Jump to content

Redmi Note 12 Pro 5G


bilis123456
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

20 ώρες πριν, kalogran11 said:

Τελικά παρήγγειλα το Poco X5 Pro 5G 8GB 256GB  

Απο το best price 

Έκανες εξαιρετική επιλογή. 

Σε τι τιμή; 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

290 ευρώ χωρίς NFC και είναι άμεσα διαθέσιμο

Είχα παραγγείλει από άλλον και έλεγε σε 14 ημέρες και έγιναν 20 μέρες και δεν ήλθε πότε ελπίζω να επιστρέψει τα χρήματα 

Edited by kalogran11
Link to comment
Share on other sites

On 22/8/2023 at 10:30 ΠΜ, kalogran11 said:

Το έχω παραγγείλει απο την JMC TEch.gr εδω και 20 μέρες και ακόμη δεν έχει έλθει οπότε και επειδή βλέπω οτι το τηλέφωνο αυτό έχει προβλήματα ακύρωσα την παραγγελία. 

Μήπως κάποιος μπορεί να μου προτείνει κάτι αντίστοιχο τηλέφωνο άλλης μάρκας.Με ενδιαφέρει περισσότερο η αξιοπιστία και σταθερή λειτουργία του τηλεφώνου

Ευχαριστώ 

Εγώ το έχω από jmc και είναι μια χαρά; Τι προβλήματα άκουσες ότι έχει;

Link to comment
Share on other sites

Σε δύο παρουσίασε πρόβλημα στην λήψη σήματος στο τηλέφωνο και το κακό είναι οτι η αντιπροσωπεία εδώ δεν το αναγνωρίζει 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, kalogran11 said:

Σε δύο παρουσίασε πρόβλημα στην λήψη σήματος στο τηλέφωνο και το κακό είναι οτι η αντιπροσωπεία εδώ δεν το αναγνωρίζει 

Σήμερα μου κάνει κι εμένα νούμερα πρώτη φορά. Ανοίγω τα δεδομένα και δεν έχει. Πρέπει να πάω να πειράξω τον "τύπο δικτύου" και έρχεται μετά. Δεν ξέρω.

Αυτό που λες για τη λήψη σήματος τι ακριβώς εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχε σήμα ούτε φωνή ούτε data 

Το πήγε στην αντιπροσωπεία και του είπαν ότι έχει κάποια πλακέτα χαλασμένη και πρέπει να το δώσει πίσω στο μαγαζί που το αγόρασε για αντικατάσταση. 

Κάπου εδω στο φόρουμ το διάβασα  μπορεί να είναι και σε άλλο μοντέλο της Xiaomi . Το θέμα είναι ότι εάν σου τύχει η στραβή το σίγουρο είναι οτι μένεις απο τηλέφωνο για 1-2 μήνες 

Link to comment
Share on other sites

On 24/8/2023 at 4:49 ΜΜ, kalogran11 said:

Δεν είχε σήμα ούτε φωνή ούτε data 

Το πήγε στην αντιπροσωπεία και του είπαν ότι έχει κάποια πλακέτα χαλασμένη και πρέπει να το δώσει πίσω στο μαγαζί που το αγόρασε για αντικατάσταση. 

Κάπου εδω στο φόρουμ το διάβασα  μπορεί να είναι και σε άλλο μοντέλο της Xiaomi . Το θέμα είναι ότι εάν σου τύχει η στραβή το σίγουρο είναι οτι μένεις απο τηλέφωνο για 1-2 μήνες 

Τελικά το δικό μου θεματάκι λύθηκε με μία επαναφορά ρυθμίσεων δικτύου. 

Σίγουρα μπορεί να σου τύχει στραβή. Εγώ το έχω πάρει απόφαση ότι από εγγύηση δεν περιμένω το οτιδήποτε. Και πήρα το κινητό από jmc με αυτό το σκεπτικό. Κι αν χαλάσει, παίρνεις άλλο. 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πρόβλημα είναι μεμονωμένο ή είναι στάνταρ πρόβλημα του κινητού; Γιατί είμαι σε διαδικασία αγοράς του

Link to comment
Share on other sites

για κάθε ένα από τα xiaomi που είχα ποτέ, απ το hongmi μέχρι αυτό το 12 pro, στην αρχή εδώ διάβαζες για περίεργα προβλήματα που φυσικά ποτέ δεν επιβεβαιώθηκαν (για hardware μιλάω), και όλα πούλησαν τρελά κι ακόμα δουλεύουν τα περισσότερα(τα δικά μου όλα!)
φυσικά παρόμοια θα διαβάσετε και στις σελίδες για samsung κ.α
στο τέλος δεν μαθαίνουμε τι ακριβώς έγινε...

