Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6230i


andr3as
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτησω ρε παιδια...Με τις 256 τις mmc μπορεις κανονικα να βαλεις mp3 ως ringtone?Γιατι στο 6230 ελεγε οτι να δεν μπορουμε να βαλουμε mp3 ως rigntone σε καρτες ανω των 256ΜΒ!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ είχα πάρει μια 256άρα Transcend από το ΠΛΑΙΣΙΟ. Δυστυχώς παρουσιάζει προβλήματα και στο 6230 και στο 6230i. Συγκεκριμένα σε κάποια mp3 & aac πηδάει ή τα προσπερνάει τελείως. Δεν ξέρω όμως αν φταίει η κάρτα ή το κινητό. Θα περιμένω λίγο καιρό και θα πάρω μια 512 όταν φτηνήνουν κάπως

 

Επειδή και εγώ έχω MMC Transend 256ΜΒ, με ενδιαφέρει άμεσα αν υπάρχουν προβλήματα με την κάρτα. Θα τη φορτώσω και εγώ με αρχεία mp3 και θα δοκιμάσω τη συμπεριφορά στην αναπαραγωγή/αναζήτηση κλπ.

 

Αλλιώς να πάμε για άλλα... :D

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ ένας ευτυχισμένος κάτοχος του Νοκια 6230i σε χρώμα μαύρο με ασημί πληκτρολόγιο και πρόσοψη. Το κινητό το πήρα από τη Σιγκαπούρη που ήμουν σε επαγγελματικό ταξίδι και αναφέρω τα παρακάτω:

 

1. Τιμή αγοράς 306€ (με τη μετατροπή συναλλάγματος από δολλάρια Σιγκαπούρης σε Ευρώ, μας ευννοεί και η ισοτιμία).

 

2. Στη συσκευασία είχε δώρο MMC 64MB της ΝΟΚΙΑ, φορτωμένη με τραγουδάκια mp3, acc, ringtones, φωτογραφίες jpeg/gif/animated gif, themes, wallpapers.

 

3. Έχω το ΝOKIA PC SUITE 6.41.6 το οποίο συνεργάστηκα άψογα με το Bluetooth device της Conceptronic που έχω στο PC για τη μεταφορά αρχείων. Το αναβαθμίζω τώρα στην έκδοση 6.5.

 

4. Η κάμερα των 1.3Megapixel είναι απλά απίστευτη, σε σύγκριση με την VGA κάμερα του Siemens SX1 που είχα.

 

5. Ο ήχος στο ραδιόφωνο είναι εκπληκτικός, νομίζω ότι είναι ακόμη καλύτερος και από ραδιόφωνο του SX1 ενώ έχει και δυνατότητα για αποθήκευση για 20 σταθμούς!

 

6. Τα mp3 και τα acc ακούγονται επίσης υπέροχα. Μόνο wav δεν μου έπαιξε. Και ΝΑΙ :cool:! Παίζει και mp3 ως ήχους κλήσεις και σε φοβερά δυνατή ένταση!!!:) Το περίμενα τόσο καιρό αυτό!!!

 

Έχω και μερικές ερωτήσεις (είμαι καινούργιος στα ΝΟΚΙΑ, οπότε μην απορείται αν κάτι που ρωτήσω σαν φαίνεται χαζό ;) έτσι?):

 

Α. Πως μπορούμε να δούμε το λογισμικό του κινητού? Αναβάθμιση λογισμικού γίνεται και από το σπίτι με κατέβασμα σχετικού αρχείου (και αν ναι, από πιό site) ή πρέπει αναγκαστικά να πάμε στα ΝΟΚΙΑ shops?

 

B. Γνωρίζει κάποιος αν θα υπάρχει πρόβλημα σχεικά με τις εκδόσεις του λογισμικού. Το κινητό τώρα υποστηρίζει Αγγλικά, Κινέζικα και Μαλαισιανά(!), θα μπορέσω να του βάλω μια έκδοση International ή την τοπική με Ελληνικά. Όχι ότι σκάω κιόλας, έτσι κι αλλιώς δεν το χρησιμοποιώ πολύ για sms οπότε δεν με πειράζει που δεν έχει Ελληνικά (ακόμη τουλάχιστον... :p)

 

Γ. Ανάμεσα στα συμπεριλαμβανόμενα στην κάρτα υπάρχουν και κλειδωμένα/προστατευμένα τραγούδια και αρχεία (*.dcf). Γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να τα "ξεκλειδώσω" (γκουχ, γκουχ) ίσως με τη χρήση εξωτερικού προγράμματος σε PC χωρίς να πρέπει να κάνω Activate content στη ΝΟΚΙΑ?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά και ζητώ συγνώμμη για το μέγεθος του post...

