Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

kapios pou na spoudazei sto portsmouth kamia pliroforia ellines exei??

 

eyxaristw

Δεκάδες tips & tricks σχετικά με Η/Υ, προγραμματισμό, hacking, software, hardware, linux και πολλά ακόμα...
Link to comment
Share on other sites

για το MSc in international business and finance του τμηματος economics του Surrey.... γνωριζεις τπτ ?

 

Θεωρειται καλο. Αν και εχω την εντυπωση οτι το εχουν 'βιομηχανοποιησει' αρκετα, οπως και πολλα αλλα πανεπιστημια στην αγγλια (πουλανε μαζικα πτυχια). Εχει μετρια δυσκολια αν κρινω απο γνωστους που σπουδασαν εκει (βεβαια αυτοι λενε οτι πηξανε, αλλα ολοι τα ιδια λενε). Το καμπους ειναι πολυ καλο, η πολη μετρια, οι ελληνες πολλοι. Τι διδακτρα θα δωσεις; Αν ειναι περι τις 3000 καλως, αν ειναι περι τις 10000 που δωσαν καποιοι για ΜΒΑ και αλλα συναφη, η γνωμη μου ειναι οτι δεν αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

8.000 λίρες έχει δίδακτρα το surrey.κι εγώ σε αυτό που αναφέρθηκε παραπάνω είχα γίνει δεκτός,αλλάτελικά το απέρριψα.πολύ κακό για το τίποτα.

πιο καλά να πας μέσα στο λονδίνο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν ειπα για διδακτρα £3000, εννοουσα για undergraduate. Δεν ειχε διευκρινιστει το πτυχιο.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Θεωρειται καλο. Αν και εχω την εντυπωση οτι το εχουν 'βιομηχανοποιησει' αρκετα, οπως και πολλα αλλα πανεπιστημια στην αγγλια (πουλανε μαζικα πτυχια). Εχει μετρια δυσκολια αν κρινω απο γνωστους που σπουδασαν εκει (βεβαια αυτοι λενε οτι πηξανε, αλλα ολοι τα ιδια λενε). Το καμπους ειναι πολυ καλο, η πολη μετρια, οι ελληνες πολλοι. Τι διδακτρα θα δωσεις; Αν ειναι περι τις 3000 καλως, αν ειναι περι τις 10000 που δωσαν καποιοι για ΜΒΑ και αλλα συναφη, η γνωμη μου ειναι οτι δεν αξιζει.

 

τα διδακτρα..απο το συγκεκριμενο MSc ειναι περι τις 3500λιρες.

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

παιδια τι γινεται, εχω μπερδευτει...

θα παω τον σεπτεμβρη στο lincoln για αρχιτεκτονικη και σε ενα χαρτακι με τα fees που μου ειχαν δωσει πριν 2 μηνες ελεγε πως δεν χρειαζεται να πληρωσεις κατι, τα δινεις οταν πιασεις δουλεια και βγαζεις 15.000 τον χρονο. ειναι αληθεια? δεν θα πληρωσω αυτα τα 3 χρονια σπουδες που θα κανω για το bachelor?

Link to comment
Share on other sites

Εγω σκεφτομαι να παω στο East Anglia για Computer Science αλλα εχω ηδη θεση στην ΑΣΟΕ. Τι προτεινετε?

 

Για 2ο πτυχιο (Στην Αγγλια ή Αμερικη) πιο μετράει παραπάνω? Της ΑΣΟΕΕ ή του East Anglia?

Link to comment
Share on other sites

παιδια τι γινεται, εχω μπερδευτει...

θα παω τον σεπτεμβρη στο lincoln για αρχιτεκτονικη και σε ενα χαρτακι με τα fees που μου ειχαν δωσει πριν 2 μηνες ελεγε πως δεν χρειαζεται να πληρωσεις κατι, τα δινεις οταν πιασεις δουλεια και βγαζεις 15.000 τον χρονο. ειναι αληθεια? δεν θα πληρωσω αυτα τα 3 χρονια σπουδες που θα κανω για το bachelor?

