Jump to content

Redmi Note 13 Pro+


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

5 ώρες πριν, panos9553 said:

Είναι μια πολύ καλή συσκευή???...Φυσικά...Υπέροχη στο χέρι-υλικά κατασκευης premium,Οθονάρα, δυνατή κάμερα, Αν και είναι ντροπή να βάζουν σε τέτοια συσκευή Την ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ  2mp macro...καλη μπαταρια-super φορτιστης κλπ...Δεν αξίζει όμως τα επίσημα 500+ ευρω που ζητάει..

Θα συμφωνήσω στο ότι θα μπορούσε να είναι κατά τι φθηνότερο για να είναι πραγματικά ανταγωνιστικό όμως, αν σκεφτούμε ποιοι είναι οι πραγματικοί ανταγωνιστές του. Ένας είναι το Samsung Galaxy A54, το οποίο, δεν έχει τη γρήγορη φόρτιση φερ' ειπείν. Ένας άλλος είναι το Realme 11 Pro Plus το οποίο, πάσχει στο θέμα επεξεργαστή. Από την άλλη, υπάρχει το Nord 3 το οποίο όμως, δεν έχει πιστοποίηση IP68, δεν έχει την ίδια αίσθηση στο χέρι και στα 549€ που διατίθεται η μεγάλη έκδοση (12/256), στο Redmi παίρνει κάποιος την έκδοση 12/512. Στο Poco X6 Pro, παίρνει κάποιος καλύτερες επιδόσεις, χάνει όμως σε κάμερα και κατασκευή. 

Κοντολογίς, μπορεί να κοστίζει αρκετά, θα μπορούσε να είναι φθηνότερο, πιστεύω όμως ότι το Redmi 13 Pro Plus, είναι ολοκληρωμένη πρόταση, δεν έχει κάτι στο οποίο να υστερεί συνεπώς, αξίζει τα χρήματα του. Ο ανταγωνισμός, θα έχει και κάτι στο οποίο θα υστερεί, κάτι το οποίο δεν θα έλεγα ότι ισχύει με το Redmi, είναι μια πλήρης επιλογή.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 275
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

2 ώρες πριν, s_nova said:

Δεν εχει κανενα νοημα να ασχολησε με τα update αυτα γραφονται στα φορουμ απο ΑΣΧΕΤΟΥΣ  η τα αναφερουν κατι ΝΟΥΜΕΡΑ YOUTYBERS ... Τα update ανηκουν στην google τα παρνει μια εταιρια που εχει δικο της λειτουργικο και καθε ενα -δυο - τρεις μηνες αναλογα των αναγκων που εχει το δικο της λειτουργικο  τα βγαζει.Δεν οριοθετειται απο πουθενα οτι το update  ενας κατοχος μιας συσκευης πρεπει να  το λαμβανει καθε" τοσο" χρονικο διαστημα... Οποτε εχει αναγκη  μια  εταιρια  το κανει συμφωνα με το δικο της περιβαλλον που εχει φτιαξει (η xiaomi εχει το HyperOs)  και σκεπαζει το λειτουργικο της google που φοραμε. Προσωπικα εχω ταμπλετ xiaomi εδω και 2 χρονια ειναι παντελως "ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ" εφοσον σεταριστουνε σωστα και ολα τελεια. Τωρα εχω και smartphone xiaomi δεν ειχα ποτε για βασικη συσκευη , τα εχω σεταρει οπως εκανα στα ταμπλετ και λειτουργουν Αψογα μαλιστα εχουν μεγαλυτερα περιθωρια σωστων ρυθμισεων απο αλλες συσκευες εταιριων.

Επεξεργαστης: 

Ο dimensity 7200 ultra στα 4 mm  απο την Μανα TSMC  ειναι λιγο ιεροσυλια αυτα που λες οτι δεν θα αντεξει χρονια εχω εναν snap 778G στα 6 mm  τριετιας απο την TSMC  δουλευει αψογα ακομα και τωρα. Φρεσκα κουλουρια πχ.η realme  φερνει τωρα  το 12 pro με snap 6 gen 1 στα 2.2G  γιατι να μην αντεχει ενας επεξεργαστης επειδη εχει χαμηλο χρονισμο δεν εχει καμια σημασια παρα σε πολυ ελαχιστες εξαιρεσεις.Ενας επεξεργαστης οταν βγαινει παιζει ρολο κατα ποσο ειναι εμπλουτισμενος να υποστηριξει το καινουργιο Hardware και ο dimensiry 7200 ultra ειναι πολυ καλος για την κατηγορια του..

Οσο για την κατηγορια των 350ε - 500ε που βγαζει η xiaomi αστο...Που να δεις τις συσκευες ανυπαρκτες-σκουπιδι που βγαζει καθε χρονο αλλη εταιρια , της xiaomi ειναι μια χαρα και εχουν πολλα περισσοτερα ορια παραμετροποιησης.

Εαν καναμε ενα συγκριτικο συσκευες xiaomi με αλλες γνωστες εταιριες στην κατηγορια  350 εως 500ε αστο καλυτερα :classic_laugh:

Ένα ένα...

