Jump to content

Harry Potter: Βιβλία


billyavl
 Κοινοποίηση

Ποιο/α βιβλίο/α Harry Potter σας άρεσαν περισσότερο;  

157 members have voted

  1. 1. Ποιο/α βιβλίο/α Harry Potter σας άρεσαν περισσότερο;

    • Ο ΧΠ και η φιλοσοφική λίθος
    • Ο ΧΠ και η κάμαρα με τα μυστικά
    • Ο ΧΠ και ο αιχμάλωτος του Αζκαμπάν
    • Ο ΧΠ και το Κύπελλο της φωτιάς
    • Ο ΧΠ και το Τάγμα του Φοίνικα
    • Ο ΧΠ και ο ημίαιμος πρίγκιπας
    • Ο ΧΠ και οι κλήροι του θανάτου
    • Διάβασα κάποιο και δε μου άρεσε καθόλου
    • Δεν έχω διαβάσει κανένα και ούτε πρόκειται
    • Δεν έχω διαβάσει κανένα αλλά θα ήθελα να διαβάσω κάποιο


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 743
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

To εχω το εχω!!!!! :w00t:

 

Βρηκαμε ενα βιβλιοπωλειο στη Νικης τερμα που ειχε ανοιξει απο τις 11 και αρχισε να το πουλαει στις 12 παρα 20!!!! :yahoo: 27 ευρω βεβαια αλλα για το τελευταιο βιβλιο της σειρας αξιζε η ταλαιπωρια.

 

Στρωνομαι αμεσως χωρις καθυστερηση, θα επανελθω αμα τελειωσω για σχολιασμο!! :D

 

ps. Oι πεντε πρωτες γραμμες ειναι οντως αυτες που δημοσιευσε η Guardian!!! ;)

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

Επιστράτευσα θεούς και δαίμονες για να το πάρω και ΝΑΙ, θα το έχω απόψε, αν και η special edition δεν βρέθηκε (αλήθεια τι περισσότερο προσφέρει?).

Από το mall μου είπανε, ένα μαγαζί στο mall (υποθέτω παπασωτηρίου). Απόψε θα μάθουμε!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ένας υπάλληλος σε πολυκατάστημα στην Πόλη του Μεξικού έσπασε το εμπάργκο και προέβη στην πώληση ενός αντιτύπου του τελευταίου βιβλίου της σειράς του λογοτεχνικού παιδιού-μάγου Χάρι Πότερ δύο ημέρες πριν την επίσημα καθορισμένη ημερομηνία έναρξης της πώλησής του (σήμερα, Σάββατο), ανέφερε η καθημερινή μεξικανική εφημερίδα El Universal στην διαδικτυακή της εκδοχή την Παρασκευή.

 

[...]

 

Ο αγοραστής του βιβλίου -που παρουσιάζεται σε μια φωτογραφία με το βιβλίο ανά χείρας στην Ελ Ουνιβερσάλ- είπε πως πήγε στο κατάστημα την Πέμπτη για να προπαραγγείλει ένα αντίτυπο, το οποίο κανονικά θα λάμβανε μετά τη λήξη της προθεσμίας στις 02:01 του Σαββάτου (ώρα Ελλάδας). Ο έφηβος είπε ότι του επέτρεψε να ξεφυλλίσει το βιβλίο και -κατόπιν της επιμονής του- τον άφησε να το αγοράσει.

 

"Με την δύναμη της πειθώς μου, του ζήτησα να μου το πουλήσει. Ο υπάλληλος εξεπλάγη από την επιμονή μου. Του είπα ότι περίμενα πάνω από εννέα χρόνια για το τέλος της ιστορίας, ότι δεν μπορούσα να περιμένω να διαβάσω τουλάχιστον την μια από τις 759 σελίδες", είπε.

 

Ο υπάλληλος χρέωσε στον έφηβο 345 πέσος (33 δολάρια ΗΠΑ) για το ανάγνωσμα.Το κατάστημα δεν κατονομάσθηκε. Ο αγοραστής είναι εκπαιδευόμενος δημοσιογράφος, για τη θερινή περίοδο, στην Ελ Ουνιβερσάλ.

 

Στο μεταξύ, δεκάδες χιλιάδες οπαδοί του Χάρι Πότερ συρρέουν ήδη σήμερα Σάββατο σε βιβλιοπωλεία για να αποκτήσουν ένα αντίτυπο του έβδομου και τελευταίου τόμου της σειράς και να ανακαλύψουν το μυστικό όσον αφορά τη μοίρα του μικρού μάγου.

 

Η διάθεση του βιβλίου υπήρξε προσεκτικά χορογραφημένη ώστε να μεγιστοποιήσει τις πωλήσεις από το Τόκιο ως τη Νέα Υόρκη, από το Λονδίνο έως το Νέο Δελχί.

