Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι δεν έχει ! (παλιό μοντέλο ,νομίζω του 2014 ) Δεν είμαι σίγουρος αλλά όλα τα μοντέλα από 2016 και μετά έχουν όλα Android

Γενικά ότι έχει Android (Android tv os) περιέχει playstore !

 

Ναι του 2014 ειναι, την ειχα παραλαβει 17/10/2014.

Μαλιστα σε ευχαριστω φιλαρακι.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι του 2014 ειναι, την ειχα παραλαβει 17/10/2014.

Μαλιστα σε ευχαριστω φιλαρακι.

Από βλέπω οι πρώτες Android tv της Sony είναι το 2015 με την σειρά X900C (Android 5)

Link to comment
Share on other sites

Από βλέπω οι πρώτες Android tv της Sony είναι το 2015 με την σειρά X900C (Android 5)

 

Οποτε θα ειναι τελειες για gaming περα απο παιχνιδοκονσολες ...

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γειά σας παιδιά θέλω την βοήθεια σας.Τώρα στις προσφορές θέλω να πάρω μια τηλεόραση αλλά δεν ξέρω τίποτα απο χαρακτηριστικά για τις τηλεοράσεις.Πείτε μου τι πρέπει να προσέξω πριν την αγορά,τι να έχει η τηλεόραση για να είναι καλή. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά θέλω την βοήθεια σας.Τώρα στις προσφορές θέλω να πάρω μια τηλεόραση αλλά δεν ξέρω τίποτα απο χαρακτηριστικά για τις τηλεοράσεις.Πείτε μου τι πρέπει να προσέξω πριν την αγορά,τι να έχει η τηλεόραση για να είναι καλή. Ευχαριστώ

Το πρώτο και το ποιο σημαντικό να έχει DVB-T2 tuner !!!

Εάν θέλεις να έχει Android tv (δωρεάν ταινίες,σειρές ,αθλητικά )θα ψάξεις κατι σε Sony ,Philips

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο και το ποιο σημαντικό να έχει DVB-T2 tuner !!!

Εάν θέλεις να έχει Android tv (δωρεάν ταινίες,σειρές ,αθλητικά )θα ψάξεις κατι σε Sony ,Philips

Πολλές φορές οι τιβι με Android αν είναι σχετικά οικονομικές, τρώνε κολλήματα σε βαριές εφαρμογές. Μέχρι και το youtube δηλαδή μπορεί να κολλάει.

Αυτό συμβαίνει γιατί βάζουν επεργαστές της πλάκας ώστε να μην ανεβαίνει το κόστος.

 

Στάλθηκε από το Mi MIX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές οι τιβι με Android αν είναι σχετικά οικονομικές, τρώνε κολλήματα σε βαριές εφαρμογές. Μέχρι και το youtube δηλαδή μπορεί να κολλάει.

Αυτό συμβαίνει γιατί βάζουν επεργαστές της πλάκας ώστε να μην ανεβαίνει το κόστος.

 

Στάλθηκε από το Mi MIX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εξαρτάται τι αγοράζεις .Ναι ξέρω ! Είναι θέμα επεξεργαστή . Αλλά ένας που δεν θέλει να έχει πολλές συσκευές συνδεδεμένες (μια τηλεόραση θέλει να αγοράσει ) + δεν έχει πολλές απαιτήσεις .Για τα βασικα μία χαρά είναι ...λίγο kodi ,Terrarium,(δεν θα παίξει βαριά παιχνίδια ) .Ειναι οι μόνες που μπορεί να τις λες SMART ! Όπως έγραψα το σημαντικό είναι να εχει DVB-T2 tuner !

Link to comment
Share on other sites

Κάποια γνώμη γι αυτή εδώ;

Sony Bravia KD-55XE8096

 

Αυτή την στιγμή έχω μία w828b

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια γνώμη γι αυτή εδώ;

Sony Bravia KD-55XE8096

 

Αυτή την στιγμή έχω μία w828b

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Από θέμα τιμής και αυτά που προσφέρει καλή επιλογή φαίνεται

Link to comment
Share on other sites

Κάποια γνώμη γι αυτή εδώ;

Sony Bravia KD-55XE8096

 

Αυτή την στιγμή έχω μία w828b

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ουαου, είναι προσφοραρα!

 

4K X reality pro και 4K hdr βλέπω πάνω..

 

Θεωρείται native 4Κ ή κάνει upscalling;

 

Γιατί θυμάμαι άλλες σονυ φοράνε τον 4K x1 που είναι σίγουρα native.

Όπως και να έχει πολύ καλή..

 

Εγώ έχω την 829Β αν θυμάμαι καλά.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλημερα σας, πηρα αυτην την τηλεοραση https://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/led-lcd/176619-f&u-fl2d4302uh-43 αλλα απο οτι κοιταζω δεν εχει μεσα και πολλες εφαρμογες να κατεβασεις σου δινει ελαχιστες,το ερωτημα μου ειναι τι μπορω να κανω να εχω πιο πολλες επιλογες? παιρνει android? σε αυτα τα λεφτα που εδωσα εκανα καλη επιλογη? ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας, πηρα αυτην την τηλεοραση https://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/led-lcd/176619-f&u-fl2d4302uh-43 αλλα απο οτι κοιταζω δεν εχει μεσα και πολλες εφαρμογες να κατεβασεις σου δινει ελαχιστες,το ερωτημα μου ειναι τι μπορω να κανω να εχω πιο πολλες επιλογες? παιρνει android? σε αυτα τα λεφτα που εδωσα εκανα καλη επιλογη? ευχαριστω.

