Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Θέλω να αγοράσω μία 4Κ και επειδή χρησιμοποιώ πολύ το Kodi, θα ήθελα να μου πείτε τι λύσεις έχω πέραν του να αγοράσω κάποια TV που να φοράει Android (πχ Sony).
Link to comment
Share on other sites

Κάποιο Android tv stick/box ή ακόμα και κινητό και μετά οποιαδήποτε τηλεόραση; Αποκλείεται να υπάρχει τηλεόραση, που να διαθέτει εφάμιλλες δυνατότητες και αναβαθμισημότητα με το kodi, εκτός και αν έχει Android όπως είπες. Οπότε εγώ θα επέλεγα τηλεόραση βάσει ποιοτικών χαρακτηριστικών στον τομέα της απεικόνισης...

 

Sent from my N5206 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο Android tv stick/box ή ακόμα και κινητό και μετά οποιαδήποτε τηλεόραση; Αποκλείεται να υπάρχει τηλεόραση, που να διαθέτει εφάμιλλες δυνατότητες και αναβαθμισημότητα με το kodi, εκτός και αν έχει Android όπως είπες. Οπότε εγώ θα επέλεγα τηλεόραση βάσει ποιοτικών χαρακτηριστικών στον τομέα της απεικόνισης...

 

Sent from my N5206 using Tapatalk

 

ωραία, σ'ευχαριστώ! Οπότε ποια τηλεόραση θα προτείνατε για απόσταση γύρω στα 2 μέτρα και κάτι; φαντάζομαι μία 40άρα είναι καλή! η curved αξίζει; το μπάτζετ μου πάει μέχρι 600 ευρώ και θα ήθελα κατά προτίμηση να είναι από το you.gr που έχω έκπτωση

Link to comment
Share on other sites

ωραία, σ'ευχαριστώ! Οπότε ποια τηλεόραση θα προτείνατε για απόσταση γύρω στα 2 μέτρα και κάτι; φαντάζομαι μία 40άρα είναι καλή! η curved αξίζει; το μπάτζετ μου πάει μέχρι 600 ευρώ και θα ήθελα κατά προτίμηση να είναι από το you.gr που έχω έκπτωση

Δες λίγο αυτό: http://www.rtings.com/tv/reviews/by-size/size-to-distance-relationship

 

Για την απόσταση που θα έχεις την τηλεόραση ακόμα και με 50αρα ίσως να μην μπορείς να καταλάβεις την διαφορά 720p από 1080p, πόσο μάλλον 4Κ ανάλυση! Θα σου πρότεινα να πάρεις όσο μεγαλύτερη τηλεόραση μπορείς για το budget που διαθέτεις. Η 40αρα είναι πολύ μικρή..

 

Sent from my SM-T710 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα

 

Επειδή ψάχνω και εγώ αυτές τις μέρες να αγοράσω μια τηλεόραση θα ήθελα να ρωτήσω τι κοιτάμε στα χαρακτηριστικά της για να καταλάβουμε αν παίζει ταινίες από σκληρό δίσκο.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Επειδή ψάχνω και εγώ αυτές τις μέρες να αγοράσω μια τηλεόραση θα ήθελα να ρωτήσω τι κοιτάμε στα χαρακτηριστικά της για να καταλάβουμε αν παίζει ταινίες από σκληρό δίσκο.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια

Για να μην έχεις πρόβλημα δες αν παίζουν ήχο dts (γενικά πολύ καλές για αυτό είναι οι samsung τα παίζουν όλα εκτός από x265 )

Δεν ξέρω τι πόσο διαθέτης αλλά δες και τις Smart tv της Sonny που έχουν Android λειτουργικό ...μπορείς να κάνεις,παιζεις τα πάντα

Link to comment
Share on other sites

Έλεγα να διαθέσω μέχρι 300 ευρώ και ίσως να ανέβω ακόμη ένα 50άρικο στα 350

Γενικά ψάχνω για 40'' Full HD που θα την χρησιμοποιώ (εκτός από τηλεόραση) για να συνδέω κονσόλα για gaming και σκληρό για ταινίες

 

Για παράδειγμα έχω σταμπάρει αυτή την οθόνη

https://www.skroutz.gr/s/6724354/Samsung-UE40J5100.html?keyphrase=Samsung+UE40J5100

 

Πως μπορώ να καταλάβω από τα χαρακτηριστικά της αν δέχεται εξ. σκληρό για ταινίες. Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέχω στη συνδεσιμότητα?

Επίσης στα Γενικά Χαρακτηριστικά -> Άλλες Λειτουργίες κάποιες οθόνες γράφουν USB Media Player,USB PVR

Νόμιζα ότι το USB PVR σημαίνει ότι μπορεί να διαβάζει από σκληρό και αν δεν το έχει δεν μπορεί.

