Jump to content

Διπλές χρεώσεις ΟΤΕ-Tellas!!!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολους

Ειμαι πελατης στην τελλας, σταθερη(1738) και adsl.Πριν λιγο καιρο ελαβα τους συνηθεις 2 λογαριασμους για το σταθερο, μονο που του οτε ηταν ακριβοτερος (110 ευρω) απο της τελλας (80 ευρω)!!!!

Πως ειναι δυνατον εφοσον εχω αυτοματη επιλογη φορεα-εκτροπη δηλ. των κλησεων στην τελλας, ο οτε να χρεωνει κλησεις? Γνωριζω οτι μερικες πανε μεσω οτε(11888, κτλπ), αλλα οι υπολοιπες?

Οταν πηγα στον οτε και το ανεφερα στην 'υπευθυνη', μου ειπε το εξης απιστευτο: "Επειδη η τελλας δεν εχει δικο της δικτυο και επειδη εχει πολλους πελατες, πολλες φορες το δικτυο της υπερφορτωνεται, οποτε οι κλησεις πανε στον οτε!!!!". Οταν της ειπα οτι επειδη οντως η τελλας δεν εχει δικο της δικτυο, οποτε του οτε ειναι αυτο που "υπερφορτωνεται"-αρα το λαθος ειναι δικο τους, μου ειπε τα γνωστα περι αναλυτικου (εξτρα λεφτα δηλ. και πως να κανει ο οτε να μαγειρεψει δηθεν κλησεις...), με παρεπεμψε στον προισταμενο.

Τα ιδια και αυτος...τον πηρα με το μαλακο και του ζητησα γραπτη βεβαιωση της θεσης του οτε περι υπερφορτωσης, δηθεν για να κινηθω εναντιον της τέλλας, ματαια ομως...

Να υποθεσω οτι η ιδεα της "υπερφορτωσης" ειναι η νεα μοδα στις ηλιθιες δικαιολογιες του οτε, προκειμενου να "μαζεψει" τους χαμενους πελατες του?

Διστυχως δεν εχω αναλυτικο της τελλας ουτε τον χρονο να ασχοληθω μαζι τους οπως τους αξιζει, σκεφτομαι να παραδεχθω το λαθος της "αποστασιας" μου και να γυρισω στο οτε, για να γλυτωσω αυτες τις διπλες χρεωσεις...

Sorry για το μακροσκελες...

Link to comment
Share on other sites

H Tellas αν δεν κανω λαθος στελνει ετσι κι αλλιως αναλυτικο, ζητα απο τον ΟΤΕ επισης αναλυτικο (ειναι δωρεαν) και δες τι εγινε.
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ του ΟΤΕ... :mad:

Μου έχει συμβεί και σε μένα. :worry: Πελάτης-συνεργάτης της tp με προεπιλογή έλαβε ΟΤΕ με πολλές κλήσεις μέσα (συμπερ και κλήσεις προς κινητά).

Του είπαν οτι οταν υπερφορτώνεται το δίκτυο οι κλήσεις περνάνε στον ΟΤΕ!

ΜΕΓΑ ΨΕΜΑ!! Οταν φορτώνει το δίκτυο απλά... δεν βγάζεις γραμμή.

 

Ζητα να σου δώσουν γραπτώς αυτήν την δικαιολογία! Αν στην δώσουν στείλε την στην ΕΕΤΤ αν και αμφιβάλλω εαν θα στην δώσουν.

 

Οτι και να γίνει μην γυρίσεις τον ΟΤΕ γιατί στην ουσία θα πετύχουν το στόχο τους. Να πάρουν πίσω πελάτη με αθέμιτο+παράνομο τρόπο.

Ζήτα βοήθεια απο την Tellas. Εχουν μακράν το καλύτερο τηλεφωνικό κέντρο (ξαναβραβεύτηκε!!). Φαντάζομαι θα βγάλεις άκρη.

Link to comment
Share on other sites

H Tellas αν δεν κανω λαθος στελνει ετσι κι αλλιως αναλυτικο, ζητα απο τον ΟΤΕ επισης αναλυτικο (ειναι δωρεαν) και δες τι εγινε.

 

Αν ζητήσει αναλυτικό ΟΤΕ για προηγούμενο λογαριασμό νομίζω χρεώνει κανα 10ευρω.

