Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακριβώς ποιο μοντέλο είναι δεν ξέρω, πάντως η τηλεόραση έχει ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή mpeg-4. Οπότε δεν θα την έλεγα και αρχαία. ;)

Πιθανώς έχει ρυθμιστικά για τα χρώματα, αλλά αλήθεια είναι τα τελευταία και μόνο χρόνια δώσανε βάση στα αληθοφανή χρώματα με προ-εργοστασιακές ρυθμίσεις. Μην ξεχνάμε υπάρχουν άνθρωποι ακόμη που κάνουν calibration τις τηλεοράσεις έναντι (φυσικά) αμοιβής. Και υπάρχουν ακόμη γιατί το αποτέλεσμα αποζημιώνει τον καταναλωτή...

 

 

Για μενα οι σαμσουνγκ ειναι κορυφαιες τβ. Οσο για τις σονυ , οταν η πολυδιαφημησμενη σειρα sony bravia εκανε μεγαλη επιτυχια γιατι φορουσε οθονες samsung νομιζω αυτο τα λεει ολα

H Sony μαζί με τη Samsung είχαν από κοινού μια εταιρεία κατασκευής panel. Αυτή πουλήθηκε εξολοκλήρου στην Samsung.

Εννοείται ότι οι Samsung είναι πολύ καλύτερες.:)

Λάθος εδώ... Μια τηλεόραση ΔΕΝ είναι μόνο το panel αλλά ο τρόπος φωτισμού (led αλλά πως με τι φίλτρα κλπ;) για τα γνωστά φαινόμενα των edge led τηλεοράσεων (clouding, torching, banding) καθώς και τα ηλεκτρονικά που αναλαμβάνουν την οδήγηση του panel (μαζί και το upscale).

Η sony πχ στην φετινή σειρά της W805 φοράει VA panel απο την AUO! Και έχει εξαιρετικά αποτελέσματα όπως είχε και πάντα!

 

Σχετικά να αναφέρω οτι ακόμη και η samsung στις χαμηλές σειρές των τηλεοράσεων της φοράει panel πότε απο την ίδια, πότε απο την AUO και πότε απο την Sharp (εξού και ο όρος panel lottery).

 

Βασικά είναι τελείως λάθος ο τρόπος επιλογής από μαγαζί. Εκτός του ότι κάποια demos που δείχνουν είναι βελτιστοποιημενα για τις συγκεκριμένες τηλεοράσεις και δείχνουν την μισή αλήθεια, δύο-τρεις απλές ρυθμίσεις να είναι πειραγμενες, η εικόνα βγαίνει εντελώς λάθος και η απόφαση γίνεται εντελώς υποκειμενική. Μέσα από σωστά reviews θα βγάλετε άκρη. Στη δική μου 46αρα samsung έφαγα ώρες ατελείωτες μέχρι να βρω τις ρυθμίσεις που μου ταιριάζουν και φαίνονται πιο ρεαλιστικές σε βίντεο με διαφορετικές ποιότητες παρ'όλο που το panel της είναι πολύ καλό. Τα default ήταν χάλια.

Έτσι είναι. Στα μαγαζιά οι όποιες ατέλειες καμουφλάρονται (π.χ. τα παραπάνω φαινόμενα clouding κλπ καθώς και το πόσο "μαύρο" είναι το panel σε σκοτεινό χώρο θα φανεί στο σπίτι αφού γίνει η αγορά). Ενώ και οι εργοστασιακές ρυθμίσεις μπορεί να είναι απο λίγο εως πάρα πολύ λάθος. Αν και πλέον οι εργοστασιακές ρυθμίσεις cinema/true cinema σε όλες (τις μεγάλες εταιρίες) πραγματικά είναι βελτιωμένες ώστε να πλησιάζουν το σωστό/αληθοφανές.

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Τη λετε για αυτη τη Samsung UE-46H5303 στα 500€;

 

Τιμια προταση νομιζω.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Τη λετε για αυτη τη Samsung UE-46H5303 στα 500€;

 

Τιμια προταση νομιζω.

 

Είναι όντως τίμια πρόταση... Καλή τηλεόραση, καλό μέγεθος, άριστο (για τα δεδομένα) media player και smart σε καλή τιμή. 50hz βέβαια και όχι 3d αλλά σε αυτή τη τιμή είναι σούπερ:D.

