Jump to content

[Επίσημο] Nokia N71


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΕΙΡΑ ΣΤΟ Ν71? PLAEASE HELP ME..
Ακόμα δεν έχει βρεθεί τρόπος για την καινούρια έκδοση του λειτουργικού :(
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 878
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά μόλις έσβησα κατά λάθος το Lifeblοg Από το κινητό και ενώ παω διαχείριση εφαρμογών το έχει σαν μη εγκατεστημένο στη κάρτα το κάνω εγκατάσταση και ενώ παω να το ανοίξω αυτό πάει να ανοίξει αλλά τίποτα.!μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος γιατί το χρειάζομαι για να βλέπω σε πλήρη οθόνη τα βίντεο και της φωτό!

 

Όσο για το αdοbe παρόλο που ψάχνω παντού δε το βρίσκω στη κάρτα

 

ακριβως το ιδιο επαθα και εγω μετο lifeblog..

και το ιδιο προβλημα εχω..

heeeelp..

Link to comment
Share on other sites

 

Φιλε directx ευχαριστω για το ενδιαφερον.

Στη σελιδα αυτη εχω μπει πριν γραψω για το προβλημα.

Απο εκει μπορεις να κατεβασεις το install file το οποιο εχω ηδη στο κινητο.

Το προβλημα,για να το εξηγησω καλυτερα ειναι οτι εσβησα κατα λαθος το lifeblog,οχι το install file.

Μετα το ξαναεγκατεστησα και οταν παταω το εικονιδιο στο κινητο για να ανοιξει,δεν ανοιγει,με πεταει κατευθειαν εξω.

Για να ειμαι σιγουρος κατεβασα και το install file απο το site αυτο,αλλα και παλι μετα την εγκατασταση υπηρχε αυτο το προβλημα..

Ξαναheeeeeeeeeelp...

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες οτι εσβησες το Lifeblog εννοεις οτι εκανες απεγκατασταση η απλα εσβησες το εικονιδιο?

Επειδη αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα με τον acrobat reader και με πεταγε συνεχεια εξω εκανα format (hard reset).

Αν δεν εχεις εγκαταστησει πολλα προγραμματα και εχεις την δια8εση να το κανεις 8α σου το προτεινα..

Τουλαχιστον στην περιπτωση μου λυ8ηκαν και αλλα μικροπροβληματα μετα απο hard reset (αναβοσβηματα ο8ονης, εξοδος απο προγραμματα κ.α)

Link to comment
Share on other sites

Eννοω οτι εκανα απεγκατασταση αλλα υπηρχε ως install file στη διαχειριση εφαρμογων.

Απο εκει εκανα εκ νεου εγκατασταση αλλα με πεταει εξω μολις πατησω στο εικονιδιο!

Δοκιμασα να σβησω και το install file διαβαζοντας με card reader τη καρτα μνημης το οποιο και καταφερα.

Μετα κατεβασα το lifeblog απο το site της νοκια αλλα το προγραμμα εκανε ακριβως το ιδιο και παλι.

Εστειλα mail στη νοκια μηπως και γινει κατι!

Με hard reset επανερχονται ολα τα προγραμματα?

Το lifeblog αυτη τη στιγμη ειναι απεγκατεστημενο και το intall file το εχω σβησει.Με hard reset θα επανελθει η θα πρεπει πχ να το βαλω στη μνημη πρωτα και μετα να κανω reset?

Exω αυτην την απορια γιατι απο τη στιγμη που εχω σβησει το προγραμμα,δε σημαινει οτι εχει σβηστει εντελως απο τη μνημη?

Πως με hard reset θα επανελθει?

Aναβαθμιση για το n71 εχει βγει?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη και εγω ειμαι καινουριος χρηστης του n71 αυτα που 8α σου πω τα λεω με επιφυλαξη...εχω διαβασει σε αλλους δυκτιακους τοπους οτι πολλες φορες ακομα και με απεγκατασταση εφαρμογης δεν σβηνονται πληρως ολα τα αρχεια του προγραμματος...γιαυτο σκεφτηκα μηπως καποιο παλιο αρχειο σου δημιουργει προβλημα...

Τωρα οσο για το hard reset σβηνει οτι εφαρμογη εικονες mp3 κλπ. εχεις εγκαταστησει και αφηνει απλα απειραχτη την rom του κινητου...φαντασου σαν να κανεις format στον υπολογιστη σου..απλα στο κινητο δεν 8α χρειαστεις να εγκαταστησεις το λειτουργικο του...

