Jump to content

Poco F6/F6 Pro


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

6 ώρες πριν, s_nova said:

Η ενημερωση ασφαλειας ειναι περιπου 20-30mb . Εδω για να ειναι 402mb προφανως εχουν γινει και αλλες διορθωσεις μεσα στο συστημα απλα δεν αναφερονται αναλυτικα.

Αναφέρει 2 optimization  σε app, 1 fix games Και update security patch

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

On 26/7/2024 at 12:11 ΜΜ, satiros1 said:

ειναι επαγγελματικο το τηλεφωνο (η χρηση του )δεν γινεται να στηθει σε 2 ωρες σε 2 μερες γινεται

Ευχαριστω peridot και οχι vermeer τελικα

Αυτο το καθε μερα στις 7 και μετα 3 μερες ειναι μανικι , μετα μπορεις να κλειδωσεις το τηλεφωνο ξανα σιγουρα , εσυ το αφηνεις ανοιχτο ?

Γενικα το bootloader ανοικτο μας αφηνει ξεβρακωτους σε Threats

 

12/512 εχεις?

 

αν το παρουμε με china rom δεν ειναι καλυτερα ωστε να εχουμε ηχογραφηση αυτο με ενδιαφερει 

και ετσι ουτε ξεκλειδωμα χρειαζεται ουτε κατι αλλο ?

Να σημειωσω οτι δεν θα δουλευουν καποια bands ελλαδα! οχι απαραιτητα αναγκαιες παντα

 

Συγκριση αναμεσα σε indonesia global vs xiaomi.eu 

a) Global ROM, Indonesia

  • MIUI dialer and SMS app, so call recording is possible

  • Official Global ROM, so bootloader can be locked after installation

  • Comes with bloatware and ads, which can be cleaned (at least to some degree)

  • Banking apps and work profile will just work

  • No need for Google Pay module

 

b) xiaomi.eu ROM

  • MIUI dialer and SMS app, so call recording is possible

  • Custom ROM, so bootloader must stay unlocked after installation, or bootloop will happen

  • No bloatware or ads

  • Will banking apps and work profile work fine?

  • Google Pay requires module, which may stop working at any moment

  •  

Καλημέρα φίλε.

Προσωπικά προτιμώ custom rom βασισμένη σε .eu 

Εδώ και χρόνια έχω κολλήσει με eliterom.

Πήρα λοιπόν το F6 pro και έχω κυριολεκτικά 9 ημέρες που μπαίνω κάθε μέρα για να ξεκλειδώσω bootloader και κάθε μέρα μου δίνει το "limit reacher, try again μία ημέρα μετά". ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ!

Εγώ ξεκλειδώνω bootloader για εγγραφή κλήσεων και μπλοκάρισμα διαφημίσεων (κυρίως).

Την εγγραφή την έχω με την indonesian, το μπλοκάρισμα των διαφημίσεων γίνεται και με blakada ή adguard dns (καμία σχέση ως προς την αποτελεσματικότητα ή την μπαταρία, αλλά ας πούμε ότι είναι αρκετά για να έχουμε ένα υποτυπώδες μπλοκάρισμα).

Άρα λοιπόν μου μένει το blotaware και οι εσωτερικές διαφημίσεις που θα έχει η miui.

Αυτά παλεύονται? Βγένουν εύκολα?

Εσύ τι αποφάσισες τελικά?

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Shadow30 said:

Καλημέρα παιδία,ανάμεσα σε poco f6 pro και xiaomi 13 ποίο επιλέγουμε?

Βρίσκω και τα 2 450 με αποφορολογηση

Το Xiaomi 13 έχει ποιοτικότερη κατασκευή, υπερέχει σε κάμερες και έχει ασύρματη φόρτιση.Είναι όμως σχεδόν 2 ετών συσκευή με ότι αυτό συνεπάγεται σε υποστήριξη από την εταιρεία.

 

Poco F6 Pro 256GB

Link to comment
Share on other sites

Άρα καταλαβαίνω ότι πρέπει να προτιμήσω το poco?

Στο θέμα κάμερες δεν με απασχολεί,δεν με νοιάζουν οι φωτογραφίες.

Κάτι άλλο μέχρι τα 600€?

Παίζω αρκετά παιχνίδια οπότε με ενδιαφέρει επεξεργαστής, οθόνη, μπαταρία με αυτή τη σειρά.

Σκέφτομαι και το realme gt 6

Edited by Shadow30
Link to comment
Share on other sites

On 1/10/2024 at 4:08 ΜΜ, Shadow30 said:

Άρα καταλαβαίνω ότι πρέπει να προτιμήσω το poco?

