Jump to content

OnePlus 12


STATYSS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

14 minutes ago, gsir said:

Με την αυτόματη φωτεινότητα εγώ δεν έχω παράπονο. Δεν με ενόχλησε κάπου όπως και να χει. Στην εφαρμογή του weather σε τι συνθήκες είδες stuttering; Εγώ πολεμάω και δε βλέπω. Aod εντάξει άχρηστη. Μόνο aod notify και πάλι σα το παραδοσιακό led δεν έχει 

Για την AOD διαβαζω οτι υπαρχει ενα  contradiction με το proximity sensor και κλεινει μετα απο λιγο. Αυτο εδω διαβασα σαν πιθανη λυση και λενε αρκετοι οτι τους δουλεψε ετσι:

+++

Turn off the screen then place your hand over the proximity sensor for a moment and let off. It got mine working.

+++

Παρεπιπτοντως το proximity σας δουλευει OK; 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το proximity δουλεύει μια χαρά. Παρατήρησες κάτι;

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Πήγα παρέλαβα μόνος μου από Κωτσόβολο Βριλησσίων.. Μη τους πάρει ο διάολος. Unboxing με iPhone σε τρίποδο να γράφει βίντεο ώστε να μην υπάρχει αμφισβήτηση..ότι αμαρτία βρω πίσω και αλλαγή DOA επιτόπου.

Εύχομαι να μη βρω 

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δε θα βρεις τπτ 

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ChrisNikol said:

Πήγα παρέλαβα μόνος μου από Κωτσόβολο Βριλησσίων.. Μη τους πάρει ο διάολος. Unboxing με iPhone σε τρίποδο να γράφει βίντεο ώστε να μην υπάρχει αμφισβήτηση..ότι αμαρτία βρω πίσω και αλλαγή DOA επιτόπου.

Εύχομαι να μη βρω 

image.jpg

Περιμένουμε τα αποτελέσματα..χαχαααα. δεν θα βρεις τίποτα ομως

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, marlboro man said:

Η συσκευη ειναι πολυ γρηγορη αλλα περιστασιακα βλεπεις κατι χαμενα καρε, ειδικα στο scroll του weather, λες και ειναι στα 60hz (δεν ειναι).

πήγαινε στο app-specific refresh rate και επέλεξε κάτι διαφορετικό από 120hz για το weather, άνοιξε το weather, κλείστο και μετά επέλεξε 120hz (έχοντας ήδη επιλεγμένο το high στο screen refresh rate) και ξανατρέξε το weather 

edit: αν ενεργοποίησεις το show refresh rate από developers options θα δεις ότι τρέχει στα 60hz το weather πριν κάνεις οτιδήποτε από τα παραπάνω βήματα που έγραψα 

edit_2: το google maps ότι και να κάνω, παίζει μόνο στα 60hz

Edited by alanthast0s
Link to comment
Share on other sites

Μισό παιδιά για να μην την πατήσουμε και όσοι σχεδιάζουμε να το αγοράσουμε!
Λέτε πως οι περισσότερες εφαρμογές και τα παιχνίδια (απ' ότι διαβάζω) είναι "κλειδωμένα" στα 60Hz και δεν υπάρχει λύση? Βλέπω στο web γίνεται ένας χαμός από αρνητικά σχόλια που έχουν ξεκινήσει από το 10, το 11 και προφανώς τώρα και στο 12?
Μα είναι δυνατόν σε ναυαρχίδα του 2024 να συζητάμε αυτό το πράγμα?
https://community.oneplus.com/thread/1275292989446946819

Edited by hasiotis_john
Link to comment
Share on other sites

Εμφανιζεται καποιο προβλημα στο performance της συσκευης/software απο το γεγονος οτι καποιες εφαρμογες τρεχουν στα 60hz; Lagging etc? Γιατι διαφορετικα, (βεβαια γουστα ειναι αυτα αλλα για αρκετους χρηστες τελος παντων) δεν νομιζω πως χρειαζεται και υψηλοτερο refresh rate σε εφαρμογες οπως ο καιρος ή το gmail.