 

"Πάω σπίτι να διαβάσω το πρώτο κεφάλαιο και μετά θα κοιμηθώ γιατί έχω κοιμηθεί μόνο τρεις ώρες τις τελευταίες δύο ημέρες", είπε 15χρονος μαθητής που ταξίδεψε από την Ολλανδία στο Λονδίνο για να αγοράσει το βιβλίο. "Είμαι στην ουρά από την Τετάρτη", εξήγησε.

 

"Είναι σα να χάνω ένα μέρος της παιδικής μου ηλικίας", είπε ο Γουίλιαμ Μπίσοπ, 16 ετών, σε ένα βιβλιοπωλείο της Νέας Υόρκης, ντυμένος σαν τον λογοτεχνικό μικρό μάγο.

 

Το διεθνές ενδιαφέρον αποκορυφώθηκε παρά τις διαρροές στο διαδίκτυο, πολλές από τις οποίες αποδεικνύονται αυθεντικές. Κατά λάθος, 1.200 αντίτυπα πωλήθηκαν αρκετές ημέρες νωρίτερα, ενώ η Ρόλινγκ δήλωσε "έξαλλη" όταν δύο αμερικανικές εφημερίδες παρουσίασαν κριτικές την Πέμπτη και την Παρασκευή η Le Parisien παρουσίασε τη σύνοψη του τελευταίου κεφαλαίου του βιβλίου, τυπώνοντάς την ανάποδα για όσους δεν ήθελαν να την διαβάσουν.

 

12.000.000 αντίτυπα έχουν ήδη τυπωθεί μόνον για την αγορά των ΗΠΑ, ενώ το Amazon.com ανέφερε ότι οι προπαραγγελίες έφθασαν στον αριθμό-ρεκόρ των 2,2 εκατομμυρίων. Το ανώγνωσμα αναμένεται να γίνει το πιο ευπώλητο βιβλίο της ιστορίας.

 

Ολόκληρο το άρθρο (Ναυτεμπορική)

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η Professor Burbage ρε παιδιά; Σε ποιό βιβλίο έχει ξανααναφερθεί;
Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Se kanena den anefer8ike.Dont spoil please!Egw eimai sto 21 kefaleo kai to biblio einai oti 8a eprepe na einai ARISTOURGIMA !!!!!

 

Tis 12 to prwi to pira me courier apo ton papasotiriou!

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://www.myspace.com/jimator

Link to comment
Share on other sites

Εγω τελειωσα!!! Γενικα εχω σχηματισει πολυ καλη αποψη απλα οταν το τελειωσουν και αλλοι το συζηταμε περισσοτερο....;)

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Εγω τελειωσα!!! Γενικα εχω σχηματισει πολυ καλη αποψη απλα οταν το τελειωσουν και αλλοι το συζηταμε περισσοτερο....;)

 

Περιμενετε αρκετα, ακομα πολλοι δεν το εχουν διαβασει.

Nokia 3210, 6510

Sonyericsson Z1010, W850 , τώρα X8 με 4.1.2 Jeallybean @748Mhz!!!! + 4.4 kitkat Launcher

Sharp 703SH LG Arena

SONY XPERIA M4 AQUA

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα το διαβάσω αφού γυρίσω από τις διακοπές στην Ισπανία.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το παίρνω αύριο. Ένα πράγμα που νομίζω ότι πρέπει να γίνει είναι να αλλάξει η δημοσκόπηση. Να μπει δλδ στη λίστα "Harry Potter and the Deathly Hallows"

Οι περισσότεροι άνθρωποι είναι άλλοι άνθρωποι. Γνώμες κάποιου άλλου είναι οι σκέψεις τους, μίμηση οι ζωές τους, αντιγραφή τα πάθη τους.

 

http://matiapouklaine.blogspot.com/

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η Professor Burbage ρε παιδιά; Σε ποιό βιβλίο έχει ξανααναφερθεί;

 

Se kanena den anefer8ike.Dont spoil please!Egw eimai sto 21 kefaleo kai to biblio einai oti 8a eprepe na einai ARISTOURGIMA !!!!!

 

Η Burbage οντως δεν ειχε ξανααναφερθει αλλα μην υπερβαλλουμε κιολας, σιγα το σποιλερ. Απλως ποια ειναι ρωτησε ο hrul.

 

Tελειωσε κι εγω στις 3 η ωρα χθες το βραδυ μετα απο ενα μαραθωνιο διαβασματος με αρκετα διαλλειματα (κ για υπνο εννοειται) γιατι η απανωτη δραση ηταν αρκετα κουραστικη.