Αυτο μηπως ειναι για το student loan?

 

Για βοηθεια με τα διδακτρα απευθυνεσαι στο DfES.

 

http://www.dfes.gov.uk

 

Update: http://www.direct.gov.uk/EducationAndLearning/UniversityAndHigherEducation/StudentFinance/StudentsFromOtherEUCountries/StudentsFrOtherEUCountriesArticles/fs/en?CONTENT_ID=10035219&chk=D7jcd/

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Ενδιαφέρομαι για προπτυχιακές σπουδές Computer Science στην Αγγλία.

Πού κυμαίνονται τα δίδακτρα; Έχουν να κάνουν με το εισόδημα;

Ποια πανεπιστήμια έχουν καλό τμήμα Computer Science και τι κόστος ζωής έχουν οι πόλεις αυτές;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Ενδιαφέρομαι για προπτυχιακές σπουδές Computer Science στην Αγγλία.

Πού κυμαίνονται τα δίδακτρα; Έχουν να κάνουν με το εισόδημα;

Ποια πανεπιστήμια έχουν καλό τμήμα Computer Science και τι κόστος ζωής έχουν οι πόλεις αυτές;

 

Ευχαριστώ

 

Για bachelor τα διδακτρα το μονο που ξερω ειναι οτι μεχρι περισυ ισχυε το γεγονος οτι αν εισαι εντος ευρωπαικης ενωσης φοιτητης , δεν τα πληρωνεις αν στην φορολογικη δηλωση των γωνεων σου, το συνολικο ειοδημα τους δεν υπερβαινει τα 40000€ ..

 

Επιπλεον για κοστος ζωης αυτο που ξερω μονο ειναι οτι ποικιλει αναλογα με τις απαιτησεις και τις αναγκες του καθενα...αλλα στο περιπου ξεκινουν απο 8000-9000 λιρες το χρονο...

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ισχυει και τωρα.

 

Οριστε...

 

The amounts of household income for receiving a grant for tuition fees in England and Wales in 2006/2007 are:

 

household income below £22,560 – you receive full grant (no fees to pay)

household income between £22,560 and £33,532 - you receive some grant (and will have some fees to pay)

household income above £32,532 – you receive no grant (full fees of £1,200 to pay)

 

Εαν εχεις ηδη εξασφαλισει την θεση σου στο πανεπιστημιο, τοτε θα σε συμβουλευα να κανεις αιτηση απο τωρα. Οσο πιο νωρις, τοσο καλυτερα. Το δικο μου πανεπιστημιο για παραδειγμα δε μου επετρεπε να κανω την εγγραφη μου, γιατι δεν ειχα κανει arrangements για την εξοφληση των διδακτρων. Δηλαδη δεν ειχα κανει καν αιτηση γιατι κανεις δε μου το ειχε πει.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μηπως ειναι για το student loan?

 

Για βοηθεια με τα διδακτρα απευθυνεσαι στο DfES.

 

http://www.dfes.gov.uk

 

Update: http://www.direct.gov.uk/EducationAndLearning/UniversityAndHigherEducation/StudentFinance/StudentsFromOtherEUCountries/StudentsFrOtherEUCountriesArticles/fs/en?CONTENT_ID=10035219&chk=D7jcd/

 

Το μελετησα καλα αυτο και ξερω τι γινεται...

