Jump to content

OnePlus 11


STATYSS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλώς ήρθες!
Υπάρχει 11 pro?
Ποιος είπε ότι δεν την δουλεύουμε την εφαρμογή. Μια χαρά είναι.
Η aod έτσι όπως την έχουν σχεδιάσει δεν βολεύει. Εμένα τουλάχιστον.
Εγώ προσωπικά θα την ήθελα μένει ενεργή όταν έχει να δείξει κάτι και να μην σβήνει σαν να μην συμβαίνει τίποτα.
Αν δηλαδή εγώ έχασα μια κληση ή ένα μήνυμα θα πρέπει να πειράξω την οθόνη για να ανάψει για να το δω.
Θα έπρεπε να υπάρχει ένας τρόπος να σου δώσει την πληροφορία που έχασες.
Τώρα για γυαλί δεν ξέρω, έχω μεμβράνη. Και προσωπικά έχω κακή εμπειρία από γυαλιά και on screen fingerprint.
Θέλει όσο το δυνατόν λεπτότερο γυαλί, στάνταρ full glue και πάλι θα υπάρχουν αστοχίες στην αναγνώριση.
Αυτά με την υγρή κόλλα και το uv να μεν έχουν καλύτερη συμπεριφορά αλλά άντε να τα βγάλεις εάν ποτέ χρειαστεί.
Για θήκη έχω της spigen (tough armor) που τις θεωρώ κορυφαίες.

Στάλθηκε από το SM-T395 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 952
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

Θέμα συνήθειας από το 10 pro μου έχει μείνει.

Όσον αφορά την aod δεν είδα να αναφέρεται κανείς εδώ μέσα για αυτό το είπα.

Επίσης ξέρεις τι γίνεται αν την βάλεις να παίζει παραπάνω από μία ώρα;;;διότι όταν επιλέγεις το χρόνο αναφέρει κάτι για κάψιμο οθόνης αν το λέω σωστά.

Όσο αφορά το γυαλί μάλλον θα παίζω με μεβρανες και καλή θήκη.

Άλλωστε ποτέ δεν είχα πρόβλημα αφού πάντα το βάζω σε τσαντάκι και το βγάζω μόνο όταν το χρησιμοποιώ.

Όσο αφορά την touch armor την βάζω σε όλα τα κινητά μου αλλά στο 11 λένε ότι σηκώνει την μαμά ζελατίνα ισχύει;;;

Επίσης υπάρχει τρόπος όταν κάποια κλήση την αποριπτω να βγαίνει εικονίδιο διαφορετικό και να μην είναι ίδιο σαν εισερχόμενη κλήση;;;

Δεν έχω καταφέρει να το διορθώσω τόσο καιρο ομολογώ ότι με ενοχλεί αυτό και η aod που το έλυσα αλλά το βάζω για ένα τεταρτο

Επίσης κάποιο ρολόι να δουλεύει άψογα με op??

 

Edited by pitbullakias
Link to comment
Share on other sites

H AOD υπο κανονικές συνθήκες ανα 1 λεπτό νομίζω μετακινείται επίτηδες για να μην αφήσει αποτύπωμα στην οθόνη, οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα.

Τώρα με την άλλη εφαρμογή που λέτε δεν ξέρω τι ισχύει, φαντάζομαι δεν είναι τόσο "χαζοί" να την έφτιαξαν έτσι ώστε να μην αλλάζει θέση.

Η μόνη θήκη που δεν παίζει να σου σηκώσει την εργοστασιακή ζελατίνα είναι οι επίσημες πάντως. Μία spigen που δοκίμασα έφτασε οριακά κοντά στην άκρη της ζελατίνας οπότε και γύρισα στη sandstone.

Edited by mivechris

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω 2 τις spigen (Spigen Ultra Hybrid Crystal Clear-Spigen Liquid Air black) και δεν έχω πρόβλημα με την μεμβράνη αλλά δεν έχω την μαμά μεμβράνη αλλά αυτή του κωτσοβολου!
Οι θήκες και οι δύο είναι πολύ καλές προστατεύουν καλά και τις κάμερες!