Στο θέμα κάμερες δεν με απασχολεί,δεν με νοιάζουν οι φωτογραφίες.

Κάτι άλλο μέχρι τα 600€?

Παίζω αρκετά παιχνίδια οπότε με ενδιαφέρει επεξεργαστής, οθόνη, μπαταρία με αυτή τη σειρά.

Σκέφτομαι και το realme gt 6

Και γω τις ίδιες απαιτήσεις έχω απλά επειδή μου αρέσει να αλλάζω συσκευή κάθε 2-3 μήνες έχω δοκιμασει τα OnePlus 11 - OnePlus 12R - Oneplus 12 - Honor Magic 5 pro και S23+

Σε όλα τα παραπάνω η δικαιολογία που έβρισκα για αλλαγή ήταν ότι είτε δεν μου άρεσε η κάμερα είτε μου την έσπαγε η κουρμπαριστη οθόνη επειδή δεν έβρισκα αξιόλογο tempered glass για προστασία.

Αυτή τη περίοδο το σκέφτομαι και γω για το Realme GT 6.

Edited by CRISPAF77

Poco F6 Pro 256GB

Link to comment
Share on other sites

Το gt 6 έχει curve οθόνη που δεν με βολεύει,τον 8sG3 ο οποίος για gaming δεν είναι ότι καλύτερο (θερμοκρασία,είναι άλλωστε ένας overclocked 7gen2).

Δυστυχώς λοιπόν οι επιλογές είναι ανάμεσα σε poco f6 pro και Xiaomi 13 .

Ή αναμονή μέχρι να πέσει στα 600€ το Xiaomi 14

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Shadow30 said:

Το gt 6 έχει curve οθόνη που δεν με βολεύει,τον 8sG3 ο οποίος για gaming δεν είναι ότι καλύτερο (θερμοκρασία,είναι άλλωστε ένας overclocked 7gen2).

Δυστυχώς λοιπόν οι επιλογές είναι ανάμεσα σε poco f6 pro και Xiaomi 13 .

Ή αναμονή μέχρι να πέσει στα 600€ το Xiaomi 14

Σε flat οθόνη είναι μονόδρομος το Poco F6 pro και το S23+ το οποίο δεν ζεσταίνει καν και έχει και καλύτερη διαχείριση μπαταρίας.Απλα το S23+ θέλει το διπλάσιο χρόνο για φόρτιση σε σχέση με το F6 pro.

Poco F6 Pro 256GB

Link to comment
Share on other sites

Η το Xiaomi 13, έχει όλα όσα θέλω απλά είναι λίγο παλιότερο.Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει μεγάλη συμμετοχή στο δικό του θέμα ώστε να μας πει κάποιος κάτοχος αν αξίζει σε σχέση με το f6 pro

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Shadow30 said:

Η το Xiaomi 13, έχει όλα όσα θέλω απλά είναι λίγο παλιότερο.Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει μεγάλη συμμετοχή στο δικό του θέμα ώστε να μας πει κάποιος κάτοχος αν αξίζει σε σχέση με το f6 pro

Ειναι πολυ καλη συσκευη με δυνατο επεξεργαστη το θεμα ειναι εαν αρεσει εσενα γιατι εχει οθονη 6.36 ειναι ψιλο-μικρη για παιχνιδια που λες οτι παιζεις εκτος και εαν δεν εχεις θεμα σαυτο.

Edit:

Εαν το παρεις να μην παρεις 128 εκδοση αλλα απο 256 και πανω που εχουν UFS 4.0 ενω η 128 εχει UFS 3.1.

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να ενεργοποιήσω το:

Προγραμματισμένη ενεργοποίηση και προγραμματισμένη απενεργοποίηση του τηλεφώνου, από τις ρυθμίσεις >μπαταρία >πρόσθετες ρυθμίσεις και ενω βάζω τις ώρες και μέρες που θέλω, όταν πάω πίσω ή φεύγω από το μενού, μου τις χάνει.

Ξέρει κανείς πως διορθώνεται;

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, diamantis_69 said:

Προσπαθώ να ενεργοποιήσω το:

Προγραμματισμένη ενεργοποίηση και προγραμματισμένη απενεργοποίηση του τηλεφώνου, από τις ρυθμίσεις >μπαταρία >πρόσθετες ρυθμίσεις και ενω βάζω τις ώρες και μέρες που θέλω, όταν πάω πίσω ή φεύγω από το μενού, μου τις χάνει.

