Jump to content

OnePlus 12


STATYSS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

56 minutes ago, STATYSS said:

Ήρεμα ρε φίλε. Ούτε μήνα δεν έχει που βγήκε. Όλα θα φτιάξουν. Σιγά το πράγμα. Στο επόμενο μεγάλο update πιστεύω πως θα διορθωθούν όλα . Υπομονη. Το κινητό πάει μπάλα..

Ηρεμια υπάρχει - συζήτηση κανουμε και ανταλλάζουμε αποψεις.

Αντιλλαμβάνομαι πως ο καθε χρηστης κρινει με βαση τον τροπο που δουλευει με τη συσκευη του καθώς και με τις προηγουμενες εμπειριες του, οποτε δεν ειναι απαραιτητο να συμφωνουμε ολοι.

Οταν το Huawei P30, κινητό του 2019 με χειροτερα specs, εχει καλυτερο responsiveness σε βασικές εντολές προσωπικά μου κακοφαινεται που κινητό του 2024 με πολυ καλυτερα specs εμφανιζει software delays.

Καποιος που δουλευε με Xiaomi που ισως εχει χειροτερο OS, πιθανον να βλεπει το Oxygen σαν οαση. Δεν ξερω.

Οταν βλέπεις lags στο homepage με βαση τα προσωπικά μου κριτήρια το κινητό δεν πάει μπάλα.

Απο κει και περα το ελπιζω κι εγω να τα διορθωσουν αν και οπως βλεπεις απο links που παρεθεσα παρομοια θεματα υπαρχουν εδω και τουλάχιστον 1 χρονο χωρις να εχουν λυθει απο την 1+. Μεχρι να διορθωθουν, προσωπικά δεν θα συνιστουσα σε κανεναν κινητό που κοστιζει 1000 ευρώ και εμφανιζει delays αλλα προφανώς ο καθενας διαβαζει τις δεκαδες αποψεις που κυκλοφορουν τριγυρω και κανει τις επιλογές του!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χωρίς να έχω τη σχετική εμπειρία πάνω στην εμπειρία χρήσης που αναφέρεται, παρακολουθώντας το θέμα, θα συμφωνήσω με το συνάδελφο που έχει σταθεί στα delays της συσκευής. Όταν κάποιος διαθέτει τόσα πολλά χρήματα, προφανώς έχει και τις ανάλογες απαιτήσεις, προφανώς και δεν θέλει το παραμικρό να συμβεί, αν ήταν να υπάρχουν μικροπροβληματάκια, αγοράζει κάποιος μια φθηνότερη συσκευή, ξέρει τι να περιμένει αλλά παρόλα αυτά, δεν θα έχει παράπονο, ξέρει τι παίρνει και τι αγοράζει.

Επίσης, δεν ξέρω πως να ερμηνεύσω το εξής. Ναι μεν, βγαίνει η εταιρεία να αναφέρει δημοσίως ότι σε θέμα χαρακτηριστικών, έγινε λάθος, ανακοινώθηκε κάτι που δεν ισχύει και μάλιστα, δεσμεύεται να προσφέρει επιστροφή χρημάτων για το συγκεκριμένο. Από τη μία μου φαίνεται τρομερά ειλικρινής η τοποθέτηση της εταιρείας, από την άλλη όμως, δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να εμπιστευτώ και να είμαι σίγουρος για κάτι που πλέον θα ανακοινώνει η εταιρεία, πιστεύω ότι κλονίζεται το image της εταιρείας. Και συν τα όσα ζητήματα έχουν αναφερθεί, πιστεύω ότι λειτουργούν επιβαρυντικά για τη "σοβαρότητα" της εταιρείας, χάνει κάτι από το credibility της. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, tsimisde said:

Χωρίς να έχω τη σχετική εμπειρία πάνω στην εμπειρία χρήσης που αναφέρεται, παρακολουθώντας το θέμα, θα συμφωνήσω με το συνάδελφο που έχει σταθεί στα delays της συσκευής. Όταν κάποιος διαθέτει τόσα πολλά χρήματα, προφανώς έχει και τις ανάλογες απαιτήσεις, προφανώς και δεν θέλει το παραμικρό να συμβεί, αν ήταν να υπάρχουν μικροπροβληματάκια, αγοράζει κάποιος μια φθηνότερη συσκευή, ξέρει τι να περιμένει αλλά παρόλα αυτά, δεν θα έχει παράπονο, ξέρει τι παίρνει και τι αγοράζει.

