Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πω πω... τι πάθος είναι αυτό για την υπεράσπιση των philips! Ουτε ο ίδιος ο Philips να ήσουν :lol: :lol: :lol:
CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Καλά σοβαρολογείς?:wacko:

ΠΡΩΤΟ σου μήνυμα και γράφεις αυτό???

Κάτι μου μυρίζει.......:X

Γράφτηκες και σημερα......

 

Μπορεί να σου μυρίζει καμιά καμμένη TV (που ΔΕΝ είναι Philips)...

Πάντως ο Vagabond ΔΕΝ είμαι...

Εγώ βάζω ΚΑΙ τόνους... :lol:

ΑΝθΥΠΟλοΓΡΑΦΟμμενοΣ

(επειδη ...και την υπογραφη προσεχουμε που τη βαζουμε),

αλλα

My name is Neo... (4 γραμμες!!! εντος οριων!!)

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση της ΑΜΟΙ που είδα, μιλάμε για άριστη αγορά ως προς τα χρήματα, με "φοβερή" ποιότητα εικόνας, κατασκευής, design, και διευκολύνσεων που δεν τα δίνει καμμία sony η philips στα 2πλάσια χρήματα και βάλε. Και σας μιλλά ενας "κολλημένος" με τα προιόντα της philips, (εχω πάρα πολλά) όμως δεν είμαι φανατικός και με παροπίδες.

 

Διάβασα πολλά στις προηγούμενες σελίδες απο την ώρα που έφυγα έως και τώρα. Δεν ξέρω σε τι να πρωτοαπαντήσω σε πολλά "τρελλά" που διάβασα.

Τέλος πάντων. Κάποιοι ανταπάντησαν αρκετά σωστά και αρκεί αυτό.;)

 

 

Ναι, αλλά την είδες μόνη της την Αmoi... Αν την έβλεπες δίπλα δίπλα με μια Philips θα καταλάβαινες την υπεροχή της Philips....

 

Επίσης, το αν σου χάλασε η TV και μένεις στη Λούτσα ΔΕ σου φταίει η Philips... Ας έμενες στον Ταύρο.

ΑΝθΥΠΟλοΓΡΑΦΟμμενοΣ

(επειδη ...και την υπογραφη προσεχουμε που τη βαζουμε),

αλλα

My name is Neo... (4 γραμμες!!! εντος οριων!!)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά την είδες μόνη της την Αmoi... Αν την έβλεπες δίπλα δίπλα με μια Philips θα καταλάβαινες την υπεροχή της Philips....

 

Επίσης, το αν σου χάλασε η TV και μένεις στη Λούτσα ΔΕ σου φταίει η Philips... Ας έμενες στον Ταύρο.

-Εγώ τουλάχιστον τις είδα και τις 2 και παρατείρησα τις διαφορές τους. Εσύ και ο φίλος ο philipsάκιας, χωρίς να δείτε ξέρετε!!!!!!!!! Φοβερό.

 

-Λέω να αγοράσω σπίτι στον Ταύρο, καλή η ιδέα σου. Έτσι θα έχω την philips δίπλα για να μπορώ να φτιάχνω κάθε τόσο τα άψογα προιόντα που αγοράζω.:blink:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε ένα ψιλο-πρόβλημα που παρουσίασε η Sony μου, ήρθαν από το service, τη φόρτωσαν και μου την επέστρεψαν σε δύο μέρες και όλα καλά! :)

Οσο για τα panels λες η νουμερο 1 εταιρεια κατασκευης panels να τα παιρνει απο αλλου ??? ( Ωραια λογικη. )

Επειδή δεν θυμάμαι, ας πει κάποιος ποιάς εταιρείας είναι τα panels της 9830...

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Ρε άνθρωπε καταρχήν μη μου βάζεις λόγια που δεν είπα.

Σου είπα οτι δεν αποκλείεται η Philips να έχει καλύτερη εικόνα, το είπα μόνο υποθετικά γιατί δε τις έχω δει δίπλα δίπλα, δεν είπα οτι έχει καλύτερη εικόνα η Philips ούτε έχω κανένα σημάδι για να το πω αύτο ίσα ίσα και οι 2 μια χαρά παίζουν (για LCD μη παίρνουν και τα μυαλά σου αέρα). Το ίδιο πιθανό είναι η Amoi να έχει καλύτερη εικόνα τελικά.

