Jump to content

Καλύτερο πρόγραμμα Internet Security


peiraiotakos
 Κοινοποίηση

Internet Security...  

112 members have voted

  1. 1. Internet Security...

    • Panda Platinum 2006 Internet Security
      10
    • McAfee Internet Security Suite 2006
      12
    • F-Secure Internet Security 2006
      10
    • Kaspersky Internet Security 2006
      46
    • ZoneAlarm Security Suite
      34


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 69
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

paidia ebala kai ego to kaspersky alla oli tin ora mou bgazei minimata gia to mirc ktl kai mou exei spasei ta neura...xerete mipos kanena firewall i antivirus pou na douleei background xoris minimata???? :mad: :mad: :mad: ???? i kamia rithmisi oste na min mou bgazei ta spastika minima gia na patao allow i block
Μέγιστη επιτρεπόμενη εικόνα 420Χ150 και 16Κ.
Link to comment
Share on other sites

Αν και φανατικός με τον κύριο Νόρτονα κάπου χάλασε η φιλία μας... όταν μου απενεργοποίησε τα updates... :)

 

Οι επόμενες επιλογές ήταν 2. Kaspersky και Zone Alarm.

Το Kaspersky αποφάσισε να μου κάνει ανω κατω τον υπολογιστή και μετά απο ενα system restore ολα οκ.

Τώρα χρησιμοποιώ το Zone Alarm και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

 

Υ.Γ. Απο το 2002 που χρησιμοποιούσα τον Νορτον μέχρι και την έκδοση 2005 δεν είχα κάποιο πρόβλημα με τον υπολογιστή μου. ΤΟ μόνο φάουλ του ήταν οτι το firewall μερικές φορές καθυστερούσε γύρω στα 10-15 δευτερόλεπτα να ανοίξει σελίδες απο φόρουμ.

Με το που το απενεργοποιούσα όλα άνοιγαν αμέσως.

Ισως όταν βγεί η τελική έκδοση του Kaspersky 2006 να το κάνω μια δοκιμή.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

αν πατουσες αλλαου και επελεγες το κουτάκι που λεει apply to all such cases?

alla efarmozete mono gia tin torini litourgia tou pc diladi prepei na to kano ka8e fora pou kano epanekinisi eleoss diladi....

epidi to pc den xrisimopioite mono apo mena gia auton ton logo den thelo ka8e 2 lepta na petaei minimata.....

Μέγιστη επιτρεπόμενη εικόνα 420Χ150 και 16Κ.
Link to comment
Share on other sites

Xμ, κάτι ίσως δεν έκανες σωστά απο την αρχή..

Ειχα το προγραμμα, και το χρησιμοποιώ ακομη (δυστυχώς δεν το σηκώνει το πισι σπιτι :() η ρύθμιση που γινεται allow, μένει ως ρυθμιση εκτός κι αν δεν εχεις τσεκάρει το "Remember this action ή setting" ή καπως ετσι, δεν θυμάμαι δυστυχώς. Οποτε ναι, πολύ πιθανον με την επανεκκίνηση ή ακομη και την επανεκκίνηση της εφαμοργής μονάχα, να έχεις προβλήματα.

 

Ευτυχώς, το πρόγραμμα ειναι ένα απο τα κορυφαία στο είδος τους.

Δυστυχώς, δεν απευθυνεται σε ολους, ποσο μάλλον οσους δεν ειναι εξοικιωμένοι με τους ηλεκτρονικούς υπολογιστες. Αν λοιπόν κρίνεις οτι δεν μπορούν ολοι να το "παρακολουθήσουν", τοτε μπορείς παντοτε κατα την εγκατάσταση να ζητησεις να εγκατασταθουν μονον το Antivirus και το Firewall. ή ακομη να βρείς κάποια άλλη ως λύση προστασίας.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

ZoneAlarm :up:

 

