Jump to content

OnePlus 12


STATYSS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

50 minutes ago, chios said:

@STATYSS καλά μην το αδικείς το edge 30 ultra τουλάχιστον σε λογισμικό παίζει να είναι καλύτερο από την σαπιλα του OnePlus. Παλιά τα o+ ήταν κορυφή τώρα χειρότερα από Xiaomi έχουν γίνει. 

Για ανάλυσε το μου..που είναι η σάπιλα ακριβώς? Κ που ακριβώς ήταν καλύτερο??

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 ώρες πριν, STATYSS said:

Λανταρα.. HELLO MOTO...χαχαααα..Για κινητά μιλάμε , όχι για σκουπίδια. Πια μοτορολα ρε φίλε. ; Σε λίγο θα μου πείτε και κάνα HTC.. Επειδή φοράει έναν επεξεργαστή και έναν γρήγορο φορτιστή? Τι πάει να πει...😁😁

Με κάνατε και γελασα.. Ευχαριστώ..

Helloooo motoo...😁

Ενα επεξεργαστή και γρήγορη ταχυφόρτιση/γενικά ταχύτητα δεν διαφημίζει τα τελευταία χρόνια και η Oneplus?

Ενημερωτικά πάντως να σου πω συμφορουμίτη ότι η motorola στην Ευρώπη είναι 4η σε πωλήσεις, άρα κακώς την υποτιμάς σε σχέση με την Oneplus.

Canalys: Apple reaches top spot in Europe as the market slowly heals

1 hour ago, alanthast0s said:

Καλύτερο μόνο στις κάμερες (;)... δεν προκύπτει πουθενά το "αναγκαστικά"

software υποστήριξη, οθόνη, ένταση ηχειων, αντιπροσωπεία στην χώρα μας, Spen/Dex, Ip68,κατασκευή.

Και σε αντίθεση με το παρελθόν, και με Snapdragon το Galaxy,και με ίδια specs(12/256)η βασική έκδοση.

Αν σκεφτούμε ότι οι περισσότεροι διαλέγουν Samsung δίνοντας πολύ παραπάνω χρήματα, τότε στα ίδια χρήματα όντως δεν νομίζω να τίθεται θέμα προτίμησης.

Γενικά σε Oneplus μεριά, δύσκολα θα δούμε χαμηλές τιμές εκτός από περίοδο γιορτών/εκπτώσεων(prime day, black friday κλπ).

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Fulgore1 said:

Ενα επεξεργαστή και γρήγορη ταχυφόρτιση/γενικά ταχύτητα δεν διαφημίζει τα τελευταία χρόνια και η Oneplus?

Ενημερωτικά πάντως να σου πω συμφορουμίτη ότι η motorola στην Ευρώπη είναι 4η σε πωλήσεις, άρα κακώς την υποτιμάς σε σχέση με την Oneplus.

 

Μονο αυτο διαφημιζει αγαπητε συμφορουμιτη?  Εισαι σιγουρος?

Δεν διαφημιζει την απιστευτη ταχυτητα που προσφερει σε ενα καθαρο περιβελλον?? χωρις κολληματα λαγκαρισματα φουλ παραμετροποιησιμο??

 Δεν διαφημιζει τις εγγυημενες αναβαθμισεις για τα επομενα 3-4 χρονια - security patch? 

Δεν διαφημιζει την αξιοπιστια στην εγγυηση και στο σερβις της..?

 Δεν διαφημιζει την ποιοτητα καταστκευης τουλαχιστον στης ναυαρχιδες ?? 

Δεν διαφημιζει την τιμη με βασει τον ανταγωνισμο και αυτα που προσφερει ++ δωρα εκπτωσεις κ.τ.λ οτι το κανει VFM ..

Eπσης κατι ακομα... τι μεταπωλητικη αξια εχει ενα μοτο σε σχεση με το ONEPLUS.?? 

Y.Γ. Δεν υπαρχει συσκευη μοτορολα  φιλε μου πλεον.. ποιος θα παει  αγορασει σημερα μοτορολα? 1 στους 1000?? και λιγους εβαλα Και τι να περιμενω απο μια εταιρεια που ηταν στην αφανεια 10+χρονια να κανει ξαφνικα....

Να ξερουμε τι λεμε και τι συγκρινουμε ομως... Αυτα.. ΚΑλημερες σε ολους..

