Jump to content

Poco F6/F6 Pro


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις ανακοινώθηκαν οι 2 δυνατότερες συσκευές της Poco, τα F6 και F6 pro

https://www.gsmarena.com/poco_f6_arrives_with_sd_8s_gen_3_chip_poco_f6_pro_follows_with_an_sd_8_gen_2-news-62975.php

Γενικά το poco F6 είναι πάρα πολύ κοντά με το φθηνότερο Poco X6 pro, απλά έχει τον λίγο δυνατότερο Snapdragon(καλύτερος για παιχνίδια), το δε Pro υπερτερεί σε οθόνη, ταχυφόρτιση, κεντρική κάμερα για φωτογραφίες και ποιότητα κατασκευής(μέταλλο σε σχέση με το πλαστικό F6)και έχει τον λίγο δυνατότερο 8gen2.

Ολα τα κινητά έχουν την ίδια υποστήριξη, δηλαδή 3 μεγάλες αναβαθμίσεις Android και 4χρόνια security updates.

Στο Amazon ισχύουν early bird  τιμές με έκπτωση για λίγες ημέρες 

image.png.9d2d6ac8bb50371dee24fa8162495b47.png

Link to comment
Share on other sites

Πωωωωω, τι τιμές είναι αυτές, είναι αρκετά καλές, δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο θα αυξηθούν στην πορεία εφόσον είναι τιμές early bird. Πολύ ελκυστικό πακέτο φαίνεται και λένε ότι ειδικά στο Pro, έχει γίνει καλή δουλειά στις κάμερες, είναι άκρως ελκυστικές οι τιμές, αν ήμουν σε φάση αγοράς, άνετα είχα στα υπόψιν μου αυτές τις προτάσεις, έχουν ανέβει επίπεδο τα Poco, κατασκευαστικά κυρίως αλλά και γενικότερα.....

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, tsimisde said:

Πωωωωω, τι τιμές είναι αυτές, είναι αρκετά καλές, δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο θα αυξηθούν στην πορεία εφόσον είναι τιμές early bird.

Βλέπεις την αρχική τιμή διπλα από την μειωμένη. Ιδιες με πέρυσι είναι.

Στο poco F6 οι τιμές μετά θα ανέβουν σε 450 και 500ευρώ ανάλογα την έκδοση.

Στο Poco f6 pro οι τιμές θα ανέβουν σε 580 και 630ευρώ ανάλογα την έκδοση.

Ελλάδα δυστηχώς πάλι οι μεγαλύτερες/ακριβότερες εκδόσεις θα έρθουν από Infoquest οπως είδαμε και με το X6 pro.

Οσο για το επίπεδο της poco, δεν συμφωνώ 100%. Σαν hardware ναι είναι πάρα πολύ καλά, αλλά δυστηχώς σε software υποστήριξη είναι άστα να πάνε.

Και οταν μιλάμε για Xiaomi, έχουμε και τα γνωστά θέματα των εγγυήσεων λόγω απουσίας αντιπροσωπιας.

Δες στο θέμα του poco F5 που ακόμα ορισμένοι περιμένουν Android 14 ή στο θέμα του poco x6 pro που έχει κολλήσει σε security Φλεβάρη.

Απλά ορισμένοι επειδή τα αγοράζουν σε εκπτώσεις ή από εξωτερικό φθηνότερα, τα παραβλέπουν αυτά και μένουν απλά στα δυνατά specs.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά το επίπεδο, δεν το διευκρίνισα, εννοούσα την ποιότητα κατασκευής. Απο κει όπου απλά ήταν κορυφαία χαρακτηριστικά, πλέον φαίνεται να λογαριάζουν περισσότερο την αίσθηση και ποιότητα κατασκευής. Σε όλα τα υπόλοιπα, θα συμφωνήσω, σε θέμα software, ειδικά σε θέμα updates, έχουν χάσει την μπάλα. Γενικά, λογικό να υπάρχουν τα όποια προβλήματα έχουν και τα κινητά της μητρικής εταιρείας.

