Jump to content

Redmi Note 13 Pro+


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρώτη φορα με Xiaomi ,μιας και μια ζωή κυρίως με Galaxy. Καλή κατασκευή , όμορφο και γρηγορο , μάλιστα μέσα στο μενού δεν ξερω αν ισχύει αυτό που αλλαξα ,αλλα μου ελεγε στα 12G RAM να προσθέσω μέχρι +8G ακόμα και το εκανα ,τώρα δεν ξερω θα δείξει.

Αυτό που μου κανει εντύπωση και απο οτι έμαθα το κανει σε ολα τα τηλεφωνα της συγκεκριμένης εταιρείας ,ειναι οτι στην εφαρμογή του καιρού δεν βρίσκει την τοποθεσία μου ,αλλά βαζει ενα γενικο Αθηνά.

Επισης μια ερωτηση αν γνωριζει καποιος ποτε θα παρει  HYPER OS.

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 275
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

2 minutes ago, antrenik said:

Πρώτη φορα με Xiaomi ,μιας και μια ζωή κυρίως με Galaxy. Καλή κατασκευή , όμορφο και γρηγορο , μάλιστα μέσα στο μενού δεν ξερω αν ισχύει αυτό που αλλαξα ,αλλα μου ελεγε στα 12G RAM να προσθέσω μέχρι +8G ακόμα και το εκανα ,τώρα δεν ξερω θα δείξει.

Αυτό που μου κανει εντύπωση και απο οτι έμαθα το κανει σε ολα τα τηλεφωνα της συγκεκριμένης εταιρείας ,ειναι οτι στην εφαρμογή του καιρού δεν βρίσκει την τοποθεσία μου ,αλλά βαζει ενα γενικο Αθηνά.

Επισης μια ερωτηση αν γνωριζει καποιος ποτε θα παρει  HYPER OS.

Καταρχήν, καλορίζικο το νέο σου απόκτημα. Κοίταξε, στα της Ram, εντελώς τυχαία, ανακάλυψα ότι είχε αυτομάτως ενίσχυση +4 GB, την έκλεισα για να λειτουργεί μόνο με τη βασική μνήμη και μέχρι στιγμής, δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο θέμα, κάποιο κόλλημα επομένως, πιστεύω ότι είναι για εφέ, παίζει ρόλο και η χρήση βέβαια, στη χρήση που του κάνω, δεν έχω παρατηρήσει κάποια διαφορά προς το χειρότερο. 

Στα του καιρού, δεν ξέρω αν γίνεται αυτόματος εντοπισμός τοποθεσίας για να προστεθεί στην εφαρμογή, και σε παλαιότερη συσκευή της εταιρείας που είχα πάρει, είχα προσθέσει χειροκίνητα την τοποθεσία μου, μέσα απο την εφαρμογή, ανανεώνεται αυτόματα από κει και έπειτα, κάθε φορά που συνδέεσαι. 

Για το HyperOS δεν ξέρω πότε θα έρθει η αναβάθμιση, ξέρω ότι βρίσκεται σε δοκιμαστικό στάδιο στην παρούσα φάση και ετοιμάζεται. Δεν υπάρχουν βέβαια και πάρα πολλές διαφορές σε σχέση με το MIUI, στην πράξη θα φανεί τι το διαφορετικό θα έχει.

 

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα κι εγώ το κινητό. Όλα καλά μέχρι στιγμής εκτός από το ότι δεν συνδέεται το Android auto. Το poco f4 συνδεόταν χωρίς πρόβλημα. Καμία ιδέα; 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα συνδέθηκε κανονικά όλα καλά. Έχω φάει ένα μπέρδεμα με το vowifi δεν μπορώ να το απενεργοποιησω, βασικά δεν ξέρω κι αν πρέπει. 

Link to comment
Share on other sites

On 20/2/2024 at 11:04 ΠΜ, tsimisde said:

Καταρχήν, καλορίζικο το νέο σου απόκτημα. Κοίταξε, στα της Ram, εντελώς τυχαία, ανακάλυψα ότι είχε αυτομάτως ενίσχυση +4 GB, την έκλεισα για να λειτουργεί μόνο με τη βασική μνήμη και μέχρι στιγμής, δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο θέμα, κάποιο κόλλημα επομένως, πιστεύω ότι είναι για εφέ, παίζει ρόλο και η χρήση βέβαια, στη χρήση που του κάνω, δεν έχω παρατηρήσει κάποια διαφορά προς το χειρότερο. 

Στα του καιρού, δεν ξέρω αν γίνεται αυτόματος εντοπισμός τοποθεσίας για να προστεθεί στην εφαρμογή, και σε παλαιότερη συσκευή της εταιρείας που είχα πάρει, είχα προσθέσει χειροκίνητα την τοποθεσία μου, μέσα απο την εφαρμογή, ανανεώνεται αυτόματα από κει και έπειτα, κάθε φορά που συνδέεσαι. 