Σε καμια περιπτωση δεν το θεωρω αριστουργημα παντως, ηταν ενα πολυ καλο closure, αλλα η ελλειψη Χογκγουαρτς ηταν εμφανης. Συν οτι σπαστηκα με τους περισσοτερους θανατους γιατι τους βρηκα ακυρους στα συγκεκριμενα ατομα.Oσο για τον επιλογο καλος αλλα πολυ cheesy βρε αδερφε. Κ:p

 

 

Tα αγαπημενα μου εξακολουθουν να ειναι το 5ο και το 3ο :happy:

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

Η Burbage οντως δεν ειχε ξανααναφερθει αλλα μην υπερβαλλουμε κιολας, σιγα το σποιλερ. Απλως ποια ειναι ρωτησε ο hrul.

 

Tελειωσε κι εγω στις 3 η ωρα χθες το βραδυ μετα απο ενα μαραθωνιο διαβασματος με αρκετα διαλλειματα (κ για υπνο εννοειται) γιατι η απανωτη δραση ηταν αρκετα κουραστικη.

Σε καμια περιπτωση δεν το θεωρω αριστουργημα παντως, ηταν ενα πολυ καλο closure, αλλα η ελλειψη Χογκγουαρτς ηταν εμφανης. Συν οτι σπαστηκα με τους περισσοτερους θανατους γιατι τους βρηκα ακυρους στα συγκεκριμενα ατομα.Oσο για τον επιλογο καλος αλλα πολυ cheesy βρε αδερφε. Κ:p

 

 

Tα αγαπημενα μου εξακολουθουν να ειναι το 5ο και το 3ο :happy:

 

Εμενα μου αρεσε ακριβως γιατι ειχε απανωτη δραση!! Πανω που πηγαινα να βαρεθω κατι γινοταν και παλι δε μπορουσα να το αφησω απο τα χερια μου!!!!

 

Μια ερωτηση βρε deb!!!

 

καταλαβες ποιος χαρακτηρας αρχισε να κανει μαγια αργα στη ζωη του οπως ειχε πει η Rowling?????

 

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση βρε deb!!!

 

καταλαβες ποιος χαρακτηρας αρχισε να κανει μαγια αργα στη ζωη του οπως ειχε πει η Rowling?????

 

 

Την ιδια απορια εχουν και πολλοι αλλοι, αλλα δυστυχως δεν εντοπισα κανεναν μ'αυτη την περιγραφη. Η αππψη μου ειναι οτι μπορει να εννοει τον Kreacher και τον Dobby, γιατι στα προηγουμενα βιβλια δεν ειχε αναφερθει οτι μπορουν να κανουν apparition και disapparition.

 

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

Την ιδια απορια εχουν και πολλοι αλλοι, αλλα δυστυχως δεν εντοπισα κανεναν μ'αυτη την περιγραφη. Η αππψη μου ειναι οτι μπορει να εννοει τον Kreacher και τον Dobby, γιατι στα προηγουμενα βιβλια δεν ειχε αναφερθει οτι μπορουν να κανουν apparition και disapparition.

 

 

Παντα μπορουσαν γι'αυτο οποτε τους ηθελε ο Χαρι ερχονταν... Οπως πχ στο εκτο που τους φωναξε για να παρακολουθουν το Μαλφοι...

Αλλοι λενε για τον Νταντλι επειδη εγινε καλος προς το Χαρι αλλα δε λεει τιποτα για μαγεια....

 

Μου χει κολλησει αυτη η απορια ρε γμτ...

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Ekplikto itan to biblio.Egw simer ata ximeromata teliwsa.Euxaristoume JK.Rowling gia to aristourgima.Antaxio teliwma gia autin tin seira.Akolou8ei tin formula tou order of the phoenix.Drasi,drasi,drasi!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://www.myspace.com/jimator

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το παρήγγειλα απο το bookstars.gr και αύριο θα το στείλουν!

Απ' ό,τι διαβαζω εδω αρεσε σε ολους,ε???

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα το πρωι του Σαββάτου απο τον Παπασωτηρίου. 19.95€

Το τελείωσα χθες το βράδυ.:yahoo:

 

Πάρα πολύ καλό. Μάρεσε πάρα πολύ και είχε τρελή αγωνία.

Με βλέπω να το ξαναδιαβάζω σε κανα μήνα ξανά γιατί απο το Σάββατο το βράδυ που το ξεκίνησα (λόγω υποχρεώσεων έπρεπε να περιμένω μερικές ώρες) μέχρι τη κυριακή το ρούφηξα με το καλαμάκι το βιβλίο άρα θα το πιάσω χαλαρός για να επεξεργαστώ λεπτομέρειες.

 

 

 

Αυτά που περίμενα να γίνουν πάντως έγιναν. Περίμενα εννοείται ότι θα έχει happy end αν και ψιλοφρίκαρα στο τέλος του "The Forest Again" παρόλο που ήταν πολλές σελίδες πριν το τέλος. Το τελευταίο κεφάλαιο λίγο cheesy αλλα μάρεσε οφείλω να ομολογήσω.

