Jump to content

Samsung Galaxy Watch7/Ultra


doganos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κινητό (S23 Ultra) και ρολόι ενημέρωση σήμερα. Μεγάλη βελτίωση η samsung στις ενημερώσεις. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

Το ρολόι είναι γενικά εντυπωσιακό αλλά το πρόβλημα με την μπαταρία παραμένει. Χθες, χωρίς καμία άσκηση δεν έκλεισε 24 ώρες. Σήμερα, το φόρτισα το βράδυ και δείχνει αυτονομία μπαταρίας περίπου 23 ώρες. Εννοοείται ότι έχω βάλει εξοικονόμηση ενέργειας και απενεργοποίηση τοποθεσίας. Το μόνο που έχω προσθέσει είναι η esim. Χθές λόγω διακοπών είχα μόνο δύο κλήσεις με πολυ σύντομη διάρκεια.

Θεωρώ ότι το θέμα της μπαταρίας είναιι πολύ σοβαρο όταν δεν μπορεί ουσιαττικά να κρατήσει μια ημέρα. Εννοοείται φυισκά ότι έχω κάνει και το update.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, aelympero said:

Καλημέρα,

Το ρολόι είναι γενικά εντυπωσιακό αλλά το πρόβλημα με την μπαταρία παραμένει. Χθες, χωρίς καμία άσκηση δεν έκλεισε 24 ώρες. Σήμερα, το φόρτισα το βράδυ και δείχνει αυτονομία μπαταρίας περίπου 23 ώρες. Εννοοείται ότι έχω βάλει εξοικονόμηση ενέργειας και απενεργοποίηση τοποθεσίας. Το μόνο που έχω προσθέσει είναι η esim. Χθές λόγω διακοπών είχα μόνο δύο κλήσεις με πολυ σύντομη διάρκεια.

Θεωρώ ότι το θέμα της μπαταρίας είναιι πολύ σοβαρο όταν δεν μπορεί ουσιαττικά να κρατήσει μια ημέρα. Εννοοείται φυισκά ότι έχω κάνει και το update.

Καλημέρα το έχουμε ξαναπεί χωρίς e sim με υπνο κανονικά ολα χωρις aod.. 3 ημέρες ανετα... Δεν ξέρω με την e sim τι παίζει λογικο να τραβαει περισσότερο μπαταρία..... Δοκίμασε format σαν νεα συσκευή και στο να τελειώσει η μπαταρία και μέχρι 100%..και δες εαν έστρωσε... Εμένα αυτό που δεν μου αρέσει ειναι ότι φορτίζει αργα... 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η μπαταρία του είναι δυστυχώς ένα μεγάλο μελανό σημείο και αν δεν φτιαξει μελλοντικά θα πάει άπατο.. Κρίμα γιατί είναι πολύ όμορφο.

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ήρθε και το δικό μου λουράκι. Αν κάποιος ενδιαφέρεται το πουλάω σφραγισμένο. Με pm παρακαλώ. 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έδωσα το κινητό μου χθες, αποφάσισα να πουλήσω το ρολόι, πράσινο σε 44mm, αγορασμένο από πλαίσιο μαζί με το navy λουράκι. Εάν ενδιαφέρει κάποιον ας μου στειλει pm.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , είμαι και εγώ κάτοχος του ρολογιου, από την πρώτη μέρα που βγήκε ειμαι αρκετα ευχαριστημένος από αυτό , με μέτρια χρήση μου βγάζει άνετα 3,5 μέρες 

Αυτο που ψάχνω και δεν εχω βγάλει ακρη είναι η ενεργοποίηση της esim του ρολογιού, έχω vodafone cu και εχω ενεργοποιησει την esim στο samsung galaxy s24 ultra που έχω , προσπαθώντας να περάσω το πρόγραμμα στο ρολόι και σκανάροντας το qr code από την esim της vodafone , αναγράφει ότι χρησιμοποιείται ήδη η esim 