Link to comment
Share on other sites

Έλεγα να διαθέσω μέχρι 300 ευρώ και ίσως να ανέβω ακόμη ένα 50άρικο στα 350

Γενικά ψάχνω για 40'' Full HD που θα την χρησιμοποιώ (εκτός από τηλεόραση) για να συνδέω κονσόλα για gaming και σκληρό για ταινίες

 

Για παράδειγμα έχω σταμπάρει αυτή την οθόνη

https://www.skroutz.gr/s/6724354/Samsung-UE40J5100.html?keyphrase=Samsung+UE40J5100

 

Πως μπορώ να καταλάβω από τα χαρακτηριστικά της αν δέχεται εξ. σκληρό για ταινίες. Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέχω στη συνδεσιμότητα?

Επίσης στα Γενικά Χαρακτηριστικά -> Άλλες Λειτουργίες κάποιες οθόνες γράφουν USB Media Player,USB PVR

Νόμιζα ότι το USB PVR σημαίνει ότι μπορεί να διαβάζει από σκληρό και αν δεν το έχει δεν μπορεί.

Το pvr είναι για γράφεις video απευθείας από την tv στο σκληρό

Από βλέπω παίζει ολα τα video,ήχους εκτός από το καινούργιο πρότυπο x265 (δεν ξέρω εάν υπάρχει tv που να παίζει το x265)

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά συνδεσιμότητα σκληρού υπάρχει κάποιο χαρακτηριστικό που να μας φανερώνει αν δέχεται και εξ. σκληρό ή μόνο USB στικάκι ή πλέον όλες οι τηλεοράσεις δέχονται εξ. σκληρό ;
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά συνδεσιμότητα σκληρού υπάρχει κάποιο χαρακτηριστικό που να μας φανερώνει αν δέχεται και εξ. σκληρό ή μόνο USB στικάκι ή πλέον όλες οι τηλεοράσεις δέχονται εξ. σκληρό ;

Δεν θα έχεις πρόβλημα ....μια χαρά αναγνωρίζει σκληρούς !! (Πάντα σε fat32,ntfs)

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μάλλον θα προχωρήσω με την αγορά της συγκεκριμένης οθόνης που ανέφερα

 

Σε ευχαριστώ πολύ alex222800 για τις άμεσες απαντήσεις και την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω εάν υπάρχει tv που να παίζει το x265

Η σειρα 7000 της Samsung που πηρα τα Χριστουγεννα του 2015 σε προσφορα απο τον Κωτσοβολο, για 1000 ευρω, το παιζει, ειναι 4Κ και 3D.

"Πολλες φορές στο Ιντερνετ, βλεπουμε πραγματα που δεν ειναι αληθινα"

(Γεώργιος Καραϊσκάκης, 1824 μΧ.)

便宜不好,好的不便宜! (Γιώργος, 2014 μΧ.)

Link to comment
Share on other sites

Η σειρα 7000 της Samsung που πηρα τα Χριστουγεννα του 2015 σε προσφορα απο τον Κωτσοβολο, για 1000 ευρω, το παιζει, ειναι 4Κ και 3D.

x265 σε 1080p,4k,8bit,10bit;

Link to comment
Share on other sites

x265 σε 1080p,4k,8bit,10bit;

 

Σίγουρα υπάρχουν κι άλλες Samsung που παίζουν x265 και 8 και 10 bit, όπως και LG.

Aν και έχω την εντύπωση ότι σε μη UHD μόνο η Samsung.

Aν ανοίξεις το manual της τηλεόρασης που σ' ενδιαφέρει, γράφει τι υποστηρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχετε να προτεινεται τηλεοραση απο 32'' μεχρι, το πολυ, 40'' που να παιζει HEV format (x265);
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πρόσφατα αγόρασα μια Samsung smart tv (ue43ku6000). Στην πορεία συνειδητοποίησα ότι δεν έχει έξοδο για jack 3.5mm που ήταν τα ηχεία με το woofer που τόσο καιρό χρησιμοποιούσα...τι λύση μου προτείνετε για ηχεία; Πρέπει αναγκαστικά να πάω σε home cinema?
Link to comment
Share on other sites

Oι τηλεορασεις turbo-x του πλαισιου αξιζουν?Εχουν full hd 32αρα με 189 ευρω,και την καλοβλεπω.

Θα σου έλεγα μακριά από Turbo-X αλλά δικά σου τα χρήματα

Link to comment
Share on other sites

για απλή χρηση ειναι οκ.

