Jump to content

Poco F6/F6 Pro


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 ώρες πριν, SAKIS1980 said:

Σχεδόν μία εβδομάδα με την xiaomi.eu rom και μόνο θετικά έχω βρει με τη νέα rom.

Καταρχήν ξεχνάς τι σημαίνει ζεστή συσκευή. Όσες εφαρμογές και να τρέχουν, και με θερμοκρασία δωματίου χωρίς air cool η συσκευή παραμένει μια χαρά. 

Χρήση Ram δεν έχω δει πάνω από 38% (έκδοση 12/512 χωρίς χρήση extra ram).

Μπαταρία σαφώς βελτιωμένη αποτι με τη μαμά rom. 

Το google το ξεχνάτε, εκτός από τις εφαρμογές που θα επιλέξετε εσείς να κατεβάσετε.

Για mail χρησιμοποιώ το μαμά που έχει η xiaomi τόσα χρόνια και επιτέλους το widget συγχρονίζει ενώ το widget του gmail δε συγχρονίζει σε καμία συσκευή μου.

Έχει διαθέσιμο το θέμα του Redmi Turbo 3 harry potter edition και παρόλο που δεν ασχολούμαι γενικότερα με θέματα το επέλεξα γιατί είναι εξαιρετικό.

Ικανοποιητική κάμερα(για εμένα είναι ιδανική που δεν με ενδιαφέρει καθόλου) με video 4K 60fps.

Με την αλλαγή της Rom πέτυχα ακριβώς αυτό που περίμενα, ακριβώς αυτό που γίνεται με κάθε συσκευή xiaomi με snapdragon επεξεργαστή. Τα πάντα δουλεύουν ρολόι.Αν πρέπει οπωσδήποτε να βρω κάτι που μπορεί να βελτιωθεί θα επέλεγα την μπαταρία, όχι σίγουρα γιατί δημιουργεί πρόβλημα.

 

Screenshot_2024-07-05-15-25-15-684_com.android.camera-edit.jpg

Μία ερώτηση από περιέργεια χωρίς να έχω την συσκευή... Το gpay δουλεύει, όπως και οι εφαρμογές των τραπεζών; 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, geotzia said:

Μία ερώτηση από περιέργεια χωρίς να έχω την συσκευή... Το gpay δουλεύει, όπως και οι εφαρμογές των τραπεζών; 

Έχω την εφαρμογή της euro από την πρώτη ημέρα. Gpay δεν χρησιμοποιώ σε καμία συσκευή.

Ενδεχομένως με την xiaomi.eu rom να μη δουλεύει το gpay αν και κάπου πήρε το μάτι μου κάποια fix για να δουλεύει αλλά επειδή δεν το χρησιμοποιώ δεν ψάχτηκα... 

Με τη μαμά rom θεωρώ ότι δουλεύουν τα πάντα κανονικά.

Edited by SAKIS1980
Link to comment
Share on other sites

Να γραψω λιγο για το unlock, αρχικα θα χρειαστειτε Mi Account πανω απο 30 ημερων που δεν εχει ξεκλειδωσει αλλη συσκευη προσφατα (υπαρχει οριο 3 το χρονο και 1 το μηνα νομιζω). Πρεπει επισης να εχετε sim με δεδομενα μεσα.

Αν δεν εχετε δηλωσει email πρεπει να βαλετε ενα, πρεπει επισης να εχετε προσβαση στον τηλεφωνικο αριθμο του account καθως εκει θα σταλει 2FA sms. Εαν δεν εχετε προσβαση μπορειτε να τον αλλαξατε αν ειστε συνδεμενοι στο account απο το https://account.xiaomi.com

Απο τις ρυθμισεις > προσθετες ρυθμισεις > συντομευσεις χειρονομιας > εκκινηση βοηθου google > ανενεργη για να μπορουμε να κανουμε επανεκκινηση