 

Αν ζητήσει αναλυτικο για τους επόμενους, είναι δωρεάν.

Είναι τυχαίο που κάτι τέτοια συμβαίνουν μόνο σε αυτούς που δεν λαμβάνουν αναλυτικό απο τον ΟΤΕ;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι σοβαροί;Τι δικαιολογία είναι αυτή τώρα;Άκου εκεί υπερφορτώθηκε το δίκτυο..Αν γίνει σε μένα αυτό δεν θα πληρώσω ούτε μια κλήση στον ΟΤΕ,έχοντας προεπιλογή σε κάποιον εναλλακτικό..

Link to comment
Share on other sites

Για μαθετε καλυτερα οταν το δικτυο μεσω προεπιλογης τουλαχιστον για τις εθνικες κλησεις δεν βρει διαθεσιμο κυκλωμα απο αυτα που εχουν αγορασει οι παροχοι απο τον ΟΤΕ περναει την κληση μεσω του δικτυου του.

Τα υπολοιπα ειναι για καταναλωση και αυτος που πρεπει να δωσει χαρτι ειναι η τελλας και οχι οτε για την διαθεσιμοτητα των κυκλωματων του.

 

"ΜΕΓΑ ΨΕΜΑ!! Οταν φορτώνει το δίκτυο απλά... δεν βγάζεις γραμμή."

Μη λεμε οτι θελουμε.

Link to comment
Share on other sites

Για μαθετε καλυτερα οταν το δικτυο μεσω προεπιλογης τουλαχιστον για τις εθνικες κλησεις δεν βρει διαθεσιμο κυκλωμα απο αυτα που εχουν αγορασει οι παροχοι απο τον ΟΤΕ περναει την κληση μεσω του δικτυου του.

Τα υπολοιπα ειναι για καταναλωση και αυτος που πρεπει να δωσει χαρτι ειναι η τελλας και οχι οτε για την διαθεσιμοτητα των κυκλωματων του.

 

"ΜΕΓΑ ΨΕΜΑ!! Οταν φορτώνει το δίκτυο απλά... δεν βγάζεις γραμμή."

Μη λεμε οτι θελουμε.

 

Το γράφει πουθενά αυτό στην προεπιλογή όπως νομικά θα οφειλόταν; Αν ναι τότε οκ!

Εκτός αυτού, πώς αυτό συμβαίνει σε 2-3 άτομα (και μάλιστα οχι με 1-2 κλήσεις) ενω όλοι οι υπόλοιποι έχουν στον ΟΤΕ τα πάντα μηδενικά...;;

Δεν πείθομαι. Θεωρώ οτι ο ΟΤΕ έχει βάλει το χεράκι του...

Link to comment
Share on other sites

Συνέβει και σε μένα αυτό με τον παρόντα λογαριασμό ΟΤΕ που έλαβα προχθές. Εχω χρεωμένες μερικές αστικές κλήσεις ενώ έχω προεπιλογή για όλες τις κλήσεις μέσω Τelepassport...

________________________________________

Η ζωή είναι στιγμές ας έρχονται μόνο καλές !

Link to comment
Share on other sites

Συνέβει και σε μένα αυτό με τον παρόντα λογαριασμό ΟΤΕ που έλαβα προχθές. Εχω χρεωμένες μερικές αστικές κλήσεις ενώ έχω προεπιλογή για όλες τις κλήσεις μέσω Τelepassport...

 

Αναλυτικό λογαριασμό έχεις;

Γιατί μερικές κλήσεις ( 801χχχχχχχ , 11888 κτλ) θεωρούνται αστικές, γίνονται μέσω οτε, χρεώνονται μέσω οτε.

Αν στον αναλυτικό υπάρχουν κλήσεις σε αστικό σταθερό τηλ 210, κτλ ναι υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω αναλυτικό...Αρα δεν μπορω να τσεκαρω ποια νουμερα εχω καλεσει.

 

Αν υπαρχουν οντως αστικες κλησεις 210 κτλ παει να πει οτι καταργηθηκε η προεπιλογη διχως να ρωτησουν !!!

________________________________________

Η ζωή είναι στιγμές ας έρχονται μόνο καλές !

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω αναλυτικό...Αρα δεν μπορω να τσεκαρω ποια νουμερα εχω καλεσει.