εχει βγάλει κανεις ακρη με τη vodafone πως περνάμε την esim στο ρολοι;

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, nithe said:

Καλησπέρα , είμαι και εγώ κάτοχος του ρολογιου, από την πρώτη μέρα που βγήκε ειμαι αρκετα ευχαριστημένος από αυτό , με μέτρια χρήση μου βγάζει άνετα 3,5 μέρες 

Αυτο που ψάχνω και δεν εχω βγάλει ακρη είναι η ενεργοποίηση της esim του ρολογιού, έχω vodafone cu και εχω ενεργοποιησει την esim στο samsung galaxy s24 ultra που έχω , προσπαθώντας να περάσω το πρόγραμμα στο ρολόι και σκανάροντας το qr code από την esim της vodafone , αναγράφει ότι χρησιμοποιείται ήδη η esim 

εχει βγάλει κανεις ακρη με τη vodafone πως περνάμε την esim στο ρολοι;

 

Μέσα από τις ρυθμίσεις της εφαρμογής wearable της samsung πρέπει να σκανάρεις το qr code της esim για να προστεθεί στο ρολόι. Αν το κάνεις μέσα από το μενού Διαχείριση σιμ του τηλεφώνου η esim προστίθεται στο τηλέφωνο και όχι στο ρολόι. Το qr code αυτό είναι μιας χρήσης, αν έχει προστεθεί στο τηλέφωνο δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ξανά για να προστεθεί στο ρολόι η esim.

Edited by mythos_bt
Link to comment
Share on other sites

Το watch 7 πόση ώρα κάνει να φορτίσει από το 15-20% έως 100% με τον δικό του φορτιστή; 

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχει κάποιος το ultra με esim vodafone? έχετε τον ίδιο αριθμό με το κινητό σας? Νομίζω υπάρχει μία υπηρεσία vodafone double που έχεις 2 σιμ με το ίδιο νούμερο.

Γενικά όσοι έχετε esim στο ρολόι σας, πως λειτουργεί? έχετε 2ο αριθμό? κάνετε προώθηση κλήσεων? πως το δουλεύετε?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά για eSim/MultiSIM, μπορείς να διαβάσεις μερικές πληροφορίες εδώ:
https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/multisim_new.html

https://www.germanos.gr/multisim/

Για Vodafone δεν ξέρω/έχω βρει κάτι αν το εφαρμόζουν ακόμη.

Edited by costini
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Προερχομαι απο το 5pro. Και σκεφτομαι να παω στο 7 κυριως για τις νεες μετρησεις που πολυδιαφημιζοταν ( υπνικη απνοια και αρρυθμιες καρδιας ). Σε οσους το εχετε εχουν ενεργοποιηθει αυτες οι λειτουργιες η ακομα ειναι στον αερα? Η μπαταρια απο το 7 βγαζει 2 μερες και?  Με το 5pro βγαζω παρα λιγες ωρες 4 μερες. Με καποιες ειδοποιησεις ανοιχτες συνεχεις μετρηση σφυγμων υπνου αλλα με κλειστο Aod και lift to wake. Ρωταω γιατι δεν ειναι να δινω 300αρι για να ειναι απλα πιο γρηγορο χωρις τις εξτρα μετρησεις που θελω.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, George109 said:

Γεια σας. Προερχομαι απο το 5pro. Και σκεφτομαι να παω στο 7 κυριως για τις νεες μετρησεις που πολυδιαφημιζοταν ( υπνικη απνοια και αρρυθμιες καρδιας ). Σε οσους το εχετε εχουν ενεργοποιηθει αυτες οι λειτουργιες η ακομα ειναι στον αερα? Η μπαταρια απο το 7 βγαζει 2 μερες και?  Με το 5pro βγαζω παρα λιγες ωρες 4 μερες. Με καποιες ειδοποιησεις ανοιχτες συνεχεις μετρηση σφυγμων υπνου αλλα με κλειστο Aod και lift to wake. Ρωταω γιατι δεν ειναι να δινω 300αρι για να ειναι απλα πιο γρηγορο χωρις τις εξτρα μετρησεις που θελω.