Αλλα δεν βλεπω να εχει αναφερθει σε κανενα review θεμα με lagging στο software performance. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, hasiotis_john said:

Μισό παιδιά για να μην την πατήσουμε και όσοι σχεδιάζουμε να το αγοράσουμε!
Λέτε πως οι περισσότερες εφαρμογές και τα παιχνίδια (απ' ότι διαβάζω) είναι "κλειδωμένα" στα 60Hz και δεν υπάρχει λύση? Βλέπω στο web γίνεται ένας χαμός από αρνητικά σχόλια που έχουν ξεκινήσει από το 10, το 11 και προφανώς τώρα και στο 12?
Μα είναι δυνατόν σε ναυαρχίδα του 2024 να συζητάμε αυτό το πράγμα?
https://community.oneplus.com/thread/1275292989446946819

Εγώ που είμαι ψυχάκιας με το θέμα, χτες που του έκανα setup παίζει παντού με 120hz εκτός από το bug που έχει το weather (και διορθώνεται με τον τρόπο που έγραψα) και το google maps που νομίζω δεν παίζει σε κανένα κινητό παραπάνω από 60hz

Στις 2-3 ώρες που ασχολήθηκα χτες με το 12. Σήμερα θα το λιώσω περισσότερο.

  • Εξαιρετική οθόνη, αψεγάδιαστη και στο uniformity (11/01/24 παρτίδα, με ότι σημαίνει αυτό)
     
  • Συγκρινόμενο σε σμουθίλα με το Pixel 7 Pro που έχω ως τώρα είναι πολύ μακριά. Ακόμα και σε μερικά πραγματάκια που υποτίθεται είναι γραμμένα για να τρέχουν καλύτερα στο γυμνό Android, ο snapdragon 8 gen3 είναι χαοτικά γρηγορότερος από τον tensor g2. Το google weather για παράδειγμα στο Pixel 7 Pro τρέχει λες και έχει bugs μόλις δεις πως τρέχει στο Oneplus 12
     
  • Στα γούστα μου είναι πιο premium από το Pixel 7 Pro επειδή κυρίως θεωρώ ξεπερασμένο και δύσχρηστο να είναι το κινητό ΤΟΣΟ γυαλιστερό και γλυστερό που φοβάσαι να το πιάσεις χωρίς θήκη.
     
  • Μου κακοφαίνεται που ο δείκτης μου καβαλάει και ακουμπάει συνέχεια τις κάμερες όταν κρατάω το κινητό. Ενώ μου αρέσει πολύ η σχεδίαση, δεν με βολεύει καθόλου η τοποθέτηση.
     
  • Δεν έχω λόγια για την φόρτιση, είναι γρήγορη σε άβολο βαθμό. Δεν προλαβαίνεις να πας να κάνεις μια δουλειά.
     
  • Ισχύει αυτό που έγραψε ένα άλλο παιδί εδώ σχετικά με την συμπεριφορά του κινητού να κρατάει χαμηλά τη φωτεινότητα στο Auto. Προσωπικά μου αρέσει γιατί το κινητό με βάση την καθημερινότητά μου το χρησιμοποιώ κατά 95% σε κλειστούς χώρους... αλλά το δέχομαι ότι είναι λάθος. Αντίστοιχα το Pixel 7 Pro στο Auto σε σκοτεινό χώρο κρατάει πολύ ψηλά τη φωτεινότητα χωρίς να υπάρχει λόγος.
     
  • Μάγκες στην Oneplus που δίνουν έστω και μόνο για προπαραγγελία σε τέτοια τιμή τόσο ποιοτικά ακουστικά. Γενικότερα παίρνουν άριστα και στη συσκευασία. Κάνουν το unboxing να έχει λίγο παραπάνω σημασία. Όταν πληρώνεις τέτοια ποσά είτε είσαι γκατζετάκιας είτε όχι, πρέπει να ευχαριστιέσαι την αγορά σου σε πολλά επίπεδα. Την ίδια στιγμή που οι ανταγωνιστές βάζουν το κινητό ξερό μέσα σε ένα κουτάκι μαζί με ένα χαρτί και ένα καλώδιο.
     