Όσο αναφορά τις αναβαθμίσεις...Η Xiaomi είναι αυτή που τις καθυστερεί σε σχέση με τους υπόλοιπους, για αυτό την πληρώνεις και πιο φθηνά, δηλ. Είναι χαζές κάποιες εταιρίες όπως samsung -one plus που δίνουν τακτικοτερα updates; Δεν νομίζω να ξέρεις καλύτερα εσύ και εγώ από αυτούς ..έτσι;;

Όσο αναφορά τον επεξεργαστή, θα σου δώσω ένα παράδειγμα για να καταλάβεις πως θα είναι η κατάσταση σε 2 χρόνια...διότι δεν ξέρω τι χρήση κάνεις εσυ, από την πλευρά μου και λόγω δουλειάς χρειάζομαι σβέλτα smartphones..

Πριν 3 χρόνια εγώ με ενα φίλο μου ήμασταν σε δίλημμα τι να πάρουμε ..Εγώ ήθελα ταχύτητα ο φίλος μου κάμερες.  Εγώ πήρα το poco x3 pro 8-256 και αυτός το redmi note 10 pro..Θες να σου πω τι διαφορά είχαν σε όλα;; Ειδικά Αν έκανες δύο τρία πράγματα παραπάνω το 10 pro ακόμα και στις εφαρμογή κλήσεων καθυστερούσε..Μην πούμε για κάτι πιο βαρύ...Μεγάλη διαφορά..Ειδικά με το miui 14 και μετά άστα να πάνε..Κάθε φορά που τα λέγαμε μου έλεγε έπρεπε να πάρω το poco γιατί αυτό κολλάει κλπ.

Οπότε το ίδιο θα γίνει και με το redmi note 13 pro max ας πούμε σε σχέση με το poco x6 pro..Ειδικά μετά από κάποιες αναβαθμίσεις που όλα θα βαρύνουν, όπως και αντίστοιχα οι εφαρμογές και τα games ..

Και όταν από το poco x3 pro με τον ικανότατο snap 860  πήγα στο poco f5 με τον 7+ gen 2 κατάλαβα αισθητή διαφορά και πάλι...φαντάσου συσκευές με πιο δυνατά τσιπακια..

Και σκέψου πως ο snap 860 ειναι πάνω κάτω το ίδιο δυνατός με τον 7200 ultra να ξέρεις αλλά πριν 3 χρόνια συσκευή έτσι;;Και το είχα πάρει 280 ευρώ, για αυτό λέω δεν αξίζει τα χρήματα του το 13 pro max. Έτσι λοιπόν και το F5 θα του κάνει πλάκα σε όλα στο μέλλον...Όπως και το x6 pro αντίστοιχα .

 

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι μεγάλος γνωστης πιστευω πως υπερβαλλεις λιγο. 

Αν είναι να δώσω 400+€ και να κολλάει σε δύο χρόνια τοτε η xiaomi μας δουλεύει κανονικα. Δλδ οσοι πηραν το redmi note 12 pro στα 300€ με dimensity 1080 τι θα κάνουν; 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, mantilas said:

Χωρίς να είμαι μεγάλος γνωστης πιστευω πως υπερβαλλεις λιγο. 

Αν είναι να δώσω 400+€ και να κολλάει σε δύο χρόνια τοτε η xiaomi μας δουλεύει κανονικα. Δλδ οσοι πηραν το redmi note 12 pro στα 300€ με dimensity 1080 τι θα κάνουν; 

Όσα λέω είναι από προσωπική εμπειρία και συχνή ενασχόληση με smartphones όλων των κατηγοριών..Και δεν είπα ότι θα σέρνονται ή ότι θα είναι μη λειτουργικά...Αλλά λόγω του miui-hyper os που δεν είναι το ίδιο optimize λειτουργικο όπως της samsung-one plus-realme κλπ ..μετά από κάθε αναβάθμιση είναι Νόμος στην xiaomi κάτι να μην πηγαίνει και τόσο καλά...Και αργούν να το διορθώσουν..Αν το διορθώσουν..Δυστυχώς όταν βγάζεις 100 συσκευές τον χρόνο με άπειρες μικροδιαφορές, θα υπάρχουν θέματα..

Οπότε και κινητά με τον dimensity 1080 θα την ακούσουν άσχημα αρκετά σύντομα..Φαντάσου ο snap 860, 3 ετών cpu(poco x3 pro), ήταν πιο δυνατός από αυτόν, ειδικά σε gpu.

Αν εσύ απλά κάνεις κλείσεις - μηνύματα μόνο, δεν θα σε ενδιαφέρει καν να ψάξεις για διαφορές.. Όταν όμως ζητήσεις το κάτι παραπάνω όλα φαίνονται..Αλλιώς δεν θα υπήρχε λόγος εξέλιξης στα τσιπακια..Το ότι ανέβασαν τις τιμές στα redmi note pro max στα 500 και βαλε ευρώ είναι άλλο θέμα συζήτησης...

