Jump to content

iPhone 15 Pro Max


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

11 ώρες πριν, koutsis said:

Εξαρτάται τι θέλει να κάνει ο καθένας και τι θεωρείς λίγα. Εγώ είχα 10 χρόνια ναυαρχιδες android, πήγα πριν 4 χρόνια σε ios και δεν μου λείπει τίποτα. Ίσα ίσα μου αρέσει πολύ περισσότερο. Άρα δεν έχει σχέση αν είμαστε σε τεχνολογικό forum ή όχι. Ο καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες!

Ακριβώς έτσι κι εγώ. 
Ειδικά με τις υπόλοιπες συσκευές/υπηρεσίες που χρησιμοποιώ καθημερινά στη δουλειά αλλά και προσωπικά, είναι τόσο μπροστά (εδώ και χρόνια) που κάνει το αντίστοιχο android/windows οικοσύστημα να μοιάζει πραγματικά ανάπηρο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

41 minutes ago, harley5 said:

Καλημέρα..εδω και τόσα χρόνια εχω ολη την σειρά ΝΟΤΕ της Samsung ...πρωτη φορα είπα να δοκιμάσω με το 15 προ μαξ επειδή βαρέθηκα και τέλος πάντων ήθελα να κανω μια αλλαγή και να δοκιμάσω το ιος,,,,,είναι πολύ πισω σε σχέση με το Android.....

Όμως αυτά που κανει.....(οσα κανει)....τα κανει σωστά!!!!Και εκτος των αλλων είναι κόσμημα!!!

Υ/Γ     Αν το 24 ultra το έβγαζε όπως τώρα με επίπεδη οθόνη(επιτέλους)   αλλά στο υπέροχο σχέδιο που έβγαλε τα 2 απλα 24αρια(μικρά) της σειράς .....ισως ξαναγυριζα σε Samsung...

Το εχω φέρει πολύ στα μέτρα του s23u αλλα λίγα πράγματα μου λείπουν με το αιφον

Εφαρμογή τηλεφώνου (θελει πολλά)

Ηχογράφηση κλήσης 

Προγραμματισμενο μήνυμα 

Και σύνδεση με Windows(αντιγραφή επικόλληση κτλ)

 

Αυτά νομίζω είναι τα κυριότερα 

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, harley5 said:

Καλημέρα..εδω και τόσα χρόνια εχω ολη την σειρά ΝΟΤΕ της Samsung ...πρωτη φορα είπα να δοκιμάσω με το 15 προ μαξ επειδή βαρέθηκα και τέλος πάντων ήθελα να κανω μια αλλαγή και να δοκιμάσω το ιος,,,,,είναι πολύ πισω σε σχέση με το Android.....

Όμως αυτά που κανει.....(οσα κανει)....τα κανει σωστά!!!!Και εκτος των αλλων είναι κόσμημα!!!

Είναι πολύ πίσω σε σχέση με τι; 

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, arxontas2323 said:

Το εχω φέρει πολύ στα μέτρα του s23u αλλα λίγα πράγματα μου λείπουν με το αιφον

Εφαρμογή τηλεφώνου (θελει πολλά)

Ηχογράφηση κλήσης 

Προγραμματισμενο μήνυμα 

Και σύνδεση με Windows(αντιγραφή επικόλληση κτλ)

 

Αυτά νομίζω είναι τα κυριότερα 

Σίγουρα η αντιγραφή είναι κάτι που η apple το κάνει με διαφορετικούς λόγους 

ηχογράφηση κλήσεων νομίζω απαγορεύεται 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, arxontas2323 said:

Το εχω φέρει πολύ στα μέτρα του s23u αλλα λίγα πράγματα μου λείπουν με το αιφον

Εφαρμογή τηλεφώνου (θελει πολλά)

Ηχογράφηση κλήσης 

Προγραμματισμενο μήνυμα 

Και σύνδεση με Windows(αντιγραφή επικόλληση κτλ)

 

Αυτά νομίζω είναι τα κυριότερα 

Ηχογράφηση κλήσεων ούτε το Android έχει. Είναι παράνομο γενικά.