 

Και μια ερώτηση προς του moderators: Στα avatars μπορούν να μπούν και άλλοι χρωματικοί συνδυαμοίί για το ΝΟΚΙΑ 6230i έτσι ώστε να μην έχουμε όλοι οι χρήστες το ίδιο ασημί μοντέλο?

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μπορεί να μου πει κάποιος τι περιλαμβάνει το πακέτο του κινητού καθώς και τι χρώματα υπάρχουν?

ευχαριστω προκαταβολικά...

Occupational Therapist
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μπορεί να μου πει κάποιος τι περιλαμβάνει το πακέτο του κινητού καθώς και τι χρώματα υπάρχουν?

ευχαριστω προκαταβολικά...

 

Το κινητό Nokia 6230i (ντα...) σε χρώματα White or Black.

Travel Charger ACP-12

User Guide

CD containing Nokia PC Suite and U-Lead Video Toolbox 2

64 MB Music MMC

Stereo Headset HDS-3

 

Τουλάχιστον αυτά είχε το δικό μου πακέτο...

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό Nokia 6230i (ντα...) σε χρώματα White or Black.

Travel Charger ACP-12

User Guide

CD containing Nokia PC Suite and U-Lead Video Toolbox 2

64 MB Music MMC

Stereo Headset HDS-3

 

Τουλάχιστον αυτά είχε το δικό μου πακέτο...

εσυ το πήρες όμως απο Σιγκαπούρη που δεν έχει alpha copy...οπότε κρατώ κάποιες επιφυλάξεις για την ελληνική έκδοση...

ευχαριστώ πάντως

Occupational Therapist
Link to comment
Share on other sites

 

Έχω και μερικές ερωτήσεις (είμαι καινούργιος στα ΝΟΚΙΑ, οπότε μην απορείται αν κάτι που ρωτήσω σαν φαίνεται χαζό ;) έτσι?):

 

Α. Πως μπορούμε να δούμε το λογισμικό του κινητού? Αναβάθμιση λογισμικού γίνεται και από το σπίτι με κατέβασμα σχετικού αρχείου (και αν ναι, από πιό site) ή πρέπει αναγκαστικά να πάμε στα ΝΟΚΙΑ shops?

*#0000# ;) H δικά μου και των περισσοτέρων είναι η ν. 03.23/ 15-3-05

 

B. Γνωρίζει κάποιος αν θα υπάρχει πρόβλημα σχεικά με τις εκδόσεις του λογισμικού. Το κινητό τώρα υποστηρίζει Αγγλικά, Κινέζικα και Μαλαισιανά(!), θα μπορέσω να του βάλω μια έκδοση International ή την τοπική με Ελληνικά. Όχι ότι σκάω κιόλας, έτσι κι αλλιώς δεν το χρησιμοποιώ πολύ για sms οπότε δεν με πειράζει που δεν έχει Ελληνικά (ακόμη τουλάχιστον... :p)

Nομίζω πως ναι, δεν είμαι σίγουρος για το δωρεάν όμως, τηλεφώνησε στα alpha copy και ρώτα...

Γ. Ανάμεσα στα συμπεριλαμβανόμενα στην κάρτα υπάρχουν και κλειδωμένα/προστατευμένα τραγούδια και αρχεία (*.dcf). Γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να τα "ξεκλειδώσω" (γκουχ, γκουχ) ίσως με τη χρήση εξωτερικού προγράμματος σε PC χωρίς να πρέπει να κάνω Activate content στη ΝΟΚΙΑ?

Νομίζω πως δεν ξεκειδώνονται, τουλάχιστον με εύκολο τρόπο...

 

Αν θέλεις απαντησέ μας τώρα....

 

Έχεις δει τίποτα περίεργα κολλήματα και ριστάρτ; Όταν έχεις αρκετές φωτό, προχωρά κανονικά από την μια φωτό στην άλλη ή με καθυστέρηση, ιδίως στις τελευταίες φωτό στο πλέγμα; Στα mp3 της ΜΜC, όταν πατάς το επόμενο κομμάτι σε πηδάει σε μεθεπόμενο;

Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμιση από την alpha copy σε μοντέλα που δεν έχει φέρει η ίδια στην Ελλάδα ξεχάστε την, τουλάχιστον δωρεάν!