Τέλος πέρα από αυτά τα αρνητικά που αναφέρω, υπάρχουν πάρα πολλά θετικά, και για αυτό επιλέγω Ακόμα αυτή την εταιρία σε αυτές τις κατηγορίες τιμής...Αλλά εδώ είμαστε για να τα λέμε Όλα..σωστά;;

Edited by panos9553
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, panos9553 said:

Ένα ένα...

Όσο αναφορά τις αναβαθμίσεις...Η Xiaomi είναι αυτή που τις καθυστερεί σε σχέση με τους υπόλοιπους, για αυτό την πληρώνεις και πιο φθηνά, δηλ. Είναι χαζές κάποιες εταιρίες όπως samsung -one plus που δίνουν τακτικοτερα updates; Δεν νομίζω να ξέρεις καλύτερα εσύ και εγώ από αυτούς ..έτσι;;

Όσο αναφορά τον επεξεργαστή, θα σου δώσω ένα παράδειγμα για να καταλάβεις πως θα είναι η κατάσταση σε 2 χρόνια...διότι δεν ξέρω τι χρήση κάνεις εσυ, από την πλευρά μου και λόγω δουλειάς χρειάζομαι σβέλτα smartphones..

Πριν 3 χρόνια εγώ με ενα φίλο μου ήμασταν σε δίλημμα τι να πάρουμε ..Εγώ ήθελα ταχύτητα ο φίλος μου κάμερες.  Εγώ πήρα το poco x3 pro 8-256 και αυτός το redmi note 10 pro..Θες να σου πω τι διαφορά είχαν σε όλα;; Ειδικά Αν έκανες δύο τρία πράγματα παραπάνω το 10 pro ακόμα και στις εφαρμογή κλήσεων καθυστερούσε..Μην πούμε για κάτι πιο βαρύ...Μεγάλη διαφορά..Ειδικά με το miui 14 και μετά άστα να πάνε..Κάθε φορά που τα λέγαμε μου έλεγε έπρεπε να πάρω το poco γιατί αυτό κολλάει κλπ.

Οπότε το ίδιο θα γίνει και με το redmi note 13 pro max ας πούμε σε σχέση με το poco x6 pro..Ειδικά μετά από κάποιες αναβαθμίσεις που όλα θα βαρύνουν, όπως και αντίστοιχα οι εφαρμογές και τα games ..

Και όταν από το poco x3 pro με τον ικανότατο snap 860  πήγα στο poco f5 με τον 7+ gen 2 κατάλαβα αισθητή διαφορά και πάλι...φαντάσου συσκευές με πιο δυνατά τσιπακια..

Και σκέψου πως ο snap 860 ειναι πάνω κάτω το ίδιο δυνατός με τον 7200 ultra να ξέρεις αλλά πριν 3 χρόνια συσκευή έτσι;;Και το είχα πάρει 280 ευρώ, για αυτό λέω δεν αξίζει τα χρήματα του το 13 pro max. Έτσι λοιπόν και το F5 θα του κάνει πλάκα σε όλα στο μέλλον...Όπως και το x6 pro αντίστοιχα .

 

Δεν βαραινουν οι συσκευες λογο αναβαθμισεων βαραινουν απο την εγκατασταση  σκουπιδιλας κακων εφαρμογων  και ασχετοσυνης των κατοχων κατι το οποιο ειναι απολυτα λογικο να συμβαινει μια και ενας υποψηφιος αγοραστης εχει διδαχθει ,  στην πλειονοτητα  νομιζει οτι αγοραζει καποιου τυπου παιχνιδι ...Ενας υπολογιστης θελει το καταλληλο συμμαζεμα πασης φυσεως κατι το οποιο στην πραξη γινεται απο ελαχιστους. Εγω στο ξαναλεω παντα προσωπικα ειχα ταμπλετ Xiaomi  και smartphone samsung μονιμα την εκανα γυριστη τωρα και σε smartphone Xiaomi γιατι ειδα αυτα τα 2 χρονια στα ταμπλετ της οτι ολα με το καταλληλο σεταρισμα δουλευουν αψογα πολυ καλυτερα στην καθημερινοτητα απο τα σαμμυ και αυτο ειδικα που μου εκανε εντυπωση ειναι η μεγαλυτερη παραμετροποιηση...Δεν κανω κανενα λαθος στα λεγομενα μου διοτι περασε μεγαλο χρονικο διαστημα να το διαπιστωσω στο απολυτο το οποιο επισης με ωθησε και η αυξηση βαρους των σαμμυ συσκευων να φυγω.Οταν πιανεις samsung συσκευη στα χερια ειναι επιπεδου τουβλο 220-240 γραμμαρια...