στα δικα μου ματια είναι κατω απ τις f&u, τις οποίες προτείνω

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Oι τηλεορασεις turbo-x του πλαισιου αξιζουν?Εχουν full hd 32αρα με 189 ευρω,και την καλοβλεπω.

Αν εχεις χρήματά προς πέταμα,επένδυσε τα σε turbo x.α και μετά υπομονή για την εγγύηση.

Δες κάτι άλλο.μπορεί να ακούγονται κάποια προϊόντα φτηνά,ότι πληρώνεις όμως παίρνεις και στην συγκεκριμένη περίπτωσή υπάρχει και υπερτίμηση.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να γράφω στην σωστή κατηγορία αλλιώς παρακαλώ το θέμα μου να μεταφερθεί.

 

Ενδιαφέρομαι για αγορά νέας τηλεόρασης.

Ξεκίνησα βάζοντας ταβάνι τα 600 ευρώ. Σε αυτά τα χρήματα βρήκα αν δεν κάνω λάθος 2 LG και 1 Samsung.

Γενικά σε αυτά τα χρήματα βλέπω ότι τα χαρακτηριστικά είναι 4K HDR 49-50 ίντσες.

 

Πηγαίνοντας σε public-plaisio και Kotsovolo και στα 3 καταστήματα μου πρότειναν ως καλύτερη λύση στα 649Ε την LG 50UH635V. Είναι μοντέλο του 16, πρέπει να έχει κανα 5μηνο στην αγορά με κατανάλωση Α+.

Μου έκανε εντύπωση ότι και οι 3 πρότειναν την ίδια(χωρίς να γνωρίζει ο ένας για τον άλλο).

Τις είδα και τις 4 απο κοντά(και πολλές άλλες) και έχω την εντύπωση ότι σε αυτά τα χρήματα και εμένα μου φαινόταν η καλύτερη.

Γενικά έως τώρα δεν είχα τηλεόραση οπότε δεν χαρακτηρίζεται έμπειρο το μάτι μου. Smart είναι-wifi-καλό ήχο έχει- τα διπλά watt απο τις άλλες που κάνουν 50Ε κάτω-το μενού της μου άρεσε-screen mirroring που δοκίμασα μια χαρά. Γενικά δεν βρήκα κάτι που να με χαλάει.

Θα ήθελα όμως τη γνώμη κάποιου πιο έμπειρου στη συγκεκριμένη αγορά απο εμένα και να μου πείτε αν υπάρχουν άλλες επιλογές σε αυτά τα χρήματα.

Απο αξιοπιστία-εγγυήσεις-σταθερή ποιότητα στην πάροδο του χρόνου τί παίζει; Μεγάλο αρχείο να βάλεις πχ 8 γίγα σε φλασάκι φαντάζομαι δεν θα έχει πρόβλημα να αναπαράγει σωστά?

 

Τελικά το πλαίσιο μου πρότεινε ετοιμοπαράδοτη στα 649 με δώρο βραχίωνα 2 σημείων(κανα 60άρι κάνει) γιατί με τις βλακείες τα ποδαράκια που έχει η LG δεν μου φτάνει το τραπεζάκι που έχω(είναι 1m στο πλάτος το τραπεζάκι μου)+ ένα μπριζάκι ασφαλείας(κανα 5Ε κάνει) και φυσικά παράδοση+αντικαταβολή δωρεάν.

 

Θα αγοράσω τηλεόραση το λιγότερο σε 2-3 εβδομάδες και το αργότερο σε 3 μήνες. Θα μπορούσα να το καθυστερήσω μέχρι το αργότερο 3 μήνες(πχ όπως με τις κάρτες γραφικών πριν λίγο καιρό άξιζε να περιμένεις λόγω νέας αρχιτεκτονικής) αν περιμένουμε κάποια νέα τεχνολογία.

 

Θα εκτιμήσω κάθε απάντηση και γνώμη απο κάποιον πιο ειδικό, παρακαλώ όμως μην μου προτείνετε ακριβότερες. Το ξέρω ότι ίσως αξίζουν αλλά είμαι ήδη εκτός μπάτζετ και δεν νομίζω κιόλας ότι χρειάζομαι κάτι καλύτερο.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για επιλογή κατάλληλης τηλεόρασης θέλει να έχεις μερικά στοιχεία όπως

απόσταση παρακολούθησης

τι θα βλέπεις τηλεοπτικό, hd ταινίες, ote tv/nova, digea έχει να κάνει με την ανάλυση του κάθε υλικού μεγαλύτερη ανάλυση επιτρέπει περισσότερες ίντσες σε ίδια απόσταση παρακολούθησης