Καλημέρα . Όχι δεν μπορείς να περάσεις Android ,άλλες εφαρμογές δεν μπορείς ,ότι σου δίνει το Store που έχει . Από τις βλέπω έχει μόνο DVB-T

τuner.. Καλές προβολες

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα . Όχι δεν μπορείς να περάσεις Android ,άλλες εφαρμογές δεν μπορείς ,ότι σου δίνει το Store που έχει . Από τις βλέπω έχει μόνο DVB-T

τuner.. Καλές προβολες

σε ευχαριστω για την απαντηση. τι εννοεις οτι εχει μονο DVB-T?

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την απαντηση. τι εννοεις οτι εχει μονο DVB-T?

Εάν είχες διαβάσει τις 2 πίσω σελίδες θα είχες καταλάβει ! Τα ψηφιακά κανάλια τώρα στην Ελλάδα εκπέμπουν σε DVB-T...χ264

Έβγαλε ανακοίνωση η digea πριν πολλούς μήνες πίσω (μονο στο Internet έπαιξε ) οτι πρέπει να μεταβουμε σε DVB-T2 x265 (οι περισσότερες καινούργιες ,αρκετές tv το έχουν )

Λογικά σε 1-2 χρόνια όταν κάνουμε την μετάβαση θα χρειαστείς αποκωδικοποιητή για να βλέπεις τα κανάλια...

Έχεις tuner παλιού τύπου

Link to comment
Share on other sites

Εάν είχες διαβάσει τις 2 πίσω σελίδες θα είχες καταλάβει ! Τα ψηφιακά κανάλια τώρα στην Ελλάδα εκπέμπουν σε DVB-T...χ264

Έβγαλε ανακοίνωση η digea πριν πολλούς μήνες πίσω (μονο στο Internet έπαιξε ) οτι πρέπει να μεταβουμε σε DVB-T2 x265 (οι περισσότερες καινούργιες ,αρκετές tv το έχουν )

Λογικά σε 1-2 χρόνια όταν κάνουμε την μετάβαση θα χρειαστείς αποκωδικοποιητή για να βλέπεις τα κανάλια...

Έχεις tuner παλιού τύπου

 

μαλιστα,οποτε επρεπε να το ειχα προσεξει πριν κανω την αγορα,οπως και να εχει σε ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα,οποτε επρεπε να το ειχα προσεξει πριν κανω την αγορα,οπως και να εχει σε ευχαριστω πολυ.

Ναι αλλά μην σκας κιόλας ...Μέχρι να γίνει και αν ..στην Ελλάδα ζούμε .Τελεσίδικο τίποτα δεν είναι

Link to comment
Share on other sites

Πιθανη αλλαγη σε DVB-T2,αν ειναι να γινει, θα γινει μετα το 2020 και πιθανον στην αρχη να παιζει παραληλλα με DVB-T(π.χ. SD σε DVB-T και HD σε DVB-T2)
Link to comment
Share on other sites

μαλιστα,οποτε επρεπε να το ειχα προσεξει πριν κανω την αγορα,οπως και να εχει σε ευχαριστω πολυ.

 

Μην αγχωνεσαι, μεχρι το 2020 εχεις καιρο να απολαυσεις την τηλεοραση που πηρες. Πριν 1,5 χρονο πηρα μια 50αρα F&U Full HD στα 300€ απο τον Κωτσοβολο για το εξοχικο να βλεπω καμια ταινια με 3 χρονια εγγυηση μια χαρα ειναι. Μεχρι να γινει DVB-T2 θα χει βγαλει τα λεφτα της.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα και απο μένα και καλη χρονια....σε ολους....Και εκει που ολα πηγαιναν ρολοι....μου βγαλε προβλημα σοβαρο η 42αρα μου LG 42 LE5500 (σφυράει οταν ανοίγει και δεν ανοιγει αλλα μονο οταν ζεστανω τον επεξεργαστή με πιστολι θερμου αερα....πατεντες) ... 1η ερώτηση μπορει να επισκευαστεί αξίζει? Η φαση ειχε ξεκινησει πριν περιπου 8 μήνες οταν ξαφνικα σταμάτησαν να παιζουν οι Hdmi θύρες. Τοτε καποιος μου ειπε να ζεστανω το ολοκληρωμενο και οντως το θεμα λυνονταν για 2 με 3 μήνες μετα ηθελε ξανα το πιστολακι του. Τωρα μου βγαλε αυτο....Γενικα δεν ξαναπαω σε LG ....ειμαι καμμενος....Την ειχα απο το 2010....δεν ξερω αν ειναι λιγο η πολυ εμενα μου φανηκε λιγο γιατι στα 6 χρονια παρουσιασε προβλημα με τις hdmi.

