σε τρεις μερες και τη μια απ' αυτέσ δε διάβασα ούτε μια σελίδα- προσπαθησα όσο μπορουσα να παρατείνω το διαστημα που το διαβαζα, αλλα δεν τα κατάφερα! :O

Και τώρα και πάλι θα σκάσω μέχρι να βγει το 7ο! δεν μπορώ να περιμένω!!! είμαι χαριποτερομανής, τι να κάνω... :love:

"Μια αλήθεια που λέγεται με κακή πρόθεση, υπερτερεί απ' όλα τα ψέματα που μπορείς να σκαρφιστείς" Γουίλιαμ Μπλεικ
Link to comment
Share on other sites

είμαι χαριποτερομανής, τι να κάνω... :love:

 

Don't we all are...?

 

Επειδή σήμερα ξαναείδα την τέταρτη ταινία και δεν μπόρεσα να προσέξω, μήπως μπορεί να με βοηθήσει κανείς ως προς τον συνοδό της Φλερ Ντελακούρ στο χορό; Μου καρφώθηκε στο μυαλό και δεν μπορώ να θυμηθώ ποιός ήταν...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι καν αν αναφερεται στα βιβλια (και μιας και εχω μονο το τελευταιο δεν μπορω να σε βοηθησω)...εκτος απο το να σου δωσω το screenshot του συνοδου της:

 

http://img202.imageshack.us/img202/8903/capture5kw.jpg

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι καν αν αναφερεται στα βιβλια (και μιας και εχω μονο το τελευταιο δεν μπορω να σε βοηθησω)...εκτος απο το να σου δωσω το screenshot του συνοδου της:

 

http://img202.imageshack.us/img202/8903/capture5kw.jpg

 

Κι εγώ δυστυχώς έχω μόνο το πέμπτο και το έκτο Αθήνα. Η απάντηση θα έρθει το αργότερο σε 16 μέρες... Thanks για την photo πάντως!

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Got it! :cool:

Πηγε με τον Roger Davies, αρχηγο και Chaser των Ravenclaw στο Quidditch.

Happy now; :D

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Αν δω κανέναν να το φοράει στον δρόμο θα τον δείρω! :p

Μια απο τα ίδια :p:lol:

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι ο Snape δεν ειναι με το μερος των Θανατοφαγων! Θεωρω οτι σκοτωσε τον Dumbledore αναγκασμενος απο τον ορκο που ειχε δωσει, και με την κατανοηση του Dumbledore. Νομιζω οτι το "Σε παρακαλω Snape" δεν ηταν ικεσια για να του χαρισει τη ζωη, αλλα για να του την παρει (ωστε να μην αποκαλυφθει ο Χαρι) ή για να προστατευσει μετεπειτα τον Χαρι. Θα ηταν ιδιαιτερως παραξενο να ειχε πειστει ο Dumbledore για την αθωοτητα του Snape και τελικα να ηταν λανθασμενος...

 

Οσο για το επομενο βιβλιο, ας κανω καποιες υποθεσεις:

Απο το 4ο - νομιζω- βιβλιο και μετα αρχιζει και παρουσιαζεται ολοενα κα περισσοτερο ως "Εκλεκτος" ο Χαρι. Επομενο ειναι να ακολουθησει την πορεια του Εκλεκτου-Μεσσια...και να πεθανει θυσιαζομενος για τους υπολοιπους στο τελος. Θεωρω οτι αυτο θα συμβει ειτε σε καποια μαχη του με τον Voldermort στην οποια θα προσπαθει να σωσει τον Νεβιλ ( ο οποιος θα αποδειχτει οτι ειναι στην πραγματικοτητα το παιδι ης προφητειας- θυμηθειτε το 5ο) ειτε γιατι ο ιδιος θα ειναι...ο τεταρτος Πεμπτουσιωτης!

 

(παρατραβηγμενο το ξερω , αλλα εχοντας τοσο στενη σχεση με τον Voldermort, αφου μπορει ο ενας να διεισδυει στις σκεψεις του αλλου, ο Voldermort αναγεννηθηκε απο το αιμα του Χαρι, ή οτι ο Χαρι εχει καποιες απο τις ιδιοτητες του Voldermort, συν το οτι ειναι ο μοναδικος εκ των τεσσαρων Hocruxes ο οποιος δεν εχει ξεκαθαριστει τι ειναι...με βαζει σε σκεψεις!)

 

Ως αντεπιχειρηματα στα παραπανω φυσικα μπορουν να ειπωθουν οτι:

α) Τοτε γιατι να θελει ο Voldermort να σκοτωσει τον Χαρι αφου περιεχει και ενα κομματι της δικης του ψυχης;

β) Οτι μετα θα παθουν καμια 30 εκατομμυρια παιδια καταθλιψη!

