Jump to content

OnePlus Nord 3


tamp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 156
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα σε όλους. Νέος στο χώρο του one plus, έχω κάποιες απορίες που δεν μπορώ να τις βρω μόνος μου. 

1. Μπορούμε να αλλάξουμε τον ηχώ για το ξυπνητήρι? 

2. Όταν κάνω αντιγραφή των αρχείων από το κινητό στο λαπτοπ μου γράφει ότι ο χώρος δεν επαρκεί και δεν μου τα αντιγράφει. 

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα τη γνώμη σας. Σκέφτομαι να κάνω μετάβαση από το realme gt neo 2 στο Nord 3. Δε μπορώ να πω ότι δεν είμαι ευχαριστημένος από τη συσκευή μου μέχρι τώρα απλώς έχω αρχίσει να αντιμετωπίζω πρόβλημα με το χωρο αποθήκευσης (έχω 128 GB). Επίσης θα ήθελα λίγο καλύτερη κάμερα κάποιες φορές ειδικά όταν τραβάω φωτογραφίες γρήγορες όπως πχ το παιδί μου. Δεδομένου ότι δεν υπάρχει μεγάλο budget και το Nord 3 16/256 βγαίνει με τιμολόγιο στα 350 περίπου θεωρείτε ότι αξίζει; Ειδικά για την κάμερα ρωτάω.  Από επεξεργαστή θεωρώ ότι θ ειμαι οκ είναι αρκετά δυνατός αυτός που φοράει 

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα χρήματα, ξεκάθαρα αξίζει, δεν έχω ψάξει συγκριτικά με το GT Neo 2 αν είναι καλύτερο σε θέμα κάμερας, από δοκιμές και σχόλια πάντως που έχω στα υπόψιν, το Nord 3 είναι μια πολύ καλή επιλογή, αρκετά ολοκληρωμένη χωρίς ελλείψεις, ειδικά στα χρήματα που πρόκειται να το αγοράσεις, αξίζει και με το παραπάνω....

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, tsimisde said:

Σε αυτά τα χρήματα, ξεκάθαρα αξίζει, δεν έχω ψάξει συγκριτικά με το GT Neo 2 αν είναι καλύτερο σε θέμα κάμερας, από δοκιμές και σχόλια πάντως που έχω στα υπόψιν, το Nord 3 είναι μια πολύ καλή επιλογή, αρκετά ολοκληρωμένη χωρίς ελλείψεις, ειδικά στα χρήματα που πρόκειται να το αγοράσεις, αξίζει και με το παραπάνω....

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Θεωρώ πως είναι καλύτερο σε κάμερα. Το Nord έχει ένα καλό Sony αισθητήρα με ois ενώ το gt neo 2 έναν Samsung χωρίς ois. Το σκέφτομαι βέβαια γιατί όπως είπα δεν έχω ουσιαστικό παράπονο από τη συσκευή. Απλά έχω και πολλές εφαρμογές λόγω δουλειάς και έχουν αρχίσει να γεμίζουν τα 128....

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, μετα την αναβαθμιση σε 14 πολλες φορες οταν παταω το δαχτυλικο αποτυπωμα για να ανοιξει το τηλεφωνο πατιεται και ανοιγει και η εφαρμογη που βρισκεται στο κατω κατω μερος στο κεντρο της οθονης. Το εχει παρατηρησει και καποιος αλλος;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς όσους χρησιμοποιούν bluetooth ακουστικά: ακούτε τον ήχο τερματισμού κλήσης από τα ασύρματα ακουστικά;

Στο δικό μου δε τον ακούω κι αναρωτιέμαι αν φταίνε τα QCY ή το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Από πλευράς εγγύησης και υποστήριξης τι γίνεται με αγορά από skroutzομάγαζα (παραεισαγωγές) ; 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μου ήρθε χθες προερχόμενος από oneplus 8t, ο μόνος λόγος που το αποχωρηστηκα μετά από 2 χρόνια και κάτι μήνες ήταν η μπαταρία του

