Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι τυρμπο χ σκεφτομαι να παρω

 

----- προσθήκη μηνύματος 30 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κανενας που εχει να μας πει εντυπωσεις

 

Δεν ξερω να σου πω, αλλα επειδη ειμαι λιγο προκατειλημμένος ως προς την συγγεκριμενη εταιρια, δεν θα επαιρνα turboX!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κωτσοβολος και Media Markt εχουν μια F&U 48' στα 300€.

 

Απο το λιγο που την εψαξα ειναι παλιο μοντελο, αλλα αυτο δεν με απασχολει. Η χρηση της θα ειναι αποκλειστικα ως tv και ταινιες στο εξοχικο τιποτα περισσοτερο. Στην ουσια αυτο που ψαχνω ειναι το μεγεθος γιατι η 32' που υπαρχει πολυ μικρη. Αξιζει ή σε 1-2 χρονια θα την πεταξω;

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

γιατί να την πεταξεις σε 1-2 χρόνια?

πιστεύω αξιζει τα ευρω της. απ το να παρεις κάποια αμφιβόλου (?) ποιότητος τουρμπο εξ...

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

γιατί να την πεταξεις σε 1-2 χρόνια?

πιστεύω αξιζει τα ευρω της. απ το να παρεις κάποια αμφιβόλου (?) ποιότητος τουρμπο εξ...

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

Kαλα και οι F&U δεν ειναι κατι διαφορετικο σε ποιοτητα. Απλως το ειπα για να παρω καμια γνωμη βλεπεις αυτες δεν γινονται και ενυδρειο μολις χαλασουν :p

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Κωτσοβολος και Media Markt εχουν μια F&U 48' στα 300€.

 

Απο το λιγο που την εψαξα ειναι παλιο μοντελο, αλλα αυτο δεν με απασχολει. Η χρηση της θα ειναι αποκλειστικα ως tv και ταινιες στο εξοχικο τιποτα περισσοτερο. Στην ουσια αυτο που ψαχνω ειναι το μεγεθος γιατι η 32' που υπαρχει πολυ μικρη. Αξιζει ή σε 1-2 χρονια θα την πεταξω;

Αν θες να την πάρεις και για το media player που έχει, τότε πάρε κάτι άλλο αλλιώς μια χαρά μου φαίνεται αν δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις. Αυτό το 400Mhz μην του δίνεις πολύ σημασία, είναι μουφα..

 

Sent from my SM-T710 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να την πάρεις και για το media player που έχει, τότε πάρε κάτι άλλο αλλιώς μια χαρά μου φαίνεται αν δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις. Αυτό το 400Mhz μην του δίνεις πολύ σημασία, είναι μουφα..

 

Sent from my SM-T710 using Tapatalk

 

Οχι media player εχω δικο μου Nas, απλως θελω να την συνδεω σαν εξωτερικη οθονη απο pc.

 

Οπως ειπα και πριν τις ιντσες θελω και το Full HD και επειδη η τιμη ειναι αρκετα καλη, γι' αυτο ζητησα αποψεις. Απλως δεν ξερω τι παιζει με τη συγκεκριμενη μαρκα. Θα παω να την δω αμα ειναι σημερα.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ποια η διαφορά full HD με HD ready;

full HD = 1920x1080 (maximum ανάλυση)

HD ready = max αναλυση 1366 x 768 (όταν η ανάλυση της εικονας είναι 1080p κάνει downscaling.....)

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Άρα για χρήση κυρίως παρακολούθηση προγραμμάτων τηλεόρασης (όχι ταινίες dvd κλπ.) υπάρχει καμμία σημαντική διαφορά ανάμεσά τους ακόμα κι αν τα κανάλια είναι hd;

 

Sent from my SM-T705 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

Ήθελα την γνώμη σας διότι ψάχνω για μια τηλεόραση να την κάνω δώρο στους δικούς μου.

Είδα αυτή Samsung UE40J6200 στα 369€ και αυτή LG 43LF510V στα 315€ και άλλες 2-3 στα 300€ περίπου.

Πιστεύεται αξίζει τα παραπάνω λεφτά η Samsung ;

Οι απαιτήσεις δεν είναι τρελές μόνο ψηφιακό αποκωδικοποιητή να έχει.

