Jump to content

Nova Home Internet 4G/5G


hercoulis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μίλησα μαζί τους.

Η υπάλληλος είπε ότι το όριο για το 5G είναι 2TB και μετά πάει με 20Mbps.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, MIKU said:

Μίλησα μαζί τους.

Η υπάλληλος είπε ότι το όριο για το 5G είναι 2TB και μετά πάει με 20Mbps.

Μια χαρά επομένως, το διπλοτσεκαραμε

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, p_k said:

Μια χαρά επομένως, το διπλοτσεκαραμε

Καλό πρόγραμμα είναι, σίγουρα χτυπάει τον ανταγωνισμό 

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν είχα ποινή με Vodafone το χτυπούσα προς το παρόν υπομονή.. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Antonio21 said:

Εάν δεν είχα ποινή με Vodafone το χτυπούσα προς το παρόν υπομονή.. 

Το Giga WiFi Home Unlimited έχεις;

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, MIKU said:

Καλό πρόγραμμα είναι, σίγουρα χτυπάει τον ανταγωνισμό 

Το πρόβλημα με την νόβα είναι να βρεις σημείο που θα έχει ταχύτητες για να το υποστηρίξει.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που είμαι με 24αρα ADSL στην περιοχή μου δεν υπάρχει μεγαλύτερη υποστήριξη οπότε το βλέπω πολύ θετικά να μεταβώ και επειδή είμαι σε ανοιχτό χώρο με ταχύτητες ανάλογα την εποχή με 4g+ πάνω κάτω στα 200Mbps θεωρώ ότι θα το υποστηρίζει κανονικά... όπως και να έχει κερδισμένος θα είμαι αφού τώρα μέχρι 11Mbps στην καλύτερη περίπτωση φτάνει η ADSL μου γραμμή.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, cmvr said:

Το πρόβλημα με την νόβα είναι να βρεις σημείο που θα έχει ταχύτητες για να το υποστηρίξει.

Ναι αυτό ισχύει παντού.

Αλλά είναι 50% κάτω από όσα ζητάει η Cosmote για το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Αν σε καλύπτει είναι κομπλέ και για βασική χρήση και για εξοχικό.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία σήμερα το πρωί ψιλό απογοήτευση δεν υποστηρίζει τελικά 4g στην περιοχή μου...κρίμα 

Edited by konakis
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Εσύ με το κινητό τι βλέπεις;

Έχεις κάλυψη 4g;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, p_k said:

Εσύ με το κινητό τι βλέπεις;

Έχεις κάλυψη 4g;

Μάλλον είναι αυτό που ειπώθηκε παραπάνω.. αν δεν είναι σίγουροι πως θα πιάνεις τη μέγιστη ταχύτητα που υπόσχεται το πακέτο, δεν σου το δίνουν. 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, p_k said:

Εσύ με το κινητό τι βλέπεις;

Έχεις κάλυψη 4g;

Εννοείται... συνήθως έχω πάνω από 150-170Mbps για αυτό και παραξενεύτηκα και απογοητεύτηκα... ίσως το δώσουν αργότερα μετά το καλοκαίρι τί να πω...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, konakis said:

Εννοείται... συνήθως έχω πάνω από 150-170Mbps για αυτό και παραξενεύτηκα και απογοητεύτηκα... ίσως το δώσουν αργότερα μετά το καλοκαίρι τί να πω...

Δλδ του είπες ότι πιάνεις τέτοιες ταχύτητες και επέμενε ότι δεν έχεις κάλυψη;

Στην τελική δήλωσε άλλη διεύθυνση που να καλύπτεται σύμφωνα με αυτούς, και απλώς δεν θα είσαι εκεί!

Edited by Teiresias_
Link to comment
Share on other sites

Διεύθυνση σπιτιού πόλη τκ  και τηλέφωνο σταθερό φυσικά... είδε στο σύστημα ότι δεν καλύπτει, αυτά μου είπε 

Πιστεύω ότι θα το προωθήσουν σιγά σιγά θα δείξει μελλοντικά 

@Teiresias_ thx θα το σκεφτώ 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Συμφορουμίτης από την Πάτρα, με κάλυψη 4 και 5g επισκέφθηκε κατάστημα της nova και του είπαν ότι μπορεί να συνδεθεί μόνο στο 4g δίκτυο.

Μάλιστα το προχώρησε το πράγμα και αν θέλει ας μας γράψει εδώ μέσα τις εντυπώσεις του.

 

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Teiresias_ said:

Στην τελική δήλωσε άλλη διεύθυνση που να καλύπτεται σύμφωνα με αυτούς, και απλώς δεν θα είσαι εκεί!