 

Αυτό που δεν έχεις καταλάβει είναι οτι είναι πολύ πιθανό να παίζουν πολύ παρόμοια (οχι το ιδιο γιατί έτοιμος είσαι) οι 2 τηλεοράσεις με μοναδική διαφορά την τιμή. Και όταν λέμε διαφορά δε μιλάμε για 200-300 ευρώ μιλάμε για έναν καλό προβολέα για να καταλαβαίνουμε και τι λέμε. Αν λοιπόν η Amoi βγει πατάτα τουλάχιστον θα έχεις τον προβολέα ;) Αν βγει η Philips πατάτα, που βγήκε, άσχετα αν εσυ δεν το έχεις πάρει χαμπάρι ακόμα, τότε ξέρεις που θα μπει ;)

 

Το γεγονός οτι η Amoi αυτή τη στιγμή κλειδώνει απροβλημάτιστα στα 1080p πράγμα που η philips δεν κάνει το αφήνω στην άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μετα απ'όλα αυτά μάλλον έγινε μέλος του AVsite ο τύπος και τον κόβω να θέλει να αγοράσει την ΑΜΟΙ και να την εκθειάζει σε λίγο καιρό.
Link to comment
Share on other sites

Η Sony εχει εξουσιοδοτημενα καταστηματα service , δεν ειναι το ιδιο με μια κεντρικη ΑΝτιπροσωπεια..Προσωπικα πιστευω πως αν ζητουσες απο την Philips να ερθουν να την παραλαβουν δεν θα σου ελεγαν οχι οπως δεν εχουν πει οχι σε πελατες μου. ( Αν θελεις βυσμα εχω 2-3 ατομα δικα μου μεσα )

Saki ΔΕΝ τις ειδες διπλα διπλα...Ειδες την Philips να παιζει ενας θεος ξερει τι σε ενα καταστημα και ενας θεος ξερει με τι ρυθμισεις ( Λες να κατσαν να την καλιμπραρουν στο καταστημα οπως την ΑΜΟΙ στην παρουσιαση ? ) οποτε μην λεμε οτι μας κατεβει.

Unforgiven αποκλειεται η PHILIPS να χρησιμοποιει ξενα Panels οποτε ασε αυτο το ανοητο επιχειρημα...Εκτος αν βεβαια η 1η εταρεια παραγωγης Panel στον κοσμο εχει αναγκη καποια αλλη...

Δλδ GT ολα στον βωμο της φτηνιας....No Further Questions :D

Link to comment
Share on other sites

A... και τι ειναι αυτη η Amoi που λετε?

Ποιος θα την εμπιστευτει?

 

Όσοι δεν παρμυθιάζονται από τυχάρπαστους πωλητές, έχουν ξεπεράσει την χωριατοοαντίληψη "sony/philips να'ναι κι ότι νάναι", έχουν γνώση, κριτική σκέψη και μεράκι, και ασχολούνται πραγματικά με το άθλημα του A/V.

Για τους υπόλοιπους, υπάρχει ο HellasVagabond.

 

Για πες μου βρε Vagaond, θέλω να πάρω ένα επιτραπέζιο dvd recorder (χωρίς σκληρό δίσκο). Τι θα μου προτείνες να πάρω (μέχρι 150ευρώ);

Link to comment
Share on other sites

Το ότι ο φίλος Vagabond είναι παντελώς άσχετος με το θέμα της εικόνας είναι ηλίου φαεινότερον..

 

Αρκεί να διαβάσει κάποιος για τα εξαρτήματα :blink: που αναμένεται να προστεθούν στις Hi Def TVs άμα τη ελεύσει των HD-DVDs ή για την έλλειψη HDCP συμβατότητας των σύγχρονων TVs :lol:

 

Πάντως, μεγάλη απορία μου δημιουργείται παρακολουθώντας αυτό το thread στο avsite http://www.avsite.gr/phpBB2/viewtopic.php?p=86973&no=1#86973

 

όπου εμφανίζονται ως δια μαγείας συνεχώς νεοεγγραφέντες χρήστες προκειμένου να προλάβουν να παραγγείλουν 2 και 3 τηλεοράσεις ΑΜΟΙ ο καθένας (που δεν τις ξέρουν ούτε οι Κινέζοι που τις βγάζουν καλά-καλά)...

