Jump to content

[Επίσημο] Nokia E61 & E61i


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οτον με το καλο βγουν αρκετες εφαρμογες για την 9.1, λετε να υπαρχει ασυμβατοτητα με το Ε61 επειδη η οθονη ειναι μεν 240*320, αλλα σε landscape mode ;;;

Σόβαρό θέμα αυτό.

Θα πληροφορηθούμε επί του θέματος, πστεύω, εντός λίγων ημερών, από τους κατόχους του Ε61, όταν θα περάσουν τις ήδη υπάρχουσες εφαρμογές για symbian 9.1

Δίνω το link, όπου ήδη άρχισαν και συγκεντρώνονται, για τη διευκόλυνσή τους.

http://www.myphone.gr/software/category-17.html

Edit: τι εντός ολίγων ημερών έγραψα ???

Ο gtsar με πρόλαβε ήδη.

Και μας έφερε και ευχάριστα νέα!!!:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 704
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το κινητο το πηρα κι εγω σημερα απο πλαισιο στα 415,οι πρωτες μου εντυπωσεις ειναι αρκετα καλες.

καμια σχεση με blackberry φυσικα.

αληθεια οταν φορτωνω καποια εικονα γιατι δεν μου την εμφανιζει σε φουλ οθονη?οταν ειναι στην αναμονη εννοω.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

αληθεια οταν φορτωνω καποια εικονα γιατι δεν μου την εμφανιζει σε φουλ οθονη?οταν ειναι στην αναμονη εννοω.

 

Λοιπον με προβληματισε αυτο που είπες και εκανα μερικες δοκιμες με wallpapaers διαφορων διαστάσεων. Φαινεται ότι το τηλέφωνο δεν μπορει να κανει stretch την εικονα ωστε να χωρέσει σε ολοκληρη την οθόνη. Για να εμφανιστεί σε ολοκληρη την οθόνη πρέπει οι διαστάσεις της εικόνας να είναι 320χ216 ή τελοσπαντων να διατητουν αυτήν την αναλογία πλατους προς ύψος ή ακόμα το ύψος να είναι μικρότερο απο τα 216/320στα του πλατους (εδειχνε την εικόνα full screen και σε αναλύσεις 320χ215, 320χ210 κλπ.)

Faith is the great cop-out, the great excuse to evade the need to think and evaluate evidence. Faith is belief in spite of, even perhaps because of, the lack of evidence.
Link to comment
Share on other sites

Έχω προβληματιστεί μεταξύ του E61 και του αναμενόμενου Ε70. Η χρήση που θέλω να κάνω είναι καθαρά για emails και λίγο για GPS. Το πρόβλημά μου είναι ότι θεωρώ την ανάλυση του Ε61 μικρή αλλά από την άλλη το Ε70 έχει μικρή οθόνη. Ποιο πιστεύετε ότι αξίζει περισσότερο για τέτοια χρήση?
Link to comment
Share on other sites

Έχω προβληματιστεί μεταξύ του E61 και του αναμενόμενου Ε70. Η χρήση που θέλω να κάνω είναι καθαρά για emails και λίγο για GPS. Το πρόβλημά μου είναι ότι θεωρώ την ανάλυση του Ε61 μικρή αλλά από την άλλη το Ε70 έχει μικρή οθόνη. Ποιο πιστεύετε ότι αξίζει περισσότερο για τέτοια χρήση?

Σου παραθέτω τι λέει για το θέμα ένα άτομο που έχει δοκιμάσει και τις 2 συσκευές:

Τhe E61's display is much better, larger and more legible. Even though E70 keyboard is larger, I didn't like it. It's split into two parts and it takes two hands to use it while on the E61 I can type using one hand. I didn't like the tactile feedback of the E70's keyboard, either. Felt too plasticy. The E70 I had was an early proto so I can't say anything about its speed but the E61 was VERY fast.

http://my-symbian.com/forum/viewtopic.php?t=25573&postdays=0&postorder=asc&start=150

Κατά την γνώμη μου η μεγαλύτερη οθόνη μετράει περισσότερο για χρήση gps από την μεγαλύτερη ανάλυση.