 

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, s_nova said:

Δεν βαραινουν οι συσκευες λογο αναβαθμισεων βαραινουν απο την εγκατασταση  σκουπιδιλας κακων εφαρμογων  και ασχετοσυνης των κατοχων κατι το οποιο ειναι απολυτα λογικο να συμβαινει μια και ενας υποψηφιος αγοραστης εχει διδαχθει ,  στην πλειονοτητα  νομιζει οτι αγοραζει καποιου τυπου παιχνιδι ...Ενας υπολογιστης θελει το καταλληλο συμμαζεμα πασης φυσεως κατι το οποιο στην πραξη γινεται απο ελαχιστους. Εγω στο ξαναλεω παντα προσωπικα ειχα ταμπλετ Xiaomi  και smartphone samsung μονιμα την εκανα γυριστη τωρα και σε smartphone Xiaomi γιατι ειδα αυτα τα 2 χρονια στα ταμπλετ της οτι ολα με το καταλληλο σεταρισμα δουλευουν αψογα πολυ καλυτερα στην καθημερινοτητα απο τα σαμμυ και αυτο ειδικα που μου εκανε εντυπωση ειναι η μεγαλυτερη παραμετροποιηση...Δεν κανω κανενα λαθος στα λεγομενα μου διοτι περασε μεγαλο χρονικο διαστημα να το διαπιστωσω στο απολυτο το οποιο επισης με ωθησε και η αυξηση βαρους των σαμμυ συσκευων να φυγω.Οταν πιανεις samsung συσκευη στα χερια ειναι επιπεδου τουβλο 220-240 γραμμαρια...

 

Αρχικά δεν έχει καμια σχέση το βαρος των συσκευων με το θεμα που συζητάμε.

Συμφωνω απόλυτα οτι η σκουπιδίλα που λες κανει την ζημια πολυ συχνα...ΑΛΛΑ...Μιας και έχω xiaomi απο το 2017 κατι παραπάνω έχω δει στο τι γινεται με τα updates που δίνει και σε πολλες συσκευες κιολας...Στο ποσο πιο <<βαρια>> ειναι απο την προηγουμενη έκδοση (Εδω αναφερομαι στα μεγαλα...οπως απο miui 9 σε 10, απο 10 σε 11 κλπ...και Κυρίως στο οτι αρκετες φορες μετα απο Update καποια θεματα έκαναν μηνες να τα διορθωσουν...Αν τα διορθωναν κιολας...

Αλλα μιας και ειμαστε στο θεμα του 13 pro max και εχουμε ξεφυγει λιγο...Να ξαναπω..

Πως ενω ειναι μια Αρκετα καλη συσκευη, εχει ενα Γενικα καλο πακετο, Κανει τα περισσοτερα με Τικ..

Για εμενα στα 500 και βαλε ευρω,  ΔΕΝ θα Έπρεπε να έχει αυτη την ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ macro των 2mp που ουτε καν auto focus δεν εχει ρε παιδια(το redmi note 9 pro που είχα, φορουσε macro στα 5mp με auto focus...4 ετων συσκευη..Αν ειναι δυνατον..

Καλοδεχουμενος θα ηταν ενας μεγαλυτερος ultra wide...Επισης το τσιπακι ειναι καπως λίγο για αυτα τα λεφτά...Έπρεπε κατι καλυτερο..

Και τέλος, ειναι Απαραδεκτο να βγαζει νεα συσκευη  με android 13 και Miui 14 , ενω το android 14 εχει κυκλοφορήσει απο τον Οκτώβριο, στο POCO X6 pro γιατι τα ειχε και τα δυο ενω το κυκλοφορησε νωριτερα?? Αντε τωρα με τις τσιγκουνιες της...

Edited by panos9553
Link to comment
Share on other sites

Αυτα που περιγραφεις απο το 2017 δηλαδη εδω και 8 χρονια ειχαν τοτε προβληματα ολες οι συσκευες εταιριων και οχι μονο τα xiaomi. Οι συσκευες τουλαχιστον 1 φορα το χρονο κυριως μετα απο εγκατασταση νεου λειτουργικου απο ενημερωση θελουν φορματ ανεξαρτητα που δεν το φωναζει μια εταιρια.εαν καποιος δεν κανει παντρευεται σφαλματα τα οποια θα διορθωθουν απο επομενο update λογο επανε-εγκαταστασης του framework της συσκευης  ο οποιος ηταν ειδη οκ απλα ο κατοχος στην  αλλαγη λειτουργικου δεν ειχε κανει φορματ-επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων.

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

On 12/2/2024 at 6:01 ΜΜ, s_nova said:

Δεν βαραινουν οι συσκευες λογο αναβαθμισεων βαραινουν απο την εγκατασταση  σκουπιδιλας κακων εφαρμογων  και ασχετοσυνης των κατοχων κατι το οποιο ειναι απολυτα λογικο να συμβαινει μια και ενας υποψηφιος αγοραστης εχει διδαχθει ,  στην πλειονοτητα  νομιζει οτι αγοραζει καποιου τυπου παιχνιδι ...Ενας υπολογιστης θελει το καταλληλο συμμαζεμα πασης φυσεως κατι το οποιο στην πραξη γινεται απο ελαχιστους. Εγω στο ξαναλεω παντα προσωπικα ειχα ταμπλετ Xiaomi  και smartphone samsung μονιμα την εκανα γυριστη τωρα και σε smartphone Xiaomi γιατι ειδα αυτα τα 2 χρονια στα ταμπλετ της οτι ολα με το καταλληλο σεταρισμα δουλευουν αψογα πολυ καλυτερα στην καθημερινοτητα απο τα σαμμυ και αυτο ειδικα που μου εκανε εντυπωση ειναι η μεγαλυτερη παραμετροποιηση...Δεν κανω κανενα λαθος στα λεγομενα μου διοτι περασε μεγαλο χρονικο διαστημα να το διαπιστωσω στο απολυτο το οποιο επισης με ωθησε και η αυξηση βαρους των σαμμυ συσκευων να φυγω.Οταν πιανεις samsung συσκευη στα χερια ειναι επιπεδου τουβλο 220-240 γραμμαρια...

 

Το redmi note 10 pro δεν κολλαει και δεν καθυστερεί πουθενά.

Τηλεφωναρα με 140 ευρω που το αγορασα δευτερο χερι ιπταται.

Τωρα να'χαμε να λεγαμε

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, dragon11 said:

Το redmi note 10 pro δεν κολλαει και δεν καθυστερεί πουθενά.

Τηλεφωναρα με 140 ευρω που το αγορασα δευτερο χερι ιπταται.

Τωρα να'χαμε να λεγαμε

Μην το λες!

Κάτι ψιλά εμένα μου έχει βγάλει και το χειρότερο είναι ότι εδώ και αρκετό καιρό, μου χάνει στο ξαφνικά επαφές από τον κατάλογο.

Βέβαια δεν έχω κάνει ποτέ μετά από ενημερώσεις λογισμικού επαναφορά ,γιατί δεν θέλω να χάσω τα δεδομένα μου από μέσα και μετά να τα ξαναπερνάω. Δεν ξέρω εάν παίζει ρόλο αυτό,αλλά αυτό το miui της xiaomi,δεν το συμπαθώ. Δεν ξέρω εάν το Harmony Os θα είναι καλύτερο, όμως εάν μπορούσα οικονομικά, θα πήγαινα σε άλλη εταιρία...

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, diamantis_69 said:

Μην το λες!

Κάτι ψιλά εμένα μου έχει βγάλει και το χειρότερο είναι ότι εδώ και αρκετό καιρό, μου χάνει στο ξαφνικά επαφές από τον κατάλογο.

Βέβαια δεν έχω κάνει ποτέ μετά από ενημερώσεις λογισμικού επαναφορά ,γιατί δεν θέλω να χάσω τα δεδομένα μου από μέσα και μετά να τα ξαναπερνάω. Δεν ξέρω εάν παίζει ρόλο αυτό,αλλά αυτό το miui της xiaomi,δεν το συμπαθώ. Δεν ξέρω εάν το Harmony Os θα είναι καλύτερο, όμως εάν μπορούσα οικονομικά, θα πήγαινα σε άλλη εταιρία...

Εμενα δεν το εχει κανει αυτο που λες.

Αλλά για τα χρήματα που εδωσα ειναι vfm

1 hour ago, diamantis_69 said:

Μην το λες!

Κάτι ψιλά εμένα μου έχει βγάλει και το χειρότερο είναι ότι εδώ και αρκετό καιρό, μου χάνει στο ξαφνικά επαφές από τον κατάλογο.

Βέβαια δεν έχω κάνει ποτέ μετά από ενημερώσεις λογισμικού επαναφορά ,γιατί δεν θέλω να χάσω τα δεδομένα μου από μέσα και μετά να τα ξαναπερνάω. Δεν ξέρω εάν παίζει ρόλο αυτό,αλλά αυτό το miui της xiaomi,δεν το συμπαθώ. Δεν ξέρω εάν το Harmony Os θα είναι καλύτερο, όμως εάν μπορούσα οικονομικά, θα πήγαινα σε άλλη εταιρία...

Κάτι ασχετο με το θέμα.

Ξερει κάποιος κατά πόσο ειναι αξιοπιστο το flip.gr ;

Link to comment
Share on other sites

Redmi note 13 Pro plus συνεχεια...

Αφορμη ενα προσωπικο  μηνυμα που ελαβα εδω απο φορουμιτη το οποιο τυχανει να ειναι παρομοιο   που συζητηθηκε νωριτερα για ζητηματα επεξεργαστων  δεν εχουμε λογο "ποτε" να κανουμε  συγκριση ενα επεξεργαστη Πχ. Του 2020 με του 2023/24 επειδη απλα μπορει οι core του να εχουν παρομοιους χρονισμους .Οχι βεβαια οτι ενας παλιοτερος χρονολογικα ειναι κακος , μια χαρα ειναι αλλα . . .  Ενας επεξεργαστης νεας γενιας συνεργαζεται με τελευταια εκδοση  Gps , ,νεα εκδοση bluetooth ,  ανανεωμενη κεραια wifi 6 , Νεα καρτα Γραφικων , Σημα κινητης καινουργιο modem-5G , Ram , διαχειριση ενεργειας-μπαταριας  και τοσα αλλα. Ετσι λοιπον και ο επεξεργαστης που φοραει το redmi note  13 pro plus ο dimensity 7200 Ultra στα 4 mm ειναι ο ποιο καινουργιος και βελτιστοποιημενος  απ την σειρα 7  ( Εκδοσης 2023 ) . 