Ρυθμισεις > σχετικα με το τηλεφωνο > εκδοση λειτουργικου συστηματος > παταμε παρατεταμενα μεχρι να παρουμε προσβαση στα dev settings

Ρυθμισεις > προσθετες ρυθμισεις > επιλογες προγραμματιστων > ξεκλειδωμα OEM > το ανοιγουμε

Κατεβαζουμε και εγκαθιστιστουμε το πιο προσφατο Xiaomi Commumity apk απο το https://new.c.mi.com/global/post/693711

Το ανοιγουμε και συνδεομαστε με το Mi Account και μολις παει 7 ακριβως το απογευμα παμε στο Me > Unlock bootloader και ζηταμε προσβαση

Μολις παρουμε επιτυχως προσβαση παμε ξανα επιλογες προγραμματιστων και επειτα κλεινουμε wifi, ανοιγουμε δεδομενα και παταμε κατασταση mi ξεκλειδωματος και προσθετουμε το λογαριασμο.

Δεν ξαναπαταμε προσθηκη αλλη φορα καθως αυτο θα αρχισει το χρονο απο την αρχη

Σε 72 ωρες μπορουμε να ξεκλειδωσουμε

Για ευκολη προσβαση στο fastboot παταμε επανεκκινηση με κρατημενο το volume -

Για εσάς με Windows:
Mi Unlock από εδώ https://xdaforums.com/attachments/miflash_unlock_en_7-6-727-43-zip.6097046/

αφού το ανοίξετε γραναζάκι και Check για να βάλετε τον driver

Για εμάς με Linux:

https://github.com/offici5l/MiUnlockTool

 

Edited by samantas5855
Link to comment
Share on other sites

Η xiaomi.eu όπως βλέπεις από την φωτογραφία πατάει πάνω στην κινεζική Ρομ, αν χρησιμοποιείτε GPay θα έχετε προβλήματα λόγω ξεκλειδωτου bootloader.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δική μου η αγγελία ούτε κανενός γνωστού μου. Απλά τη βάζω μήπως κάποιος ενδιαφέρεται.

https://www.insomnia.gr/classifieds/item/2273095-poco-f6-pro-12256-white/

Link to comment
Share on other sites

On 5/7/2024 at 7:42 ΠΜ, mixalis123 said:

Δοκίμασα μία άλλη sim και την γνώρισε αμέσως, οπότε σήμερα θα πάω να αγοράσω μία καινούργια και θα την δοκιμάσω και θα σάς ενημερώσο.

Καλησπέρα ομάδα!

Πήρα καινούργια sim και όλα εντάξει την διάβασε αμέσως το κντ,η προηγούμενη sim είχε θέμα.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mixalis123 said:

Καλησπέρα ομάδα!

Πήρα καινούργια sim και όλα εντάξει την διάβασε αμέσως το κντ,η προηγούμενη sim είχε θέμα.

Τέλος καλό όλα καλά... ποια εταιρεία είπαμε έχεις φίλε μου;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 29/6/2024 at 12:24 ΜΜ, SAKIS1980 said:

Εγώ το παρέλαβα. Το άνοιξα και όλα καλά. Του έκανα και ένα update, του πέταξα και τα άχρηστα και αύριο πρωί το παίρνει ο ιδιοκτήτης του.

Μια φωτό με τα αδερφάκια.

 

 

IMG_20240629_122619.jpg

On 29/6/2024 at 12:24 ΜΜ, SAKIS1980 said:

Εγώ το παρέλαβα. Το άνοιξα και όλα καλά. Του έκανα και ένα update, του πέταξα και τα άχρηστα και αύριο πρωί το παίρνει ο ιδιοκτήτης του.

Μια φωτό με τα αδερφάκια.

 

 

IMG_20240629_122619.jpg

Ποια είναι τα άχρηστα;

 

Το κινητό βγάζει μια μέρα μπαταρία 

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, CoyoteD said:

Ποια είναι τα άχρηστα;

 

Το κινητό βγάζει μια μέρα μπαταρία 

Όσες εφαρμογές δεν χρειάζονται της google κυρίως και δεν θυμάμαι αν είχε και poco εφαρμογή.

