Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οι ιντσες ειναι πολλες στην 2η, αν και η 1η εχει και το ambilight που ωστοσο δεν ειναι κατι τρομερο, σε αλλους αρεσει και σε αλλους οχι...

οποτε εσυ θα το ζυγισεις...

πιστευω ειναι + οταν συγκρινεις δυο ιδιου μεγεθους οθονες...

 

σε αυτη τη συγκριση, αν οι τιμες δεν εχουν μεγαλη διαφορα... τοτε καλυτερα κοιτα την sony...

 

ισως και καποιος αλλος σου πει για την τεχνολογια των που εχει η καθεμια...

F1fan.gr

Καθημερινά νέα στα Ελληνικά, αναλύσεις αγώνων, τεχνικά θέματα, και όλες οι σημαντικές πληροφορίες που πρέπει να γνωρίζει ο φανατικός της Formula1.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που με δελεαζει στην philips ειναι οτι ειναι η πιο ενεργη τωρα τελευταια σε αυτο τον τομεα και φυσικα το ambilight, συνδιαζει design και χαρακτηριστικα. H Sony εχει περισοτερα?

Δεν ξερω εχω μπερδευτει πολυ :wacko:

 

Τεχνολογικα με ενδιαφερει να παρω το καλυτερο αυτη την στιγμη.

Poco: X3 NFC

HTC: P3300, Sensation, u ultra

Sony Ericsson: T20,T28s,T68i,K750,W580i

Nokia: 5110, 6510, 6610, 3650

Samsung:A100, D500,Omnia,Corby

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αλλαγη πλευσης, εχω αποριψει την 40".

Σκεφτομαι η την philips που εχω πει πιο πανω η την sony 32" w4000

Poco: X3 NFC

HTC: P3300, Sensation, u ultra

Sony Ericsson: T20,T28s,T68i,K750,W580i

Nokia: 5110, 6510, 6610, 3650

Samsung:A100, D500,Omnia,Corby

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώπρόσφατα αγόρασα 32 τηλεόραση. Οι επιλογές μου ήταν SONY, SAMSUNG και PHILIPS. Από τη σύγκριση της ποιότητας της εικόνας δεν έβγαλα άκρη. Από τεχνικές προδιαγραφές είναι πάνω κάτω όμοιες, οπότε επέλεξα με κριτήριο το design (άρα τελείως υποκειμενικό κριτήριο) την PHILIPS και είμαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ευχαριστημένος. Καταπληκτική εικόνα, ιδίως στα ψηφιακά (SKAI και ψηφιακά της ΕΡΤ) πολύ καλός ήχος (υπερέχει έναντι των άλων αφού έχει 10άρια ηχεία) και πολύ όμορφη.

 

ΚΟστίζει περίπου 100 Ευρώ περισσότερα από τις άλλες

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώπρόσφατα αγόρασα 32 τηλεόραση. Οι επιλογές μου ήταν SONY, SAMSUNG και PHILIPS. Από τη σύγκριση της ποιότητας της εικόνας δεν έβγαλα άκρη. Από τεχνικές προδιαγραφές είναι πάνω κάτω όμοιες, οπότε επέλεξα με κριτήριο το design (άρα τελείως υποκειμενικό κριτήριο) την PHILIPS και είμαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ευχαριστημένος. Καταπληκτική εικόνα, ιδίως στα ψηφιακά (SKAI και ψηφιακά της ΕΡΤ) πολύ καλός ήχος (υπερέχει έναντι των άλων αφού έχει 10άρια ηχεία) και πολύ όμορφη.

 

ΚΟστίζει περίπου 100 Ευρώ περισσότερα από τις άλλες

 

Ποιο μοντέλο είναι;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οποιος θελει να βλεπει HD στην νεα του τηλεοραση καλυτερα να ξεχασει τις 32" και 37" εκτος και καθεται το πολυ 2 μετρα απο την οθονη. Σε παραπανω αποσταση απο τα 2 μετρα δεν θα ξεχωριζει διαφορα στην εικονα μεταξυ ενα DVD με ενα BluRay.

 

Για του λογου το αληθες βαλτε 82cm (=32") και 16:9 και καντε υπολογισμους...

