Jump to content

[Επίσημο] Νokia 6600


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1) Το θέμα με το μήνυμα του Νοκια 6600 που κόβεται σε 2-3 επιμέρους μηνύματα έχει ως εξής:

 

- Οταν γράφουμε ένα μηνυμα με ελληνικούς χαρακτήρες και πατάμε στο τέλος αποστολή, πράγματι μας βγάζει ένα μηνυμα που μας προειδοποιεί ότι: "το μηνυμα περιέχει ειδικούς χαρακτήρες και θα χωριστεί σε 2 ή 3 επιμέρους μηνύματα". Οταν όμως μετά άφησα να γίνει η αποστολή πρός έναν φίλο μου που έχει sony Erickson t310 ,αυτός μου είπε ότι 'είδε' ΕΝΑ μήνυμα.

Εγώ πιστεύω ότι ο φίλος μου 'είδε' ΕΝΑ μηνυμα γιατί το κινητό του υποστηρίζει μηνύματα μεγάλου μήκους και μπορεί να ενώνει τα επιμέρους μηνύματα σε ένα.

Το ζήτημα όμως είναι αν εγώ χρεώθηκα 2 ή 3 μηνύματα !!!

 

(Υ.Γ.:Εχω την έκδοση v3.42.1 16-10-03 NHL-10)

 

 

2)Εχω κάνει τις ρυθμίσεις για vodafone live και MMS χειροκίνητα από το site της vodafone αλλά δεν βρήκα τις ρυθμίσεις για την περιήγηση στο web με τον browser opera. Οποιος έχει κάνει τις ρυθμίσεις ας μας βοηθήσει.

http://www.orestiadaNews.com

-------

παλαιότερα κινητά: Motorola StarTac 85, Motorola v3688, Nokia 5110, Nokia 8210, ,Siemens S25, Samsung s100, Nokia 8310, Panasonic GD87, Nokia 6600,sony ericsson w800i,sony ericsson K800i, samsung i900 omnia,Htc Desire

Link to comment
Share on other sites

TO PIRA KAI EGO TIN PARASKEYI TO TILEFONO!

PALI KALA POU IPARXI AUTO TO FORUM GIATI TO PROTO KINITO POU MOU DOSANE EIXE KAMENO PIXEL!

TO TILEFONO EINAI POLI KALO APO OLES TIS PLEURES!

THA ITHELA NA MATHO PIO MONTELO AKOUNTIKON KANI GIA TO 6600?

AMA PARO BT AKOUSTIKO THA MPORO NA AKOUO KAI MP3?

EUXARISTO!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον lsk1977

 

TO PIRA KAI EGO TIN PARASKEYI TO TILEFONO!

TO PROTO KINITO POU MOU DOSANE EIXE KAMENO PIXEL!

 

 

Καλημερα!

 

Καλοριζικο!!!

 

Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις πως μπορω να τσεκαρω αν υπαρχει καμενο (μακρια απο μας...) pixel?

Δεν εχω εντιπσει κατι,απλα ρωτω για να μην υπαρχει και το δω μετα απο πολλες μερες και δεν μου το αλλαζουν...

 

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

kserei kanenas an bgazei foto aytou poy se kalei ????????? h einai mikrografia???????

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

SakisTh, βάλε ίδιες ρυθμίσεις με το Live αλλά στο apn βάλε internet.vodafone.gr.

 

Σε επικοινωνία μου με την Ximplify, έλαβα το παρακάτω δυσάρεστο νέο!

Ximplify SeleQ is only compatible with Nokia 3650 and Nokia 7650. It has not been tested on the Nokia 6600. We strongly advise you NOT to install Ximplify SeleQ on your Nokia 6600 as it may cause some system error.

At the present time, we have no plans to release a version for Nokia 6600 yet.