Link to comment
Share on other sites

Θα ερθω στο MSN να σου πω τι να παρεις :!:

Μια φορα εγω εχω το DVD720H της Pioneer και ειμαι τρισευχαριστημενος.

Και δεν ειπα ποτε Philips να ειναι και οτι να ειναι , μιλαμε συγκεκριμενα για ενα μοντελο το F9830 και εξεταζουμε την ποιοτητα εικονας του που ενω εχει παρει βραβεια σχεδον απο ολες τις παγκοσμιες εκθεσεις ( Αληθεια η ΑΜΟΙ που εχει παρει βραβειο ?? ) ατομα εδω μεσα πανε να την βγαλουν υποδιεστερη της ΑΜΟΙ.

Neos11 μετα λετε πως εγω μπαινω με 2α Nicknames ?? Pathetic...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Vagabond για ποιό διπλό nick συζητάς?

 

Δες λίγο ημ/νια εγγραφής..

 

Για πες μας ξανά με ποιό DVD κατάφερες και είδες το Terminator II σε wmv-hd?

 

Έχει και σύνδεση με proxy στην Αμερική για να πάρεις IP?

Link to comment
Share on other sites

Η ημερομηνια εγγραφης δεν λεει κατι...Με αυτη την λογικη κανω αλλα 3 accounts τωρα και τα χρησιμοποιω οταν μου την βαρεσει.

Το κουτι απεξω γραφει High Definition Version - THX sound.

Τωρα αν εχει και τις 2 εκδοσεις μεσα δεν ξερω , σημασια εχει οτι παιζει και στο Philips 963SA αλλα και στο Pioneer 720H.

( Οπως και να εχει στην δεν εχω τηλεοραση στο σπιτι με 1080i - 1080p οποτε διαφορα δεν θα εβλεπα ουτως η αλλιως. )

Ωστοσο στο PC βλεπεις την ταινια σαν να ειναι HD trailer οποτε δεν ξερω τι να πω για το εν λογο δισκακι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είχα ανοίξει ένα λογαριασμό απ' το Νοέμβρη για να' χω να σου απαντάω:lol:

 

Λοιπόν, για να μαθαίνεις, επειδή κατά βάθος μου φαίνεσαι καλό παιδί..

 

Τα δισκάκια με wmv-hd που έχουν κυκλοφορήσει (κι εν προκειμένω το Terminator II) παίζουν μόνο σε αμερικάνικα PCs με Media Player 10. Για να ξεκλειδωθεί το κλείδωμα με DRM, γίνεται σύνδεση με server o οποίος ελέγχει την IP address και εφ' όσον αυτή ανήκει στην Αμερικανική ήπειρο, χορηγεί το αντίστοιχο κλειδί και ξεκινά η αναπαραγωγή.

 

Η διαδικασία παρακάμπτεται μόνο με proxy server.

 

Τα μόνα επιτραπέζια players που μπορούν να αναπαράγουν αυτό το περιεχόμενο, είναι τα net players όπως το KISS.

 

Eπομένως, το περιεχόμενο που είδες ήταν το απλό Standard Def κι όχι Ηi Def..

Link to comment
Share on other sites

Και δεν ειπα ποτε Philips να ειναι και οτι να ειναι , μιλαμε συγκεκριμενα για ενα μοντελο το F9830 και εξεταζουμε την ποιοτητα εικονας του που ενω εχει παρει βραβεια σχεδον απο ολες τις παγκοσμιες εκθεσεις ( Αληθεια η ΑΜΟΙ που εχει παρει βραβειο ?? ) ατομα εδω μεσα πανε να την βγαλουν υποδιεστερη της ΑΜΟΙ.

Έλα να σου δώσω και εγώ μερικά βραβεία:

"Τελικα το προβλημα με την 9830 συνεχιζεται !!! μολοις την ανοιξα σημερα το πρωι μου εβγαλε παλι στο μαυρο μπλε "

"εκεινες της πολυχρωμες γραμμες με συνδεσει dvi kai hdmi δεν ξερω τη θα γινει ,παντως τον τελευταιο καιρο ολο και κατι με χαλαει απο συσκευες ουτε ο μητσοτακης να ημουνα με την γκατεμια που με δερνει ....."

"...αμάν....πράγματι η τηλεόραση έχει πρόβλημα!!!"