γ) Τι βιβλια θα γραψει μετα η JKR (ok εχει πει οτι το 7ο βιβλιο θα ειναι και το τελευταιο της σειρας, αλλα αυτα μας τα ειπαν και αλλοι! Ποσο μαλλον οσο πουλουν τρελα και τα βιβλια και οι ταινιες!) ;

 

Σχολια-αποψεις; (God this is a large post! )

 

 

Συμφωνω απόλυτα για ότι λες για τον Σνέιπ- αυτό σκεφτόμουν κι εγώ!

Πωσ αλλιώς μπορεί ο Ντάμπλντορ να του δείχνει τόσο τυφλή εμπιστοσύνη, σε πεισματικο βαθμό, αν δεν ητεν σίγουροσ για την αθωότητα του σνέιπ, ακόμα κι αν όλα τα σημάδια συνηγορούσαν εναντίον του? Πιστεύω ήταν αναγκασμένος να δώσει στη ναρκίσα τον απαραβίαστο όρκο ότι θα προστατέψει τον μαλφόι , και θα τον βοηθήσει στην αποστολή του [να σκοτώσει τον Ντάμπλντορ για να ρίξει στάχτη στα μάτια της μπελατριξ, που είχε αρχισει να τον υποψιαζεται. Πιστεύω δηλαδή πωσ δεν ήταν διπλόσ πρακτγορας για να δίνει στον βόλντεμορτ πληφορίες για το τάγμα εκ των έσω- άλλα το αντιθετο. Είναι βέβαια και το γεγονος πως αν ήταν πραγματικά με το μέροσ του τάγματος θα διάλεγε ίσως να θυσιαστεί για να σώσει τον Ντάμπλντορ, και θα προτιμούσε να παραβιάσει τον απαραβίαστο όρκο που είχε δώσει- [αν και δεν ξέρω τι συνέπειες ακριβώς έχει η παραβίαση του. Δεν νομίζω απλά να ήταν ο θάνατος του Σνέιπ, ίσως να ήταν κάτι που να ήταν υπεράνω ακόμα και από το να θυσιάσει τον ντάμπλντορ, κάτι πολυ πιο σημαντικό, που θα είχε μεγελύτερες συνεπειες... Δεν ξερω....]

 

Επίσης, η ιδέα για το ότι πιθανον ο χάρι να είναι ο αγνωστος πεμπτουσιωτής, αν και θα συμφωνήσω πως αν και είναι αρκετά "extreme",-δεν μου είχε περάσει απ το μυαλό κάτι τέτοιο- υπάρχουν πολλα στοιχεία που τη στηρίζουν...

Οπωσ είπεσ κι εσύ, οι δεσμοί αίματος του Βόλντεμορτ με τον χάρι από τοτε στο νεκροταφείο, η κατάρα που άφησε στον χάρι το σημάδι του και εξοστρακιστηκε στον βόλντεμορτ, που δημιούργησε τον δεσμό μεταξύ τους, όπωσ και η προφητεία, είναι στοιχεία που στηρίζουν τη θεωρία, και θα μπορούσαν να οδηγήσουν τον βόλντεμορτ να χρησιμοποιήσει τον μεγαλύτερο εχθρό του σαν σκεύος που θα φέρει ενα κομμάτι της ψυχής του -ειρωνικά κατα μία έννοια- αφού όπως είχε πει και ο ντάμπλντορ στον βόλντεμορτ πάντα άρεσαν οι συμβολισμοι. Βέβαια το να διαλέξει εναν άνθρωπο σαν σκεύος για ενα κομμάτι για την πολύτιμη ψυχή του, φαντάζει πολυ ριψοκίνδυνη, και πολυ δύσκολα θα μπορούσε ο βόλντεμορτ να ρισκάρει κάτι τέτοιο. επίσης όπως αναφερεις, πολυ ισχυρο αντεπιχείρημα είναι ότι αν ο βόλντεμορτ είχε δημιουργήσει πεμπτουσιωτή στον ίδιο τον χάρι, δεν βγάζει νόημα το ότι προσπαθει να τον σκοτώσει, αφού έτσι καταστρέφει και τον πολυτιμο πεμπτουσιωτή του. Παντως σαν ιδέα, μου αρέσει πολυ, αν και πιστεύω ότι ο χάρι μάλλον θα αποφασίσει να αυτοκτονήσει σε μια τέτοια περιπτωση, όταν μάθει στην αναζήτηση του για τους υπόλοιπους πεμπτουσιωτές ότι και ο ίδιος φέρει κάτι που πρέπει να το καταστρεψει για να μπορεσει να σκοτωσει οριστικα τον βόλντεμορτ, οπότε ισωσ θα αναλάβει ο νάβιλ να σκοτώσει τον βόλντεμορτ [λιγο επιστημονική φαντασία, ε? ] anyway, τη συνέχεια θα την μάθουμε προσεχώς...

"Μια αλήθεια που λέγεται με κακή πρόθεση, υπερτερεί απ' όλα τα ψέματα που μπορείς να σκαρφιστείς" Γουίλιαμ Μπλεικ
Link to comment
Share on other sites

έχω κάποιες απορίες σχετικά με το 5ο βιβλιο...