Όσον αφορά την εισαγωγή στην χώρα μας, προκειμένου να μην υπάρξει και κανιβαλισμός μεταξύ των εταιρειών, εφόσον το Χ6 Pro, είναι γύρω στα 450, το F6 θα είναι κάνα 100αρι παραπάνω, μη μιλάμε για το F6 Pro, πιθανόν να έρθουν οι ακριβές εκδόσεις γιατί αν για παράδειγμα έχει διαφορά κάνα 50ρικο το X6 Pro με το F6, προφανώς και συμφέρει περισσότερο το F6 οπότε, θα μεγαλώσει περισσότερο η τιμολογιακή διαφορά. 

Δεν ξέρω αν είναι κάποια προσφορά που τρέχει αυτή την περίοδο η αν πρόκειται για προσφορά που τρέχει για να ξεστοκάρουν το παλιό μοντέλο αλλά, είδα το F5 Pro στα 549€, όσο κοστίζει η ακριβή έκδοση του Redmi Note 13 Pro Plus, και το Xiaomi 13T. 

Link to comment
Share on other sites

Πανομοιότυπα f6 και x6 pro. Οι κύριες διαφορές snapdragon αντί mediatek και 90watt φόρτιση αντί 67.

https://nanoreview.net/en/soc-compare/qualcomm-snapdragon-8s-gen-3-vs-mediatek-dimensity-8300

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, SAKIS1980 said:

Πανομοιότυπα f6 και x6 pro. Οι κύριες διαφορές snapdragon αντί mediatek και 90watt φόρτιση αντί 67.

https://nanoreview.net/en/soc-compare/qualcomm-snapdragon-8s-gen-3-vs-mediatek-dimensity-8300

Περα απο αυτα που επισημανεις δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομμυριο να εχει το  καταπληκτικο modem του Χ6 Pro και το αναφερω διοτι εχω για λιγο καιρο και ενα S24 με snapdragon 8 Gen 3 το οποιο κανει πολυ συχνα εμφανιση το "E" στα ιδια ακριβως σημεια που εχω το Χ6 Pro  με το T800  Modem το οποιο παραμενει βραχος σε 5G  .Τα εχω περασει απο κοσκινο ...

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, s_nova said:

Περα απο αυτα που επισημανεις δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομμυριο να εχει το  καταπληκτικο modem του Χ6 Pro και το αναφερω διοτι εχω για λιγο καιρο και ενα S24 με snapdragon 8 Gen 3 το οποιο κανει πολυ συχνα εμφανιση το "E" στα ιδια ακριβως σημεια που εχω το Χ6 Pro  με το T800  Modem το οποιο παραμενει βραχος σε 5G  .Τα εχω περασει απο κοσκινο ...

Το Samsung φοράει τον SD 8 gen 3 και το Poco τον 8s.

Δεν πρέπει να είναι το ίδιο τσιπακι.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, panosfx said:

Το Samsung φοράει τον SD 8 gen 3 και το Poco τον 8s.

Δεν πρέπει να είναι το ίδιο τσιπακι.

SD  8 gen 2 =x70 Modem.

SD 8s gen 3=x70 Modem.

SD 8 gen 3=x75 Modem.

Dim8300 ultra=T800 Modem.

Το τελευταιο ειναι του X6 pro.

Εχουν γινει απειρες μετρησεις δεν μπορει κανενα να το φτασει.

Ειναι η διαφορετικη πολιτικη υποστηριξης προτυπων των δικτυων   της καθε εταιριας προφανως για λογους που δεν γνωριζουμε αλλα  καταλαβαινουμε την διαφορετικοτητα...

Ειναι ο απολυτος εθισμος δηλαδη φαινομενο να ξερεις οτι εχεις μια συσκευη με τετοιο σημα υπαρχει θεμα δεν μπορεις να πας αλλου απλα...Ετσι απο δω και περα εαν θα αλλαζω συσκευες πρεπει να βρισκω με επεξεργαστες Dimensity δεν ξαναπαω  σε Exynos  και snapdragon.Βρηκα καινουργιο Μπελα να ξερω οτι εχουν ανωτερο σημα...:classic_tongue:

Τι θυμηθηκα κλαψ....