Στάλθηκε από το CPH2449 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου.
Θέμα συνήθειας από το 10 pro μου έχει μείνει.
Όσον αφορά την aod δεν είδα να αναφέρεται κανείς εδώ μέσα για αυτό το είπα.
Επίσης ξέρεις τι γίνεται αν την βάλεις να παίζει παραπάνω από μία ώρα;;;διότι όταν επιλέγεις το χρόνο αναφέρει κάτι για κάψιμο οθόνης αν το λέω σωστά.
Όσο αφορά το γυαλί μάλλον θα παίζω με μεβρανες και καλή θήκη.
Άλλωστε ποτέ δεν είχα πρόβλημα αφού πάντα το βάζω σε τσαντάκι και το βγάζω μόνο όταν το χρησιμοποιώ.
Όσο αφορά την touch armor την βάζω σε όλα τα κινητά μου αλλά στο 11 λένε ότι σηκώνει την μαμά ζελατίνα ισχύει;;;
Επίσης υπάρχει τρόπος όταν κάποια κλήση την αποριπτω να βγαίνει εικονίδιο διαφορετικό και να μην είναι ίδιο σαν εισερχόμενη κλήση;;;
Δεν έχω καταφέρει να το διορθώσω τόσο καιρο ομολογώ ότι με ενοχλεί αυτό και η aod που το έλυσα αλλά το βάζω για ένα τεταρτο
Επίσης κάποιο ρολόι να δουλεύει άψογα με op??
 
Επειδή ήθελα να βάλω αυτή την εφαρμογή, προσπάθησα να κλείσω την aod και εκεί βγήκαν τα προβλήματα που είχα γράψει πιο πρίν.
Τες πα, δεν την βάζω ποτέ τόσο πολύ να δείχνει. Μαx 20 λεπτά. Και μαζί με ένα ωραίο blink που έχει (αν θυμάμαι καλά το λέει παλμό ή κάπως έτσι), δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Και εγώ έχω την μεμβράνη του Κώτσου, δεν έχω την δικιά του και δεν έχει κανένα πρόβλημα με την tough armor.


Στάλθηκε από το One+ 11 μου, χρησιμοποιώντας Tapatalk.


Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αξιόπιστο call recorder υπάρχει για το oneplus 11. Με βοηθάει πολύ στην δουλειά. Μην πείτε για προσωπικά δεδομένα....

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, vitriolis said:

Καλησπέρα, αξιόπιστο call recorder υπάρχει για το oneplus 11. Με βοηθάει πολύ στην δουλειά. Μην πείτε για προσωπικά δεδομένα....

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Cube Acr.

Το έχω σε 8pro και 10pro και παλιότερα σε ένα άλλο και δουλεύει άψογα.

Πριν κάποιους μήνες είχε κάποιο θέμα με την google αν θυμάμαι καλά, έστειλαν οι ίδιοι οδηγίες για να κατεβάσεις κάτι από το site  τους αν θυμάμαι καλά και μετά πάλι όλα καλά.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Cube Acr.
Το έχω σε 8pro και 10pro και παλιότερα σε ένα άλλο και δουλεύει άψογα.
Πριν κάποιους μήνες είχε κάποιο θέμα με την google αν θυμάμαι καλά, έστειλαν οι ίδιοι οδηγίες για να κατεβάσεις κάτι από το site  τους αν θυμάμαι καλά και μετά πάλι όλα καλά.
Υπάρχει κάποιος οδηγός εγκατάστασης στα ελληνικά;

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, vitriolis said:

Υπάρχει κάποιος οδηγός εγκατάστασης στα ελληνικά;

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Όχι φίλε μου δεν υπάρχει, αλλά νομίζω ότι δεν χρειάζεται κιόλας.

