Jump to content

Samsung Galaxy S24 Ultra


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

12 ώρες πριν, Dark_Lord said:

Να είσαι καλά. Α και κάτι ακόμα: Το h.264 θεωρείται γενικα πιο συμβατό πρωτόκολλο αλλά θεωρώ ότι καταργείται...θα σου έλεγα να αλλάξεις την επιλογή σε HEVC αν δε σου δημιουργεί πρόβλημα κάπου 

Καλημέρα, θα το δοκιμάσω βέβαια, αλλά δεν θυμάμαι, το HEVC το παίζει τηλεόραση Full HD (όπως είπα ακόμα δεν έχω 4κ TV) και επίσης το ίδιο για το HDR10+, αν και σε αυτό νομίζω πως δεν....., αλλά αν ξέρεις;

Link to comment
Share on other sites

Κατι ασχετο , οσοι χρησημοποιηται samsung helath , στην εισαγωγη γευματος για καταχωριση θερμίδων , στην αναζητηση σας βγαζει φαγητα? 

Σε εμενα στις συχνες προσθηκες μου εμφανιζει πχ Ψωμι , αλλα οταν κανω αναζητηση φαγητου δεν βγαζει τιποτα 

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο μου Note ήταν το 4 και το πρηγούμενο τηλέφωνό μου το S21 5G. Είμαι μάλλον βαρύς χρήστης, όχι τόσο από χρόνο παραμονής στη συσκευή, όσο από απαιτήσεις, θέλω να κάνει πολύ συγκεκριμένα πράγματα όσο καλύτερα γίνεται. Μόλις χθες την αγόρασα και ήδη νιώθω καλά. Οι λόγοι είναι κυρίως δύο.

- Εξαφανίστηκαν τα απίστευτα ενοχλητικά κολληματάκια του S21 με τον Nova και τα gestures. Επιτέλους το τηλέφωνο είναι ελεύθερο από κολλήματα. Φταίει ο επεξεργαστής, η ROM του s24, το τελευταίο update του Nova (μάλλον όχι) δεν ξέρω, αυτό που ξέρω είναι ότι δεν υπάρχει πια stuttering και redrawings.

Ο άλλος είναι τα modems. Αρκετά δυνατότερο WiFi και 5G, ήδη έχω βρεθεί σε σημεία όπου έχανα το σήμα και τώρα όχι.

Το τελευταίο μεγάλο κινητό μου ήταν το Oneplus One, από τότε είχα μόνο μικρές ναυαρχίδες και ζορίζομαι κάπως. Ποτέ δεν χώνευα αυτά τα τούβλα, αλλά σαν το S pen δεν έχει. Μακάρι να έβγαινε το S24+ με Spen ή-ακόμη καλύτερα-άλλες συσκευές από άλλες εταιρίες, 

Link to comment
Share on other sites

 

8 ώρες πριν, nasosvasedis said:

 

Η ουσία βρίσκεται κάπου στη μέση. Σαφώς υπάρχουν θέματα στη συσκευή και μάλιστα αδικαιολόγητα σε σχέση με το S23U.

Βέβαια κανένα δεν είναι τόσο σημαντικό ή τόσο μεγάλο όπως κάποιοι το κάνουν να φαίνεται.

Η ουσία συμφορουμίτη είναι ότι η συσκευή είναι κυριολεκτικά μια από τα ίδια με το προηγούμενο S23U. Γιαυτό και όλη η κουβέντα τις προηγούμενες σελίδες έπεσε πάνω στην οθόνη.

Γενικά είναι η Android ναυαρχίδα με τις λιγότερες αλλαγές σε σχέση με τις άλλες εταιρείες.

Ούτε και με τον Snap8gen3 υπάρχει ενδιαφέρον, γιατί και πέρυσι Snapdragon είχαμε(που μάλλον ορισμένοι το ξέχασαν), και οι διαφορές είναι μικρές συνολικα.

Αρα το μόνο ενδιαφέρον που υπάρχει μετά τον αρχικό ενθουσιασμό της πρωτο κυκλοφορίας, είναι στα μηνιαία updates .

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά που δούλεψα το s23u 9 μήνες έχω να πω ότι το s24u είναι ένα s23u με flat οθονη τπτ παραπάνω. 

Δεν έχει διαφορές σχεδόν πουθενά.

Μην σας πω το μεγαλύτερο feature του είναι η antireflective οθόνη. 

Δεν αξίζει με τπτ να πας από το s23u στο s24u.

 

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Fulgore1 said:

 

Η ουσία συμφορουμίτη είναι ότι η συσκευή είναι κυριολεκτικά μια από τα ίδια με το προηγούμενο S23U. Γιαυτό και όλη η κουβέντα τις προηγούμενες σελίδες έπεσε πάνω στην οθόνη.

Γενικά είναι η Android ναυαρχίδα με τις λιγότερες αλλαγές σε σχέση με τις άλλες εταιρείες.

Ούτε και με τον Snap8gen3 υπάρχει ενδιαφέρον, γιατί και πέρυσι Snapdragon είχαμε(που μάλλον ορισμένοι το ξέχασαν), και οι διαφορές είναι μικρές συνολικα.