Στην αρχη που ειχα εγκαταστησει ενα σωρο εφαρμογες που εβρισκα εχανε σιγα σιγα ποσοστο της ταχυτητας του λογω χαμηλης μνημης και μου παρουσιαζε καποια μικροπροβληματακια οπως ανεφερα πριν..μετα απο το hard reset ηταν σαν καινουριο...

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες παρατηρώ πως η μνήμη της συσκευής έχει μειωθεί δίχως κανέναν ιδιαίτερο λόγο, όταν την αγόρασα είχε περίπου 8,9Mb διαθέσιμα, σήμερα 32 μέρες μετά έχει 6,8Mb. Δηλαδή υπάρχει μια διαφορά των 2,1Mb. Θα μπορούσε βέβαια να πει κανείς πως αυτό οφείλεται στα αποθηκευμένα στοιχεία (επαφές, μηνύματα, ημερολόγιο κτλ.) όμως το άθροισμα τους είναι μόλις 222Kb δηλαδή αν αυτό προστεθεί στην διαθέσιμη μνήμη έχουμε 7,02Mb οπότε υπάρχει ένα 1,8Mb το οποίο απλά «χάθηκε» κατά την λειτουργία της συσκευής (με όλες τις εφαρμογές πέραν της αναμονής και του διαχειριστή αρχείων κλειστές και τις εικόνες, βίντεο και ορισμένα Java Applets εγκατεστημένα στην κάρτα). Άραγε στους επόμενους μήνες θα έρθει κάποια στιγμή που δεν υπάρχει καθόλου διαθέσιμη μνήμη και αν ναι.. γιατί;; Χμ..

 

Υ.Γ.

Επίσης ένα αντίστοιχο θέμα όπου κάποιο εγκατεστημένο SIS δεν ανοίγει δίχως αιτιολογία υπάρχει και στο Forum Nokia ως «.sis file installs but will not run on some S60 3rd devices.» http://discussion.forum.nokia.com/forum/showthread.php?t=86018&highlight=Low+memory (και εδώ προτείνουν ως πιθανή λύση όπως και ο sts_swiss hard-reset για να καθαρίσει η συσκευή)

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι η cache που σου τρωει μνημη; Αν πας στον ιστο και κανεις σβησημο προσωρινης μνημης θα καθαρισει. Αλλα μετα θα ξανακανει download τις σελιδες που επισκεπτεσαι.
http://i77.photobucket.com/albums/j72/Ferryman_rx7/PB3.jpg Έχω να φάω κουραμάνα ...
Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες παρατηρώ πως η μνήμη της συσκευής έχει μειωθεί δίχως κανέναν ιδιαίτερο λόγο, όταν την αγόρασα είχε περίπου 8,9Mb διαθέσιμα, σήμερα 32 μέρες μετά έχει 6,8Mb. Δηλαδή υπάρχει μια διαφορά των 2,1Mb. Θα μπορούσε βέβαια να πει κανείς πως αυτό οφείλεται στα αποθηκευμένα στοιχεία (επαφές, μηνύματα, ημερολόγιο κτλ.) όμως το άθροισμα τους είναι μόλις 222Kb δηλαδή αν αυτό προστεθεί στην διαθέσιμη μνήμη έχουμε 7,02Mb οπότε υπάρχει ένα 1,8Mb το οποίο απλά «χάθηκε» κατά την λειτουργία της συσκευής (με όλες τις εφαρμογές πέραν της αναμονής και του διαχειριστή αρχείων κλειστές και τις εικόνες, βίντεο και ορισμένα Java Applets εγκατεστημένα στην κάρτα). Άραγε στους επόμενους μήνες θα έρθει κάποια στιγμή που δεν υπάρχει καθόλου διαθέσιμη μνήμη και αν ναι.. γιατί;; Χμ..

 

 

Στο 6630 που ειχα καποτε, ετσι μου "ετρωγε" και σε μενα τη μνημη, αλλα με ενα κλεισιμο και ανοιγμα της συσκευης, ερχοταν στα ισα της.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι η cache που σου τρωει μνημη; Αν πας στον ιστο και κανεις σβησημο προσωρινης μνημης θα καθαρισει. Αλλα μετα θα ξανακανει download τις σελιδες που επισκεπτεσαι.

 

Σε ευχαριστώ πολύ!

 

Έχεις απόλυτο δίκιο, η μνήμη επανήλθε στα 7,6Mb (+222Kb = 7,8Mb) οπότε η χαμένη μνήμη υπολείπεται πια στα 1,1Mb ενδεχομένως αφιερωμένα στις «λειτουργικές απαιτήσεις» του Symbian.

 

Επίσης geokaza δυστυχώς σε αυτό το τηλέφωνο το αναβόσβημα δεν βοηθά στην ανάκτηση μνήμης.