Συνεργασία με Windows λογικό αφού προωθουν το δικό τους οικοσυστημα.

Προγραμματισμενο μήνυμα δεν ξέρω τι είναι.

Για την εφαρμογή τηλεφώνου συμφωνώ, θέλει δουλειά...

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η αντιγραφή επικόλληση και μεταφορά δεδομένων είναι εδώ και χρόνια όσο seemless γίνεται με Mac.

Καταλαβαίνω ότι το market share των windows στην Ελλάδα είναι τεράστιο και δεν θα αλλάξει λόγο συνήθειας και κόστους, αλλά δεν νομίζω να ενδιαφέρει την απλ να βοηθήσει τους ανταγωνιστές της όταν πάει τόσο καλά το Mac πλέον παγκόσμια και ειδικά Αμερική.

Scheduled message μπορείς να φτιάξεις εύκολα με ένα shortcut σαν εναλλακτική μέχρι να μπει στην εφαρμογή μηνυμάτων. 
 

Ηχογράφηση δεν πρόκειται να μπει ποτέ όπως και στο android χωρίς πατέντες.

 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, koutsis said:

Ηχογράφηση κλήσεων ούτε το Android έχει. Είναι παράνομο γενικά.

Συνεργασία με Windows λογικό αφού προωθουν το δικό τους οικοσυστημα.

Προγραμματισμενο μήνυμα δεν ξέρω τι είναι.

Για την εφαρμογή τηλεφώνου συμφωνώ, θέλει δουλειά...

Και το άλμπουμ είναι.. χύμα στο κύμα. Και η πλάκα είναι ότι όλες οι τρίτες εφαρμογές πατάνε εκεί πάνω και είναι ίδιες ουσιαστικά

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Antwny said:

Και το άλμπουμ είναι.. χύμα στο κύμα. Και η πλάκα είναι ότι όλες οι τρίτες εφαρμογές πατάνε εκεί πάνω και είναι ίδιες ουσιαστικά

Εννοείς το album φωτογραφιών;  αν ναι, συμφωνώ. Το μεγαλύτερο παράπονό μου από το ios,που πραγματικά με ενοχλεί, είναι ότι δεν μπορείς να μετακινήσεις φωτογραφίες σε άλλο φάκελο αλλά μένουν πάντα στον κεντρικό! Και πραγματικά δεν έχω καταλάβει ακόμα το λόγο 🙁

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Just now, koutsis said:

Εννοείς το album φωτογραφιών;  αν ναι, συμφωνώ. Το μεγαλύτερο παράπονό μου από το ios,που πραγματικά με ενοχλεί, είναι ότι δεν μπορείς να μετακινήσεις φωτογραφίες σε άλλο φάκελο αλλά μένουν πάντα στον κεντρικό!

Ναι αυτό εννοώ ακριβώς!

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Antwny said:

Ναι αυτό εννοώ ακριβώς!

Ξέρουμε γιατί συμβαίνει αυτό και αν υπάρχει τρόπος να το φτιάξουμε έστω με τριτη εφαρμογή; 🤔 

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, koutsis said:

Ξέρουμε γιατί συμβαίνει αυτό και αν υπάρχει τρόπος να το φτιάξουμε έστω με τριτη εφαρμογή; 🤔 

Το έχω ψάξει, δε γίνεται..

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Όλες οι φωτό είναι στο library παιδιά. 
Αν θέλει κάποιος album view, με το που πάει εκεί ακόμα και η εφαρμογή να κλείσει όταν ανοίξει ξανά θα σε πάει αυτόματα στο album view.

Τώρα αν κάποιος θέλει άλλη εφαρμογή, υπάρχουν αρκετές βλέπω, αλλά δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, nikos523 said:

Όλες οι φωτό είναι στο library παιδιά. 
Αν θέλει κάποιος album view, με το που πάει εκεί ακόμα και η εφαρμογή να κλείσει όταν ανοίξει ξανά θα σε πάει αυτόματα στο album view.