Βέβαια το Ε70 έχει και 2mp camera που αν την χρειάζεσαι είναι σημαντικό

Επίσης μπορείς να διαβάσεις reviews και για τις 2 συσκευες εδω:

http://my-symbian.com/s60v3/intro.php

Faith is the great cop-out, the great excuse to evade the need to think and evaluate evidence. Faith is belief in spite of, even perhaps because of, the lack of evidence.
Link to comment
Share on other sites

gtsar,

 

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Το μόνο που σκέφτομαι τώρα είναι τα emails. Φαντάζομαι ότι στην οθόνη του E70 θα χωράνε σχεδόν διπλάσιες γραμμές αν κρίνουμε από τα pixels. Για το GPS έχεις απόλυτο δίκιο καθώς η πιο μεγάλη οθόνη είναι πολύ καλύτερη ειδικά αν το βλέπεις από απόσταση.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι στην οθόνη του E70 θα χωράνε σχεδόν διπλάσιες γραμμές αν κρίνουμε από τα pixels.

Γιαυτό το θέμα ίσως θα ήταν καλύτερα να ρωτήσεις τους χρήστες του Ν80 που, αν δεν κάνω λάθος, έχει την ίδια ανάλυση

Faith is the great cop-out, the great excuse to evade the need to think and evaluate evidence. Faith is belief in spite of, even perhaps because of, the lack of evidence.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το N80 έχει μεγαλύτερη οθόνη από το Ε70 (με την ίδια ανάλυση βέβαια). Σίγουρα θα το προτιμούσα αλλά θέλω οπωσδήποτε πληκτρολόγιο και η κάμερα δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Καλά κι 'αυτή η Nokia δεν μπορούσε να βάλει μία VGA οθόνη στο Ε61. Θα ήταν τέλειο.

 

Τελικά το πήρα γιατί διάβασα και για το Ε70 ότι είναι λίγο δύσκολο στο πληκτρολόγιο και είναι και πλεονέκτημα η μεγαλύτερη μπαταρία και η απουσία φωτογραφικής που δεν χρειάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα λύση μετά από πειραματισμούς για το πρόβλημα της αλλαγής γλώσας πληκτρολογίου :D στις εφαρμογές που αυτό δεν υποστηρίζεται μέσα από το μενου. Απλα πατάς το αριστερό shift μαζι με το πλήκτρο Chr και εμφανίζεται ένα μενου όπου επιλέγεις γλώσσα.

Δεν μπορούσε η νοκια να το βάλει στο manual για να μην ψάχνουμε?:wacko:

 

Τελικά το πήρα γιατί διάβασα και για το Ε70 ότι είναι λίγο δύσκολο στο πληκτρολόγιο και είναι και πλεονέκτημα η μεγαλύτερη μπαταρία και η απουσία φωτογραφικής που δεν χρειάζομαι.

Καλορίζικο φίλε μου, πιστεύω ότι θα το ευχαριστηθείς πολυ.

Οσον αφορά την μπαταρία είναι λίγο νωρίς για συμπεράσματα αλλά πιστεύω, από την μέχρι τώρα χρήση, ότι θα κρατάει αρκετά.

Faith is the great cop-out, the great excuse to evade the need to think and evaluate evidence. Faith is belief in spite of, even perhaps because of, the lack of evidence.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως δοκίμασε κανείς σας αν τρέχει το Route 66 ή το Tomtom Mobile?

Οχι δεν εχω δοκιμασει και δεν νομιζω να τρέχουν μιας και δεν εχουν βγει καινουργιες εκδοσεις για symbian 9.1

Faith is the great cop-out, the great excuse to evade the need to think and evaluate evidence. Faith is belief in spite of, even perhaps because of, the lack of evidence.
Link to comment
Share on other sites

MPRAVO sth Nokia.