Κατεβάζεις την εφαρμογή από το google play δίνεις όλες τις άδειες που σου ζητάει και είσαι έτοιμος.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Έχει τύχει σε κανέναν, μετά απο αθόρυβο να μην χτυπάνε τα ηχητικά των ειδοποιήσεων; παρα μόνο οι κλήσεις και οι λοιποί ήχοι;

πχ messenger,instagram και τα συναφή απλά κάνουν δόνηση, τα sms, Κλήσεις χτυπάνε κανονικά

Θέλει restart για να στρώσει.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

On 25/2/2023 at 5:06 ΜΜ, simeon_001 said:

μια χαρά είναι νομίζω... ακόμα βέβαια καινούριο και το χαίρομαι αλλά σε σχέση με το mate 20pro είναι πολύ ποιο γρήγορο σε όλα και από φωτογραφίες - μπαταρία - οθόνη που ήταν τα βασικά που ήθελα είμαι ευχαριστημένος στο μέτρο σύγκρισης που έχω...

από ποιότητα κατασκευής στο χέρι μου εξίσου καλό που θεωρούσα και το mate (σε σχέση με κάποια άλλα που έχουνε πέσει στα χέρια μου δεν μου άρεσε εξίσου η ποιότητα κατασκευής)

βέβαια θα ήταν ξεφτίλα να μην είναι και καλύτερο από το mate που είναι 3 γενιές android πίσω και 4-5 χρόνων κινητό (που βέβαια στέκεται αξιοπρεπέστατα)

θα έχει ενδιαφέρον η σύγκριση από κάποιον που έχει ποιο σύγχρονη συσκευή... 😉

για να δούμε.... το περιμένω

.....4 χρόνια,το mate 20 pro, δεν με κρέμασε πουθενά.... ακόμη και σήμερα πάει τρένο.

λίγο τα σχόλια, λίγο τα βίντεο, μ έπεισαν για την μετάβαση, σε κάτι διαφορετικό, που αν δεν είχε μπαν η Huawei, δύσκολα θα ξεκόλλαγα.

επί του θέματος, φαίνεται αξιόλογη συσκευή και μου βγήκε με απαλλαγή φπα 664€.... πιστεύω σ αυτά τα χρήματα η επιλογή είναι σούπερ..... από αύριο θα ξέρω από πρώτο χέρι

Edited by tarif16nikos
2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

On 18/7/2023 at 8:59 ΜΜ, mivechris said:

Έχει τύχει σε κανέναν, μετά απο αθόρυβο να μην χτυπάνε τα ηχητικά των ειδοποιήσεων; παρα μόνο οι κλήσεις και οι λοιποί ήχοι;

πχ messenger,instagram και τα συναφή απλά κάνουν δόνηση, τα sms, Κλήσεις χτυπάνε κανονικά

Θέλει restart για να στρώσει.

Ναι σε εμένα . Τώρα τελευταία με κάνει και κάτι άλλο αν πατήσω το μεσαίο κουμπί για να γυρίσω στην αρχική οθόνη πολλές φορές κολλάει δείχνει την ταπετσαρία αλλά όχι τα εικονίδια 

Edited by ALIEN_3_
Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Γιατί, υποστηρίζει themes?

Στάλθηκε από το One+ 11 μου, χρησιμοποιώντας Tapatalk.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, fanatikos said:

Γιατί, υποστηρίζει themes?

Στάλθηκε από το One+ 11 μου, χρησιμοποιώντας Tapatalk.
 

βρήκα apk κινεζική έκδοση... σε διάφορα φόρουμ λένε ότι θα έρθει και προς τα εδώ...

.... τo έβαλα αλλά δεν κατεβάζει καθόλου και δεν με αφήνει να κάνω sign in.

για το store μιλάω

έχω και κάτι εικονίδια από Nova launcher, τα παίρνει, αλλά δεν αναγνωρίζει όλες τις εφαρμογές

έχω είναι η τελευταία έκδοση

https://www.apkmirror.com/apk/coloros/theme-store/theme-store-9-5-2-release/theme-store-9-5-2-android-apk-download/

Edited by tarif16nikos
2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

On 21/7/2023 at 7:54 ΜΜ, tarif16nikos said:

βρήκα apk κινεζική έκδοση... σε διάφορα φόρουμ λένε ότι θα έρθει και προς τα εδώ...