Βασικά σχετιζονται με το τμήμα μυστηρίων του υπουργείου μαγείασ. είμαι πάρα πολυ περίεργη να μάθω τι ακριβως σημαίνει η αψίδα στην οποία πέθανε ο σείριος... Οπωσ και τι περιείχει η πόρτα που ήταν πάντα κλειδωμένη, και ο ντάμπλντορ είχε πει ότι ήταν κάτι σχετικό με την πανάρχαια δύναμη της αγάπης, αλλα και οι άλλες πορτες στο τμημα μυστηρίων εκτός από αυτή με τις προφητείες, με τα ρολόγια και τους εγκεφάλους... Εχει κανεις καμια ιδέα??? please!!! Πεθαίνω απο περιέργεια... Ελπιζα ότι θα ανέφερε κάτι γι αυτά το 5ο βιβλίο, αλλά... τζίφος ...

 

Περιμένω, ε?

"Μια αλήθεια που λέγεται με κακή πρόθεση, υπερτερεί απ' όλα τα ψέματα που μπορείς να σκαρφιστείς" Γουίλιαμ Μπλεικ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαρίστως να σε βοηθήσουμε, αλλά ούτε εμείς γνωρίζουμε. Και δεν μπορώ να βρω και την Rowling στο κινητό να μου πει...

 

Όπως και να 'χει, προσωπική μου άποψη είναι είτε ότι

(α) ο Σνέηπ πράγματι είναι κακός και πράγματι σκότωσε τον Ντάμπλντορ, είτε ότι (β) ο Σνέηπ δεν σκότωσε πράγματικά τον Ντάμπλντορ, αλλά κάποιον που είχε πάρει τη θέση του (βλέπε πολυχημικό φίλτρο), κάποιον τον οποίο ο Σνέηπ γνώριζε και τον γνώριζε κι εκείνος. Εξ ου και το "σε παρακαλώ Σνέηπ", το οποίο ξενίζει αν προέρχεται από κάποιον όπως τον Ντάμπλντορ, ενώ από τα χείλη ενός κακού ο οποίος νόμιζε τον Σνέηπ για φίλο είναι αναμενόμενο. Αλλά το σενάριο μπάζει αν σκεφτεί κανείς ότι εφόσον ο Ντάμπλντορ δεν ήταν Ντάμπλντορ τότε: (α) δεν υπήρχε περίπτωση ο Ντάμπλντορ να ζητήσει από κάποιον να θυσιαστεί γι' αυτόν και (β) αν ο Βόλντεμορτ το γνώριζε γιατί ζήτησε από τον Μάλφοϋ να σκοτώσει τον Ντάμπλντορ...

 

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ! Λίγα spoiler tags βάλτε ! Τε έχετε πεί όλα !

Δείτε πως μπαίνουν : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=64338

Link to comment
Share on other sites

Παντως σαν ιδέα, μου αρέσει πολυ, αν και πιστεύω ότι ο χάρι μάλλον θα αποφασίσει να αυτοκτονήσει σε μια τέτοια περιπτωση, όταν μάθει στην αναζήτηση του για τους υπόλοιπους πεμπτουσιωτές ότι και ο ίδιος φέρει κάτι που πρέπει να το καταστρεψει για να μπορεσει να σκοτωσει οριστικα τον βόλντεμορτ, οπότε ισωσ θα αναλάβει ο νάβιλ να σκοτώσει τον βόλντεμορτ [λιγο επιστημονική φαντασία, ε? ]

 

Μπα...ακριβως αυτο το σεναριο εχω και εγω στο μυαλο μου... :cool: :)

 

Ευχαρίστως να σε βοηθήσουμε, αλλά ούτε εμείς γνωρίζουμε. Και δεν μπορώ να βρω και την Rowling στο κινητό να μου πει...

 

 

Όπως και να 'χει, προσωπική μου άποψη είναι είτε ότι (α) ο Σνέηπ πράγματι είναι κακός και πράγματι σκότωσε τον Ντάμπλντορ, είτε ότι (β) ο Σνέηπ δεν σκότωσε πράγματικά τον Ντάμπλντορ, αλλά κάποιον που είχε πάρει τη θέση του (βλέπε πολυχημικό φίλτρο), κάποιον τον οποίο ο Σνέηπ γνώριζε και τον γνώριζε κι εκείνος. Εξ ου και το "σε παρακαλώ Σνέηπ", το οποίο ξενίζει αν προέρχεται από κάποιον όπως τον Ντάμπλντορ, ενώ από τα χείλη ενός κακού ο οποίος νόμιζε τον Σνέηπ για φίλο είναι αναμενόμενο. Αλλά το σενάριο μπάζει αν σκεφτεί κανείς ότι εφόσον ο Ντάμπλντορ δεν ήταν Ντάμπλντορ τότε: (α) δεν υπήρχε περίπτωση ο Ντάμπλντορ να ζητήσει από κάποιον να θυσιαστεί γι' αυτόν και (β) αν ο Βόλντεμορτ το γνώριζε γιατί ζήτησε από τον Μάλφοϋ να σκοτώσει τον Ντάμπλντορ...

