Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτο θα κανω αλλα ηθελα και μια γνωμη παραπανω,για τις σονυ τι γνωμη εχεις?

 

ειδα την καινουργια σειρα που ειναι 4Κ. πολυ καλες αλλα πανακριβες!

2500E.

sta 650E θεωρω samsung και lg εχουν πολυ καλα μοντελα.

Link to comment
Share on other sites

ειδα την καινουργια σειρα που ειναι 4Κ. πολυ καλες αλλα πανακριβες!

2500E.

sta 650E θεωρω samsung και lg εχουν πολυ καλα μοντελα.

 

Δεν υπάρχει λόγος προς το παρόν για 4Κ. Ετσι κι αλλιώς πρόγραμμα σε 4Κ δεν υπάρχει για να δει κανείς. Εδω ψάχνουμε πρόγραμμα γραμμένο σε full HD με τα κιάλια για να δούμε την εικόνα που πρέπει στην tv μας.

Link to comment
Share on other sites

Σε δύο χρόνια το πολύ θα είναι το στάνταρ σε όλες τις ταινίες.. Δεν το θες για να βλέπεις ειδήσεις σε 4Κ :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Σε δύο χρόνια το πολύ θα είναι το στάνταρ σε όλες τις ταινίες.. Δεν το θες για να βλέπεις ειδήσεις σε 4Κ :p

 

Κάτσε να γίνει standard το Full HD και μετά πάμε σε 4Κ. Ακόμα στο HD είναι οι περισσότερες ταινίες.

Link to comment
Share on other sites

Το 4Κ θα έχει νόημα μόνο σε τηλεοράσεις άνω των 60 ιντσών (μην πω παραπάνω), αλλιώς από το full HD δεν είναι εμφανής η διαφορά..
Link to comment
Share on other sites

Το 4Κ θα έχει νόημα μόνο σε τηλεοράσεις άνω των 60 ιντσών (μην πω παραπάνω), αλλιώς από το full HD δεν είναι εμφανής η διαφορά..

 

Με αυτή τη λογική θα είχε νόημα όλες οι μικρές οθόνες γύρω στις 14" να ήταν HD Ready.

Δε νομίζω.:)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να γίνει standard το Full HD και μετά πάμε σε 4Κ. Ακόμα στο HD είναι οι περισσότερες ταινίες.[/quote

 

Που δεν είναι το standard to fhd??Εγώ πλην τον ελληνικών ότι βλέπω είναι σε 1080...Στην δορυφορική έχω τον sky ,καθαρό 1080..Άσε την nova και τον ΟΤΕ Γιατί Ούτε στάνταρ ποιότητα δεν έχουν αυτά που τα λένε και hd με την συμπίεση που τρώνε..ότι κατεβάζω είναι fhd..Και 4 Κ υπάρχει πολύ ντοκιμαντέρ..

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Που δεν είναι το standard to fhd??Εγώ πλην τον ελληνικών ότι βλέπω είναι σε 1080...Στην δορυφορική έχω τον sky ,καθαρό 1080..Άσε την nova και τον ΟΤΕ Γιατί Ούτε στάνταρ ποιότητα δεν έχουν αυτά που τα λένε και hd με την συμπίεση που τρώνε..ότι κατεβάζω είναι fhd..Και 4 Κ υπάρχει πολύ ντοκιμαντέρ..

 

Αμα είναι να αφήσω το ote tv, nova και τα apps για ενοικίαση τι να πιάσω δηλαδή;;;

 

Υποτίθεται οτι έχουμε περάσει σε άλλη εποχή και απ την στιγμή που πληρώνω δορυφορική ή ενοικιάζω κάποια ταινία μέσω app, έχω την απαίτηση να την δω σε FHD.

 

Θα πρέπει δηλαδή να ψάχνω video club για να βρω blue ray ή να κατεβάζω torrent και να μπλέκω με καλώδια κ.λοιπά;;;

 

Διάφορα βιντεάκια στο youtube σε 4Κ, δεν τα λες πληθώρα 4Κ προγραμμάτων, sorry.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν υπάρχει ακόμα η τεχνολογία για μετάδοση εικόνας σε full HD. Μόνο 720p ή 1080i.

Αλλά επειδή δεν αγοράζουμε την τηλεόραση μόνο για το σήμερα ή μόνο για λήψη προγράμματος., μπορούμε να είμαστε προετοιμασμένοι.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν υπάρχει ακόμα η τεχνολογία για μετάδοση εικόνας σε full HD. Μόνο 720p ή 1080i.

Αλλά επειδή δεν αγοράζουμε την τηλεόραση μόνο για το σήμερα ή μόνο για λήψη προγράμματος., μπορούμε να είμαστε προετοιμασμένοι.