.... τo έβαλα αλλά δεν κατεβάζει καθόλου και δεν με αφήνει να κάνω sign in.

για το store μιλάω

έχω και κάτι εικονίδια από Nova launcher, τα παίρνει, αλλά δεν αναγνωρίζει όλες τις εφαρμογές

έχω είναι η τελευταία έκδοση

https://www.apkmirror.com/apk/coloros/theme-store/theme-store-9-5-2-release/theme-store-9-5-2-android-apk-download/

Το κατέβασα κ γω έτσι για δοκιμή. Και όντως δεν σε αφήνει να κατεβάσεις τπτ.. Αλλά είναι ωραίο. Έχει πολύ πράγμα..

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Θα σας πω ένα πράγμα, ελπίζω να κινητά σας να μην πάθουν ποτέ κάτι και χρειαστείτε για κάποιο λόγο να τα στείλετε στο service της oneplus. Και εξηγούμαι...
Πριν 2-3 βδομάδες ενώ φόρτιζα το κινητό, ξαφνικά είδα ότι για κάποιο λόγο αναβόσβηνε η οθόνη. Πάω να δω τι γίνεται και έβλεπα ότι ο φορτιστή φαινόταν να κάνει συνεχώμενες συνδέσεις αποσυνδέσεις. Φυσάω θύρα, δοκιμάζω τα ίδια. Δοκιμάζω το φορτιστή μου στο realme της κοπέλας μου, δουλεύει κανονικά(dart charging/Super Vooc Charging είναι το ίδιο πράγμα ακριβώς, με άλλο branding). Δοκιμάζω τον άλλο φορτιστή στο δικό μου τα ίδια.
Με τα πολλά δοκιμάζω με απλό φορτιστή και να φορτίσω με τη μια από την type c του mac μου. Το κινητό φόρτιζε κανονικά (και αργά).
Αρχικά ψάχνω online, βλέπω ότι συνήθως το πρόβλημα είναι βρωμιά στην typec ή στη χειρότεση προβληματική typec. Δοκίμασα τα πάντα, καμία τύχη. Κάποιες στιγμές η γρήγορη φόρτιση κάποιες στιγμές δούλεψε και μετά πάλι τα ίδια.
Προτού μοιραστώ τι έγινε με το service, να πω ότι το κινητό μου είχε μια ρωγμή στο γυαλί της πλάτης. Το κινητό το είχα πάντα σε θήκη, δεν έχει κανένα σημάδι πτώσης στο πλαίσιο, αυτό έγινε μέσα στη θήκη, υποθέτω λόγω του ότι είχα μέσα και το μαγνιτάκι για τη βάση του αυτοκινήτου. Φαντάζομαι ότι καταλαβένετε κι εσείς ότι αύτο έλαχιστη σχέση έχει με το θέμα της typec που σταμάτησε να φορτίζει με γρήγορη φόρτιστη. Το λέω γιάτί θα μας χρειαστεί στην συνέχεια..
Κάνω apply για service, δε λέω την επόμενη είχε έρθει ups express courier, και μετά από μια μέρα το κινητό ήταν Πολωνία.
Περνάνε 2-3 μέρες και μου έρχεται email από το service:

Το μαιλ έλεγε liquid damage on the main board και για την επισκεύη μου ζήτησαν 708(!!!!!) ευρώ, γιατί όπως μου έγραψαν, ήθελε αντικατάσταση μέχρι και η main board του κινητό. Επίσης για την επισκευή μου ζήτησαν και 50 ευρώ για το πίσω καπάκι(!!!!).