Απ’όσα διαβάζω στην Ελλάδα δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα, και η αρχική έκδοση λογισμκού έχει πολλές παιδικές ασθένειες!

Η οθόνη τί αίσθηση δίνει σε σχέση με τη φρικτή οθόνη του προκατόχου του;

Ποιότητα φωτό στα 1,3ΜΡ; Μπορεί κάποιος να ανεβάσει κάπου μια φωτό με μέγιστη ποιότητα μέρα-νύχτα για να δούμε τί λένε;

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό Nokia 6230i σε χρώμα Silver.

Travel Charger ACP-12

User Guide

CD containing Nokia PC Suite and U-Lead Video Toolbox 2

32 MB Music MMC

Stereo Headset HDS-3

Σήμερα παιδιά αγόρασα μια 512 Twinmos από Multirama (52€ με Φ.Π.Α.) και την έβαλα. Την φορμάρισα πρώτα αλλά δεν έχω κάνει μετακίνηση φακέλλων από το κινητό στην κάρτα ακόμα. Πάντως μου φαίνεται ότι πάει πιό αργά λίγο τώρα. Θα το ψάξω πιο πολύ και θα σας πω. Ηρθε η αναβάθμιση ακόμη? Μπορώ να αλλάξω τον ήχο υπενθίμησης ή όχι? Γιατί όταν έρχεται αναφορά δεν ακούγεται ο ήχος του μηνύματος? Πάντως ήχο κλίσης mp3 έχω.

Link to comment
Share on other sites

*#0000# ;) H δικά μου και των περισσοτέρων είναι η ν. 03.23/ 15-3-05

 

Το δικό μου έχει την έκδοση 03.25 / 31-03-2005 RM-72 GSM P1.1 copyright NMP.

Nομίζω πως ναι, δεν είμαι σίγουρος για το δωρεάν όμως, τηλεφώνησε στα alpha copy και ρώτα...

 

OK. Πάντως αν κάποιος θέλει να πει πως/που βρίσκεις τα firmware και τα περνάς στο κινητό, θα το εκτιμούσα πολύ. Καλοέμαθα με το homemade firmware upgrade με το Siemens SX1 και δεν μου πολυαρέσει κιόλας να τρέχω στα Νοκια shops για να μου κάνουν την αναβάθμιση...

 

Νομίζω πως δεν ξεκειδώνονται, τουλάχιστον με εύκολο τρόπο...

 

I'll keep looking...

 

Αν θέλεις απαντησέ μας τώρα....

 

Έχεις δει τίποτα περίεργα κολλήματα και ριστάρτ;

 

Κολλήματα και restart δεν μου έχει κάνει (το έχω ενεργοποιήσει από το Μ. Σάββατο).

 

Όταν έχεις αρκετές φωτό, προχωρά κανονικά από την μια φωτό στην άλλη ή με καθυστέρηση, ιδίως στις τελευταίες φωτό στο πλέγμα;

 

Πράγματι παρουσιάζει καθυστέρηση, όπως αναφέρεις, όταν βλέπεις τις φωτογραφίες σε πλέγμα. Αυτό δεν το κάνει στο ίδιο βαθμό όταν τις έχεις σε λίστα αλλά υπάρχει πάντα μια μικρή υστέρηση.

 

Στα mp3 της ΜΜC, όταν πατάς το επόμενο κομμάτι σε πηδάει σε μεθεπόμενο;

 

Όχι, στα mp3 δεν είδα κάποιο πρόβλημα. Και είχα προσθέσει και τραγούδια και στην μνήμη του κινητού.

 

Αυτά τα ολίγα προς το παρόν. Θα συνεχίσω με τη δουλειά μου και όποια άλλα τεστ κάνω ή απορίες που έχω θα κάνω τα σχετικά posts...

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμιση από την alpha copy σε μοντέλα που δεν έχει φέρει η ίδια στην Ελλάδα ξεχάστε την, τουλάχιστον δωρεάν!

 

Ευχαριστώ για την πληροφορία, θα το ψάξω περισσότερο.

 

Απ’όσα διαβάζω στην Ελλάδα δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα, και η αρχική έκδοση λογισμκού έχει πολλές παιδικές ασθένειες!

 

Ποιά είναι η αρχική έκδοση που αναφέρεις?