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Εχω αγοράσει πριν καμία εβδομάδα το ΝΟΚΙΑ Ν71, και εχω συμβόλαιο vodafone με κάρτα USIM και Double. Στα προηγούμενα κινητά (και ΝΟΚΙΑ) μου μου έβγαζε στη θέση του παροχέα το " vodafone GR" με μίκρα. Με το που το έβαλα στο ΝΟΚΙΑ Ν71 μου έβγαλε "VΟDΑFΟΝΕ GR" με κεφάλαια. Το περίεργο είναι ότι μια μέσα ξαφνικά μου τα έβγαλε με μίκρα αλλά τώρα πάλι κανονικά με μεγάλα. Μήπως ξέρει κανείς τη φταίει;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Hard reset πως γινεται?

Με *3,αποδοχη κλησης και ανοιγμα?

Εχει κυκλοφορισει αναβαθμιση για αυτο το μοντελο?

Link to comment
Share on other sites

# Έχω ένα πρόβλημα και αποφάσισα να κάνω φορμάτ. Πως όμως γίνεται;

 

Καταρχήν υπάρχουν 2 είδη φορμάτ, το λεγόμενο soft format και το hard format. Το soft απλώς επαναφέρει τις αρχικές ρυθμίσεις που είχε το κινητό όταν το αγοράσατε. Δεν επηρεάζει τα δεδομένα σας. Το hard σβήνει τα πάντα από τη μνήμη τηλεφώνου και το κάνει από κάθε πλευρά όπως όταν το αγοράσατε. Καλύτερα, αρχικά, και εφόσον είστε σίγουροι ότι θέλετε να κάνετε φορμάτ, να κάνετε soft και ύστερα hard αν δε λυθεί το πρόβλημα. Πάντα να κρατάτε back up των δεδομένων σας πρώτα, είτε μέσα από το κινητό, στο μενού Πρόσθετα>Μνήμη>Επιλογές>Δημιουργία Αντιγράφων Ασφαλείας και επαναφορά πάλι από εκεί, είτε από το PC Suite. Επίσης, να ξέρετε ότι αν το πρόβλημα δημιουργείται από κάποιο αρχείο που δεν έπρεπε να είναι εκεί που είναι στη μνήμη τηλεφώνου, τότε πιθανόν το πρόβλημα που έχετε να επαναφερθεί μαζί με την επαναφορά του back up.

Soft format γίνεται πατώντας στην οθόνη αναμονής *#7780#.

Hard format γίνεται πατώντας στην οθόνη αναμονής *#7370#. Επίσης όταν είναι κλειστό το κινητό, πατάτε «3», «*», «πράσινο πλήκτρο κλήσης» και ταυτόχρονα ανοίγετε το κινητό χωρίς να αφήσετε τα πλήκτρα. Δύσκολα πιάνει με την πρώτη, οπότε θέλει υπομονή. Αν σας ζητήσει ρυθμίσεις ώρας και ημερομηνίας, τότε έχει πετύχει.

 

ειναι ενα αποσπασμα απο την υποενοτητα Nokia Series 60 FAQ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=102578

αναφερεται για τη σειρα s60 (1st 2nd edition) αλλα λειτουργει κανονικα και για τα 3rd edition

Link to comment
Share on other sites

Εκανα hard format..

το προβλημα ΔΕΝ λυθηκε και τα χαμενα αρχεια δεν επανηλθαν,οι φωτο εμειναν αλλα χαθηκα οι επαφες..

Μηδεν δηλαδη..

Απλα μπηκαν οι εργοστασιακες ρυθμισεις,χαθηκαν κατι τραγουδακια αλλα τιποτα αλλο.. :(

Link to comment
Share on other sites

Εκανες hard reset και εμειναν φωτο και αλλα πραγματα? Αυτο να σου πω την αληθεια με προβληματιζει γιατι 2 φορες που εχω κανει Hard reset δεν εμεινε τπτ αλλο περα απο το λειτουργικο του μεσα.

με ποιον τροπο εκανες Hard reset? με *#7370# οταν ειναι σε αναμονη ή με «3», «*», «πράσινο πλήκτρο κλήσης» και κλειστο κινητο?