Εποχες διαμαχης Νοκια με πτυσομενη κεραια με ερικσον με την βιδωτη κεραια το Νοκια τοτε τουερνχνε φαπες...Πριν 100 χρονια  απο τοτε εχω να ζησω  τετοια αποδοση ληψης σηματος σε συσκευη...:classic_laugh:

 

Νοκια 2110i

Αθανατο!:classic_laugh:

spacer.png

 

 

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

@s_nova προσωπικά αυτό με το σήμα δεν μπορούσα να το διαπιστώσω λόγω των συνθηκών. Όσο είχα το X6 PRO στα χέρια μου δυστυχώς δεν είχα βγει στον έξω κόσμο λόγω υγείας. Από εχθές ξεκίνησα τις εξορμήσεις αλλά το κινητό πουλήθηκε. Βέβαια σε καμία ώρα το παραλαμβάνω ξανά(έγινε πάλι παραγγελία αλλά είμαι σε δίλλημα να το κρατήσω ή να το πουλήσω όσο το πήρα και να χτυπήσω f6).

Ο κύριος λόγος ο snapdragon επεξεργαστής(και η μπαταρία που δεν με ικανοποιούσε καθόλου) . Αυτό που έζησα με το x6 pro που ήταν μόνιμα ζεστό στα χέρια μου είναι κάτι που με ξενερώνει αφάνταστα στα κινητά. Και είχα κάνει όλα όσα έπρεπε με τις εφαρμογές και κυρίως της google. Και δεν το έχω συναντήσει σε καμία συσκευή μέχρι τώρα με snapdragon επεξεργαστή. Εδώ φαντάσου ζαχαρωνω το Redmi turbo 3 που του λείπουν και μπάντες αλλά το παίρνεις πλέον με 283€ !!

Edited by SAKIS1980
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, SAKIS1980 said:

Πανομοιότυπα f6 και x6 pro. Οι κύριες διαφορές snapdragon αντί mediatek και 90watt φόρτιση αντί 67.

https://nanoreview.net/en/soc-compare/qualcomm-snapdragon-8s-gen-3-vs-mediatek-dimensity-8300

Εχουν και άλλες μικρο διαφορές πχ στις κάμερες και στην φωτεινότητα που το F6 εχει πιο φωτεινή οθόνη.

Μια διαφορά που πραγματικά δεν καταλαβαίνω είναι γιατί το poco X6 pro, τράβαγε μέχρι 4Κ 30fps video με τόσο δυνατό τσιπάκι. Κλασσικοί ότι να ναι περιορισμοί της poco.

Ο πίσω σχεδιασμός των καμερών είναι πιο μαζεμένος στο F6 σε σχέση με το χάλι του X6 pro που προσωπικά συνεχώς ακούμπαγα κατα λάθος συνέχεια και βρώμιζε πολύ ευκολα.

Επιπλέον για όσους τους ενδιαφέρουν τα παιχνίδια/emulators(ή custom roms), μονόδρομος οι Snapdragon λόγω καλύτερης υποστήριξης/drivers.

Τυχεροί όσοι Αγγλοι τσιμπησαν το F6 τώρα στα pre order στις 290 λιρες.

7 ώρες πριν, SAKIS1980 said:

 Βέβαια σε καμία ώρα το παραλαμβάνω ξανά(έγινε πάλι παραγγελία αλλά είμαι σε δίλλημα να το κρατήσω ή να το πουλήσω όσο το πήρα και να χτυπήσω f6).

Αναλόγως για τι τιμή μιλάμε και από που.

Προσωπικά το είχα αγοράσει από εξωτερικό γιατί ορισμένα μέλη λέγανε ότι το καλύπτει η Infoquest σε εγγύηση, κάτι που κλασσικά δεν ισχυε στην πράξη, άρα δεν το κράτησα ,μολις αρχίσανε οι αναφορές ιντερνετικά για υπερθερμανση, bootloop, ακυρα κρασαρισματα κλπ.

Αρα αν κάποιος σαν και εμένα τον ενδιαφέρει το κομμάτι της εγγύησης, εκεί ξεφεύγει η τιμή και δεν αξίζει τοσο X6 pro.

