Jump to content

Nova Home Internet 4G/5G


hercoulis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ έκανα άλλες 2 αναφορές και την κάνω. Μου έκανε μια πολύ καλή προσφορά η κοσμοτε και μου δίνει και πίστωση όσο είναι η ρήτρα οπότε και να μην βάλω άκρη δεν με νοιάζει. Ποτέ ξανά όμως νοβα ( όπως και όλοι οι γνωστοί μου). 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, alteisei said:

Στο ευχομαι αυτο που μολις εγραψες.

"Ξεκινα" με το αν θα ισχυσει το παραπανω για κατανοησεις, ΕΣΤΩ, και μας ξαναγραφεις.

Σιγουρα στο οριο των 20 ημερων απο την εγγραφη αναφορα σου θα σου απαντησουν, για να σε προιδεασω. Υπολογισε ακομη 20 μερες πιο μετα ακομη απο την καταγγελια σου στην ΕΕΕΤ αναγκαστικα.

Οσο για το "ατσαλενια νευρα", να σε προιδεασω , δεν αρκει με τοιουτη.

Εννοείται πως δεν στέκομαι σε αυτό που είπαν στο chat αλλά σε αυτό που προβλέπεται (20ημερο).

Όπως επισης δεν κινούμαι με την λογικη του "έως 50", το οποίο είναι μαχητο, αλλά με το "από 30", που οι ίδιοι αναφέρουν. Επί αυτής της τιμής είναι οι αντιρρήσεις μου.

Τα έχω ξαναπεράσει αυτά με καταγγελίες, Ε.Ε.Τ.Τ. κ.λ.π. και ξέρω...

27 minutes ago, Bill9 said:

Εγώ έκανα άλλες 2 αναφορές και την κάνω. Μου έκανε μια πολύ καλή προσφορά η κοσμοτε και μου δίνει και πίστωση όσο είναι η ρήτρα οπότε και να μην βάλω άκρη δεν με νοιάζει. Ποτέ ξανά όμως νοβα ( όπως και όλοι οι γνωστοί μου). 

Καλά ξηγηθηκες.

Αλλά ακόμα και μικρο το πέναλτυ (31€ νομίζω), προσωπικά δεν θα τους το χαρίσω.

Link to comment
Share on other sites

Η nova άλλαξε το όριο από 2 Tb σε 1 στο nova 5g home internet και η ταχύτητα πέφτει από τα 100 mbps. Όταν φτάσει κάνεις αυτό το όριο ήταν 20 mbps και πήγε στα 15 αυτή η εταιρία όλο πειράματα κρίμα. 

Edited by olympiakos7 GR
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, olympiakos7 GR said:

Η nova άλλαξε το όριο από 2 Tb σε 1 στο nova 5g home internet και η ταχύτητα πέφτει από τα 100 mbps. Όταν φτάσει κάνεις αυτό το όριο ήταν 20 mbps και πήγε στα 15 αυτή η εταιρία όλο πειράματα κρίμα. 

Από πού προκύπτει αυτό;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στο κατάστημα της Καλαμάτας αυτή την ενημέρωση έχουν και αυτό είπαν. 

Σκέτη κοροϊδία αυτό που κάνουν κρίμα αλλά θα πέσουν οι απαραίτητες καταγγελίες ήδη έχω βάλει 3 δικηγόρους θα τα πούμε στα δικαστήρια με αυτούς αρκετά η ανοχή. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, olympiakos7 GR said:

Η nova άλλαξε το όριο από 2 Tb σε 1 στο nova 5g home internet και η ταχύτητα πέφτει από τα 100 mbps. Όταν φτάσει κάνεις αυτό το όριο ήταν 20 mbps και πήγε στα 15 αυτή η εταιρία όλο πειράματα κρίμα. 

Και στο 4G το κάνανε 30Mbps από 50 🤣

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα δε βγαινει με δικαστηρια, δεν αξιζειντον κοπο, για ποσα <5.000€. Απλα "Ου μπλεξεις" οποιος παθει και μαθει.