Αρα το μόνο ενδιαφέρον που υπάρχει μετά τον αρχικό ενθουσιασμό της πρωτο κυκλοφορίας, είναι στα μηνιαία updates .

Ναι απλά δεν υπάρχει λόγος να αναλωνόμαστε στο αν είναι ολόιδιο και πόσο ολόιδιο με το S23U είναι ή όχι. Φυσικά οι διαφορές είναι λίγες. Όποιος γούσταρε να δώσει τα λεφτά για να πάει από το ένα στο άλλο, το έκανε. Δεν είμαστε κριτές του πορτοφολιού του άλλου, αλλά του δικού μας.

 

Edited by nasosvasedis
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, sakis88888 said:

καλή Τσικνοπέμπτη βρε παιδιά 

PSX_20240307_132106.jpg

Τον πήρε ο ύπνος τον ψήστη ή το S24 βγάζει καμένες φωτογραφίες;

 

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, johnnyman25 said:

Εγώ παιδιά που δούλεψα το s23u 9 μήνες έχω να πω ότι το s24u είναι ένα s23u με flat οθονη τπτ παραπάνω. 

Δεν έχει διαφορές σχεδόν πουθενά.

Μην σας πω το μεγαλύτερο feature του είναι η antireflective οθόνη. 

Δεν αξίζει με τπτ να πας από το s23u στο s24u.

 

Ένα επιπλέον χαρακτηριστικό είναι τα 7 χρόνια υποστήριξης.

Για χρήστες σαν εμένα που κρατάω την συσκευή 3-4 χρόνια η υποστήριξη της samsung είναι πολύ σημαντική!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, sakis88888 said:

καλή Τσικνοπέμπτη βρε παιδιά 

PSX_20240307_132106.jpg

Ας ρίξω λίγο λάδι στην φωτιά. Τον θόρυβο στην ψησταριά δεν θα τον σχολιάσει κανείς 😝

Link to comment
Share on other sites

Είχα βάλει τέρμα τα κλαρίνα και εξου ο θόρυβος 

το κρέας δεν είναι καμένο είναι μαύρος χοίρος δηλαδή μαύρο από τη φύση του όχι από το κακό του, καταλάβετε ε

(είπα να βάλω τη φωτο γιατί όσα διαβάζω τις τελευταίες πολλές σελίδες είναι στα επίπεδα παράστασης του Σεφερλη, ειδικά όταν διάβασα από μέλος "μα εγώ δεν το έχω το κινητό" και γράφει περισσότερα ποστ και απο αυτούς που το έχουν)

ένα κινητό πήραμε και κοντεύετε να μας το βγάλετε από τη μύτη 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, johnnyman25 said:

Εγώ παιδιά που δούλεψα το s23u 9 μήνες έχω να πω ότι το s24u είναι ένα s23u με flat οθονη τπτ παραπάνω. 

Δεν έχει διαφορές σχεδόν πουθενά.

Μην σας πω το μεγαλύτερο feature του είναι η antireflective οθόνη. 

Δεν αξίζει με τπτ να πας από το s23u στο s24u.

 

Να πω πάντως ότι αν η apple είχε βάλει την οθόνη με αυτό το feature, θα το είχε προμοτάρει σαν να έκανε την 5η βιομηχανική επανάσταση...

Κακώς δεν προωθήθηκε αυτό το feature. Τραγικό marketing 

https://www.sammobile.com/news/samsung-galaxy-s24-series-faster-shutter-speed/

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Voodooman said:

Το τελευταίο μου Note ήταν το 4 και το πρηγούμενο τηλέφωνό μου το S21 5G. Είμαι μάλλον βαρύς χρήστης, όχι τόσο από χρόνο παραμονής στη συσκευή, όσο από απαιτήσεις, θέλω να κάνει πολύ συγκεκριμένα πράγματα όσο καλύτερα γίνεται. Μόλις χθες την αγόρασα και ήδη νιώθω καλά. Οι λόγοι είναι κυρίως δύο.

- Εξαφανίστηκαν τα απίστευτα ενοχλητικά κολληματάκια του S21 με τον Nova και τα gestures. Επιτέλους το τηλέφωνο είναι ελεύθερο από κολλήματα. Φταίει ο επεξεργαστής, η ROM του s24, το τελευταίο update του Nova (μάλλον όχι) δεν ξέρω, αυτό που ξέρω είναι ότι δεν υπάρχει πια stuttering και redrawings.

Ο άλλος είναι τα modems. Αρκετά δυνατότερο WiFi και 5G, ήδη έχω βρεθεί σε σημεία όπου έχανα το σήμα και τώρα όχι.

Το τελευταίο μεγάλο κινητό μου ήταν το Oneplus One, από τότε είχα μόνο μικρές ναυαρχίδες και ζορίζομαι κάπως. Ποτέ δεν χώνευα αυτά τα τούβλα, αλλά σαν το S pen δεν έχει. Μακάρι να έβγαινε το S24+ με Spen ή-ακόμη καλύτερα-άλλες συσκευές από άλλες εταιρίες, 

Λογικό είναι να εντυπωσιαστείς... Έρχεσαι από παλαιότερες συσκευές...(S21 με έξινος)

Edited by Konstantine73
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Voodooman said:

Ο άλλος είναι τα modems. Αρκετά δυνατότερο WiFi και 5G, ήδη έχω βρεθεί σε σημεία όπου έχανα το σήμα και τώρα όχι.