Εγω ειχα κανει με τον πρωτο τροπο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι απο μένα. Τελικά δεν μπορεσα να βρω καποια άκρη σχετικα με τις φωνητικες εντολες, μα θα θελα να κανω ακομα δυο ευκολοτερες ερωτησες. 1 Υπάρχει ρυθμιση έντασης μικροφώνου κι αν ναι απο που ρυθμίζεται, 2 πως μπορώ να κανω hard reset στο κινητο μηπως και εχει μετατραπει καποια ρυθμιση. Σας ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Εκανες hard reset και εμειναν φωτο και αλλα πραγματα? Αυτο να σου πω την αληθεια με προβληματιζει γιατι 2 φορες που εχω κανει Hard reset δεν εμεινε τπτ αλλο περα απο το λειτουργικο του μεσα.

με ποιον τροπο εκανες Hard reset? με *#7370# οταν ειναι σε αναμονη ή με «3», «*», «πράσινο πλήκτρο κλήσης» και κλειστο κινητο?

Εγω ειχα κανει με τον πρωτο τροπο.

 

Εγω με τον δευτερο που αναφερεις φιλε μου..οποτε σε αυτο το κινητο δεν ειναι hard reset ο δευτερος!

Θα κανω και με τον πρωτο αλλα η επαναφορα μεσω του pc suite κανει πανω απο 2 ωρες οποτε θα το σκεφτω διπλα μιας και ουσιαστικα το lifeblog δε μου χρειαζεται!

Τι λες???

Link to comment
Share on other sites

Μπορει οντως με τον δευτερο τροπο σε αυτην την εκδοση να κανει καποιο ειδος soft reset..δεν 8ελω να σε παρω στο λαιμο μου να κανεις hard reset με τον πρωτο τροπο και παλι να μην εχεις αποτελεσμα..ειδικα οταν χρειαζεσαι δυο ωρες για να επαναφερεις το κινητο..περισσοτερο για να σου εφευγε η περιεργεια 8α ελεγα..εγω στη 8εση σου δεν 8α συνεχιζα να ασχολουμαι με το Lifeblog αν οντως δε σου χρειαζεται
Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα κανω!

Απλα ειχα κολλησει γιατι ηταν καινουργιο το κινητο και ηθελα ναταχει ολα μεσα αλλα το σκεφτηκα καλυτερα!

Αχρηστο μου ειναι,μνημη πιανει,οποτε αντε γεια!

Ευχαριστω για το ενδιαφερον παντως!:)

A,ετσι πληροφοριακα,μηπως ξερει καποιος,εχει βγει firmware update για το n71?

Για το n80 εχει βγει παντως και διορθωνει αρκετα πραγματακια..

Link to comment
Share on other sites

Όταν βάζω κάρτα αλλού δικτύου και μετά vodafone μου βγάζει στην θέση παροχέα "vodafone GR" με μίκρα.

Με το που κάνω σύνδεση μέσω υπηρεσιών WAP η ιστού, από εκεί και μετά στη οθόνη σε κατάσταση αναμονής μου βγάζει "VODAFONE GR" με κεφάλαια. Τι φταίει;

Τι μπορώ να κάνω; Γιατί θέλω και μου αρέσει να γράφει "vodafone GR" με μίκρα.

Άμα ξέρει κάποιος κάτι, ας με βοηθήσει. Ευχαριστώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αμ εγω που εχω 2gether και μου γραφει VODAFONE GR και εκτος του οτι ειναι αντιαισθητικο δεν ξερω σε ποια γραμμη ειμαι :)
http://i77.photobucket.com/albums/j72/Ferryman_rx7/PB3.jpg Έχω να φάω κουραμάνα ...
Link to comment
Share on other sites

Mates προσεξα οτι στην εξωτερικη καμερα,απο την μεσα πλευρα,εχω στο τζαμακι εναν μικροσκοπικο κοκο σκονης..

Ελπιζω να μην επηρρεαζει τη ληψη,

(Στις ψωτο που εβγαλα δεν φαινεται κατι) αλλα μου χαλαει τη διαθεση οταν το σκεφτομαι..

Μα καλα,πως μπηκε???

Κατα τα αλλα γρατσουνισα λιγο το εξωτερικο αλουμινιο..

Αυταα..

Αν χρειαστω καποια στιγμη να αλλαξω το περιβλημα του κινητου,μπορω να το κανω?

Μονος μου γινεται να το κανω?

Το λεω γιατι θα ηθελα να ριξω και το σχετικο καθαρισμο κατι που στη nokia προφανως δεν θα κανουν!

Link to comment
Share on other sites

Kalispera se oloys!Eimai neo melos sto forum k Ithela na rwtisw osoi exete to nokia n71 an exete provlima me gratzounies stin eswteriki othoni logw tou pliktrologiou otan kleinei!Exw diavasei parapona gia yto sto internet k thelw na mathw an ontws isxyei.Einai ena apo ta kinita pou skeftomai na parw k thelw na kserw!Anamenw apantiseis!:)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...