άποψή μου - παρακολουθώντας εδώ -  είναι ότι το 90% των προβλημάτων σχετίζονται με software, προβληματικά updates ή apps που αργά ή γρήγορα λύνονται
μια χαρά είναι το τηλέφωνο, πρέπει να δώσεις αρκετά περισσότερα για κάτι καλύτερο πιστεύω

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα.
Εχω το pro plus μόλις 4 ημέρες και απο την αρχή το κινητό μου κάνει ενα στιγμιαίο σπάσιμο κατα το scrolling της ιστοσελίδας π.χ. στο thetoc.gr (μάλλον λόγω των διαφημίσεων γιατι με adblock δεν εχω τετοιο φαινομενο) , αλλά επιπλέον κάνει και κάποιο μικροκόλλημα κατα την αναπαραγωγή βιντεο , σαν να παγώνει η εικόνα και συνεχίζει να παίζει μονο ο ήχος-μετά απο 3 δευτερόλεπτα στρώνει.
Εχει τύχει σε άλλον κάτι τέτοιο?Φοβάμαι οτι θα το πάω στο service και θα μου πουν οτι δεν εχει τίποτα η συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το pro 5g και η κόρη μου το 4g. Και τα 2 δουλεύουν άψογα. Κανένα κόλλημα και κανένα πρόβλημα. Έκανα δοκιμές στο thetoc και δεν κάνει κόλλημα στο scroll . Ούτε στην αναπαραγωγή βίντεο. 

Δεν δοκιμάζεις να του κάνεις μια επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις να δεις τι θα κάνει; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ενδιαφέρομαι για το readminote 12 pro η το 12 pro+ στο 4κ βίντεο από σταθεροποίηση τι λέει?τώρα έχω το poco x3 nfc και κάτι κάνει ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, aplos73 said:

Εγώ έχω το pro 5g και η κόρη μου το 4g. Και τα 2 δουλεύουν άψογα. Κανένα κόλλημα και κανένα πρόβλημα. Έκανα δοκιμές στο thetoc και δεν κάνει κόλλημα στο scroll . Ούτε στην αναπαραγωγή βίντεο. 

Δεν δοκιμάζεις να του κάνεις μια επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις να δεις τι θα κάνει; 

Το εκανε εξαρχής αυτο που περιγράφω.

Για αρχή εκανα ενα update στο android 13 και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα. Αγόρασα τον προηγούμενο μήνα το redmi note 12 pro plus, και παρατηρησα εδω και λιγο καιρο ότι σε νυχτερινές λήψεις (όταν βγάζω ανθρώπους) αριστερα της φωτογραφίας δημιουργείται μια λεπτη γκριζα γραμμή. Είχε κάποιος κάτι ανάλογο ή γνωρίζει κανεις τι μπορει να είναι? έχω ανεβασει και μια φωτογραφια να δειτε.. 😕 

372333367_200054146418387_2489885480835211675_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, aplos73 said:

Περίεργο. Εμενα στο pro 5g δεν το κάνει. Κάνε ένα reset στο camera app . Μπορεί να στρώσει.

Τα έκανα και τα 2 πάλι τα ίδια.. λες; Να μην κούμπωσε καλά η android 13 και να θέλει επαναφορά; Κατέβασα και μια άλλη εφαρμογή κάμερας και εκεί στην νυχτερινή λήψη δεν βγάζει την γραμμή..

Edited by john_vl
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω; Άβυσσος η ψυχή της xiaomi. Κανε μια επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις και μετα βλεπεις. Πιστεύω θα στρώσει. Λόγο του οτι με την άλλη εφαρμογή κάμερας δεν το κάνει. Εμείς πάντως 2 κινητά που έχουμε ( pro 5g , pro 4g ) δουλεύουν άψογα. Ειδικά το pro 4g λιώνει καθημερινά ( το χρησιμοποιεί η έφηβη κόρη μου οπότε καταλαβαίνεις ).  