:(

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Pira to til paraskevi,

 

to doulepsa to sabbatokiriako. Xtes to bradi to ebala na fortisei kai to proi pou sikothika den anoige... Eipa mipos den eixa balei kala to fortisti stin priza. Ksanadokimasa alla tipota. Emfanizotan to logo tis nokia alla anti na asprisei i othoni kai na bgalei endiski oti fortizei esbine meta...

Fusika kai den anoigei katholou. Piga loipon sigrou simera to proi kai perimeno apotelesmata...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ petran, αλλά στο apn των ρυθμίσεων είπες interet.vodafone.gr ή internet.vodafone.gr ?

http://www.orestiadaNews.com

-------

παλαιότερα κινητά: Motorola StarTac 85, Motorola v3688, Nokia 5110, Nokia 8210, ,Siemens S25, Samsung s100, Nokia 8310, Panasonic GD87, Nokia 6600,sony ericsson w800i,sony ericsson K800i, samsung i900 omnia,Htc Desire

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον lsk1977

 

TO PIRA KAI EGO TIN PARASKEYI TO TILEFONO!

PALI KALA POU IPARXI AUTO TO FORUM GIATI TO PROTO KINITO POU MOU DOSANE EIXE KAMENO PIXEL!

TO TILEFONO EINAI POLI KALO APO OLES TIS PLEURES!

THA ITHELA NA MATHO PIO MONTELO AKOUNTIKON KANI GIA TO 6600?

AMA PARO BT AKOUSTIKO THA MPORO NA AKOUO KAI MP3?

EUXARISTO!

 

 

Τα hands free που κανουν στο τηλεφωνο ειναι το hdc-5, hdb-5 και το hdd-1

Link to comment
Share on other sites

Ακούω από αρκετά μέλη του φόρουμ για καμμένα pixels στα νέα 6600.

 

Επίσης, διάβασα ότι μετά από επικοινωνία μέλους με την Nokia - Alpha Copy, του είπαν ότι περιμένουν κάποιο καλώδιο για να αντιμετωπίσουν το πρόβλημα.

 

Επ' αυτού έχω να πω τα εξής:

 

- Το καμμένο pixel είναι κατασκευαστικό ελλάτωμα και ΔΕΝ επισκευάζεται. Εκτός αν μιλάμε για αντικατάσταση οθόνης.

 

- Επίσης, δεν είναι κάτι τραγικό! Οι πρώτες οθόνες LCD για PC ήταν γεμάτες από hot pixels. Απλά, η τεχνολογία προχώρησε, και σήμερα είναι κάτι σπάνιο.

 

- Στις ψηφ. φωτομηχανές, πολλές φορές υπάρχει καμμένο pixel στον αισθητήρα CCD (στο "film" των ψηφ. φωτομηχανών), με άμεσο αποτέλεσμα στην τελική φωτογραφία. Σε αυτές τις περιπτώσεις, τα service συνδέουν την μηχανή με έναν υπολογιστή, και τα καμμένα pixels γίνονται mapped out από το matrix του CCD. Η τιμή της φωτεινότητάς τους συμπεραίνεται από τα γειτονικά, υγιή pixels.

 

Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο με τις οθόνες των κινητών, καταλαβαίνετε ότι το πρόβλημα δεν διορθώνεται, αλλά παρακάμπτεται...

Δική σας επιλογή, λοιπόν, αν αξίζει τον κόπο να εμπιστευθείτε το νέο σας μηχάνημα στο service, για κάτι το οποίο δεν έχει άμεσες επιπτώσεις στην λειτουργία και χρήση του κινητού σας.

Αν μπορείτε, ζητήστε καλύτερα αντικατάσταση από το κατάστημα εκείνη τη στιγμή.

 

Χαρείτε το νέο σας υπέροχο κινητό, και όπως διάβασα σε κάποιο service μοτοσυκλετών Yamaha: "μην σκάτε για μικροπράγματα, γιατί όλα είναι μικροπράγματα!"

 

(αν κάνω λάθος, θα χαρώ να με διορθώσετε!)

 

Φιλικά,

Γιώργος.

