Jump to content

Σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο


kolabrou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα,εγω εκανα αιτησεις για master in finance και με δεχτηκαν το warwick,york και city.Ποιο θεωρειται καλυτερη επιλογη?Εγω τεινω προς warwick.Το θεμα ειναι οτι μου εκαναν conditional offer με ορο να εχω 105/120 στο toefl αλλιως να παω σ αυτους νωριτερα για presessional μαθηματα στα αγγλικα(=στα παιρνουν χοντρα).Εγω ειχα δωσει toefl και ειχα παρει 99/120 αλλα απ οτι φαινεται δεν τους κανει:( .

Υπαρχει τροπος να την γλιτωσω καπως και να μν ξαναδινω?Γιατι και να το ξαναδωσω αν παρω ας πουμε 104 μετα τι?Ουτε αυτο θα τους κανει?Τι λετε να γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις?

Βεβαια ενναλκτικα αντι toefl ζητανε 7,0 στο ielts.Γενικα το ielts ειναι πιο ευκολο?Λετε να δοκιμασψ ielts?

 

Thanks for your time.

 

Προσωπικη μου αποψη:

 

Απο τα 3 την καλυτερη φημη την εχει το warwick (μακραν θα ελεγα..) και θεωρειται κορυφαιο σε αυτον τον κλαδο!

Το city εχει καλη φημη για το cass (business school), και λογικα το finance δεν ειναι του bs..(αμα παλι ειναι τοτε οκ)

Το βασικο πλεονεκτημα(+μειονεκτημα) του city ειναι οτι ειναι στο Λονδινο! Μειονεκτημα λογω κοστους ζωης και πλεονεκτημα λογω του οτι θα εισαι στο κεντρο των 'παντων'..

Για το york θα στα πει καλυτερα ο kolabrou..

 

Πριν ποσο καιρο ειχες παρει το toefl?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια καλησπερα,εγω εκανα αιτησεις για master in finance και με δεχτηκαν το warwick,york και city.Ποιο θεωρειται καλυτερη επιλογη?Εγω τεινω προς warwick.Το θεμα ειναι οτι μου εκαναν conditional offer με ορο να εχω 105/120 στο toefl αλλιως να παω σ αυτους νωριτερα για presessional μαθηματα στα αγγλικα(=στα παιρνουν χοντρα).Εγω ειχα δωσει toefl και ειχα παρει 99/120 αλλα απ οτι φαινεται δεν τους κανει:( .

Υπαρχει τροπος να την γλιτωσω καπως και να μν ξαναδινω?Γιατι και να το ξαναδωσω αν παρω ας πουμε 104 μετα τι?Ουτε αυτο θα τους κανει?Τι λετε να γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις?

Βεβαια ενναλκτικα αντι toefl ζητανε 7,0 στο ielts.Γενικα το ielts ειναι πιο ευκολο?Λετε να δοκιμασψ ielts?

 

Thanks for your time.

 

Πιστεύω πως και τα άτομα που γνωρίζουν αρκετά περισσότερα από εμένα θα σου πρότειναν το warwick.Όσον αφορά το IELTS προτείνω να το δώσεις μιας και αυτόν τον καιρό ασχολούμαι και εγώ μ' αυτό και πιστευώ πως 7/9 δεν είναι άπιαστο.Το 99/120 που έπιασες στο TOEFL είναι 7.425 δηλαδή 7.5/9 βάση κλίμακας IELTS.Δοκίμασε το.Σίγουρα τα 180 ευρώ για να το δώσεις είναι λιγότερα από αυτά που θα ζητάνε για presessional.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως και τα άτομα που γνωρίζουν αρκετά περισσότερα από εμένα θα σου πρότειναν το warwick.Όσον αφορά το IELTS προτείνω να το δώσεις μιας και αυτόν τον καιρό ασχολούμαι και εγώ μ' αυτό και πιστευώ πως 7/9 δεν είναι άπιαστο.Το 99/120 που έπιασες στο TOEFL είναι 7.425 δηλαδή 7.5/9 βάση κλίμακας IELTS.Δοκίμασε το.Σίγουρα τα 180 ευρώ για να το δώσεις είναι λιγότερα από αυτά που θα ζητάνε για presessional.