Τώρα αν κάποιος θέλει άλλη εφαρμογή, υπάρχουν αρκετές βλέπω, αλλά δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα. 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορείς να μετακινήσεις φωτογραφίες από τον κεντρικό φάκελο και να τις πας σε άλλο φάκελο. Πρέπει να μείνουν υποχρεωτικά εκεί! Αν έχεις π.χ. φωτογραφίες από τις διακοπές σου με την οικογένεια πρέπει να τις βλέπεις ανακατεμενες  με τα άσχετα screenshots που εβγαλες, με άσχετες φωτογραφίες από τη δουλειά κτλ. Είναι πολύ ενοχλητικό!

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, koutsis said:

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορείς να μετακινήσεις φωτογραφίες από τον κεντρικό φάκελο και να τις πας σε άλλο φάκελο. Πρέπει να μείνουν υποχρεωτικά εκεί! Αν έχεις π.χ. φωτογραφίες από τις διακοπές σου με την οικογένεια πρέπει να τις βλέπεις μαζί με τα άσχετα screenshots που εβγαλες, με άσχετες φωτογραφίες από τη δουλειά κτλ. Είναι πολύ ενοχλητικό!

Κατάλαβα.

Το πρώτο tab όμως είναι όλες οι φωτό. 

Στο album view βλέπεις μόνο αυτό το album που θέλεις.

Τα screenshot ας πούμε που έφερες για παράδειγμα είναι και μόνα τους τέρμα κάτω. 
Υπάρχει κάτι που το κάνει μη χρηστικό; 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, nikos523 said:

Κατάλαβα.

Το πρώτο tab όμως είναι όλες οι φωτό. 

Στο album view βλέπεις μόνο αυτό το album που θέλεις.

Τα screenshot ας πούμε που έφερες για παράδειγμα είναι και μόνα τους τέρμα κάτω. 
Υπάρχει κάτι που το κάνει μη χρηστικό; 

Λοιπόν. Πες ότι θέλω να δω όλες τις κανονικές φωτογραφίες που τράβηξα με οικογένεια και φίλους. Και θέλω να μεταφέρω τις φωτογραφίες τις δουλειάς σε ένα ξεχωριστό φάκελο ώστε να μην είναι ανακατεμενες με τις υπόλοιπες. Το ίδιο θέλω να κάνω και με τα screenshots και με άλλες άσχετες φωτογραφίες, να φύγουν από τον κεντρικό φάκελο και να είναι μόνο σε άλλο φάκελο ώστε όταν θέλω να δω τις κανονικές φωτογραφίες μου να μην είναι κι αυτές ανάμεσα! Μπορώ να το κάνω;;; 🤔 

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, koutsis said:

Λοιπόν. Πες ότι θέλω να δω όλες τις κανονικές φωτογραφίες που τράβηξα με οικογένεια και φίλους. Και θέλω να μεταφέρω τις φωτογραφίες τις δουλειάς σε ένα ξεχωριστό φάκελο ώστε να μην είναι ανακατεμενες με τις υπόλοιπες. Το ίδιο θέλω να κάνω και με τα screenshots και με άλλες άσχετες φωτογραφίες, να φύγουν από τον κεντρικό φάκελο και να είναι μόνο σε άλλο φάκελο ώστε όταν θέλω να δω τις κανονικές φωτογραφίες μου να μην είναι κι αυτές ανάμεσα! Μπορώ να το κάνω;;; 🤔 

Αν κατάλαβα καλά δηλαδή, ένα «άλμπουμ» ή καλύτερα μια κατηγορία που έχει μέσα όσες φωτό δεν είναι σε album. Η από την άλλη οπτική, να εξαφανίζεται όποια φωτό μπαίνει σε album από την κατηγορία με όλες τις φωτό. 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, nikos523 said:

Αν κατάλαβα καλά δηλαδή, ένα «άλμπουμ» ή καλύτερα μια κατηγορία που έχει μέσα όσες φωτό δεν είναι σε album. Η από την άλλη οπτική, να εξαφανίζεται όποια φωτό μπαίνει σε album από την κατηγορία με όλες τις φωτό. 