Επίσης, δεν ξέρω πως να ερμηνεύσω το εξής. Ναι μεν, βγαίνει η εταιρεία να αναφέρει δημοσίως ότι σε θέμα χαρακτηριστικών, έγινε λάθος, ανακοινώθηκε κάτι που δεν ισχύει και μάλιστα, δεσμεύεται να προσφέρει επιστροφή χρημάτων για το συγκεκριμένο. Από τη μία μου φαίνεται τρομερά ειλικρινής η τοποθέτηση της εταιρείας, από την άλλη όμως, δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να εμπιστευτώ και να είμαι σίγουρος για κάτι που πλέον θα ανακοινώνει η εταιρεία, πιστεύω ότι κλονίζεται το image της εταιρείας. Και συν τα όσα ζητήματα έχουν αναφερθεί, πιστεύω ότι λειτουργούν επιβαρυντικά για τη "σοβαρότητα" της εταιρείας, χάνει κάτι από το credibility της. 

Μα ναι προφανως χανεται το credibility ετσι. Και διαφωνω με την αποψη οτι η συσκευη κυκλοφορησε πριν 1 μηνα και θα διορθωθουν τα προβληματα με updates. Μια σοβαρη εταιρεια εχει τεσταρει τα παντα πριν κυκλοφορησει ενα καινουριο λογισμικο και μια καινουρια συσκευη. Γι αυτο υπαρχουν και οι beta εκδοσεις ωστε να παρει feedback απο πολλους χρηστες και να το βελτιωσει πριν κυκλοφορησει την τελικη εκδοση. Και το να εμφανισει bug σε μια συνθετη λειτουργια αντε να το καταλαβω συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες, Αλλα bug μεχρι και στο σκρολαρισμα προσωπικα μου φαινεται αδιανοητο. 

Και δεν ειμαι τιποτα high end user. Business και καθημερινη χρηση κανω. Δεν ξερω τι παραπανω θα εβρισκα αν ημουν tech maniac. 

Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο ξεκίνησε στο άκυρο ένα άγριο τρεμόπαιγμα η οθόνη του που λύθηκε με επανεκκίνηση.

Με το DSDA έχετε δει πουθενά να γράφει κανείς ότι λειτουργεί; Ακόμα λένε πως δεν δουλεύει στο reddit όπως και στο community της oneplus.

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Arinos said:

Πριν από λίγο ξεκίνησε στο άκυρο ένα άγριο τρεμόπαιγμα η οθόνη του που λύθηκε με επανεκκίνηση.

Με το DSDA έχετε δει πουθενά να γράφει κανείς ότι λειτουργεί; Ακόμα λένε πως δεν δουλεύει στο reddit όπως και στο community της oneplus.

 

Παρομοια θεματα αναφερθηκαν στο OP11 απ οτι βλεπω... Ομορφα.....

https://www.reddit.com/r/oneplus/comments/13fciez/has_anyone_else_had_a_screen_flickering_issue_on/

 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Mikepan_1 said:

Παρομοια θεματα αναφερθηκαν στο OP11 απ οτι βλεπω... Ομορφα.....

https://www.reddit.com/r/oneplus/comments/13fciez/has_anyone_else_had_a_screen_flickering_issue_on/

 

Δεν ξέρω πραγματικά, κατάφερα και το έβγαλα και βίντεο και είμαι στο τσακ να το στείλω πίσω τώρα.

Αν μου το κάνει πάλι, θα το στείλω 100%.

Τι το κάνει αυτό; Software ή hardware?

Μια απογοήτευση την έχω να πω την αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Arinos said:

Δεν ξέρω πραγματικά, κατάφερα και το έβγαλα και βίντεο και είμαι στο τσακ να το στείλω πίσω τώρα.

Αν μου το κάνει πάλι, θα το στείλω 100%.

Τι το κάνει αυτό; Software ή hardware?

Μια απογοήτευση την έχω να πω την αλήθεια.

Θα μπορουσε και software και hardware. Τι εχεις επιλεξει σε screen resolution και refresh rate? 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Mikepan_1 said:

Θα μπορουσε και software και hardware. Τι εχεις επιλεξει σε screen resolution και refresh rate? 

Είναι και τα 2 στο αυτόματο.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Arinos said:

Είναι και τα 2 στο αυτόματο.

Θεωρω αρκετα πιθανο να προκαλειται απο το αυτοματο στο screen resolution. Αστο ετσι κι αν στο ξανακανει δοκιμασε να το αλλαξεις να δεις αν θα διορθωθει. 

Επισης θα προτεινα να επικοινωνησεις και με τo support της OP να αναφερεις το θεμα. 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το λογισμικο της samsung (one ui) παραειναι bloated...