Καμία άλλη πρόταση στα max 350€ και μέχρι 43" (λόγο χώρου);

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Άρα για χρήση κυρίως παρακολούθηση προγραμμάτων τηλεόρασης (όχι ταινίες dvd κλπ.) υπάρχει καμμία σημαντική διαφορά ανάμεσά τους ακόμα κι αν τα κανάλια είναι hd;

 

Sent from my SM-T705 using Tapatalk

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάρεις οτιδήποτε δεν είναι FULL HD. Τα HD ready μοντέλα είναι συνήθως παλιά η κατωτερης ποιότητας. Επίσης τώρα που πλέον και τα ΣΚΑΙ, ΑΝΤ1, ΣΤΑΡ δείχνουν HD περιεχόμενο (1080i) αξίζει να πάρεις τηλεόραση με μεγαλύτερη ανάλυση..

 

Sent from my SM-T710 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

Ήθελα την γνώμη σας διότι ψάχνω για μια τηλεόραση να την κάνω δώρο στους δικούς μου.

Είδα αυτή Samsung UE40J6200 στα 369€ και αυτή LG 43LF510V στα 315€ και άλλες 2-3 στα 300€ περίπου.

Πιστεύεται αξίζει τα παραπάνω λεφτά η Samsung ;

Οι απαιτήσεις δεν είναι τρελές μόνο ψηφιακό αποκωδικοποιητή να έχει.

Καμία άλλη πρόταση στα max 350€ και μέχρι 43" (λόγο χώρου);

 

Πολυ καλη ευκαιρια ειναι αυτη εαν την προλαβεις LG 49" στα 349€

http://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/led-lcd/155467-lg-49lf5100

Γενικα ειμαι φαν των LG και αποτελουν την πρωτη μου επιλογη την τελευταια πενταετια.

Οσον αφορα κατι FU,United ,TurboX απλα μιλαμε για συγκεκριμενες παρτιδες φασον εισαγωης απο Εληνικες εταιρειες (Πλαισιο, Αμοιριδης) απο οπου βρεθει στοκ παλιων μοντελων με ελαχιστα ανταλλακτικα. Με απλα λογια εντος εγγυησης πιθανη αντικατασταση αλλα μετα την 2ετια αντε να βγαλεις ακρη σε ανταλλακτικα....Μακρυα απο αυτες ειδικα οταν εταιρειες σαν την LG παντα σκοτωνουν σε πολυ καλες τιμες τα προιοντα που αντικαθιστανται με νεα. Τελος αποφυγετε τις smart tv γιατι πολυ απλα 9 στις 10 δεν εχουν αναλυτικα χαρακτηριστικα επεξεργαστων,ram,δικα τους λειτουργικα, ουτε την ταχυτητα των android boes ενω δεν σου εγγυαται κανεις καθε ποτε θα εχουν updates. Στην παρουσα φαση μια επωνυμη fullHD (τιποτα λιγοτερο) με ενα καλο android box ειναι μια vfm αγορα για την πλειοψηφια των χρηστων.

Edited by ADISSON

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη ευκαιρια ειναι αυτη εαν την προλαβεις LG 49" στα 349€

http://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/led-lcd/155467-lg-49lf5100

Γενικα ειμαι φαν των LG και αποτελουν την πρωτη μου επιλογη την τελευταια πενταετια.

Οσον αφορα κατι FU,United ,TurboX απλα μιλαμε για συγκεκριμενες παρτιδες φασον εισαγωης απο Εληνικες εταιρειες (Πλαισιο, Αμοιριδης) απο οπου βρεθει στοκ παλιων μοντελων με ελαχιστα ανταλλακτικα. Με απλα λογια εντος εγγυησης πιθανη αντικατασταση αλλα μετα την 2ετια αντε να βγαλεις ακρη σε ανταλλακτικα....Μακρυα απο αυτες ειδικα οταν εταιρειες σαν την LG παντα σκοτωνουν σε πολυ καλες τιμες τα προιοντα που αντικαθιστανται με νεα. Τελος αποφυγετε τις smart tv γιατι πολυ απλα 9 στις 10 δεν εχουν αναλυτικα χαρακτηριστικα επεξεργαστων,ram,δικα τους λειτουργικα, ουτε την ταχυτητα των android boes ενω δεν σου εγγυαται κανεις καθε ποτε θα εχουν updates. Στην παρουσα φαση μια επωνυμη fullHD (τιποτα λιγοτερο) με ενα καλο android box ειναι μια vfm αγορα για την πλειοψηφια των χρηστων.