απο τη στιγμη που φτιαχτουν ολες οι ρυθμισεις (δεν ειναι και λιγο πραγμα...) ολα πανε αψογα

 

Το Antispy του δεν ειναι και τοσο καλο , αλλα δε πειραζει εχουμε NoAdware 3.0 γι αυτο :) (πολυ καλο , και ανεξηγητα αγνωστο προγραμμα)

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΧΑ Mc Afee μεχρι που τους χρειαστηκα μια φορα και τους τηλεφωνησα. Μου είπαν πως θα με πάρουν πισω εκείνοι, και τους περιμενω 3 χρονια.!! :lol:

απο τοτε εχω F-secure που βρήκα τυχαια στο διαδικτυο με δωρεαν δοκιμη για 6 μηνες. Εμεινα ευχαριστημενος, το ανανεωσα on line στην ληξη με 39 ευρω για ενα χρονο και εξακολουθω να ειμαι ευχαριστημενος. Σχετικα ελαφρυ, με πολυ καλο anti spam και parental control, με σχεδον καθημερινη on line ενημερωση, ευκολα κατανοητο ακομα και για αρχαριους, και μεσα στην απλοτητα του δουλευει αψογα και αποτελεσματικοτατα. Δυστυχως δεν εχω τριτη εμπειρια για να βοηθησω πιο σφαιρικα. :)

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πρόβλημα που αντιμετώπισα με adaware και που μπορείτε να το "δείτε"

εδώ, έβαλα το KIS μετα απο προτροπη του GloBy και... ω του θαυματος ... εκει που οι αλλοι σταματουν, ο Ρωσος συνεχιζει ακαθεκτος!!! Δεν ξερω πως θα εξελιχθει το προγραμματακι (καθως ειναι ΒΕΤΑ ακομη) αλλα τα πραγματα δειχνουν εξαιρετικα ευοιωνα!!!

Kaspersky rules

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΧΑ Mc Afee μεχρι που τους χρειαστηκα μια φορα και τους τηλεφωνησα. Μου είπαν πως θα με πάρουν πισω εκείνοι, και τους περιμενω 3 χρονια.!! :lol:

απο τοτε εχω F-secure που βρήκα τυχαια στο διαδικτυο με δωρεαν δοκιμη για 6 μηνες. Εμεινα ευχαριστημενος, το ανανεωσα on line στην ληξη με 39 ευρω για ενα χρονο και εξακολουθω να ειμαι ευχαριστημενος. Σχετικα ελαφρυ, με πολυ καλο anti spam και parental control, με σχεδον καθημερινη on line ενημερωση, ευκολα κατανοητο ακομα και για αρχαριους, και μεσα στην απλοτητα του δουλευει αψογα και αποτελεσματικοτατα. Δυστυχως δεν εχω τριτη εμπειρια για να βοηθησω πιο σφαιρικα. :)

 

Εεεε οχι και ελαφρυ το F-Secure ! :(

Σηκωνει 6 services και τρωει γερες καθυστερισεις στο boot του PC. Αυτο εχω και εγω εκδοση 6, αλλα ψαχνω να το στειλω....

Link to comment
Share on other sites

ειλικρινα, δεν με εχει προβληματισει προσωπικα. Μου τρωει πολυ λιγο χωρο στον δισκο, στο boot του pc δεν ειναι καθολου χειροτερο απο το Norton που εχω στην δουλεια (που εμαθα απο την μηχανογραφηση μας οτι ειναι λιγο ακριβοτερο), και καποια στιγμη που τους εστειλα mail για κατι που τελικα ηταν δική μου απροσεξια, επικοινωνησαν μαζι μου απο την Φινλανδια μεσω διερμηνεα (επειδη ειχα δηλωσει ''GR''),και τελικα μου αρεσει πολυ ο επαγγελματισμος καποιου που σεβεται τα λεφτα μου ακομα και αν δεν γνωριζει πως στην Ελλαδα βγαινουν δυσκολα. :) :) :)
Link to comment
Share on other sites

Thetiki psifos sto Kaspersky Internet Security 2006 ala oxi tin souita..epidi san antivirus exi sketo to personal,opote ti exo kani? ebala to Kaspersky Anti-Virus Personal Pro,kai to Kaspersky Anti-Hacker san firewall pou einai.Einai poli kala den einai bargia..kai kanena problima!