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας κάποια παλιότερο apk του facebook, που σου επέτρεπε να ανοίγουν οι σύνδεσμοι σε εξωτερικό πρόγραμμα περιήγησης; Γιατί τώρα και ενώ έχω ορίσει τον Firefox ως προεπιλεγμενο, εξακολουθεί να μου ανοίγει πρώτα τον chrome και μετά πρέπει να πηγαίνω στο μπανερ δεξιά και να του λέω να κάνει άνοιγμα στο προεπιλεγμενο πρόγραμμα..

Thanks

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, STATYSS said:

Μονο αυτο διαφημιζει αγαπητε συμφορουμιτη?  Εισαι σιγουρος?

Δεν διαφημιζει την απιστευτη ταχυτητα που προσφερει σε ενα καθαρο περιβελλον?? χωρις κολληματα λαγκαρισματα φουλ παραμετροποιησιμο??

 Δεν διαφημιζει τις εγγυημενες αναβαθμισεις για τα επομενα 3-4 χρονια - security patch? 

Δεν διαφημιζει την αξιοπιστια στην εγγυηση και στο σερβις της..?

 Δεν διαφημιζει την ποιοτητα καταστκευης τουλαχιστον στης ναυαρχιδες ?? 

Δεν διαφημιζει την τιμη με βασει τον ανταγωνισμο και αυτα που προσφερει ++ δωρα εκπτωσεις κ.τ.λ οτι το κανει VFM ..

Eπσης κατι ακομα... τι μεταπωλητικη αξια εχει ενα μοτο σε σχεση με το ONEPLUS.?? 

Y.Γ. Δεν υπαρχει συσκευη μοτορολα  φιλε μου πλεον.. ποιος θα παει  αγορασει σημερα μοτορολα? 1 στους 1000?? και λιγους εβαλα Και τι να περιμενω απο μια εταιρεια που ηταν στην αφανεια 10+χρονια να κανει ξαφνικα....

Να ξερουμε τι λεμε και τι συγκρινουμε ομως... Αυτα.. ΚΑλημερες σε ολους..

Ολα αυτα τα διαφημιζει και η 1+ το θεμα ειναι τι απο ολα αυτα πετυχαινει. Εκτος αν ολοι οσοι παραπονιουνται στα διαφορα threads της 1+ εχουν αγορασει Motorola και δεν το εχουν καταλαβει ακομα! 😂

Link to comment
Share on other sites

Συγκρίνετε ανόμοια πράγματα θαρρώ. Η Motorola είναι ξεκάθαρα μια VFM φίρμα, δεν προσφέρει συσκευές που ξεχωρίζουν σε κάποιον συγκεκριμένο τομέα, προσφέρει συσκευές που τα καταφέρνουν εξίσου καλά σε πολλούς και διάφορους τομείς. Και εκτός αυτού, η Motorola έχει αξιόλογες συσκευές, δεν έχει όμως το ιδιαίτερο appeal που θα κερδίσει περισσότερο κόσμο, κάτι το οποίο έχει η OnePlus, είναι κάπως "βαρετή" μάρκα, κυρίως λόγω stock Android, δεν γεμίζει και τόσο το μάτι ενώ η OnePlus, η Xiaomi, η Samsung, έχουν ένα συγκεκριμένο appeal και τραβάνε το ενδιαφέρον.

Το καλό της Motorola, είναι ότι προσφέρει συσκευές σε προσιτές τιμές και με πολύ καλά χαρακτηριστικά επομένως, απευθύνεται σε χαμηλότερα βαλαντια και είναι μια πολύ τίμια επιλογή, άλλο κοινό η μία μάρκα, άλλο κοινό η άλλη, η OnePlus απευθύνεται περισσότερο στους enthusiasts, στους spec hunters, η Motorola απευθύνεται και στον απλό χρήστη.

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, tsimisde said:

Και εκτός αυτού, η Motorola έχει αξιόλογες συσκευές, δεν έχει όμως το ιδιαίτερο appeal που θα κερδίσει περισσότερο κόσμο, κάτι το οποίο έχει η OnePlus, είναι κάπως "βαρετή" μάρκα, κυρίως λόγω stock Android, δεν γεμίζει και τόσο το μάτι ενώ η OnePlus, η Xiaomi, η Samsung, έχουν ένα συγκεκριμένο appeal και τραβάνε το ενδιαφέρον.

Η διαφορά βρισκεται (και) στο μαρκετινγκ.