Edited by aplos73
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, aplos73 said:

Τι να πω; Άβυσσος η ψυχή της xiaomi. Κανε μια επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις και μετα βλεπεις. Πιστεύω θα στρώσει. Λόγο του οτι με την άλλη εφαρμογή κάμερας δεν το κάνει. Εμείς πάντως 2 κινητά που έχουμε ( pro 5g , pro 4g ) δουλεύουν άψογα. Ειδικά το pro 4g λιώνει καθημερινά ( το χρησιμοποιεί η έφηβη κόρη μου οπότε καταλαβαίνεις ).  

Καλημερα. Εκανα και επαναφορα αλλα το προβλημα παρεμεινε, οποτε το πηγα χθες στο μαγαζι που το πηρα με την εγγυηση και το εδωσα στο service. θα ενημερωσω μολις το παραλαβω ωστε σε περιπτωση που καποιος εχει αντιστοιχο προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες και το πηγές στο service. Μάλλον hardware πρόβλημα θα έχει. Όταν μάθεις γράψε μας. Έτσι για να ξέρουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Υπάρχει κάπου η Ρύθμιση για smart cover στο Xiaomi redmi note 12 pro ? 

Στο note 5 που είχα παλιότερα υπήρχε, οπότε με την χρήση θήκης τύπου book όταν έκλεινε η θήκη έκλεινε και η οθόνη του κινητού.

Στο Xiaomi redmi note 12 pro δεν μπορώ να την βρω στις ρυθμίσεις. Την έχει εντοπίσει κανείς ιδιοκτήτης? 

Υπάρχει εναλλακτική λύση? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε stratosmgr . Έψαξα λίγο στο δικό μου αλλά δεν βρήκα τέτοια ρύθμιση για την οθόνη. Αν κάποιος άλλος ξέρει; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Κάτοχος redmi note 12 pro plus 5g 256 .

Έχει έρθει σε κανένα αναβάθμιση σε android 13;

Προς το παρόν έχω την 14.0.10.0 SMOEUXM.

Edited by tasosdimas
Link to comment
Share on other sites

Σε προηγούμενο ποστ αναφέρεται οτι αν αλλάξεις τη χώρα στις ρυθμισεις σε άλλη χώρα εκτος Ε.Ε. τότε σου βγάζει διαθεσιμη ανβάθμιση σε 13 . Εγω το έκανα και μετά την αναβάθμιση εχω θέμα με το bluetooth.Κολλάει , δεν αναγνωριζει συσκευες , δεν συνδέεται αυτόματα όπως πριν κτλ. Επιπλέον δεν ειδα κάποια σημαντική διαφορά με πριν στις ρυθμίσεις κτλ.

Αν θέλεις αποφυγε την αναβάθμιση γιατι μετα δεν ξαναγυρίζεις πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος και εγώ μια εβδομάδα περίπου, το 8/256 από Κωτσόβολο , με επιδότηση και εκατό ευρώ περίπου, θεώρησα πως είναι η πιο VFM επιλογή.

Αντικατέστησε το Α53 5G που είχα πάρει με άλλη επιδότηση πέρσι.

Σε ταχύτητα και εμπειρία χρήσης μιλάμε για τεράστια διαφορά υπέρ του Redmi.

Το σημαντικότερο όλων ήταν η λειτουργία με το android auto!
Ήθελα όλο αυτό το διάστημα να σπάσω απο τα νευρα μου το multimedia του αυτοκινήτου λόγω συνεχών αποσυνδέσεων και αστάθειας μια στην πλοήγηση, μια στις κλήσεις , κλπ

Που να πάει το μυαλό μου πως φταίει η μπαχαντελα της Samsung!!!!!!!

Με τούτο εδώ μέχρι να φορέσω την ζώνη και να ξεκινήσω το ξεπαρκαρισμα ...έχει συνδεθεί πλήρως σε Spotify, χάρτες κλπ και είναι πολύ πολύ πιο γρήγορο σε απόκριση στην οθόνη του multimedia.
Καμία αποσύνδεση μέχρι τωρα- μην το ματιασω - και δεν ζεσταίνεται καθόλου, το Α53 το έβαζα σε βάση στους αεραγωγούς για να το ψύχει το AC να μην λιώσει!