Τέλος να πω ότι μου επισύναψαν και 3 φώτο(σαν αποδεικτικό του προβλήματος) που πρακτικά ήταν φώτος του κινητού μου, κλειστού και χωρίς καν να το έχουν ανοίξει(!!!!).
Τους στέλνω mail να ρώτησω που ακριβώς βρήκαν το νερό και πως γίνεται να θέλει αλλάγή η main board (Υπόψιν, η main board στο ΟP11, βρίσκεται ψηλά, πάνω από την μπαταρία και δίπλα στις κάμερες) από τη στιγμή που το κινητό είναι πλήρως λειτουργικό κτλ.
Και μου απαντάνε, ότι δοκίμασαν και έβαλαν ένα ειδικό χαρτάκι στην υποδοχή sim, το οποίο αλλάζει χρώμα σε περίπτωση υγρασίας και αυτό άλλαξε. (το κινητό δε μου έχει βραχεί ποτέ εντωμεταξύ, αλλά έστω ότι είχε περάσει υγρασία).
Σύμφωνα με τη λογική τους, λόγω της υγρασίας την υποδοχή sim, η οποία δούλευε κανονικά, και ΧΩΡΙΣ να ανοίξουν κάν το κινητό έβγαλαν συμπέρασμα ότι το κινητό έχει βραχεί και ότι πρακτικά θέλουν τα πάντα άλλαγμα.
Εντάξει φαντάζομαι καταλαβαίνετε κι εσείς ότι αυτό είναι κοροϊδία. Ειδικά για συσκευή των 800+ ευρώ.
Έβγαλαν ότι το κινητό είναι πρακτικά για τα σκουπίδια χωρίς καν να μπουν στον κόπο να το ανοίξουν.
Φαντάζομαι ότι λόγω της ρωγμής το καπάκι, αν το άνοιγαν θα γινόταν άχρηστο, οπότε ο απέφυγαν. Βέβαια μπορούσαν με ένα μαιλ να μου το πουν και προφανώς θα τους έλεγα ναι, και θα τους πλήρωνα και το 50(+40 για εργασία) να έβαζαν ένα καινούριο καπάκι.

Το να βάζεις ένα χαρτάκι σε μια εσοχή του τηλεφώνου και από εκεί να συμπεραίνεις ότι το τηλέφωνο έχει βραχεί και να βγάζει και πόρισμα ότι θέλουν τα πάντα αλλαγή είναι κοροϊδία.
Είμαι σίγουρος ότι αν το πάω στους fixers θα μου το φτιάξουν με ένα 50αρικο. Ίσως και μόνος μου αν το ανοίξω (που πλέον δεν έχω να χάσω και πολλά) και το καθαρίσω με καθαριστικό επαφών το κινητό θα δουλέψει κανονικά (όπως προείπα το κινητό δουλεύει κανονικά).

Επισυνάπτω τις φώτο/αποδεικτικά που μου έστειλαν (LOL) και το κοστολόγιο, με το που τελειώσει ο γολγοθάς θα μπορώ να μοιραστώ και τα μαιλ που έχω ανταλλάξει με τους τύπους.

Τέλος να πω ότι από τη μέρα που έκανα reject, δεν έχω κανένα νέο τους/ακόμα περιμένω να μου στείλουν το κινητό πίσω.
 

65e0bc2471c841e1bd1080c1fb2ca9f7.jpg

eefa5ba0d8174a65bf97e340ae2cac1d.jpg

95bb6c54e4a34014b416e5a701cb3bd7.jpg

Screenshot 2023-07-23 at 3.07.01 PM.png

Edited by stathakis21
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να ανοίξουν κάτι (αρχικά γιατί θα σπάσει στο καπάκι και δεν είναι δικό τους πρόβλημα αλλά δικό σου εφόσον είναι σπασμένο).

Το χαρτάκι αυτό που λες, υπάρχει απο κατασκευής της συσκευής και μπαίνει στα σημεία που είναι "τρωτά" για την συσκευή ώστε να εισχωρήσει υγρό οπότε και αυτό αλλάζει χρώμα (το οποίο στην δική σου περίπτωση είναι αρκετά έντονο οπότε μιλάμε για μπόλικο πράμα)

Οπότε λοιπόν, αν αυτά έχουν αλλάξει χρώμα,σημαίνει υπαρξη υγρου στη συσκευή και αν ο κατασκευαστής τους έχει πει να το δώσουν όλο κόστος αν συμβεί κάτι τέτοιο, θα ακολουθήσουν την οδηγία του.