 

http://myhometheater.homestead.com/viewingdistancemetric.html

 

Θα δειτε οτι για HD σε 32" μιλαμε για μεγιστη αποσταση θεασης 1,3 μετρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.......σκεφτομαι να αγορασω μια τηλεοραση Lcd.........και θα ηθελα την βοηθεια σας.........

τα χαρακτηριστικα που θελω να εχει.............

1........37 ιντσων............

2.........να εχει εισοδο για Pc.........

3.........να εχει ψηφιακο δεκτη.......

4.........τιμη μεχρι 1000 ευρω maximum........

απο οτι διαβασα μεχρι τωρα και εψαξα εχω μια λιστα με μερικες να σας εκθεσω....

θελω την γνωμη σας για καποια απο αυτες η' να μου προτεινετε καποια αλλη....

ευχαριστω εκ των προτερων.......:D

 

Aν σκεφτεσαι στην συνδεση με PC η με κονσολα καλυτερα να ξεχασεις τις πλασμα (PX80).

 

H 40Μ87 (που την εχω δει πολλες φορες) παραμενει πολυ καλη επιλογη παροτι παλιο μοντελο. Καλυτερα αυτην παρα μια 37αρα.

Link to comment
Share on other sites

screen size / Min. viewing distance /Max. viewing distance

26 / 1.0 / 2.0

30 / 1.2 / 2.3

32 / 1.3 / 2.6

42 / 1.6 / 3.2

46 / 1.8 / 3.6

50 / 1.8 / 3.8

55 / 2.1 / 3.9

60 / 2.3 / 4.6

 

http://www.hdtvorg.co.uk/guide/hdtv/buy_guide_size.htm

 

Mε μια 46" νομιζω θα εισαι ενταξει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδα ,αν μπορει καποιος ας βοηθησει διοτι καιγομαι για αγορα, η συγκεκριμενη JVC http://www.jvc.gr/product.php?id=LT-32A80ZU&catid=100018&sub=ts#product-tabs ειναι 400ε προσφορα σε Κωτσοβολο κ Electroworld, το μοντελο αυτο εχει αντιθεση 1200:1 ,στο site της JVC δεν λεει τι ειναι κ πηρα στην Electroworld κ μου ειπαν οτι ειναι τυπικη κ οχι δυναμικη.Οντως ετσι δεν ειναι?Διοτι απο οτι νομιζω ολες η JVC εχουν σαν μετρο συγκρισης στην αντιθεση την τυπικη.ε?:O.

Αν ειναι εντελει τυπικη η αντιστοιχια της στην δυναμικη στα 1200:1 ποσο ειναι?

Παιδια προς το παρον δεν παιζουν περισσοτερα λεφτα αν πεξουν θα την εχω για δευτερη οποτε please help ,διοτι ειναι κ made in japan :D.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδα ,αν μπορει καποιος ας βοηθησει διοτι καιγομαι για αγορα, η συγκεκριμενη JVC http://www.jvc.gr/product.php?id=LT-32A80ZU&catid=100018&sub=ts#product-tabs ειναι 400ε προσφορα σε Κωτσοβολο κ Electroworld, το μοντελο αυτο εχει αντιθεση 1200:1 ,στο site της JVC δεν λεει τι ειναι κ πηρα στην Electroworld κ μου ειπαν οτι ειναι τυπικη κ οχι δυναμικη.Οντως ετσι δεν ειναι?Διοτι απο οτι νομιζω ολες η JVC εχουν σαν μετρο συγκρισης στην αντιθεση την τυπικη.ε?:O.

Αν ειναι εντελει τυπικη η αντιστοιχια της στην δυναμικη στα 1200:1 ποσο ειναι?

Παιδια προς το παρον δεν παιζουν περισσοτερα λεφτα αν πεξουν θα την εχω για δευτερη οποτε please help ,διοτι ειναι κ made in japan :D.

 

Ταχύτητα απόκρισης (ms) 8 (G σε G)

 

Καλύτερα να διαλέγετε τβ με χαμηλότερο του 5

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να διαλέγετε τβ με χαμηλότερο του 5

 

... όπως??? με 400 ευρώ η 32αρα???

 

Ο φίλος μας στη τιμή που την βρήκε την συγκεκριμένη δε νομίζω πως τίθεται θέμα σύγκρισης

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηρα την Philips 32" 9603d ambilight.

