Jump to content

OnePlus 12


STATYSS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

21 minutes ago, Mikepan_1 said:

Αυτο δεν ηταν με 5g, ειχα αλλάξει σε 4g γιατι θα ημουν ολη μερα εξω και ειπα να κανω οικονομία στη μπαταρια... Απο την αλλη βλεπω το smart 5g ηταν ενεργοποιημενο, το απενεργοποίησα μολις. Νομιζω υψηλοτερη κατανάλωση τρωει το υψηλό brightness κάτω απο τον ηλιο.

Για την ωρα εχω τον φορτιστη μαζι μου και αν χρειαζεται το βαζω σε καποιο καταστημα 10 λεπτα και πιανει 50% μπαταρια περιπου οποτε ολα καλα. Αλλά εχει κανεις ιδεα κανα powerbank που να μην ειναι τουβλο και να ειναι σχετικα γρηγορο; εχω ενα 20,000 mAh της Xiaomi το οποιο ολα καλα απο αποδοση αλλα πρεπει να ζυγιζει κοντα στο μισο κιλο και κανει και αρκετη ωρα τοσο να φορτισει το ιδιο οσο και να φορτισει αλλες συσκευες.

Just now, Arinos said:

Κι εμένα με ενδιέφερε το Vivo, μαζί με το realme αλλά κανένα δεν ήρθε. Το oneplus ήταν μια χαρά συσκευή όσο την είχα στα χέρια μου, μακάρι να μην είχα το πρόβλημα με το flickering ή έστω να μην ήταν το after sales όπως ήταν. Θα το είχα κρατήσει. Τώρα μου έστειλαν tracking και δεν ξέρω τι άλλο να τους πω, σκέφτομαι να μην παραλάβω για να σταλθεί πίσω. Αντί να το λήξουν το θέμα και να στείλουν τα λεφτά ή να πουν κάτι ουσιώδης...

Αν ησουν ικανοποιημενος με τη συσκευη παρα το flickering και το after sales γιατι δεν το κρατάς αν λυσανε το θεμα της οθονης; Για after sale την επομενη φορα πας σμαρτεκ (αχρειαστο ναναι). επισης δεν ειμαι βεβαιος πως μπορει να αρνηθεις να παραλαβεις αν το διορθωσαν. Η υποχρεωση τους ειναι να το επισκευασουν ή ΑΝ δεν διορθωνεται να το αντικαταστήσουν. Δεν γνωριζω αν συμφωνα με το ευρωπαικο δικαιο υπαρχουν περιορισμοι οσον αφορα το χρονο αποκρισης σε επισκευη. Πιθανον κατι να υπαρχει αλλά δες το να εισαι σιγουρος για να μην μπλεξεις περισσοτερο με δαυτους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πήρα ήδη άλλη συσκευή, δεν μπήκαν καν στον κόπο να απαντήσουν στο mail που έστειλα στο ticket όπως και στο νομικό τμήμα σχετικά με την αμφισβήτηση.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Arinos said:

Πήρα ήδη άλλη συσκευή, δεν μπήκαν καν στον κόπο να απαντήσουν στο mail που έστειλα στο ticket όπως και στο νομικό τμήμα σχετικά με την αμφισβήτηση.

Ναι απαραδεκτο, τι να πεις....

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Arinos said:

Πήρα ήδη άλλη συσκευή, δεν μπήκαν καν στον κόπο να απαντήσουν στο mail που έστειλα στο ticket όπως και στο νομικό τμήμα σχετικά με την αμφισβήτηση.

Στείλτο πίσω. Αλλά φοβάμαι ότι θα μπλεξεις πάλι .. 

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό πιστεύω. Ότι να ναι, αν απάνταγαν και δεν έλεγαν την ότι το προωθούν ίσως να είχαμε το γλυτώσει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Arinos said:

Κι εγώ αυτό πιστεύω. Ότι να ναι, αν απάνταγαν και δεν έλεγαν την ότι το προωθούν ίσως να είχαμε το γλυτώσει αυτό.

Δύσκολη περίπτωση. Εγώ μάλλον θα το κρατούσα..