  • Το OxygenOS ενώ τρέχει αέρας, το νιώθω βαρύ στο οπτικό κομμάτι. Η αλήθεια είναι ότι εκεί το Pixel είναι κορυφή. Το οπτικό ξαναλέω και όχι στις διαθέσιμες επιλογές.
     
  • Πολύ σημαντικό το ότι εξακολουθούν να έχουν προεγκατεστημένη μεμβράνη, σε βγάζει από μπελάδες. Θηκούλα περιμένω αυτήν https://www.spigen.com/products/oneplus-12-series-liquid-air. Πάντα μου άρεσαν οι minimal με όσο το δυνατό λιγότερο όγκο
     
  • Είπα πριν πόσο smooth είναι και τι οθονάρα έχει; Το είπα. Αυτά για τώρα
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alanthast0s said:

Εγώ που είμαι ψυχάκιας με το θέμα, χτες που του έκανα setup παίζει παντού με 120hz εκτός από το bug που έχει το weather (και διορθώνεται με τον τρόπο που έγραψα) και το google maps που νομίζω δεν παίζει σε κανένα κινητό παραπάνω από 60hz

Στις 2-3 ώρες που ασχολήθηκα χτες με το 12. Σήμερα θα το λιώσω περισσότερο.

  • Εξαιρετική οθόνη, αψεγάδιαστη και στο uniformity (11/01/24 παρτίδα, με ότι σημαίνει αυτό)
     
  • Συγκρινόμενο σε σμουθίλα με το Pixel 7 Pro που έχω ως τώρα είναι πολύ μακριά. Ακόμα και σε μερικά πραγματάκια που υποτίθεται είναι γραμμένα για να τρέχουν καλύτερα στο γυμνό Android, ο snapdragon 8 gen3 είναι χαοτικά γρηγορότερος από τον tensor g2. Το google weather για παράδειγμα στο Pixel 7 Pro τρέχει λες και έχει bugs μόλις δεις πως τρέχει στο Oneplus 12
     
  • Στα γούστα μου είναι πιο premium από το Pixel 7 Pro επειδή κυρίως θεωρώ ξεπερασμένο και δύσχρηστο να είναι το κινητό ΤΟΣΟ γυαλιστερό και γλυστερό που φοβάσαι να το πιάσεις χωρίς θήκη.
     
  • Μου κακοφαίνεται που ο δείκτης μου καβαλάει και ακουμπάει συνέχεια τις κάμερες όταν κρατάω το κινητό. Ενώ μου αρέσει πολύ η σχεδίαση, δεν με βολεύει καθόλου η τοποθέτηση.
     
  • Δεν έχω λόγια για την φόρτιση, είναι γρήγορη σε άβολο βαθμό. Δεν προλαβαίνεις να πας να κάνεις μια δουλειά.
     
  • Ισχύει αυτό που έγραψε ένα άλλο παιδί εδώ σχετικά με την συμπεριφορά του κινητού να κρατάει χαμηλά τη φωτεινότητα στο Auto. Προσωπικά μου αρέσει γιατί το κινητό με βάση την καθημερινότητά μου το χρησιμοποιώ κατά 95% σε κλειστούς χώρους... αλλά το δέχομαι ότι είναι λάθος. Αντίστοιχα το Pixel 7 Pro στο Auto σε σκοτεινό χώρο κρατάει πολύ ψηλά τη φωτεινότητα χωρίς να υπάρχει λόγος.
     