Το S21 (γενικώς μια τίμια συσκευή) είναι δυνατό και στο WiFi και στο σήμα, οπότε για να το ξεπερνάει το S24 ultra, σημαίνει ότι είναι εξαιρετικό και σε αυτό το κομμάτι. Να χαρείς τη συσκευή σου!

5 ώρες πριν, nasosvasedis said:

Όποιος γούσταρε να δώσει τα λεφτά για να πάει από το ένα στο άλλο, το έκανε. Δεν είμαστε κριτές του πορτοφολιού του άλλου, αλλά του δικού μας.

 

Αν κάποιοι είχαν συνειδητοποιήσει ή απλώς παραδεχθεί αυτό που γράφεις, το θέμα θα είχε κάτω από τις μισές σελίδες.😅

Edited by Serafeim1981

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, koloko said:

Πως το βλέπετε?παίζει τόσο ρόλο ο χώρος της αποθήκευσης και το δείχνει πιο χαμηλά?

Screenshot_20240307_152931_AnTuTu Benchmark.jpg

Αποτέλεσμα 26-27 Γενάρη δεν έχω ξανά κάνει μετά τα 2 updates που έχει πάρει η συσκευή.

Screenshot_20240308_001437_AnTuTu Benchmark.jpg

Edited by Rospy7
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά  με την κάμερα.

Το ζουμ στο βίντεο στο 1x, 3x, 5x πηδάει ακόμα λίγο.

Μετά το update δεν είχα δει διαφορά, αλλά στην εφαρμογή camera, πήγα storage > και πάτησα και στο clean app και στο clean cache και ναι πλέον νομίζω δεν είναι τόσο έντονο όπως πρώτα.

Είχα γράψει παλιότερα πως δε με ενοχλούσε ιδιαίτερα.

Όμως επειδή χρησιμοποιώ τελευταία το insta360 flow και την εφαρμογή του insta360, εκεί τα πράγματα δείχνουν όπως πριν το update δυστυχώς.

Ετσι τουλάχιστον το βλέπω εγώ.

 Απ' το 5x μέχρι 10x όλα τέλεια. Αλλά κυρίως στο 5x και πηδάει και αλλάζει χρώμα πιο έντονα απ' ότι στην εφαρμογή camera του κινητού.

Το insta360 flow στο s24 ultra κάνει ζουμ από 1x μέχρι 10x . Στο 3x δεν είναι τόσο έντονο το πήδημα της κάμερας ούτε η αλλαγή χρωμάτων. Στο 5x είναι όμως. Και κάπως χαλάει όλο το βίντεο 😞

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Rospy7 said:

Αποτέλεσμα 26-27 Γενάρη δεν έχω ξανά κάνει μετά τα 2 updates που έχει πάρει η συσκευή.

Screenshot_20240308_001437_AnTuTu Benchmark.jpg

High score

 

Screenshot_20240308_090211_AnTuTu Benchmark.jpg

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Rospy7 said:

Αποτέλεσμα 26-27 Γενάρη δεν έχω ξανά κάνει μετά τα 2 updates που έχει πάρει η συσκευή.

Screenshot_20240308_001437_AnTuTu Benchmark.jpg

512 gb έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,

Σκέφτομαι την μετάβαση από iPhone 14 Pro.Μια απορία που έχω είναι αν υπάρχει η δυνατότητα για remapping στο double click του power button ώστε να βάλω το google wallet/ google pay όπως ακριβώς είναι στο iPhone.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Google Play system update

Screenshot_20240308_110524_Google Play Store.jpg

5 minutes ago, harogeo said:

Καλημέρα ,

Σκέφτομαι την μετάβαση από iPhone 14 Pro.Μια απορία που έχω είναι αν υπάρχει η δυνατότητα για remapping στο double click του power button ώστε να βάλω το google wallet/ google pay όπως ακριβώς είναι στο iPhone.

 

 

Ναι, μπορείς αλλά που εξυπηρετεί αυτό, αν επιτρέπεται;

 

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, harogeo said:

Καλημέρα ,

Σκέφτομαι την μετάβαση από iPhone 14 Pro.Μια απορία που έχω είναι αν υπάρχει η δυνατότητα για remapping στο double click του power button ώστε να βάλω το google wallet/ google pay όπως ακριβώς είναι στο iPhone.

 

 

Ναι γινεται! εγω εχω βαλει φακο.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Athkatla said:

Google Play system update

Screenshot_20240308_110524_Google Play Store.jpg

Ναι, μπορείς αλλά που εξυπηρετεί αυτό, αν επιτρέπεται;

 

Γιατί χρησιμοποιώ πολύ τις contactless payments 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, harogeo said:

Γιατί χρησιμοποιώ πολύ τις contactless payments 

Διαφορετική κάρτα ανά είδος πληρωμής υποθέτω ;

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...