Υπεθεσε οτι τελειωνεις και για 4 χρονια εργαζεσαι με μισθο κατω απο 9000. Δεν πληρωνεις καθολου δοση. Στα επομενα χρονια ο μισθος σου φτανει τις 14000. Εσ σ τοτε θα πληρωνεις σαν δοση το 9% του εισοδηματος σου περαν των 12000 στερλινων. Δηλαδη θα πληρωνεις το 9% των 2000 στερλινων. Στη συνεχεια εαν ο μισθος σου αυξηθει θα αυξανεται και η δοση αναλογα. Τωρα αν εχουν περασει 25 χρονια μετα που τελειωσες (μαζι και τα 4 που πληρωνωσουν με μισθο κατω απο 9000) και το δανειο σου δεν εχει ξοφληθει, όλο το υπολοιπο αποσβαίνεται και δεν πληρωνεις τπτ (αν και το θεωρω καπως απιθανο να υπαρχει υπολοιπο μετα απο 25 χρονια)

 

Αν δεν λανθανομαι ομως αυτο το δανειο ισχυει μονο για τα διδακτρα. Για στεγη κτλ πρεπει να απευθυνθεις αλλου!

 

Γεια σας,

Ενδιαφέρομαι για προπτυχιακές σπουδές Computer Science στην Αγγλία.

Πού κυμαίνονται τα δίδακτρα; Έχουν να κάνουν με το εισόδημα;

Ποια πανεπιστήμια έχουν καλό τμήμα Computer Science και τι κόστος ζωής έχουν οι πόλεις αυτές;

 

Ευχαριστώ

 

xmavidis θα παω φετος εγω Αγγλια για το ιδιο θεμα. Αν θες στειλε ενα PM να σου πω παραπανω πληροφοριες....

Link to comment
Share on other sites

Τοξικ, τα εχεις μπερδεψει λιγο.

 

Οταν εχεις εξασφαλισει μια θεση στο πανεπιστημιο (σε εχουν δεχτει κανονικα, δηλαδη οταν το conditional offer εχει γινει unconditional), τοτε κανεις αιτηση για βοηθεια με τα διδακτρα.

 

Για παραδειγμα, εαν οι γονεις σου εχουν εισοδημα £32.532, τοτε μπορεις να παρεις δανειο για να πληρωσεις τα διδακτρα σου.

 

Σε περιπτωση που το φορολογικο εισοδημα ειναι λιγοτερο απο £22.560, τοτε τα διδακτρα σου πληρωνονται απο τον οργανισμο, που σημαινει οτι δε παιρνεις δανειο σε καμια περιπτωση.

 

Γενικοτερα η Αγγλια ειναι επιφυλακτικοι με τους ξενους, και δεν υπαρχουν ευκαιριες δανειοδοτησης. Σε καμια περιπτωση δε θα σου δωσουν δανειο για να εξασφαλισεις την στεγη σου. Δε νομιζω οτι υπαρχει τετοια υπηρεσια καν.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλός! Εξαιρετικά πανεπιστήμια και τα δύο! Ειδικά για σπουδές στο αντικείμενο των υπολογιστών. Σε έχουν δεχτεί ήδη?

 

Με έχουν δεχτεί με offer δεν είχα την δυνατότητα να δώσω συνέντευξη! Και πολύ πιθανά θα πάω σε ένα από τα δυο!(έγραψα καλά στις εξετάσεις μου):)

http://img53.imageshack.us/img53/2640/awaysignature22rncopy1io.gif

Εύκολη: αντρικός όρος που χαρακτηρίζει τις γυναίκες που έχουν τη σεξουαλική ηθική του άντρα.[/size]

Away.gr

Link to comment
Share on other sites

Exoun alaksei to themata me ta didaktra gia tous EU foithtes apo fetos, oso kserw, pleon oloi pernoun daneio kai den kanoun aitthsh sto dfes gia financial suport. Ama beite sto site tou guardian tha vreite perisoteres plhrofories. episis gia na to apoplhrwseis to daneio gia Ellada einai na mhn vgazeis apo 1500E ton xrono...twra pou tha se vroun sthn ellada na ta paroun allo thema..pantws ta panta einai reusta.
Link to comment
Share on other sites

Τοξικ, τα εχεις μπερδεψει λιγο.

 

Οταν εχεις εξασφαλισει μια θεση στο πανεπιστημιο (σε εχουν δεχτει κανονικα, δηλαδη οταν το conditional offer εχει γινει unconditional), τοτε κανεις αιτηση για βοηθεια με τα διδακτρα.