 

Η οθόνη τί αίσθηση δίνει σε σχέση με τη φρικτή οθόνη του προκατόχου του;

 

Δεν είχα το 6230, αλλά η απεικόνιση των φωτογραφιών και γενικά των πληροφοριών στην οθόνη είναι πάρα πολύ ζωντανή. Πολύ ωραία παστέλ χρώματα που με το SX1 δεν είχα ευχαριστηθεί τόσο...

Ποιότητα φωτό στα 1,3ΜΡ; Μπορεί κάποιος να ανεβάσει κάπου μια φωτό με μέγιστη ποιότητα μέρα-νύχτα για να δούμε τί λένε;

 

Για αυτό καλύτερα να σου απαντήσει κάποιος άλλος με περισσότερη εμπειρία...

 

Αυτό που λίγο με ξενίζει είναι τα τεράστια γράμματα στον ονομαστικό τηλεφωνικό κατάλογο. Δεν υπάρχει επιλογή να τα μικρύνεις?

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό Nokia 6230i σε χρώμα Silver.

Travel Charger ACP-12

User Guide

CD containing Nokia PC Suite and U-Lead Video Toolbox 2

32 MB Music MMC

Stereo Headset HDS-3

Σήμερα παιδιά αγόρασα μια 512 Twinmos από Multirama (52€ με Φ.Π.Α.) και την έβαλα. Την φορμάρισα πρώτα αλλά δεν έχω κάνει μετακίνηση φακέλλων από το κινητό στην κάρτα ακόμα. Πάντως μου φαίνεται ότι πάει πιό αργά λίγο τώρα. Θα το ψάξω πιο πολύ και θα σας πω. Ηρθε η αναβάθμιση ακόμη? Μπορώ να αλλάξω τον ήχο υπενθίμησης ή όχι? Γιατί όταν έρχεται αναφορά δεν ακούγεται ο ήχος του μηνύματος? Πάντως ήχο κλίσης mp3 έχω.

καλοριζικο φιλε μου.

κι εμενα παει αργα με την μεγαλη καρτα λογικο ειναι αυτο ειδικα με τοσο φορτωμα που του χω κανει.

η αναβαθμιση ακομα και μαλλον οτι θα ερθει τον αλλο μηνα.

στην αναφορα μηνυματος εδω και χρονια δεν χτυπαει καποιος ηχος ειδοποιησης απο την εποχη του 6210 και μετα η αναφορα φαινεται στιγμιαια στην οθονη του κινητου με το μηνυμα οτι παραδωθηκε το μηνυμα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λίγο με ξενίζει είναι τα τεράστια γράμματα στον ονομαστικό τηλεφωνικό κατάλογο. Δεν υπάρχει επιλογή να τα μικρύνεις?

φυσικα και αλλαζουν τα γραμματα φιλε μου.

λοιπον πας στις επαφες απο το μενου κι επιλεγεις ρυθμισεις κι εκει θα δεις οτι υπαρχουν καποιες επιλογες για το πως θες να σου εμφανιζοντε οι επαφες :)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και αλλαζουν τα γραμματα φιλε μου.

λοιπον πας στις επαφες απο το μενου κι επιλεγεις ρυθμισεις κι εκει θα δεις οτι υπαρχουν καποιες επιλογες για το πως θες να σου εμφανιζοντε οι επαφες :)

 

Να 'σαι καλά φίλε! :) Δεν είχα και πολύ χρόνο να δω τα μενού και το manual (αχέμ, αχέμ). Αυτό ακριβώς που λέω σε φίλους έπαθα...

 

Οπότε στην περίπτωσή μου ισχύει το: Next time RTFM (Read The F***ing Manual)!!! Χα χα χα !!!

 

Ευχαριστώ και πάλι...

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη τί αίσθηση δίνει σε σχέση με τη φρικτή οθόνη του προκατόχου του;

Ποιότητα φωτό στα 1,3ΜΡ; Μπορεί κάποιος να ανεβάσει κάπου μια φωτό με μέγιστη ποιότητα μέρα-νύχτα για να δούμε τί λένε;

Θα διαφωνήσω, καθόσον προκάτοχος, πως η οθόνη του 6230 ήταν για τα μπάζα...Η οθόνη ήταν πολύ καλή με μεγάλη διακριτικότητα, απλώς στο 6230i η οθόνη είναι αισθητά πιό βελτιωμένη και μεγαλύτερη...Η αντιστοίχιση όμως φωτό στις κλήσεις είναι κατά 25% μικρότερη....