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως τίμια πρόταση... Καλή τηλεόραση, καλό μέγεθος, άριστο (για τα δεδομένα) media player και smart σε καλή τιμή. 50hz βέβαια και όχι 3d αλλά σε αυτή τη τιμή είναι σούπερ:D.

 

100hz είναι, νομίζω ότι 50hz δεν υπάρχουν πλέον.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

100hz είναι, νομίζω ότι 50hz δεν υπάρχουν πλέον.

 

Κι όμως είναι 50hz (πραγματικά)... Πραγματικά λέγοντας εννοούμαι την απουσία δημιουργίας και εισαγωγής ενδιάμεσων καρέ σε αυτά που δείχνει. Ως αποτέλεσμα στις lcd τηλεοράσεις (lcd είναι και οι led) των 50hz και λόγω της αργής απόκρισης των κρυστάλλων στις αλλαγές των καρέ δημιουργείται η γνωστή θολούρα. Φαίνεται σε γρήγορες κινήσεις της κάμερας (π.χ. σε αθλήματα).

Οι τηλεοράσεις έχουν πραγματικά 50,100 ή 200hz. Και αυτό ανεξαρτήτων των μαρκετιστικών νούμερων που αναφέρουν ως hz και ουδεμία σχέση έχουν με την πραγματικότητα. 200hz είναι μόνον οι ακριβότερες σειρές FULLHD (και όχι οι UHD 4K που έχουν 100hz). Όλες πλέον οι 3d τηλεοράσεις είναι και 100hz (και ανάποδα όλες οι 100hz τηλεοράσεις είναι και 3d) με εξαίρεση την Sony w7xx στις 50'' και πάνω που είναι 100hz.

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως είναι 50hz (πραγματικά)... Πραγματικά λέγοντας εννοούμαι την απουσία δημιουργίας και εισαγωγής ενδιάμεσων καρέ σε αυτά που δείχνει. Ως αποτέλεσμα στις lcd τηλεοράσεις (lcd είναι και οι led) των 50hz και λόγω της αργής απόκρισης των κρυστάλλων στις αλλαγές των καρέ δημιουργείται η γνωστή θολούρα. Φαίνεται σε γρήγορες κινήσεις της κάμερας (π.χ. σε αθλήματα).

Οι τηλεοράσεις έχουν πραγματικά 50,100 ή 200hz. Και αυτό ανεξαρτήτων των μαρκετιστικών νούμερων που αναφέρουν ως hz και ουδεμία σχέση έχουν με την πραγματικότητα. 200hz είναι μόνον οι ακριβότερες σειρές FULLHD (και όχι οι UHD 4K που έχουν 100hz). Όλες πλέον οι 3d τηλεοράσεις είναι και 100hz (και ανάποδα όλες οι 100hz τηλεοράσεις είναι και 3d) με εξαίρεση την Sony w7xx στις 50'' και πάνω που είναι 100hz.

 

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση.:)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, θελω μεσα στα Χριστουγεννα που λογικα θα εχει και καποιες καλες προσφορες να αγορασω τηλεοραση 47-50 λογικα,σκεφτομαι να παρω μια 4κ μιας και δεν θα αλαχτει,ετσι ας αγορασω οτι πιο τελευταιο κυκλοφορει στα χρηματα που μπορω να διαθεσω. πως σας φαινονται αυτες :

 

http://www.plaisio.gr/thleoraseis/tv/46-47-intses/LG-TV-49-49UB820V.htm

http://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/led-lcd/138698-samsung-ue50hu6900

http://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/led-lcd/145930-philips-50pus6809-&-2-%CE%B6%CE%B5%CF%85%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CF%85%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%AC

http://www.e-shop.gr/thomson-49uz8766-49-3d-led-smart-tv-4k-ultra-hd-p-PER.161999

 

Αν τελικα εχει και 3d τι να προσεξω ?? τι τεχνολογια 3d ειναι καλυτερη ???

εκτος απο τα hz τι αλλο θα πρεπει να προσεξω ???

ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, θελω μεσα στα Χριστουγεννα που λογικα θα εχει και καποιες καλες προσφορες να αγορασω τηλεοραση 47-50 λογικα,σκεφτομαι να παρω μια 4κ μιας και δεν θα αλαχτει,ετσι ας αγορασω οτι πιο τελευταιο κυκλοφορει στα χρηματα που μπορω να διαθεσω. πως σας φαινονται αυτες :

 

http://www.plaisio.gr/thleoraseis/tv/46-47-intses/LG-TV-49-49UB820V.htm

http://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/led-lcd/138698-samsung-ue50hu6900

http://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/led-lcd/145930-philips-50pus6809-&-2-%CE%B6%CE%B5%CF%85%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CF%85%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%AC

http://www.e-shop.gr/thomson-49uz8766-49-3d-led-smart-tv-4k-ultra-hd-p-PER.161999

 

Αν τελικα εχει και 3d τι να προσεξω ?? τι τεχνολογια 3d ειναι καλυτερη ???

εκτος απο τα hz τι αλλο θα πρεπει να προσεξω ???

ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια !!!

 

Γειά σου φίλε μου.

Λοιπόν 4K τηλεόραση μην πάρεις! Αφενός τ περιεχόμενο είναι ελάχιστο και αφετέρου θα χρειαστείς αρκετά μεγαλύτερη απο 50'' για να μπορεσεις να απολάυσεις την μεγαλύτερη ανάλυση. Επιπρόσθετα οι OLED είναι προ των πυλών και δεν αξίζει η διάθεση μιας περιουσίας για αγορά τώρα 4Κ.

3d υπάρχει μόνο το fullhd ούτως ή άλλως... 3d καλύτερο είναι αυτό που σου αρέσει περισσότερο με το active να είναι πιο κουραστικό απο το passive λόγω κλείστρου γυαλιών κλπ όμως είναι fullhd ενώ του passive μισή ανάλυση.

Τέλος πάντων μην σκέφτεσαι τo 3d για την αγορά...

 

Καλές επιλογές υπάρχουν ανάλογα το βαλάντιο και την απόστασή σου. Τι επίπεδο τιμών έχεις στο μυαλό σου;

 

ΥΓ: 4K & curved tv άστες για τους beta testers:lol:

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είμαι της άποψης να μείνεις μακριά από 4κ.

Πρώτον το υλικό διαθέσιμο είναι ελάχιστο.

Δεύτερον η απεικόνιση σε digea είναι χειρότερη από ότι σε μια full hd, δηλαδή χειρότερο τηλεοπτικό σήμα.

Τρίτον, σε ανάλυση full hd υπολείπεται σε σχέση με tv full hd.

Γενικά να ξέρεις μια 4κ υπερτερεί σε native υλικό 4κ και σε στατικές εικόνες, λόγω μεγαλύτερης ανάλυσης.

Κι αυτή η μεγάλη ανάλυση είναι η αχιλλειος πτερνα σε τηλεοπτικό σήμα και HD films.

 

Εσύ αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να βάλεις σε σειρά τις προτεραιοτητες σου, το οποίο αντικειμενικά είναι δύσκολο για όλους μας :D

1)Μπαντζετ

2) Απόσταση θέασης για να διαλέξουμε ανάλογα το μέγεθος

3) Χρήση για την οποία την προορίζεις.

Δηλαδη: τι θα παρακολουθείς επί τω πλείστον. Απλό τηλεοπτικό σήμα, ταινίες full hd, σπορ, playstation κτλ, 3d;

4) Σε τι περιβάλλον θα βλέπεις, φωτεινό ή σκοτεινό;

Και διάφορα άλλα που δεν μου έρχονται στο μυαλό τώρα :)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε μου.

Λοιπόν 4K τηλεόραση μην πάρεις! Αφενός τ περιεχόμενο είναι ελάχιστο και αφετέρου θα χρειαστείς αρκετά μεγαλύτερη απο 50'' για να μπορεσεις να απολάυσεις την μεγαλύτερη ανάλυση. Επιπρόσθετα οι OLED είναι προ των πυλών και δεν αξίζει η διάθεση μιας περιουσίας για αγορά τώρα 4Κ.

3d υπάρχει μόνο το fullhd ούτως ή άλλως... 3d καλύτερο είναι αυτό που σου αρέσει περισσότερο με το active να είναι πιο κουραστικό απο το passive λόγω κλείστρου γυαλιών κλπ όμως είναι fullhd ενώ του passive μισή ανάλυση.

Τέλος πάντων μην σκέφτεσαι τo 3d για την αγορά...

 

Καλές επιλογές υπάρχουν ανάλογα το βαλάντιο και την απόστασή σου. Τι επίπεδο τιμών έχεις στο μυαλό σου;

 

ΥΓ: 4K & curved tv άστες για τους beta testers:lol:

 

Κι εγώ είμαι της άποψης να μείνεις μακριά από 4κ.