 

Αν υπαρχουν οντως αστικες κλησεις 210 κτλ παει να πει οτι καταργηθηκε η προεπιλογη διχως να ρωτησουν !!!

Άλλωστε είναι συνήθες φαινόμενο αυτό από τον ΟΤΕ τον τελευταίο καιρό.

 

Επίσης καλεί στους πελάτες που έχουν δηλώσει προεπιλογή σε άλλο δίκτυο "και καλά" για να επιβεβαιώσει το αίτημά τους (από πού κι ως πού), τρομοκρατεί με την "τρελή" ατάκα: η κλήση σας ηχογραφείται.., και τελικά με αθέμιτο τρόπο καταφέρνει να τον γυρίσει πίσω (ΟΤΕ).

 

Κάνει κι ένα άλλο καλό, όπου όταν ο πελάτης έχει προεπιλογή φορέα και ζητήσει οποιαδήποτε υπηρεσία του ΟΤΕ, π.χ. φραγή, ο τελευταίος κρίνει σκόπιμο και χωρίς να ρωτήσει τον πελάτη, να του καταργήσει την προεπιλογή!!!

Αποτέλεσμα αυτού, ο πελάτης να πάρει διπλό λογαριασμό και τελικά να δυσαρεστηθεί και να γυρίσει στον ΟΤΕ.....

 

Τί άλλο θα δούμε.......;

Link to comment
Share on other sites

Einai sa na leme pws exeis Vodafone kai na nai full to diktuo ths kai na sou perna thn klhsh mesw Cosmote!xaxaxaxa!Mh leme oti theloume twra!Einai standart brwmia tou Ote kai prepei na se bohthisei h Tellas!Pes to sautous kai des ti mporoun na kanoun oi idioi antumetwph me ton pOte!

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Επίσης καλεί στους πελάτες που έχουν δηλώσει προεπιλογή σε άλλο δίκτυο "και καλά" για να επιβεβαιώσει το αίτημά τους (από πού κι ως πού), τρομοκρατεί με την "τρελή" ατάκα: η κλήση σας ηχογραφείται.., και τελικά με αθέμιτο τρόπο καταφέρνει να τον γυρίσει πίσω (ΟΤΕ).

Μήπως γινόμαστε λίγο υπερβολικοί??Όταν μας καλεί και δεν ενημερώνει ότι ηχογραφείται η συνομιλία λέμε ότι δεν είναι σωστό αλλά παράνομο και όταν μας ενημερώνει το βλέπουμε "τρομοκρατικά"!!!!Έλεος!!!Μήπως δεν ξέρουμε τι θέλουμε???? :wacko:

 

Αλήθεια ποια είναι η απάντηση των εναλλακτικών για τη "δηθεν"(σύμφωνα με μερικούς) δρομολόγηση κλήσεων μέσω ΟΤΕ?

Ποιος καίγεται απόψε και μύρισε η πόλη αγάπη?...
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω αναλυτικό...Αρα δεν μπορω να τσεκαρω ποια νουμερα εχω καλεσει.

 

Αν υπαρχουν οντως αστικες κλησεις 210 κτλ παει να πει οτι καταργηθηκε η προεπιλογη διχως να ρωτησουν !!!

Μήπως χρησιμοποίησες δωρεάν internet ????

Link to comment
Share on other sites

Οχι οχι..."free" internet με τιποτα, μακρυα απο μενα το ποτηριον τουτο...εχω μεν απλη συνδεση dial up αλλα αοριστου χρονου με isp χρονια τωρα !!!

________________________________________

Η ζωή είναι στιγμές ας έρχονται μόνο καλές !

Link to comment
Share on other sites

"Δεν ισχύει κάτι τέτοιο.Όταν γεμίσει το δίκτυο του εκάστοτε εναλλακτικου απλά σου δείχνει το σήμα του κατειλημένου"

Θα μου επιτρεψετε να παραμεινω στα δεδομενα.

Οταν το δικτυο μεσω προεπιλογης δεν βρει διαθεσιμο κυκλωμα απο αυτα που εχουν αγορασει οι παροχοι απο τον ΟΤΕ περναει την κληση μεσω του δικτυου του.

Τσεκαρισμενο.

Ρωτηστε τους παροχους σας.