 

Αυτο που εχω κανει τωρα μεχρι να βρω αλλη ειναι εκοψα το πανελ το πισω απο αλουμινιο για να ζεστανω χωρις να κατεβαζω την οθονη κατω την πλακετα με τον επεξεργαστη....οποτε δουλευει μετα απο αυτο...Αν ανοιξει σημιεωστε δεν κλεινει δουλευει κανονικα....το θεμα ειναι να ανοιξει....Την επομενη μερα παλι το ιδιο....με το πιστολακι στο χερι

 

Eκτος των παραπανω ερωτηματων που αν γνωριζει κανεις μου απαντα

 

Σκεφτομαι για αγορα καινουριας γιατι σε λιγο θα βαλω φωτια στο επιπλο καθε μερα με το πιστολακι....

 

Αναρωτιεμε αν θα παω σε Curved η Flat ? Μεχρι τωρα ελεγα Flat αλλα βρηκα αυτην την προσφορα και δελεαστηκα....https://www.you.gr/eikona-ichos/tileoraseis-axesouar/tileoraseis/tileorasi-smart-tv-led-samsung-49-4k-curved-ue49mu αποσταση θεασης 3 - 4 μετρα περιπου απο διαφορετικες γωνιες αλλα κοντα στον αξονα θέασης.

 

Απο after sale υποστηριζονται???

 

Εχω δει και αυτες και το budget μου ειναι στα 500 - 700 το πολυ

 

http://www.shopon.gr/samsung-ue40mu6122-uhd-smart-clone.html

 

http://www.shopon.gr/panasonic-tx-50ex703-uhd-smart-el.html βεβαια αυτη ξεφευγει λιγο στο budget... και δεν ξερω αν ειναι γνησια γιαπωνεζικη...η που κατασκευαζονται. εχει και 5 χρονια εγγυηση.

 

http://www.e-shop.gr/tv-samsung-ue49mu6402-49-led-ultra-hd-smart-wifi-p-PER.158203

 

καποια αλλη προταση σε αυτα τα χρηματα δεκτη....

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχω τη Samsung KS9000, εν συνεχεία αγόρασα το HW-J7500R soundbar, το οποίο μπορεί να συνδεθεί με την τηλεόραση είτε με hdmi είτε με bt ή wifi. Το είχα συνδεδεμένο με το καλώδιο και έπαιζε μια χαρά. Πήρα και 2 R6 ασύρματα ηχεία της samsung προκειμένου να τα βάλω αριστερά και δεξιά πίσω και να έχω ήχο surround. Τα ηχεία αυτά έχουν και bt και wifi. Κάνω το pairing μέσω τηλεόρασης, μου εμφανίζει σαν έξοδο ήχου την ηχόμπαρα μαζί με τα ηχεία αλλά δεν έχω ήχο!!! Δεν μπορώ να καταλάβω τί μπορεί να έχω κάνει λάθος. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θα ηθελα παρακαλώ πολύ γνώμες για την συγκεκριμένη.

https://www.skroutz.gr/s/9777570/Sony-KD-55XD8005.html

 

Αλλά 2 μοντέλα πού επίσης με ενδιαφέρουν είναι το xe8096 και η xe8596.

 

Γενικά κάπως πελαγωμένος.

 

Εχω την εντύπωσή ότι η πρώτη πού έχω βάλει με το link συνολικά ότι είναι καλύτερή.

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by ταξιδιωτης22

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά θα πάω η στην 8577 η στην 8596...

Αλλά ποιες οι διάφορές τους;

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εχω θεμα με την Smart Tv και δεν διαβαζει τους υποτιτλους,τους εμφανιζει αλαμπουρνεζικα :p

Μπορει να βοηθησει καποιος πως μπορω να το διορθωσω?

Link to comment
Share on other sites

Εχω θεμα με την Smart Tv και δεν διαβαζει τους υποτιτλους,τους εμφανιζει αλαμπουρνεζικα :p

Μπορει να βοηθησει καποιος πως μπορω να το διορθωσω?

Θα πας στις ρυθμισεις υποτίτλων και θα βάλεις ελληνικά. Είναι σε άλλη γλώσσα λογικά

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εδώ και λίγες μέρες κάνει κάτι κουλά η τηλεόραση του υπνοδωματίου, κάτι που σημαίνει ότι πρέπει πολύ σύντομα να την αντικαταστήσω.

Επειδή δεν το πολυ-έχω με τις τηλεοράσεις, θα χρειαστώ σίγουρα τη βοήθειά σας!

Αυτό που θέλω είναι μια καλή τηλεόραση, 32", να μην χρειάζεται αποκωδικοποιητή, να μπορεί να παίξει από στικάκι ταινίες, κλπ και φυσικά να μην χρειαστεί να δώσω τον μισό μισθό για να την πάρω.

Δυστυχώς, προέκυψε ως έκτακτη δαπάνη και με βγάζει εκτός καλοκαιρινού οικονομικού προυπολογισμού... :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...