Jump to content

Ταινίες: Προτάσεις - Κριτική


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήγα και εγώ να την δώ...

Με έπιασε πανικός όταν έδειχνε να πλημμυρίζει όλη η πόλη με το νερό, ένιωσα να πνιγόμουν και μούρθε κλάμα (άστα να πάνε)

Αλλά στο τέλος έφυγα με μια απορία...'Αυτό ήταν όλο? Πεείμενα πιο πολλά εφφέ...Προς Θεού το ID4 είχε πιο πολλά εφέ απο αυτήν.'

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

παιδια εχθες το βραδακι 2.30-4.40 ειχε ενα με την alyssa milano, πολυ ωραιο και συγκινιτικο. ηταν ερωτκο-δραματικο και πρεπει να το εχει ξαναδειξει. το εχει δει κανεις??
Link to comment
Share on other sites

Πριν απο λίγο τελείωσε η ταίνεία.

 

Καλή ταινεία δεν λέω.Γαμώ τα ειδικά εφε.

Αλλα με νευριασε που έδειξε μόνο την αμερική και την αγγλία μόνο :mad:

Πίστευα ότι θα έδειχνε τη γινόταν σε όλο τον κόσμα αλλά μάταια :whistle:

 

Σενάριο απλό και συνηθισμένο.

 

Δεν είχε κάτι το ειδιαίτερο.

Μόνο τα εφέ την έσωζαν

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πολύ καλή ταινία, εκπληκτικά εφέ!! Αφού ήμουν πτώμα λόγω δουλειάς και μιλάμε το μάτι μου ήταν καρφωμένο όλη την ώρα, νομίζεις ότι θα βγεις από το σινεμά και θα παγώσεις!!

Και μένα με νευρίασε που ασχολήθηκε μόνο με την Αμερική και λίγο την Αγγλία, το φανταζόμουν πιο παγκόσμιο το φαινόμενο...

Η Ελλαδίτσα πουθενά...

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ περίμενα πολλά περισσότερα απο το Day after tomorow αλλά δυστυχώς πέρασα ένα απλά όμορφο απόγευμα..................τίποτα το συνταρακτικά συγκλονιστικό..............

NO ONE LIVES FOREVER

http://briefcase.pathfinder.gr/download/pasxos/16349/209847/0/vba0de3e06e.gif

Link to comment
Share on other sites

Η ακρόπολη που την καλύπτουν τα κύματα σε όλες τις αφίσες της ταινίας τι ρόλο βαράει; Κομμένες σκηνές; Λέτε να δούμε κανα extended version τον Αύγουστο; :D :D

Ά ρε τι κάνουν για να πουλήσουν. Φαντάζομαι η αφίσα σε κάθε χώρα θα είναι διαφορετική. Αύριο θα πάω να την δω. Δεν περιμένω τρομερά πράγματα. Είμαι σίγουρος όμως οτι θα μου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Η ακρόπολη έχει ρόλο προωθητήρα στις αφίσες...

 

Ποιό είναι ακριβώς το σενάριο του Lost in translation; Άντεξα 35 λεπτα αναπαραγωγής, μετά με πήρε ο ύπνος. Μπορεί να μου πει κανείς την περίληψη να μην ξαναμπαίνω στον κόπο; Ήταν λέει στο Τόκιο και...;!; :o

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alexel (31 Μάι. 2004 , 00:33)

 

Ποιό είναι ακριβώς το σενάριο του Lost in translation; Άντεξα 35 λεπτα αναπαραγωγής, μετά με πήρε ο ύπνος. Μπορεί να μου πει κανείς την περίληψη να μην ξαναμπαίνω στον κόπο; Ήταν λέει στο Τόκιο και...;!; :o

 

 

Η περίληψη είναι ότι 2 άνθρωποι άγνωστοι μεταξύ τους , βρήκαν τον εαυτό τους ο ένας μέσα από τον άλλον και η ταινία είναι απλά τέλεια :o

 