Απλα καταπληκτικη η τηλεοραση, λεω να την βαλω στον τοιχο γιατι εδω που μενω με τους σεισμους δεν θελω να την δω κατω.

Poco: X3 NFC

HTC: P3300, Sensation, u ultra

Sony Ericsson: T20,T28s,T68i,K750,W580i

Nokia: 5110, 6510, 6610, 3650

Samsung:A100, D500,Omnia,Corby

Link to comment
Share on other sites

Ανακαλούνται 7.750 τηλεοράσεις LCD

 

http://pictures.directnews.co.uk/liveimages/Philips+LCD+TV+-+DO+NOT+USE+Easyipeasy+only_1049_18226606_0_0_7003291_300.jpg

Ανακαλούνται 7.750 επίπεδες τηλεοράσεις LCD της εταιρείας «Ρhilips» λόγω της πιθανότητας να εκδηλωθεί βραχυκύκλωμα, όπως ανακοίνωσε η γενική γραμματεία Καταναλωτή.

Πρόκειται για τηλεοράσεις 19,20,22 και 26 ιντσών με σειριακούς αριθμούς από «CG1Α0813ΧΧΧΧΧΧ» έως «CG1Α0832ΧΧΧΧΧΧ» και οι οποίες έχουν κατασκευαστεί στο διάστημα Μαρτίου - Αυγούστου 2008. Τα μοντέλα που κυκλοφόρησαν στη χώρα μας από τη «Ρhilips ΕΛΛΑΣ» είναι τα «20ΡFL3402/10» και «26ΡFL3403/10».

Σύμφωνα με την εταιρεία, υπάρχει το ενδεχόμενο να έχουν κυκλοφορήσει από άλλα δίκτυα και άλλα τέσσερα μοντέλα, τα οποία επίσης ανακαλούνται και είναι τα «19ΡFL5403D/10», «20ΡFL3403D/10», «22ΡFL5403D/10» και «26ΡFL3403D/10».

 

Επικοινωνία

 

Οι κάτοχοι των συσκευών αυτών μπορούν να απευθύνονται τηλεφωνικά στην εταιρεία, επικοινωνώντας είτε με τη γραμμή εξυπηρέτησης πελατών «0080021231280 ή 2109797555» καθώς και στα κεντρικά service της Αθήνας «2102725250-255» και της Θεσσαλονίκης «2310402760»

Στα συγκεκριμένα μοντέλα διαπιστώθηκε έπειτα από τη διεξαγωγή ποιοτικού ελέγχου ότι κάποιες βίδες μπορεί να χαλαρώσουν στο εσωτερικό της συσκευής, γεγονός που μπορεί να οδηγήσει σε μετατόπιση της μονάδας τροφοδοσίας, και με το πέρασμα του χρόνου πιθανόν να δημιουργήσει βραχυκύκλωμα, το οποίο μπορεί να οδηγήσει σε τραυματισμό.

Η «Ρhilips» έχει σταματήσει την πώληση αυτών των μοντέλων και ζητά από τους πελάτες της να μην τις χρησιμοποιούν.

 

Πηγή Εthnos.gr

Σχόλιο: Πάρε κόσμεεεεεεε

Εδω οι καλές τηλεοράσεις!!!:lol::lol::lol::lol:

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι μοντελα θα προτείνατε στις 37'' με 1000 € περιπου?

Δεν εχω ιδεα και οι προτασεις σας θα ηταν χρησιμες ;)

 

Eνδιαφερομαι και εγω για αυτη τη κατηγορια (σημα nova) οποτε θα ηταν χρησιμη καποια συμβουλη.

Time is time was time is not..
Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερομαι και γω για μια τηλεοραση δωματιου..................

22 ιντσες ειναι ΟΚ...........η θελει κατι παραπανω????

μιλαμε για καμια 300αρα ευρω..........

 

Δεν εχω αποψη στις τελεορασεις και θα ηθελα καποια γνωμη..............

 

μου φανηκε ΟΚ αυτη...... http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168577

αλλα και αυτη............http://www.megamarket.gr/samsungle22s81bx-p-63832.html

 

εχει καποιος καποια καλυτερη ιδιεα???

 

 

thanks!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος να πει κάτι για την 32" LG5000 που ενδιαφέρομαι να αγοράσω; Υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσατε να μου προτείνετε από 500€ μέχρι 700€; Ευχαριστώ!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι μοντελα θα προτείνατε στις 37'' με 1000 € περιπου?