 

Οντως πολυ καλη προσφορα, αν την ειχε πριν δυο βδομαδες θα εδινα ενα 50αρικο παραπανω για να την παρω αντι για την F&U που πηρα τελικα στα 300€. Το πρωτο πραγμα που ρωτησα οταν πηγα στο καταστημα ηταν ποσα χρονια εχει εγγυηση μου ειπε 3 οποτε λεω ας ειναι! :p

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Οντως πολυ καλη προσφορα, αν την ειχε πριν δυο βδομαδες θα εδινα ενα 50αρικο παραπανω για να την παρω αντι για την F&U που πηρα τελικα στα 300€. Το πρωτο πραγμα που ρωτησα οταν πηγα στο καταστημα ηταν ποσα χρονια εχει εγγυηση μου ειπε 3 οποτε λεω ας ειναι! :p

 

Μακαρι να μην χρειαστει να τεσταρεις την εγγυηση της αδερφε και να την χαρεις

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σε αναζητηση τηλεορασhς απο 32 εως 43 ιντσες.Θελω να ειναι fullhd και να εχει καλο player ωστε να μην εχω προβλημα σε εικονα και ηχο απο usb.Δεν με ενδιαφερει smart και 3d.
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σε αναζητηση τηλεορασhς απο 32 εως 43 ιντσες.Θελω να ειναι fullhd και να εχει καλο player ωστε να μην εχω προβλημα σε εικονα και ηχο απο usb.Δεν με ενδιαφερει smart και 3d.

 

Δεν μας λες και ποσα χρηματα διαθετεις αδερφε...

Σε 32" προτεινω

http://www.e-shop.gr/tv-lg-32lf5610-32-led-full-hd-tv-p-PER.170550

http://www.e-shop.gr/tv-lg-32lf561v-32-led-full-hd-p-PER.170551

Και οι δυο γυρω στα 250-260€

Σε 43"

http://www.e-shop.gr/tv-lg-43lf510v-43-led-full-hd-p-PER.170619

στα 315€

Επωνυμες και αξιοπιστοτατες με συχνοτητα 300Hz

Το συγκεκριμενο μαγαζι μπηκε ενδεικτικα...Κανε την ερευνα σου γιατι ισως τις βρεις και φθηνοτερα

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην διαδικασία επιλογής τηλεόρασης 39"-43". Το θέμα είναι ότι η αγορά θα γίνει μόνο από Πλαίσιο λόγω πιστωτικού από εκεί και αρχικά έχω ξεχωρίσει τις παρακάτω.

 

LG LED TV 43LF5400 43" Full HD

329 €

 

LED TV 40LF630V 40" Full HD Smart

349€

 

Samsung LED TV UE40J6200 40" Full HD Smart

429 €

 

Λόγω διαφοράς τιμής ανάμεσα στις 2 lg λογικά θα απορρίψω την 43LF5400. Το θέμα είναι αν η διαφορά τιμής δικαιολογείται ανάμεσα στην 40LF630V & UE40J6200.

 

Όποια γνώμη είναι ευπρόσδεκτη όπως και κάποια άλλη πρόταση σε τηλεόραση όχι πάνω από 450-480€.

Edited by enigma84
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην διαδικασία επιλογής τηλεόρασης 39"-43". Το θέμα είναι ότι η αγορά θα γίνει μόνο από Πλαίσιο λόγω πιστωτικού από εκεί και αρχικά έχω ξεχωρίσει τις παρακάτω.

 

LG LED TV 43LF5400 43" Full HD

329 €

 

LED TV 40LF630V 40" Full HD Smart

349€

 

Samsung LED TV UE40J6200 40" Full HD Smart

429 €

 

Λόγω διαφοράς τιμής ανάμεσα στις 2 lg λογικά θα απορρίψω την 43LF5400. Το θέμα είναι αν η διαφορά τιμής δικαιολογείται ανάμεσα στην 40LF630V & UE40J6200.

 

Όποια γνώμη είναι ευπρόσδεκτη όπως και κάποια άλλη πρόταση σε τηλεόραση όχι πάνω από 450-480€.