Βολεύει πολύ όπως ήταν στα samsung που είχα. Όταν μετακινήσεις μια φωτογραφία από το recents να μπορείς να επιλέξεις αν θα αντιγράφει απλά στο νέο φάκελο ή αν θα μετακινηθεί. Δηλαδή αν θα μένει και στον κεντρικό ή όχι. Π.χ. Έχω 50 φωτογραφίες με συνταγές που θέλω να μεκακινηθουν σε ένα φάκελο που θα λέγεται συνταγές και να είναι μόνο εκεί. Να μην τις βλέπω ανάμεσα στις άλλες φωτογραφίες που έχω τραβήξει. Είναι εκνευριστικό να βλέπεις φωτογραφίες από διακοπές και να πρέπει να βλέπεις και ότι άλλο άσχετο έχεις τραβήξει ανάμεσα τους υποχρεωτικά!

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, koutsis said:

Ηχογράφηση κλήσεων ούτε το Android έχει. Είναι παράνομο γενικά.

Συνεργασία με Windows λογικό αφού προωθουν το δικό τους οικοσυστημα.

Προγραμματισμενο μήνυμα δεν ξέρω τι είναι.

Για την εφαρμογή τηλεφώνου συμφωνώ, θέλει δουλειά...

Η Samsung το παρέχει η ιδια στους χρήστες με μια μικρη αλλαγή που διαρκεί 1 λεπτό..το αν είναι παράνομο ή οχι δεν θα το αναλύσω πάλι...

Προγραμματισμενο μήνυμα είναι λογικό να μην ξέρεις αμα δν εχεις χρησιμοποιήσεις Android τελευταια χρονια...Στην ουσία γράφεις το μήνυμα καιντου λες θέλω να στείλεις το μήνυμα αυριο στις 10 το πρωί και αυτό το στέλνει...

32 minutes ago, koutsis said:

Βολεύει πολύ όπως ήταν στα samsung που είχα. Όταν μετακινήσεις μια φωτογραφία από το recents να μπορείς να επιλέξεις αν θα αντιγράφει απλά στο νέο φάκελο ή αν θα μετακινηθεί. Δηλαδή αν θα μένει και στον κεντρικό ή όχι. Π.χ. Έχω 50 φωτογραφίες με συνταγές που θέλω να μεκακινηθουν σε ένα φάκελο που θα λέγεται συνταγές και να είναι μόνο εκεί. Να μην τις βλέπω ανάμεσα στις άλλες φωτογραφίες που έχω τραβήξει. Είναι εκνευριστικό να βλέπεις φωτογραφίες από διακοπές και να πρέπει να βλέπεις και ότι άλλο άσχετο έχεις τραβήξει ανάμεσα τους υποχρεωτικά!

το να δημιουργησεις album; πχ εγω εχω album  παρισι 2024 και εχω βαλει εκει ολες τις φωτογραφιες απο το συγκεκριμενο ταξιδι... ή εχω album δουλεια και βαζω ολες τις φωτογραφιες της δουλειας... στο προσφατα έχει βεβαια ολες τις φωτογραφιες

Edited by arxontas2323

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, arxontas2323 said:

το να δημιουργησεις album; πχ εγω εχω album  παρισι 2024 και εχω βαλει εκει ολες τις φωτογραφιες απο το συγκεκριμενο ταξιδι... ή εχω album δουλεια και βαζω ολες τις φωτογραφιες της δουλειας... στο προσφατα έχει βεβαια ολες τις φωτογραφιες

Από τα πρόσφατα δεν μπορούν να βγουν οι φωτογραφίες όταν μπαίνουν σε άλλο album? Αυτό εννοώ ότι δεν γίνεται στο iPhone. Παλιά γινόταν σε samsung. Τώρα δεν γίνεται; 

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, koutsis said:

Από τα πρόσφατα δεν μπορούν να βγουν οι φωτογραφίες όταν μπαίνουν σε άλλο album? Αυτό εννοώ ότι δεν γίνεται στο iPhone. Παλιά γινόταν σε samsung. Τώρα δεν γίνεται; 

Στα Samsung υπάρχει κρυφό μενού που ενεργοποιείς και ίσως να υπάρχει εκεί η επιλογή να μη φαίνονται αυτές που μετακινούνται. Στην ουσία, θέλεις να εξαφανίσεις την κατηγορία "προσφατες"