Μία ημέρα μπαταρία δεν το λες και χάλια. 

Όποιος έχει xiaomi συσκευή από Κίνα που σημαίνει ότι δεν δεν υπολογίζει εγγύηση, αξίζει και επιβάλλεται κατά την άποψη μου να αλλάξει rom σε μια πιο ελαφριά.

Όποιος έχει συσκευή με 2 χρόνια εγγύηση από info εννοείται πως δεν πειράζει rom γιατί χάνει την εγγύηση.

Τώρα όποιος έχει συσκευή με ένα χρόνο εγγύηση καταστήματος αγοράς κάνει ότι τον φωτίσει ο Θεός 😀

Όπως βλέπετε στην πρώτη φώτο πριν 23 ώρες και 53 λεπτά φορτίστηκε το κινητό πλήρως οπότε έχει μία ημέρα ακριβώς με μια φόρτιση.

Όπως βλέπετε στη δεύτερη φώτο η μπαταρία είναι τώρα στο 63%(μετά από μία ημέρα ακριβώς).

Όπως βλέπετε στη τρίτη φώτο έχει ενεργοποιημένη οθόνη στις διάφορες εφαρμογές, chrome κτλ 4 ώρες και 1 λεπτό. 

Όλο το παραπάνω πακέτο κατά την άποψη μου περιγράφει μια εξαιρετική διαχείριση ενέργειας. Δηλαδή τί άλλο θέλουμε ?

Screenshot_2024-07-07-00-42-35-862_com.miui.securitycenter-edit.jpg

Screenshot_2024-07-07-00-43-28-299_com.miui.securitycenter-edit.jpg

Screenshot_2024-07-07-00-42-56-053_com.miui.securitycenter-edit.jpg

Edited by SAKIS1980
Link to comment
Share on other sites

Δε το βλέπω έτσι για την ώρα το δικό μου. Γενικά τρώει μπαταρία. Δε δύο μέρες επανέρχομαι 

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, CoyoteD said:

Δε το βλέπω έτσι για την ώρα το δικό μου. Γενικά τρώει μπαταρία. Δε δύο μέρες επανέρχομαι 

1) Αν δεν έχεις κάνει επαναφορά κάνε!!

2) Θέλει 5-6 φορτίσεις για να στρώσει η μπαταρία.

3) Προσωπικά διαπίστωσα πολύ καλύτερη διαχείριση κατανάλωσης με την custom rom αποτι με τη μαμά.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψε παραπάνω ένας φίλος η xiaomi.eu στηρίζεται στην china rom και όχι στην ευρωπαϊκή. Αυτό αυτόματα σημαίνει ότι ξεχνάς όλες τις εφαρμογές google που έχει προεγκατεστημένες η ευρωπαϊκή. Επίσης από την γέννηση της xiaomi η china rom ήταν πιο ελαφριά από όλες τις υπόλοιπες. Είναι η πρώτη rom που βγαίνει για κάθε συσκευή και πάνω σε αυτή πατάνε παραμετροποιώντας την για να δημιουργήσουν όλες τις υπόλοιπες. 

Η εμπειρία η δική μου από το Redmi Note 4 που ξεκίνησα και μετά, λέει ότι σε όλες τις συσκευές που είχα(πάνω από 20) η custom rom ήταν στα πάντα καλύτερη από την global eu rom που φορούσαν οι συσκευές. 

ΥΓ. Η μπαταρία που ανέβασα στο προηγούμενο post στο 27% που το έβαλα για φόρτιση(36 ώρες μετά την προηγούμενη φόρτιση) είχε γράψει 8 ώρες και 15 λεπτά Sot.  

Edited by SAKIS1980
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, samantas5855 said:

Άρα δεν έχει playstore;

Βρε κανονικά έχει playstore. Από google έχει playstore μόνο και ότι θες κατεβάζεις. Δεν σου έχει προεγκατεστημένο όλο το google (contracts, message και καμία 10αρια ακόμα google εφαρμογές).