 

On 18/2/2024 at 5:50 ΜΜ, Arinos said:

Αυτό ακριβώς, όπως και η αδιαφορία της εταιρείας να λύσει αυτά τα προβλήματα εφόσον υπάρχουν αναφορές για αυτά.

Αυτό το κόκκινο 1 στην ώρα πως το βγάζω; Στον ήλιο σχεδόν δεν φαίνεται καθόλου. Πχ είναι η ώρα 17:50 τώρα και το 1 στην αρχή είναι κόκκινο.

Βρηκες ακρη με το κοκκινο 1; Κι εγω θελω να το αλλάξω δεν φαινεται σε εξωτερικους χώρους... Επισης με το τρεμοπαιγμα της οθονης ολα οκ ή στο ξανα-εμφάνισε;

Edited by Mikepan_1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Mikepan_1 said:

Βρηκες ακρη με το κοκκινο 1; Κι εγω θελω να το αλλάξω δεν φαινεται σε εξωτερικους χώρους... Επισης με το τρεμοπαιγμα της οθονης ολα οκ ή στο ξανα-εμφάνισε;

Δεν βρήκα άκρη, ακόμα περιμένω να μου απαντήσουν. Το έψαξα και σε άλλα φόρουμ λένε να αλλάξεις το contrast ratio των χρωμάτων αλλά αυτό χαλάει τα χρώματα. Θα περιμένω την επίσημη απάντηση.

Το τρεμοπαιγμα όχι δεν μου το έκανε πάλι για την ώρα, έβαλα χθες το πρωί την ανάλυση στο φουλ και τα hz στο high και αυτά όμως.

Link to comment
Share on other sites

Άλλη κουλαμάρα που μου εμφάνισε σημερα.

Οταν χτυπάει κλήση στο viber, ενώ ειμαι συνδεδεμένος σε wi-fi πέφτει το ιντερνετ. Δεν ξερω αν συμβαινει το ιδιο αν ειμαι συνδεδεμένος μονο σε data αλλά φαντάζομαι πως ναι.

Οπως οταν χτυπάει το τηλέφωνο και εισαι συνδεδεμένος σε data.

Εκανα σημερα δουλεια συνδεδεμένος σε ενα app, χτυπησε το viber, μου εβγαλε ειδοποιηση no internet οσο χτυπουσε το viber και οταν έκλεισε το viber, ξανασυνδέθηκε και η εφαρμογή επανεκκίνησε. Οπως καταλαβαίνετε οτι δουλεια ειχα κάνει την εχασα..

Το εχει παρατηρησει κανεις αν του συμβαινει κατι τετοιο;

Πρωτη φορα μου συμβαινει σε οποια συσκευη κι αν ειχα χρησιμοποιησει στο παρελθον και δεν βγάζει νοημα.

Edit: Μολις ενεργοποίησα το "display over other apps" από τις ρυθμίσεις του viber app - δεν ειμαι βεβαιος αν δημιουργήσε το προβλημα αυτό που ηταν στο "denied". Με την πρωτη ευκαιρια θα το δοκιμασω και θα επανελθω.

Edited by Mikepan_1
Link to comment
Share on other sites

 

6 ώρες πριν, tsimisde said:

Συγκρίνετε ανόμοια πράγματα θαρρώ

καθόλου ανόμοια πράγματα δεν συγκρίνουμε.

Ο συμφορουμίτης πιο πίσω ειρωνεύτηκε γράφοντας ποιος αγοράζει motorola γενικά και αόριστα(μαζί με χαρακτηρισμούς τύπου ladda, σκουπίδια κλπ).

Από εκεί και πέρα, για να μην γράφει ο καθένας το μακρυ και το κοντό του στο τι πουλάει και τι όχι και να κλείσει αυτό το κομμάτι, ας δούμε τι λένε οι ίδιες οι πωλήσεις.

Να τι ποσοστό έχει η Oneplus στις ναυαρχίδες, όπως και συνολικά σε όλες τις συσκευές της, και ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του.

Canalys: Apple reaches top spot in Europe as the market slowly heals

Canalys: Apple reaches top spot in Europe as the market slowly heals

image.png.74223b8182c5c8a35511fbe61f9cba95.png

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Mikepan_1 said:

Άλλη κουλαμάρα που μου εμφάνισε σημερα.

Οταν χτυπάει κλήση στο viber, ενώ ειμαι συνδεδεμένος σε wi-fi πέφτει το ιντερνετ. Δεν ξερω αν συμβαινει το ιδιο αν ειμαι συνδεδεμένος μονο σε data αλλά φαντάζομαι πως ναι.