Καλησπέρα. Οι νέες μετρήσεις δεν έχουν έρθει ακόμα Ελλάδα. Βασικά σε λίγες χώρες τις έχουν. Δεν έχω ακούσει πότε θα τις έχουμε κι εδώ. Περιμένουμε να πάρει τις απαραίτητες εγκρίσεις η Samsung και στην χώρα μας. Μπαταρία με τις ίδιες ρυθμίσεις με 'σένα με το Ultra βγάζω 2 ημέρες. Έχω όμως σήκωμα για ενεργοποίηση ανοιχτό. Επίσης μέσα στις 2 ημέρες έχω 1,5 με 2 ώρες άσκηση με gps. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, George109 said:

Γεια σας. Προερχομαι απο το 5pro. Και σκεφτομαι να παω στο 7 κυριως για τις νεες μετρησεις που πολυδιαφημιζοταν ( υπνικη απνοια και αρρυθμιες καρδιας ). Σε οσους το εχετε εχουν ενεργοποιηθει αυτες οι λειτουργιες η ακομα ειναι στον αερα? Η μπαταρια απο το 7 βγαζει 2 μερες και?  Με το 5pro βγαζω παρα λιγες ωρες 4 μερες. Με καποιες ειδοποιησεις ανοιχτες συνεχεις μετρηση σφυγμων υπνου αλλα με κλειστο Aod και lift to wake. Ρωταω γιατι δεν ειναι να δινω 300αρι για να ειναι απλα πιο γρηγορο χωρις τις εξτρα μετρησεις που θελω.

Έχω και τα δύο, το 5pro μου βγάζει παραπάνω μπαταρία. Με κλειστό aod και ανοικτό lift to wake και nfc το 5 pro σχεδόν 3 μέρες και το ultra 2 μέρες και κάτι ώρες, απλά το ultra έχει πολύ πιο φωτεινή και πιο όμορφη οθόνη (καθώς και λίγο μεγαλύτερη), και έχει πολύ πιο αναλυτικές μετρήσεις στον ύπνο + την βαθμολογία ενέργειας, οπότε για μένα αξίζει η μετάβαση. 

Link to comment
Share on other sites

Οχι για το ultra. Ειναι περα των δυνατοτητων μ!!!! Λεω για το 7αρι 44μμ. 

Απο οσο ξερω το 7 και το ultra κανουν τις ιδιες ακριβως μετρησεις κιολας! Η κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

On 5/9/2024 at 2:57 ΜΜ, eimai said:

Καλησπέρα έχει κάποιος το ultra με esim vodafone? έχετε τον ίδιο αριθμό με το κινητό σας? Νομίζω υπάρχει μία υπηρεσία vodafone double που έχεις 2 σιμ με το ίδιο νούμερο.

Γενικά όσοι έχετε esim στο ρολόι σας, πως λειτουργεί? έχετε 2ο αριθμό? κάνετε προώθηση κλήσεων? πως το δουλεύετε?

Έχω στο ένα ρολόι (του γιού ) cosmote και στο άλλο ρολόι Vodafone 

Στην cosmote σε ρολόι galaxy watch 6 40mm:

Καλύτερο σήμα με αποτέλεσμα να μην ζεσταίνεται όσο συχνά ζεσταινοταν με Vodafone το ρολόι και έκλεινε.

Δεν έχει pin η κάρτα. Σημαντικό γιατί αν κάνεις reboot ή κλείσει και ανοίξει μετά από φόρτιση και δεν το θυμάσαι, μενεις χωρίς κινητό. Συνέβη στις διακοπές ...