Πρώτον το υλικό διαθέσιμο είναι ελάχιστο.

Δεύτερον η απεικόνιση σε digea είναι χειρότερη από ότι σε μια full hd, δηλαδή χειρότερο τηλεοπτικό σήμα.

Τρίτον, σε ανάλυση full hd υπολείπεται σε σχέση με tv full hd.

Γενικά να ξέρεις μια 4κ υπερτερεί σε native υλικό 4κ και σε στατικές εικόνες, λόγω μεγαλύτερης ανάλυσης.

Κι αυτή η μεγάλη ανάλυση είναι η αχιλλειος πτερνα σε τηλεοπτικό σήμα και HD films.

 

Εσύ αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να βάλεις σε σειρά τις προτεραιοτητες σου, το οποίο αντικειμενικά είναι δύσκολο για όλους μας :D

1)Μπαντζετ

2) Απόσταση θέασης για να διαλέξουμε ανάλογα το μέγεθος

3) Χρήση για την οποία την προορίζεις.

Δηλαδη: τι θα παρακολουθείς επί τω πλείστον. Απλό τηλεοπτικό σήμα, ταινίες full hd, σπορ, playstation κτλ, 3d;

4) Σε τι περιβάλλον θα βλέπεις, φωτεινό ή σκοτεινό;

Και διάφορα άλλα που δεν μου έρχονται στο μυαλό τώρα :)

 

σε πρωτη φαση οι απαντησεις σας με ευχαριστουν μιας και με επαναφερεται στις αρχικες μου σκεψεις,δλδ οχι 4Κ αλλα μια καλη full hd(μιας και απο πανελ δεν σκαμπαζω το "οσο πιο πολλα hz με σωζει"????) .

σκεφτηκα την 4Κ σαν καλυτερη και πιο ποιοτικη λυση για αυτο και θελησα να αυξησω το μπατζετ μου,ως μη γνωστης περι των τηλεορασεων ευτυχως απο τις συμβουλες σας θα παω σε μια πιο σωστη λυση απο οτι φενεται.

το μπατζετ μου ειναι γυρω στα 600-700ευρωη αποσταση ειναι γυρω στα 4μετρα,χρηση θα ειναι λιγο απο ολα (ισως και play station4 αργοτερα)περιβαλλον θελω να ειναι οσο πιο σκοτεινο γινεται....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα 4 μέτρα είναι μεγάλη απόσταση και περιπλέκει λίγο τα πράγματα. Γιατί πρέπει να ανεβουμε σε ίντσες και αυτομάτως σε χρήματα.

 

Κατά την γνώμη μου το λιγότερο που πρέπει να κοιτάξεις είναι 55 ίντσες και άνω.

 

Όσον αφορά τα hertz είναι λίγο μπέρδεμα με τα '' παραπλανητικά'' νούμερα των εταιρειών. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος : εμείς πρέπει να κοιτάμε τα πραγματικά hertz του πάνελ, χωρίς την επεξεργαστικη βοήθεια.

Για την παρακολούθηση σπορ καλό είναι το πάνελ μας να είναι 100 hertz και όχι 50,για να έχουμε ομαλή κίνηση.

 

Όσον αφορά το πάνελ, καλό είναι να διαλέξεις τηλεόραση με πάνελ VA και όχι IPS. Με τον συγκεκριμένο τύπο θα έχεις καλύτερο μαύρο, μεγαλύτερο κοντράστ και καλύτερη απεικόνιση χρώματος. Θα χάσεις σε γωνία θέασης, αλλά μικρό το κακό. Ειδικά αν αναλογιστείς ότι θα παρακολουθείς σε σκοτεινό χώρο, όπου εκεί τα ips πάνελ δείχνουν τις αδυναμίες τους.

 

Πάμε στο ζουμί.

Sony : Η σειρά 8 φέτος είναι μια από τις καλύτερες φετινές περιπτώσεις. Αναφέρομαι στην 55w805b

Έχει κατοσταρι πάνελ, πάρα πολύ καλό 2d, πολύ χαμηλό input lag (μας ενδιαφέρει για παιχνίδια playstation) και δυνατότητα 3d( το οποίο είναι χάλια στην συγκεκριμένη).

 

Sony 50w705b

Με λίγα λόγια μια 805b χωρίς το 3d.