Στα του nord τώρα, καλό φαίνεται αλλά ο λόγος που έφυγα από το 8t δεν φαίνεται να με δικαιώνει στο nord 3. Σίγουρα είναι καλύτερα από ότι ήταν στο 8t διετίας αλλά δεν ειναι όπως ήταν στην αρχή το 8t

Ίσως επειδή είναι ακόμη αρχή, να κάνει κάποιους κύκλους η μπαταρία, μοτίβα εκμάθησης κτλ. Θα του δώσω καμιά εβδομάδα και θα επανέλθω 

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Γενικά η μπαταρία στο nord 3 από ότι ακούω όσους το έχουν είναι άθλια, τώρα φταίει ο επεξεργαστής mediatek φταίει το λογισμικό δεν ξέρω, αν καινούργια η μπαταρία είναι χάλια φαντάσου τι θα είναι σε λίγο καιρό. 

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, chios said:

Γενικά η μπαταρία στο nord 3 από ότι ακούω όσους το έχουν είναι άθλια, τώρα φταίει ο επεξεργαστής mediatek φταίει το λογισμικό δεν ξέρω, αν καινούργια η μπαταρία είναι χάλια φαντάσου τι θα είναι σε λίγο καιρό. 

Εγώ έχω διαβάσει ανάμεικτα σχόλια και θετικά reviews. Επειδή δεν παίζω παιχνίδια προτίμησα να μείνω στα θετικά reviews αλλά μάλλον μάπα το καρπούζι. Ιδωμεν

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω προσωπικά εμπειρία με το εν λόγω κινητό, θαρρώ είναι λόγω επεξεργαστή. Όντας κάτοχος του Redmi Note 13 Pro Plus το οποίο επίσης φορά τσιπακι Mediatek, ναι, σε επιδόσεις φυσάει και δεν κολλάει πουθενά, έχει αντίκτυπο στην αυτονομία όμως. Δεν είναι εντελώς χάλι η μπαταρία, με μια φόρτιση, βγάζει μια μέρα, για το Nord 3 βέβαια δεν ξέρω τι ισχύει, έχω διαβάσει όμως αρκετά παράπονα για την αυτονομία.

Δεν ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει αλλά, σίγουρα παίζουν ρόλο οι επιδόσεις, ναι μεν κινητό τούμπανο σε επιδόσεις, δεν κολλάει πουθενά, η κατανάλωση ενέργειας όμως, είναι στα ύψη, προκειμένου να καλυφθούν οι ανάγκες των επιδόσεων επομένως, χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία με το Nord 3 (παρολίγο να είχα, σκεφτόμουν να το αγοράσω αλλά, τα διάφορα σχόλια περί αυτονομίας με απέτρεψαν, κυρίως όμως η ποιότητα κατασκευής δεν με έπεισε, για τα χρήματα αυτά, περίμενα κάτι παραπάνω), πιστεύω λόγω των επιδόσεων, θυσιάζεται η αυτονομία, δε νομίζω να είναι θέμα λογισμικού καθώς και με το απόκτημα μου, στο θέμα της αυτονομίας χωρίς να έχω παράπονο, πιστεύω ότι θα μπορούσε να είναι ελαφρώς καλύτερη. Παρόλο που έχει διαφορετικό λογισμικό, έχει επεξεργαστή της ίδιας εταιρείας και μάλλον έχει να κάνει με αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

On 1/2/2024 at 6:24 ΠΜ, alnotas said:

Είμαι ο μόνος κολλημένος στην 13.1;

ήρθε, το κινητό είναι μια χαρά, ευτυχής κάτοχος απο τον Οκτωβριο 2023, με χαλαλό gaming, social, e-mail, βγάζει επαρκώς 28-30 ώρες, ίσως το καλύτερο κινητό που έχει περάσει από τα χέρια μου και είναι αρκετά, από samsung και LG, μεχρι Motorolla και πάρα πάρα πολλά xiaomi

Edited by Eki1965
Link to comment
Share on other sites

Είμαι έτοιμος να πάρω το Nord 3 και ήθελα να ρωτήσω αν έχει λυθεί το θέμα με την άμεση κλήση. Είναι κάτι που χρησιμοποιώ πολύ και θα ήθελα να υπάρχει. 