 

Το μονο αρνητικο ειναι οτι το ielts αργει,21/6 η επομενη εξεταση και φοβαμαι μη γινει καμια στραβη.Εσυ για ielts τι προετοιμασια κανεις,εννοω χρειαζεται φροντ. η μπορεις να διαβασεις και μονος σου?Και σαν τεστ ειναι πολυ διαφορετικο απο το τοεφλ?

Link to comment
Share on other sites

Το μονο αρνητικο ειναι οτι το ielts αργει,21/6 η επομενη εξεταση και φοβαμαι μη γινει καμια στραβη.Εσυ για ielts τι προετοιμασια κανεις,εννοω χρειαζεται φροντ. η μπορεις να διαβασεις και μονος σου?Και σαν τεστ ειναι πολυ διαφορετικο απο το τοεφλ?

 

Κατέβασε τα βιβλία από εδώ http://artefact.lib.ru/languages/eng_textbooks_ielts.shtml και σώθηκες!!Δώσε βαρύτητα στα 6 πρώτα(IELTS 1,2,3,4,5,6 είναι του Cambridge) και κατέβασε και το audio για κάθε ένα.Το TOEFL δεν το ξέρω από θέμα δυσκολίας γιατί δεν έχω ασχοληθεί καθόλου.Φροντιστήριο αξίζει να πας μόνο για διόρθωση εκθέσεων και λίγο speaking.Άντε να κάνεις 8-10 ώρες το πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε τα βιβλία από εδώ http://artefact.lib.ru/languages/eng_textbooks_ielts.shtml και σώθηκες!!Δώσε βαρύτητα στα 6 πρώτα(IELTS 1,2,3,4,5,6 είναι του Cambridge) και κατέβασε και το audio για κάθε ένα.Το TOEFL δεν το ξέρω από θέμα δυσκολίας γιατί δεν έχω ασχοληθεί καθόλου.Φροντιστήριο αξίζει να πας μόνο για διόρθωση εκθέσεων και λίγο speaking.Άντε να κάνεις 8-10 ώρες το πολύ.

 

Δεν κατεβαινουν,παταω download αλλα το download dn εμφανιζεται πουθενα.

Τhanks

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατεβαινουν,παταω download αλλα το download dn εμφανιζεται πουθενα.

Τhanks

 

Πατάς αυτό που θες να κατεβάσεις.Αμέσως μετά σου βγάζει να γράψεις έναν 3ψήφιο αριθμό και μετά πατάς download file.Με το που πατήσεις download file θα εμφανιστεί για λίγο ένα παραθυράκι πάνω δεξιά που θα γράφει pop-up blocked from....... και τότε εσύ πατάς πάνω σε αυτό το παραθυράκι πριν εξαφανιστεί.Βέβαια θα πρέπει να ξέρεις ότι αυτά που θα κατεβάσεις είναι σε συμπιεσμένη μορφή οπότε αν δεν έχεις το πρόγραμμα(π.χ. winrar) που συμπιέζει ή αποσυμπιέζει πες μου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,εγω εκανα αιτησεις για master in finance και με δεχτηκαν το warwick,york και city.Ποιο θεωρειται καλυτερη επιλογη?Εγω τεινω προς warwick.Το θεμα ειναι οτι μου εκαναν conditional offer με ορο να εχω 105/120 στο toefl αλλιως να παω σ αυτους νωριτερα για presessional μαθηματα στα αγγλικα(=στα παιρνουν χοντρα).Εγω ειχα δωσει toefl και ειχα παρει 99/120 αλλα απ οτι φαινεται δεν τους κανει:( .

Υπαρχει τροπος να την γλιτωσω καπως και να μν ξαναδινω?Γιατι και να το ξαναδωσω αν παρω ας πουμε 104 μετα τι?Ουτε αυτο θα τους κανει?Τι λετε να γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις?

Βεβαια ενναλκτικα αντι toefl ζητανε 7,0 στο ielts.Γενικα το ielts ειναι πιο ευκολο?Λετε να δοκιμασψ ielts?

 

Thanks for your time.

