Jump to content

Redmi Note 13 Pro+


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Εδώ και 10 μέρες έχω αγοράσει το Redmi Note 13 pro 5g 8/256. Το νιώθω να ζεστενεται αρκετά. Στην προστασία μπαταρίας στην ένδειξη είναι πάντα στο κανονική και κάποιες φορές πάει και στο ζέστη όχι με πάρα πολύ έντονη χρήση. Δλδ μόνο να είμαι λίγο στο μεσσεντζερ κανένα μισάωρο πηγαίνει εκεί. Έχω κατεβάσει το aida64 και με χρήση η θερμοκρασία είναι μόνιμα 40-41 βαθμούς. Έχει αντιμετωπίσει κανείς τέτοιο θέμα ; Έχετε να προτείνετε κάτι;

 

Θα με βοηθούσαν αρκετά οι απόψεις σας. Η αγορά έχει από σκρουτζομαγαζο Just tech. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 409
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Είναι κάτι φυσιολογικό, ειδικά υπό τις συγκεκριμένες συνθήκες, με τη ζέστη κτλ, μην σε ανησυχεί, από τη στιγμή που δεν κολλάει. 

Link to comment
Share on other sites

Οκκ απλώς όταν λέμε ζεστενεται ζεστενεται αρκετά και κατευθείαν χωρίς πολύ χρήση. Δλδ πχ όταν κοιμάμαι η μπαταρία είναι στην δροσιά. Το ανοίγω μετά σε 1 λεπτό έχει πάει στο κανονική και αρχίζει καίει. Και μετά από λίγο είναι μόνιμα στους 40-41 βαθμούς αρκετά ζεστό ότι χρήση και να κάνω και κάποιες φορές 4-5 μέσα στην μέρα η μπαταρία πάει για 5 λεπτά στην ζέστη. 

Just now, John1914 said:

Οκκ απλώς όταν λέμε ζεστενεται ζεστενεται αρκετά και κατευθείαν χωρίς πολύ χρήση. Δλδ πχ όταν κοιμάμαι η μπαταρία είναι στην δροσιά. Το ανοίγω μετά σε 1 λεπτό έχει πάει στο κανονική και αρχίζει καίει. Και μετά από λίγο είναι μόνιμα στους 40-41 βαθμούς αρκετά ζεστό ότι χρήση και να κάνω και κάποιες φορές 4-5 μέσα στην μέρα η μπαταρία πάει για 5 λεπτά στην ζέστη. 

Υπάρχει κάτι που θα βοηθούσε ; Πχ να το επαναφέρω στις εργοστασιακές ρυθμίσεις; Να κάνω κάποια ρύθμιση ; Έχω σκεφτεί να το πάω στην Xiaomi η σε κάποιο κατάστημα με service για να το τσεκαρουν μην έχει κάποιο θέμα , ελαττωματικό κλπ 

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να τρέχουν διεργασίες στο παρασκήνιο και ζεσταίνεται λίγο παραπάνω, δες στις εφαρμογές που έχεις αν υπάρχει τέτοιο σενάριο, εφόσον λες ότι η θερμοκρασία είναι φυσιολογική όταν το κινητό είναι σε αδράνεια, ζοριζεται όταν είναι σε χρήση και μάλλον κάτι τέτοιο συμβαίνει, έχεις εφαρμογές που τρέχουν συνεχώς. 

Για παράδειγμα, μπορεί να έχεις αυτόματη μεταφορά δεδομένων στο cloud και αυτή γίνεται όταν συνδεεσαι στο ίντερνετ η μπορεί να τρέχουν updates εφαρμογών στο παρασκήνιο επομένως. Όλα αυτά, σε συνδυασμό με την εξωτερική θερμοκρασία, το ζεσταίνουν ακόμα περισσότερο και πολλές φορές, επηρεάζει και η θήκη του κινητού, δεν επιτρέπει τη θερμοκρασία να διαχέεται, με ότι αυτό συνεπάγεται. 

Έχε αυτά τα πράγματα στο νου σου και πιστεύω ότι έχει να κάνει με αυτά, δεν υπάρχει κάποιο άλλο θέμα. Αν πάλι δε γίνει δουλειά, κάνε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και διέγραψε εφαρμογές τις οποίες πιθανόν δε χρειάζεσαι η όπως επίσης, μπορείς να διαγράψεις και εφαρμογές τις οποίες είχε η συσκευή και τις οποίες δε χρειάζεσαι. 

Edited by tsimisde
Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα σε όλους.