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά, θέλω πολύ να το κρατήσω αλλά είμαι πολύ αντίθετος στο να αφήσω τα λεφτά μου μετά από τέτοια εξυπηρέτηση. Όλα στο μάντεμα, τίποτα σίγουρο. Ήταν πολύ άψογη συσκευή πέρα από κάποια προβλήματα όπως με το scrolling αλλά νομίζω πως αναφέρθηκε πως ίσως να έφτιαξε;

Πήρα ένα Poco x6 Pro να κάνω την δουλειά μου, δεν συγκρίνεται καθόλου με το oneplus αλλά λειτουργεί και με καλύπτει. Αν ήθελα να πάρω πάλι το oneplus θα κοιτούσα από ανατολή και όχι στα 950 ή 1150 που το πουλάνε.

Πάντως μια ημερομηνία που βλέπω για παραλαβή θα πάει για τέλη του μήνα - αρχές του επόμενου. Είναι συσκευή που την πλήρωσα 26 Ιανουαρίου, την είχα στα χέρια μου κάτω από 2 εβδομάδες. Όλα αυτά προσωπικά με χαλάνε με την συγκεκριμένη εταιρεία, after sales, υποστήριξη.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε αναζήτηση συσκευής μέχρι τα 600-700 max ευρώ αν και ήθελα να είμαι και πιο κάτω. 

Με ενδιαφέρει και η φωτογραφία και το βίντεο.

Τα τελευταία χρόνια είμαι με ένα Xiaomi 11T Pro ευχαριστημένος αλλά έχει αρχίσει και γερνάει. 

Αρχικά έλεγα να πάω στο Xiaomi 13T PRO αλλά κοιτάω και εναλλακτικές. 

Το Op12 το είδα σε κατάστημα, μου φάνηκε αρκετά μεγάλο κυρίως βαρύ. 

Η οθόνη του όντως πολύ ωραία και η εγγραφή στο βίντεο πολύ καλή και με σούπερ σταθεροποίηση. Η φωτογραφία που φάνηκε αρκετά flat και ψηφιακή. 

Διαβάζω για τα κολλήματα στο λειτουργικό και κάποια παραπονάκια. 

Γενικά δείχνει μια καλή επιλογή αλλά δεν το λες και φτηνό. 

1000+ ευρώ που ζητάει στην Ελλάδα δε θα έδινα όπως και για καμιά συσκευή τα θεωρώ υπερβολικά. 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, tiniakos said:

Είμαι σε αναζήτηση συσκευής μέχρι τα 600-700 max ευρώ αν και ήθελα να είμαι και πιο κάτω. 

Με ενδιαφέρει και η φωτογραφία και το βίντεο.

Τα τελευταία χρόνια είμαι με ένα Xiaomi 11T Pro ευχαριστημένος αλλά έχει αρχίσει και γερνάει. 

Αρχικά έλεγα να πάω στο Xiaomi 13T PRO αλλά κοιτάω και εναλλακτικές. 

Το Op12 το είδα σε κατάστημα, μου φάνηκε αρκετά μεγάλο κυρίως βαρύ. 

Η οθόνη του όντως πολύ ωραία και η εγγραφή στο βίντεο πολύ καλή και με σούπερ σταθεροποίηση. Η φωτογραφία που φάνηκε αρκετά flat και ψηφιακή. 

Διαβάζω για τα κολλήματα στο λειτουργικό και κάποια παραπονάκια. 

Γενικά δείχνει μια καλή επιλογή αλλά δεν το λες και φτηνό. 

1000+ ευρώ που ζητάει στην Ελλάδα δε θα έδινα όπως και για καμιά συσκευή τα θεωρώ υπερβολικά. 

 

Για 6.80 ιντσες δεν το λες ουτε μεγαλο ουτε βαρυ.. 

Για performance οτι κανει το κινητο θα το βρεις και σε αρκετα οικονομικοτερα κινητα. Αλλα δεν θα βρεις το ιδιο καλη καμερα σε οικονομικο κινητο. 

Η καμερα και το βιντεο ειναι αρκετα καλα. Εκτος απο την ultrawide που ειναι πολυ μετρια.