"

42 9830

ΑΓΟΡΑΣΤΗΚΕ ΤΗΝ 26-10-05

ΕΠΙΣΚΕΨΗ SERVICE PHILIPS 31-10-05

ΕΓΓΡΑΦΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΤΕΧΝΙΚΟΥ

προβλημα εικονας

''θα γινει αλλαγη''

ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΛΟΓΩ ΕΛΕΙΨΗΣ

ΠΡΟΙΟΝΤΟΣ...."

"Χθες άνοιξα την τηλεόραση και διαπίστωσα για πρώτη φορά (την έχω 2 εβδομάδες περίπου) το πρόβλημα που αναφέρουν οι άλλοι 2 φίλοι. Εκεί που θα έπρεπε να είναι μαύρο ήταν μπλε και μάλιστα με παράσιτα!!!! Απίστευτο! Κάποιο πρόβλημα θα έχει η 9830 ή πρόκειται για ελαττωματική σειρά"

"Βάλε κι εμένα στους "προβληματούχους"

Ελπίζω κι εγώ να μας μείνει μόνο η ταλαιπωρία της αντικατάστασης και όχι μια προβληματική τηλεόραση που να θέλει reboot για να δουλέψει σωστά. Γιατί κανείς δε μας εγγυάται ακόμα πως κι αυτή που θα μας φέρουν θα είναι οκ..."

"Παρέλαβα την καινουργια μου τηλεόραση (37PF9830) την Τρίτη. Μόλις χθές ανακάλυψα ότι έχει γύρω στα 5 με 6 pixel καμμένα. Να ανυσηχήσω; Τι μπορώ να κάνω;"

"προς μεγαλη απογοητευση ολων μας, παρα την αναβαθμιση λογισμικου που εγινε, μετα απο δυο μερες παρακολουθησης, διαπιστωθηκε οτι ολα τα γνωστα προβληματα που ειχα αναφερει, εμφανιστηκαν παλι. με αλλα λογια, η εφαρμογη του νεου λογισμικου, δεν εφερε κανενα αποτελεσμα/βελτιωση και η μονη λύση ειναι η αμεση αντικατασταση της τηλεορασης"

"το μονο που καταφερα τελικα με την αναβαθμιση ειναι ενα ακομα προβλημα η τηλεοραση κλεινει και ξαναανοιγει μονη της

συμπερασμα

μεγαλος αραπης τους χρειαζεται"

 

Να σου κάνω και ένα δώρο; Μπες στο service menu και δες ποιός κατασκευάζει τα panels! :lol:

Δες το πιο κάτω λινκ:

http://www.avforums.com/forums/showthread.php?t=243817&page=30&pp=15&highlight=9830

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Neo11 μπορει και να εχεις δικιο, εκει δεν ειμαι σιγουρος.

unforgiven ειπαμε πως παρουσιαστηκαν ελλατωματικα μοντελα...Μην με κανεις να σε παραθεσω στα βραβεια που εχει παρει γιατι βαριεμαι να ψαχνω.

Το οτι καποιος λεει πως μπηκε στο service menu και ειδε πως το panel ειναι sharp δεν λεει κατι. Εσυ το ειδες ?? Μα ειναι δυνατον η Philips να βαζει panels της Sharp εφοσον η Sharp ερχεται 3η αν δεν κανω λαθος στους κατασκευαστες panels ?? Και ΑΝ μια στο εκκατομυριο ειναι οντως Sharp εστω να μην το κρυβει παρα να το βλεπει ο καθενας στο Service menu ?? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Και ΑΝ μια στο εκκατομυριο ειναι οντως Sharp εστω να μην το κρυβει παρα να το βλεπει ο καθενας στο Service menu ?? :blink:

Θα έπρεπε να ξέρεις ότι στο service menu δεν έχει πρόσβαση ο καθένας...

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Μηπως εννοεις το κολπακι με τα κουμπια ( i ) στο remote ??

Εδω και αρκετα χρονια το ιδιο κολπο εχει η Philips οποτε μαλλον ολοι το ξερουν...

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε μοντέλο αλλάζουν οι συνδιασμοί.