Φυσικά πρέπει να σου αρέσει αυτό το στυλ ταινιών και από τη στιγμή που δε σου αρέσει,άστο,μην το δεις καθόλου :)

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

ποιος ειδε εχθες το σκαφος του τρομου στον αντενα? καταπληκτικη ταινια επιστημονικης φαντασιας/τρομου. και μετα στο mega το γεννημενοι δολοφονοι. τα ειδε κανεις? επισης εκεινο με την alyssa milano πως λεγοταν? που ειχε δειξει το βραδυ προχθες στο alter.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nelly (31 Μάι. 2004 , 03:29)

 

Η περίληψη είναι ότι 2 άνθρωποι άγνωστοι μεταξύ τους , βρήκαν τον εαυτό τους ο ένας μέσα από τον άλλον και η ταινία είναι απλά τέλεια :o

 

Φυσικά πρέπει να σου αρέσει αυτό το στυλ ταινιών και από τη στιγμή που δε σου αρέσει,άστο,μην το δεις καθόλου :)

 

 

Εμένα αν και δεν μου αρέσει καθόλου αυτό το στυλ ταινιών την είδα και δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε απλός ήταν καλά γυρισμένη. Δεν την βλέπω δεύτερη φορά. :alien:

Albert Einstein : "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." :!: :)

 

<-><-><-><-><->

This signature is protected by Norton AntiVirus 2005 :cool:

Link to comment
Share on other sites

The Day After Tomorrow

 

Η ταινία βασίζεται σε γεγονότα σημερινά (φαινόμενο θερμοκηπίου κ.α.) συνδέοντάς τα με γεγονότα που συνέβησαν χιλιάδες χρόνια πριν (εποχή των παγετώνων).Είναι ωραία σκηνοθετημένη με ωραίο casting και σε γενικές γραμμές είναι μια περιπέτεια-δράμα.

 

H αρχή είναι ικανοποιητική αν και έχει λίιιιιιιγη φαντασία .Αλλά όταν τελειώσουν τα συμβούλια και αρχίσει η δράση στο Τόκιο και στο L.A. τότε είναι που αρχίζει κανείς να μπαίνει στο νόημα της ταινίας γιατί όπως θα δείτε όλη η ταινία ανατρέπεται καθ’όλη την διάρκεια της !!!Η αγωνία είναι το πρωτεύων συναίσθημα που κυριαρχεί και σε διάφορες σκηνές παρεμβάλεται μια δόση χιούμορ. Σε κάποιες σκηνές η ταινία καταντά τόσο μελοδραματική και καταθλιπτική που σε συγκινεί.

 

Όλη η ιστορία διαδραματίζεται γύρω από έναν πατέρα που προσπαθεί να φτάσει από την Σιβηρία έως την Νέα Υόρκη για να σώσει τον γιο του ο οποίος με πολύ θάρρος έχει να αντιμετωπίσει πολλά εμπόδια και δυσκολίες. Δεν καταντά βαρετή και οι σκηνές εναλλάσσονται συχνά κρατώντας τον δείκτη αγωνίας στα ύψη.

 

Σε όλη την ταινία υπάρχει ένα κύριο λάθος τα άλλα δεν πειράζουν τόσο. Το λάθος λοιπόν αυτό είναι ότι αν ,λέμε τώρα, υπάρξει μια νέα εποχή των πάγων αυτή θα έρθει σε δεκάδες χρόνια και όχι σε 1 εβδομάδα! Άρα να μην φοβόμαστε τόσο πολύ για την ρεαλιστικότητα της ταινίας .Όσο για την Ελλάδα αν και δεν αναφέρεται πουθενά αφού οι πάγοι φτάσανε στο Manhatan που είναι στην ίδια ευθεία με την Ελλάδα δεν αποκλείετε να έφτασαν κι εδώ!!!