 

...Μου ειπε το μεσημερι οτι θα το 'χει κλειστο, για αυτο δεν απανταει! Ξαναδοκιμασε αυριο! :w00t: :lol:

 

Δεν μου αρεσει αυτο το σεναριο ιδιαιτερα...Rewrite please! :p Αν και θα ηταν καλη κινηση το πολυχημικο φιλτρο, σκεψου

οτι ο Χαρι ηταν μαζι με τον Νταμπλντορ ολη την ωρα καθως εκλεβαν τον Πεμπτουσιωτη, και κατα το γυρισμο τους και πως δεν νομιζω πολλοι μαγοι να ειχαν τη δυνατοτητα να κανουν ο,τι εκανε ο Νταμπλντορ μεσα στη σπηλια. ;) Επισης, οπως λες και εσυ δεν νομιζω να αφηνε καποιον αλλο να θυσιαστει αντι για αυτον... - Ο Σνεϊπ φυσικα δεν θα ειχε κανενα προβλημα να τον σφαξει, αλλα... :p

 

Γενικα νομιζω οτι ολα τα σεναρια που θελουν τον Νταμπλντορ ζωντανο, ειναι ευσεβεις ποθοι των απανταχου χαριποτερικων...I am very afraid that he is indeed dead! :(

 

Οσο για το να ειναι ο Σνεϊπ κακος, θα μου εκανε πολυ εντυπωση...Δεν ξερω, ο καθενας εχει σχηματισει τις δικες του αποψεις και κανενος δεν ειναι πιοο ισχυρη απο του αλλου, αλλα ειμαι σχεδον βεβαιος οτι θα παιξει θετικο ρολο στο τελευταιο...

 

 

έχω κάποιες απορίες σχετικά με το 5ο βιβλιο...

Βασικά σχετιζονται με το τμήμα μυστηρίων του υπουργείου μαγείασ. είμαι πάρα πολυ περίεργη να μάθω τι ακριβως σημαίνει η αψίδα στην οποία πέθανε ο σείριος... Οπωσ και τι περιείχει η πόρτα που ήταν πάντα κλειδωμένη, και ο ντάμπλντορ είχε πει ότι ήταν κάτι σχετικό με την πανάρχαια δύναμη της αγάπης, αλλα και οι άλλες πορτες στο τμημα μυστηρίων εκτός από αυτή με τις προφητείες, με τα ρολόγια και τους εγκεφάλους... Εχει κανεις καμια ιδέα??? please!!! Πεθαίνω απο περιέργεια... Ελπιζα ότι θα ανέφερε κάτι γι αυτά το 5ο βιβλίο, αλλά... τζίφος ...

 

Περιμένω, ε?

 

Σχετικα με ολα τα υπολοιπα, δεν μπορω να εκφερω αποψη γιατι δεν τα πολυθυμαμαι, αλλα για την αψιδα οπου...πεθανε ο Σειριος...ειχα απο τοτε τις αμφιβολιες μου. Θελω να ελπιζω - και επειδη δεν εγινε ξεκαθαρο το οτι πεθανε, απλα το οτι δεν θα "ξαναγυρισει" - οτι μπορει να ειναι ζωντανος. You never know! :)

 

Ρε παιδιά ! Λίγα spoiler tags βάλτε ! Τα έχετε πεί όλα !

Δείτε πως μπαίνουν : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=64338

 

Right he is! Very right! ;)

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρεσει αυτο το σεναριο ιδιαιτερα...Rewrite please! :p Αν και θα ηταν καλη κινηση το πολυχημικο φιλτρο, σκεψου

οτι ο Χαρι ηταν μαζι με τον Νταμπλντορ ολη την ωρα καθως εκλεβαν τον Πεμπτουσιωτη, και κατα το γυρισμο τους και πως δεν νομιζω πολλοι μαγοι να ειχαν τη δυνατοτητα να κανουν ο,τι εκανε ο Νταμπλντορ μεσα στη σπηλια. ;) Επισης, οπως λες και εσυ δεν νομιζω να αφηνε καποιον αλλο να θυσιαστει αντι για αυτον... - Ο Σνεϊπ φυσικα δεν θα ειχε κανενα προβλημα να τον σφαξει, αλλα... :p

 

Γενικα νομιζω οτι ολα τα σεναρια που θελουν τον Νταμπλντορ ζωντανο, ειναι ευσεβεις ποθοι των απανταχου χαριποτερικων...I am very afraid that he is indeed dead! :(

 

Οσο για το να ειναι ο Σνεϊπ κακος, θα μου εκανε πολυ εντυπωση...Δεν ξερω, ο καθενας εχει σχηματισει τις δικες του αποψεις και κανενος δεν ειναι πιοο ισχυρη απο του αλλου, αλλα ειμαι σχεδον βεβαιος οτι θα παιξει θετικο ρολο στο τελευταιο...