 

 

ts21,

 

Δυστυχως θα συμφωνησω μαζι σου και θα σου προτεινω το Warwick. Παρολο που εινα στου δι@ολου τη μανα, σε εντελώς απομονομενο μερος, η βιβλιοθηκη και το προγραμα σπουδων του MSc in Finance ειναι παρα πολυ

καλο. Ο μονος λογος που δεν θα προτεινω Υορκ ειναι οτι παρολο που εχει πολυ καλα ονοματα - καθηγητες στο Department of Economics, εχει και γαμw τα καμπους και δεν εχει την ακριβη ζωη του Λονδινου.... ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ειναι στο Λονδινο..!!! Αν εχεις βλεψεις για δουλεια/καριερα *(οπως θες πες το) στην Αγγλια και δει Λονδινο, θα σου προτεινα να εισαι στην καρδια του Finance (μιας και θα κανεις μεταπτυχιακο σε finance)...

 

 

(ολα αυτα τα καταθετω λογω προσωπικης εμπειριας, σπουδάζοντας στο Υορκ και ψάχνοντας αργοτερα δουλεια στο Λονδινο...αν θες περισσοτερες λεπτομεριες στειλε ΠΜ)

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

αληθεια ξερει κανεις αν υπαρχουν θεματα toefl kai ielts που εχουν πεσει στο ιντερνετ ?

 

Ξερω οτι μπορεις να μπεις στο fcollege.gr (στο οποιο κανω foundation) και να κανεις τεστακια για IELTS..

Link to comment
Share on other sites

Kalhspera paidia , poly endiaferon to thread!

 

Teleiwnw k gw prwta o 8eos ton Iounio to tmhma Xrhmatooikonomikhs kai Trapezikhs Dioikhtikhs ( Panepisthmio Peiraia ) kai lew na paw Uk gia metaptyxiako.

 

To basiko erwthma einai prwta strato h metaptyxiako?Eseis ti lete?Exw hdh arghsei na parw oristikh apofash k o xronos piezei poly..

 

To allo problhma mou einai oti teleiwnw me M.O. 6,67 me apotelesma 8ewrhtika toulaxiston na exw problhma ka8ws opws xerete to upper second class (entry requirement gia MSc sta perissotera uni)antistoixei se 7/10 ellhnikou panepisthmiou..Exw apogohtey8ei oso na'nai ka8ws ston tomea pou 8elw na kanw metaptyxiako(Accounting,Economics,Finance,Banking) to blepw xlwmo na me paroun se kapoio apo ta top..(warwick,durham,bristol )gia LSE ktl de to syzhtw kan..Mporei me kapoio tropo na antista8mistei ayto to problhma tou M.O.??

 

A kai mia erwthsh pros to filo ts21 ti exeis teleiwseis k me ti ba8mo??

Thanks paidia, pragmatika poly xrhsima osa exoun graftei s' ayto to topic

Το μυαλο μου εχω χασει

μια ζωη μαζι σου εχω περασει

εχω αρρωστησει και δεν ειμαι καλα

σαν εσενα μαστουρα καμια...

8/2/81

Link to comment
Share on other sites

Kalhspera paidia , poly endiaferon to thread!

 

Teleiwnw k gw prwta o 8eos ton Iounio to tmhma Xrhmatooikonomikhs kai Trapezikhs Dioikhtikhs ( Panepisthmio Peiraia ) kai lew na paw Uk gia metaptyxiako.

 

To basiko erwthma einai prwta strato h metaptyxiako?Eseis ti lete?Exw hdh arghsei na parw oristikh apofash k o xronos piezei poly..

 

To allo problhma mou einai oti teleiwnw me M.O. 6,67 me apotelesma 8ewrhtika toulaxiston na exw problhma ka8ws opws xerete to upper second class (entry requirement gia MSc sta perissotera uni)antistoixei se 7/10 ellhnikou panepeisthmiou..Exw apogohtey8ei oso na'nai ka8ws ston tomea pou 8elw na kanw metaptyxiako(Accounting,Economics,Finance,Banking) to blepw xlwmo na me paroun se kapoio apo ta top..(warwick,durham,bristol )gia LSE ktl de to syzhtw kan..Mporei me kapoio tropo na antista8mistei ayto to problhma tou M.O.??

 

A kai mia erwthsh pros to filo ts21 ti exeis teleiwseis k me ti ba8mo??

Thanks paidia, pragmatika poly xrhsima osa exoun graftei s' ayto to topic

 

Δεν είναι απόλυτο αυτό που λες για την αντιστοιχεία στο μεσο όρο. Στο MSc που έκανα στο Imperial, σε κάποιους Έλληνες ζητούσαν 8 και σε άλλους 8.5 (ενώ απο Αγγλία το minimum ήταν 2(i) class). Εξαρτάται απο πιο πανεπιστήμιο έρχεσαι βέβαια...