 

 

Τέλος τα ειδικά εφέ είναι πολλά και φανταστικά αν και σε κάποιες σκηνές (π.χ. η ένωση των 2 ανεμοστόβυλων) καταντούν να ξεπερνούν τους νόμους της φύσης σε υπερβολικό βαθμό. Εντάξει να δεχτούμε την κάθοδο της θερμοκρασίας , τα χιόνια και τους 100 ανεμοστόβυλους αλλά όχι και να μένει η στάθμη του νερού τόσο ψηλά και όχι να ενώνονται οι ανεμοστόβυλοι που έχουν διαφορετική πορεία και φορά. Αλλά στο κάτω κάτω όλοι για αυτό πάμε στο σινεμά ;) .

 

Εμένα προσωπικά μου άρεσε ιδιαίτερα και θα την συνιστούσα σε όλους όσους απολαμβάνουν τις καλές περιπέτειες.

 

! dread !

Albert Einstein : "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." :!: :)

 

<-><-><-><-><->

This signature is protected by Norton AntiVirus 2005 :cool:

Link to comment
Share on other sites

Ε λοιπον ναι!Πηγα και ειδα το D.A.T. ...!Τιποτα μα τιποτα το ιδιαιτερο...!Δεν αξιζει τα λεφτα του παρα μονο για τα ομολογουμενως εντυπωσιακα του εφε...!!!Μια πολυ επιφενειακη προσεγγιση σε ενα θεμα που "καιει "ολοκληρο τον πλανητη και ειναι ακομα πιο σοβαρο απ'οσο φαινεται...!Προσωπικες ιστοριες που δε συγκινουν ιδιαιτερα...(και μια ευχαριστη εκπληξη..λιγοτερες αμερικανιες!!!)

Το οτι μια ταινια ειναι λιγοτερο κακη απ'οσο την περιμεναμε...δεν σημαινει πως ειναι και καλη...Μια συμπαθητικη ταινια που το θετικο στην ολη υποθεση ειναι να μας ενημερωσει για κατι που ερχεται...!ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: & στο DVD μια χαρα ειναι...δωστε 7 ευρω για κατι αλλο καλυτερα...

ΕΓΚΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΚΥΨΕΛΗ!!!!!!!!! http://www.tvxs.gr/v4012
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος agleouras ( 3 Ιούν. 2004 , 00:34)

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: & στο DVD μια χαρα ειναι...δωστε 7 ευρω για κατι αλλο καλυτερα...

 

 

Μα αν τη δούμε σε DVD, ένα μέρος των εντυπωσιακών εφέ της δε θα αποδωθεί σωστά και ρεαλιστικά, άρα κατά τη γνώμη μου μια ταινία που έτσι κι αλλιώς αξίζει κυρίως για τα εφέ της είναι κρίμα να τη δούμε σπίτι μας κι όχι στο σινεμά (αλλιώς ας μη τη δούμε καθόλου ;) )

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dread (31 Μάι. 2004 , 15:12)

 

The Day After Tomorrow

 

Όλη η ιστορία διαδραματίζεται γύρω από έναν πατέρα που προσπαθεί να φτάσει από την Σιβηρία έως την Νέα Υόρκη για να σώσει τον γιο του ο οποίος με πολύ θάρρος έχει να αντιμετωπίσει πολλά εμπόδια και δυσκολίες.

 

Από την Ουάσιγκτον ξεκίνησε ρε :p

Link to comment
Share on other sites

:whistle: μπορεί ........ :lol:

Albert Einstein : "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." :!: :)

 

<-><-><-><-><->

This signature is protected by Norton AntiVirus 2005 :cool:

Link to comment
Share on other sites

Χθές έκαναν πρεμιέρα το IMMORTEL (ΓΥΝΑΙΚΑ-ΠΑΓΙΔΑ) και το STARSKY & HUTCH. Το δεύτερο είναι με τους ΜΠΕΝ ΣΤΙΛΕΡ και ΟΟΥΕΝ ΓΟΥΙΛΣΟΝ και αν κρίνω απο το τρέιλερ πρέπει νά'χει πολύ γέλιο. Όποιος δει κάποιο απο τα δύο ας μας πεί εντυπώσεις.
Link to comment
Share on other sites