 

Δεν ξέρω, προσωπικά πιστεύω ότι ο Ντάμπλντορ θα επιστρέψει. Μου έχει καρφωθεί στο μυαλό και δεν μπορώ να το βγάλω. Θα σκεφτώ και κανένα καινούργιο σενάριο και θα επιστρέψω... :) H πλάκα θα είναι να επιστρέψουν και οι 2 (Ντάμπλντορ, Σείριος)...

Όσο για τα spoliers, προσωπικά θεώρησα πως δεν υπάρχει άτομο εδώ μέσα που να μην το έχει διαβάσει ακόμη. Sorry, anyway...

 

edit:

Σκέφτηκε κανείς να παίζει κάτι με Πεμπτουσιωτές και Ντάμπλντορ...;

 

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Λύστε μου μια απορία σχετικά με το 5ο βιβλίο, επειδή το έχω δανείσει και δεν μπορώ να θυμηθώ:

 

 

Η Τρελόνι είχε τις αισθήσεις της όταν έκανε την προφητεία; Διότι, στο 6ο βιβλίο, λέει ότι τους διέκοψε ο Σνέιπ. Άρα, είχε τη συνείδησή της όταν τους κρυφάκουσε ο Σνέιπ, και άρα, πότε άκουσε ο Σνέιπ την προφητεία; Ή μήπως δεν την άκουσε ποτέ, διότι δεν έγινε ποτέ;

 

 

Η τραβηγμένη θεωρία μου λέει ότι:

 

δεν υπήρξε ποτέ προφητεία, ο Σνέιπ, διπλός πράκτορας του Ντάμπλντορ, μετέφερε στον Βόλτερμορτ μια υποτιθέμενη προφητεία, με σκοπό να οδηγηθεί ο Βόλτερμορτ σε παγίδα στημένη από το Τάγμα του Φοίνικα, οι οποίοι έχουν χρησιμοποιήσει το Χάρυ ως δόλωμα, με κάποιο ξόρκι προστασίας στο Αβάντα Κεντάβρα, ώστε να εξοντωθεί ο Βόλτερμορτ.

 

Αυτό στηρίζεται από το δεδομένο ότι, ενώ ο Ντάμπλντορ ήδη γνώριζε, πριν από τον Βόλτερμορτ, ότι ένα από τα δύο παιδιά θα είναι ο στόχος του , δεν πρόλαβε να τα προστατεύσει. Γιατί;

 

 

Υπάρχει φυσικά και η εκδοχή

να προσπάθησαν να κατευθύνουν τον Βόλτερμορτ στον Νέβιλ, αλλά αυτός να θεώρησε πιο πιθανό τον Χάρυ και τα γεγονότα εξελίχθηκαν όπως τα ξέρουμε μέχρι τώρα.

 

Το να είναι ο Χάρυ Πεμπτουσιωτής ως εκούσια πράξη του Βόλτερμορτ το θεωρώ μάλλον απίθανο. Η κατάρα που χτύπησε τον Χάρυ ήταν Ασυγχώρητη, και όχι κάποια προσπάθεια δημιουργίας Πεμπτουσιωτή (τουλάχιστον έτσι γνωρίζουμε).

 

 

 

Φυσικά περιμένουμε να μάθουμε το ρόλο του αγνώστου με τα αρχικά Ρ.Α.Μπ. ... που υποψιάζομαι ότι θα είναι ο μέντορας του Χάρυ στο 7ο βιβλίο...

 

sakis for the masses, θου for the few

Link to comment
Share on other sites

Λύστε μου μια απορία σχετικά με το 5ο βιβλίο, επειδή το έχω δανείσει και δεν μπορώ να θυμηθώ:

 

 

Η Τρελόνι είχε τις αισθήσεις της όταν έκανε την προφητεία; Διότι, στο 6ο βιβλίο, λέει ότι τους διέκοψε ο Σνέιπ. Άρα, είχε τη συνείδησή της όταν τους κρυφάκουσε ο Σνέιπ, και άρα, πότε άκουσε ο Σνέιπ την προφητεία; Ή μήπως δεν την άκουσε ποτέ, διότι δεν έγινε ποτέ;

 

 

Η τραβηγμένη θεωρία μου λέει ότι:

 

δεν υπήρξε ποτέ προφητεία, ο Σνέιπ, διπλός πράκτορας του Ντάμπλντορ, μετέφερε στον Βόλτερμορτ μια υποτιθέμενη προφητεία, με σκοπό να οδηγηθεί ο Βόλτερμορτ σε παγίδα στημένη από το Τάγμα του Φοίνικα, οι οποίοι έχουν χρησιμοποιήσει το Χάρυ ως δόλωμα, με κάποιο ξόρκι προστασίας στο Αβάντα Κεντάβρα, ώστε να εξοντωθεί ο Βόλτερμορτ.