Κλειδώνει διεύθυνση, δεν μπορεί να το χρησιμοποιήσει αλλού. Είναι ας πούμε mobile internet σταθερής θέσης.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, kmpatra said:

Κλειδώνει διεύθυνση, δεν μπορεί να το χρησιμοποιήσει αλλού. Είναι ας πούμε mobile internet σταθερής θέσης.

Αυτό μένει να το δούμε.. γιατί και το Booster της Cosmote το παίρνανε και φεύγανε στην άλλη άκρη της Ελλάδας και λειτουργούσε κανονικά. 

Κατά τα άλλα, το πολύ να κλειδώνει η κεραία. Η διεύθυνση δύσκολο.

Edited by Teiresias_
Link to comment
Share on other sites

On 15/6/2024 at 6:36 ΠΜ, MIKU said:

Το Giga WiFi Home Unlimited έχεις;

Όχι φίλε μου. 

Ένα σταθερό με χαλκό 9 mbps. 

Το 4 g της nova είχα με τα 25€ και τα 100 Giga αλλά το διέκοψα στην λήξη του και παίζω με i4s από vodafone. 

Link to comment
Share on other sites

On 15/6/2024 at 8:28 ΠΜ, konakis said:

Εγώ που είμαι με 24αρα ADSL στην περιοχή μου δεν υπάρχει μεγαλύτερη υποστήριξη οπότε το βλέπω πολύ θετικά να μεταβώ και επειδή είμαι σε ανοιχτό χώρο με ταχύτητες ανάλογα την εποχή με 4g+ πάνω κάτω στα 200Mbps θεωρώ ότι θα το υποστηρίζει κανονικά... όπως και να έχει κερδισμένος θα είμαι αφού τώρα μέχρι 11Mbps στην καλύτερη περίπτωση φτάνει η ADSL μου γραμμή.

Στην ίδια κατάσταση είμαι κι εγώ με μόνη επιλογή ADSL 7Mbps εδώ και 20 χρόνια και έκανα αίτηση η οποία προχώρησε σήμερα και περιμένω να έρθει το router να ενεργοποιηθώ. Μου δίνουν μόνο το 4G ενώ έχω τέρμα σήμα και σε 5G.ο κόφτης ταχύτητας στα 200GB μου είπαν αναθεωρήθηκε από 2 σε 10Mbps οπότε είμαι κερδισμένος παντού αφου πέφτω και σε τιμή παγίου και θα έχω και απεριόριστα κινητά που δεν είχα έως τώρα. Διατηρώ τον αριθμό σταθερού nova και μου είπαν πως δε θα πληρώσω και ποινή διακοπής συμβολαίου του double play που ευτυχώς έληγε έτσι κι αλλιώς σύντομα 1 Οκτώβρη. Έως τώρα πλήρωνα 23 ευρώ και για ανανέωση μου ζητούσαν 24, επομένως ήταν μονόδρομος.

Edited by Don_VitoCorleone
Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε εντυπώσεις 

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει τέτοιους γεωγραφικούς περιορισμούς, τότε μακράν καλύτερη λύση είναι η  extra της Cosmote... Την παίρνεις με το ρούτερ σου όπου θέλεις.

Προσωπικά έχω "σταθερό" ρούτερ, ZTE mc888  και Huawei cpe pro2. 

 

Η επόμενη πιο ασφαλής λύση, αρκεί να έχεις φουλ ορίζοντα και 360 ουρανό είναι το elonmaτιστικο...  Πιο ακριβό, αλλά το χρεώνεις όποτε το χρειάζεσαι

Edited by rebel1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, rebel1 said:

Προσωπικά έχω "σταθερό" ρούτερ, ZTE mc888  και Huawei cpe pro2. 

Ποιο από τα δύο είναι καλύτερο;

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, MIKU said:

Ποιο από τα δύο είναι καλύτερο;

ZTE κλειδώνουν μπάντες είναι πιο καινούριο. Δεν έχει την τέλεια σταθερότητα κάποιες στιγμές που αλλάζει μόνο του μπάντες, οπότε αν έχεις καλή κάλυψη σε Ν78 το κλειδώνεις εκεί και ησυχάζεις 😉

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, rebel1 said:

ZTE κλειδώνουν μπάντες είναι πιο καινούριο. Δεν έχει την τέλεια σταθερότητα κάποιες στιγμές που αλλάζει μόνο του μπάντες, οπότε αν έχεις καλή κάλυψη σε Ν78 το κλειδώνεις εκεί και ησυχάζεις 😉

Από WiFi ;

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, MIKU said:

Από WiFi ;

Δεν έχω θέμα με κανένα. Σε νορμάλ τετραγωνικά έχουν ικανοποιητική κάλυψη χωρίς απώλειες.

Σε μεγάλο σπίτι τρία επίπεδα, έχω mesh, καμία σχέση με extenders κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova Home Internet 4G/5G
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...