Κάτοχος του εκπληκτικού RedmiNote 10 pro ,εδώ και 3 χρόνια, είμαι σε αναζήτηση συσκευής, πιο πολύ γιατί δεν παίρνει πια ενημερώσεις ασφαλείας και κάνω ηλεκτρονικές πληρωμές με το κινητό.

Λέω να προχωρήσω στην αγορά της έκδοσης 12/512. Τι λέτε; αξίζει το κινητό; έχει βελτιωθεί σημαντικά σε σχέση με τους προκατόχους του;

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, diamantis_69 said:

Καλό μήνα σε όλους.

Κάτοχος του εκπληκτικού RedmiNote 10 pro ,εδώ και 3 χρόνια, είμαι σε αναζήτηση συσκευής, πιο πολύ γιατί δεν παίρνει πια ενημερώσεις ασφαλείας και κάνω ηλεκτρονικές πληρωμές με το κινητό.

Λέω να προχωρήσω στην αγορά της έκδοσης 12/512. Τι λέτε; αξίζει το κινητό; έχει βελτιωθεί σημαντικά σε σχέση με τους προκατόχους του;

Είναι ότι πρέπει, αν θέλεις να το αλλάξεις,αν θέλεις να παραμείνεις Xiaomi.

Επειδή η διαφορά στα χρήματα είναι μικρή, προτίμησε το pro 5g plus, όχι το pro 5g.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, diamantis_69 said:

Καλό μήνα σε όλους.

Κάτοχος του εκπληκτικού RedmiNote 10 pro ,εδώ και 3 χρόνια, είμαι σε αναζήτηση συσκευής, πιο πολύ γιατί δεν παίρνει πια ενημερώσεις ασφαλείας και κάνω ηλεκτρονικές πληρωμές με το κινητό.

Λέω να προχωρήσω στην αγορά της έκδοσης 12/512. Τι λέτε; αξίζει το κινητό; έχει βελτιωθεί σημαντικά σε σχέση με τους προκατόχους του;

Επειδή είμαι και εγώ κάτοχος Redmi Note 10 pro,  σκέφτομαι το Redmi Note 13 Pro+ αλλά και το Xiaomi 13T ή το Xiaomi 13T Pro, αν και το τελευταίο ξεφεύγει σε τιμή. Το μόνο που με χαλάει στο Redmi Note 13 Pro+ είναι η κουρμπαριστή οθόνη.

Δημήτρης

Sony Xperia Z3+ - Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, diamantis_69 said:

Καλό μήνα σε όλους.

Κάτοχος του εκπληκτικού RedmiNote 10 pro ,εδώ και 3 χρόνια, είμαι σε αναζήτηση συσκευής, πιο πολύ γιατί δεν παίρνει πια ενημερώσεις ασφαλείας και κάνω ηλεκτρονικές πληρωμές με το κινητό.

Λέω να προχωρήσω στην αγορά της έκδοσης 12/512. Τι λέτε; αξίζει το κινητό; έχει βελτιωθεί σημαντικά σε σχέση με τους προκατόχους του;

Σε θέμα λογισμικού, επειδή έχω ζήσει παλιές καλές ένδοξες εποχές MIUI, θα έλεγα ότι υπάρχει βελτίωση. Δεν θα έλεγα ότι έχουν ξεπεραστεί εντελώς τα όποια ζητήματα, σίγουρα όμως βαδίζουμε σε καλό δρόμο. 

Εδώ και λίγους μήνες το έχω στην κατοχή μου, δηλώνω ικανοποιημένος μέχρι στιγμής, είναι σε όλους τους τομείς καλή επιλογή, δεν υπάρχει κάποιος τομέας στον οποίο υστερεί οπότε ναι, αξίζει θα έλεγα, είναι μια πολύ καλή πρόταση στα χρήματα αυτά. 

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, mantilas said:

Μετά από αναβάθμιση σε 1.0.5 εχω κι εγώ μεγάλη κατανάλωση σε μπαταρία. 