Γιατι τεραστιο % παθαινει διαρκως και ποτε δε μαθαινει: Ολοφανεροι εδω μεσα. Μη ασχολειστε απλα. Δε προκειται να αλλαξει απολυτως τιποτα οσο καποιοι ισορροπουν με το αλληλοδουλεμα, οπως και η εταιρια επιλογης τους.

Οτι ~100% μας "Μονο λογια", αλλο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, MIKU said:

Και στο 4G το κάνανε 30Mbps από 50 🤣

Καραγκιοζηδες… συμβόλαιο με Nova εγώ το έχω πει. Σκεφτείτε το πριν υπογράψετε και αν θέλετε να φύγετε ετοιμαστείτε με αρκετή υπομονή και όρεξη να ασχοληθείτε να βρείτε το δίκιο σας. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι να κανω ....μενω εξω απο το λουτρακι.......εφυγα απο οτε που ηταν τραγικη η ταχυτητα

Τωρα ειμαι στη νοβα με προγραμα fiber (και καλα..δεν εχουμε fiber εκει που μενω) και ναι μεν πιανω 18 με 20 αλλα τραγικο upload 0.5 . Τι να κανω ? σημερα πηγα σε καταστημα και εκει που μενω δεν δινουν ουτε το 5g ουτε το 4g

Στο κινητο (νοβα ) πιανω κανονικα 5g 35down 2 up δλδ μικρες αποκλεισεις. απλα στο fiber καθε τοσο εχει μεγαλα σκαμπανεβασματα η γραμμη

Link to comment
Share on other sites

Νεότερες εξελίξεις...

Η Nova μου απάντησε σήμερα μέσω mail, αλλά η απάντηση της ήταν εντελώς αόριστη.

Μετά από μερικές ώρες με κάλεσε και υπάλληλος που μου ανέφερε διαφορά, τα οποία είναι ανάξια σχολιασμού.

Μετά απο λίγο έστειλα νέο αίτημα, συμπληρωμένο με όλα όσα έχουν προκύψει αυτές τις μέρες, επισυνάπτοντας παράλληλα το αρχείο με τις μετρήσεις ταχύτητας από την ήμερα που με ενημερωσαν πως αποκατασταθηκε το αναφερόμενο πρόβλημα.

Edited by nikkal
Link to comment
Share on other sites

Με χρήση 187GB τον Ιούλιο οι ταχύτητες μου είναι ακόμη αμετάβλητες. Ίσως μέχρι να κλείσει ο μήνας να αγγίξω τα 200GB του θεωρητικού κόφτη ταχύτητας να δω αν θα υπάρχει επίπτωση. Το άλλο που είδα τυχαία πριν λίγο είναι ότι έχουν 2 routers πλέον για το 4G , πέρα από το ΖΤΕ που μου έδωσαν προστέθηκε ένα tp link

Screenshot_2024-07-27-20-57-20-277_org.zwanoo.android.speedtest-edit.jpg

Screenshot_2024-07-27-20-55-00-613_com.opera.browser-edit.jpg

Screenshot_2024-07-27-20-54-35-054_com.opera.browser-edit.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προλαβες το ZTE. Κανε 1 "προσευχη" για οσους δωσουν το TP-Link "τι" τους περιμενει. Που ουτε διαβαζουν εδω μεσα, και μετα τα μπανια του λαου θα τους τα'χουν μονταρει ολα στα "μετρα" που τους αρμοζουν οι μαυροι.

Εχει ξαναδωθει απο τη Wind το TP-Link παλιοτερα. Ο,τι πιο φθηνιαρικο.

Να ζησουμε να θυμομαστε τα ΔΙΑΡΚΗ θυματα.

Αλλα και "ετσι" παει "μπροστα" η ζωη: Με τους "διαθεσιμους" να τους κανουν πειραματα. Τυπου "διαθεσιμες διευθυνσεις". C'est la vie.