  • Μάγκες στην Oneplus που δίνουν έστω και μόνο για προπαραγγελία σε τέτοια τιμή τόσο ποιοτικά ακουστικά. Γενικότερα παίρνουν άριστα και στη συσκευασία. Κάνουν το unboxing να έχει λίγο παραπάνω σημασία. Όταν πληρώνεις τέτοια ποσά είτε είσαι γκατζετάκιας είτε όχι, πρέπει να ευχαριστιέσαι την αγορά σου σε πολλά επίπεδα. Την ίδια στιγμή που οι ανταγωνιστές βάζουν το κινητό ξερό μέσα σε ένα κουτάκι μαζί με ένα χαρτί και ένα καλώδιο.
     
  • Το OxygenOS ενώ τρέχει αέρας, το νιώθω βαρύ στο οπτικό κομμάτι. Η αλήθεια είναι ότι εκεί το Pixel είναι κορυφή. Το οπτικό ξαναλέω και όχι στις διαθέσιμες επιλογές.
     
  • Πολύ σημαντικό το ότι εξακολουθούν να έχουν προεγκατεστημένη μεμβράνη, σε βγάζει από μπελάδες. Θηκούλα περιμένω αυτήν https://www.spigen.com/products/oneplus-12-series-liquid-air. Πάντα μου άρεσαν οι minimal με όσο το δυνατό λιγότερο όγκο
     
  • Είπα πριν πόσο smooth είναι και τι οθονάρα έχει; Το είπα. Αυτά για τώρα

συμφωνω σε ολα.. η θηκη ομως αυτη επεδη την ειχα στο 8 pro..νομιζω γλυστραει..

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, alanthast0s said:

Εξαιρετική οθόνη, αψεγάδιαστη και στο uniformity (11/01/24 παρτίδα, με ότι σημαίνει αυτό)

Και εγώ μόλις παρέλαβα από κωτσο batch 17.1.2024 δεν ξέρω αν παίζει ρόλο θα δω το βράδυ για unimorfity και κολλήσεις στην κάμερα κτλ, ελπίζω να είναι όλα καλά. Από θήκη θα του βάλω της spigen όπως σε όλα τα κινητά που έχω αυτή την φορά διαφανή για να φαίνεται και το χρώμα της συσκευής https://www.skroutz.gr/s/49432741/Spigen-Ultra-Hybrid-Back-Cover-Plastiko-2mm-Anthektiko-Mayro-OnePlus-12-ACS07378.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Edited by teopanta1
Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, STATYSS said:

Περιμένουμε τα αποτελέσματα..χαχαααα. δεν θα βρεις τίποτα ομως

Η συσκευή δόξα τω Θεό είναι άψογη, αψεγάδιαστη και με υπέροχο πάνελ και άψογο uniformity.. 

Προς το παρόν λόγω δουλειάς δεν έχω στήσει τα πάντα ακόμα.. Αλλά πρώτες εντυπώσεις άψογες.. 

Υπάρχει λίγη κόλλα εκεί στη γωνία του πίσω που έχουν αναφέρει, που πρέπει να προσπαθήσεις πολύ για να την παρατηρήσεις αλλά δεν είναι κάτι. 

Ημερομηνία κατασκευής όπως ανάφεραν δε ξέρω που να δω. 

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, ChrisNikol said:

Υπάρχει λίγη κόλλα εκεί στη γωνία του πίσω που έχουν αναφέρει, που πρέπει να προσπαθήσεις πολύ για να την παρατηρήσεις αλλά δεν είναι κάτι. 

Βεβαια η αληθεια ειναι πως σε συσκευες αξιας 1100 ευρω δεν περιμενεις να βρεις τετοιες αστοχίες.. Ασε που δεν ξερουμε πως θα ειναι το σημειο αυτο σε κανα χρονο αν φθαρει η...κόλλα!

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει πολύ η θήκη carbon που έχει η oneplus αλλά 47€ με μεταφορικά τα θεωρώ πάρα πολλά.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ChrisNikol said:

Ημερομηνία κατασκευής όπως ανάφεραν δε ξέρω που να δω. 