 

Τα χριστούγεννα που την αγόρασα υπήρχε σε tv app section για FHD. Το υλικό ήταν ελάχιστο και τελικά δεν ξέρω τι συνέβη και κατέβηκε η συγκεκριμένη ενότητα αλλά βλέπω οτι θα επανέλθουν δυναμικά. Πρόλαβα και είδα τότε το καινούριο Superman σε FHD και η εικόνα ήταν σοκαριστικά καλή.

 

Online Streaming FHD ταινίες γίνόταν χωρίς να κολλήσει ούτε μια φορά. Δεν βλέπω που είναι πρόβλημα για την μετάδοση FHD...

Link to comment
Share on other sites

Τα χριστούγεννα που την αγόρασα υπήρχε σε tv app section για FHD. Το υλικό ήταν ελάχιστο και τελικά δεν ξέρω τι συνέβη και κατέβηκε η συγκεκριμένη ενότητα αλλά βλέπω οτι θα επανέλθουν δυναμικά. Πρόλαβα και είδα τότε το καινούριο Superman σε FHD και η εικόνα ήταν σοκαριστικά καλή.

 

Online Streaming FHD ταινίες γίνόταν χωρίς να κολλήσει ούτε μια φορά. Δεν βλέπω που είναι πρόβλημα για την μετάδοση FHD...

 

Στην κωδικοποίηση του mpeg4 που δεν σηκώνει παραπάνω.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα γνωμες για LG τηλεορασεις και ειδικοτερα για την LG 3D LED 42'' 42LA620S εαν την εχει καποιος.

Έχω γράψει 1-2 σελίδες πίσω για την αμέσως ακριβότερη την 660. Άριστη. Βέβαια στους 2 μήνες πήγε επισκευή, ελπίζω να μην ξαναχρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Στην κωδικοποίηση του mpeg4 που δεν σηκώνει παραπάνω.

 

Εννοείς για πρόγραμμα της TV προφανώς. Εξήγησε το λίγο παραπάνω εαν γνωρίζεις για να καταλάβουμε

Edited by hic_et_nunc
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς για πρόγραμμα της TV προφανώς. Εξήγησε το λίγο παραπάνω εαν γνωρίζεις για να καταλάβουμε

 

Αυτό που λεω είναι ότι το mpeg2 σταμάτησε στις 576 γραμμές. Το mpeg4 που χρησιμοποιείτε σήμερα έχει ταβάνι τα 720p ή 1080i.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Και 1080 I...με πολύ ζόρι..Από δορυφορική παίζει συμπίεση απίστευτη στο ελλαντα για να έχουν να πληρώσουν λιγότερα μιας και τα HD τα κανονικά πιάνουν πάνω από 4 φορές το διαθέσιμο ...Δηλαδή αντί για ένα κανάλι θα είχαν 4..αν βάλεις sky Και δεις hd Είναι παρα πολυ καλό..Και το 4Κ στο YouTube έχει πολύ συμπίεση..Υπάρχουν στο ίντερνετ ντοκιμαντέρ σε 4Κ κανονικό

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Με αυτή τη λογική θα είχε νόημα όλες οι μικρές οθόνες γύρω στις 14" να ήταν HD Ready.

Δε νομίζω.:)

 

Μιλάμε για τηλεοράσεις καταρχήν. Κατά δεύτερον έλα να σου βάλω καλό 720p video και το ίδιο σε 1080p σε τηλεόραση 40αρα στα δύο μέτρα, κι αν καταλάβεις διαφορά, σφύρα μου. Αυτό που έγραψα για τις 4Κ τηλεοράσεις δεν το λέω εγώ, όσοι ασχολούνται επαγγελματικά με audio-video το λένε. Είναι χαμένα λεφτά να πάρεις 4Κ τηλεόραση κάτω από 60 ίντσες..

 

Θα μπορούσα να παραθεσω ένα καρό links αλλά αφήνω μόνο αυτό: http://carltonbale.com/does-4k-resolution-matter/

 

Και ο πίνακας που δείχνει πόσο κοντά πρέπει να κάθεσαι έχει φτιαχτεί με γνωμονα ότι έχεις όραση 20/20 που λίγοι έχουν..

Link to comment
Share on other sites

Κατά δεύτερον έλα να σου βάλω καλό 720p video και το ίδιο σε 1080p σε τηλεόραση 40αρα στα δύο μέτρα, κι αν καταλάβεις διαφορά, σφύρα μου.

 

Προσωπικά όταν έπαιζα Xbox 360 σε μένα σε 32αρά full hd και τα ίδια παιχνίδια τα έβλεπα σε 32αρά φίλου hd ready η διάφορα ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής. Και μιλάω για 32αρά.

 

Επίσης σε 40αρά που έχω τώρα, web-dl video, υπάρχει εμφανής διάφορα από 720p σε 1080p.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω μια smart tv 50"-55" έως 1200-1300€ max με άτοκες δόσεις για κάποιο δικό μου άνθρωπο.

Επίσης τη θέλει PVR όσο πιο εύκολα γίνεται(εγγραφή σε USB,εξωτερικό HDD).

