Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6230i


andr3as
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ego eho kai to 6230 kai 6230i!!! To 6230 einai poli brosta kai propantos trouble free. Oute kolimata sto bluetooth, oute hamili entasi, kai propantos poli grigoro. Sto 6230i mono h klepsidra lipi!!!. Den me endiaferoun oi kameres, mia kai den stelno MMS. An thelo photografies as einai kala h psifiaki mou mihani.
:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

...αν θυμαμαι καλα το 6230 δεν παιρνει mp3s ως ηχους κλησης και μηνυματων, σωστα?

 

mp3 για ήχους κλήσης παίρνει κανονικά το 6230..

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα να φτιάξω αυτό το topic ώστε να γράφουμε μαζεμένα ποια προβλήματα συναντάμε σε κάθε έκδοση Firmware του 6230i. Έτσι για να ξέρουμε τι μας γίνεται και για να τα βλέπουν και οι ειδικοί μήπως και τα διωρθώνουν!!! Λοιπόν κάνω την αρχή...

 

Για την 3.23 έχω τα εξής:

1.Δεν γίνεται η εισαγωγή MIDI σε MMS

2.Δεν γίνεται αναπαραγωγή MP4

3.Είναι αδύνατη η μαζική διαγραφή αναφορών

4.Κολλήματα στην δημιουργία μηνύματος και επανακίνηση(μερικές φορές)

5.Η ένταση ήχου στις εισερχόμενες κλήσεις και μηνύματα δεν ξεκινάει από το μέγιστο επίπεδο, παρόλο που έχει ρυθμιστεί στο "Συνεχής" και όχι στο "Αυξανόμενη Ένταση" (για όσους αυτό θεωρείτε πρόβλημα)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερεεεςςςς!Πρωτη φορα επιασα το τηλεφωνο χθες στα χερια μου(το πηρε ενας φιλος)κι επαθα την πλακα μου.Ειληκρινα μπηκα σε μεγαλες σκεψεις να δωσω το 6260 και να παρω αυτο.Εσεις τι λετε?Ο μονος λογος παντως που χρησιμοποιω τα προγραμματα του 6260 ειναι επειδη ξεκλειδωνουν midi και τα στελνουν.Υπαρχει κατι αντιστοιχο στο 6230i?
ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

H τελευταία έκδοση του firmware είναι η 3.30

 

1. Νομίζω πως το θέμα τα midi να μην μπαίνουν στα ΜΜS είναι πάγια πολιτική της ΝΟΚΙΑ το τελευταίο διάστημα και φυσικά αποκλείει σχεδόν την χρήση μελωδίας από τα ΜΜS, καθότι τα midi είναι αρχείο γενικής αποδοχής των κινητών και οτιδήποτε άλλο μπορεί να μην υποστηρίζεται από αρκετά άλλα κινητά.....

 

3. Αυτό δυστυχώς δεν έχει διορθωθεί ούτε στην 3.30... :(

 

4. Αυτό είναι και το πιό σπαστικό και δυστυχώς συμβαίνει αρκετά ταχτικά και στην 3.30.... :(

 

Έχετε ακούσει τίποτα για το πότε κυκλοφορεί το επόμενο F/W ;; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!!!

Αν μπορείτε βοηθείστε με γιατί έχω φρικάρει.

Έχω βάλει στο 6230i το USB Data Suite καλώδιο της Mobile Action και αφού εγκατέστησα τους κατάλληλους drivers κάθε φορά που συνδέω το καλώδιο στον υπολογιστή μου βγάζει ο υπολογιστής την γνωστή μπλε οθόνη και κάνει restart.

Πού οφείλεται αυτό;Υπάρχει λύση;

 

Το δεύτερο πρόβλημα μου είναι πως επειδή μου το στείλανε από εξωτερικό το κινητό δεν έχει ελληνικά.

Πώς μπορώ να βάλω;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο πρόβλημα μου είναι πως επειδή μου το στείλανε από εξωτερικό το κινητό δεν έχει ελληνικά.

Πώς μπορώ να βάλω;

 

Ευχαριστώ.

 

auto pou mporeis na kaneis, einai na to pas gia firmware update stin nokia, to sigouro einai pws den 8a asxoli8oun an einai apeksw to kinito... dld sto firmware update 8a sou perasoun ta ellinika sigoura. to provlima de, einai oti dystixws den exei vgei firmware update akomi, dld den exoun kati neotero na sou perasoun kai fhmologite pio panw oti 8a kikloforisei apo 17 iouli , opote an ali8euei , upomoni... gegonos einai oti to xreiazese sigoura mias kai uparxoun arketa psiloprovlimatakia pou xrhzoun anagi apo update...