Οπως οταν χτυπάει το τηλέφωνο και εισαι συνδεδεμένος σε data.

Εκανα σημερα δουλεια συνδεδεμένος σε ενα app, χτυπησε το viber, μου εβγαλε ειδοποιηση no internet οσο χτυπουσε το viber και οταν έκλεισε το viber, ξανασυνδέθηκε και η εφαρμογή επανεκκίνησε. Οπως καταλαβαίνετε οτι δουλεια ειχα κάνει την εχασα..

Το εχει παρατηρησει κανεις αν του συμβαινει κατι τετοιο;

Πρωτη φορα μου συμβαινει σε οποια συσκευη κι αν ειχα χρησιμοποιησει στο παρελθον και δεν βγάζει νοημα.

Edit: Μολις ενεργοποίησα το "display over other apps" από τις ρυθμίσεις του viber app - δεν ειμαι βεβαιος αν δημιουργήσε το προβλημα αυτό που ηταν στο "denied". Με την πρωτη ευκαιρια θα το δοκιμασω και θα επανελθω.

 

Για δες αν λύθηκε με την ρύθμιση που έκανες, αλλιώς ίσως έχεις θέμα με την Cosmote (αν έχεις αυτή βέβαια) και τα wifi calling και κτλ ..., έχω δει παρόμοιο πρόβλημα σε 15 pro max!

Edited by hasiotis_john
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, hasiotis_john said:

 

Για δες αν λύθηκε με την ρύθμιση που έκανες, αλλιώς ίσως έχεις θέμα με την Cosmote (αν έχεις αυτή βέβαια) και τα wifi calling και κτλ ..., έχω δει παρόμοιο πρόβλημα σε 15 pro max!

Cosmote εχω. Αλλά τωρα δεν εχω wifi calling και volte ενεργα.

Επισης το viber ειναι απλα κληση με χρηση ιντερνετ, δεν εχει λογικη να κοβει το ιντερνετ για αλλες εφαρμογες αν ολα λειτουργουν φυσιολογικα.

Θα το δοκιμασω σε λιγο αν δουλευει με τη νεα ρυθμιση και θα ενημερωσω. Απ οτι ειδα το Huawei και το Samsung που δουλευα ειχαν τη ρυθμιση όπως το αλλαξα τωρα (φαντάζομαι in default γιατι δεν θυμαμαι να εχω ξανα-ασχοληθει στο παρελθον με τετοια ρυθμιση). Η 1+ το ειχε στο denied.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Fulgore1 said:

 

καθόλου ανόμοια πράγματα δεν συγκρίνουμε.

Ο συμφορουμίτης πιο πίσω ειρωνεύτηκε γράφοντας ποιος αγοράζει motorola γενικά και αόριστα(μαζί με χαρακτηρισμούς τύπου ladda, σκουπίδια κλπ).

Από εκεί και πέρα, για να μην γράφει ο καθένας το μακρυ και το κοντό του στο τι πουλάει και τι όχι και να κλείσει αυτό το κομμάτι, ας δούμε τι λένε οι ίδιες οι πωλήσεις.

Να τι ποσοστό έχει η Oneplus στις ναυαρχίδες, όπως και συνολικά σε όλες τις συσκευές της, και ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του.

Canalys: Apple reaches top spot in Europe as the market slowly heals

Canalys: Apple reaches top spot in Europe as the market slowly heals

image.png.74223b8182c5c8a35511fbe61f9cba95.png

Προσωπικά μιλώντας, αν επρόκειτο να διαθέσω τόσα πολλά χρήματα για να αγοράσω μια ναυαρχίδα, θα προτιμούσα να επενδύσω στους "κλασικούς" παίκτες, για να έχω τη σιγουριά ότι θα πιάσουν τόπο τα λεφτά μου, μπορεί να πικρανω κόσμο με αυτό που θα πω αλλά, δεν θα επέλεγα OnePlus, όπως και πολύς κόσμος όπως φαίνεται και από τα στατιστικά που παρατέθηκαν. Γενικότερα, ο καταναλωτής, δεν θέλει να πειραματιστεί με κάτι το οποίο δεν γνωρίζει, κάτι σχετικά φρέσκο επομένως, για να είναι σίγουρος, θα στραφεί στις δοκιμασμένες επιλογές, τις επιλογές της Apple, της Samsung, της Xiaomi, της Motorola. OnePlus, Realme, Oppo, Vivo, καλώς η κακώς, είναι άγνωστες ως μάρκες στο ευρύ κοινό, απευθύνονται σε ένα πιο συγκεκριμένο κοινό, σε ένα κοινό το οποίο δεν διστάζει να υποστηρίξει μια επιλογή η οποία προσφέρει τα όσα ζητά και είναι μια πολύ καλή εναλλακτική. 