Kai mia enimerosi.. to kalitero Anti-Spy einai to CounterSpy kanena alo,ta exo dokimasi ola..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμία πληροφορία για το πότε βγαίνει η final version του Kaspersky;

Ακόμα ποιο θα προτιμούσατε ανάμεσα στα Symantec Client Security και Kaspersky;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμία πληροφορία για το πότε βγαίνει η final version του Kaspersky;

Ακόμα ποιο θα προτιμούσατε ανάμεσα στα Symantec Client Security και Kaspersky;

Θα προτιμούσα το Kaspersky αλλά θα προτιμούσα να μην βάλω τίποτα (δηλ. μόνο των windows) από το εκαταστήσω οτιδίποτε Symantec εκτός από το Partition Magic...

 

:p

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσα το Kaspersky αλλά θα προτιμούσα να μην βάλω τίποτα (δηλ. μόνο των windows) από το εκαταστήσω οτιδίποτε Symantec εκτός από το Partition Magic...

 

:p

Το αδικείς το Symantec, δεν έχει καμία σχέση με το Norton, μιλάμε για 23mb πρόγραμμα το οποίο "τρώει" ελάχιστη μνήμη από το σύστημα. :)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειδα το post του Globy ειπα να κατεβασω κι εγω το kaspersky...

Ε, αυτο ηταν... Μολις βγει και η σταθερη εκδοση θα ειναι το 1ο Internet Security που θα παρω Αυθεντικο :D

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα ποιο θα προτιμούσατε ανάμεσα στα Symantec Client Security και Kaspersky;
Δεν έχω δοκιμάσει το Symantec Client Security γιατί γενικά δεν συμπαθώ τις all-in-one λύσεις. Συνήθως τα καταφέρνουν καλά σε έναν τομέα και στους άλλους είναι μαύρο χάλι. Πάντως το συγκεκριμένο πακέτο -αν δεν κάνω λάθος- περιλαμβάνει το Symantec Antivirus το οποίο χρησιμοποιώ χρόνια τώρα και εκτός από πολύ ελαφρύ είναι πολυ αποτελεσματικό. Καμία σχέση με το Norton, μην τα μπερδεύετε, έχει φτιαχτεί για εταιρικά περιβάλλοντα και είναι πολύ αξιόπιστο.
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζω το Kaspersky Internet Security 2006 BETA και αφού κάνει την εγκατάσταση είναι γκρι κάτω στο τρέι. Αλλά τρέχει με πολύ αργή ταχύτητα. Είναι σα να τρέχει στο background στην αρχική εγκατάσταση και στο αρχικό σκανάρισμα; Πόσο θα διαρκέσει αυτό; :confused: :worry:

 

Παραθέτω και την παρακάτω φώτο. Τώρα τρέχει ή δεν τρέχει; Ο αριθμός πάντως αυξάνεται των scanned files...

http://img313.imageshack.us/img313/8995/17im.jpg

 

EDIT: Το έκανα χειροκίνητα τελικά το σκανάρισμα... Άκυρη η ερώτηση. :O

Link to comment
Share on other sites

Το "Web Antivirus" το έχεις κλειστό; (ασχετη ερώτηση)

Οσο είναι γκρι, φορτώνει σαν πρόγραμμα.

Επισης, κάθε φορά που εμφανίζεται το κίτρινο γρανάζι σκανάρει.