Xekinw etsi to post giati to E61 pragmatika mou arese poly.

Apsogh poiothta kataskeyhs(vlepe alouminio sthn plath kai se alla shmeia), kataplhktikh o8onh( sigoura h analysh 8a mporouse na htan megalyterh, alla akoma kai etsi einai o,ti kalytero anaforika me thn apodosh twn xrwmatwn), poly kalo plhktrologio se ais8hsh kai apokrish( opws panta me ellhnikous xarakthres apotypwmenous sta plhktra), poly grhgoro se oles tis leitourgies tou (kamia ka8ysterhsh).

8a to xarakthriza dixws distagmo to kalytero series 60 pou exei vgei pote(synypologizontas kai thn sxesh apodoshs-timhs).

Sigoura de 8a poulhsei poly, logw ths elleipshs cameras kai genikotera ths idiaiterothtas tou(an kai ayto se mena mono 8etiko fantazei), apla einai ena aristo ergaleio gia tous business users.

Arnhtika: To kyriotero oti den exoun ekmetalley8ei thn o8onh opws 8a eprepe...

8a to agorasw ki egw me thn prwth eykairia :)

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο αρνητικό που βρήκα εγώ είναι η οθόνη που πραγματικά θα ήθελα να ήταν VGA. Από την άλλη και τα blackberry που κυκλοφορούν έχουν μικρότερη ανάλυση. Σίγουρα βέβαια τα επόμενα μοντέλα θα έχουν μεγαλύτερη ανάλυση. Το να μην μπει κάμερα το βρίσκω εξαιρετική ιδέα.
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο αρνητικό που βρήκα εγώ είναι η οθόνη που πραγματικά θα ήθελα να ήταν VGA. Από την άλλη και τα blackberry που κυκλοφορούν έχουν μικρότερη ανάλυση. Σίγουρα βέβαια τα επόμενα μοντέλα θα έχουν μεγαλύτερη ανάλυση. Το να μην μπει κάμερα το βρίσκω εξαιρετική ιδέα.

 

Me VGA 8a xreiazotan pio dynath CPU ---> ypshlh katanalwsh energeias, kati pou den einai to kalytero gia tetoia syskeyh.

Thn elleipsh cameras thn epikrotoun kai ta ypshlova8ma stelexh twn etaireiwn(gia eynohtous logous), pou pleon exoun ka8e logo na dwsoun apo ena tetoio ergaleiaki stous ypallhlous...

Link to comment
Share on other sites

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα απο που το εχεται αγορασει το κινιτο?καλυτερη τιμη σε ποιο shop?ellada yparxei?τελικα καλο εργαλειο πως το βλεπετε?ποιοτητα κατασκευης?κοληματα?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα απο που το εχεται αγορασει το κινιτο?καλυτερη τιμη σε ποιο shop?ellada yparxei?τελικα καλο εργαλειο πως το βλεπετε?ποιοτητα κατασκευης?κοληματα?

Φιλε μου αν διαβάσεις τα παραπάνω posts σε αυτό το θέμα θα δείς ότι σχεδόν ολες σου οι ερωτήσεις έχουν απαντηθεί. Όσον αφορά τα κολήματα στις 5 μέρες που το έχω έχει κάνει reboot μόνο του μόνο μια φορά. Γενικά πιστεύω ότι το κινητό αξίζει τα λεφτά του.