Για το HyperOS δεν ξέρω πότε θα έρθει η αναβάθμιση, ξέρω ότι βρίσκεται σε δοκιμαστικό στάδιο στην παρούσα φάση και ετοιμάζεται. Δεν υπάρχουν βέβαια και πάρα πολλές διαφορές σε σχέση με το MIUI, στην πράξη θα φανεί τι το διαφορετικό θα έχει.

 

Έχετε παρατηρήσει καί εσείς κάτι πού φαίνεται σάν έξτρα ζελατίνα στην οθόνη;

IMG_20240222_160028.jpg

Συγνώμη για την παράθεση στον συμφορουμιτη πιο πάνω αλλά το εκανα απο το τηλέφωνο και βγήκε παράθεση και όχι σκέτη ανάρτηση .

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, antrenik said:

Έχετε παρατηρήσει καί εσείς κάτι πού φαίνεται σάν έξτρα ζελατίνα στην οθόνη;

IMG_20240222_160028.jpg

Συγνώμη για την παράθεση στον συμφορουμιτη πιο πάνω αλλά το εκανα απο το τηλέφωνο και βγήκε παράθεση και όχι σκέτη ανάρτηση .

Οι συσκευες ερχονται με ενσωματωμενη  μεμβρανη , θηκη και φορτιστη πολλων Watt  στο κουτι .Δεν χρειαζεται να αγορασεις κατι οπως αναγκαζεσαι να το κανεις  με  συσκευες αλλων εταιριων . . .

Edited by s_nova
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, s_nova said:

Οι συσκευες ερχονται με ενσωματωμενη  μεμβρανη , θηκη και φορτιστη πολλων Watt  στο κουτι .Δεν χρειαζεται να αγορασεις κατι οπως αναγκαζεσαι να το κανεις  με  συσκευες αλλων εταιριων . . .

Να τα λές να τα ακούνε μερικοί, τουλάχιστον η xiaomi έχει μάθει να σέβεται τον πελάτη και προσφέρει και μεμβράνη και θήκη και φορτιστή και στα ακριβά και στα φθηνά τηλέφωνα, για αυτό πουλάει κιόλας και μακάρι να μην μοιάσει στις άλλες εταιρείες που τσιγκουνεύονται τα πάντα και πουλάνε πανάκριβα τα τηλεφώνα τους μόνο με ένα καλώδιο μέσα και μας κάνουν και χάρη.

Edited by boymanos
Link to comment
Share on other sites

Είναι και ένας από τους λόγους για τους οποίους επέλεξα τη συγκεκριμένη συσκευή, μου άρεσε το ότι ευθύς εξαρχής περιείχε η συσκευασία τα όσα πραγματικά χρειάζεται κάποιος για να ξεκινήσει να χρησιμοποιεί τη συσκευή, χωρίς να χρειάζεται να δώσει επιπλέον χρήματα, είναι πλήρης συσκευή και από αυτή την άποψη. Πήρα βέβαια θήκη διάφανη, επειδή είναι σε άσπρο χρώμα, κρίμα να κρύβεται πίσω από τη θήκη της συσκευασίας....

IMG_5437.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά που βρίσκεται η ρύθμιση για τον αισθητήρα εγγύτητας;

Και κάτι άλλο εδω και κάνα 2 εβδομαδες στο poco f4 που είχα τους αριθμούς βονταφον που παιρνω η με παίρνουν τους εμφανίζει σαν Άγνωστος και δεν ακούγονται δυνατά οπως θα έπρεπε.Τώρα που χρησιμοποιώ το redmi όλα καλά, στο poco όμως που το πήρε ο πιτσιρικάς συνεχίζει το ίδιο βιολί. Εχετε αντιμετωπισει παρόμοιο θέμα; 

Υπάρχει κι ενα σηματακι διπλα στην επαφη όταν μπαινω στον κατάλογο, ενα τετραγωνακι με τα γράμματα HD μεσα. 

Edited by mantilas
Link to comment
Share on other sites

Για να ζητας τη ρύθμιση για τον αισθητήρα εγγύτητας, σημαίνει ότι σου έβγαλε μήνυμα μάλλον. Προσωπικά μιλώντας, δεν μου το εμφάνισε ποτέ, πιθανόν προληπτικά θέλεις να το ρυθμίσεις. Για τα υπόλοιπα, δεν γνωρίζω, δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, αυτό με το HD, το εμφανίζει και σε μένα, δεν έχω καταλάβει βέβαια τι ακριβώς αναπαριστά.

