Jump to content

iPhone 15 Pro Max


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 19/8/2024 at 8:20 ΠΜ, Tasos19s said:

Επειδή δεν ξέρεις ποσό θα αντέξει, το προσεχείς για να έχεις 

Και στα αυτοκίνητα έτσι γίνεται ίδιες μπαταρίες έχουν σχεδόν 

Τι θα πεις εκεί ας χαλάσει; 

Σεβαστή η γνώμη σου. 

Όμως πόσο θα σου κρατήσει η μπαταρία όταν την έχεις από 20-80%?? (Άρα σχεδόν μισή μπαταρία). 

17 ώρες πριν, panoszavra said:

Τάσο, η αναλογία κόστους μπαταρίας- προϊόντος  των αυτοκινήτων δεν έχει καμία σχέση με αυτή των smartphone. Στα αυτοκίνητα είναι το 1/3 της αξίας ενώ στα smartphone το 1/10 στη χειρότερη περίπτωση (iPhone). 
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να κάνουμε τα βασικά για την μπαταρία των φορητών μας συσκευών  (όπως προσοχή στις υπερθερμάνσεις ), χωρίς όμως  να γινόμαστε υπερβολικοί. 

Σχεδόν 1/20 είναι η αξία της. Και παρακάτω αν σκεφτούμε τιμές των 512 ή 1td......😎 

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

25 minutes ago, montoya_42 said:

Σεβαστή η γνώμη σου. 

Όμως πόσο θα σου κρατήσει η μπαταρία όταν την έχεις από 20-80%?? (Άρα σχεδόν μισή μπαταρία). 

Σχεδόν 1/20 είναι η αξία της. Και παρακάτω αν σκεφτούμε τιμές των 512 ή 1td......😎 

Η συσκευή μου είναι Xs max 

Ποσό ετών είναι και έχω 84% υγεία μπαταρίας 

Αναλογίσου 

Φορτιζω μόνο με τον μικρό φορτιστή της apple τον παλιό στα 5w

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Έχω 1.5 χρόνο το 14 plus, πάντα φορτίζω ασύρματα στο 100%, αυτή τη στιγμή η υγεία είναι 98%.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Tasos19s said:

Η συσκευή μου είναι Xs max 

Ποσό ετών είναι και έχω 84% υγεία μπαταρίας 

Αναλογίσου 

Φορτιζω μόνο με τον μικρό φορτιστή της apple τον παλιό στα 5w

 

Και αξίζει βρε Τάσο; 

Να έχεις μια αναπηρη μπαταρία;  Εσύ αυτή την στιγμή έχεις μια μπαταρία για χρήση 64%.........

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, montoya_42 said:

Και αξίζει βρε Τάσο; 

Να έχεις μια αναπηρη μπαταρία;  Εσύ αυτή την στιγμή έχεις μια μπαταρία για χρήση 64%.........

Εγώ το φορτιζω κάθε βράδυ 100% 

Δεν έχει την τεχνολογία το δικό μου να σταματάει στο 80% 

Απλα την φορτιζω με αργό φορτιστή και κράτησε τόσα πολλά χρόνια 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

On 20/8/2024 at 8:36 ΠΜ, stefanidisg said:

Πόσο κοστίζει αντικατάσταση μπαταρίας επίσημα 

Αν αφορά το 15 pro max, είναι στα €129.
Συμβουλεύσουν το παρακάτω link για να βρεις τη συσκευή σου.
https://www.istorm.gr/iphone-service#replacebattery

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα! Κατι αλλο θελω να ρωτησω.Οταν οι εφαρμογες εχουν αναβαθμιση κ μπαινω στο app store k patao update all δεν τις κανει κ πρεπει να τις κανει μια μια.Αυτο το θεμα δεν το ειχα πριν! Τι να φταει? 

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα παραπάνω που αναφέρθηκαν περί υγείας μπαταρίας...

Πολύ ευαίσθητη έχουν κάνει την μπαταρία του 15 PM. Με 4 πολύ γρήγορες φορτίσεις κι έχει πάει στο 97% (αγορασμένο τον Μάρτιο). Εννοείται ότι πλέον φορτίζω με πολύ αργό και δεν έχει πέσει άλλο το ποσοστό.