Don't think you are, know you are...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον COCOMAT

 

Καλημερα!

 

Καλοριζικο!!!

 

Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις πως μπορω να τσεκαρω αν υπαρχει καμενο (μακρια απο μας...) pixel?

Δεν εχω εντιπσει κατι,απλα ρωτω για να μην υπαρχει και το δω μετα απο πολλες μερες και δεν μου το αλλαζουν...

 

φιλικα

 

pigene na bgalis mia foto kai bale to xeri sou stin camera etsi oste na sou dixni mauro stin othoni.

an paratirisis kanena pixel pou na exi alo xromo ektos tou maurou (kokkino) tote iparxi kameno pixel! ;)

Link to comment
Share on other sites

hi iparxei mipos kaneis pou na xei allaksei themes sto kinito?re paidia to kinito einai kalo apla tha xreiastei mai anabathmisi na strosei an ki apo oti akousa isos to thema me ta minimata na min apokatastathei kai na meinei me 70 grammata pantos pisteuo na diorthothei

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον SakisTh

 

Ευχαριστώ petran, αλλά στο apn των ρυθμίσεων είπες interet.vodafone.gr ή internet.vodafone.gr ?

 

Προφανώς ήταν τυπογραφικό λάθος, είναι : internet.vodafone.gr !

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

paidia egatestisa to image plus moli ftiakso mia eikona kai pao na ti soso mou leei activation code ti mporo na kano gi auto?mia apantisi psl

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Telika to pira kai ego simera!!Einai telio :)To exo kai fortizei tora!!

Σαν θα πεθάνω βάλτε μου,το κινητό στ'αυτάκι,για να μιλάω στα βαθιά με κανα πιπινάκι!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3 KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον mitsos

 

Wirelessly posted (Nokia 3650: Nokia3650/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Paidia akousa pws se 15meres tha pesei h timh tou?Ginetai na symvei kati tetoio? :confused:

 

 

Ολα ειναι πιθανα. Και ειναι λογικο μετα απο ενα διαστημα να πεσει η τιμη οχι μονο του συγκεκριμενου , αλλα αυτο συμβαινει με ολα τα τηλεφωνα.

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Μπορεί σας παρακαλώ να μου πει κάποιος πώς μπορώ να αλλάξω το λογότυπο στο 6600;

(Έχω ήδη κατεβάσει και σώσει στο τηλέφωνο ένα λογότυπο).

Ευχαριστώ ;)

Αννη
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia 3650: Nokia3650/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την aangel

Καλησπέρα σε όλους!

Μπορεί σας παρακαλώ να μου πει κάποιος πώς μπορώ να αλλάξω το λογότυπο στο 6600;

(Έχω ήδη κατεβάσει και σώσει στο τηλέφωνο ένα λογότυπο).

Ευχαριστώ ;)

 

Me to seleq! Pas kai vriskeis tin eikona pou thes,patas file /set as operator logo,kanei restart kai eisai ok! :)

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή δεν έχει κυκλοφορήσει στην Ελλάδα , και θα είναι διαθέσμη στο τέλος του μήνα!!!!!! Αυτή είναι η επίσημη απάντηση της vodafone και της alpha copy της Ρόδου..... ΕΛΕΟΣ πια. Ξέρει κανείς αν υπάρχει η συσκευή διαθέσιμη σε κάποιο κατάστημα στη Ρόδο?
Link to comment
Share on other sites

Νεότερα σχετικά με MMS στο 6600 και Cosmote:

 

Μέσω τρίτου, έμαθα "εκ των έσω" ότι ως το τέλος αυτής της εβδομάδας θα λειτουργούν στο 6600. Απ' ότι κατάλαβα θα στήσουν τον MMS proxy στο ίδιο IP που ήταν το MMS gateway.

 

Είδωμεν...