Κατ'εμέ, πραγματικά ανταγωνιστική θα ήταν η OnePlus αν υπήρχε η διαφορά στην τιμή συγκριτικά με τους καταξιωμένους παίκτες, αν για παράδειγμα προσέφερε μια πρόταση όπως το 12R. Κοντά στο χιλιάρικο, δύσκολα θα επενδύσει κάποιος σε μάρκα σχετικά άγνωστη και όχι τόσο δοκιμασμένη, είναι όπως με την αγορά ενός αυτοκινήτου, μεταξύ μιας όχι τόσο premium μάρκας και μιας premium, άπαξ και είναι μικρή η χρηματική διαφορά, θα στραφεί στο premium, έτσι πάει και με τα κινητά. 

Για να μην παρεξηγηθω, ούτε την Motorola θεωρώ premium ως μάρκα, παρόλα αυτά, αποτελεί ένα από τα καταξιωμένα ονόματα στην αγορά, ασχέτως που χάθηκε από το προσκήνιο, επανήλθε κτλ, για μια ευρεία ομάδα κόσμου, είναι καταξιωμένη. 

Και επίσης, ξαναλέω, καταλαβαίνω τους συναδέλφους οι οποίοι έχουν εκφράσει τα όποια παράπονα τους σχετικά με τη συσκευή, όταν δαπανά κάποιος τόσα χρήματα, έχει και τις ανάλογες απαιτήσεις και εκεί, δεν ξέρω αν μπορεί η OnePlus να ανταποκριθεί πλήρως, όχι ότι δεν μπορεί καθόλου, να μην παρεξηγηθω, δεν το κρύβω ότι κι εγώ ενδιαφερόμουν να δοκιμάσω την εμπειρία OnePlus, παρόλα αυτά, για τους λόγους μου, το προσπέρασα για την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, hasiotis_john said:

 

Για δες αν λύθηκε με την ρύθμιση που έκανες, αλλιώς ίσως έχεις θέμα με την Cosmote (αν έχεις αυτή βέβαια) και τα wifi calling και κτλ ..., έχω δει παρόμοιο πρόβλημα σε 15 pro max!

Εν μέρη λύθηκε το προβλημα καθώς το ιντερνετ τωρα δεν πεφτει. Βεβαια κανει κατι σαν στιγμιαιο reset οποτε σε καποιες εφαρμογες μπορει να τον πεταει τον χρηστη.

Και παλι μου πετάει ενα παραθυρο μολις ξεκινησει να χτυπαει το viber και αλλο ενα μολις τελειωνει η κληση οτι το συστημα δεν εχει ιντερνετ και να ελεγξω τις ρυθμισεις της συσκευης. Ομως ιντερνετ συνεχιζω να εχω κανονικά και πρεπει να πατησω απλα ακυρο στο πτυσσομενο μενου.

Το προβλημα δεν εμφανιζεται σε κανονική κληση! Μονο σε κληση του viber. Φαινεται πως ειναι καποιο conflict του viber με το λογισμικο της 1+.

Καμια ιδεα τι μπορει να φταιει περαν του οτι ειναι απλα ενα ακομη απο τα πολλα bugs της 1+?

33 minutes ago, Mikepan_1 said:

Εν μέρη λύθηκε το προβλημα καθώς το ιντερνετ τωρα δεν πεφτει. Βεβαια κανει κατι σαν στιγμιαιο reset οποτε σε καποιες εφαρμογες μπορει να τον πεταει τον χρηστη.

Και παλι μου πετάει ενα παραθυρο μολις ξεκινησει να χτυπαει το viber και αλλο ενα μολις τελειωνει η κληση οτι το συστημα δεν εχει ιντερνετ και να ελεγξω τις ρυθμισεις της συσκευης. Ομως ιντερνετ συνεχιζω να εχω κανονικά και πρεπει να πατησω απλα ακυρο στο πτυσσομενο μενου.

Το προβλημα δεν εμφανιζεται σε κανονική κληση! Μονο σε κληση του viber. Φαινεται πως ειναι καποιο conflict του viber με το λογισμικο της 1+.