Μεγαλύτερη προσοχή άλλη φορά λοιπόν.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα δεν έχω κανένα απολύτως λόγο να πω ψέματα σε ένα φορουμ για το αν μου έχει βραχεί το κινητό ή όχι (Δεν έχω κανένα κέδρος να πουλήσω τρελίτσα ούτε έδω, ούτε να μείνω 15 μέρες χωρίς κινητό, το οποίο χρησιμοποιώ στη δουλεία μου και έχω φάει τρελή ταλαίπα αυτές τις μέρες). Δε μου έχει βραχεί τελεία και παύλα. Εϊμαι πολύ σίγουρος γι αυτό. Δεν θα έστελνα ποτέ βρεγμένο κινητό σε επίσημο service με την ελπίδα να μου το φτιάξουν. Και όχι, και παλι δεν το καταλαβαίνω αυτό.

Αν δεν ανοίξεις μια συσκευή δεν ξέρεις αν έχει περάσει το υγρό μέσα ή όχι. Επίσης όπως είπα η συσκευή δουλεύει κανονικά, πέραν τούτου. Πρώτη φορά το ακούω και μου συμβαίνει αυτό. Τέσπα, το κινητό αργά ή γρήγορα (απαράδεκτο ότι δε μου το έστειλαν αμέσως πίσω) θα ανοιχτεί και το πιο πιθανό να φτιαχτεί κίολας.


Και μούσκεμα να ήταν η υποδοχή σιμ, δε μπορείς να μου λες θέλει αλλαγή η κεντρική πλακέτα χωρίς να την κοιτάξεις καν.
Τέλος για το καπάκι, καταλαβαίνω τι λες και όπως σου είπα δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να μου στείλουν και να μου πουν, για να ανοίξουμε το κινητό θα πρέπει να σου σπάσουμε/αλλάξουμε το καπάκι.
Δηλαδή έστω ότι δεχόμουν την επισκευή, τι φάση ακριβώς, θα το άνοιγαν και θα μου άλλαζαν την κεντρική πλακέτα ενώ η άλλη είναι εντελώς άθικτη?

Να πεις ότι το είχαν ανοίξει και εσωτερικά ένα παρόμοιο χαρτάκι είχε αλλάξει χρώμα πάνω/κοντά στην κεντρική πλακέτα, να σου πω οκ. 
Επίσης και όπως τα λες να είναι, το wording τους είναι εντελώς λάθος. Στην περιγραφή γράφει, liquid on the main board. Πως το καλό κατάλαβαν ότι υπάρχει υργό εκεί όταν δεν την έχουν ελέχξει ποτέ; Νομίζω είναι πολύ συγκεκριμένο και χωρίς καμία τεκμιρίωση. Ας μου έλεγαν presence of liqud on the device.
Το χαρτάκι που λες είναι ένα indicator (το οποίο βρίσκεται στην άλλη άκρη απ' ότι η κεντρικη πλακέτα) και τίποτα παραπάνω. Τουλάχιστον σύμφωνα με την απλή (ελπίζω) λογική μου.

Την επόμενη φορά δεν έχει περισσότερη προσοχή αλλά άλλο κατασκευαστή.

Edited by stathakis21
Link to comment
Share on other sites

Το "χαρτάκι" αυτό ονομάζεται LDI (liquid damage indicator) αρχικά.

Φυσικά και σε πιστεύω οτι δεν έχει περάσει υγρό στην συσκευή, δεν σε γνωρίζω κιόλας προσωπικά. Υπάρχει περίπτωση να το παίρνεις στο μπάνιο μαζί σου; (Ζεστό νερό και υδρατμοί κλπ). Υποψιν, η συσκευή ΔΕΝ ειναι αδιάβροχη σε καμία περίπτωση οπότε νερό/υγρό/υδρατμούς και συναφή θα πάρει κανονικότατα μέσα. Στην σκόνη αντέχει ελαφρώς και σε "πιτσιλιές" νερού μόνο.

Προσωπικά που και εμένα καμία συσκευή μου δεν έχει φάει νερό (και αν θες και εμενα με πιστεύεις) είναι το LDI τέρμα λευκό. Ακόμα και συσκευές που έχω καμια 10ετία στο συρτάρι και κάθονται.