Αναμενομενη εξελιξη καποια στιγμη να ξαναδιναν το TP-Link για οσους εχουν κατανοησει "τι εστι Wind" οσα ονοματα κι αν αλλαξει.

Link to comment
Share on other sites

IMG_0144.png

IMG_0143.png

Ελαφρώς offtopic, σε σπίτι φίλου στην Καλλιθέα με 100άρα γραμμή. Εδώ και 2 βδομάδες, κάθε δεύτερο speedtest έως 10mbps μάξ και οι σελίδες δεν φορτώνουν τίποτα. 

Μετά από επικοινωνία με τη NOVA και καταχώρηση βλάβης, το μόνο που έχει αλλάξει είναι αυτό, σε κάθε 2ο speedtest δίνει 90+ και τέλος. 

Στο σπίτι μου (Άνω Κυψέλη) που όλες οι εταιρείες έχουν θέμα και με την κάλυψη και με τις ταχύτητες, η NOVA που δίνει μάξ 5mbps με 5G στο κινητό, στη σελίδα της, έχει τη διεύθυνσή μου με ένδειξη "πολύ καλό - 30mbps". 

Edited by ParafronGR

spacer.png& άλλα που δεν φαίνονται =(

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα του "πως" το καταφερνει αυτο στο νεο της προιον η μαυρη, οποιος το βρει κερδιζει θεση στο MIT.

Στο θεμα του "γιατι", εσκεμμενα να θελει να το "καψει" το προιον, το βρισκω απιθανο.

Να τεσταρει τα νευρα των οικονομικα υφισταμενων τις συνεπειες των "οργιων" προηγουμενων δεκαετιων, αποχαυνωνοντας  και το "λιγο" που τους εχει απομεινει, ωστε και internet να μην εχουν ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ (εκτος ελαχιστων οπως ο Don Vito για αλοθι), ειναι πολυ πιθανον. Ωστε χρησιμοποιωντας την (οχι και τοσο) μικρη τιμη του και το γνωστο φαντασιακο των υπηκοων αυτης της χωρας: "κοιτα τι προχω προιον πηρα!!" , παντελως ασχετων με τεχνολογιες 20ετιας και βαλε, ωστε να καμφθουν και οι τελευταιες "αντιστασεις" για ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ εξευρεσης οικονομικων λυσεων απο τους υπηκοους και να "παραδωθουν" παντελως: "Και τι να κανουμε? Δεν υπαρχει ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ λυση" ειναι πολυ πιθανον.

Τα χειροτερα ερχονται. Αλλα καμετε οτι δεν ειπωθηκε. "Και τι να κανουμε, αλλωστε?"

Εννοειται τις συνεπειες απο το φαγοποτι αφειδως προηγουμενων δεκαετιων. Εστω των γονιων που σας δινουν τα 20€/μηνα για αυτο το προιον.

Link to comment
Share on other sites

Eμενα με καλεσαν Κυριακατικα για να μου πουν οτι καναμε ελεγχους και ειναι μια χαρα η γραμμη σας. Μετραω ταχυτητα την ωρα του τηλεφωνου, 3 mbps. Ουτε στορι στο ινστα δεν ανοιγει καλα καλα. Λεω δεν λυθηκε τιποτα και μειναμε εκει.

 Πλεον γελαω, οι ανθρωποι προτιμαν να μην λυσουν ενα προβλημα και να χασουν πελατες, ας ειναι. Προσοχη σε οσους πατε να μπλεξετε.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Bill9 said:

Eμενα με καλεσαν Κυριακατικα για να μου πουν οτι καναμε ελεγχους και ειναι μια χαρα η γραμμη σας. Μετραω ταχυτητα την ωρα του τηλεφωνου, 3 mbps. Ουτε στορι στο ινστα δεν ανοιγει καλα καλα. Λεω δεν λυθηκε τιποτα και μειναμε εκει.

