Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το πλαισιο ειχε σημερα μια 40αρα samsung 3D 200hz με 399Ε σε 50 δοσεις. ημουνα εκει να παρω κατι και το ειδα. πολυ καλη εικονα. ειχαν δωσει πολλες.
Link to comment
Share on other sites

το κακο ειναι οτι δεν εχουμε πλεον καρτα για δοσεις οποτε 399 ειναι μεν λιγα αλλα ειναι πολλα για εφαπαξ.και που και που σβηνει ξαφνικα η παλια lg crt που εχουμε γμτ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .Θελω να παρω μια τηλεοραση για το σαλονι και ειμαι μεταξυ αυτων των τριων

Panasonic TX-L47FT60 LED 3D TV 47''

Samsung UE46F6800 3D LED TV 46''

LG 3D LED 47'' 47LA740S

για να πω την αληθεια δεν το εχω πολυψαξει αλλα θελω 47αρα να παιζει ταινιες αν ειναι δυνατον απο στικακι και απο εξωτερικο σκληρο, να εχει ασυρματο internet κλπ καλουδια καλοδεχουμενα.

Από την αλλη λεω μηπως αντι για internet να την εχω συνδεδεμενη με τον φορητο και να εχω ετσι internet αγοραζοντας ετσι μια φθηνοτερη 47 αρα

Edited by yeustath
Link to comment
Share on other sites

το κακο ειναι οτι δεν εχουμε πλεον καρτα για δοσεις οποτε 399 ειναι μεν λιγα αλλα ειναι πολλα για εφαπαξ.και που και που σβηνει ξαφνικα η παλια lg crt που εχουμε γμτ

 

Από τον Κοτσόβολο μπορείς να αγοράσεις ότι θες χωρίς πιστωτική ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .Θελω να παρω μια τηλεοραση για το σαλονι και ειμαι μεταξυ αυτων των τριων

Panasonic TX-L47FT60 LED 3D TV 47''

Samsung UE46F6800 3D LED TV 46''

LG 3D LED 47'' 47LA740S

για να πω την αληθεια δεν το εχω πολυψαξει αλλα θελω 47αρα να παιζει ταινιες αν ειναι δυνατον απο στικακι και απο εξωτερικο σκληρο, να εχει ασυρματο internet κλπ καλουδια καλοδεχουμενα.

Από την αλλη λεω μηπως αντι για internet να την εχω συνδεδεμενη με τον φορητο και να εχω ετσι internet αγοραζοντας ετσι μια φθηνοτερη 47 αρα

οι samsung παιζουν τα παντα απο στικακια κλπ. πολυ καλες. εχω 2 μια 32αρα hdready, σε 46αρα την ue46D7000. σουπερ.

στο υπνοδωματιο εχω μια lg 27ara παιζει απο στικ και αυτη τα παντα.

μεταξυ των δυο εταιριων θα διαλεγα. δες ποια σου καθεται πιο καλα στο ματι και παρτην.

Link to comment
Share on other sites

Από τον Κοτσόβολο μπορείς να αγοράσεις ότι θες χωρίς πιστωτική ;)
απορριφθηκε ομως η αιτηση για κοτσοβολιο δανειο.....παροτι η συζυγος δημοσιος υπαλληλος.λοιπον παλι ταβανι τα 400 40-42 ιντσες οι απαιτησεις επεσαν ΜΟΝΟ full hd να ειναι αλλα και πανω απο 100hz δεν με νοιαζουν 3d,smart. επειδη εχω τον media player wdtv live φανταζομαι δεν χρειαζομαι και wifi,ετσι?

απο μαρκες μονο samsung,η lg προτεινετε γιατι το δανειο ηταν για την w650 sony που ειχε καλα review.panasonic,phillips?