Η λογική της πλακέτας πάντως, ναι ΔΕΝ στέκει (να μη νομιζει κανεις οτι εχω μπει εδω μεσα να βγάζω μονο χολή). Θα έπρεπε να σου δώσουν σαν ενα "πρώτο" κόστος αν θες το πίσω καπάκι και τη θύρα φόρτισης μαζί με το sub-board όπως το λένε (εφόσον εχει κόκκινο ο αισθητήρας αυτός) και έπειτα να ανοιγόταν η συσκευή και να γίνει έλεγχος πλακέτας. Η θύρα φόρτισης έχει ανεξαρτητο flex cable που περνάει ΠΑΝΩ απο τη δόνηση και ΚΑΤΩ απο τη μπαταρία και συνδέεται με την μητρική πλακέτα της συσκευής.

Τέλος σου ξαναγράφω, υπάρχει περίπτωση η 1+ να εχει σαν οδηγία στο σερβις οτι "κοκκινο LDI; = δίνεις κόστος σε ότι πιθανότατα δεν λειτουργεί " Οπότε και το πρόβλημα φόρτισης να μην είναι η θύρα αλλά η πλακέτα, όμως κόκκινο LDI, αρα βαράτε αβέρτα. Ίσως κάτι αντίστοιχο να γινόταν και αν πχ δεν έδειχνε η οθόνη. Κόστος οθόνης ΚΑΙ πλακέτας, αφού δεν ξέρουμε τι είναι.

Όλα αυτά βέβαια εικασίες είναι εφόσον δεν έχεις απάντηση έγκυρη για ποιον λόγο δόθηκε και κόστος πλακέτας (τι λογική/σκεπτικό έχουν δηλαδή).

Η θύρα φόρτισης θυμάσαι τι χρώμα ήταν/ είναι; Κανονικά πρέπει να είναι μαύρη με χρυσά ποδαράκια. Αν έχει πάρει υγρό οξειδώνεται και πρασινίζει οπότε όσο και να την καθαρίσεις έχει γίνει η ζημιά της οξείδωσης στον χαλκό και πρέπει να αλλαχθεί.

Edited by mivechris

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ εντελώς με ότι είπες.
Κατάμαυρη ήταν/είναι(και με "συμβατικό" φορτιστή 15W φόρτιζε κανονικά).

Για να μη λέω μπαρούφες ψυλλιάζομαι γιατί έχει γίνει κόκκινο το χαρτί μέσα.
Επειδή δεν είχα καμία μα καμία όρεξη να στείλω το κινητό στο σερβις (η ταλαιπωρία να μείνω χωρίς κινητό και το κάνε πάλι login σε ένα κάρο εφαρμογές) και απ όσα διάβασα σε 10αδες αναφορές παρόμοιων προβλημάτων, όπου όλες καταλήγουν το βρομιά στην type-c ή στη χειρότερη προβληματική type-c, έριξα καθαριστικό επαφών (χωρίς κανένα αποτέλεσμα). Υποθέτω αυτό μπορεί να πέρασε και στην sim και παρόλο που είναι non-conductive και στεγνώνει στο δευτερόλεπτο, παίζει να άλλαξε χρώμα στη ταινία.


Τέσπα νομίζω έπιασες το ποιντ μου, θα ήμουν οκ με το να υπάρχει αναγκαστικό κόστος λόγω σπασμένης πλάτης(μόνο και μόνο για να συνεχίσουν την επισκευή), κόστος αν υπήρχε παρουσία υγρού σε όποια από τα σημεία ανάφεραν, αλλά δε μπορώ να δεχτώ το επειδή μια ταινία έχει βραχεί κάποια στιγμή υποθέτουμε ότι έχει βραχεί όλο το κινητό και δεν μπαίνουμε καν στο κόπο να το ανοίξουμε. 
Στην τελική έγινε και πιστεύω θα την βρω τη λύση (fixers κτλ/ ή μόνος μέσω aliexpress),  Ελπίζω όπως είπα και πριν να μου το στείλουν γρήγορα πίσω, γιατί έχει περάσει μέρες και ακόμα περίμένω το tracking number.