Φυσικά και στην καθημερινότητα δεν φαίνεται αυτό. Είμαι πολύ ευχαριστημένος με την αυτονομία, απλά μιας και αναφέρθηκε είπα να το σχολιάσω

Edited by Kostas_Ts_86
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Kostas_Ts_86 said:

Σχετικά με τα παραπάνω που αναφέρθηκαν περί υγείας μπαταρίας...

Πολύ ευαίσθητη έχουν κάνει την μπαταρία του 15 PM. Με 4 πολύ γρήγορες φορτίσεις κι έχει πάει στο 97% (αγορασμένο τον Μάρτιο). Εννοείται ότι πλέον φορτίζω με πολύ αργό και δεν έχει πέσει άλλο το ποσοστό.

Φυσικά και στην καθημερινότητα δεν φαίνεται αυτό. Είμαι πολύ ευχαριστημένος με την αυτονομία, απλά μιας και αναφέρθηκε είπα να το σχολιάσω

Θα πρότεινα να έχεις ενεργή την επιλογή φόρτισης έως 80% και να το αφήνεις όποτε σου καπνίσει να φορτίζει με αργό φορτιστή 

Ετσι ούτε θα έχεις το μυαλό σου καθόλου 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Περι μπαταριων: εχει ακουστει οτι δεν εχουν ολες οι συσκευες (ακομα και στο ιδιο μοντελο) τις ιδιες ακριβως μπαταριες. 
Κι εγω τα βραδια με τον παλιο πλακε 5w φορτιστη της Apple φορτιζω όποια συσκευη και να εχω.
Αν ξεχαστω και δεν το βαλω το βραδυ, τοτε χρησιμοποιω γρηγορους φορτιστες μεσα στην ημερα.

ΜySmartphone: Samsung Galaxy S24 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, megatr0n said:

Περι μπαταριων: εχει ακουστει οτι δεν εχουν ολες οι συσκευες (ακομα και στο ιδιο μοντελο) τις ιδιες ακριβως μπαταριες. 
Κι εγω τα βραδια με τον παλιο πλακε 5w φορτιστη της Apple φορτιζω όποια συσκευη και να εχω.
Αν ξεχαστω και δεν το βαλω το βραδυ, τοτε χρησιμοποιω γρηγορους φορτιστες μεσα στην ημερα.

Λογικό είναι 

Δεν μπορεί εκατομμύρια μπαταρίες να είναι ίδιες 

Υπαρχουν παρτίδες και παρτίδες 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Just now, Tasos19s said:

Λογικό είναι 

Δεν μπορεί εκατομμύρια μπαταρίες να είναι ίδιες 

Υπαρχουν παρτίδες και παρτίδες 

Aκριβως, γι' αυτο μην τρελαινεστε με τις μπαταριες, καθως μπορει να την προσεχετε πολυ αλλα να εχετε πεσει σε κακη παρτιδα και να πεφτει γρηγορα η υγεια της.

ΜySmartphone: Samsung Galaxy S24 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, megatr0n said:

Aκριβως, γι' αυτο μην τρελαινεστε με τις μπαταριες, καθως μπορει να την προσεχετε πολυ αλλα να εχετε πεσει σε κακη παρτιδα και να πεφτει γρηγορα η υγεια της.

Και πάλι ακόμα και κακή παρτίδα αν δεν την προσεχείς καθόλου θα πέσει ακόμα πιο γρήγορα 

Ενταξει ότι θέλει ας κάνει ο καθένας 

Εγω προσέχω για να έχω 

Μ αρέσει να έχω τις συσκευές μου προσεγμένες δεν αποβάλλεται αυτό 

Οποτε να είναι το φορτιζω αλλά με αργό φορτιστή 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Φορτίζεις όπως νάναι και αν το κρατήσεις πάνω από 2-3 χρόνια αλλάζεις και μια μπαταρία. Πολύ κουβέντα για το τίποτα. Χαρείτε τις συσκευές σας και ξεχάστε τις μπαταρίες. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, motoboots said:

Φορτίζεις όπως νάναι και αν το κρατήσεις πάνω από 2-3 χρόνια αλλάζεις και μια μπαταρία. Πολύ κουβέντα για το τίποτα. Χαρείτε τις συσκευές σας και ξεχάστε τις μπαταρίες. 

