Jump to content

Ελληνικά για WindowsMobile 2005


thief7710
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν και διαβάζω αρκετό καιρό το forum στο myphone είναι πρώτη φορά που κάνω post, οπότε χαιρετώ όλους εδώ.

 

Χθες έψαχνα για αρκετή ώρα για τους ελληνικούς χαρακτήρες σε WM5 και εδώ είναι αυτά στα οποία κατέληξα. Πριν προχωρήσω, να ξεκαθαρίσω ότι έχω το Qtek 9100 σε αμερικάνικη έκδοση (T-Mobile MDA) και ό,τι προσπάθησα το έχω δοκιμάσει στη συσκευή αυτή. Αλλά πολύ πιθανό τα παρακάτω να ισχύουν για όλες τις συσκευές με WM5. Επίσης δοκίμασα μόνο το AEKMap που είναι δωρεάν, ελαφρύ και αρκετά καλό.

 

Το AEKMap χρησιμοποιεί κωδικοποίηση κατά UTF-8 που είναι και το στάνταρ. Οι χαρακτήρες εμφανίζονται κανονικά στο pocket pc και στα Windows XP.

 

Τα προβλήματα και οι λύσεις:

 

1. Αν το όνομα του αρχείου στο pocket pc είναι με ελληνικούς χαρακτήρες, πιθανό το ActiveSync να μη το εμφανίσει σωστά. Λύση είναι στα XP να πάτε στο Control Panel->Regional and Language Options->Advanced και στο language for non-unicode programs να διαλέξετε Greek.

 

2. Τα SMS δεν διαβάζονται σωστά από άλλες συσκευές.

 

- Αν χρησιμοποιείτε WiFi και το MyCosmos (10 δωρεάν SMS/μέρα), πηγαίντε στα Options του IE και επιλέξτε κωδικοποίηση UTF-8. Τα μηνύματα που στέλνετε φτάνουν με κανονικούς ελληνικούς χαρακτήρες.

 

- Αν χρησιμοποιείτε το Outlook Mobile για SMS, υπάρχει γνωστό πρόβλημα (http://support.microsoft.com/kb/871185/en-us) με το Outlook το οποίο απ' ό,τι κατάλαβα δε μπορεί να στείλει χαρακτήρες με κωδικοποίηση unicode UTF-8) και άρα δεν μπορούν να διαβαστούν σωστά από άλλες συσκευές.

 

Λύσεις:

- Περιμένουμε τη μαμά MS να βγάλει την καινούρια έκδοση του Outlook Mobile με υποστήριξη unicode.

- Χρησιμοποιούμε κάποιο άλλο πρόγραμμα για αποστολή SMS που υποστηρίζει unicode. Από ένα γρήγορο search είδα ότι υπάρχουν τέτοια προγραμματάκια. Ποια είναι δωρεάν και ποια όχι δεν ξέρω. Όποιος ψάξει και βρει κάτι καλό ας το κάνει post.

 

3. Για ελληνικές επαφές δεν κοίταξα αν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 64
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λύσεις από 2 χρήστες του φόρουμ μας

για το resco keyboard

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1204596#post1204596

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1155229#post1155229

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεδιαλύνουμε λίγο την κατάσταση για άλλη μια φορά:

 

Υπάρχουν διαφορετικές εκδόσεις των WM5 για τις διάφορες γλώσσες σε Pocket PC και Pocket PC Phone Edition. Δυστυχώς λόγω μεγέθους αγοράς (όταν αγοράζουμε από το εξωτερικό λόγω διαφοράς τιμών δεν φαινόμαστε σαν χρήστες στην Ελλάδα) δεν μας "υποστηρίζουν" κατάλληλα οι κατασκευαστές. Η μοναδική εταιρεία μέχρι στιγμής που χρησιμοποιεί την ελληνική ROM είναι η ACE Hellas για τις συσκευές QTEK.

 

Αυτό που πρέπει να σημειώσουμε είναι ότι η ανάγνωση ελληνικών αρχείων κλπ. γίνεται κανονικά γιατί η πλατφόρμα υποστηρίζει την unicode κωδικοσελίδα που έχουμε και στα Windows στο PC μας. Το μόνο που χρειάζεται είναι ένα ελληνικό πληκτρολόγιο για να γράφουμε στα ελληνικά. Δυστυχώς δεν δουλευουν όλα με τα ενσωματωμένα πληκτρολόγια των συσκευών. Σε posts παραπάνω θα βρείτε πληροφορίες και οδηγίες για τις περισσότερες από τις συσκευές που υπάρχουν στην Ευρώπη. Αν θέλετε ολόκληρο εξελληνισμένο περιβάλλον προς το παρόν η μόνη λύση είναι Qtek αγορασμένα από την Ελλάδα.

 

Για τα Smartphones με WM5 τα πράγματα είναι διαφορετικά γιατί υπάρχει δυνατότητα επιλογής της γλώσσας του περιβάλλοντος από μενού. Έτσι ακόμη και αν πάρετε κάποια συσκευή από το εξωτερικό είναι πολύ πιθανό να μπορείτε να έχετε ελληνικό περιβάλλον. Απλά ρωτήστε για να το επιβεβαιώσετε πριν προχωρησετε σε αγορά.

Andreas Tsouchlaris

autoexec.gr - Η ελληνική κοινότητα των IT Pros

dotNetZone.gr - Η δύναμη των Ελλήνων developers!