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα σας, εχω την συσκευη 16/256 γυρω στους 6 μηνες, ολα καλα μονο που εχει ενα ενοχλητικο θεμα... Μου κανει αρκετες φορες την ημερα επανεκκινησεις χωρις λογο, συνηθω οταν μιλαω στο τηλεφωνο ή στο messenger ή στο viber.. Σαν να κολλαει λιγο κ κανει επανεκκινηση για να συνελθει.. Δεν χρησιμοποιω καποια βαρια εφαρμογη, νομιζω μονο σε αυτα τα 3...  Κατα τ αλλα δεν εχει κανενα προβλημα πουθενα κ πιστευω ειναι καποια ρυθμιση που πρεπει να γινει, δεν νομιζω να ειναι προβληματικη η συσκευη... 

αν εχει καποιος καποια ιδεα θα του ημουν υποχρεος, ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν "στέκει" το είναι κάποια ρύθμιση που πρέπει να γίνει εφόσον κάνει επανεκκινήσεις η συσκευή κάποιο πρόβλημα έχει.

Πάρε τα δεδομένα σου απο την συσκευή και κάνε επαναφορά εργοστασιακών και δες αν συνεχίζει το πρόβλημα. Αν ναι, πρέπει να τη στείλεις στο σέρβις.

 

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το έβγαλα κατά τις 11:00 από την πρίζα και είμαι στο 50% με 4 ώρες sot 🫨

Η αλήθεια είναι ότι την περισσότερη ημέρα ήμουν συνδεδεμένος σε wifi αλλά δε μπορώ να πιστέψω ότι έχει τόσο μεγάλη διαφορά. Βέβαια δε μπορώ να καταλάβω που αλλού μπορεί να οφείλεται ότι άλλες μέρες έχω 3 ώρες sot και μέχρι το βράδι έχει πεθάνει και σήμερα έχω αυτά τα νούμερα 

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Γενικά με το 5G η μπαταρία φεύγει γρηγορότερα, είναι γεγονός αλλά, αυτό που περιγράφεις, μου φαίνεται στα όρια του αφύσικου, ειδικά αυτό με τις 3 ώρες sot. Πιθανόν το τσιπ το οποίο προσφέρει υπεργρήγορες επιδόσεις, σε συνδυασμό με το λογισμικό, οδηγούν στο να αδειάζει η μπαταρία πιο γρήγορα. Επίσης, πολλές φορές, τυγχάνει να τρέχουν εφαρμογές στο παρασκήνιο, όχι απαραίτητα επειδή τις ξέχασες ανοιχτές, είναι κάποιες εφαρμογές που λειτουργούν στα κρυφά, κυρίως όσες κάνουν backup (πχ Google Photos, OneDrive) με το που συνδεεσαι σε WiFi.

Αλλά όχι, με τρεις ώρες οθόνης να ξεψυχά από μπαταρία, κάτι δεν πάει καλά, είπαμε να έχει διαφορά με το 5G αλλά και πάλι, διαφορά σε λογικά πλαίσια, όχι συντριπτική....

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, mivechris said:

Δεν "στέκει" το είναι κάποια ρύθμιση που πρέπει να γίνει εφόσον κάνει επανεκκινήσεις η συσκευή κάποιο πρόβλημα έχει.

Πάρε τα δεδομένα σου απο την συσκευή και κάνε επαναφορά εργοστασιακών και δες αν συνεχίζει το πρόβλημα. Αν ναι, πρέπει να τη στείλεις στο σέρβις.

 

Εχω την εντυπωση οτι το κανει μονο οταν εχω ανοιχτα τα data σε εξωτερικο χωρο δηλαδη, στο σπιτι με wifi δεν το εχει κανει ποτέ....

Ισως να παιζει κατι με το ιντερνετ απο δεδομενα, με το 5g... δεν ξερω

 

Edited by crespo_3
Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν υπερθερμαίνεται και ως ασφάλεια από το να καεί, κλείνει, όχι ότι είναι κάτι φυσιολογικό βέβαια. Υπερθέρμανση όχι λόγω εξωτερικής θερμοκρασίας, ίσως εκ των έσω,.λόγω του τσιπ που είναι ενεργοβορο. Πιθανόν κάτι μπορεί να γίνεται και με τον πομπό του 5G.