Χαλάνε και στον ένα χρόνο άμα δεν το προσεχείς όποτε στα 3-4 χρόνια έξτρα 300€ για μπαταρίες 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, motoboots said:

Φορτίζεις όπως νάναι και αν το κρατήσεις πάνω από 2-3 χρόνια αλλάζεις και μια μπαταρία. Πολύ κουβέντα για το τίποτα. Χαρείτε τις συσκευές σας και ξεχάστε τις μπαταρίες. 

Ακριβώς αυτό. Το να "μικραίνω" την μπαταρία κατά 40% (φόρτιση μέχρι 80 και να μην πέσει κάτω από 20) μόνο τραγικό το θεωρώ. 

1 ώρα πριν, Tasos19s said:

Χαλάνε και στον ένα χρόνο άμα δεν το προσεχείς όποτε στα 3-4 χρόνια έξτρα 300€ για μπαταρίες 

Πόσο να χαλάσουν στον χρόνο βρε Τάσο; Στην χειρότερη να πέσει 10%. Πάλι βγάζεις άνετα 2 χρόνια. Και σκέψου πως στα 2 χρόνια θα είναι στο 80% όσο δηλαδή είναι σε κάποιον που το έχει ολοκαίνουριο και το φορτίζει μέχρι το 80%....... Άρα έχει ακόμη κι άλλο........😁 

Πάντως εγώ όταν το φορτιζω (το βάζω κάθε βράδυ μέχρι το πρωί όπως ΟΛΑ τα κινητά που είχα μέχρι σήμερα) μου βγάζει μια ειδοποίηση ότι θα φορτίζει πχ μέχρι τις 4:00 για την καλύτερη υγεία της μπαταρίας (ή κάπως έτσι). 

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, montoya_42 said:

Ακριβώς αυτό. Το να "μικραίνω" την μπαταρία κατά 40% (φόρτιση μέχρι 80 και να μην πέσει κάτω από 20) μόνο τραγικό το θεωρώ. 

Πόσο να χαλάσουν στον χρόνο βρε Τάσο; Στην χειρότερη να πέσει 10%. Πάλι βγάζεις άνετα 2 χρόνια. Και σκέψου πως στα 2 χρόνια θα είναι στο 80% όσο δηλαδή είναι σε κάποιον που το έχει ολοκαίνουριο και το φορτίζει μέχρι το 80%....... Άρα έχει ακόμη κι άλλο........😁 

Πάντως εγώ όταν το φορτιζω (το βάζω κάθε βράδυ μέχρι το πρωί όπως ΟΛΑ τα κινητά που είχα μέχρι σήμερα) μου βγάζει μια ειδοποίηση ότι θα φορτίζει πχ μέχρι τις 4:00 για την καλύτερη υγεία της μπαταρίας (ή κάπως έτσι). 

Δεν έχει τελειωμό η κουβέντα αυτή 

Καθαρα θέμα του καθενός 

Περιπου πριν το ξυπνητήρι στην φορτίζει πλήρως. Εάν έχεις 

Εγω αυτό τον τρόπο χρησιμοποιώ στο axe max 

Στο iPhone 15 που κράτησε μονάχα 4-5 μέρες φόρτιζα έως 80%

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δει / ακουσει καποιον να εχει καταφερει μεσα σε ενα χρονο να παει την υγεια μπαταριας σε iPhone κατω απο 93%. :classic_rolleyes:

ΜySmartphone: Samsung Galaxy S24 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Εδώ …έχω δυο συσκευές .. η μια έχει μείνει στο   100% κ η άλλη 91%…

Φορτίζουν από έναν ασύρματο φορτιστή της belkin  2 σε 1. (https://www.belkingreece.gr/product/boostcharge-pro2-in-1-wireless-charging-dock-with-magsafe-15w-2/)  