Molis ειδα το The Day After Tomorrow.Το θετικο ειναι οτι περασα καλα αλλα περα απο αυτο η ταινια εχει ξαναπαιχτει.Ξαναζεσταμενο φαγητο με πολλα αμερικανικα κλισε αγαπης-ανθρωποσυνης και επικλησης του θεου.Μηπως το χολιγουντ εχει στερεψει απο ιδεες?Πριν ξεκινησει η ταινια τα τρια απο τα πεντε τρειλερ αφορουσαν ηρωες της marvel.Milaμε για παρακμη ιδεων.
Link to comment
Share on other sites

Xθες είδα τον 'ΤΕΛΕΥΤΑΊΟ ΣΑΜΟΥΡΆΙ". Moυ άρεσε πολύ και ήταν καλογυρισμένο, πλούσιο και υπέροχο σε ατμόσφαιρα. Ο Τόμ κρούζ πολύ καλός για άλλη μια φορά (τα πρώτα χρόνια τον αντιπαθούσα. Να σκεφτείτε πως το top gun το είδα πρίν 4 χρόνια. Απέφευγα λόγο του λόγου του, να το δώ!) Τις τελευταίες ταινίες του Κρούζ τις βλέπω πολλές φορές μόνο και μόνο επειδή παίζει αυτός.
Link to comment
Share on other sites

Είδα κι εγώ χτες (συμπτωματικά Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος...) το Day After Tomorrow και παρά τα κλισέ και τα μούσια μου άρεσε. Πέρασα πολύ καλύτερα απ'ότι με την Τροία και ελπίζω παρά τις υπερβολές να ευαισθητοποίησε κόσμο ειδικά στις ΗΠΑ για τα εγκλήματα που κάνουν. Περιέργως τα χώνει χοντρά στην κυβέρνησή τους ανέφερε ως και τη συνθήκη του Κιότο που δεν υπογράφουν και γενικά πρέπει να ταρακούνησε όσους την είδαν.

Εντύπωση μου έκανε ότι απέφυγε να δείξει έστω και έναν να σκοτώνεται άμεσα, όλα "υποννοούνταν"...

KCB
Link to comment
Share on other sites

Τα εκτός θέματος μηνύματα μεταφέρθηκαν εδώ.

 

Το θέμα είναι για να σχολιάζουμε ταινίες,όχι ηλικίες :)

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Εντύπωση μου έκανε ότι απέφυγε να δείξει έστω και έναν να σκοτώνεται άμεσα, όλα "υποννοούνταν"...

 

Σου θυμίζω το μέλος του πληρώματος του ενός εκ των ελικοπτέρων που έπεσαν στη Σκωτία, που όταν πήγε να βγει και άνοιξε την πόρτα πάγωσε ακαριαία. Εκτός αν εννοείς άλλου είδους θάνατο. :)

Link to comment
Share on other sites

Aγαπητέ sakiss άν δεν σου αρέσουν οι κλασικές αμερικάνικες μην την δεις δεν θα σου αρέσει. :p

 

Εγώ την είδα , ήταν μια ωραία κωμωδία βασισμένη σε ομώνυμη παλιά σειρά και είχε και πολλά στοιχεία από παλιές ταινίες και σειρές!!! Άρα αν δεν έχετε ιδέα από παλιό κινηματογράφο δεν υπάρχει περίπτωση να ρίξετε πολύ γέλιο στην ταινία. :rolleyes:

 

Κατά τα άλλα μια χαρά κωμωδιούλα !! ;)

 

dread! :cool:

Albert Einstein : "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." :!: :)

 

<-><-><-><-><->

This signature is protected by Norton AntiVirus 2005 :cool:

Link to comment
Share on other sites

Aντιθετος ειμαι fan τετοιου ειδους κωμωδιων παρολο που τις λεω χαζοαμερικανικες.Ο απολυτος χαβαλες και φυσικα τις προτιμω απο τις βαρετες κατ εμε χιλιοεπαναλαμβανομενες αμερικανικες περιπετειες των τελευταιων ετων.Με παρεξηγησες.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...