Στο κουτί του από πίσω 

Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, alanthast0s said:

Μου κακοφαίνεται που ο δείκτης μου καβαλάει και ακουμπάει συνέχεια τις κάμερες όταν κρατάω το κινητό. Ενώ μου αρέσει πολύ η σχεδίαση, δεν με βολεύει καθόλου η τοποθέτηση.

Ειναι χαμηλά τοποθετημένη η καμερα και γινεται αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Oλα τέλεια είναι.... Μην ψάχνετε ψύλλους στα άχυρα...

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Mikepan_1 said:

Ειναι χαμηλά τοποθετημένη η καμερα και γινεται αυτο;

Όχι απλά εκεί που βρίσκονται οι κάμερες είναι το σημείο που ακουμπάει ο δείκτης μου όταν κρατάω με το ένα χέρι το κινητό και ψυχολογικά δεν μου αρέσει να γεμίζω δαχτυλιές τις κάμερες. Θέμα συνήθειας είναι

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν θέλετε ελάτε και στο oneplushellas στο telegram για να έχουμε πιο άμεσες απαντήσεις 

Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Στο messenger όταν είναι κλειστεί η οθόνη και έρχεται μήνυμα ενώ ακούγεται ο ήχος δεν ανάβει η οθόνη, τι παίζει; Άμα είναι βιντεοκλήση ανάβει κανονικά...

34 minutes ago, mplets7 said:

Στο messenger όταν είναι κλειστεί η οθόνη και έρχεται μήνυμα ενώ ακούγεται ο ήχος δεν ανάβει η οθόνη, τι παίζει; Άμα είναι βιντεοκλήση ανάβει κανονικά...

Και όταν έρχεται μήνυμα στο κινητό και από της 2 sim κάνει το ίδιο, δεν ανάβει. Να θέλει καμία ρύθμιση λέτε η οθόνη;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει πως αλλάζουμε την μορφή της ημερομηνίας στης ρυθμίσεις της κάμερας; 

IMG_20240216_004631.jpg

Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ChrisNikol said:

Τι μπαταριάρα είναι αυτή θεέ μου.. 

Οθόνη στο vivid και μέγιστη ανάλυση και refresh rate στο high ολα. 

Screenshot_2024-02-16-13-27-06-34_0ba066473b79d6e213a1f6f52505e2ee.jpg

Πολύ δυνατή μπαταρια.

Χρησιμοποιείτε γενικά την επιλογή της φόρτισης μεχρι 80%; Ακουγεται οτι βοηθαει σημαντικά στην επεκταση του χρονου ζωης της μπαταριας αλλα ειναι η αληθεια δεν το εχω δοκιμασει σε καμια συσκευη - υποσυνειδητα παντα φοβομουν το φαινομενο μνημης που υπηρχε στις παλαιοτερες μπαταριες! 😅

Link to comment
Share on other sites

Και η αργή φόρτιση βοηθάει σημαντικά, αλλά πόσοι είναι αυτοί που αγοράζουν oneplus και φορτίζουν με 5 και 10W, αντί για 100??

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Fulgore1 said:

Και η αργή φόρτιση βοηθάει σημαντικά, αλλά πόσοι είναι αυτοί που αγοράζουν oneplus και φορτίζουν με 5 και 10W, αντί για 100??

Εγώ φορτίζω με έναν 35αρι pd samsung. Για να μην χρησιμοποιώ τον 100αρη η αλήθεια είναι ότι δεν χρειάζομαι τόσο σφαίρα φόρτιση και να επιβαρύνω με θερμοκρασίες.. Αλλιώς όλη νύχτα σε anker ασύρματο 10watt αργά και χωρίς θερμοκρασίες.. Ακόμα και στα IPhone που έκανα βραδυνές φορτίσεις με αυτόν τον ανκερ σε μόνιμο μοτίβο δεν έπεφτε η υγεία μπαταρίας με τίποτα οπότε και το διατήρησα. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...