 

 

 

Επεξεργαστης  Dimensity 7200 Ultra .

Προδιαγραφες .

CPU

  • 2x Arm Cortex-A715 up to 2.8GHz
  • 6x Arm Cortex-A510

Cores

Octa (8)

Memory and Storage

Memory Type

  • LPDDR4x
  • LPDDR5

Max Memory Frequency

Up to 6400Mbps

Storage Type

UFS 3.1

Connectivity

Cellular Technologies

2G-5G Multi-Mode, 5G/4G CA, 5G/4G FDD / TDD, CDMA2000 1x/EVDO Rev. A (SRLTE), EDGE, GSM, TD-SCDMA, WDCDMA

Specific Functions

SA & NSA modes; SA Option2, NSA Option3 / 3a / 3x, NR TDD and FDD bands, DSS, NR DL 2CC 200MHz bandwidth, 4x4 MIMO, 256QAM NR UL 2CC, R16 UL Enhancement, 2x2 MIMO, 256QAM VoNR / EPS fallback

Peak Downlink Speed

4.7Gbps

GNSS

  • GPS
  • BeiDou
  • Glonass
  • Galileo
  • QZSS
  • NavIC

Wi-Fi

Wi-Fi  6 or 6E (a/b/g/n/ac/ax)

Wi-Fi Antenna

2T2R

Bluetooth

5.3

Camera

Max Camera Sensor

200MP

Max Video Capture Resolution

4K30 (3840 x 2160)

Camera Features

  • Video HDR
  • Video EIS
  • Dual simultaneous video capture
  • AI-2A (AI-AF, AI-AWB)
  • All-pixel AF

Graphics

GPU Type

Arm Mali-G610 MC4

Video Encoding

  • H.264
  • HEVC

Video Playback

  • H.264
  • HEVC
  • VP-9

Display

Max Refresh Rate

Full HD+  , 1.5 K, @ 60 - 90 - 120 - 144Hz

AI

5th generation APU

APU 650

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μπήκα σε κάποια σαϊτ που συγκρίνουν επεξεργαστές και είδα σύγκριση του 7200 με τον 870 που έχει το poco f4 που έχω τώρα κι από ότι κατάλαβα ο 870 κερδίζει μεν οριακά δε.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, mantilas said:

Εγώ μπήκα σε κάποια σαϊτ που συγκρίνουν επεξεργαστές και είδα σύγκριση του 7200 με τον 870 που έχει το poco f4 που έχω τώρα κι από ότι κατάλαβα ο 870 κερδίζει μεν οριακά δε.

Ο dimensiry 7200 ultra ανηκει σε κατηγορια που προσφερει οσο το δυνατον  ισορροπια μεταξυ επιδοσεων και διαχειριση ενεργειας.

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα από Κωτσοβολο και τα είδα τα κινητά. Το redmi note 13 pro + πανέμορφο, το poco x6 pro ότι ξέρουμε απλό σαν όλα τα άλλα. Μάλλον θα πάω προς το redmi γιατί είναι και δείχνει αρκετά premium κατασκευή. Ελπίζω να μην το μετανιωσω στο μέλλον λόγω επεξεργαστή. Πάντως δεν παρατήρησα διαφορά στο smooth να το πω; Ούτε διαφορά στην ταχύτητα που ανοίγει youtube και google με το poco x6 pro. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mantilas said:

Πέρασα από Κωτσοβολο και τα είδα τα κινητά. Το redmi note 13 pro + πανέμορφο, το poco x6 pro ότι ξέρουμε απλό σαν όλα τα άλλα. Μάλλον θα πάω προς το redmi γιατί είναι και δείχνει αρκετά premium κατασκευή. Ελπίζω να μην το μετανιωσω στο μέλλον λόγω επεξεργαστή. Πάντως δεν παρατήρησα διαφορά στο smooth να το πω; Ούτε διαφορά στην ταχύτητα που ανοίγει youtube και google με το poco x6 pro. 

Ειναι πολυ προσεγμενο ,οθονη, ταχυτητα ,καμερα ,μπαταρια κρατημα στο χερι .Ενημερωτικα να ξερεις οτι εαν το παρεις απο επισημο καταστημα mi-store πχ.κολωνακι με συν 14 ευρω εχεις τρια χρονια εγγυηση και δωρεαν αλλαγη μπαταριας τα δυο πρωτα χρονια χωρις βλαβη ακομα και με μια πτωση στην ενεργεια της θα στην αλλαξουν . Τα παραπανω δεν αφορα μονο το 13 Plus αλλα οτι παρεις απ τα καινουργια δηλαδη ολη τη σειρα 13 , σειρα Μ και  Χ .