Παρατήρησα κάτι άλλο και θέλω να το μοιραστώ μαζί σας. Επειδή η μπαταρία με τον παρεχόμενο φορτιστή, φορτίζει υπερβολικά γρήγορα και η αλήθεια είναι ότι με αγχώνει η θερμότητα που αναπτύσσεται κατά τη διαδικασία και επειδή γενικότερα, δεν είμαι συνεχώς πάνω από το τηλέφωνο επομένως, το να περιμένω λίγο παραπάνω για τη φόρτιση, δεν με πειράζει.

Είχα ένα power bank το οποίο είναι της Xiaomi, έχει ταχεία φόρτιση, πρέπει να φορτίζει με 20W γιατί, μια πλήρη φόρτιση, σίγουρα μου πήρε μιάμισι ώρα, για να έχω όμως και πάλι το προσόν της γρήγορης φόρτισης, αποφάσισα να πάρω έναν φορτιστή με λιγότερα Watt και έτσι, για να είμαι σίγουρος, πήρα τον επίσημο φορτιστή της Xiaomi με τα 67 (η 65W). Πρακτικά, δεν είχε μεγάλη διαφορά στο χρόνο φόρτισης, φόρτισε σε περίπου 45 λεπτά. Παρατήρησα ότι ζεστάθηκε περισσότερο η συσκευή (μπορεί βέβαια απλά να έτυχε, θα φανεί στις επόμενες φορτίσεις), ίσως επειδή είχε ταχύτερη φόρτιση για περισσότερη ώρα ενώ με τα 120, δεν αναπτύσσεται θερμότητα για μεγαλύτερο χρονικό διαστημα.

Στο δια ταύτα, παρατήρησα αυτό που έχω διαβάσει και αλλού, ότι με αργό φορτιστή, διαρκεί περισσότερο η μπαταρία και ναι, το επιβεβαίωσα στην πράξη, από κει που με τον παρεχόμενο φορτιστή φορτίζω ανά δύο μέρες, με τον 67αρη, διήρκησε μια μέρα παραπάνω, ένα τριήμερο δηλαδή και επίσης, δεν έπεφτε τόσο γρήγορα, κάτι το οποίο γίνεται με τον ταχυφορτιστή. Όχι πάρα πολύ μεγάλη διαφορά, σίγουρα υπάρχει όμως. 

Γενικά, με την μπαταρία αρχικά, είχα την έγνοια ότι πέφτει σχετικά γρήγορα, στην πορεία όμως, έπαψε να με αγχώνει, δεν πέφτει τόσο γρήγορα πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Από σήμα κινητης πως τα πάει;.

Με ενδιαφερει να πιανει πολύ καλο σήμα για ομιλια και data.

Το poco X6 pro διαβαζω οτι πιανει παντου φουλ σήμα.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχα διαβάσει για τίς μπαταρίες ότι μία φορά στο τόσο, χρειάζεται μία πιο αργή φόρτιση πού κάνει καλό για την υγεία τής και όντως ισχύει ότι με την αργή κρατάει λίγο περισσότερο.

Εγώ προσωπικά μόλις φτάσει γύρω στο 60 την βάζω να τη φορτίσω καί ως το 95 .

1 ώρα πριν, dragon11 said:

Από σήμα κινητης πως τα πάει;.

Με ενδιαφερει να πιανει πολύ καλο σήμα για ομιλια και data.

Το poco X6 pro διαβαζω οτι πιανει παντου φουλ σήμα.

Προσωπικά κανένα πρόβλημα 

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dragon11 said:

Από σήμα κινητης πως τα πάει;.

Με ενδιαφερει να πιανει πολύ καλο σήμα για ομιλια και data.

Το poco X6 pro διαβαζω οτι πιανει παντου φουλ σήμα.

Μέχρι στιγμής, δεν έχω παρατηρήσει κάτι κακό σε αυτό το θέμα, ο χώρος εργασίας μου δεν φημίζεται για την κάλυψη αλλά, δεν είχα παρατηρήσει κάποιο θέμα, πιάνει, όχι φουλ σήμα μεν αλλά, δεν έχει τύχει μέχρι στιγμής να μην έχω καθόλου κάλυψη, μόνο σε πολύ εξαιρετικές περιπτώσεις (πχ υπόγειο γκαράζ).

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, tsimisde said:

Μέχρι στιγμής, δεν έχω παρατηρήσει κάτι κακό σε αυτό το θέμα, ο χώρος εργασίας μου δεν φημίζεται για την κάλυψη αλλά, δεν είχα παρατηρήσει κάποιο θέμα, πιάνει, όχι φουλ σήμα μεν αλλά, δεν έχει τύχει μέχρι στιγμής να μην έχω καθόλου κάλυψη, μόνο σε πολύ εξαιρετικές περιπτώσεις (πχ υπόγειο γκαράζ).