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε αν θέλεις την Samsung ue42f5000. Από άποψη ενσωματωμενου player η Samsung είναι καλυτερη αλλά απ ότι λες έχεις εξωτερικό mp

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, εχω την samsung 40f6320 40'' 3d led smart tv και αντιμετωπιζω το εξης προβλημα. απο το home group ενω μου βρισκει ολες τις ταινιες, καποιες, που ειναι αρκετα μεγαλες σε μεγεθος, ~(13-18gb) δεν τις παιζει. δεν εχω δοκιμασει να τη συνδεσω ενσυρματα μιας και δεν εχω αγορασει ακομη τοσο μεγαλο lan καλωδιο (10μ). υπαρχει περιπτωση να φταιει οτι προσπαθω να κανω stream ασυρματα? το ρουτερ ειναι ενσυρμτατα στον υπολογιστη συνδεδεμενο με 1000gb lan και ειναι b/g/n με ταχυτητα ασυρματου 300kb. επισης να αναφερω οτι τις συγγεκριμενες ταινιες μπορω να τις streamαρω κανονικα χωρις lag στο κινητο μου απο το pc.

edit: τελικα δεν εχει να κανει με το μεγεθως αλλα με την κωδικοποιηση. Δεν παιζει mkv απο το lan το pc για καποιο λογο..

Edited by emperor4her
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω παλιοτερα ειχα δοκιμασει να στριμαρω 3D ταινια με μεγαλο μεγεθος αρχειου και κολλαγε αρκετα.Για τοσο μεγαλα αρχεια η καλυτερη λυση ειναι μεταφορα σε εξωτερικο σκληρο δισκο και αναπαραγωγη απο εκει μεσο USB.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά!

Είμαι σε ένα δίλημμα σχετικά με την αγορά τηλεόρασης. Θα πάρω από την αρχή όλο μου το σκεπτικό. Ήθελα αρχικά να πάρω μια καινούργια οθόνη PC ips. Μετά αποφάσισα να πάρω monitor tv ips 27'' για αντικαταστήσω τη παλιά μου lcd tv (http://www.plaisio.g...T-500GB-XD7.htm) αλλά μετά σκέφτηκα αφού θα πάρω που θα πάρω μήπως έπαιρνα 3d και αφού οι οθόνες pc είναι πανάκριβες κατέληξα σε τηλεόραση 32''... (ότι ναναι είμαι, ξέρω....:O )

Βρήκα αυτή http://www.plaisio.g...32-32LA6130.htm που είναι 100hz και αυτή που είναι http://www.plaisio.g...UE32F6100AW.htm που είναι 200hz που είναι σχεδόν ίδιες στη τιμή αλλά αυτή με τα 100hz έχει DLNA που αν και δεν ξέρω αν θα μου χρησιμεύσει, μιας που θα έχω pc συνδεδεμένο πάνω, δεν θα με χάλαγε...

 

Οι ερωτήσεις μου.

1) Οι ips έχουν τόόόσο τρελή διαφορά από τις κανονικές led, είχα δει την 27'' οθόνη ips και έπαθα πλάκα, φοβάμαι μην απογοητευτώ αν πάρω άλλη

2) 100hz με 200hz έχουν μεγάλη διαφορά ? Θα δω αισθητή διαφορά με το μάτι (γιατί τα θεωρητικά δεν με νοιάζουν, το τι πιάνει το μάτι μου με νοιάζει...)? ποια από τις 2 τηλεοράσεις θα διαλέγατε εσείς?

 

Ξέρω ότι θα μου πείτε ''φίλε αποφάσισε πρώτα αν θες monitor ή pc και αν θέλεις στάνταρ 3d και τα ξαναλέμε...''

αλλά για να αποφασίσω θέλω λίγο HELP :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

ενδιαφέρομε και εγώ για μια νέα τηλεόραση. τώρα είμαι με μια 32αρα sony KDL-32D3000 . απόσταση περiπου 3.5 - 4 μετρά, σχεδόν καθόλου τηλεοπτικό πρόγραμμα (κάνα free αθλητικό ίσως μόνο) άλλα mkv (720 μέχρι τώρα) mp4 (tv σειρές), dvd. είναι συνδεδεμένη με home theater και home theater pc και σκέφτομαι και αγορά ps3,οπότε ο media player τις tv ερχεται σε δεύτερη μοίρα

αν και κάλο θα ήταν να παίζει Mp4 mkv gr srt.

