Jump to content

Poco X5 Pro


minast
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι...

το σήριαλ συνεχίζεται με νέο επεισόδιο: Όσον καιρό ήμουνα στο miui και έστελνα στο 1202 VOW NAI για την ενεργοποίηση του  wifi calling, έπαιρνα την απάντηση ότι η υπηρεσία δεν διατίθεται στη συσκευή μου (παρά το ότι είναι στη λίστα των συμβατών συσκευών της nova).

Βέβαια τότε είχα και volte...

Σήμερα  λέω ας δοκιμάσω για πλάκα να στείλω το μήνυμα για την ενεργοποίηση του  wi-fi calling και Ω του θαύματος έρχεται απάντηση ότι είναι ήδη διαθέσιμο στη σύνδεσή μου.

Δεν είναι δυνατόν πώς γίνεται αυτό το πράγμα σκέφτηκα, από τη στιγμή που για να είναι διαθέσιμο το wi-fi calling πρέπει να υπάρχει και volte στη συσκευή;

Kαι εγώ ως γνωστόν δεν έχω volte πλέον. Bάζω λοιπόν wi-fi, το γυρνάω σε λειτουργία πτήσης και προσπαθώ να κάνω κλήση και μου εμφανίζει φυσικά ότι ο πομπός είναι απενεργοποιημένος και δεν γίνεται να κάνω κλήση.

Για να δούμε πού θα καταλήξει αυτή η ιστορία...

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, p_k said:

Σήμερα  λέω ας δοκιμάσω για πλάκα να στείλω το μήνυμα για την ενεργοποίηση του  wi-fi calling και Ω του θαύματος έρχεται απάντηση ότι είναι ήδη διαθέσιμο στη σύνδεσή μου.

Λογικό να είναι αφού το έχεις ενεργοποιήσει. Το ότι δεν δουλεύει είναι θέμα συσκευής. 

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, chios said:

Λογικό να είναι αφού το έχεις ενεργοποιήσει. Το ότι δεν δουλεύει είναι θέμα συσκευής. 

Και πριν όμως ενεργοποιημένο το είχα, αλλά όταν έστελνα μήνυμα ερχόταν sms ότι δεν λειτουργεί στη σύνδεση μου.

Ειναι το πρώτο sms που αναφέρει ότι η υπηρεσία λειτουργεί και αυτό έγινε μετά την ατυχή αλλαγή σε hyperos.

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όντως, σήριαλ! 

Και σε μένα το ίδιο συμβαίνει, με τη διαφορά όμως ότι προ 3 ημερών, όταν έστειλα το μήνυμα 1202 VOW NAI για την ενεργοποίηση του wifi calling, έπαιρνα την απάντηση ότι η υπηρεσία δεν διατίθεται στη συσκευή μου (παρά το ότι είναι στη λίστα των συμβατών συσκευών της nova), αλλά ταυτόχρονα δεν είχα και VoLTE. 

Τώρα που το έγραψες αυτό, λέω ας δοκιμάσω κι εγώ να στείλω το μήνυμα για την ενεργοποίηση του wi-fi calling και Ω του θαύματος έρχεται απάντηση ότι είναι ήδη διαθέσιμο στη σύνδεσή μου, σε αντίθεση με ότι λάμβανα ως απάντηση έως τώρα (με το μήνυμα)!! Οπότε, κάτι πρέπει να έφτιαξε - εν μέρει - η Nova. 

Όσο για το ότι από τη στιγμή που για να είναι διαθέσιμο το wi-fi calling πρέπει να υπάρχει και volte στη συσκευή, έκανα κι εγώ το τεστ με τη λειτουργία πτήσης και προσπαθώ να κάνω κλήση, μου εμφανίζει κι εμένα ότι ο πομπός είναι απενεργοποιημένος και δεν γίνεται να κάνω κλήση.

Ότι να'ναι κυριολεκτικά! 

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, topmar said:

Όντως, σήριαλ! 

Και σε μένα το ίδιο συμβαίνει, με τη διαφορά όμως ότι προ 3 ημερών, όταν έστειλα το μήνυμα 1202 VOW NAI για την ενεργοποίηση του wifi calling, έπαιρνα την απάντηση ότι η υπηρεσία δεν διατίθεται στη συσκευή μου (παρά το ότι είναι στη λίστα των συμβατών συσκευών της nova), αλλά ταυτόχρονα δεν είχα και VoLTE. 