Μειονέκτημα να χρειάζεται κάθε φορά που θες να μεταφέρεις το νούμερο σε άλλη συσκευή να πρέπει να πληρώσεις για νέα esim..

Στην cosmote επίσης υπάρχει υπηρεσία multisim (ή κάπως έτσι λέγεται), μόνο σε σύνδεση όμως όχι σε καρτοκινητο που μπορεί να λειτουργήσει το ίδιο νούμερο σε περίπτωση που δεν είναι κοντά το κινητό σου.. δεν το έχω ενεργοποιήσει γιατί θεωρώ είναι ακριβή η υπηρεσία.

Στη Vodafone σε Galaxy watch 7 ultra

Καλύτερες προσφορές για φθηνότερη επικοινωνία.

Αν κάνεις αλλαγή sim σε κατάστημα Vodafone και σου δώσουν την πλαστική με το QR code, μπορείς να αλλάξεις το νούμερο απο συσκευή σε συσκευή όσες φορές θέλεις χωρίς κόστος (θεϊκό για δοκιμές ..)

Η Vodafone έχει pin (ενώ η cosmote όχι) και δεν έχω βρει πως θα το απενεργοποιήσω στο ρολόι 

Μέτριο σήμα σε αρκετές περιπτώσεις με αποτέλεσμα ακόμα και το ultra να έχει ζεσταθεί 2 φορές και να μπαίνει σε safe mode μέχρι να κρυώσει, γεγονός απαράδεκτο που δεν μου έχει συμβεί ποτέ στο Huawei watch 4 pro..

Και στις 2 εταιρείες θα πρέπει να είναι ενεργοποιημένο το WiFi calling για να δουλέψουν οι κλήσεις. Είτε μέσω sms από τον χρήστη, είτε από το τηλεφωνικό τους κέντρο. Για μεγάλο διάστημα δούλευαν μόνο sms και είχα internet, ενώ οι κλήσεις εμφάνιζαν πως το τηλέφωνο είναι απενεργοποιημένο ή κατειλημμένος..

Ναναι καλά ένας τεχνικός στην cosmote που το βρήκε μετά από κάνα 15νθημερο 🤣

Τέλος για Vodafone, ίσως να υπάρχει αλλά προσωπικά δεν εχω ασχοληθεί τόσο ώστε να δω αν υπάρχει υπηρεσία αντίστοιχη της multisim της cosmote και προώθηση δεν εξυπηρετεί καθώς η προώθηση δουλεύει ή μόνιμα ή αν το ένα απ' τα δύο είναι κλειστό ή δεν έχει σήμα οπότε...

Αυτά, αν θες κάτι άλλο ρωτάς ή πας στο esim νήμα που προανέφερε ο φίλος..

Edited by qosmio
Link to comment
Share on other sites

Παίδες πως μπορούμε να "εξάγουμε" ringtone από το ρολόι (θέλω το Lark ringtone να το χρησιμοποιήσω σαν ringtone στο κινητό) 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα 

Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος το έχει αγοράσει από skroutz  (έχει 150€ διαφορά) και αν έχει κάποιο πρόβλημα συμβατότητας στην ελλάδα  με δίκτυα cosmote και άλλα.;

Επίσης μου κάνει εντύπωση που στο site του public γράφει ότι δεν είναι 4g ενώ από ότι κατάλαβα βγήκε το ultra μόνο με 4g. 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν λειτουργίες στο watch 7 44mm που δεν λειτουργούν στην Ελλάδα; 

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, _dimdim_ said:

Υπάρχουν λειτουργίες στο watch 7 44mm που δεν λειτουργούν στην Ελλάδα; 

Άπνοια και αρρυθμίες δεν έχουν έρθει ακόμα Ελλάδα. 

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς γιατί το google assistant στο ρολόι έχει ελληνικά μόνο όταν δεν είναι συνδεδεμένο με το κινητό ενώ όταν συνδεθεί δεν μπορεί να καταλάβει τα ελληνικά;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...