 

Πάντως έχω ακούσει από διάφορους ότι το LSE έχει κάποια μαστερ (δεν έχω ιδέα ποιά) έχουν πολυ χαμηλά entry requirements. Κάποιος που να ξέρει, ασ επιβεβαιώσει.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Mporei me kapoio tropo na antista8mistei ayto to problhma tou M.O.??

 

A kai mia erwthsh pros to filo ts21 ti exeis teleiwseis k me ti ba8mo??

 

Πιστευω οτι σιγουρα μπορει να αντισταθμιστει με μια καλη συστατικη ή ενα καλο gmat.

Eγω τελειωνω ασοεε οικονομικης επιστημης και εχω 7.8

 

Αυτο για το lse ισχυει,σε μαστερ σχετικα με managment εχουν πολυ χαμηλα entry requirements,μια γνωστη μου την πηραν με gmat 500+ ενω ζητανε 650+,αν και ειχε βαθμο γυρω στο 8.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν συζητήθηκε νωρίτερα αλλά γνωρίζει κάποιος το επίπεδο δυσκολίας του IELTS?Εγώ έχω πάρει το κρατικό lower και advance και michigan advance.Πρέπει να πιάσω σκορ τουλάχιστον 6.Θα δυσκολευτώ?
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν συζητήθηκε νωρίτερα αλλά γνωρίζει κάποιος το επίπεδο δυσκολίας του IELTS?Εγώ έχω πάρει το κρατικό lower και advance και michigan advance.Πρέπει να πιάσω σκορ τουλάχιστον 6.Θα δυσκολευτώ?

 

Το 6 ειναι το minimum που ζητείται από κάποια πανεπιστήμια οπότε αν δεν μπορείς να το πιάσεις θα έχεις πρόβλημα γενικά στην καθημερινή σου ζωή πέρα από το διάβασμα και τις παρακολουθήσεις.Εύκολα πιάνεται ειδικά αν το κατέχεις λίγο.Μπες και κατέβασε υλικό.Παραπάνω έχω δώσει ένα link.

Link to comment
Share on other sites

kapoia gnwmh gia Aston ,Southampton,Lancaster,Cranfield?

 

Msc sta Oikonomika h Business psaxnw

 

Thanks!an exete k kapoia allh protash..

Το μυαλο μου εχω χασει

μια ζωη μαζι σου εχω περασει

εχω αρρωστησει και δεν ειμαι καλα

σαν εσενα μαστουρα καμια...

8/2/81

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν συζητήθηκε νωρίτερα αλλά γνωρίζει κάποιος το επίπεδο δυσκολίας του IELTS?Εγώ έχω πάρει το κρατικό lower και advance και michigan advance.Πρέπει να πιάσω σκορ τουλάχιστον 6.Θα δυσκολευτώ?

 

Αμα τα εχεις φρεσκα στο μυαλο σου λογικα δεν θα εχεις προβλημα!

Εγω εχω μονο FC Michigan και ειμαι μεταξυ 6.5-7..

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απόλυτο αυτό που λες για την αντιστοιχεία στο μεσο όρο. Στο MSc που έκανα στο Imperial, σε κάποιους Έλληνες ζητούσαν 8 και σε άλλους 8.5 (ενώ απο Αγγλία το minimum ήταν 2(i) class). Εξαρτάται απο πιο πανεπιστήμιο έρχεσαι βέβαια...

 

Πάντως έχω ακούσει από διάφορους ότι το LSE έχει κάποια μαστερ (δεν έχω ιδέα ποιά) έχουν πολυ χαμηλά entry requirements. Κάποιος που να ξέρει, ασ επιβεβαιώσει.

 

Τα πανεπιστήμια στην Αγγλία με βάση ποια κριτήρια αξιολογούν το κάθε πανεπιστήμιο της Ελλάδος αν είναι δύσκολο ή όχι να βγάλεις μεγάλο βαθμό?

Link to comment
Share on other sites

kapoia gnwmh gia Aston ,Southampton,Lancaster,Cranfield?

 

Msc sta Oikonomika h Business psaxnw

 

Thanks!an exete k kapoia allh protash..

 

Θεωρουνται πολυ καλα και τα 4!