θα παίζεις παιχνίδια στη TV αυτό έχει να κάνει με το χρόνο απόκριση της στις εντολές του gamer

θα βλέπεις στην ευθεία ή υπό γωνία μεγαλύτερη των 30 μοιρών +- μεγάλη γωνία θα χρειαστείς συσκευή με πάνελ τύπου ips όπως αυτές που φέρουν οι LG τηλεοράσεις και μερικά μοντέλα άλλων κατασκευαστών στον αντίποδα πας σε άλλο panel με βασική ονομασία VA αλλά μπορεί να διαφέρει ανάλογα με τον κατασκευαστή θα έχεις καλύτερο βαθύτερο μαύρο μεγαλύτερη αντίθεση ποιοτικότερη εικόνα αλλά σε 30 περίπου μοίρες στη κάθε πλευρά και πάνω θα ξεθωριάζει η εικόνα της

αν βλέπεις κυρίως σπορ με μεγάλη κινητικότητα καλό είναι το panel να διαθέτει 100hz δυνατότητα μη σε παρασύρουν τα πλαστά hz που εμφανίζουν οι κατασκευαστές σπάνια τα πραγματικά ακουμπούν τα 200 hz και σε ακριβά μοντέλα.

 

Μια πρόταση σε VA πάνελ και 100 hz είναι η panasonic 55 ἰντσες 620 ή 630 χωρίς ή με 3d δυνατότητα προβολής αυτό για fullHD τηλεόραση

https://www.skroutz.gr/s/6555784/Panasonic-TX-55CS620.html

https://www.skroutz.gr/s/6441059/Panasonic-TX-55CS630.html

 

Αλλά πες μας τα δεδομένα σου για να μη λέω έτσι στον αέρα!

Edited by roll
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

 

Απόσταση παρακολούθησης: τώρα περίπου 3-,5-4 μέτρα. Νοικιάζω οπότε αυτό είναι κάτι που μπορεί να αλλάξει σχετικά άμεσα.

Περιοχόμενο: για αρχή full hd ταινίες, ελπίζω μεγάλα αρχεία και όχι συμπιεσμένα, με την ελπίδα άμεσα να έχουμε περιοχόμενο 4Κ. Σε βάθος 4μήνου και Ote TV.

Παιχνίδια: όχι δεν θα παίζω και ούτε έχω σκοπό.

Γωνία θέασης: όπως είπα είναι κάτι που μπορεί να αλλάξει σχετικά σύντομα, αυτή τη στιγμή ο καναπές δεν είναι στην απόλυτη ευθεία, αλλά έχει μια μικρή γωνία. Μικρή όμως.

 

Το καταλαβαίνω αυτό που λες για τα Hz αλλά τότε εγώ σαν μη ειδικός τί πρέπει να κοιτάω?

 

Βάζω ως σχεδόν απαραίτητα κριτήρια επιλογής: Μοντέλο του 16-smart tv- 4K απαραίτητα.

Και γενικά δεν παίρνω τηλεόραση με σκοπό να την αλλάξω σε 2-3 χρόνια. Δεν είμαι απαιτητικός χρήστης και θέλω αυτή η τηλεόραση να παίζει για χρόνια. Δεν έχω την αρρώστια που έχω ας πούμε στα κινητά να θέλω να αλλάζω συχνά.

Θα ήθελα γνώμες και για την συγκεκριμένη καθώς και για το αν θα κερδίσω κάτι περιμένοντας κανα 2μηνο σε σχέση με τώρα

Link to comment
Share on other sites

Έχω τη samsung es8000 και το S7e, το οποίο δεν υποστηρίζει τη σύνδεση με mhl ανταπτοράκι. Η δε τηλεόραση δεν υποστηρίζει τη λειτουργία smaet view. Από την εφαρμογή YouTube μου δίνει τη δυνατότητα και συνδέεται. Σε κάποιους άλλους players που χρησιμοποιώ για ταινίες υποστηρίζουν τη δυνατότητα αυτή, συνδέεται, αλλά μου βγάζει μήνυμα η τηλεόραση ότι το συγκεκριμένο αρχείο δεν υποστηρίζεται ακόμα. Υπάρχει τρόπος να βλέπω ταινίες από το κινητό στη συγκεκριμένη τηλεόραση;

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Sorry Salmp7 αλλα αν μπορεις να "καθυστερησεις" την αγορα σου για 3 μηνες τοτε περιμενα γιατι εκεινη την εποχη θα βγουν και οι Χριστουγεννιατικες προσφορες. Αν εχεις καταληξει ομως σε κατι συγκεκριμενο τοτε δεν υπαρχει λογος να περιμενεις.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...