Είναι κάτι που το κάνει τώρα η το έκανε εξαρχής; Μήπως έγινε κάποιο update πρόσφατα η σε κάποια και έγινε εκεί καμιά στραβή; Εκτός αν έχεις καμιά ρύθμιση όπου να λειτουργούν παρασκηνιακά εφαρμογές ακόμα και με δεδομένα, ίσως εκεί κλαταρει, εφόσον όμως πρόκειται για τέρας επιδόσεων, αν ισχύει κάτι τέτοιο, είναι απλά αστείο....

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, tsimisde said:

Πιθανόν υπερθερμαίνεται και ως ασφάλεια από το να καεί, κλείνει, όχι ότι είναι κάτι φυσιολογικό βέβαια. Υπερθέρμανση όχι λόγω εξωτερικής θερμοκρασίας, ίσως εκ των έσω,.λόγω του τσιπ που είναι ενεργοβορο. Πιθανόν κάτι μπορεί να γίνεται και με τον πομπό του 5G.

Είναι κάτι που το κάνει τώρα η το έκανε εξαρχής; Μήπως έγινε κάποιο update πρόσφατα η σε κάποια και έγινε εκεί καμιά στραβή; Εκτός αν έχεις καμιά ρύθμιση όπου να λειτουργούν παρασκηνιακά εφαρμογές ακόμα και με δεδομένα, ίσως εκεί κλαταρει, εφόσον όμως πρόκειται για τέρας επιδόσεων, αν ισχύει κάτι τέτοιο, είναι απλά αστείο....

οταν το πιανω δεν ειναι ζεστο παντως, δεν τρεχω κ καμια βαρια εφαρμογη, ουτε παιχνιδια παιζω γενικοτερα... το κανει τους τελευταιους μηνες οχι εξ'αρχης, αυτο με το update το σκεφτηκα, εχω κανει ολες τις ενημερωσεις συστηματος που μου εχει βγαλει (το εκανε κ πριν την τελευταια ενημερωση ομως..)

Παρασκηνιακα λειτουργουν συνηθως η εφαρμογη για το xiaomiwatch, η μουσικη, το pdf reader κ ισως κ καποια αλλη που ξεχναω... αλλα κ παλι οχι παντα..

 

τις τελευταιες 2 μερες που δεν πολυβγηκα απ το σπιτι κ δεν χρησιμοποιησα πολυ τα data δεν μου το εκανε...

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν με την εφαρμογή του smartwatch κάτι γίνεται, ακόμα και το δικό μου τηλέφωνο που είναι Xiaomi, διαπιστώνω ότι μονίμως τρέχει στο παρασκήνιο και τρώει μπαταρία. Πιθανόν έχει να κάνει με το ποιες εφαρμογές έχεις να τρέχουν στο παρασκήνιο όταν έχεις δεδομένα ανοιχτά, πιθανόν εκεί κάπου να κρασάρει, όχι ότι είναι φυσιολογικό, κινητό με τέτοιες προδιαγραφές όπως του Nord 3 να τρώει τέτοια σκαλώματα.

Πιθανόν κάτι γίνεται με τον πομπό 5G που αναλαμβάνει και την κάλυψη δικτύου, ίσως εκεί γίνεται η δουλειά, φαίνεται για κάποιου είδους bug έτσι όπως το περιγράφεις, ειτε του hardware, είτε του software, εφόσον λες ότι τρώει κόλλημα και μετά επανεκκινεί, κάτι πιθανόν το δυσκολεύει.

Μήπως έχει γεμίσει η κοντεύει να γεμίσει ο αποθηκευτικός χώρος σου και δεν "αναπνέει" το κινητό; Και επίσης, αν ισχύει αυτό το σενάριο και έχεις επιλεγμένη την εικονική επέκταση μνήμης, επηρεάζει ένα παραπάνω γιατί η εικονική επέκταση της Ram, παίρνει κάτι από τον αποθηκευτικό χώρο. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...