 

Επίσης χαίρομαι που δεν επέστρεψαν στο Hogwarts... τι? θα είχαμε πάλι DA πάαααλι απο την αρχή. Μια χαρά τροπή πήρε η ιστορία

 

 

 

Ποια είναι η Professor Burbage ρε παιδιά; Σε ποιό βιβλίο έχει ξανααναφερθεί;

 

Αν είχε αναφερθεί ποτέ σε κάποιο βιβλίο αυτό θα ήταν το 3ο . Το λέω γιατί τότε αναφέρθηκε και το μάθημα της (μαγκλολογία) αν δε κάνω λάθος

 

 

Μια ερώτηση. Πως γίνεται η αμερικάνικη έκδοση να έχει 150 σελίδες παραπάνω? Μεγαλύτερη γραμματοσειρά ?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση αν και λίγο χαζή...

γιατί έχει εκείνες τις παύλες στο βιβλίο; Μήπως για τα μπινελίκια; όπως π.χ. εκεί στην αρχή που είπε ο Harry "what the -"

Οι περισσότεροι άνθρωποι είναι άλλοι άνθρωποι. Γνώμες κάποιου άλλου είναι οι σκέψεις τους, μίμηση οι ζωές τους, αντιγραφή τα πάθη τους.

 

http://matiapouklaine.blogspot.com/

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση αν και λίγο χαζή...

γιατί έχει εκείνες τις παύλες στο βιβλίο; Μήπως για τα μπινελίκια; όπως π.χ. εκεί στην αρχή που είπε ο Harry "what the -"

 

Δεν νομίζω πως είναι θέμα λογοκρισίας... Δεν σου έχει τύχει ποτέ να ξεκινήσεις να βρίσεις και να το κόψεις στη μέση, κάτι σαν «άντε και...». Κάτι τέτοιο πρέπει να είναι... :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση αν και λίγο χαζή...

γιατί έχει εκείνες τις παύλες στο βιβλίο; Μήπως για τα μπινελίκια; όπως π.χ. εκεί στην αρχή που είπε ο Harry "what the -"

 

Δεν νομίζω πως είναι θέμα λογοκρισίας... Δεν σου έχει τύχει ποτέ να ξεκινήσεις να βρίσεις και να το κόψεις στη μέση, κάτι σαν «άντε και...». Κάτι τέτοιο πρέπει να είναι... :)

 

καθαρά για αυτό είναι... αλλιως θα έκοβαν και κάτι "you bitch" που έχει κάποια σημεία :p

Link to comment
Share on other sites

@takis91

Μήπως εννοούσε τον Νέβιλ που επιτέλους έγινε καλός; Μέχρι τώρα δεν τα πήγαινε και πολύ καλά.. Δεν νομίζω αλλά αυτό μου ήρθε.

 

 

@billyavl Το αμερικάνικο έχει περισσότερες σελίδες γιατί απ' ότι ξέρω έχει ενδιάμεσα και κάποια σκίτσα κλπ.

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

@billyavl Το αμερικάνικο έχει περισσότερες σελίδες γιατί απ' ότι ξέρω έχει ενδιάμεσα και κάποια σκίτσα κλπ.

 

ναι αλλα τα έχει στην αρχή κάθε κεφαλαίου και όχι μεγάλα. πάνω απο τον τίτλο. αποκλείεται να έχει 150 extra σχέδια... και η special edition νομίζω έχει ολοσέλιδα πριν απο κάθε κεφάλαιο...

Link to comment
Share on other sites

καθαρά για αυτό είναι... αλλιως θα έκοβαν και κάτι "you bitch" που έχει κάποια σημεία :p

 

ακριβως...και ο Ρον πεταγε συχνα κατι "effing" :lol:

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

Εγω το πηρα το Σαββατο το πρωι στις 7!!Δεν το αφησα κατω μεχρι να το τελειωσω!Την κυριακη το πρωι το ειχα αποτελειωσει!Ηταν καταπληκτικο,Καθε τι που ειχε αναφερει η Ροουλινγκ στα προηγουμενα βιβλια που φαινοταν ασημαντο το εκανε για καποιο λογο!Το τελος ηταν αρκετα cheesy αλλα οτι πρεπει για τελειωμα!Τρομαξα στην σκηνη στο δασος αλλα ηξερα οτι ειχε ακομα μελλον το βιβλιο! Επισης αρχισα να μην συμπαθω τον Νταμπλντορ μεσα στις αναμνησεις του Σνειπ αλλα μετα αυτο αλλαξε!:up:

Πολλοι σκοτωμοι ομως...:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑ ΒΙΒΛΙΑ!!!!δεν το συνειδητοποιησα μεχρι που τελειωσα το 7ο!!Τωρα ολα παλι απο την αρχη...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...