Για παράδειγμα σε amazon μεριά, μιλάμε αυτή την στιγμή για 20ευρώ διαφορά πχ Γαλλικό amazon ,με τις early bird τιμές.

image.thumb.png.d770b5a579b1e36ca0bb5d6daca6bbef.png image.thumb.png.954140f8ab31df87316e61647254c8b0.png

Για όποιον δεν τον ενδιαφέρουν όλα αυτά, το Poco X6 pro κάτω από 290ευρώ από εξωτερικό, είναι όντως το καλύτερο value φέτος σε Poco μεριά.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, SAKIS1980 said:

@s_nova προσωπικά αυτό με το σήμα δεν μπορούσα να το διαπιστώσω λόγω των συνθηκών. Όσο είχα το X6 PRO στα χέρια μου δυστυχώς δεν είχα βγει στον έξω κόσμο λόγω υγείας. Από εχθές ξεκίνησα τις εξορμήσεις αλλά το κινητό πουλήθηκε. Βέβαια σε καμία ώρα το παραλαμβάνω ξανά(έγινε πάλι παραγγελία αλλά είμαι σε δίλλημα να το κρατήσω ή να το πουλήσω όσο το πήρα και να χτυπήσω f6).

Ο κύριος λόγος ο snapdragon επεξεργαστής(και η μπαταρία που δεν με ικανοποιούσε καθόλου) . Αυτό που έζησα με το x6 pro που ήταν μόνιμα ζεστό στα χέρια μου είναι κάτι που με ξενερώνει αφάνταστα στα κινητά. Και είχα κάνει όλα όσα έπρεπε με τις εφαρμογές και κυρίως της google. Και δεν το έχω συναντήσει σε καμία συσκευή μέχρι τώρα με snapdragon επεξεργαστή. Εδώ φαντάσου ζαχαρωνω το Redmi turbo 3 που του λείπουν και μπάντες αλλά το παίρνεις πλέον με 283€ !!

Σιγουρα το F6 θα ειναι πολυ καλο βεβαια ενας που ξερει η ειχε το X6 Pro  θα καταλαβει οτι ειναι σχεδον ολοιδιες συσκευες με μικροδιαφορες εδω και κει...

Για την θερμανση που λες οταν ειναι παγωμενο το X6 Pro ειναι καπου στους 20° ενω οταν ζεσταινοταν  το ανωτερο που ειδα δηλαδη οταν ενιωθα με το χερι πισω ζεστη την πλατη ηταν 33.7°  .

Για το θεμα σηματος που εγραψα παραπανω ειναι και λιγο προσωπικο γιατι εχω καποια πολυ στανταρ στην καθημερινοτητα.

Στις δυο εργασιες μου που παω οδικως επι χρονια απο συγκεκριμενους  δρομους της Αθηνας  με σταθερα σημεια που βγαζει "Ε" παντα σε ολες τις συσκευες exynos και snapdragon  εκτος του dimenstiry του X6 Pro ειναι κατι πρωτοφανες για μενα .

Ρε παιδι μου λες και το X6 Pro παιρνει σημα απο  καπου αλλου ξεχωριστα ενω τα αλλα τα ιδια παντελακη μου ...Προσοχη για να μη παρεξηγηθω  αυτο δεν σημαινει οτι υπαρχει καποιο προβλημα στις υπολοιπες συσκευες απλα καταρρεουν πολυ πιο ευκολα σε αδυναμες συνθηκες δικτυου...

Ειδη πολλα παιδια στην ενοτητα του X6 Pro εγραψαν σε προηγουμενα ποστ οτι  αντιλαμβανονται οτι εχει πολυ καλυτερο σημα απο προηγουμενη συσκευη τους οποια και εαν ηταν αυτη....

Αυτο αρχιζει και με δυσκολευει στο να αλλαξω συσκευη  λογο μικροβιου μια και αλλαζω συχνα και  δεν ξερω καθολου μελλοντικα εαν θα παραμεινει αυτο το ζητημα μονο στο X6 pro ,η θα το υοθετησουν μεταγενεστερα και οι αλλες ετσιριες...