Link to comment
Share on other sites

"Δεν ισχύει κάτι τέτοιο.Όταν γεμίσει το δίκτυο του εκάστοτε εναλλακτικου απλά σου δείχνει το σήμα του κατειλημένου"

Θα μου επιτρεψετε να παραμεινω στα δεδομενα.

Οταν το δικτυο μεσω προεπιλογης δεν βρει διαθεσιμο κυκλωμα απο αυτα που εχουν αγορασει οι παροχοι απο τον ΟΤΕ περναει την κληση μεσω του δικτυου του.

Τσεκαρισμενο.

Ρωτηστε τους παροχους σας.

 

...Θα διαφωνήσω και εγώ μαζί σου...Είναι δυνατόν να θέλει ο κάθε εναλλακτικός να περνάει τις κλήσεις του, έστω και σε περίπτωση προβλήματος μέσω ΟΤΕ, όπου εκτός που δεν θα έχει κανένα κέρδος, θα του κάνει και τζίρο??? Εξάλλου θεωρώ ότι κάθε εναλλακτικός που σέβεται τον εαυτό του, κάνει συνεχώς ελέγχους στις γραμμές του ώστε να προβαίνει έγκαιρα σε αναβαθμίσεις για να μην αντιμετωπίζει το γνωστό μας busy line!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γινόμαστε λίγο υπερβολικοί??Όταν μας καλεί και δεν ενημερώνει ότι ηχογραφείται η συνομιλία λέμε ότι δεν είναι σωστό αλλά παράνομο και όταν μας ενημερώνει το βλέπουμε "τρομοκρατικά"!!!!Έλεος!!!Μήπως δεν ξέρουμε τι θέλουμε???? :wacko:

 

Αλήθεια ποια είναι η απάντηση των εναλλακτικών για τη "δηθεν"(σύμφωνα με μερικούς) δρομολόγηση κλήσεων μέσω ΟΤΕ?

Όσον αφορά το "τί θέλουμε"... παν μέτρον άριστον λέω εγώ (και όχι τα άκρα)

 

Τί εννοείς με το "ποιά είναι η απάντηση από τους εναλλακτικούς για τη δρομολόγηση των κλήσεων μέσω ΟΤΕ". Σε ποιά περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

"Θα διαφωνήσω και εγώ μαζί σου".

 

Να διαφωνείς όσο θες.

Οταν ξεκίνησε η προεπιλογή φορεα οι εναλλακτικοί ζητούσαν να μη γίνεται αναδρομολόγηση σε περιπτωση μη επάρκειας των κυκλωμάτων τους.

Αλλά ο ΟΤΕ δεν είναι μάντρα οικοδομικών υλικών και τους υποχρέωσε να δεχτούν την αναδρομολόγηση για λειτουργικούς λόγους κα αυτό ισχύει μέχρι σήμερα και για όλους τους παρόχους.

Ρωτηστε τους παροχους σας.

Link to comment
Share on other sites

Auto einai polu asxhmo!Para polu!

Otan egw epilegw na parw thlefwno me thn Tellas px kai exw free topika,einai adiko na xrewthw en agneia mou!Milw px thn mia wra mou dwrean kai ksafnika mou leei o Pote dwse *tosa*gia topikh klhsh!

 

Auto arage pou na einia grammeno sta sumbolaia?Poso mikra na einai ta grammata?

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ηταν ετσι και να ηξερα οτι εγω εφταιγα!!

Εχω ηδη ειδοποιησει την τελλας για διακοπη της υπηρεσιας σταθερης και αυτοματης προεπιλογης φορεα (μετα απο κανα τεταρτο αναμονη στο 13800, και αμετρητες ενοχλητικες ερωτησεις του τυπου "γιατι φευγετε, σιγουρα υπαρχει καποιος λογος που ζητατε διακοπη, συμφωνα με τα αρχεια μας εχετε κανει μεγαλη οικονομια σε σχεση με τον οτε!!!!!!!...", απλα συγκρατηθηκα να μην τους βρισω), αν και απο οτι βλεπω στο forum το να "φυγεις" ισως δεν ειναι και απλη υποθεση...

Αντε παλι πισω στον οτε...

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν καταλαβα...πας σε εκεινον που σε εκλεψε??? :blink: Αφου ειναι ξεκαθαρο οτι σε εκλεψε ο πΟΤΕ! Αν ωστοσο επιμενεις, στειλε φαξ στη Τελλας, για να μη...ξεχαστει το θεμα!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...