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Kostas_Ts_86 said:

Στα Samsung υπάρχει κρυφό μενού που ενεργοποιείς και ίσως να υπάρχει εκεί η επιλογή να μη φαίνονται αυτές που μετακινούνται. Στην ουσία, θέλεις να εξαφανίσεις την κατηγορία "προσφατες"

Δεν θέλω να εξαφανισω τις πρόσφατες. Απλά θέλω να μπορώ να μετακινησω από τις πρόσφατες όποιες φωτογραφίες θέλω σε άλλο album χωρίς να υπάρχουν πια στις πρόσφατες! Τόσο περίεργο είναι αυτό που λέω; 🤔 

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, arxontas2323 said:

Η Samsung το παρέχει η ιδια στους χρήστες με μια μικρη αλλαγή που διαρκεί 1 λεπτό..το αν είναι παράνομο ή οχι δεν θα το αναλύσω πάλι...

Προγραμματισμενο μήνυμα είναι λογικό να μην ξέρεις αμα δν εχεις χρησιμοποιήσεις Android τελευταια χρονια...Στην ουσία γράφεις το μήνυμα καιντου λες θέλω να στείλεις το μήνυμα αυριο στις 10 το πρωί και αυτό το στέλνει...

το να δημιουργησεις album; πχ εγω εχω album  παρισι 2024 και εχω βαλει εκει ολες τις φωτογραφιες απο το συγκεκριμενο ταξιδι... ή εχω album δουλεια και βαζω ολες τις φωτογραφιες της δουλειας... στο προσφατα έχει βεβαια ολες τις φωτογραφιες

Η επιλογή που λες, είναι το να αλλάξεις csc ανεπίσημα σε χώρα που δεν έχει τέτοια νομοθεσία;

Γιατί εγώ αυτόν τον τρόπο γνωρίζω και δεν είναι επιλογή της Samsung, είναι παράκαμψη και σε κάποιες χώρες δημιουργεί θέματα με υπηρεσίες παρόχων.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, koutsis said:

Δεν θέλω να εξαφανισω τις πρόσφατες. Απλά θέλω να μπορώ να μετακινησω από τις πρόσφατες όποιες φωτογραφίες θέλω σε άλλο album χωρίς να υπάρχουν πια στις πρόσφατες! Τόσο περίεργο είναι αυτό που λέω; 🤔 

Όχι καθόλου περίεργο δεν είναι αυτό που λες. Περίεργο είναι γιατί το έφτιαξαν έτσι...

Έτσι τους ήρθε, έτσι προγραμματισαν τη συλλογή, ωστε να μενουν εκεί οι φωτος, ακομα κι αν τις μετακινησεις σε άλλο album.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Kostas_Ts_86 said:

Όχι καθόλου περίεργο δεν είναι αυτό που λες. Περίεργο είναι γιατί το έφτιαξαν έτσι...

Έτσι τους ήρθε, έτσι προγραμματισαν τη συλλογή, ωστε να μενουν εκεί οι φωτος, ακομα κι αν τις μετακινησεις σε άλλο album.

Και το Google photos έτσι ακριβώς δουλεύει.

Είμαι σίγουρος ότι με shortcut μπορείς να σεταρεις να φτιάχνει ένα άλμπουμ και να πετάει φωτό εκεί που δεν είναι ήδη σε album.

Σε Mac τουλάχιστον είναι εύκολο, οποτε φαντάζομαι θα είναι εύκολο και με το shortcut. 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, nikos523 said:

Και το Google photos έτσι ακριβώς δουλεύει.

Είμαι σίγουρος ότι με shortcut μπορείς να σεταρεις να φτιάχνει ένα άλμπουμ και να πετάει φωτό εκεί που δεν είναι ήδη σε album.

Σε Mac τουλάχιστον είναι εύκολο, οποτε φαντάζομαι θα είναι εύκολο και με το shortcut. 

Πως ακριβώς θα γίνει αυτό το shortcut? Πρώτη φορά το ακούω shortcut να κάνει αυτή τη δουλειά...

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...