 

Για παραδειγμα, εαν οι γονεις σου εχουν εισοδημα £32.532, τοτε μπορεις να παρεις δανειο για να πληρωσεις τα διδακτρα σου.

 

Σε περιπτωση που το φορολογικο εισοδημα ειναι λιγοτερο απο £22.560, τοτε τα διδακτρα σου πληρωνονται απο τον οργανισμο, που σημαινει οτι δε παιρνεις δανειο σε καμια περιπτωση.

 

Γενικοτερα η Αγγλια ειναι επιφυλακτικοι με τους ξενους, και δεν υπαρχουν ευκαιριες δανειοδοτησης. Σε καμια περιπτωση δε θα σου δωσουν δανειο για να εξασφαλισεις την στεγη σου. Δε νομιζω οτι υπαρχει τετοια υπηρεσια καν.

 

Εγω ειπα για την αποπληρωμη σε περιπτωση που παρει καποιος το δανειο....

Link to comment
Share on other sites

Eimai sto Portsmouth, exei arketous ellhnes. Poia sxolh se endiaferei?

 

gia sou file mou me endiaferei i sxoli politikwn mixanikwn pws einai ta mathimata prosarmostikes efklola?? episis pes mou kamia pliroforia gia tin perioxi an thes!

 

eyxaristw

Δεκάδες tips & tricks σχετικά με Η/Υ, προγραμματισμό, hacking, software, hardware, linux και πολλά ακόμα...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μετά από αναζήτηση σε διάφορες ιστοσελίδες βρήκα αυτό το forum που πραγματικά είναι πολύ χρήσιμο για όσους σκέφτονται το μεγάλο βήμα προς την Αγγλία (είτε ως προπτυχιακοί είτε ως μεταπτυχιακοί/ διδακτορικοί φοιτητές). Έχω τελειώσει φαρμακευτική και ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό πάνω στα Health Economics. Μετά από αναζήτηση βρήκα τα εξής M.Sc. προγράμματα:

a) Health Economics and Health Policy στο Birmingham

b) Health Economics στο Sheffield

c) Health Economics στο York

d) International Health Policy (Health Economics) στο L.S.E.

 

Βασικά τα δίδακτρα των 3 πρώτων είναι κάπως affordable (4000£) ενώ του τελευταίου είναι αστρονομικό (8000£) -τουλάχιστον για τον δικό μου προϋπολογισμό- .

Ποια η γνώμη σας i) για τα πανεπιστήμια (από άποψη κύρους, αξιολόγησης του πτυχίου, ευκολίας εύρεσης εργασίας μετά το πτυχίο-απορρόφηση από εταιρίες κ.τ.λ.), ii) τις πόλεις και ό,τι αυτές συνεπάγονται (κόστος ζωής, δυνατότητες, διασκέδαση κ.τ.λ.). Επιπλέον μου ζητούν IELTS στο 6.5. Ποια είναι η γνώμη σας; Είναι εύκολο;

Οποιαδήποτε γνώμη/ πρόταση είναι ευπρόσδεκτη και σίγουρα πολύ χρήσιμη.

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά όλους/ όλες που θα κάνουν τον κόπο να απαντήσουν.

 

 

Herceptin

 

 

 

PS: Σαν εναλλακτική λύση υπάρχουν 2 πανεπιστήμια στην Ολλανδία που έχουν αυτό το μεταπτυχιακό (με δίδακτρα σχεδόν στο 25% της Αγγλίας) αλλά φαντάζομαι το επίπεδο σπουδών θα είναι κατώτερο (και συνακόλουθα η αξία του στο ‘χρηματιστήριο των μεταπτυχιακών πτυχίων’ θα αγγίζει το limit down).

' See you at the bitter end '
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο μεταπτυχιακό ή διδακτορικό στην Αγγλία που να αφορά την "εγκληματολογία"; (ναι, βλέπω πολλά CSI) :O
"In the morning u know u won't remember a thing.."
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...