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον ταξιδιωτης22

 

paidia egatestisa to image plus moli ftiakso mia eikona kai pao na ti soso mou leei activation code ti mporo na kano gi auto?mia apantisi psl

 

ΚΟΙΤΑΞΕ καμια full εκδοση :cool: αν δεν πιανει παλι πηγαινε σε καμια παλιοτερη εκδοση το τελευταιο εκανα εγω ...... εγω τωρα εχω το camera fx το οποιο διαθετει και επεξεργασια εικονας πολυ καλη για κινητο τηλ βεβαια
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον eye

 

Ακούω από αρκετά μέλη του φόρουμ για καμμένα pixels στα νέα 6600.

 

Επίσης, διάβασα ότι μετά από επικοινωνία μέλους με την Nokia - Alpha Copy, του είπαν ότι περιμένουν κάποιο καλώδιο για να αντιμετωπίσουν το πρόβλημα.

 

Επ' αυτού έχω να πω τα εξής:

 

- Το καμμένο pixel είναι κατασκευαστικό ελλάτωμα και ΔΕΝ επισκευάζεται. Εκτός αν μιλάμε για αντικατάσταση οθόνης.

 

- Επίσης, δεν είναι κάτι τραγικό! Οι πρώτες οθόνες LCD για PC ήταν γεμάτες από hot pixels. Απλά, η τεχνολογία προχώρησε, και σήμερα είναι κάτι σπάνιο.

 

- Στις ψηφ. φωτομηχανές, πολλές φορές υπάρχει καμμένο pixel στον αισθητήρα CCD (στο "film" των ψηφ. φωτομηχανών), με άμεσο αποτέλεσμα στην τελική φωτογραφία. Σε αυτές τις περιπτώσεις, τα service συνδέουν την μηχανή με έναν υπολογιστή, και τα καμμένα pixels γίνονται mapped out από το matrix του CCD. Η τιμή της φωτεινότητάς τους συμπεραίνεται από τα γειτονικά, υγιή pixels.

 

Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο με τις οθόνες των κινητών, καταλαβαίνετε ότι το πρόβλημα δεν διορθώνεται, αλλά παρακάμπτεται...

Δική σας επιλογή, λοιπόν, αν αξίζει τον κόπο να εμπιστευθείτε το νέο σας μηχάνημα στο service, για κάτι το οποίο δεν έχει άμεσες επιπτώσεις στην λειτουργία και χρήση του κινητού σας.

Αν μπορείτε, ζητήστε καλύτερα αντικατάσταση από το κατάστημα εκείνη τη στιγμή.

 

Χαρείτε το νέο σας υπέροχο κινητό, και όπως διάβασα σε κάποιο service μοτοσυκλετών Yamaha: "μην σκάτε για μικροπράγματα, γιατί όλα είναι μικροπράγματα!"

 

(αν κάνω λάθος, θα χαρώ να με διορθώσετε!)

 

Φιλικά,

Γιώργος.

 

Ολόσωστες οι πληροφορίες που παρέθεσες.Αλλά το πρόβλημα είναι ότι δίνεις αρκετά λεφτά για να πάρεις μια συσκευή και αν μη τι άλλο έχεις την απαίτηση να δουλεύει υποδειγματικά. Πολύ σωστά προτείνεις οι φίλοι μας να απαιτήσουν αντικατάσταση.Εγώ αυτό θα έκανα.Ας επιβαρυνθεί η Nokia τις αστοχίες των υλικών τις και όχι εμείς.

http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον delis7

 

apla prepi na metaferis to arxio sto root directory tis mmc E:

meta anixe ton emulator kai vouala!!!! :) :)

enjoy :cool:

 

delis alo mia voithia!!!...lipon POS TO VAZIS STO MMC ROOT E????? se parakalo na min eimai poli annoying... step by step an poris!..i'm beggin!!! alazis to onoma to file?..use win rar????...ti? otan prospathisa na to peraso apo to infrared sto n 6600 lei oti den mpori, prepi na alakso to onoma se alo file??? HELP HELP HELP!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...