 

Αυτό στηρίζεται από το δεδομένο ότι, ενώ ο Ντάμπλντορ ήδη γνώριζε, πριν από τον Βόλτερμορτ, ότι ένα από τα δύο παιδιά θα είναι ο στόχος του , δεν πρόλαβε να τα προστατεύσει. Γιατί;

 

 

Υπάρχει φυσικά και η εκδοχή

να προσπάθησαν να κατευθύνουν τον Βόλτερμορτ στον Νέβιλ, αλλά αυτός να θεώρησε πιο πιθανό τον Χάρυ και τα γεγονότα εξελίχθηκαν όπως τα ξέρουμε μέχρι τώρα.

 

Το να είναι ο Χάρυ Πεμπτουσιωτής ως εκούσια πράξη του Βόλτερμορτ το θεωρώ μάλλον απίθανο. Η κατάρα που χτύπησε τον Χάρυ ήταν Ασυγχώρητη, και όχι κάποια προσπάθεια δημιουργίας Πεμπτουσιωτή (τουλάχιστον έτσι γνωρίζουμε).

 

 

 

Φυσικά περιμένουμε να μάθουμε το ρόλο του αγνώστου με τα αρχικά Ρ.Α.Μπ. ... που υποψιάζομαι ότι θα είναι ο μέντορας του Χάρυ στο 7ο βιβλίο...

 

 

Η Τρελόνι δεν είχε τις αισθήσεις της όταν έκανε την προφητεία, απλά μετά όταν και βρήκε τις αισθήσεις της πήραν είδηση τον Σνέηπ και οι 2 και γι' αυτό θυμάται ότι τον είδε.

Το σενάριο αν και τραβηγμένο, "παίζει" να είναι και σωστό. Γιατί θα μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν τον Χάρυ ως δόλωμα, αλλά δεν νομίζω ότι θα δεχόταν ο Ντάμπλντορ να ρισκάρουν την ζωή του Χάρυ για τον Βόλντεμορτ. Επίσης δύσκολο να δημιουργηθεί αντί ξόρκι για την κατάρα, αφού είναι εξαιρετικά δυνατό ξόρκι, αλλά επίσης και γιατί το "ξόρκι" που έσωσε τον Χάρυ ήταν η αγάπη, όπως μας λένε σε όλα τα βιβλία μέχρι τώρα, και την οποία θα χρησιμοποιήσει ο Χάρυ στο έβδομο βιβλίο για να εξοντώσει τον Βόλντεμορτ.

Όσον αφορά τον Χάρυ να είναι Πεμπτουσιωτής, αυτό είναι δυνατόν γιατί έτσι θα έπρεπε να πεθάνει ένας αθώος για να καταστραφεί η πιθανότητα να επιστρέψει ο Βόλντεμορτ. Δηλαδή αν εξοντωθούν όλοι οι υπόλοιποι Πεμπτουσιωτές και μείνει μόνο ο Χάρυ, θα πρέπει κάποιος να τον σκοτώσει ή να αυτοκτονήσει ο ίδιος για να μην μπορεί ο Βόλντεμορτ να επιστρέψει. Ο Βόλντεμορτ αφού ξέρει ότι ο μόνος που μπορεί να τον σκοτώσει είναι ο Χάρυ, τον κάνει Πεμπτουσιωτή, πιστεύοντας ότι είναι αδύνατον ο Χάρυ να τον σκοτώσει, γιατί ο ίδιος είναι πολύ καλύτερος μάγος και συνεπώς, ένα κομμάτι από την ψυχή του είναι ασφαλές. Γι' αυτό και ίσως όταν το μάθει ο Χάρυ να αυτοκτονήσει για να σωθούν οι υπόλοιποι, από την αγάπη που νιώθει για αυοτύς. Το θέμα όμως είναι άλλο. Τι γίνεται στον Πεμπτουσιωτή αφού χρησιμοποιηθεί; Αν δηλαδή καταστρέφεται μετά την χρήση του, τότε είναι σχεδόν σίγουρο ότι ο Χάρυ είναι ένας. Γιατί αν τελικά καταστραφούν οι υπόλοιποι Πεμπτουσιωτές και μείνει μόνο ο Χάρυ, ο Βόλντεμορτ και να πεθάνει θα μπορεί να χρησιμοποιήσει τον Χάρυ ως Πεμπτουσιωτή, καταστρέφοντας τον.

 

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

κοιτα κι εγω πιστεύω ότι ο θάνατος του ντάμπλντορ, όσο κι αν δε θέλουμε να το παραδεχτούμε είναι οριστικός... τι στο καλό πια? ολόκληρη κηδεία εγινε! :D δεν νομίζω ότι παίζει κάτι με πολυχημικό φίλτρο κλπ.

"Μια αλήθεια που λέγεται με κακή πρόθεση, υπερτερεί απ' όλα τα ψέματα που μπορείς να σκαρφιστείς" Γουίλιαμ Μπλεικ
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα όμως είναι άλλο. Τι γίνεται στον Πεμπτουσιωτή αφού χρησιμοποιηθεί; Αν δηλαδή καταστρέφεται μετά την χρήση του, τότε είναι σχεδόν σίγουρο ότι ο Χάρυ είναι ένας.