 

θα σκεφτόμουνα 50 με 55 ιντζες

θα ήθελα 3x hdmi, smart tv, wifi και passive 3d

το δύσκολο της υπόθεσης.... budget κάνα 1000 - 1300

 

 

δίπλα στην tv υπάρχει ένα παράθυρο και φοβαμαι λίγο για αντανάκλασης

γενικά βλέπω tv με ανοιχτό κρυφό λευκό φωτισμό από λάμπα φθορίου και πιο σπάνια σε σκοτάδι

δεν γίνετε για κάποιο λόγο αυτό απλά έχει τύχη και το έχω καθιερώσει έτσι πράγμα που σημαίνει ότι μπορεί να

αλλαξει αυτή η συνήθεια για καλύτερα αποτελέσματα στην θέαση...

 

α επισης όπως είπα σκεφτομαι για αγορά ps3 και τo game style θα είναι τύπου god o war, batman arkham trilogy, όχι τόσο fps

το αναφέρω για να ληφθεί υπόψη το θέμα lag.

Edited by Sentenced25
budget change

HUAWEI NEXUS 6P 32GB GREY

LENOVO MIX 3 10"

NOKIA LUMIA 920 White WIN10 SAMSUNG NEXUS S ANDROID 4.1.2 JELLY BEAN

SAMSUNG GALAXY TAB 10.1 3G ANDROID 4.0.4 ICE CREAM SANDWICH

NOKIA 2700 CLASSIC HTC TOUCH HD, SONY ERICSSON P910I-P900I, SIEMENS SL45,NOKIA 7110-5110

Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα το τηλεκοντρολ απο την τηλεοραση που εχω (LE32C450E1W) σταματησαν να λειτουργουν 2 πληκτρα (χαλασε το power on & menu).ειμαι αναγκασμενος να βρω αλλο.ψαχνωντας στα μαγαζια με κωδικο τηλεκοντρολ BN59-01012A δεν το εχω βρει πουθενα.αμα παρω κανενα αλλο ,π.χ. αυτο που μοιαζει ιδιο με το δικο μου θα δουλευει αραγε?? :blink:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα το τηλεκοντρολ απο την τηλεοραση που εχω (LE32C450E1W) σταματησαν να λειτουργουν 2 πληκτρα (χαλασε το power on & menu).ειμαι αναγκασμενος να βρω αλλο.ψαχνωντας στα μαγαζια με κωδικο τηλεκοντρολ BN59-01012A δεν το εχω βρει πουθενα.αμα παρω κανενα αλλο ,π.χ. αυτο που μοιαζει ιδιο με το δικο μου θα δουλευει αραγε?? :blink:

 

Λογικα,αφου γραφει universal θα κανει για ολες τις τηλεορασεις samsung,εκτος αμα ειναι καποια πολυ παλια(πριν το 2006-2007)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
για σωστή απόσταση τηλεόρασης με καναπέ υπάρχει κανένα guide; ενδιαφέρομαι και εγώ για καινούργια τηλεόραση αλλά η απόσταση που έχω είναι μόνο 2,50-3 μέτρα το πολύ. σκεφτόμουνα 37" ή 40" τι λέτε; Επίσης είναι καλύτερη η LED ή LED IPS ή LED micro dimming;:worry:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Firejim στα 3 μέτρα πάς μέχρι 40 -42αρα MAX. και αυτό γιατί η απόσταση είναι μικρή και θα σε ζαλίζει. Τώρα από μάρκες εγώ προτιμώ Samsung και επειδή έχουν γίνει και χώμα οι τιμές προτίμησε κάποια με σάρωση 200HZ 3D Smart LED. Μία καλή πρόταση είναι η Samsung UE40F6400. Έχω δει την 46αρα της σειράς και μπορώ να πω ότι αξίζει
Link to comment
Share on other sites

Για 3d 1080p στα 3 μέτρα πιστεύω 50 ίντσες είναι το minimum που πρέπει να αγοράσεις.