Δεν κολλαει το λογισμικο για την ωρα αλλα δεν ειναι σωστα optimised. Αυτο σημαινει πως δεν εμφανιζει τυχαια κολληματα οταν δουλευεις τη συσκευη, αλλα σε συγκεκριμενα σημεια παντα κατι δεν γινεται σωστα. Ειναι σετταρισμενο το oxygen ετσι, δεν ειναι λαγκαρισμα. Δηλαδη τα animations ειναι αργα με αποτελεσμα αν σκρολαρεις πολυ γρηγορα στο launcher να χρειαστει να κανεις 2-3 φορες ενα touch για να πιασει. Ή οταν ανοιγεις καποιες εφαρμογες απο το μενου των προσφατων apps να αργουν 2 δευτ να φορτωσουν. Οσοι δεν κανουν γρηγορες-βιαστικες κινησεις δεν το καταλαβαινουν καν και εν τω μεταξυ ελπιζω πως συντομα θα ξυπνησουν και θα το διορθωσουν.

Αυτα κι αν χρειαζεσαι κατι αλλο σχετικα με τη συσκευη κ μπορουμε να βοηθησουμε, ρωτας. 

Edited by Mikepan_1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική σου απάντηση. 

Η αλήθεια είναι ότι χειρίζομαι πολύ γρήγορα το κινητό και τα μενού άρα δεν είναι ενθαρρυντικό αυτό που μου γράφεις για τα κολλήματα. 

Η κάμερα διαβάζω ότι είναι ένα κλικ πιο κάτω από iphone και samsung. 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά την κάμερα την βρήκα 3-4 φορές ανώτερη από συγκριτική με S24U, υποτίθεται όμως πως και τα 2 βελτιώνονται με διάφορα updates που λαμβάνουν. Προσωπικά με ενδιέφερε να δείχνει πιο κοντά σε αυτό που έβλεπαν τα μάτια μου και όχι να κάνει κάποια βελτίωση στα χρώματα, το πράσινο πιο πράσινο κλπ

Αυτό με τα animations που έγραψε ο @Mikepan_1, όσο το θυμάμαι ήταν πολύ καλά και ανάλογα την ρύθμιση γρήγορα ή αργά αλλά το πρόβλημα είναι ότι ενώ όταν κάνεις ένα swipe ή scroll και εσύ το βλέπεις ήδη αυτό που θες να πατήσεις και το πατάς το κινητό νομίζει ότι ακόμα δείχνει animation και δεν πατιέται. Έχει ανεβάσει βίντεο ο @Mikepan_1μερικές σελίδες πίσω.

Με την spigen tough armor που του φόραγα προσωπικά το βάρος του ήταν αντιπροσωπευτικό για το μέγεθος του, βαρύ δεν θα το έλεγα αλλά πιο πολύ ότι είναι το βάρος που του αρμόζει και όχι βαρύτερο.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, FoT1s said:

Μου ηρθε η nillkin. Το μεγαλο ερωτημα τωρα ειναι, να δοκιμασω να την περασω κι αυτην η οχι; 😂

Γιατί όχι;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, p_k said:

Γιατί όχι;

Αν εχεις διαβασει τα προηγουμενα μηνυματα, ισως καταλαβαινες το γιατι. 😁

Εχω δοκιμασει και περασει σχεδον ο,τι κυκλοφορει για την συσκευη σε προστασια και τελικα κατέληξα στην ringke. Δεν εχω και εφεδρικη αυτη την στιγμη σε περιπτωση που και η nillkin βγει μαπα.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, FoT1s said:

Αν εχεις διαβασει τα προηγουμενα μηνυματα, ισως καταλαβαινες το γιατι. 😁

Εχω δοκιμασει και περασει σχεδον ο,τι κυκλοφορει για την συσκευη σε προστασια και τελικα κατέληξα στην ringke. Δεν εχω και εφεδρικη αυτη την στιγμη σε περιπτωση που και η nillkin βγει μαπα.

Κατάλαβα φίλε μου, όντως δεν είχα διαβάσει τα προηγούμενα μηνύματα, όμως επειδή  ασχολούμαι πολύ με τις θήκες είπα να συμμετέχω και εδώ.

Οι nillkin είναι εξαιρετικές θήκες, όμως βγαίνουν δύσκολα.

Παρόλα αυτά έχω βρει τον τρόπο να τις βγάζω, αλλά θέλει μεγάλη προσοχή σε αυτό το ζήτημα.