 

 

Τι ακριβώς εννοείς "να χρησιμοποιηθεί ο πεμπτουσιωτής", "καταστρέφεται με την χρήση του"? Με ποιο τρόπο γινεται αυτό?

Εγω απ' ό,τι έχω καταλάβει μέχρι στιγμής, ο πεμπτουσιωτής απλά αποθηκεύει ενα κομμάτι της ψυχής του μάγου που τον δημιουργεί, και για να γίνει αυτό απαιτείται η διάπραξη φόνου, και φυσικά το κατάλληλο ξόρκι.

Δηλαδή εννοείς ότι ο πεμπτουσιωτής μπορεί να λειτουργήσει και σαν κάτι περισσότερο από ένα "σκεύος" φυλαξης ενός μέρους της ψυχής του μάγου που το δημιουργεί? Και αν συμβαίνει αυτό τότε τι αλλο μπορεί να κάνει?

Αν ο χάρι είναι ένας από τους πεμπτουσιωτές που έχει δημιουργήσει ο βόλντεμορτ, αφού για να μπορέσει να πεθάνει ο β. θα πρέπει να καταστραφόυν πρώτα όλοι οι πεμπτουσιωτές, τότε θα πρέπει να πεθάνει και ο χάρι (ή κάνω λάθος?) Αν ο βόλντεμορτ λοιπόν σκοτώσει τον χάρι, δεν θα καταστρέψει συγχρόνως έναν από -τους τόσο πολύτιμους- πεμπτουσιωτές του? αν είναι έτσι για ποιο λόγο να θέλει να το κάνει αυτό? δεν είναι παράλογο?

 

 

Γιατί αν τελικά καταστραφούν οι υπόλοιποι Πεμπτουσιωτές και μείνει μόνο ο Χάρυ, ο Βόλντεμορτ και να πεθάνει θα μπορεί να χρησιμοποιήσει τον Χάρυ ως Πεμπτουσιωτή, καταστρέφοντας τον.

 

Γενικά, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με την τελευταία φράση. Εξήγησε το λίγο, please.

"Μια αλήθεια που λέγεται με κακή πρόθεση, υπερτερεί απ' όλα τα ψέματα που μπορείς να σκαρφιστείς" Γουίλιαμ Μπλεικ
Link to comment
Share on other sites

amy18, προσπάθησε να χρησιμοποιείς σωστά τα quotes, κλείνοντάς τα (πχ. [ QUOTE=VeCo ] μπλα μπλα μπλα [ /QUOTE=VeCo ] - χωρίς τα κενά φυσικά), έτσι ώστε να μη χαλάς τη χαρά των φίλων μας που δεν έχουν διαβάσει το βιβλίο, αποκαλύπτοντάς τους στοιχεία :O

 

Πάντως αν κατά λάθος γίνει αυτό, μπορείς πάντα να χρησιμοποιήσεις την επιλογή της τροποποίησης και να σβήσεις ή να τροποποιήσεις το αρχικό σου μήνυμα.. :)

Link to comment
Share on other sites

amy18, προσπάθησε να χρησιμοποιείς σωστά τα quotes, κλείνοντάς τα (πχ. [ QUOTE=VeCo ] μπλα μπλα μπλα [ /QUOTE=VeCo ] - χωρίς τα κενά φυσικά), έτσι ώστε να μη χαλάς τη χαρά των φίλων μας που δεν έχουν διαβάσει το βιβλίο, αποκαλύπτοντάς τους στοιχεία :O

 

Πάντως αν κατά λάθος γίνει αυτό, μπορείς πάντα να χρησιμοποιήσεις την επιλογή της τροποποίησης και να σβήσεις ή να τροποποιήσεις το αρχικό σου μήνυμα.. :)

 

Για την ακριβεια το σωστο ειναι: [_QUOTE=VeCo] ...[_/QUOTE] ;) :)

 

(ο,τι εχω σε κοκκινα bold ειναι αυτο που θα πρεπει να γραφεις, δηλαδη τα παντα εκτος των _ )

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα όμως είναι άλλο. Τι γίνεται στον Πεμπτουσιωτή αφού χρησιμοποιηθεί; Αν δηλαδή καταστρέφεται μετά την χρήση του, τότε είναι σχεδόν σίγουρο ότι ο Χάρυ είναι ένας.

 

 

 

Τι ακριβώς εννοείς "να χρησιμοποιηθεί ο πεμπτουσιωτής", "καταστρέφεται με την χρήση του"? Με ποιο τρόπο γινεται αυτό? Εγω απ' ό,τι έχω καταλάβει μέχρι στιγμής, ο πεμπτουσιωτής απλά

αποθηκεύει ενα κομμάτι της ψυχής του μάγου που τον δημιουργεί, και για να γίνει αυτό απαιτείται η διάπραξη φόνου, και φυσικά το κατάλληλο ξόρκι.

Δηλαδή εννοείς ότι ο πεμπτουσιωτής μπορεί να λειτουργήσει και σαν κάτι περισσότερο από ένα "σκεύος" φυλαξης ενός μέρους της ψυχής του μάγου που το δημιουργεί? Και αν συμβαίνει αυτό τότε τι αλλο μπορεί να κάνει?