Καμια ιδεα τι μπορει να φταιει περαν του οτι ειναι απλα ενα ακομη απο τα πολλα bugs της 1+?

Μετά απο clear cache σε διαφορες εφαρμογες και 2 restart της συσκευης φαινεται πως διορθωθηκε... Οποτε καποιο προσωρινο bug ηταν.

Αμα θελει καθε τρεις και λιγο ρισταρτ για να στρωνει το OS τα πιασαμε τα λεφτα μας! 😂

Edited by Mikepan_1
Link to comment
Share on other sites

Πωπω, αρχίζω και έχω αμφιβολίες για την παραλαβή του κινητού με τα προβλήματα που διαβάζω....
(το περιμένω αύριο ή μεθαύριο γι' αυτό το λέω) Το θέμα δεν είναι τα προβληματάκια, που φυσιολογικά θα λυνόντουσαν με κάποιο update, αυτό που με προβληματίζει είναι πως αρχίζω και βρίσκω γενικά θέματα που υπάρχουν από προηγούμενα μοντέλα / εκδόσεις λογισμικού που δεν διορθώθηκαν ποτέ. Είχα πάρει πριν λίγο καιρό το S24 Ultra και για διάφορους λόγους το επέστρεψα, αλλά βλέπω πως ήδη δρομολογήθηκε αναβάθμιση που διορθώνει τα πάντα, φαντάζομαι κάτι τέτοιο στην oneplus είναι ουτοπία! (??)
Μπορεί να δει και κάποιος άλλος αν αυτό με το viber συμβαίνει σε όλους, ανεξαρτήτου δικτύου?
 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, hasiotis_john said:

Πωπω, αρχίζω και έχω αμφιβολίες για την παραλαβή του κινητού με τα προβλήματα που διαβάζω....
(το περιμένω αύριο ή μεθαύριο γι' αυτό το λέω) Το θέμα δεν είναι τα προβληματάκια, που φυσιολογικά θα λυνόντουσαν με κάποιο update, αυτό που με προβληματίζει είναι πως αρχίζω και βρίσκω γενικά θέματα που υπάρχουν από προηγούμενα μοντέλα / εκδόσεις λογισμικού που δεν διορθώθηκαν ποτέ. Είχα πάρει πριν λίγο καιρό το S24 Ultra και για διάφορους λόγους το επέστρεψα, αλλά βλέπω πως ήδη δρομολογήθηκε αναβάθμιση που διορθώνει τα πάντα, φαντάζομαι κάτι τέτοιο στην oneplus είναι ουτοπία! (??)
Μπορεί να δει και κάποιος άλλος αν αυτό με το viber συμβαίνει σε όλους, ανεξαρτήτου δικτύου?
 

Καποιο κολλημα ηταν μαλλον. Αφοτου εκανα clear cache και 2 restarts φαινεται πως (για την ωρα) δουλευει φυσιολογικα.

Βεβαια εχασα δουλεια 15 λεπτων με καταχωρηση δεδομενων επειδη το ιντερνετ εκλεισε και η εφαρμογη με πεταξε οταν απλά χτυπησε το viber...

Γενικα ενω ειναι κινηταρα με το software δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος και το πιο ανησυχητικο ειναι πως διαβαζω πολλους χρηστες παλαιοτερων 1+ να γραφουν οτι προτιμουν να μην κανουν αναβαθμιση καν σε συσκευες τους για να μην γινει χειροτερη! 🤣 

Link to comment
Share on other sites

Ωχ μη λετε τετοια🤫😁γιατι ειμαι ετοιμος να το παραγγειλω τωρα που θα βγει και το καινουριο ρολοι τις oneplus και λεω να το χτυπησω και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Μη το παραγγείλετε παιδιά, μάπα η συσκευή 

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είναι αργά, το πληρώσαμε...
Εντάξει χιούμορ κάνουμε μην στραβώνεις, δεν θίξαμε και τον ... κολοσσό OnePlus!
Απλά καλό είναι να αναδεικνύουμε τα στραβά της ΚΑΘΕ εταιρείας, άσχετα ποια είναι αυτή, μπας και γίνουν καλύτεροι.
Αύριο μεθαύριο μπορεί να βρεις και συ κάτι στραβό, κακό είναι να το πεις?