Ξέρει κανείς πως διορθώνεται;

Εφοσον βαζεις τις ωρες που θελεις στη συνεχεια το επιλεγεις επανω δεξια ειναι το  "V" να το οριστικοποιησει γιατι εαν δεν το κανεις και φευγεις απλα απ το μενου δεν θα το δεχθει και οι ρυθμισεις μηδενιζονται ξανα.

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

On 5/10/2024 at 3:21 ΠΜ, s_nova said:

Εφοσον βαζεις τις ωρες που θελεις στη συνεχεια το επιλεγεις επανω δεξια ειναι το  "V" να το οριστικοποιησει γιατι εαν δεν το κανεις και φευγεις απλα απ το μενου δεν θα το δεχθει και οι ρυθμισεις μηδενιζονται ξανα.

Οκ, έφτιαξε!

Ευχαριστώ πολύ

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο, ας το πω πρόβλημα, είναι ότι όταν δέχομαι κλήση και πάω να το βγάλω από την τσέπη, η κλήση απορρίπτεται!

Και δεν έχω καμία επαφή με το μπουτον ενεργοποίησης /κλειδώματος, ούτε με τα μπουτον αύξησης/μείωσης της φωνής.

Το πιάνω προσεχτικά από τις γωνίες, αλλά πολλές φορές μου το κάνει...

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

εμενα μου βάζει άλλους στο whatsapp call οταν το έχω στο αυτί ή πατιούνται κουμπιά.... 

Δεν έπρεπε να σβήνει η οθόνη.... 

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

On 30/9/2024 at 9:36 ΠΜ, TziMmys79 said:

Καλημέρα φίλε.

Προσωπικά προτιμώ custom rom βασισμένη σε .eu 

Εδώ και χρόνια έχω κολλήσει με eliterom.

Πήρα λοιπόν το F6 pro και έχω κυριολεκτικά 9 ημέρες που μπαίνω κάθε μέρα για να ξεκλειδώσω bootloader και κάθε μέρα μου δίνει το "limit reacher, try again μία ημέρα μετά". ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ!

Εγώ ξεκλειδώνω bootloader για εγγραφή κλήσεων και μπλοκάρισμα διαφημίσεων (κυρίως).

Την εγγραφή την έχω με την indonesian, το μπλοκάρισμα των διαφημίσεων γίνεται και με blakada ή adguard dns (καμία σχέση ως προς την αποτελεσματικότητα ή την μπαταρία, αλλά ας πούμε ότι είναι αρκετά για να έχουμε ένα υποτυπώδες μπλοκάρισμα).

Άρα λοιπόν μου μένει το blotaware και οι εσωτερικές διαφημίσεις που θα έχει η miui.

Αυτά παλεύονται? Βγένουν εύκολα?

Εσύ τι αποφάσισες τελικά?

 

 

Εξακολουθεί να λειτουργεί η ηχογράφηση κλήσεων με το νέο hyper os; Είχα την εντύπωση ότι σταμάτησε 

Link to comment
Share on other sites

Είχε σταματήσει και προ hyper os, αλλά στις ευρωπαικές kai γλοβαλ ρομ. Σε κάποιες, όπως στην indonisian, δουλεύει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Εδώ και καιρό, κατά διαστήματα, μου βγάζει την ειδοποίηση που παραθέτω στην εικόνα και ενώ όλες οι υπηρεσίες δεδομένων, λειτουργούν σωστά.

Ξέρει κανείς τι είναι και πως λύνεται;

Screenshot_2024-10-11-10-27-07-873_com.instagram.android-edit.jpg

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, diamantis_69 said:

Καλημέρα.

Εδώ και καιρό, κατά διαστήματα, μου βγάζει την ειδοποίηση που παραθέτω στην εικόνα και ενώ όλες οι υπηρεσίες δεδομένων, λειτουργούν σωστά.

Ξέρει κανείς τι είναι και πως λύνεται;

Screenshot_2024-10-11-10-27-07-873_com.instagram.android-edit.jpg

Όταν στο βγάζει αυτό το  volte  λειτουργεί;

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, chios said:

Όταν στο βγάζει αυτό το  volte  λειτουργεί;

Έχω κανονικά 5G

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποια custom hyperos στην xiaomi.eu?Ψαχνω και δεν βρισκω.Τουλαχιστον να μην εχουν ολες τις αχρηστες εφαρμογες οπως στην stock

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, takis19821982 said:

Υπαρχει καποια custom hyperos στην xiaomi.eu?Ψαχνω και δεν βρισκω.Τουλαχιστον να μην εχουν ολες τις αχρηστες εφαρμογες οπως στην stock

Έχει κανονικά. https://xiaomi.eu/community/threads/hyperos-1-0-stable-release.71170/

 

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...