 

oso anafora to prwto provlima sou, den 8a empisteuomoun stin prokeimeni periptosi kati , mh nokia, ektos an prokeite gia asyrmati sindesi mesw BT, h IRDA. kalutera isws na pernages drivers tis nokia, xwris omws na to exw psaksei gia na sou pw me veveotita.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

'**FIX for Ascending ring bug when 'Ringing' selected**' Hi everyone, I was having a problem with my ringtone playing as if the ascending setting was set even when it was not ( it was set to ringing ). My ringtones and theme were on my memory card and *not* on the phone. As soon as I moved the mp3 ringtone to the phone memory ( the 'tones' folder ) and the theme ( to the 'themes' folder ) and restarted the phone it all works fine. (I mention themes because sometimes ringtones are embedded in theme files) I am running version 3.30 of the firmware. I hope this helps some of you with this problem until Nokia can release a proper fix for it.

 

h kai auto...

 

Hi all!! I know what is the problem with ascending rington!Here is the solution: When you bought the phone on MMC Card was 2 mp3 files: 1.Tears For Fears - - 00 - Closest Thing To Heaven 2.Tears For Fears - - 00 - Secret World If you delete/rename these files the phone will ascends!!! COPY BACK THESE FILES TO:Phone/Gallery/Music files, and the phone will works again!! FIX from CORTHEZZ (Slovakia,Galanta)

 

as ta dokimasei kapoios mpas kai vroume mia prosorini akri... to prwto pantos exei mia vasi, giati mallon epiase se mena

 

exw 3.30, k ringtone black eyed peas - dont phunk with my heart, to intro, peripou 800 kb.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

1. Νομίζω πως το θέμα τα midi να μην μπαίνουν στα ΜΜS είναι πάγια πολιτική της ΝΟΚΙΑ το τελευταίο διάστημα και φυσικά αποκλείει σχεδόν την χρήση μελωδίας από τα ΜΜS, καθότι τα midi είναι αρχείο γενικής αποδοχής των κινητών και οτιδήποτε άλλο μπορεί να μην υποστηρίζεται από αρκετά άλλα κινητά.....

 

Κακώς τότε, που στις οδηγίες χρήσης του κινητού, αναφέρει ότι στα MMS μπορείς να προσθέσεις MIDI :mad: :mad: :mad:

 

 

Έχετε ακούσει τίποτα για το πότε κυκλοφορεί το επόμενο F/W ;; :worry:

 

Κάπου στο Forum διάβασα ότι θα βγει στις 15/7.

Link to comment
Share on other sites

h kai auto...

 

 

 

as ta dokimasei kapoios mpas kai vroume mia prosorini akri... to prwto pantos exei mia vasi, giati mallon epiase se mena

 

exw 3.30, k ringtone black eyed peas - dont phunk with my heart, to intro, peripou 800 kb.

 

Προσωπικά τα έχω και τα δύο στην memory του τηλ. και έχω το γνωστό πρόβλημα

Το δεύτερο δεν το έκανα διότι το θεωρώ χαζομάρα να το κάνω και δεν θεωρώ ότι έχει να κάνει με την αυξομείωση του ήχου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι, όχι παιδιά, το κινητό είναι πραγματικά απαίσιο. Να μην το πάρει κανένας σας, είναι τραγικό, αφήστε εμάς τους λίγους αλλα καλους να το κοτσάρουμε και να χαιρόμαστε. (Όσο λιγότερη κυκλοφορία, τόσο περισσότερη εντύπωση κάνει ένα κινητό :) )

 

:X

Personal Website: http://www.kospol.gr

Android Greek Community: http://www.AndroidGreece.gr

BlogThis.gr http://www.blogthis.gr

 

Kostis_fx2 = Ventrix kata kosmon...

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτησουλα....

 

Το κινητο παιζει τα mp3s stereo μονο οταν χρησιμοποιουμε τα ακουστικα;

 

Χωρις τα ακουστικα τα παιζει μονοφωνικα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι κάνατε στις αρχικές φορτίσεις, αλλά στο δικό μου 6230i η μπαταρία κρατά μόλις 1,5 μέρα . Κυριολεκτικά ρουφάει την μπαταρία. Έχω την 3.30 αλλά δε νομίζω να άλλαξε κάτι στη συμπεριφορά της μπαταρίας.

 

Λέω να πάρω μια καινούργια (original φυσικά). Μπορείτε να μου πείτε πως πρέπει να γίνουν οι πρώτες φορτίσεις; Απ' ό,τι βλέπω οι γνώμες πολλές και δεν καταλήγουμε πουθενά...

 

Χρησιμοποιώ το κινητό για 10-15 λεπτά ομιλίας τη μέρα, 4-5 SMS, γύρω στα 10 λεπτά χρήση bluetooth και σχετικά αραιά ραδιόφωνο για 15-20 λεπτά.