 Πλεον γελαω, οι ανθρωποι προτιμαν να μην λυσουν ενα προβλημα και να χασουν πελατες, ας ειναι. Προσοχη σε οσους πατε να μπλεξετε.

Κάτσε να πάρω την δεύτερη απάντησή τους και θα σου πω μετά κάτι ωραία που μου είπαν προφορικά που θα κλάψεις από τα γέλια!!!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έφτασα χρήση 200GB για τον Ιούλιο. Ο κόφτης δεν υπάρχει, ή δεν είναι στα 200GB 

Screenshot_2024-07-29-18-36-19-492_com.opera.browser-edit.jpg

Screenshot_2024-07-29-18-35-58-415_org.zwanoo.android.speedtest-edit.jpg

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Don_VitoCorleone said:

Μόλις έφτασα χρήση 200GB για τον Ιούλιο. Ο κόφτης δεν υπάρχει, ή δεν είναι στα 200GB 

Screenshot_2024-07-29-18-36-19-492_com.opera.browser-edit.jpg

Screenshot_2024-07-29-18-35-58-415_org.zwanoo.android.speedtest-edit.jpg

Ωχ 😂. Ενημέρωσε αν θες αν αλλάξει κάτι.

Πότε είναι ο κύκλος τιμολόγησης; 

Λογικά τότε θα μηδενίζει.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Off topic:

Επειδή ψάχνω για την επόμενη ημέρα, αφού από αυτούς θα φύγω, έχει κάποιος εικόνα για το Wireless Home via 4G της Vodafone;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχω φτάσει 700 GB σε 5G πακέτο home internet και δεν έχω το παραμικρό θέμα με την ταχύτητα αλλά και δικηγόρους που έβαλα λόγο ψηλής θέσης που έχω σε μεγάλη εταιρία και δεν με νοιάζει το οικονομικό θέμα μου είπαν πως δεν αξίζει είναι από παντού καλυμμένοι, αλλά εγώ το σωστό το λέω με την ταχύτητα δεν έχω θέμα όλες τις ώρες που κοιτάω.

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-07-29 231454.png

Edited by olympiakos7 GR
Link to comment
Share on other sites

Update :

Το router έχει εδώ και κάνα τρίωρο που το λαμπάκι του δικτύου μια μενει σταθερά λευκό και μία αναβοσβήνει κόκκινο. Συνεχόμενα αυτό το βιολι τουλάχιστον από τις 22:00. Το καλύτερο ήταν όταν δήλωσα τηλεφωνικά την βλάβη και ο υπάλληλος μου είπε πως έβλεπε ότι και το πρωί δεν είχα τηλεφωνία, πράγμα που εμείς δεν το είχαμε αντιληφθεί γιατί λείπαμε!!!

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, nikkal said:

Off topic:

Επειδή ψάχνω για την επόμενη ημέρα, αφού από αυτούς θα φύγω, έχει κάποιος εικόνα για το Wireless Home via 4G της Vodafone;

Εγω μετα απο αυτο που επαθα δεν παω παλι σε τετοιο προγραμμα. Σε απλη adsl πηγα αφου δεν εχω αλλη επιλογη, 13-14 mbps καλυτερα απο τα 3-4 με συνεχεις διακοπες.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, nikkal said:

Off topic:

Επειδή ψάχνω για την επόμενη ημέρα, αφού από αυτούς θα φύγω, έχει κάποιος εικόνα για το Wireless Home via 4G της Vodafone;

Το ίδιο είναι πάνω κάτω. Το θέμα είναι να έχει σήμα στην περιοχή σου.

Αν δεν έχει δες και το double play sim της Cosmote το οποίο παρέχεται στα 25 ευρώ (αντί για 35) αν έχει δηλωθεί αδυναμία σταθερού δικτύου.

Το θέμα είναι να δεις ποια εταιρεία πιάνει.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...