Χοντρικά

 

Samsung UE55H6400

Σε σχέση με την Sony w805b

Καλύτερο 3d,καλύτερες σμαρτ λειτουργίες, ίδιο πάνελ κατοσταρι, σχεδόν στα ίδια σε απεικόνιση hd, μεγαλύτερο input lag ( εδώ χάνει) και ίσως λιγάκι χειρότερη εικόνα σε digea.

 

Η 805 και η 6400 είναι στα 950 ευρώ περίπου. Όποια κι αν διαλέξεις ευχαριστημένος θα μείνεις. Ζυγίζεις τις προτεραιοτητες σου και ανάλογα επιλέγεις.

Η 705 έρχεται πιο φτηνά αλλά είναι και μικρότερη σε μέγεθος. Δεν έχει 3d,κάτι που προσωπικά δεν με πολυκαίει. Πόσα έργα θα δούμε σε 3d όλον τον χρόνο.;

 

Προσωπική άποψη

Πρώτα βάζω την Sony W805b και μετα την Samsung.

Την 705, αν αλλάξεις την απόσταση θέασης.

 

Συμβουλή

Εφόσον δεν βιάζεσαι, διάβασε λίγα πράγματα κι εσύ μόνος σου, κανένα review κτλ και βάλε προτεραιοτητες.

Μην φανταστείς δεν είμαι κανένας expert σε θέματα εικόνας, απλώς παρακολουθώ λίγο τα '' δρώμενα ''.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα... Η αγορά τηλεόρασης απαιτεί και λίγο διάβασμα εκ μέρους σου.

4μ απόσταση θέασης σημαίνει 55'' και πάνω. Αν μπορείς κάνε την υπέρβαση... Όσο για το 4Κ σε αυτή την απόσταση με το κιάλι κι αν το διακρίνεις!

 

Sony & Samsung είναι πολύ καλές προτάσεις λόγω VA panel (βαθύτερο μαύρο=μεγαλύτερη αντίθεση). H sony είναι καλύτερη σε επεξεργασία σήματος/upscale και η samsung σε Smart TV/3D/media player. Καλά για το 3d και στην απόσταση αυτή μην ασχοληθείς πολύ, άστο να υπάρχει σαν "προσόν".

 

Καλή επιλογή!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται με τι ορίζοντα κάνει κάποιος την αγορά.

Εγώ πάντως θα ήθελα να έχει active 3D η τηλεόραση και μετά να είναι UHD . Curved δεν θα έπερνα.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

 

Sony w705 και w706 διαφέρουν στο χρώμα (και μόνο).

Σε τι απόσταση θα τοποθετηθεί η τηλεόραση; Αν είναι πάνω απο 2μ προτίμησε αυτή:

http://www.skroutz.gr/s/4640095/Samsung-UE48H6200.html

100hz panel, 3d και το κυριότερο 48'' (έναντι 40 ή 42).

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Γύρω στα 3 μέτρα απόστασή.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στα 3 μέτρα απόστασή.

Άκουσε με τότε και πάρε την 48'' (και αν μπορείς και 50'' ακόμα καλύτερα). Εγώ έχω 50'' στα 2,5 με 3μ απόσταση και θα ήθελα να σου την αλήθεια 55'':rolleyes:.

Απο εκεί και πέρα μέγιστο κριτήριο είναι το budget σου με συμμετοχή να έχουν η χρήση που θα έχει η τηλεόραση (π.χ. ps4, digea, nova tv λίγο απο όλα κλπ) και το περιβάλλον (π.χ. θέαση σε σκοτεινό περιβάλλον προϋποθέτει τηλεόραση με καλή αντίθεση). Γνώμη μου αν μπορείς να πάρεις μια με 100hz panel και 3D (γιατί μαζί πάνε αυτά). π.χ. η Sasmung που σου προτείνω απο πάνω είναι πολύ καλή all around λύση!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

μια γρηγορη ερωτηση πριν καποιες αλλες, σε θεμα εγγυησης και aftersales ποια ειναι η καλυτερη ???? ποια εταιρεια σου δινει καλυτερη υποστηριξη ????
Link to comment
Share on other sites

Δώσε βάση στο κατάστημα που θα κάνεις αγορά. Να έχει καλό after sales.

Τώρα τα service sony samsung πάνω κάτω τα ίδια είναι.

 

Και η Philips έχει πολύ καλό service στην Ελλάδα.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...