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

Θα το πάρω από σκρουτζομαγαζο σε τιμή περίπου 370 το 12/512.Σε αυτά τα λεφτά πιστεύω είναι vfm. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, mantilas said:

Πέρασα από Κωτσοβολο και τα είδα τα κινητά. Το redmi note 13 pro + πανέμορφο, το poco x6 pro ότι ξέρουμε απλό σαν όλα τα άλλα. Μάλλον θα πάω προς το redmi γιατί είναι και δείχνει αρκετά premium κατασκευή. Ελπίζω να μην το μετανιωσω στο μέλλον λόγω επεξεργαστή. Πάντως δεν παρατήρησα διαφορά στο smooth να το πω; Ούτε διαφορά στην ταχύτητα που ανοίγει youtube και google με το poco x6 pro. 

Για τη χρήση την οποία περιέγραψες, δε νομίζω να είναι στην πράξη εμφανής η διαφορά στην ταχύτητα και στις επιδόσεις, ίσως βέβαια να είναι υπερβολή και η υπερβολικά γρήγορη ταχύτητα για τη σχετικά απλή χρήση. Η αλήθεια είναι ότι το σκεφτόμουν αρκετά για το Poco, με διάφορα βίντεο που είδα όμως (δεν το είχα δει από κοντά), κατάλαβα ότι σε κατασκευή, υπολείπεται συγκριτικά, είχα δει από κοντά όμως το Redmi, σε μαύρο βέβαια δεν μου έκανε τόσο το κλικ, παρόλα αυτά, σαν αίσθηση, δεν έχει κάτι το αποτρεπτικό. Με το Ρυθμό ανανέωσης στα 120 Hz, πραγματικά η αίσθηση ότι είναι γρήγορο το κινητό, είναι πιο έντονη. Πάντως, μέχρι στιγμής, δεν έχω παρατηρήσει κάποιου είδους κόλλημα, όλα πηγαίνουν ρολόι, δεν έχει υπάρξει κάποιο θέμα με τη χρήση. 

Επίσης, υπερβολικά γρήγορη είναι και η φόρτιση και πιστεύω ότι είναι υπερβολή να είναι τόσο γρήγορη, δεν παύει να είναι εντυπωσιακή βέβαια η διάρκεια, όντως, γύρω στο 20λεπτο θέλει μέχρι το 100%.

Για το Skroutz προσωπικά θα το απέφευγα καθώς, δεν ξέρω τι ισχύει με την περίπτωση της εγγύησης, αν είναι επίσημης εισαγωγής η όχι και σε περίπτωση που τύχει κάτι, πώς είσαι καλυμμένος κτλ. Βέβαια, στα του οικονομικού, ο καθένας είναι κύρης του εαυτού του και κάνει τα κουμάντα του, 130€ δεν είναι και λίγα συνεπώς, καλορίζικο. Αν το πάρεις και σε άσπρο, είναι πανέμορφο, δεν ξέρω αν το είδες σε αυτό το χρώμα. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου άρεσαν ποτέ τα άσπρα κινητά. Σε μαύρο θα το παραγγείλω.Πιστευω έκανα καλή επιλογή για την χρήση που κάνω. Τώρα αν σε 2-3 χρόνια θα σέρνεται δεν ξέρω, πάντως μου φαίνεται δύσκολο να συμβεί σε κινητό 500 ευρώ εν ετει 2024.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, mantilas said:

Δεν μου άρεσαν ποτέ τα άσπρα κινητά. Σε μαύρο θα το παραγγείλω.Πιστευω έκανα καλή επιλογή για την χρήση που κάνω. Τώρα αν σε 2-3 χρόνια θα σέρνεται δεν ξέρω, πάντως μου φαίνεται δύσκολο να συμβεί σε κινητό 500 ευρώ εν ετει 2024.

Φιλε μου ...Δεν θα σερνεται εισαι Οκ οι καινουργιας γενιας επεξεργαστες ειναι πολυ βελτιστοποιημενοι  δεν εχουν σχεση με παλια το οποιο Android ηταν γενικα και αυτο προβληματικο σε πολλους τομεις.Δυο τρεις ρυθμισουλες θα κανεις μολις το παρεις και θα εισαι οκ θα βαλεις πχ.τα animator στο 0 5 για καλυτερη λειτουργικοτητα , θα βαλεις adblock για τις διαφημισουλες σε ολο το συστημα ,  ενα youtube χωρις διαφημισεις  ενα σωστο browser. θα ρυθμισεις Dolby ηχο , ενα καλιμπραρισμα τα χρωματα οθονης  κτλ. Απλα πραγματακια και θασαι πολυ κομπλε!

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα από ένα κατάστημα στα 360 ευρώ οι οποίοι με διαβεβαίωσαν ότι έχει επίσημη εγγύηση 2 χρόνια από την infoquest. Πριν 1 μήνα είχα παραγγείλει άλλο ένα κινητό το poco x5 pro και η συσκευασία είχε αυτοκόλλητο από την Foqus η οποία είδα ότι συνεργάζεται με την Infoquest. 