Αν ο χάρι είναι ένας από τους πεμπτουσιωτές που έχει δημιουργήσει ο βόλντεμορτ, αφού για να μπορέσει να πεθάνει ο β. θα πρέπει να καταστραφόυν πρώτα όλοι οι πεμπτουσιωτές, τότε θα πρέπει να πεθάνει και ο χάρι (ή κάνω λάθος?) Αν ο βόλντεμορτ λοιπόν σκοτώσει τον χάρι, δεν θα καταστρέψει συγχρόνως έναν από -τους τόσο πολύτιμους- πεμπτουσιωτές του? αν είναι έτσι για ποιο λόγο να θέλει να το κάνει αυτό? δεν είναι παράλογο?

 

 

 

Γιατί αν τελικά καταστραφούν οι υπόλοιποι Πεμπτουσιωτές και μείνει μόνο ο Χάρυ, ο Βόλντεμορτ και να πεθάνει θα μπορεί να χρησιμοποιήσει τον Χάρυ ως Πεμπτουσιωτή, καταστρέφοντας τον.

 

 

Γενικά, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με την τελευταία φράση. Εξήγησε το λίγο, please.

 

Ναι, τα έγραψα λιγάκι μπερδεμένα. Εξηγώ:

 

Πράγματι, αυτό κάνει ο πεμπτουσιωτής. Αλλά όταν πέθανε ο Βόλντεμορτ, για να επιστρέψει στη ζωή χρειάστηκε να "σπαταλήσει" μία από τις ψυχές του. Αυτό έκανε και επέστρεψε στην μορφή που τον βλέπουμε να έχει στο πρώτο βιβλίο. Όταν λοιπόν το έκανε αυτό, το σκεύος στο οποίο βρισκόταν ο Πεμπτουσιωτής, ας πούμε ένα κουτί καταστράφηκε, ή συνεχίζει να υπάρχει; Αν συνεχίζει να υπάρχει σαν το αντικείμενο που ήταν (κουτί) εντάξει. Αλλά αν διαλύεται μετά την χρήση όπως έγραψα, τότε είναι πιθανό ο Χάρυ να είναι ο ίδιος Πεμπτουσιωτής και γι' αυτό να "αυτοκαταστραφεί" για να πεθάνει ο Βόλντεμορτ. Δεν εννοώ πως μπορεί αν είναι κάτι άλλο ο Πεμπτουσιωτής, εννοώ πως μπορεί η ίδια του η ουσία να είναι το "κλειδί" της υπόθεσης. Για να πεθάνει ο Βόλντεμορτ και να μην επιστρέψει θα πρέπει όλοι οι Πεμπτουσιωτές του να καταστραφούν. Ας πούμε ότι στο τελευταίο βιβλίο ο Χάρυ με την βοήθεια άλλων τους καταστρέφει και μαθαίνει ότι ο τελευταίος είναι ο ίδιος. Ο Βόλντεμορτ, γνωρίζοντας την προφητεία η οποία λέει ότι θα πρέπει ο ένας να σκοτώσει τον άλλο, κάνει τον Χάρυ Πεμπτουσιωτή για τους εξής λόγους: (α) πιστεύει ότι είναι ανίκητος και κανένας δεν μπορεί να τον σκοτώσει, ακόμη και ο Χάρυ. Ακόμη κι αν τελικά κάποιος τον σκοτώσει, θα επιστρέψει (χρήση Πεμπτουσιωτή), και αν το ο Πεμπτουσιωτής (το "σκεύος") καταστρέφεται μετά την χρήση του ως Πεμπτουσιωτής, όχι μόνο θα επιστρέψει, αλλά θα σκοτώσει και τον μεγαλύτερο εχθρό και απειλή του. (β) ο Βόλντεμορτ πιστεύει ότι σε καμία περίπτωση δεν θα θυσιάσει κανείς τον Χάρυ για να πεθάνει ο ίδιος και έτσι ξέρει ότι η ψυχή του είναι ασφαλής. Εδώ συνδέεται και η πιθανότητα της "θυσίας" του Χάρυ για την διάσωση του υπόλοιπου κόσμου των μάγων. Τώρα το γιατί να θέλει ο Βόλντεμορτ να σκοτώσει τον Χάρυ (αφού έτσι πρακτικά θα καταστρέφει μια πιθανότητα επιστροφής του), είναι το πρόβλημα του σεναρίου... Ελπίζω να έγινα κατανοητός...

 

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

@ PMNEDM : Εχμ.. ναι, κεκτημένη ταχύτητα :O

 

 

Πάντως, στο θέμα μας, όσο περισσότερο διαβάζω τη θεωρία του VeCo, τόσο πιο πιθανή μου φαίνεται.. Αν και είμαι σίγουρη πως η Rowling θα δώσει ένα τελείως απροσδόκητο τέλος που κανείς μας δε μπορεί να προβλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...