Τώρα που το έγραψες αυτό, λέω ας δοκιμάσω κι εγώ να στείλω το μήνυμα για την ενεργοποίηση του wi-fi calling και Ω του θαύματος έρχεται απάντηση ότι είναι ήδη διαθέσιμο στη σύνδεσή μου, σε αντίθεση με ότι λάμβανα ως απάντηση έως τώρα (με το μήνυμα)!! Οπότε, κάτι πρέπει να έφτιαξε - εν μέρει - η Nova. 

Όσο για το ότι από τη στιγμή που για να είναι διαθέσιμο το wi-fi calling πρέπει να υπάρχει και volte στη συσκευή, έκανα κι εγώ το τεστ με τη λειτουργία πτήσης και προσπαθώ να κάνω κλήση, μου εμφανίζει κι εμένα ότι ο πομπός είναι απενεργοποιημένος και δεν γίνεται να κάνω κλήση.

Ότι να'ναι κυριολεκτικά! 

Πάντως δεν πλήττουμε, αυτό είναι γεγονός.

Μάλλον πλησιάζει η ώρα που θα έρθει και το volte.

Επόμενο βήμα είναι να δούμε πότε θα έρθει update.

Αφού δεν πάθαμε κανένα bootloop, πάλι καλά.

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε Vodafone να μην τα έχετε αυτά με την nova 

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Το wifi-calling ειναι αλλη  διασκεδαστικη  ιστορια.  Οπως ειχα επισημανει σε προηγουμενο ποστ  εαν ειναι   ενεργοποιημενο  στα settings  ειναι σχεδον αδυνατον να κανεις βιντεοκληση μεσω  wifi  γιατι κολλαει τραγικα.
 

Edited by customer
Link to comment
Share on other sites

Μήπως παίζει ρόλο αυτό;

Η σιμ είναι τοποθετημένη κανονικά και το τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά

Screenshot_2024-03-13-22-47-20-559_com.xiaomi.account-edit.jpg

2 minutes ago, p_k said:

Μήπως παίζει ρόλο αυτό;

Η σιμ είναι τοποθετημένη κανονικά και το τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά

Screenshot_2024-03-13-22-47-20-559_com.xiaomi.account-edit.jpg

Edit

Απαντώ εγώ λέγοντας ότι δεν παίζει κανένα ρόλο αυτό, διότι στην άλλη συσκευή μου το poco m4 pro 5g, δείχνει ακριβώς αυτό το μήνυμα αλλά η συσκευή έχει και volte και wi-fi call.

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι, απλά δεν είναι επαληθευμένος ο αριθμός σου. 

Έχω πει ότι είναι θέμα του IMS REGISTRATION, αυτό φταίει 99,99%!

Screenshot_2024-03-06-20-31-21-196_com.android.phone.jpg

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, topmar said:

Όχι, απλά δεν είναι επαληθευμένος ο αριθμός σου. 

Έχω πει ότι είναι θέμα του IMS REGISTRATION, αυτό φταίει 99,99%!

Screenshot_2024-03-06-20-31-21-196_com.android.phone.jpg

Τι σημαίνει πρακτικά ότι ο αριθμός μου δεν είναι επαληθευμενος;

Χρειάζεται να κάνω κάτι;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ακόμη ερώτηση, έκανα λήψη του τελευταίου πακέτου μέσω κινητού από το γνωστό υπομενού.

Έχει κατέβει στο κινητό μου και είναι σε μορφή zip.

Πώς γίνεται να το ξαναπεράσω; Υπάρχει κάποιο διαδικασία που πρέπει να γίνει;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, p_k said:

Μία ακόμη ερώτηση, έκανα λήψη του τελευταίου πακέτου μέσω κινητού από το γνωστό υπομενού.

Έχει κατέβει στο κινητό μου και είναι σε μορφή zip.

Πώς γίνεται να το ξαναπεράσω; Υπάρχει κάποιο διαδικασία που πρέπει να γίνει;

Εκεί στον updater πατάς 3 τελείες και κάνεις εγκατάσταση από αρχείο.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, chios said:

Εκεί στον updater πατάς 3 τελείες και κάνεις εγκατάσταση από αρχείο.