Δεν είναι για χρήση απο τον απλό χρήστη αλλα για τις ρυθμίσεις των τεχνικών. Αν πειράξεις κάτι απο εκεί που δεν ξέρεις τι είναι και δεν πρέπει να πειράξεις μπορείς να στείλεις την τηλεόραση αδιάβαστη για αλλαγή μνήμης...

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Μηπως εννοεις το κολπακι με τα κουμπια ( i ) στο remote ??

Εδω και αρκετα χρονια το ιδιο κολπο εχει η Philips οποτε μαλλον ολοι το ξερουν...

Για κάνε το κολπάκι να μας πεις τι γράφει η δικιά σου...

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία, η Philips 9830 έχει βραβευθεί ως η τηλεόραση της χρονιάς από το What Hi-Fi.

Ταυτόχρονα, έχει σαρώσει σε όλα σχεδόν τα συγκριτικά τεστ και στο λοιπό ειδικό τύπο (εγχώριο και ξένο).

 

Το να υποστηρίζουμε ότι η παντελώς άγνωστη και low-budget TV της εταιρείας ΑΜΟΙ ξεπερνά σε ποιότητα εικόνας την 9830 (με τεχνολογίες όπως Pixel Plus Hd, Pixel Plus II και Ambilight) είναι επιεικώς αφελές.

 

Πόσο μάλλον όταν το συμπέρασμα αυτό εξάγεται από μεμονωμένη (και όχι συγκριτική) δοκιμή μελών φόρουμ χωρίς να χρησιμοποιηθεί υλικό κανονικής ευκρίνειας, παρά μόνο HD..

 

Τα προβλήματα αξιοπιστίας της σειράς 9830 είναι γνωστά και βέβαια θα πρέπει να λαμβάνονται σοβαρά υπόψη..

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταια 9830 την εδωσα εδω και 2 περιπου μηνες οποτε να το κανω που ?

Παντως εψαξα σε ολο το νετ και κανεις δεν μιλαει για Sharp Panel στην 9830...

Θα ρωτησω και τους τεχνικους στην Philips ομως αυριο.

Link to comment
Share on other sites

egw pantws exw tin 32ara(ax me poli poio liga lefta epairna tin 40ara tin sony alla to ambilight mageuei kai san poiotita mera me tin nixta me tin sony)kai otan mpanw sto service menoy na dw poses wres leitourgies exei kanei kapoy leei sharp panel alla megali simasia exei kai ti brisketai pisw apo to panel to pixel plus kanei thaymata eidika otan pata epeideixi kai xwrizetai i othoni sta dio kai soy deixnei anoixto to pixel plus apo tin mia meria kai kleisto apo tin alli blepeis tin diafora(kai i sony xrisimopoioei samsung panel stis kainourgies bravia)

 

i tileorasi mamaei kai dairnei mono poy bazw tin karta kateythian apo to n70 moy kai paizei ta video me gamati poiotita apo 1.5m kai panw nomizeis pws eisai sto mellon.......(kala iperbalw...)apo poiotita den to sizitaw balte dipla tis tin sony i opoiadipote alli kai tha deite terastia diafora mono i samsung m61 pisteuw oti tin plisiazei

 

oso gia ta provlimata parousiastikan stis 37ares kai 42ares(poio poli stis 42) kai tha antikatastathoyn apo tin 9730 pou exei xeirotera xaraktiristika alla gia na pw tin alithia tha to riskara an eixa parapnw lefta(tin samsung eixa pargeilei le32r51b alla i paradosi tha geinotan meta tis giortes kai mes stis giortes meta apo diakoses allages katelixa se autin pws epeisa ton patera moy na pame se autin mono egw xerw....)tha to riskara to 1920x1080 panel einai ola ta lefta kai 5 intses parapnw einai megali diafora........

Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value.

 

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Βασικα η Philips σκεφτεται η να λανσαρει νεο μοντελο η να κανει Re-launch το F9830 με νεο Panel..Δεν ξερω τι προκειται να γινει , ξερω ομως πως θα γινει μεσα στον Μαρτιο.

( Ο μονος λογος που σκεφτομαι για το Sharp panel ειναι ισως γιατι η Sharp ειχε ετοιμα 1920χ1080 panels απο της Aquos και ισως η Philips να ηθελε να ριξει το κοστος αλλα και παλι αν ισχυει ειναι λαθος της. Απο την αλλη οπως ειπε ο φιλος τα Pixel Plus ειναι που κανουν την διαφορα. )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...