Jump to content

Huawei Nova 11i


p_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, νέος κάτοχος εδώ και μια εβδομάδα του εν λόγω κινητού. 

Η συσκευή είναι εξαιρετική. 

Έχω όμως ένα θέμα, ότι δεν εμφανίζεται η ένδειξη 4g+, παρόλο που βρίσκομαι σε περιοχή με κάλυψη 4g+.

Η επίσημη απάντηση της Huawei είναι ότι το 4g+ είναι by default ενεργοποιημένο στη συσκευή, αλλά μπαίνει σε τέτοια λειτουργία μόνο όταν απαιτείται. 

Δείτε στο τέλος το σχετικό. 

Προς το παρόν δεν έχω κανένα πρόβλημα απολύτως με browsing, streaming κλπ, όμως μου κάνει εντύπωση αυτή η πολιτική που ακολουθούν. 

Εκτός και αν κάπου στο engineering mode είναι η επιλογή της συνάθροισης παρόχων, carrier aggregation δηλαδή. 

Όπως έχω διαβάσει όμως, σε όλες τις νέες συσκευές, δεν απαιτείται ο χρήστης να ανοίξει το 4g+.

Τι κάνουμε τώρα; 

Το αφήνουμε ως έχει ή πειραματιζομαστε με τις επιλογές προγραμματιστών; 

Η αλήθεια είναι ότι ψιλοφοβαμαι να μπω και να σκαλίζω εκεί. 

Σημειωτέον ότι η ίδια ακριβώς σιμ σε άλλες δύο συσκευές παίζει κανονικά με 4g+, άρα δεν είναι θέμα σιμ. 

 

Screenshot_20230606_153345.jpg

Screenshot_20230606_174313.jpg

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, p_k said:

Καλησπέρα, νέος κάτοχος εδώ και μια εβδομάδα του εν λόγω κινητού. 

Η συσκευή είναι εξαιρετική. 

Έχω όμως ένα θέμα, ότι δεν εμφανίζεται η ένδειξη 4g+, παρόλο που βρίσκομαι σε περιοχή με κάλυψη 4g+.

Η επίσημη απάντηση της Huawei είναι ότι το 4g+ είναι by default ενεργοποιημένο στη συσκευή, αλλά μπαίνει σε τέτοια λειτουργία μόνο όταν απαιτείται. 

Δείτε στο τέλος το σχετικό. 

Προς το παρόν δεν έχω κανένα πρόβλημα απολύτως με browsing, streaming κλπ, όμως μου κάνει εντύπωση αυτή η πολιτική που ακολουθούν. 

Εκτός και αν κάπου στο engineering mode είναι η επιλογή της συνάθροισης παρόχων, carrier aggregation δηλαδή. 

Όπως έχω διαβάσει όμως, σε όλες τις νέες συσκευές, δεν απαιτείται ο χρήστης να ανοίξει το 4g+.

Τι κάνουμε τώρα; 

Το αφήνουμε ως έχει ή πειραματιζομαστε με τις επιλογές προγραμματιστών; 

Η αλήθεια είναι ότι ψιλοφοβαμαι να μπω και να σκαλίζω εκεί. 

Σημειωτέον ότι η ίδια ακριβώς σιμ σε άλλες δύο συσκευές παίζει κανονικά με 4g+, άρα δεν είναι θέμα σιμ. 

 

Screenshot_20230606_153345.jpg

Screenshot_20230606_174313.jpg

Έχει πρπβλημα το λογισμικό. 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένω update. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο διακόπτης για το carrier aggregation έχει φύγει εδώ και πολλά χρονια(νομίζω υπήρχε στην εποχή του Mate 10 περίπου). Γενικά τα κινητά της HUAWEI, από την εμπειρία μου, κρατάνε το 4g+ πάντα ανοιχτό, ανεξαιρέτως κίνησης. Αυτό που λένε στο site τους δεν το έχω δει να συμβαίνει ποτέ.

Edited by George4770
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, George4770 said:

Ο διακόπτης για το carrier aggregation έχει φύγει εδώ και πολλά χρονια(νομίζω υπήρχε στην εποχή του Mate 10 περίπου). Γενικά τα κινητά της HUAWEI, από την εμπειρία μου, κρατάνε το 4g+ πάντα ανοιχτό, ανεξαιρέτως κίνησης. Αυτό που λένε στο site τους δεν το έχω δει να συμβαίνει ποτέ.

Σωστά, δεν υπάρχει τέτοιος διακόπτης.

Η ένδειξη στο κινητό στη status bar είναι σκέτο 4g ή 4g+ ;

Εμφανίζεται ο σταυρός φίλε μου;

Εν τω μεταξύ επικοινώνησα και σήμερα και συνεχίζουν να επιμένουν ότι το 4G + είναι ανοιχτό πάντοτε, αλλά ενεργοποιείται μόνο σε περιπτώσεις όπως τα προαναφερόμενα screenshots.