 

Just now, dragon11 said:

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Nick_minos said:

Απο φωτογραφιες πως τα παει ρε παιδια οσοι το εχετε?Εχω ακουσει τα καλυτερα ειδικα για το πλάς.....

Η τελευταία είναι λήψη με τον Macro φακό.

IMG_20240203_191806.jpg

IMG_20240203_192755.jpg

IMG_20240224_120542.jpg

IMG_20240224_115339.jpg

Edited by tsimisde
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 1 εβδομάδα χρήσης του κινητού οι όποιες ενστάσεις είχα εξαφανίστηκε. Πολύ ανώτερη συσκευή από το poco f4 που είχα, το οποίο είχα αγοράσει από σκρουτζομαγαζο 410. Το redmi το πήρα 360.Μέχρι στιγμής ο επεξεργαστής δεν υπολείπεται καθόλου του 870. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Nick_minos said:

Βλεπω λιγη υπερεκθεση αλλα νομιζω με ενημερωση λογισμικου θα βελτιωθει

Πιθανόν επειδή έχω ενεργοποιημένα AI & HDR, δεν έχουν πειραχτει εκ των υστέρων οι φωτογραφίες που δημοσίευσα, είναι ότι τράβηξε η συσκευή με ενεργοποιημένες αυτές τις δύο λειτουργίες. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν προφτασα να γράψω μια καλή κουβέντα και τι ανακαλύπτω; Όταν κουναω το κινητό κάτι ακούγεται από το πάνω μέρος. Σαν κάποιο εξάρτημα να μην είναι καλά στέρεομενο. Για κάντε καμία δοκιμή 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, mantilas said:

Δεν προφτασα να γράψω μια καλή κουβέντα και τι ανακαλύπτω; Όταν κουναω το κινητό κάτι ακούγεται από το πάνω μέρος. Σαν κάποιο εξάρτημα να μην είναι καλά στέρεομενο. Για κάντε καμία δοκιμή 

Εμένα τίποτα.Εχεις κάποια δυσλειτουργία;

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω παρατηρήσει κάτι,καμιά φορά αποσυνδέεται το WiFi σε ένα συγκεκριμένο σημείο όμως στο μπαλκόνι.

Και τρώω κάτι κολλήματα με κάτι τέτοιες αστοχίες. 

Επανέρχομαι, υπάρχει περίπτωση να είναι το ois της κάμερας; 

Και το redmi note 12 pro της γυναίκας που έχει ois η κάμερα ακούγεται,το γκουγκλαρα κιόλας και όσες συσκευές έχουν ois συνήθως κάτι ακούγεται.Επομένως όλα καλά 

Edited by mantilas
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, mantilas said:

Όχι δεν έχω παρατηρήσει κάτι,καμιά φορά αποσυνδέεται το WiFi σε ένα συγκεκριμένο σημείο όμως στο μπαλκόνι.

Και τρώω κάτι κολλήματα με κάτι τέτοιες αστοχίες. 

Επανέρχομαι, υπάρχει περίπτωση να είναι το ois της κάμερας; 

Και το redmi note 12 pro της γυναίκας που έχει ois η κάμερα ακούγεται,το γκουγκλαρα κιόλας και όσες συσκευές έχουν ois συνήθως κάτι ακούγεται.Επομένως όλα καλά 

Δεν θά τό κάνανε όλα τά κινητά μας; Εγώ λέω νά τό πάς για αλλαγή.

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

 

1 hour ago, mantilas said:

Όχι δεν έχω παρατηρήσει κάτι,καμιά φορά αποσυνδέεται το WiFi σε ένα συγκεκριμένο σημείο όμως στο μπαλκόνι.

Και τρώω κάτι κολλήματα με κάτι τέτοιες αστοχίες. 

Επανέρχομαι, υπάρχει περίπτωση να είναι το ois της κάμερας; 

Και το redmi note 12 pro της γυναίκας που έχει ois η κάμερα ακούγεται,το γκουγκλαρα κιόλας και όσες συσκευές έχουν ois συνήθως κάτι ακούγεται.Επομένως όλα καλά 

Στην αρχή είχα θορυβηθεί κι εγώ αλλά, στην πορεία κατάλαβα ότι πρόκειται για το OIS, είναι και δοκιμασμένο στην πράξη, απορροφά τους κραδασμούς συνεπώς, δεν υπάρχει κάποιο θέμα. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, antrenik said:

Δεν θά τό κάνανε όλα τά κινητά μας; Εγώ λέω νά τό πάς για αλλαγή

Το κάνουν όσα έχουν ois. Υπάρχει και θέμα στο φόρουμ αν γκουγκλαρεις θα το βρεις. Όσα κινητά έλεγξα μέχρι τώρα και έχουν ois το κάνουν όσα δεν έχουν όχι. Δεν πιστεύω να τρολαρεις; 😄

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...