Ευρωπαϊκό μοντέλο??(EU)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Είμαι κάτοχος του Redmi note 9 pro  και σκέφτομαι να αγοράσω το redmi note 13 pro+. Λόγω μεγάλη διαφορά της τιμής σκεφτομαι να το πάρω από σγκρουτζομαγαζο το 8/256 με EU rom. Έχω παρατηρήσει ότι στην περιγραφή αλλά γράφουν NFC και άλλα όχι. Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με ένα από αυτά τα μαγαζιά η απάντηση στην απορία μου ήταν ότι αυτό που δεν γράφει NFC πρέπει ο πελάτης μα κατεβάσει την εφαρμογή. Ξέρει κάποιος τι σημαίνει αυτό; Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

To NFC δεν είναι εφαρμογή, εκτός αν εννοούμε ότι πρέπει να κατέβει η σχετική εφαρμογή η οποία αξιοποιεί το NFC, γενικά όμως, είτε υπάρχει, είτε δεν υπάρχει στη συσκευή, δεν έχει να κάνει με κάποια εφαρμογή. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, jvita said:

Καλησπέρα σας. Είμαι κάτοχος του Redmi note 9 pro  και σκέφτομαι να αγοράσω το redmi note 13 pro+. Λόγω μεγάλη διαφορά της τιμής σκεφτομαι να το πάρω από σγκρουτζομαγαζο το 8/256 με EU rom. Έχω παρατηρήσει ότι στην περιγραφή αλλά γράφουν NFC και άλλα όχι. Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με ένα από αυτά τα μαγαζιά η απάντηση στην απορία μου ήταν ότι αυτό που δεν γράφει NFC πρέπει ο πελάτης μα κατεβάσει την εφαρμογή. Ξέρει κάποιος τι σημαίνει αυτό; Ευχαριστώ. 

Όταν αγόρασα το κινητό, πήρα στο drele που αγοράστηκε, στην περιγραφή δεν έλεγε για nfc.

Τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι αυτοί το πουλάνε σα να μην έχει nfc, αν και στα περισσότερα έχει.

Εμένα είχε κανονικά NFC.

Υπάρχει όμως ειδική κατηγορία στο Σκρουτζ στο κινητό, που λένε ότι έχει nfc, για αυτό και η λίγο ακριβότερη τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Σύμφωνα με το gsmarena δεν έχει έκδοση χωρίς NFC. Τι να πω. Παίζουν πάρα πολύ με τις τιμές. 

Link to comment
Share on other sites

On 1/7/2024 at 8:38 ΜΜ, CyberDEL said:

Επειδή είμαι και εγώ κάτοχος Redmi Note 10 pro,  σκέφτομαι το Redmi Note 13 Pro+ αλλά και το Xiaomi 13T ή το Xiaomi 13T Pro, αν και το τελευταίο ξεφεύγει σε τιμή. Το μόνο που με χαλάει στο Redmi Note 13 Pro+ είναι η κουρμπαριστή οθόνη.

Και όμως, έχω διαβάσει ότι η κουρμπαριστή οθόνη, δίνει την αίσθηση πρέμιουμ . Την συναντάμε σε ακριβές συσκευές ...

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

On 1/7/2024 at 8:38 ΜΜ, CyberDEL said:

Επειδή είμαι και εγώ κάτοχος Redmi Note 10 pro,  σκέφτομαι το Redmi Note 13 Pro+ αλλά και το Xiaomi 13T ή το Xiaomi 13T Pro, αν και το τελευταίο ξεφεύγει σε τιμή. Το μόνο που με χαλάει στο Redmi Note 13 Pro+ είναι η κουρμπαριστή οθόνη.

Το αντικειμενικό θέμα που έχει η κουρμπαριστή οθόνη, είναι ότι δύσκολα βρίσκεις τζαμακι να εφαρμόζει και να μην ξεκολλάει, για το αν πατιεται στα άκρα της οθόνης, επίσης υπάρχει σχετική ρύθμιση, το κύριο θέμα είναι το να βρείς κατάλληλο τζαμακι. Κατά τα λοιπά, είναι μια πάρα πολύ φωτεινή και με πάρα πολύ ωραία χρώματα οθόνη επομένως, κρίμα να την απορρίψεις επειδή είναι κουρμπαριστή. 

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το θέμα tempered glass θα μπορούσε κάποιος που να χει πάρει κάποιο αξιόλογο!? Έβαλα το panzerglass αλλά ξεκολλάει από τις γωνίες και είναι σπαστικό λόγω της σκόνης που μαζεύει! 

the reason i swear so much is because f**k you!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, argyris21 said:

Σχετικά με το θέμα tempered glass θα μπορούσε κάποιος που να χει πάρει κάποιο αξιόλογο!? Έβαλα το panzerglass αλλά ξεκολλάει από τις γωνίες και είναι σπαστικό λόγω της σκόνης που μαζεύει! 

Το ίδιο θέμα έχω και εγώ με το Panzerglass 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Christos kitsos said:

Το ίδιο θέμα έχω και εγώ με το Panzerglass 

οποιος εχει καμια λυση ας μας βοηθησει!!!

the reason i swear so much is because f**k you!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...