Όταν τους ρώτησα ποιες είναι αυτές οι περιπτώσεις και τους ανέφερα για παράδειγμα ότι κατεβάζω δοκιμαστικά μεγάλα αρχεία για να δω αν θα ανοίξει, μου είπαν ότι δεν μπορούν να γνωρίζουν πότε το κινητό αποφασίζει να γυρίσει σε 4G +...

Επίσης ο χθεσινός εκπρόσωπος στην εξυπηρέτηση πελατών επέμενε ότι πρέπει η σιμ να βρίσκεται στη θέση 1 του κινητού (το οποίο συμβαίνει στη δική μου περίπτωση), ο σημερινός όμως μου είπε ότι ανεξαρτήτως θέσης 1 ή 2 το 4G+ παίζει παντού.

Εν τέλει τους ζήτησα να μεταφέρουν σε αυτούς που πρέπει να μεταφέρουν το πρόβλημα, ελπίζοντας να το διορθώσουν σε επόμενο update.

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε όσα κινητά εχω εγώ δεν έχει σημασία η θέση της sim, αλλά ενδεχομένως σε ορισμένα μοντέλα να ισχύει. Το + θα έπρεπε να το δείχνει κανονικα. Στο μεταξύ, δοκίμασε και ενα άλλο κινητό να δεις αν δουλεύει κανονικά το δίκτυο. Καπως έτσι την είχα πατήσει κι εγώ πριν από αρκετά χρόνια. Ακριβώς όταν άλλαξα κινητό χάλασε το δίκτυο και εγώ νόμιζα πως έφταιγε η συσκευη. Πάντως να ξέρεις ότι λογικά με την υποστήριξη έτσι απομακρυσμενα για ένα τέτοιο ζήτημα, αφού δεν λύθηκε ως τώρα δεν θα βγάλεις άκρη. Ενδεχομένως να σου προτείνουν reset η να τους το στείλεις. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, George4770 said:

Σε όσα κινητά εχω εγώ δεν έχει σημασία η θέση της sim, αλλά ενδεχομένως σε ορισμένα μοντέλα να ισχύει. Το + θα έπρεπε να το δείχνει κανονικα. Στο μεταξύ, δοκίμασε και ενα άλλο κινητό να δεις αν δουλεύει κανονικά το δίκτυο. Καπως έτσι την είχα πατήσει κι εγώ πριν από αρκετά χρόνια. Ακριβώς όταν άλλαξα κινητό χάλασε το δίκτυο και εγώ νόμιζα πως έφταιγε η συσκευη. Πάντως να ξέρεις ότι λογικά με την υποστήριξη έτσι απομακρυσμενα για ένα τέτοιο ζήτημα, αφού δεν λύθηκε ως τώρα δεν θα βγάλεις άκρη. Ενδεχομένως να σου προτείνουν reset η να τους το στείλεις. 

Την ίδια ακριβώς κάρτα βάζω σε nokia x 10 και πιάνει κανονικά 4g+ και 5g.

Επομένως, δεν τίθεται θέμα κάρτας sim ή δικτύου.

Να δοκιμάσω επαναφορά, αν και δεν πιστεύω ότι θα κάνει κάτι.

Και βαριέμαι αφάνταστα να κάνω επαναφορά σε συσκευή λίγων ημερών.

Οι ίδιοι λένε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και έτσι λειτουργεί το κινητό.

Τους έστειλα πριν λίγο και mail, να δούμε τι θα μου απαντήσουν.

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, p_k said:

Την ίδια ακριβώς κάρτα βάζω σε nokia x 10 και πιάνει κανονικά 4g+ και 5g.

Επομένως, δεν τίθεται θέμα κάρτας sim ή δικτύου.

Να δοκιμάσω επαναφορά, αν και δεν πιστεύω ότι θα κάνει κάτι.

Και βαριέμαι αφάνταστα να κάνω επαναφορά σε συσκευή λίγων ημερών.

Οι ίδιοι λένε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και έτσι λειτουργεί το κινητό.

Τους έστειλα πριν λίγο και mail, να δούμε τι θα μου απαντήσουν.

Δοκίμασε και ενα netmonster στο Nokia για να είσαι σιγουρος(μερικοί καταστευαστες το κρατάνε το σύμβολο του 4g+ ακόμα και αν δεν είναι ανοιχτό σε ορισμένες περιπτώσεις). Για την επαναφορά έχει καλά backup tools για να μην παιδευτείς και πολύ. Κρατάει δεδομένα εφαρμογών, φωτογραφίες, ρυθμίσεις, την εμφάνιση του launcher κτλ. Απλά να ξέρεις ότι αν θέλεις να κάνεις backup σε NAS υποστηρίζει μόνο SMB1. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου που ασχολήθηκες, για να δούμε... 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία, έβαλα τη σιμ στο ΝΟΚΙΑ και παίζει κανονικά 4g+.