Δες λίγο φίλε μου, δεν βγάζει τέτοια επιλογή 

Screenshot_2024-03-14-20-11-58-867_com.android.updater-edit.jpg

Screenshot_2024-03-14-20-12-26-259_com.android.updater.jpg

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, p_k said:

Μία ακόμη ερώτηση, έκανα λήψη του τελευταίου πακέτου μέσω κινητού από το γνωστό υπομενού.

Έχει κατέβει στο κινητό μου και είναι σε μορφή zip.

Πώς γίνεται να το ξαναπεράσω; Υπάρχει κάποιο διαδικασία που πρέπει να γίνει;

Μην μπαίνεις τζάμπα στον κόπο, δεν φτιάχνει τίποτα, δοκίμασα ήδη. 

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, topmar said:

Μην μπαίνεις τζάμπα στον κόπο, δεν φτιάχνει τίποτα, δοκίμασα ήδη. 

Ας δοκιμάσω κι εγώ από περιέργεια.

Μπορείς να μου πεις πού ακριβώς βρίσκεται αυτός ο updater και από πού γίνεται η εγκατάσταση από αρχείο; Μήπως δεν βρίσκομαι στο σωστό σημείο των ρυθμίσεων;

2 ώρες πριν, chios said:

Εκεί στον updater πατάς 3 τελείες και κάνεις εγκατάσταση από αρχείο.

Το βρήκα τελικά, έπρεπε να πατήσω πολλές φορές πάνω στο logo και να μου βγουν οι επιπρόσθετες ρυθμίσεις.

Όμως καθώς μου βγήκε το μήνυμα ότι γίνεται ανάκτηση πληροφοριών, το επόμενο μήνυμα ήταν "αδυναμία επαλήθευσης ενημέρωσης"... αυτό έγραψε, άρα τίποτα δεν κάναμε.

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που έγινε η πατάτα με την Ελβετία και το hyper os, αναρωτιέμαι πώς θα γίνονται οι αναβαθμίσεις μελλοντικά... δηλαδή τώρα είμαι με μία ρομ ελβετική και το έχω γυρίσει σε χώρα Ελλάδα.

Όταν διατεθεί στην Ελλάδα το hyper os εγώ update θα λάβω;

ή μάλλον δεν θα λάβω καθόλου update από τη στιγμή που το έχω ήδη;

Tο μόνο λογικό που σκέφτομαι ως σενάριο είναι να μου έρθει το δεύτερο update του hyper os.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το update δηλαδή την 1.0.2.0 δεν θα το πάρεις ακόμη και να έρθει Ελλάδα αφού το έχεις ήδη εγκατεστημένο το επόμενο όταν το στείλει η xiaomi Ελλάδα θα το πάρεις κανονικά 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου, ευελπιστώ να έχει και το volte.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καινούργια σιμ της νόβα δοκίμασε κανείς από εσάς που έχετε πρόβλημα; 

Μήπως έχετε καμιά παλιά σιμ της wind και δημιουργείται κάποιο θέμα; 

Link to comment
Share on other sites

Ολοκαίνουργια είναι, του Δεκεμβρίου.

Στην άλλη συσκευή (Poco M4 Pro), υπάρχει κανονικά Volte και WiFi calling.

Έχω twin sim.

Φοβάμαι μήπως αυτή η πατέντα που έκανα με την αρχική επιλογή της Ελβετίας οδηγήσει σε κάποιου είδους κόλλημα και σταματήσουν εντελώς να έρχονται ενημερώσεις και updates, όμως μάλλον είναι αβάσιμος αυτός ο φόβος μου.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει κάτι τέτοιο το έχω κάνει πολλές φορές σε παλιά κινητά μου και ερχόταν κανονικα το επόμενο update 

Και εγώ τώρα με region Νιγηρία πήρα update 

Link to comment
Share on other sites

Just now, admen said:

Δεν παίζει κάτι τέτοιο το έχω κάνει πολλές φορές σε παλιά κινητά μου και ερχόταν κανονικα το επόμενο update 

Και εγώ τώρα με region Νιγηρία πήρα update 

Ποιο update πήρες;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, admen said:

Την hyperos 

Αλλά όταν λέω τώρα όχι σήμερα έχει κανα μήνα 

Έχεις Volte αλλά είσαι σε άλλο δίκτυο, σωστά;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...