 

Οι φωτό είναι κορυφαίες κατά την προσωπική μου άποψη....Το βιντεο αρκετά πιό βελτιωμένο από το προκάτοχο....

 

Η γενική εικόνα ομως είναι αρκετά αρνητική ενεκα των πολλαπλών bugs που ταλανίζουν κινητό και χρήστη κατ΄επέκταση! Ευελπιστούμε σε σύντομη διόρθωσή τους! :O

Link to comment
Share on other sites

Xρησιμοποιώντας το Τ9 χωρίς πρόβλεψη λέξης, δεν βλέπω να υπάρχει κανένα πρόβλημα....

 

Όσο για τον προκαθορισμένο ήχο μηνύματος, μόνο με καμπάνα εκκλησίας μπορεί να συγκριθεί πλέον....Μπογκκκ....Ποτέ δεν ήταν δυνατότερος και ποιοτικότερος.... :O

 

Τα προβλήματα (bugs) είναι άλλα, τα οποία χρήζουν άμεσης επίλυσης....Δεν αντιλαμβάνομαι τα προβλήματα που αναφέρεσαι, εκτός και αν όλα τα 6230i έχουν διαφορετικά εγγενή προβλήματα....

 

Αναμένουμε περιπαθώς την νέα αναβάθμιση (περασμένη αυστηρά από τα εξουσιοδοτημενα κέντρα της νοκια) και ελπίζουμε να μην καθυστερήσει πολυ και να λύσει όλα τα προβλήματα της αρχικής έκδοσης.... :O

Στο Τ9 υπάρχει τεράστιο πρόβλημα, δεν αναγνωρίζει ( κ σου βγάζει το γνωστό ερωτηματικό) εκατοντάδες συχνά χρησιμοποιούμενες λέξεις από κοινούς ανθρώπους, δεν ομιλώ την καθαρεύουσα ούτε ο Μπαμπινιώτης είμαι, κ όπως βλέπεις αν γυρίσεις κ διαβάσεις προηγούμενα posts είναι πολλοί οι χρήστες που δεν τους αρέσουν οι αλλαγές που έκανε η nokia στο λεξικό της. Σε άλλο τόπο κ χρόνο θα καθόμουν να έφτιαχνα έναν κατάλογο με τις λέξεις (τόμος από εγκυκλοπαίδεια θα ήταν!) που δεν υπάρχουν στη μνήμη του Τ9, ούτε χρόνος όμως υπάρχει ούτε διάθεση, μου αρκεί που το πρόβλημα το έχουν αναγνωρίσει κ άλλοι χρήστες.

Επίσης πρόβλημα υπάρχει κ στους ήχους. Πάντα μιλάω πολύ συγκεκριμένα που ακριβώς αναφέρομαι, πάμε λοιπόν πάλι από την αρχή να βρούμε τα σημεία που δείχνουν ότι κάτι λάθος έχει γίνει στους ήχους:

1) την ηλίθια πολιτική τις nokia στους ήχους κλήσεων την ξέρουμε πια όλοι: χτυπάνε στην αρχή σιγά κ αυξάνεται η ένταση τους στη συνέχεια, ανεξάρτητα αν εσύ δεν έχεις επιλέξει κ δεν επιθυμείς την “αυξανόμενη ένταση”! Τώρα η nokia έκανε την εξυπνάδα αυτό να το εφαρμόσει κ στους ήχους μηνύματος, μόνο που εκεί ο χτύπος ενός εισερχόμενου μηνύματος “χτυπάει” μια φορά κ το λειτουργικό έχει από τη σχεδίαση του εντολή να τον αναπαράγει με χαμηλή ένταση την πρώτη φορά περιμένοντας μετά να "δώσει" την πλήρη ένταση του, μόνο που δεν υπάρχει "μετά" αφού ο ήχος μηνύματος χτυπάει όπως είπαμε μόνο μια φορά (σιγανά) κ δεν επαναλαμβάνεται. Η λύση σ’αυτό είναι ή να βάλεις ήχο κλήσης να σου βαράει όταν παίρνεις μήνυμα, (ούτως ώστε να έχεις επαναλαμβανόμενους κ συνεχείς στο χρόνο ήχους για να έχεις την ευκαιρία να τους ακούσεις μετά από 3-4 sec δυνατά) ή να επιλέξεις τον «ειδικό ήχο» μηνύματος που όμως δεν έχει πλέον την ένταση που είχε κάποτε στα παλιά, πετυχημένα κ all time classic κινητά της nokia, έχεις δίκιο να μην το ξέρεις αυτό αν το πρώτο σου nokia ήταν το 6230, γιατί κ εκεί η nokia έχει αποδυναμώσει τον συγκεκριμένο ήχο.