Πιθανόν το 15 pro max να μην έχει έναν μόνο  προμηθευτή κ γι αυτό να υπάρχουν αυτές οι διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, xabos said:

Εδώ …έχω δυο συσκευές .. η μια έχει μείνει στο   100% κ η άλλη 91%…

Φορτίζουν από έναν ασύρματο φορτιστή της belkin  2 σε 1. (https://www.belkingreece.gr/product/boostcharge-pro2-in-1-wireless-charging-dock-with-magsafe-15w-2/)  

Πιθανόν το 15 pro max να μην έχει έναν μόνο  προμηθευτή κ γι αυτό να υπάρχουν αυτές οι διαφορές.

Και ένα εργοστάσιο να είναι πάλι δεν μπορεί βα βγει ίδια μπαταρία σε όλες τις παρτίδες 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Για μένα παραμένει παράξενο έως τραγικό να αγοράζει κάποιος συσκευή 1500€ και να την "σακατεύει" φορτίζοντας στο 80%, όσο δηλαδή είναι περίπου η μπαταρία όταν χρειάζεται αλλαγή.......😁 

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, montoya_42 said:

Για μένα παραμένει παράξενο έως τραγικό να αγοράζει κάποιος συσκευή 1500€ και να την "σακατεύει" φορτίζοντας στο 80%, όσο δηλαδή είναι περίπου η μπαταρία όταν χρειάζεται αλλαγή.......😁 

Μα έτσι κι αλλιώς πιο σωστά είναι να φορτίζεις λίγο μέσα στην μέρα 

πχ το απόγευμα-μεσημέρι 30-40% 

Γιατι πρέπει να το ξεζουμίζεις από το 100% στο 0

μεχρι το βράδυ; 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Tasos19s said:

Μα έτσι κι αλλιώς πιο σωστά είναι να φορτίζεις λίγο μέσα στην μέρα 

πχ το απόγευμα-μεσημέρι 30-40% 

Γιατι πρέπει να το ξεζουμίζεις από το 100% στο 0

μεχρι το βράδυ; 

Δυστοπικές καταστάσεις. 🤨

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, Tasos19s said:

Μα έτσι κι αλλιώς πιο σωστά είναι να φορτίζεις λίγο μέσα στην μέρα 

πχ το απόγευμα-μεσημέρι 30-40% 

Γιατι πρέπει να το ξεζουμίζεις από το 100% στο 0

μεχρι το βράδυ; 

Το τηλέφωνο είναι να μας εξυπηρετεί και όχι να το νταντεύουμε. Τουλάχιστον για μένα. Δεν θα βάλω άλλη μια σκοτούρα στο κεφάλι μου. Έχω τόσες και πολύ σπουδαιότερες. Προσωπική γνώμη/αντιμετώπιση πάντα. 
Υ.Γ. Και σκέψου αυτό που θα κερδίσεις είναι να αλλάξεις την μπαταρία πχ 1 χρόνο μετά. 

Edited by montoya_42

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, montoya_42 said:

Το τηλέφωνο είναι να μας εξυπηρετεί και όχι να το νταντεύουμε. Τουλάχιστον για μένα. Δεν θα βάλω άλλη μια σκοτούρα στο κεφάλι μου. Έχω τόσες και πολύ σπουδαιότερες. Προσωπική γνώμη/αντιμετώπιση πάντα. 
Υ.Γ. Και σκέψου αυτό που θα κερδίσεις είναι να αλλάξεις την μπαταρία πχ 1 χρόνο μετά. 

Κι εγώ έτσι λειτουργώ δεν κάθομαι κάτι να σκεφτώ 

Οποτε δεν έχω μπαταρία το βάζω να φορτίσει 

10’ θα είναι, 1 ώρα θα είναι; 
 

Τις καθημερινές που πάω δουλειά το αφήνω από το βράδυ πάντα 

Τις άλλες μέρες ή όταν είμαι σε άδεια φορτιζω όποτε να είναι 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...