Edited by stathakis21
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, stathakis21 said:

Συμφωνώ εντελώς με ότι είπες.
Κατάμαυρη ήταν/είναι(και με "συμβατικό" φορτιστή 15W φόρτιζε κανονικά).

Για να μη λέω μπαρούφες ψυλλιάζομαι γιατί έχει γίνει κόκκινο το χαρτί μέσα.
Επειδή δεν είχα καμία μα καμία όρεξη να στείλω το κινητό στο σερβις (η ταλαιπωρία να μείνω χωρίς κινητό και το κάνε πάλι login σε ένα κάρο εφαρμογές) και απ όσα διάβασα σε 10αδες αναφορές παρόμοιων προβλημάτων, όπου όλες καταλήγουν το βρομιά στην type-c ή στη χειρότερη προβληματική type-c, έριξα καθαριστικό επαφών (χωρίς κανένα αποτέλεσμα). Υποθέτω αυτό μπορεί να πέρασε και στην sim και παρόλο που είναι non-conductive και στεγνώνει στο δευτερόλεπτο, παίζει να άλλαξε χρώμα στη ταινία.


Τέσπα νομίζω έπιασες το ποιντ μου, θα ήμουν οκ με το να υπάρχει αναγκαστικό κόστος λόγω σπασμένης πλάτης(μόνο και μόνο για να συνεχίσουν την επισκευή), κόστος αν υπήρχε παρουσία υγρού σε όποια από τα σημεία ανάφεραν, αλλά δε μπορώ να δεχτώ το επειδή μια ταινία έχει βραχεί κάποια στιγμή υποθέτουμε ότι έχει βραχεί όλο το κινητό και δεν μπαίνουμε καν στο κόπο να το ανοίξουμε. 
Στην τελική έγινε και πιστεύω θα την βρω τη λύση (fixers κτλ/ ή μόνος μέσω aliexpress),  Ελπίζω όπως είπα και πριν να μου το στείλουν γρήγορα πίσω, γιατί έχει περάσει μέρες και ακόμα περίμένω το tracking number.

Το χαρτάκι αυτό αλλάζει χρώμα με το παραμικρό να ξέρεις. Οπότε ναι, αν έριξες καθαριστικό επαφων σε όλη την περιοχη μπορεί να πήρε και μέσα.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Rule of thumb: ποτε δεν πειράζουμε μονοι μας κινητο μεσα στην εγγυηση.
Σε καθε περιπτωση σε ανεξαρτητο σερβις (πχ fixers) θα βρεις ακρη σιγουρα με μικροτερο κοστος

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μπορούμε να βάλουμε στην home screen εικονίδια από το συρτάρι όπως πχ airplane mode, data, torch κτλ?

Στο MIUI  γίνεται από τα widgets, στο oxygen δεν βρήκα κάτι ανάλογο.

Link to comment
Share on other sites

Εστω οτι έγινε έτσι, είναι δυνατόν να ζητάνε τόσα πολλά χρήματα για αλλαγή μητρικής?

Δηλαδή αν ήθελε αλλαγή και η οθόνη, τι θα του ζητούσαν?

Περισσότερα χρήματα από οσο πουλάνε την ίδια την συσκευή?

Τι καραγκιοζιλίκια είναι αυτά από την Oneplus? Απλά ντροπή.

Κρίμα(παλιότερα μόνο τα καλύτερα λέγαμε για Oneplus) γιατί φέτος γλυκο κοίταζα το 11 και ειδικά το πρόσφατο Nord3, αλλά με αυτά που διαβάζω, μάλλον θα κοιτάξω δυστηχώς αλλού, όπως και σε μελλοντικά κινητά.

On 23/7/2023 at 7:01 ΜΜ, stathakis21 said:


Την επόμενη φορά δεν έχει περισσότερη προσοχή αλλά άλλο κατασκευαστή.

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση συμφορουμίτη.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...