Hellenic Mobility Club - The Greek Mobile Computing Community - Πρώην Hellenic Club Pocket PC

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Kαι ετσι να το κανεις δηλ να περασεις τα mui το προγραμμα ανοιγει στα αγγλικα.Νομιζω οτι πρεπει να πειραξεις και τα resources μετα να βλεπουν το σωστο mui

Τελικα εχουμε καπια λυση σε αυτο η παραμενουμε με αγγλικα WM5:(

Exει καταφερει περασει καπιος τα ελληνικα απο την ms ?

Η μετάφρασή τους από την MS είναι μια χαρα, την ειδα να τρεχει στον emulator.

To θεμα ειναι οτι δεν μπορω να τα περασω στο ποκετ (Loox N500).

Link to comment
Share on other sites

Mas exei etoimasei ena paidi kati gia thn eksypnh plhktrologish sta onomata me Ellhnika.

Kai douleyei apsoga!

Einai mesa sto forum pou yparxoun oi ekdoseis spasmenes.xda

An den katalabate, h an den to breite steilte mou pm.

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Mas exei etoimasei ena paidi kati gia thn eksypnh plhktrologish sta onomata me Ellhnika.

Kai douleyei apsoga!

Einai mesa sto forum pou yparxoun oi ekdoseis spasmenes.xda

An den katalabate, h an den to breite steilte mou pm.

 

Ekei mesa, xda, mas etoimase ena paidi kai ta allo programmataki pou grafeis me T9 mhnyma........!!! To mono einai oti grafei sms me 70 kai oxi me 160.

Kserei kaneis kamia lysh??

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Mas exei etoimasei ena paidi kati gia thn eksypnh plhktrologish sta onomata me Ellhnika.

Kai douleyei apsoga!

Einai mesa sto forum pou yparxoun oi ekdoseis spasmenes.xda

An den katalabate, h an den to breite steilte mou pm.

 

Kalispera, mipos mporeis na mou peis ean paizei se MIO A701, den vrisko pouthena to arxeio smartdialling.dll gia na to antikatastiso me auto pou ftiaxate. Genikos pos mporo sto mio na kano euresi epafon sta Ellinika ?

Konstantinos Metaxas - 6972727220
Link to comment
Share on other sites

- Αν χρησιμοποιείτε το Outlook Mobile για SMS, υπάρχει γνωστό πρόβλημα (http://support.microsoft.com/kb/871185/en-us) με το Outlook το οποίο απ' ό,τι κατάλαβα δε μπορεί να στείλει χαρακτήρες με κωδικοποίηση unicode UTF-8) και άρα δεν μπορούν να διαβαστούν σωστά από άλλες συσκευές.

 

To "γνωστό πρόβλημα" αναφέρεται στο Outlook Mobile Access ή αλλιώς ΟΜΑ που δεν έχει καμία σχέση με το Outlook Mobile με το οποίο μπορείς να στείλεις SMS. Το ΟΜΑ χρησιμοποιείται από τον Exchange Server όπως το Outlook Web Access (OWA) σε ένα desktop PC.

Andreas Tsouchlaris

autoexec.gr - Η ελληνική κοινότητα των IT Pros

dotNetZone.gr - Η δύναμη των Ελλήνων developers!

Hellenic Mobility Club - The Greek Mobile Computing Community - Πρώην Hellenic Club Pocket PC

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Mas exei etoimasei ena paidi kati gia thn eksypnh plhktrologish sta onomata me Ellhnika.

Kai douleyei apsoga!

Einai mesa sto forum pou yparxoun oi ekdoseis spasmenes.xda

An den katalabate, h an den to breite steilte mou pm.

θελω λιγη βοηθεια σχετικα με αυτο!!! ως ασχετος στειλτε μου στο Miklo84@gmail.com. σας υπερ-ευχαριστω!!!

:!: για ADSL συνδεσεις CONN-x καλεστε 210-3721221 (17:45-20:30 (Μιχάλης))
Link to comment
Share on other sites

Σου έχω στείλει mail.Αν δυσκολευτείς πες μου.Είναι κάτι άλλο βέβαια αλλά θα σε ικανοποιήσει 100%
Η σιωπή είναι χρυσός :X
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας είμαι καινούριος στο forum αγόρασα το 9100 πριν 4 μέρες και σιγά σιγά το εξερευνώ, θέλω να ρωτήσω με ποιον τρόπο μπορώ να έχω ορθογραφικό έλεγχο στο Word σε ελληνικά? (το πληκτρολόγιο μου γράφει κανονικά σε ελληνικά).

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Για να καταλαβω, επειδη ειμαι ασχετος,

υπαρχει τροπος να εχω περα απο το αγγλικο και ελληνικο πλητρολογιο στο IPAQ HX2490 με WM2005 ΔΩΡΕΑΝ?

 

Κανονικα δεν πρεπει η Microsoft να δεινει δωρεαν τα ελληνικα fonts?

 

Υπαρχει κανενας τροπος?

 

θελω να φορτωσω ενα ελληνοαγγλικο λεξικο, οποτε χρειαζομαι το ελληνικο πληκτρολογιο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παιδιά καλησπέρα , ανοιξα πόστ και μου το κλειδώσανε και με παρέπεμψαν εδώ .

εχω το qtek 9000 απο τον χ-ace hellas με τα ελληνικα wm5 . Θέλω αν μπορει καποιος να μου πεί πως αλλαζουμε γλώσσα στο hatdware keyb του 9000 . το είχα κάνει κάποια στιγμή καταλάθως αλλα δεν θυμάμε πως . χωρίς προγραμμα χωρισ τπτ . οπως πχ στο pc παταμε alt+shift .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...