 Καλα για miui εχει φαει φλασαρισμα χθες

Edited by johnpapad24
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Mikepan_1 said:

Θεωρω αρκετα πιθανο να προκαλειται απο το αυτοματο στο screen resolution. Αστο ετσι κι αν στο ξανακανει δοκιμασε να το αλλαξεις να δεις αν θα διορθωθει. 

Επισης θα προτεινα να επικοινωνησεις και με τo support της OP να αναφερεις το θεμα. 

Θα στείλω αλλά δεν περιμένω πολλά να πω την αλήθεια, τους έστειλα μια ερώτηση για το 1 στην ώρα που είναι κόκκινο και πάνε 5 μέρες σχεδόν από τότε. Καμία απάντηση ενώ λένε πως απαντάνε μέσα σε 48 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Arinos said:

Θα στείλω αλλά δεν περιμένω πολλά να πω την αλήθεια, τους έστειλα μια ερώτηση για το 1 στην ώρα που είναι κόκκινο και πάνε 5 μέρες σχεδόν από τότε. Καμία απάντηση ενώ λένε πως απαντάνε μέσα σε 48 ώρες.

Εκανα μια γρηγορη αναζητηση και βλεπω πολλες αναφορες σε συσκευες 1+ (δεν βρηκα κατι για το 12 παρ ολα αυτα) για αυτο το προβλημα το οποιο εχει να κανει με software απ οτι λεγεται. Βλεπω αρκετοι λενε πως λυθηκε οταν αλλαξαν ρυθμισεις στο refresh rate ή/και screen resolution και αλλοι αφου εκαναν downgrade στο software... 

11 minutes ago, johnpapad24 said:

Δυστυχως το λογισμικο της samsung (one ui) παραειναι bloated...

 Καλα για miui εχει φαει φλασαρισμα χθες

Συμφωνω. To one και το miui τα βρισκω ακομα χειροτερα. Εχω δοκιμασει αρκετα android (εκτος απο pixel, vivo και realme) πιστευω πως αν εξαιρεσεις τη Huawei η οποια ειχε καταφερει να φτιαξει ενα android skin που λειτουργουσε τοσο καλα και γρηγορα οπως τα iOS, ολοι οι αλλοι εχουν θεματα με το λογισμικο τους. 

2 μερες με το 1+ και μπορω να πω οτι το P30 μου λειπει ηδη... 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Mikepan_1 said:

Συμφωνω. To one και το miui τα βρισκω ακομα χειροτερα. Εχω δοκιμασει αρκετα android (εκτος απο pixel, vivo και realme) πιστευω πως αν εξαιρεσεις τη Huawei η οποια ειχε καταφερει να φτιαξει ενα android skin που λειτουργουσε τοσο καλα και γρηγορα οπως τα iOS, ολοι οι αλλοι εχουν θεματα με το λογισμικο τους. 

Είχα μέχρι πρόσφατα το Moto Edge 30 Ultra. Πρακτικά στοκ Android και πήγαινε σφαίρα. Ελπίζω να μην το μετανιώσω που πήγα σε 1+12. Θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, LOUKASGR said:

Ελπίζω να μην το μετανιώσω που πήγα σε 1+12. Θα δούμε..

Διαβαζω στο thread για το OP10 pro τους εχει κανει ανω κατω το update στο Oxygen 14 - καθε update δημιουργει και περισσοτερα bugs αντι να λυνει τα υπαρχοντα. 😵

Edited by Mikepan_1
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανένας κάποιο calendar widget που να μπορεί να είναι αντίστοιχο σχήμα και μέγεθος με αυτό του καιρού που έχει η Oneplus; Θέλω να τα έχω δίπλα δίπλα. Το widget που δίνει η Google για το calendar είναι ψιλοάθλιο

1.thumb.jpg.a6dac2c51fc3c59ac850c46ffa64e9ae.jpg

Edited by alanthast0s
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, LOUKASGR said:

Είχα μέχρι πρόσφατα το Moto Edge 30 Ultra. Πρακτικά στοκ Android και πήγαινε σφαίρα. Ελπίζω να μην το μετανιώσω που πήγα σε 1+12. Θα δούμε...

Τι ακριβώς να μετανιώσεις ρε αδερφέ. Από το λαντα που είχες πηγές σε Λαμποργκίνι...μας δουλεύεις??😁😁😁

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Έρχομαι και γω στην παρέα παιδιά, είναι καθ οδόν η παραγγελία, πιστεύω σε 2 μέρες θα το έχω.
Θα επανέλθω με τις πρώτες εντυπώσεις...
Πείτε καμιά ιδέα για καμιά θήκη και τζαμάκι αν και φαντάζομαι πως το τελευταίο δεν χρειάζεται λόγο Victus 2, αλλά έτσι για το γαμώτο! Αν και με τις καμπύλες που έχει μάλλον θα είναι δύσκολο να βρω καμιά, όπως θυμάμαι με το 23ultra.