To optimal μάλιστα για 50 ίντσες είναι τα 2 μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια sony bravia klv-s26a 10e και απεκτησε 2 σημαδια απο παιχνιδια της κορης μου , λογικα εχει καψει πιξελ, αυτο διορθωνεται μπορει να φτιαχτει η παει για πεταμα?
Link to comment
Share on other sites

Επισκευάζεται η οθόνη, αλλά αν είσαι εκτός εγγύησης είναι λίγη ακριβή η διαδικασία για καμμένα pixels. Σε πρώτη φάση πρέπει να την δει κάποιος τεχνικός να διαπιστώσει τι ακριβώς έχει συμβεί.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για όποιον έχει samsung smart. Οι ''HD'' και οι ''ΞΕΝΕΣ'' ταινίες γιατί εξαφανίστηκαν απο το seenow;;; Πλέον υπάρχουν μόνο ελληνικες, documentaries και κάτι σαχλαμαρες. Πάει για κλείσιμο το seenow;;; Εχω και λεφτά μέσα και ίσα που πρόλαβα να δω 2-3 ταινίες απ την μέρα εγγραφής μου. Είχε αρχίσει να προσθέτει πολύ καλές ταινίες και να εμπλουτίζει λιγάκι το hd section αλλά ξαφνικά αφαιρέθηκαν.
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε εχω το Monitor-Tv της LG M2350D-PZ με εκδοση λογισμικου : V03.03.09 και κοιταξα απο το site της Lg εχει βγει καινουριο firmware του 2011.Το κατεβασα το εβαλα σε αδειο φλασακι που εκανα ενα φακελο LG_DTV και συμπιεσμενο το δοκιμασα αλλα και ξεσυμπιεσμενα τα 3 αρχεια αλλα οποτε το συνδεα στην οθονη δεν ξεκινουσε το update. Κανω κατι λαθος? Θελω να κανω το update μήπως και στρωσει ενα προβλημα που εχει με μερικους υποτιτλους και δεν τους διαβαζει ενω αλλους της ιδιας μορφης τους διαβαζει. Ενω στην κανονικη τηλεοραση Lg που εχω τους βλεπει ολους. Συνδεοντας και στις 2 εναν εξωτερικο δισκο με τις σειρες μου εχω αυτο το προβλημα. Το μονιτορ το εχω συνδεδεμενο με laptop μεσω hdmi και οχι με σταθερο υπολογιστη σε περιπτωση που καποιος προτεινει λυση απευθειας μεσω υπολογιστη δεν γινεται. Ευχαριστω για την οποια βοηθεια Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

θελω να αγορασω μια smart tv και ειμαι μεταξυ των Samsung UE55F8000 και 7000 αντισοιχα...αποια μ προτεινετε?
Link to comment
Share on other sites

θελω να αγορασω μια smart tv και ειμαι μεταξυ των Samsung UE55F8000 και 7000 αντισοιχα...αποια μ προτεινετε?

 

Όποια και απο τις δυο να διαλέξεις είναι τα δυο κορυφαία μοντέλα απο πλευρά χαρακτηριστικών και ανάλογης κορυφαίας τιμής. Εαν αντέχει η τσέπη πας στο κορυφαίο μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια και χαρα,

Ειμαι αναμεσα σε 2 μοντελα: lg 32ln575s και ue32f5500aw.

Τα εχει εχει και τα 2 το πλαισιο με την LG 20 € φτηνοτερα.Απο τα λιγα που καταλαβα στα χαρακτηριστικα η LG εχει και ενσωματομενο δορυφορικο δεκτη 1 θυρα USB παραπανω και 1 συστημα που μπορεις να βλεπεις τηλεοραση στο ταμπλετ/σμαρτφον.

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρα,

Ειμαι αναμεσα σε 2 μοντελα: lg 32ln575s και ue32f5500aw.

Τα εχει εχει και τα 2 το πλαισιο με την LG 20 € φτηνοτερα.Απο τα λιγα που καταλαβα στα χαρακτηριστικα η LG εχει και ενσωματομενο δορυφορικο δεκτη 1 θυρα USB παραπανω και 1 συστημα που μπορεις να βλεπεις τηλεοραση στο ταμπλετ/σμαρτφον.

 

Και οι 2 είναι πολυ καλές. Και οι 2 αλληλεπιδρούν με smarthphone/tablet(η Samsung με περισσότερους τρόπους). Παραπάνω θύρες νομίζω έχει η Samsung. Ενσωματωμένο δεκτη για ψηφιακή τηλεόραση έχουν και οι δυο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...