Το Aston νομιζω δεν εχει economics αλλα δεν βαζω και το χερι μου στην φωτια!

Τι θες να μαθεις ομως, πιο συγκεκριμενα?!

Δεν το σκεφτεσαι για Λονδινο?

Link to comment
Share on other sites

Τα πανεπιστήμια στην Αγγλία με βάση ποια κριτήρια αξιολογούν το κάθε πανεπιστήμιο της Ελλάδος αν είναι δύσκολο ή όχι να βγάλεις μεγάλο βαθμό?

 

 

ayto einai kai dikh mou aporia...giati egw bgazw 6,7 se ena tmhma me bash gia na mpeis 18 enw se kapoio allo AEI mpaineis me 15 kai bgazeis kalytero M.O. afou einai pio eukolo..

Το μυαλο μου εχω χασει

μια ζωη μαζι σου εχω περασει

εχω αρρωστησει και δεν ειμαι καλα

σαν εσενα μαστουρα καμια...

8/2/81

Link to comment
Share on other sites

Θεωρουνται πολυ καλα και τα 4!

Το Aston νομιζω δεν εχει economics αλλα δεν βαζω και το χερι μου στην φωτια!

Τι θες να μαθεις ομως, πιο συγκεκριμενα?!

Δεν το σκεφτεσαι για Λονδινο?

 

koita genika to exw psaxei polu (k ratings ktl) den exw problhma me to londino alla opws eipa k prin me 6.7 ptyxio einai dyskolo..to aston exei business school poly kalh..An exete kapoia allh protash ,kapoios pou xerei kati parapanw sygkekrimena gia ton klado Economics,Finance,Business as boh8hsei

Το μυαλο μου εχω χασει

μια ζωη μαζι σου εχω περασει

εχω αρρωστησει και δεν ειμαι καλα

σαν εσενα μαστουρα καμια...

8/2/81

Link to comment
Share on other sites

koita genika to exw psaxei polu (k ratings ktl) den exw problhma me to londino alla opws eipa k prin me 6.7 ptyxio einai dyskolo..to aston exei business school poly kalh..An exete kapoia allh protash ,kapoios pou xerei kati parapanw sygkekrimena gia ton klado Economics,Finance,Business as boh8hsei

 

Εγω θα κοιταγα και το Sussex!

:)

Εχεις στειλει μειλ σε κανενα πανεπιστημιο?

 

Edit: http://www.sussex.ac.uk/economics/documents/2007_09_international_finance_fact_sheet.pdf

Link to comment
Share on other sites

ayto einai kai dikh mou aporia...giati egw bgazw 6,7 se ena tmhma me bash gia na mpeis 18 enw se kapoio allo AEI mpaineis me 15 kai bgazeis kalytero M.O. afou einai pio eukolo..

 

Είναι ένα πρόβλημα αυτό. Π.χ. κλασσικό παράδειγμα είναι οι Ηλεκ. Μηχ. του Ε.Μ.Π. που έχουν αστρονομικούς βαθμούς σε σχέση με τους ΣΕΜΦΕ(-ιτες) του ίδιου πανεπιστημίου! Π.χ. στις διπλωματικές οι βαθμοί είναι τραγικά φουσκωμένοι.

 

Το θέμα είναι πως, λίγο-πολύ, τα πανεπιστήμια που δέχονται πολλές αιτήσεις απο Ελλάδα ξέρουν πιο είναι το επίπεδο του κάθε πανεπιστημίου ανά τμήμα (άλλωστε κρίνουν και απο τους φοιτητές που δέχονται- έχουν μεγάλο στατιστικό δείγμα!). Νομίζω γι'αυτο τον λόγο στο Ιμπεριαλ ζητούσαν 8-8.5 απο κάποιους ηλεκτρολόγους...

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

ayto einai kai dikh mou aporia...giati egw bgazw 6,7 se ena tmhma me bash gia na mpeis 18 enw se kapoio allo AEI mpaineis me 15 kai bgazeis kalytero M.O. afou einai pio eukolo..

 

Εννοείται πως αυτό που λες δεν παίζει με τίποτα!Θες να μου πεις ότι το οικονομικό που μπαίνεις με 18 είναι πιο δύσκολο από θετικές επιστήμες(μαθηματικό,φυσικό) που μπαίνεις με 16 παρά?Δε συγκρίνεται με τίποτα η δυσκολία τους.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...