Edited by SAKIS1980
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως κλείνοντας αύριο 1 βδομάδα που το έχω στην κατοχή μου είμαι πολυ ευχαριστημένος,στην αρχή μου φάνηκε ότι ζεσταίνεται με το παραμικρό και συγκεκριμένα στην οθόνη πιο πολύ και όχι στην πλάτη αλλά εδώ και 2-3 μέρες μου φαίνεται πολύ πιο κρύο για κάποιον περίεργο λόγο, μπαταρία δεν εντυπωσιάζει σίγουρα αλλά δεν είναι απογοητευτική άμα σκεφτείς τι επιδόσεις έχει το κινητό,όλα τα υπόλοιπα για εμένα είναι μια χαρά,έχω global rom και το κινητό είναι εκδοση 12/512 από AliExpress,στα 310 που αγοράστηκε για εμένα είναι άψογο

Link to comment
Share on other sites

On 7/7/2024 at 12:28 ΜΜ, SAKIS1980 said:

1) Αν δεν έχεις κάνει επαναφορά κάνε!!

2) Θέλει 5-6 φορτίσεις για να στρώσει η μπαταρία.

3) Προσωπικά διαπίστωσα πολύ καλύτερη διαχείριση κατανάλωσης με την custom rom αποτι με τη μαμά.

Ναι πιστεύω θα στρώσει 

Στην αρχή το φορτιζετε 100%

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου φαίνεται έχει βγει πέραν της xiaomi.eu. Μπήκα εχθές σε κάτι ομάδες telegram αλλά δεν έχω διάθεση να το ψάξω τώρα. Είμαι και ευχαριστημένος πολύ με την xiaomi.eu αλλά όταν μου την βαρεσει θα το δω. Αν πάρει κάτι το μάτι σου, γράψε εδώ.

Edited by SAKIS1980
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, SAKIS1980 said:

Κάτι μου φαίνεται έχει βγει πέραν της xiaomi.eu. Μπήκα εχθές σε κάτι ομάδες telegram αλλά δεν έχω διάθεση να το ψάξω τώρα. Είμαι και ευχαριστημένος πολύ με την xiaomi.eu αλλά όταν μου την βαρεσει θα το δω. Αν πάρει κάτι το μάτι σου, γράψε εδώ.

Όλες οι custom miui rom βασίζονται στην xiaomi.eu απλά κάνουν κάποιες παραμετροποιήσεις προσθέτοντας υπομενού που συνήθως -οχι παντα- την αποσταθεροποιούν.Οσες φορές δοκίμαζα κάποια από αυτές πάντα μετά γυρνούσα στην xiaomi.eu η στη μαμισια Xiaomi EEA.

Μιλάω πάντα από προσωπική εμπειρία.

Poco F3 128GB Black

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SAKIS1980 said:

Κάτι μου φαίνεται έχει βγει πέραν της xiaomi.eu. Μπήκα εχθές σε κάτι ομάδες telegram αλλά δεν έχω διάθεση να το ψάξω τώρα. Είμαι και ευχαριστημένος πολύ με την xiaomi.eu αλλά όταν μου την βαρεσει θα το δω. Αν πάρει κάτι το μάτι σου, γράψε εδώ.

Ειχα μπει στο https://t.me/s/PocoF6GlobalUpdate

24/6 ειχαν ενα lineage που μπουταρε, εχουν και ενα δικο τους miui mod HyperRepack

Link to comment
Share on other sites

Αυτά κοιτούσα εχθές. Αλλά ψιλιαζομαι ότι θάχουμε θέμα με αυτή τη rom

https://mega.nz/file/MvkXHTQb#yQO8QmctaXvdrOpSHEEkrprUxHA8Q9wG_n9mUjKD3mk

Edited by SAKIS1980
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...