;)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα χρησιμοποιω το McAfee,το οποιο και βρισκω ιδανικοτερο για τον υπολογιστη απο το Norton Antivirus 2005 που ειχα την περασμενη χρονια.
Link to comment
Share on other sites

Το "Web Antivirus" το έχεις κλειστό; (ασχετη ερώτηση)

Οσο είναι γκρι, φορτώνει σαν πρόγραμμα.

Επισης, κάθε φορά που εμφανίζεται το κίτρινο γρανάζι σκανάρει.

;)

Tίποτα δεν είχα κλειστό, όλα ενεργοποιημένα ήταν. Κι όμως λειτούργησε γκρί στην tray επί μισή μέρα και παρόλο που έκανα Scan My computer χειροκίνητα. Δεν κατάφερα να το δουλέψω, δεν ξέρω τι έξτρα ρύθμιση ήθελε, φαινόταν από πλευράς εμφάνισης εντυπωσιακό.

 

Όμως το απεγκατέστησα και έβαλα τα παλιά μου Kaspersky Antivirus και AntiHacker. Αν είχα βγάλει άκρη ίσωε και να το κρατούσα. :O

Link to comment
Share on other sites

Γκρι μπορεί να γίνει αν πας στο εικονίδιο, κάνεις δεξί κλικ, κι εκεί που λεει "Disable Protection" θα σου βγει ενα πολυ μικρο ορθογώνιο στην οθονη που θα ζητα να ορισεις τον χρονο, απο ενα λεπτο, πεντε λεπτα, μια ωρα... μεχρι το επομενο ρισταρτ.

Αν επιλεξεις οποιαδηποτε τετοια επιλογη, το χρώμα γίνεται παλι γκρι.

 

Μηπως εκανες κατι τετοιο;

Δεν νοείται να κλεισε απο μονο του.

:confused:

Link to comment
Share on other sites

Γκρι μπορεί να γίνει αν πας στο εικονίδιο, κάνεις δεξί κλικ, κι εκεί που λεει "Disable Protection" θα σου βγει ενα πολυ μικρο ορθογώνιο στην οθονη που θα ζητα να ορισεις τον χρονο, απο ενα λεπτο, πεντε λεπτα, μια ωρα... μεχρι το επομενο ρισταρτ.

Αν επιλεξεις οποιαδηποτε τετοια επιλογη, το χρώμα γίνεται παλι γκρι.

 

Μηπως εκανες κατι τετοιο;

Δεν νοείται να κλεισε απο μονο του.

:confused:

Όχι δεν είχα πειράξει τίποτα τέτοιο. Πάντως μου έκανε μεγάλη εντύπωση, μόλις το εγκατέστησα άρχιζε να σκανάρει (εκείνο το αργό σκανάρισμα), είδα ότι χαϊρι δεν έχει να περιμένω κανά 24ωρο (και βάλε) μέχρι να τελειώσει σε low priority προφανώς, έκανα χειροκίνητο γρήγορο σκανάρισμα, αλλά και πάλι δε γινόταν κόκκινο όπως το ξέρω.

 

Τέλος πάντων, το απεγκατέστησα και επέστρεψα στα Κασπερσκυ Antivirus, Antihacker που είχα και όλα καλά τώρα. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

5 Λογοι για να μην βαλει καποιος Internet Security προγραμμα.

1ος) Μεγαλη αποροφηση πορων του συστηματος.

2ος) Αυξηση των κολληματων ενος μηχανηματος.

3ος) Απαγορευση επισκεψης καποιων websites τα οποια εχουν κριθει επικυνδινα. ( Warez , XXX )

4ος) Διαγραφη φακελων που χρησιμοποιουν μερη του signature καποιων malicious programs.

5ος) Lock Ups σε Email Client καθως και ανεπιθυμητη διαγραφη εισερχομενων συνημενων αρχειων.

 

 

Καποια απο τα παραπανω απενεργοποιουνται στα περισσοτερα IS προγραμματα μεσα απο το control panel αλλα για τον περισσοτερο κοσμο δεν ειναι κατι εφικτο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...