 

Link to comment
Share on other sites

Θήκη spigen αποκλειστικά θα πρότεινα. Προσωπικά έχω την tough armor.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, STATYSS said:

Τι ακριβώς να μετανιώσεις ρε αδερφέ. Από το λαντα που είχες πηγές σε Λαμποργκίνι...μας δουλεύεις??😁😁😁

ladda το moto edge 30 ultra με τον Snap 8+gen1, 144hz amoled οθόνη, και 125W ταχυφορτιστή??

Οκ σε Oneplus θέμα είμαστε, αλλά μην το τερματίσουμε...

43 minutes ago, hasiotis_john said:

Πείτε καμιά ιδέα για καμιά θήκη και τζαμάκι αν και φαντάζομαι πως το τελευταίο δεν χρειάζεται λόγο Victus 2, αλλά έτσι για το γαμώτο! Αν και με τις καμπύλες που έχει μάλλον θα είναι δύσκολο να βρω καμιά, όπως θυμάμαι με το 23ultra.

Τζαμάκι σε curved οθόνες δεν παίζει και μονόδρομος θα είναι μόνο κανένα Whitestone αν βγει αργότερα....

Για θήκη κλασσικά ότι βολεύει τον καθένα, αλλά πέρα αυτού δυστηχώς υπάρχει αισθητά μικρότερη ποικιλία σε επώνυμες θήκες(σε σχέση με Samsung/Apple),ειδικά από Ελλάδα μεριά.

Link to comment
Share on other sites

Σε επώνυμες θήκες μια χαρά ποικιλία υπάρχει σε όλα τα oneplus μοντέλα, απλά μόνο από εξωτερικό.

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Fulgore1 said:

ladda το moto edge 30 ultra με τον Snap 8+gen1, 144hz amoled οθόνη, και 125W ταχυφορτιστή??

Οκ σε Oneplus θέμα είμαστε, αλλά μην το τερματίσουμε...

 

Λανταρα.. HELLO MOTO...χαχαααα..Για κινητά μιλάμε , όχι για σκουπίδια. Πια μοτορολα ρε φίλε. ; Σε λίγο θα μου πείτε και κάνα HTC.. Επειδή φοράει έναν επεξεργαστή και έναν γρήγορο φορτιστή? Τι πάει να πει...😁😁

Με κάνατε και γελασα.. Ευχαριστώ..

Helloooo motoo...😁

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως οτι και να λεμε η τιμη του και ειδικα για ελλαδα δεν ειναι καθολου ανταγωνιστικη...

950 εφτασε στο bestprice το s24 ultra και οποιος θελει flagship αναγκαστικα θα κατευθυνθει εκει...

Link to comment
Share on other sites

@STATYSS καλά μην το αδικείς το edge 30 ultra τουλάχιστον σε λογισμικό παίζει να είναι καλύτερο από την σαπιλα του OnePlus. Παλιά τα o+ ήταν κορυφή τώρα χειρότερα από Xiaomi έχουν γίνει. 

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, johnpapad24 said:

Δυστυχως οτι και να λεμε η τιμη του και ειδικα για ελλαδα δεν ειναι καθολου ανταγωνιστικη...

950 εφτασε στο bestprice το s24 ultra και οποιος θελει flagship αναγκαστικα θα κατευθυνθει εκει...

Εχουν το κοινο τους παρ ολα αυτα. Τα φανμποις της 1+, οσους θελουν να αγορασουν απο αλυσιδα οπου ακομα υπαρχει σημαντικη διαφορα στην τιμη, οσους κοιτουν σπεκ χωρις να εχουν ιδεα για το μπαχαλο της 1+ με το software και οσους πιστεψαμε οτι επιτελους η 1+ βρηκε τον παλιο καλο εαυτο της (και καθολου απιθανο να την πατησαμε). 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, johnpapad24 said:

Δυστυχως οτι και να λεμε η τιμη του και ειδικα για ελλαδα δεν ειναι καθολου ανταγωνιστικη...

950 εφτασε στο bestprice το s24 ultra και οποιος θελει flagship αναγκαστικα θα κατευθυνθει εκει...

Παράδοση σε 1 μήνα. Καλύτερο μόνο στις κάμερες (;)... δεν προκύπτει πουθενά το "αναγκαστικά"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...