 

Οι δυο που καταληγεις ειναι smart tv οποτε περα απο την διαφορα στην συχνοτητα υπερ της Samsung (προσωπικα δεν μου δικαιολογει την διαφορα τιμης) πρεπει να αξιολογησεις επεξεργαστες ram και τα σχετικα καθως και updates των os που χρησιμοποιει καθε εταιρεια.. Σαφως και οι δυο θελουν σοβαρο remote control για να τισ χρησιμοποιησεις.. Δες και τα σχολια χρηστων,παντως για εμενα δεν δικαιολογειται απο αυτα που διαβασα η διαφορα τιμης..ισως κρυβονται αλλου

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Οι δυο που καταληγεις ειναι smart tv οποτε περα απο την διαφορα στην συχνοτητα υπερ της Samsung (προσωπικα δεν μου δικαιολογει την διαφορα τιμης) πρεπει να αξιολογησεις επεξεργαστες ram και τα σχετικα καθως και updates των os που χρησιμοποιει καθε εταιρεια.. Σαφως και οι δυο θελουν σοβαρο remote control για να τισ χρησιμοποιησεις.. Δες και τα σχολια χρηστων,παντως για εμενα δεν δικαιολογειται απο αυτα που διαβασα η διαφορα τιμης..ισως κρυβονται αλλου

 

Αν και καθυστερημένα τελικά πηγα στην samsung. Σχεδιαστικά μου φάνηκε πιο όμορφη και σαν εικόνα ήταν πιο καθαρή από την 43άρα που είχαν. Το κυριότερο βέβαια στοιχείο που με έκανε να πάω σε αυτήν ήταν η καλή πρότερη εμπειρία όσων ξέρω με μοντέλα της samsung και βασικά το ότι δεν παίρνεις κάθε τρεις και λίγο νέα τηλεόραση.

 

Ο επεξεργαστής μου είχε πει φίλος ότι έπαιζε ρόλο και στο πόσο καλά μπορείς να streamαρεις youtube κ.α. μιας και αυτός είχε θέμα με την sony που είχε.

 

thnx πάντως για τον κόπο σου να απαντήσεις αν και το δα καθυστερημένα ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα παιδιά.Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό μέρος γιατί βλέπω ότι εδώ είναι κυρίως για προτάσεις αγοράς αλλά δεν ξέρω που αλλού να γράψω.Εχω μια Samsung 42" εδώ και 4-5 χρόνια και εδώ και καιρό ενώ όταν την ανοίγω ακούγεται κανονικά ο ήχος και αλλάζουν τα κανάλια,η οθόνη είναι μαύρη και δεν δείχνει τίποτα.Επειδη δεν έχω ιδέα,αξίζει να το ψάξω για επισκευή η να αγοράσω κάποια καινούργια?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό μέρος γιατί βλέπω ότι εδώ είναι κυρίως για προτάσεις αγοράς αλλά δεν ξέρω που αλλού να γράψω.Εχω μια Samsung 42" εδώ και 4-5 χρόνια και εδώ και καιρό ενώ όταν την ανοίγω ακούγεται κανονικά ο ήχος και αλλάζουν τα κανάλια,η οθόνη είναι μαύρη και δεν δείχνει τίποτα.Επειδη δεν έχω ιδέα,αξίζει να το ψάξω για επισκευή η να αγοράσω κάποια καινούργια?

 

μπορεις να την πας στο service Η σε καποιο μαγαζι που φτιαχνει τετοιες τηλεορασεις και να ρωτησεις. αναλογα το κοστος, αποφασιζεις.

συνηθως ειναι προβλημα της πλακέτας t-con.. αλλα μπορει να φταινε κ αλλα.. ενδεικτικα, PSU-inverter, τροφοδοτικο, μητρικη.....αλλα ακομη και το ιδιο το panel..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να την πας στο service Η σε καποιο μαγαζι που φτιαχνει τετοιες τηλεορασεις και να ρωτησεις. αναλογα το κοστος, αποφασιζεις.

συνηθως ειναι προβλημα της πλακέτας t-con.. αλλα μπορει να φταινε κ αλλα.. ενδεικτικα, PSU-inverter, τροφοδοτικο, μητρικη.....αλλα ακομη και το ιδιο το panel..

 

Δεν βρίσκω ευκαιρία λόγω δουλειάς να ασχοληθώ αλλά από αυτά που μου λες παίζουν πολλά.. Ευχαριστω για την βοήθεια θα την πάω με την πρώτη ευκαιρία

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...