Το ότι γουστάρουμε τα μαραφέτια αυτά, δεν σημαίνει πως θα βάλουμε και παρωπίδες ή θα γίνουμε fans στα τυφλά.
Εννοείται αυτά που λέμε εδώ, τα στέλνουμε και στα φόρουμς της Oneplus, άσχετα που όπως γράφουν μερικοί τους τα εξαφανίζουν με συνοπτικές διαδικασίες!
Θα επανέλθω με εντυπώσεις αύριο (η μεθαύριο ανάλογα την όρεξη της μεταφορικής)!
 

Edited by hasiotis_john
Link to comment
Share on other sites

πουλησε το το και παρε 24ultra, προλαβαινεις.

δεν εθελοτυφλει κανεις. ουτε βρισκω το λογο να μιλας για fanboys. στο χομπυ μας  το μονο ευκολο ειναι να σουταρεις μια συσκευη(και ειδικα τοσο φρεσκια) και να παρεις μια αλλη.

εχει 2 σελιδες που διαβαζω να βγαζετε μια συσκευη αχρηστη, η οποια εχει 1 μηνα που κυκλοφορει με το ζορι και ολα μα ολα τα bugs που αναφερετε αφορουν το ui και ισως καποια απο αυτα να μη φταιει η oneplus αλλα η ιδια εκδοση του android και αλλα μπορει να φταιει η ιδια η εφαρμογη. 

πριν βγαλετε ξεκαθαρο συμπερασμα παρολα αυτα η συσκευη ειναι μαπα.

δεν βλεπω να αναφερει κανεις τη πολυ καλη οθονη χωρις προβληματα ανομοιομορφιας με καλη αποδοση χρωματων, τη πολυ καλη ποιοτητα κλησης και πολυ καλη μπαταρια, την ανελπιστα καλη καμερα και αλλα πολλα.

οχι το viber ριχνει το ιντερνετ και φταιει το τηλεφωνο 😅

ολα αυτα τα χρονια  λιγο πολυ ολες οι ναυαρχιδες ειχαν καποια sw θεματα, θες iphone και οτι αλλο θες.

εγω ως τωρα το μονο που παρατηρω ειναι πως το oxygen δεν ειναι αυτο που ηταν πριν τη συμπραξη με realme και λοιπους. ειναι βαρυτερο και λογω του οτι εχει μπει σε πολλα κινητα εχει γινει δυσκίνητο στη διορθωση bug.

δουλεψτε τη συσκευη καμια βδομαδα και μετα βγαλτε συμπερασματα.

Edited by gsir

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω συνεχίζεις να είσαι είρωνας αδερφέ, .... συνέχισε να τα λες μόνος σου!

Όσο για να το πουλήσω που μου λες, πίστεψέ με ΔΕΝ θα σε ρωτήσω καν.
Πάμε παρακάτω...

Link to comment
Share on other sites

εσυ απεθυνθηκες σε μενα σε πρωτο προσωπο αρχικα. εγω ενα γενικο σχολιο εκανα που δεν σε αφορουσε καν. το τι θα κανεις, αδιαφορο πληρως

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, gsir said:

πουλησε το το και παρε 24ultra, προλαβαινεις.

δεν εθελοτυφλει κανεις. ουτε βρισκω το λογο να μιλας για fanboys. στο χομπυ μας  το μονο ευκολο ειναι να σουταρεις μια συσκευη(και ειδικα τοσο φρεσκια) και να παρεις μια αλλη.

εχει 2 σελιδες που διαβαζω να βγαζετε μια συσκευη αχρηστη, η οποια εχει 1 μηνα που κυκλοφορει με το ζορι και ολα μα ολα τα bugs που αναφερετε αφορουν το ui και ισως καποια απο αυτα να μη φταιει η oneplus αλλα η ιδια εκδοση του android και αλλα μπορει να φταιει η ιδια η εφαρμογη. 

πριν βγαλετε ξεκαθαρο συμπερασμα παρολα αυτα η συσκευη ειναι μαπα.

δεν βλεπω να αναφερει κανεις τη πολυ καλη οθονη χωρις προβληματα ανομοιομορφιας με καλη αποδοση χρωματων, τη πολυ καλη ποιοτητα κλησης και πολυ καλη μπαταρια, την ανελπιστα καλη καμερα και αλλα πολλα.

οχι το viber ριχνει το ιντερνετ και φταιει το τηλεφωνο 😅

ολα αυτα τα χρονια  λιγο πολυ ολες οι ναυαρχιδες ειχαν καποια sw θεματα, θες iphone και οτι αλλο θες.