Εγώ στο δικό μου δεν έχω αγοράσει ακόμη nillkin, αλλά μάλλον θα πάρω.

Έχω το poco x6.

Οι Ringke και είναι εκπληκτικές θήκες, με την ευκαιρία έχω και ringe και spigen που είναι αγαπημένη μου μάρκα.

Αποκλείεται να βγει μάπα η nillkin, όσες έχω πάρει είναι άψογες.

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, p_k said:

Κατάλαβα φίλε μου, όντως δεν είχα διαβάσει τα προηγούμενα μηνύματα, όμως επειδή  ασχολούμαι πολύ με τις θήκες είπα να συμμετέχω και εδώ.

Οι nillkin είναι εξαιρετικές θήκες, όμως βγαίνουν δύσκολα.

Παρόλα αυτά έχω βρει τον τρόπο να τις βγάζω, αλλά θέλει μεγάλη προσοχή σε αυτό το ζήτημα.

Εγώ στο δικό μου δεν έχω αγοράσει ακόμη nillkin, αλλά μάλλον θα πάρω.

Έχω το poco x6.

Οι Ringke και είναι εκπληκτικές θήκες, με την ευκαιρία έχω και ringe και spigen που είναι αγαπημένη μου μάρκα.

Αποκλείεται να βγει μάπα η nillkin, όσες έχω πάρει είναι άψογες.

Σε μεμβρανες αναφερομαι εγω, οχι σε θηκες.

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

Ok...

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, FoT1s said:

Μου ηρθε η nillkin. Το μεγαλο ερωτημα τωρα ειναι, να δοκιμασω να την περασω κι αυτην η οχι; 😂

Αφου κανεις τη δουλεια με τη ringke αστην και την περνας αργοτερα οταν θες να αλλαξεις. Δεν ειναι και το καλυτερο να αλλαζεται συνεχως η μεμβρανη μπορει να χαλασει καποια απο τις φυσικες επιστρωσεις της οθονης. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Mikepan_1 said:

Αφου κανεις τη δουλεια με τη ringke αστην και την περνας αργοτερα οταν θες να αλλαξεις. Δεν ειναι και το καλυτερο να αλλαζεται συνεχως η μεμβρανη μπορει να χαλασει καποια απο τις φυσικες επιστρωσεις της οθονης. 

Παντως, λιγο που την εβγαλα απο την συσκευασια να την δω, πραγματικα φαινεται εξαιρετικη και ειναι οντως ελαφρος πιο σκληρη απο τις κλασσικες μεμβρανες.

Λιγο οπως την ειδα ψηθηκα να μπω στην διαδικασια παλι της αλλαγης να πω την αληθεια. Σιγουρα η προστασια της ειναι καλυτετη απο τις απλες μεμβρανες παντως οπως την επιασα κτλ. Μαλλον 5Η ειναι.

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, FoT1s said:

Παντως, λιγο που την εβγαλα απο την συσκευασια να την δω, πραγματικα φαινεται εξαιρετικη και ειναι οντως ελαφρος πιο σκληρη απο τις κλασσικες μεμβρανες.

Λιγο οπως την ειδα ψηθηκα να μπω στην διαδικασια παλι της αλλαγης να πω την αληθεια. Σιγουρα η προστασια της ειναι καλυτετη απο τις απλες μεμβρανες παντως οπως την επιασα κτλ. Μαλλον 5Η ειναι.

ναι η προηγουμενη μεμβρανη που ειχα ηταν ιδιο υλικο με αυτην. ηταν εξαιρετική σε ολα και τελεια υφη σαν να εχω τζαμι, εκτος απο το δακτυλικο αποτύπωμα που ηταν χειροτερο κι επισης ειχε ξεκολλησει ελαφρως στο κατω μερος αλλα αυτο μαλλον συνεβη γιατι εβαλα-εβγαλα τη θηκη αμεσως μολις μου τοποθετησαν τη μεμβρανη.