2) είσαι ευχαριστημένος από την ένταση του ήχου στα παιχνίδια ? Μα για να τ’ ακούσεις πρέπει να τα παίζεις μόνο σε δωμάτιο φύλακα επαρχιακού νεκροταφείου αργά, πολύ αργά, το βράδυ με τα σκυλιά του φιμωμένα κ να μην περνάει αεροπλάνο σε ακτίνα 666 χιλιόμετρων!! Κ με το παράθυρο κλειστό!!! ;-)

3) Το μόνο που λείπει τώρα να πεις είναι ότι όταν ρυθμίζεις τον «ήχο πλήκτρων» στο δυνατό, χρησιμοποιείς κ ωτοασπίδες για να μην κουφαθείς!!

 

αξίζει ν’ αναφέρω εδώ άλλη μια απάντηση σου σε προηγούμενο μήνυμα μου:

28 Απρ.2005, 22:46 :

”.. Η ποιότητα του video δε νομίζω να σας ικανοποιεί για κάμερα 1,3Mp, να σημειωθεί ότι δεν έχει zoom..”

κ η δική σου ..απάντηση:

”..είναι μακράν η καλύτερη σε σχέση με το 6230” !!!

μα σαφώς αναφέρομαι σε τι ποιότητα video περιμένω από μια κάμερα 1.3 Mp., κ όχι τι τράβαγε η πολύ χαμηλότερης ανάλυσης (0,307 Mp.) κάμερα του 6230.

 

Να έχεις υπ’ όψιν σου ότι δεν έχω τίποτα προσωπικό μαζί σου, κ οι όποιες προσπάθειες να κάνω λίγο χαρούμενο το μακροσκελές μήνυμα μου, εύχομαι να σου προκαλέσουν χαμόγελα κ όχι εκνευρισμό ;-)

Link to comment
Share on other sites

Και μια ερώτηση προς του moderators: Στα avatars μπορούν να μπούν και άλλοι χρωματικοί συνδυαμοίί για το ΝΟΚΙΑ 6230i έτσι ώστε να μην έχουμε όλοι οι χρήστες το ίδιο ασημί μοντέλο?

 

Θα προτεινα να κανεις και ενα ποστ εδω

Avatars (το κινητό σας τηλέφωνο...) ετσι ωστε να το δουν οι υπευθυνοι

να δουμε αν μπορει να γινει κατι. :)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Θα προτεινα να κανεις και ενα ποστ εδω

Avatars (το κινητό σας τηλέφωνο...) ετσι ωστε να το δουν οι υπευθυνοι

να δουμε αν μπορει να γινει κατι. :)

 

Ευχαριστώ nervous. Will do...

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

PrivateerME45 την συγκεκριμενη απορια την ειχαν και αλλα μελη και ειχαν ρωτησει στο συγκεκριμενο thread που σου υπεδειξε ο Nervous και η απαντηση απο τον admin ηταν αρνητικη.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω, καθόσον προκάτοχος, πως η οθόνη του 6230 ήταν για τα μπάζα...Η οθόνη ήταν πολύ καλή με μεγάλη διακριτικότητα, απλώς στο 6230i η οθόνη είναι αισθητά πιό βελτιωμένη και μεγαλύτερη...Η αντιστοίχιση όμως φωτό στις κλήσεις είναι κατά 25% μικρότερη....

 

Οι φωτό είναι κορυφαίες κατά την προσωπική μου άποψη....Το βιντεο αρκετά πιό βελτιωμένο από το προκάτοχο....

 

Η γενική εικόνα ομως είναι αρκετά αρνητική ενεκα των πολλαπλών bugs που ταλανίζουν κινητό και χρήστη κατ΄επέκταση! Ευελπιστούμε σε σύντομη διόρθωσή τους! :O

 

H οθόνη του 6230 ηταν για τα μπάζα,το πρόβλημα είναι ότι το 6230i είναι ολόκληρο γιά πέταμα.

 

Τόσα μπαγκς σε κινητό έχω χρόνια να δω, 3 ημέρες το άντεξα. :cry:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από επαρχία είμαι και από δω την αγόρασα αλλά λογικά ο Γερμανός πρέπει να τις έχει παντού.