 

Έχω βρει αυτή http://www.plaisio.g...55-55LB650V.htm(έως 40 άτοκες)

και αυτή http://www.e-sakelar...mart-wifi-300hz με δώρο και μια 32" και με 5ετή εγγύηση (με δόσεις δεν ξέρω πόσο θα πάει)

Σε samsung δεν κοίταξα γιατί 2 φίλοι που έχουν μου είπαν ότι έχουν πολύ δύσκολο μενού.

 

Τα πλεονεκτήματα στην LG είναι οι 55" τα 0 pixel εγγύηση και οι 40 άτοκες!

Τα πλεονεκτήματα στην SONY είναι η 5ετή εγγύηση και η επιπλέον 32" δώρο!

Δεν έχουμε δει ακόμα καμία,θέλουμε να ξεχωρίσουμε 3-4,να πάμε να τις δούμε από κοντά και να καταλήξουμε.

 

Διαβάζω διάφορα του τύπου: αποφυγή IPS panel λόγω ξεθωριάσματος του μαύρου χρώματος - παθητικό 3D πιο ξεκούραστο,ενεργητικό 3D πιο ζωντανό - Samsung καλύτερες σε multimedia και smart με πολύ δύσκολο μενού όμως και άλλα διάφορα γενικώς για όλες!

 

Απόψεις-προτάσεις καλοδεχούμενες:)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά όταν έπαιζα Xbox 360 σε μένα σε 32αρά full hd και τα ίδια παιχνίδια τα έβλεπα σε 32αρά φίλου hd ready η διάφορα ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής. Και μιλάω για 32αρά.

 

Επίσης σε 40αρά που έχω τώρα, web-dl video, υπάρχει εμφανής διάφορα από 720p σε 1080p.

τα αρχεια WEB-DL που λες ειναι "σπασμενα" κατεβασμενα??? γιατι αυτος που τα ανεβασε μπορει να λεει 720 η 1080 αλλα δεν ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ η αναλυση του μαμα βιντεο παντως!30 720 βιντεο να κατεβασεις εαν δεν ειναι επισημα θα εχουν διαφορες μεταξυ τους..
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά όταν έπαιζα Xbox 360 σε μένα σε 32αρά full hd και τα ίδια παιχνίδια τα έβλεπα σε 32αρά φίλου hd ready η διάφορα ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής. Και μιλάω για 32αρά.

 

Επίσης σε 40αρά που έχω τώρα, web-dl video, υπάρχει εμφανής διάφορα από 720p σε 1080p.

 

Φίλε μου δεν θα συνεχίσω την κουβέντα γιατί συγκρινεις λεμόνια με κουνουπίδια. Διάβασε λίγο το link που έστειλα παραπάνω και θα καταλάβεις. Αν πάντως ασχολεισαι με web-dl και η 24αρα τηλεόραση μάλλον υπερβολή είναι.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν θα συνεχίσω την κουβέντα γιατί συγκρινεις λεμόνια με κουνουπίδια. Διάβασε λίγο το link που έστειλα παραπάνω και θα καταλάβεις. Αν πάντως ασχολεισαι με web-dl και η 24αρα τηλεόραση μάλλον υπερβολή είναι.

 

Ποια είναι τα λεμονιά και ποια τα κουνουπίδια; Αμφισβητείς το 720p και το 1080p του Xbox 360; Η αμφισβητείς το μάτι μου;

Επίσης να σε ενημερώσω, αν δεν το ξέρεις, πως τα web-dl 720p είναι πολύ πιο καθαρά και ποιοτικά από τα HDTV 720p. Και δεν μιλάω για αρχεία 400 και 500 mb αλλά για αυτά που είναι, συνήθως 1,3gb. Αν δεν βλέπεις τέτοια, αναθεωρεισε. Εσύ χάνεις.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι τα λεμονιά και ποια τα κουνουπίδια; Αμφισβητείς το 720p και το 1080p του Xbox 360; Η αμφισβητείς το μάτι μου;

Επίσης να σε ενημερώσω, αν δεν το ξέρεις, πως τα web-dl 720p είναι πολύ πιο καθαρά και ποιοτικά από τα HDTV 720p. Και δεν μιλάω για αρχεία 400 και 500 mb αλλά για αυτά που είναι, συνήθως 1,3gb. Αν δεν βλέπεις τέτοια, αναθεωρεισε. Εσύ χάνεις.

 

Υπάρχει 1.3 γιγα ταινία έστω και 720p? Συνήθως 4 με 4.5 γιγα δεν είναι ;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει 1.3 γιγα ταινία έστω και 720p? Συνήθως 4 με 4.5 γιγα δεν είναι ;

 

Μιλάω για σειρές. Δεν το διευκρίνισα αλλά εννοείται καθώς η συντριπτική πλειοψηφία αυτών (των web-dl) σειρές είναι.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...