Μιλάμε για το 12/512 ευρωπαϊκό 

Edited by mantilas
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, mantilas said:

Adblock εννοείς το dns. adguard.com Το animator που βρίσκεται; 

 

1). Για το dns ναι σωστα .

2). Για τις τρεις κλιμακες...

Πας Ρυθμισειις / σχετικα με το τηλεφωνο /αναλυτικες πληροφοριες και προδιαγραφες/ πατας 7 φορες πανω  στην εκδοση λειτουργικου συστηματος θα ενεργοποιηθουν οι επιλογες προγραμματιστη. Φευγεις απο κει...

Πας ρυθμισεις / προσθετες ρυθμισεις/ επιλογες προγραμματιστων /μπαινεις πας κατω-κατω  βρισκεις τις τρεις κλιμακες (παραθυρου-μεταβασης-animator ) και απο 1x   βαζεις και στις τρεις 0,5x . Ετσι εχεις πλεον πιο γρηγορη αποκριση παντου.

spacer.png

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

καλησπεέρα στην ομάδα,, ενδιαφέρομαι για την συσκευή,,δεν θέλω να δώσω πολλά για την επόμενη οπότε θεωρώ vfm σε πολλά σημεία! σε σύγκριση με το 13t ποιο είναι καλύτερο σε κάμερα μπαταρία,,είναι κάποιος που τις έχει δοκιμάσει? προέρχομαι απο το mate 20 pro, θα μου λείψει η κάμερα του all around?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, paraskevas013 said:

καλησπεέρα στην ομάδα,, ενδιαφέρομαι για την συσκευή,,δεν θέλω να δώσω πολλά για την επόμενη οπότε θεωρώ vfm σε πολλά σημεία! σε σύγκριση με το 13t ποιο είναι καλύτερο σε κάμερα μπαταρία,,είναι κάποιος που τις έχει δοκιμάσει? προέρχομαι απο το mate 20 pro, θα μου λείψει η κάμερα του all around?

Νομίζω ότι το all around δεν θα σου λείψει στο Redmi, τα καταφέρνει μια χαρά η κάμερα σε όλες σχεδόν τις συνθήκες (λέω σχεδόν γιατί κρίνω με βάση τη μέχρι τώρα εμπειρία μου). Τώρα όσον αφορά το 13t, χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία, με βάση τα σχόλια που έχω διαβάσει κατά καιρούς, ίσως είναι καλύτερο σε θέμα κάμερας, λόγω του ότι έχει φακούς της Leica. Σε θέμα κατασκευής και αίσθησης όμως, πιστεύω ότι το Redmi είναι καλύτερο. Γενικά, σε θέμα μπαταρίας και κάμερας, με το Redmi δεν θα έχεις θέμα, με βάση τη χρήση που κάνω, βγάζω σίγουρα δύο μέρες με μία φόρτιση, μπορεί να βγάζει και παραπάνω μελλοντικά, θα φανεί. Και σε περίπτωση όπου το χρησιμοποιώ, το σίγουρο είναι ότι θα μου βγάλει μια μέρα με μία φόρτιση. 

Επίσης, έχω την εντύπωση ότι το 13t κοιτάει σε ανώτερη κατηγορία συνεπώς, πρόκειται για μια άλλη περίπτωση, λογικό να θεωρείται ανώτερη ως πρόταση...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, tsimisde said:

Νομίζω ότι το all around δεν θα σου λείψει στο Redmi, τα καταφέρνει μια χαρά η κάμερα σε όλες σχεδόν τις συνθήκες (λέω σχεδόν γιατί κρίνω με βάση τη μέχρι τώρα εμπειρία μου). Τώρα όσον αφορά το 13t, χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία, με βάση τα σχόλια που έχω διαβάσει κατά καιρούς, ίσως είναι καλύτερο σε θέμα κάμερας, λόγω του ότι έχει φακούς της Leica. Σε θέμα κατασκευής και αίσθησης όμως, πιστεύω ότι το Redmi είναι καλύτερο. Γενικά, σε θέμα μπαταρίας και κάμερας, με το Redmi δεν θα έχεις θέμα, με βάση τη χρήση που κάνω, βγάζω σίγουρα δύο μέρες με μία φόρτιση, μπορεί να βγάζει και παραπάνω μελλοντικά, θα φανεί. Και σε περίπτωση όπου το χρησιμοποιώ, το σίγουρο είναι ότι θα μου βγάλει μια μέρα με μία φόρτιση. 

Επίσης, έχω την εντύπωση ότι το 13t κοιτάει σε ανώτερη κατηγορία συνεπώς, πρόκειται για μια άλλη περίπτωση, λογικό να θεωρείται ανώτερη ως πρόταση...

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την απάντηση,θα τα λάβω υπόψιν! Επειδή δεν έχω εμπειρία με Xiaomi  και δεν ξέρω ποια σειρά είναι πιο αναβαθμισμένη από την άλλη γι'αυτό και ίσως η άτυπη σύγκριση! 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...