Αφήστε που ανακάλυψα πως...waze και κυρίως Sygic που έχω premium συνδρομή υποστηρίζουν το Android auto!
Στο Α53 δεν τα έβλεπε καθόλου!!!!!

Στα υπόλοιπα, η οθόνη του καλή , για το miui δεν λέω τίποτα καθώς είμαι fanboy από το...mi2 , αν και οι ευρωπαϊκές εκδόσεις πλέον δεν έχουν καμία σχέση σε εμφανισιακά κυρίως στοιχεία σε σχέση με τις Κινεζικές .

Η μπαταρία του μέχρι σήμερα δεν με έχει ενθουσιάσει αλλά με την γρήγορη φόρτιση δεν με απασχολεί -αλλη μεγάλη παπατζα της Samsung η αργή φόρτιση-

Στην κάμερα τώρα, που ενώ είχα διαβάσει τόσα θετικά και ήταν ένας από τους κύριους λόγους που το επέλεξα καθως και λόγω ois ,σε μια άμεση σύγκριση με το Α53 απογοητεύτηκα πολύ από πλευράς θορύβου , χρωμάτων , υπερεκθεσης να το πω σε φωτεινές πηγές , αποτύπωση σκιών κλπ.
Βέβαια αυτό δεν συμβαίνει πάντα και μάλλον έχει σχέση με το περιβάλλον φωτισμού;
Δεν μπορώ να το εξηγήσω.
Εξίσου κακό είναι και το βίντεο σε σχέση με το Α53 σε κάποιες συνθήκες και με πιο κακή σταθεροποίηση της εικόνας εν κινήσει.

Θηκουλα δεν έχω βρει καμία ακόμη της προκοπής, το Α53 είχε φοβερές επιλογές κυρίως της Spigen (Spigen Slim Armor Back Cover ,ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει ποτέ σε θήκη ever) ενώ για και για RN10 pro που είχα πριν από το Α53 είχε πολλές επιλογές, αυτό γιατί το σνομπαρουν έτσι;

Επίσης...
Είμαι στην 14.0.10.0 SMOEUXM και android 12 με ενημέρωση ασφάλειας 2023-05-01

Γιατί;;;;;

Edit: είδα πιο πάνω που αναφερθηκε μια επιλογή που έχει "λήψη πακέτου" το έκανα και κατεβάζει τώρα κάποια αναβάθμιση.

Στάλθηκε από το 22101316G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk











Τελικά δεν προχώρησε σε νέα έκδοση, μάλλον ξανακατεβασε και πέρασε την προηγούμενη με αυτό τον τρόπο.

Περίεργο που δεν εμφανίζει νέα και μάλιστα όταν αφορά το android 13 , μήπως ξέρουν κάτι καλύτερο οι developers;
Εμφανίστηκαν θέματα και σταμάτησαν την προώθηση και θα δώσουν πάλι κάποια νέα που θα την πάρει και το δικό μου;

Τέλος πάντων, ότι δουλεύει σωστά δεν το χαλάμε οπότε θα περιμένω να δω.

Στάλθηκε από το 22101316G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

υπάρχουν πολλές...
εγώ θα σου συστηνα την παρακάτω:
https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/dev-hasli/f/dl14
βάλε και το config file για το redmi note 12 pro 
Το config file σε ποιον φάκελο που θα φτιάξουμε στο κεντρικό root της συσκευής το βάζουμε;

Ο developer γράφει το παρακάτω
The configs folder for this version should be created at /LMC8.4/, in the root of your internal storage.

Δηλαδή φτιάχνω φάκελο με όνομα LMC8.4 και βάζω το xml μέσα;

Οι γενικές οδηγίες για την GCAM που και εγώ θυμάμαι από παλιά είναι αυτές για τον φάκελο που πρέπει να μπει το xml αρχείο.

Config files are stored inside a folder, which needs to be created manually using a file manager or automatically by saving your config:

GCam 8.x: /GCam/Configs8



Στάλθηκε από το 22101316G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...