 

Πάντως το λάθος έγινε στην αρχή και δεν μπορώ να βρω κάποιον έγκυρο οδηγό για τις πρώτες φορτίσεις της BL-5C. Αν μπορεί κάποιος ας δώσει τα φώτα του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι κάνατε στις αρχικές φορτίσεις, αλλά στο δικό μου 6230i η μπαταρία κρατά μόλις 1,5 μέρα . Κυριολεκτικά ρουφάει την μπαταρία. Έχω την 3.30 αλλά δε νομίζω να άλλαξε κάτι στη συμπεριφορά της μπαταρίας.

 

Λέω να πάρω μια καινούργια (original φυσικά). Μπορείτε να μου πείτε πως πρέπει να γίνουν οι πρώτες φορτίσεις; Απ' ό,τι βλέπω οι γνώμες πολλές και δεν καταλήγουμε πουθενά...

 

Χρησιμοποιώ το κινητό για 10-15 λεπτά ομιλίας τη μέρα, 4-5 SMS, γύρω στα 10 λεπτά χρήση bluetooth και σχετικά αραιά ραδιόφωνο για 15-20 λεπτά.

 

Πάντως το λάθος έγινε στην αρχή και δεν μπορώ να βρω κάποιον έγκυρο οδηγό για τις πρώτες φορτίσεις της BL-5C. Αν μπορεί κάποιος ας δώσει τα φώτα του.

Εγώ προσωπικά ποτέ δεν έχω τηρήσει αυτά που λέγονται για την πρώτη φόρτιση κλπ. Ολα τα κινητά που έχω πάρει, τα φόρτιζα όπως να'ναι, όποτε να'ναι και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Στην τελική η μπαταρία δεν είναι ακριβή, την αλλάζεις και τελείωσε.

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτησουλα....

 

Το κινητο παιζει τα mp3s stereo μονο οταν χρησιμοποιουμε τα ακουστικα;

 

Χωρις τα ακουστικα τα παιζει μονοφωνικα;

Nαι φυσικά ;)

 

Το κινητό κρατά τουλάχιστον 4-5 μέρες, εφόσον στρώσει η μπαταρία (μετα από μερικές φορτίσεις)- την νύχτα κλειστό με λογική χρήση. ;)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι? Πόσο έχει πάει η τιμή του? (Oχι με vodafone live)

Aξίζει να το πάρω για τα λεφτά του??

telika tha mas pei kaneis poia einai i timi tou?

:w00t: STERGIOS :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

telika tha mas pei kaneis poia einai i timi tou?

311 τελική απο e-shop. Πιστεύω φθηνότερα δεν θα το βρεις πουθενά. Υπάρχει βέβαια και το pixmania.fr που το έχει στα 305 ευρώ αλλα θέλει πιστωτική γι'αυτό δεν το ανέφερα.

Ti na balw twra edw.. den kserw!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οσοι έχετε cosmote με την 3.30 στέλνετε κανονικά mms; :worry:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,

Ισχυει και στο 6230i αυτο που γινεται στο 6230 με το playlist? (δηλαδη οτι βλεπει ολα τα mp3s - ακομα κι αυτα που ειναι κομμενα για ηχους κλησεων - και τα παιζει ολα χωρις να μπορεις να τα βγαλεις και να αφησεις μονο οσα θελεις, χωρις τη χρηση του Nokia PC Suite; )

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πιό πάνω αναφέρθηκε ότι αυτές τις ημέρες νομίζω ότι θα κυκλοφορήσει firmware update για το 6230i. Ξέρει σίγουρα κανείς να μας ενημερώσει? Θα διορθώσει και αυτό το πρόβλημα? Όταν κάνατε αναβάθμιση στην 3.30 σβήστηκαν οι επαφές κ.α. από το τηλ.? Ελπίζω να μην συμβεί αυτό στην καινούργια αναβάθμιση.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, θέλω τη βοήθειά σας! Θέλω να αποθηκεύσω κάπου τα MMS μου (ή σε άλλο τηλέφωνο ή στον υπολογιστή) ώστε να το πάω για αναβάθμηση και μετά να μεταφέρω τα MMS από ένα 6230 στο 6230i μου. Πώς μπορεί να γίνει αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πιό πάνω αναφέρθηκε ότι αυτές τις ημέρες νομίζω ότι θα κυκλοφορήσει firmware update για το 6230i. Ξέρει σίγουρα κανείς να μας ενημερώσει? Θα διορθώσει και αυτό το πρόβλημα? Όταν κάνατε αναβάθμιση στην 3.30 σβήστηκαν οι επαφές κ.α. από το τηλ.? Ελπίζω να μην συμβεί αυτό στην καινούργια αναβάθμιση.

να ρωτήσω...παλιότερα μου είχαν κάνει την αναβάθμιση σε 10 λεπτά...αυτό παίζει πια? ι το αφήνεις για βδομάδες???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...