Ας το φτιάξουν σε update, θα περιμένω. 

Εκτός και αν ισχύει όντως ότι ενεργοποιειται σε απαιτητικές συνθήκες, τι να πω. 

Η συσκευή πάντως είναι φοβερή και σε ποιότητα κατασκευής και σε δυνατότητες για την τιμή της. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 7/6/2023 at 11:33 ΜΜ, p_k said:

Για την ιστορία, έβαλα τη σιμ στο ΝΟΚΙΑ και παίζει κανονικά 4g+.

Ας το φτιάξουν σε update, θα περιμένω. 

Εκτός και αν ισχύει όντως ότι ενεργοποιειται σε απαιτητικές συνθήκες, τι να πω. 

Η συσκευή πάντως είναι φοβερή και σε ποιότητα κατασκευής και σε δυνατότητες για την τιμή της. 

Αν βοηθάει σε Nova 9 SE , εβαλα μια SIM Vodafone (  WiFi On The Spot ) στην θέση 2 του κινητού και με το που αλλαξα το APN με λεκτικο internet , κατευθείαν 4G+ .

Firmware  EMUI 12.0.1.187

 

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου, όμως η σιμ που έχω στο Huawei και δεν έχει 4G+ η ίδια αν τη βάλω σε άλλη συσκευή το υποστηρίζει. Δηλαδή δεν είναι θέμα κάρτας σιμ.

Πάντως ευχαριστώ για τη βοήθεια, αν βρω τέτοια κάρτα θα το δοκιμάσω. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Nova 11i
  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

επανέρχομαι στο θέμα με το 4G + στη συγκεκριμένη συσκευή, για να καταθέσω τους προβληματισμούς μου.

Πρώτα από όλα όπως έχω προαναφέρει, το τηλέφωνο είναι εξαιρετικό σε όλα τα επίπεδα. Έχει φοβερές τεχνολογίες, όπως φόρτιση πολύ γρήγορη, τρομερή αναλογία οθόνης προς σώμα συσκευής, χορταστική υπέροχη οθόνη με ωραία χρώματα, είναι ταχύτατο, έχει εξαιρετικό πομποδέκτη και γενικά μία πάρα πολύ smooth και τέλεια εμπειρία χρήσης.

Όλα καλά, όμως δεν έχει 4G +...

Στο ίδιο δηλαδή σημείο του σπιτιού με αυτό το τηλέφωνο Θα πιάσω 15 έως 30 Mbps και με ενα τηλέφωνο που υποστηρίζει ca θα πιάσω 150, χονδρικά πάντα μιλώντας.

Έχω εξαντλήσει όλα τα μέσα που είχα στη διάθεσή μου, επικοινωνώντας τόσο με την Huawei όσο και με τον πάροχο τη Nova και όπως μου είπε πάρα πολύ σωστά ο φίλος μου @mixtri δεν είναι θέμα παρόχου, αλλά θέμα εταιρείας κατασκευής του κινητού δηλαδή θέμα της Huawei.

Οι ίδιοι βέβαια δεν το παραδέχονται και έτσι αυτή τη στιγμή έχω στην κατοχή μου ένα τέλειο τηλέφωνο που υπολείπεται όμως σε ταχύτητες ίντερνετ.

Επίσης έχω στην κατοχή μου ένα 5g τηλέφωνο,το Nokia X10 που κάθεται και θέλω να σας ρωτήσω...

Στη θέση μου τι θα χρησιμοποιούσατε ως δεύτερη συσκευή το Huawei ή το ΝΟΚΙΑ;

Η κύρια συσκευή μου είναι το poco M4 pro 5g.

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνει μόνο με ένα πάροχο, η nova πρέπει να ενημερώσει την Huawei ότι κάτι δε λειτουργεί σωστά με τη συσκευή στο δίκτυό της. Εγώ σε ανάλογη περίπτωση έκανα τον δίαυλο επικοινωνίας μεταξύ Huawei και 3 SE. Ήταν πολύ επίπονο και πάρα πολύ εκνευριστικό.

Αν είσαι οκ με τις ταχύτητες, το Huawei είναι καλύτερη συσκευή….

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Just now, mixtri said:

Αν το κάνει μόνο με ένα πάροχο, η nova πρέπει να ενημερώσει την Huawei ότι κάτι δε λειτουργεί σωστά με τη συσκευή στο δίκτυό της. Εγώ σε ανάλογη περίπτωση έκανα τον δίαυλο επικοινωνίας μεταξύ Huawei και 3 SE. Ήταν πολύ επίπονο και πάρα πολύ εκνευριστικό.

Αν είσαι οκ με τις ταχύτητες, το Huawei είναι καλύτερη συσκευή….

Μια χαρά είμαι, πολύ γρήγορα πάει κι έτσι

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...