αυτη εχει περιβλημα μαυρο τριγύρω περιμετρικά ή οχι;

Εν τω μεταξύ κάτι αλλο που παρατηρησα οτι μου κανει η συσκευη - δεν ξερω αν ειναι μονο στη δικη μου η συσκευη ή γενικό φαινομενο - οταν δεν εχω καλο σημα για παραδειγμα οταν μπω μεσα στο ανσανσερ, φαινεται οτι εχει φουλ 4g αλλα δεν συνδεεται στο ιντερνετ γιατι προφανως δεν εχει σημα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Mikepan_1 said:

ναι η προηγουμενη μεμβρανη που ειχα ηταν ιδιο υλικο με αυτην. ηταν εξαιρετική σε ολα και τελεια υφη σαν να εχω τζαμι, εκτος απο το δακτυλικο αποτύπωμα που ηταν χειροτερο κι επισης ειχε ξεκολλησει ελαφρως στο κατω μερος αλλα αυτο μαλλον συνεβη γιατι εβαλα-εβγαλα τη θηκη αμεσως μολις μου τοποθετησαν τη μεμβρανη.

αυτη εχει περιβλημα μαυρο τριγύρω περιμετρικά ή οχι;

Εν τω μεταξύ κάτι αλλο που παρατηρησα οτι μου κανει η συσκευη - δεν ξερω αν ειναι μονο στη δικη μου η συσκευη ή γενικό φαινομενο - οταν δεν εχω καλο σημα για παραδειγμα οταν μπω μεσα στο ανσανσερ, φαινεται οτι εχει φουλ 4g αλλα δεν συνδεεται στο ιντερνετ γιατι προφανως δεν εχει σημα.

Εχει μαυρο περιβλημα γυρο γυρο απο την μεμβρανη. Παντως αν πραγματικα εχει καλη τοποθετηση και τις edge μεριες μενει κολλημενη σωστα κτλ, νομιζω πως θα ειναι η καλυτερη επιλογη που θα μπορουμε να εχουμε σε μεμβρανη - προστασια. Οσο για το σημα που αναφερεις, το ιδιο συμβαινει και σ' εμενα. 

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, FoT1s said:

Εχει μαυρο περιβλημα γυρο γυρο απο την μεμβρανη. Παντως αν πραγματικα εχει καλη τοποθετηση και τις edge μεριες μενει κολλημενη σωστα κτλ, νομιζω πως θα ειναι η καλυτερη επιλογη που θα μπορουμε να εχουμε σε μεμβρανη - προστασια. Οσο για το σημα που αναφερεις, το ιδιο συμβαινει και σ' εμενα. 

Αν τυχον την τοποθετησεις μας λες πως πηγε. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Mikepan_1 said:

Αν τυχον την τοποθετησεις μας λες πως πηγε. 

Εσενα δεν σου ηρθε ακομα; Θα την τοποθετησεις οταν σου ερθει;

Link to comment
Share on other sites

Just now, FoT1s said:

Εσενα δεν σου ηρθε ακομα; Θα την τοποθετησεις οταν σου ερθει;

Ηρθε χθες αλλα ειμαι εκτος επιστρεφω τελος εβδομαδας κ θα την παραλαβω τοτε. Μαλλον δεν θα την τοποθετησω ακομα οπως και να χει. Θα τη δοκιμασω οταν ειναι να αλλαξω της irepair. Εχω και τη spigen τη θηκη που αγκαλιαζει την οθονη και με το μαυρο περιβλημα που εχει φοβαμαι μην βρισκει πανω στη θηκη. 

Link to comment
Share on other sites

Μου στειλανε σημερα update απο το support μετα απο 15 μερες οτι ευχαριστουν για την υπομονη μου και πως το software team εχει κανει reproduce 2 απο τα 3 θεματα που τους εστειλα και πως το software team ευχαριστει λεει που τους ενημερωσα για το bug και πως τωρα προσπαθουν λεει να καταλαβουν τι τα προκαλει ! 🤣 Και οταν εχει λεει clear εικονα θα επανελθουν. Οσο παει γινεται και καλυτερη η επικοινωνια μαζι τους! Αδυνατώ να πιστεψω οτι υπαρχει εστω και 1 πιθανοτητα να μην ειχαν καταλαβει κατι που καταλαβα σε μιση ωρα χρησης της συσκευης. Εκτος αν το software team χρησιμοποιει iPhones αντι 1+! Εν τω μεταξυ τοσο στο community της 1+ οσο και σε διαφορες σελιδες υπαρχουν δεκαδες αναφορες για τα θεματα... Ο,τι ναναι..

Edited by Mikepan_1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...