εγω ως τωρα το μονο που παρατηρω ειναι πως το oxygen δεν ειναι αυτο που ηταν πριν τη συμπραξη με realme και λοιπους. ειναι βαρυτερο και λογω του οτι εχει μπει σε πολλα κινητα εχει γινει δυσκίνητο στη διορθωση bug.

δουλεψτε τη συσκευη καμια βδομαδα και μετα βγαλτε συμπερασματα.

Ναι ΟΚ το ειπαμε οτι μετα απο σχεδον μια 5ετια με οθονες με γραμμες και αλλα προβληματα φαινεται πως το ελυσαν το προβλημα αυτο, ευτυχως δεν τους πηρε μια 10ετια. Αν και σε μια φυσιολογικη εταιρεια δεν νομιζω πως χρειαζεται να πουμε και μπραβο για το αυτονοητο - οτι η οθονη ειναι οπως πρεπει να ειναι σε καθε κινητο! Επισης γραψαμε για το ποσο τουμπανο μπαταρια εχει και οτι οι καμερες ειναι καλουτσικες παρολο που γραφονται αρνητικα σχολια απο διαφορους. Αλλα τι να την κανεις την οθονη χωρις ανομοιομορφιες, την μπαταρια τουμπανο κ ολα τα αλλα οταν το software ειναι τοσο βαρυ και εμφανιζει τοσα bugs; 

Και οχι δεν χρειαζεται να δουλεψουμε μια συσκευη κανα διμηνο για να βγαλουμε συμπερασματα. Λεμε την αποψη μας με αυτα που βλεπουμε τωρα. Αν σε ενα μηνα βελτιωσει το κακο ui με updates θα το γραψουμε τοτε.

Οταν η οθονη τρεμοπαιζει και πρεπει να κανεις restart για να στρωσει, φταιει η συσκευη ναι. Οταν χτυπαει το viber και πεφτει το ιντερνετ, επισης. Οταν κινητο με επεξεργαστη τουμπανο θελει 2 δευτερολεπτα μεταξυ των σκρολ εν ετη 2024 φταιει η συσκευη. Οταν το σκρολαρισμα θυμιζει οθονη και ui 2015 φταιει η συσκευη. Μπορει καποιος που αγαπαει την 1+ ή που δουλευει μονο με 1+ να μην καταλαβαινει τι λεμε αλλα οποιος εχει δουλεψει προσφατα με αλλη συσκευη και δεν εθελοτυφλει βλεπει πως η συσκευη χωλαινει απο το ui της. Και στο ui φαινεται η μαγκια μιας εταιρειας.

Επειτα οι αναφορες δεν ειναι μονο για το 1+12 αλλα σε συνδυασμο με παμπολες αναφορες χρηστων για χρονια προβληματα που αντι να λυνονται, γινονται χειροτερα. Αυτο ειναι το πιο ανησυχητικο. Μπες σε αλλα threads στην παρουσα σελιδα, στο reddit και στο forum της 1+ να τα διαβασεις.

Κλεινοντας θα πω οτι ενα λαντα που σε πηγαινει στον προορισμο σου ειναι πιο χρησιμο απο ενα λαμποργκινι που σε αφηνει στο δρομο.

Edited by Mikepan_1
Link to comment
Share on other sites

Δε θα μπω πουθενά να διαβάσω γιατί έχω το τηλέφωνο και θέματα δεν έχω. 

Όσοι έχουν θέματα ας πάνε σε λαντα 

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, gsir said:

Δε θα μπω πουθενά να διαβάσω γιατί έχω το τηλέφωνο και θέματα δεν έχω. 

Όσοι έχουν θέματα ας πάνε σε λαντα 

Μπραβο και χαιρομαι αλλα το οτι δεν τα βλεπεις δεν σημαινει πως δεν υπαρχουν. Επισης να ξερεις πως τα γουστα του καθενος, το user experience και το επιπεδο με το οποιο ικανοποιειται ειναι υποκειμενικα. Εσενα για παραδειγμα μπορει να σου φαινεται λαμποργκινι το κινητο που κρατας, σε καποιον αλλον μπορει αυτο να φαινεται λαντα. Μεχρι εκει που φτανει το γουστο του καθενος...

Παρ ολα αυτα, αν δεν εχουμε να προσφερουμε λυση σε καποιο προβλημα που περιγραφεται, τουλαχιστον θα ηταν καλο να μην υποβαθμιζουμε τις αποψεις των αλλων με αστεια επιχειρηματα. 

Edited by Mikepan_1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...