Γράφει στην πίσω πλευρα Toshiba SD-M512 Made in Taiwan και είναι χρώματος σκούρου μπλε.

 

Λοιπόν την πάτησα.Σήμερα που είπα να βγάλω την παλιά κάρτα και να βάλω την 512ΜΒ ανακάλυψα ότι δεν χωράει στο κινητό.Είναι λίγο πιο παχειά από τις κανονικές.Την πήγα πίσω και εκεί μου είπαν ότι είναι για ψηφιακές βιντεοκάμερες.Οταν την αγόρασα βέβαια τους είχα πει ότι την θέλω για το 6230i.Κακώς δεν την άνοιξα αμέσως εκεί.Αντε να βρεις το δίκιο σου πάνε τα 40 Ευρώ.αυτά παθαίνει καποιος άμα δεν προσέχει. :(

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν την πάτησα.Σήμερα που είπα να βγάλω την παλιά κάρτα και να βάλω την 512ΜΒ ανακάλυψα ότι δεν χωράει στο κινητό.Είναι λίγο πιο παχειά από τις κανονικές.Την πήγα πίσω και εκεί μου είπαν ότι είναι για ψηφιακές βιντεοκάμερες.Οταν την αγόρασα βέβαια τους είχα πει ότι την θέλω για το 6230i.Κακώς δεν την άνοιξα αμέσως εκεί.Αντε να βρεις το δίκιο σου πάνε τα 40 Ευρώ.αυτά παθαίνει καποιος άμα δεν προσέχει. :(

 

Φιλε μου η καρτα που πηρες ειναι SD και θα επρεπε να το ξερουν αυτο στο Γερμανο.Αν πας να παρεις αλλη καρτα θα παρεις ή mmc ή rs-mmc.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

Στο Τ9 υπάρχει τεράστιο πρόβλημα, δεν αναγνωρίζει ( κ σου βγάζει το γνωστό ερωτηματικό) εκατοντάδες συχνά χρησιμοποιούμενες λέξεις από κοινούς ανθρώπους, δεν ομιλώ την καθαρεύουσα ούτε ο Μπαμπινιώτης είμαι, κ όπως βλέπεις αν γυρίσεις κ διαβάσεις προηγούμενα posts είναι πολλοί οι χρήστες που δεν τους αρέσουν οι αλλαγές που έκανε η nokia στο λεξικό της. Σε άλλο τόπο κ χρόνο θα καθόμουν να έφτιαχνα έναν κατάλογο με τις λέξεις (τόμος από εγκυκλοπαίδεια θα ήταν!) που δεν υπάρχουν στη μνήμη του Τ9, ούτε χρόνος όμως υπάρχει ούτε διάθεση, μου αρκεί που το πρόβλημα το έχουν αναγνωρίσει κ άλλοι χρήστες.

Επίσης πρόβλημα υπάρχει κ στους ήχους. Πάντα μιλάω πολύ συγκεκριμένα που ακριβώς αναφέρομαι, πάμε λοιπόν πάλι από την αρχή να βρούμε τα σημεία που δείχνουν ότι κάτι λάθος έχει γίνει στους ήχους:

1) την ηλίθια πολιτική τις nokia στους ήχους κλήσεων την ξέρουμε πια όλοι: χτυπάνε στην αρχή σιγά κ αυξάνεται η ένταση τους στη συνέχεια, ανεξάρτητα αν εσύ δεν έχεις επιλέξει κ δεν επιθυμείς την “αυξανόμενη ένταση”! Τώρα η nokia έκανε την εξυπνάδα αυτό να το εφαρμόσει κ στους ήχους μηνύματος, μόνο που εκεί ο χτύπος ενός εισερχόμενου μηνύματος “χτυπάει” μια φορά κ το λειτουργικό έχει από τη σχεδίαση του εντολή να τον αναπαράγει με χαμηλή ένταση την πρώτη φορά περιμένοντας μετά να "δώσει" την πλήρη ένταση του, μόνο που δεν υπάρχει "μετά" αφού ο ήχος μηνύματος χτυπάει όπως είπαμε μόνο μια φορά (σιγανά) κ δεν επαναλαμβάνεται. Η λύση σ’αυτό είναι ή να βάλεις ήχο κλήσης να σου βαράει όταν παίρνεις μήνυμα, (ούτως ώστε να έχεις επαναλαμβανόμενους κ συνεχείς στο χρόνο ήχους για να έχεις την ευκαιρία να τους ακούσεις μετά από 3-4 sec δυνατά) ή να επιλέξεις τον «ειδικό ήχο» μηνύματος που όμως δεν έχει πλέον την ένταση που είχε κάποτε στα παλιά, πετυχημένα κ all time classic κινητά της nokia, έχεις δίκιο να μην το ξέρεις αυτό αν το πρώτο σου nokia ήταν το 6230, γιατί κ εκεί η nokia έχει αποδυναμώσει τον συγκεκριμένο ήχο.