Δεν εχω ιδεα και οι προτασεις σας θα ηταν χρησιμες ;)

 

Για τηλεοπτικο σημα και κανα DVD μια καλη λυση ειναι αυτη....

 

http://www.skroutz.gr/s/45922/Panasonic-TH-37PX8E-37%22.html

 

Αν απο την αλλη θα βλεπεις HD η εχεις κονσολα τοτε αυτη...

 

http://www.skroutz.gr/s/45266/Sony-KDL-37V4500-37%2522.html?keyphrase=37V4500

 

Ενδιαφέρομαι για full hd 50" με PAP

 

Παρακαλώ τις απόψεις σας.

 

Αν θελεις να βλεπεις 2 καναλια ταυτοχρονα δυσκολο εως απιθανο να βρεις καποια που να υποστηριζει την δυνατοτητα αυτη. Μερικα μοντελα υποστηριζουν δυο παραθυρα εκ των οποιων το ενα δειχνει τηλεοπτικο καναλι και το αλλο εξωτερικη πηγη (πχ. DVD).

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος να πει κάτι για την 32" LG5000 που ενδιαφέρομαι να αγοράσω; Υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσατε να μου προτείνετε από 500€ μέχρι 700€; Ευχαριστώ!!!

 

Eιναι αρκετα καλη για τα λεφτα της , βεβαια σε αυτα τα χρηματα πρεπει να γινουν και καποιες παραχωρησεις σε θεματα εικονας....

 

Τελικα πηρα την Philips 32" 9603d ambilight.

Απλα καταπληκτικη η τηλεοραση, λεω να την βαλω στον τοιχο γιατι εδω που μενω με τους σεισμους δεν θελω να την δω κατω.

 

Για αποσταση θεσης 1.5-2 μετρα max ειναι πολυ καλη οντως. Αν καθεσαι μακρυτερα απο 2 μετρα σε 32" ουτε την διαφορα BluRay με DVD δεν θα μπορεις να διακρινεις....

Link to comment
Share on other sites

Τηλεοράσεις 200 Hz παρουσίασαν η Sony και η Samsung

 

http://www.coolnessroundup.com/image/2007/03/25_31/Sony_Bravia_D3000.jpg

 

Στο παρελθόν πολλοί κατασκευαστές τηλεοράσεων διαφήμιζαν ότι το μοντέλο τους προσφέρει εικόνα στα 100 Hz. Τώρα ήρθε η ώρα για τα 200 Hz, με τη Bravia Ζ4500 της Sony να είναι μία από τις δύο πρώτες τηλεοράσεις που προσφέρουν τη συγκεκριμένη δυνατότητα. Βασισμένη στην τεχνολογία MotionFlow, η Bravia Ζ4500 έχει τη δυνατότητα αναπαραγωγής 200 καρέ (frames) ανά δευτερόλεπτο. Η εν λόγω τηλεόραση είναι συμβατή με τις προδιαγραφές DLNA, όπερ σημαίνει ότι μπορεί να συνδεθεί εύκολα και γρήγορα με άλλες συσκευές που είναι επίσης συμβατές με τις συγκεκριμένες προδιαγραφές. Το βασικό μοντέλο της σειράς θα έχει διαγώνιο 40 ιντσών. Στην αγορά αναμένεται προς το τέλος του 2008.

Τηλεόραση στα 200 Hz παρουσίασε και η Samsung. Οι Κορεάτες έδωσαν έμφαση στις νέες σειρές τηλεοράσεών τους, όπως η 9 Series που βασίζεται στο νέο Crystal Design της εταιρείας. Η 9 Series θα έχει τηλεοράσεις στις 46 και 55 ίντσες και διαθέτει μία σειρά από τεχνολογίες που προσφέρουν, σύμφωνα με τη Samsung, πολύ καλύτερη ποιότητα εικόνας. Αξιο αναφοράς είναι η ενσωμάτωση του InfoLive, μίας εφαρμογής που επιτρέπει την προβολή πληροφοριών στην τηλεόραση, εφόσον η τελευταία είναι συνδεδεμένη με το Διαδίκτυο μέσω της οικιακής ευρυζωνικής σύνδεσης.

 

Πηγή Εthnos.gr

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...