Μακαρι...:classic_laugh:

 

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

Πολλά τα 360ευρώ για αγορά από Κίνα, όταν με 60ευρώ παραπάνω το αγόραζες από amazon με τις early bird τιμές και είχες και βαρβάτη εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Παντα προσοχη  με την προελευση αγορας για το ζητημα υποστηριξη  μπαντας για να αποφυγει καποιος λαθη του παρελθοντος να ερχεται  μηνυμα οτι τον πηραν τηλεφωνο  γιατι τοχε κλειστο ενω στην πραγματικοτητα  ηταν ανοιχτο...:classic_tongue:

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, s_nova said:

Παντα προσοχη  με την προελευση αγορας για το ζητημα υποστηριξη  μπαντας για να αποφυγει καποιος λαθη του παρελθοντος να ερχεται  μηνυμα οτι τον πηραν τηλεφωνο  γιατι τοχε κλειστο ενω στην πραγματικοτητα  ηταν ανοιχτο...:classic_tongue:

Ωχ μη μου λες τέτοια. Αν και δεν έχει αναφερθεί κάτι τέτοιο από αγοραστές. Ελπίζω να είναι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

To Poco F6  δεν βγαίνει σε China Version-China Rom με την ίδια ονομασία. 

Βγαίνει σαν Redmi Turbo 3.

Μην φοβάσαι. Την έχω δει την προσφορά, η συσκευή που θες είναι.

 

Screenshot_2024-06-03-23-56-01-354_com.dhgate.buyermob-edit.jpg

Edited by SAKIS1980
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, Teacher said:

Το είδα στα 433€. Μου φάνηκε αρκετή η διαφορά.

Προφανώς και δεν είναι μικρή η διαφορά, αλλά στην μια περίπτωση μιλάμε για εγγύηση amazon αν σου πάθει κάτι, στην άλλη μιλάμε για εγγύηση κινεζο καταστήματος.

Αν δεν σε πειράζει αυτό, τότε καλά έκανες και το πήρες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει εγγύηση στα κινέζικα καταστήματα. Ας το έχουμε αυτό στο μυαλό μας ως δεδομένο. Κάτι Gshopper και κανά δυο ακόμα λένε ότι δίνουν εγγύηση ενός έτους. Αλλά υπάρχει άνθρωπος που θα στείλει τη συσκευή του στην Κίνα, θα πληρώσει μεταφορικά, θα περιμένει κοντά δύο μήνες να φτάσει Κίνα, να ελεγχθεί-επισκευαστεί και να γυρίσει πίσω? 

Γι'αυτό λέω δεν υπάρχει εγγύηση από Κίνα.

Αλλά εξίσου σημαντικό είναι και το πόσες συσκευές χάλασαν εντός εγγύησης? Προσωπικά καμία από πάρα πάρα πολλές δεν έχει χαλάσει. Είτε ήταν από Κίνα, ειτα από Ινδία είτε από τα βάθη του Αμαζονίου.😂😂😂

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, SAKIS1980 said:

332€ μόλις τα έσπρωξα στον κινέζο και μετράω αντίστροφα να το στείλει και να το παραλάβω  Poco F6 12GB/512GB

Εχεις link με κουπόνι?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, boymanos said:

Εχεις link με κουπόνι?

 

DHGATE το μαγαζι

Κουπόνι DHJUNEPROMOTION45 

Άλλαξε το 45 στο τέλος με 50, 55, 60 και οποίο σου δώσει τη μεγαλύτερη έκπτωση


 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, SAKIS1980 said:

332€ μόλις τα έσπρωξα στον κινέζο και μετράω αντίστροφα να το στείλει και να το παραλάβω  Poco F6 12GB/512GB

Τόσο πήρα το 8GB/256GB πριν μια βδομάδα, από το eshop, χωρίς ΦΠΑ φυσικά... Μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, cleancut said:

Τόσο πήρα το 8GB/256GB πριν μια βδομάδα, από το eshop, χωρίς ΦΠΑ φυσικά... Μια χαρά!

προσωπική μου άποψη, χωρίς να παρεξηγηθώ, πούλα το και χτύπα 12/512
Θεωρώ ότι οι συσκευές(όχι μόνο το F6) που είναι τόσο δυνατές επεξεργαστικά(πχ F6, X6 PRO) χαραμίζονται στις εκδόσεις με 8gb ram.
 

Είναι σαν ένα αυτοκίνητο GT με ταμπούρα και όχι δισκόφρενα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...