2) είσαι ευχαριστημένος από την ένταση του ήχου στα παιχνίδια ? Μα για να τ’ ακούσεις πρέπει να τα παίζεις μόνο σε δωμάτιο φύλακα επαρχιακού νεκροταφείου αργά, πολύ αργά, το βράδυ με τα σκυλιά του φιμωμένα κ να μην περνάει αεροπλάνο σε ακτίνα 666 χιλιόμετρων!! Κ με το παράθυρο κλειστό!!! ;-)

3) Το μόνο που λείπει τώρα να πεις ότι όταν ρυθμίζεις τον «ήχο πλήκτρων» στο δυνατό, χρησιμοποιείς κ ωτοασπίδες για να μην κουφαθείς!!

 

αξίζει ν’ αναφέρω εδώ άλλη μια απάντηση σου σε προηγούμενο μήνυμα μου:

28 Απρ.2005, 22:46 :

”.. Η ποιότητα του video δε νομίζω να σας ικανοποιεί για κάμερα 1,3Mp, να σημειωθεί ότι δεν έχει zoom..”

κ η δική σου ..απάντηση:

”..είναι μακράν η καλύτερη σε σχέση με το 6230” !!!

μα σαφώς αναφέρομαι σε τι ποιότητα video περιμένω από μια κάμερα 1.3 Mp., κ όχι τι τράβαγε η πολύ χαμηλότερης ανάλυσης (0,307 Mp.) κάμερα του 6230.

 

Να έχεις υπ’ όψιν σου ότι δεν έχω τίποτα προσωπικό μαζί σου, κ οι όποιες προσπάθειες να κάνω λίγο χαρούμενο το ασυνήθιστα μακροσκελές μήνυμα μου, εύχομαι να σου προκαλέσουν χαμόγελα κ όχι εκνευρισμό ;-)

Φίλε μου, χωρίς να υπάρχει διάθεση παρανόησης ή δημιουργίας flame, μήπως αναφέρεσαι σε μοντέλα se και όχι σε νοκια;;; :blink: Γιατί όλα αυτά που αναφέρεις υπάρχουν και χαρακτηρίζουν την SE (όσον αφορά τους ήχους) και ποτέ την νοκια, και φυσικά και το 6230i.....Ποτέ κινητό νοκια δεν ξεκινά με αυξανόμενο τόνο, ενώ οι ήχοι του είναι απόλυτα δυνατοί και διακριτοί....Σε αντίθεση με τα SE, όπου το πρόβλημα αυτό είναι χρόνιο παράπονο των χρηστών τους μαζί με το τελικό σίγμα....

 

Όσον αφορά την κάμερα στο τμήμα των βίντεοκλιπς, δείτε τα παρακάτω βίντεο και βγάλτε τα συμπεράσματά σας....

Βίντεοκλιπ με 6230....

http://briefcase.pathfinder.gr/file/christk64/20685/242307

 

Βίντεο κλιπ με 6230i, νύχτα και μερα....

http://briefcase.pathfinder.gr/file/christk64/20685/422364

http://briefcase.pathfinder.gr/file/christk64/20685/422366

 

Φαντάζομαι η βελτίωση να είναι εμφανής.... ;)

 

Τέλος όσων αφορά το λεξικό Τ9, δεν είναι το πλουσιότερο, αλλά σαφώς μαθαίνει νέες λέξεις....Θα πραδεχτώ πως το Τ9 της SE, σε παλιότερο μοντελο της ήταν αρκετά πλουσιότερο....Όμως αυτό έχουμε, αυτό χρησιμοποιούμε... ;)

Link to comment
Share on other sites

H οθόνη του 6230 ηταν για τα μπάζα,το πρόβλημα είναι ότι το 6230i είναι ολόκληρο γιά πέταμα.

 

Τόσα μπαγκς σε κινητό έχω χρόνια να δω, 3 ημέρες το άντεξα. :cry:

Ωραίος....Για αναφερέ μας λοιπόν τα bugs που σε έκαναν να το "αντέξεις" τρεις μερες.... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...