Και μια ερώτηση προς όσους έχουν πάρει το Ε61. Έχει καταφέρει κανεις να σετάρει το voip για χρήση με i-call? Αν ναι μπορείτε να γράψετε τις ρυθμίσεις? Γιατί εμένα με τις ρυθμίσεις που του έβαλα μου βγάζει service not available όταν πάω να κάνω register

Faith is the great cop-out, the great excuse to evade the need to think and evaluate evidence. Faith is belief in spite of, even perhaps because of, the lack of evidence.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν οι πρώτες εντυπώσεις μου είναι πολύ καλές από το κινητό. To WLAN που με ενδιέφερε λειτουργεί πολύ καλά και η οθόνη είναι πραγματικά καταπληκτική! Ομολογώ ότι δεν την περίμενα έτσι συνηθισμένος από pocket pc. Μάλιστα στο browsing ακόμα και με 50% zoom βλέπεις κανονικά τα fonts οπότε η ανάλυση είναι αρκετά καλή. Για VOIP δεν δοκίμασα τίποτα.

 

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι με το ΗΒΗ-662 handsfree της Ericsson δεν συνεργάζεται απόλυτα (πρέπει να κάνεις connect). Νομίζω όμως ότι με ρυθμίσεις μπορεί και να το λύσω.

 

Το πληκτρολόγιο πολύ καλό και το έμαθα αμέσως. Το μενού θέλει λίγο χρήση γιατί δεν είχα παίξει με symbian εκτός από ένα SX1 που είχα για λίγο καιρό.

 

Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι με το ΗΒΗ-662 handsfree της Ericsson δεν συνεργάζεται απόλυτα (πρέπει να κάνεις connect). Νομίζω όμως ότι με ρυθμίσεις μπορεί και να το λύσω.

Τι εννοείς να κάνεις connect? Να πατήσεις το κουμπί στο handsfree για να συνδεθεί ή σου ζητάει και pin κάθε φορα? Αν συμβαίνει το δεύτερο πήγενε menu>connectivity>bluetooth και απο εκει στο δεύτερο tab που έχει τα paired devices. Εκεί θα βρείς το handsfree σου και θα πατήσεις options->set as authorised

Faith is the great cop-out, the great excuse to evade the need to think and evaluate evidence. Faith is belief in spite of, even perhaps because of, the lack of evidence.
Link to comment
Share on other sites

Όχι το πρώτο εννοώ. Κάθε φορά που κάνω μία κλήση πρέπει να πατάω και το handsfree για να πάει εκεί η κλήση.

Εντύπωση μου κάνει γιατι εχω και εγω handsfree της SE (το ΗΒΗ610) και δεν έχω τέτοιο πρόβλημα, η κλήση πάει στο handsfree από μόνη της. Δοκίμασες να κάνεις ουτως η άλλως αυτό που σου είπα μπας και λυθεί το πρόβλημα?

Faith is the great cop-out, the great excuse to evade the need to think and evaluate evidence. Faith is belief in spite of, even perhaps because of, the lack of evidence.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά εγώ έφταιγα γιατί δεν άκουγα το beep του handsfree σύντομα και ξαναπάταγα του κουμπάκι... Τώρα όλα ok βέβαια έπαθα λίγο την πλάκα μου με τη φωνητική κλήση γιατί δεν χρειάζεται προγραμματισμό και κατά λάθος πήρα μερικά άσχετα τηλέφωνα.

 

gtsar, μήπως ξέρεις πως μπορώ να κάνω την οθόνη να είναι μόνιμα ανοικτή. Το θέλω για το GPS αλλά δεν γίνεται. Για την ώρα δοκιμάζω μόνο το Navigation που έχει μέσα και λειτουργεί άψογα μόνο που μου σβήνει η οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

 

gtsar, μήπως ξέρεις πως μπορώ να κάνω την οθόνη να είναι μόνιμα ανοικτή. Το θέλω για το GPS αλλά δεν γίνεται. Για την ώρα δοκιμάζω μόνο το Navigation που έχει μέσα και λειτουργεί άψογα μόνο που μου σβήνει η οθόνη.

Δυστυχώς δεν βλέπω να υπάρχει τέτοια επιλογή. Το Navigation έχει χάρτες Ελλάδας μέσα?

Faith is the great cop-out, the great excuse to evade the need to think and evaluate evidence. Faith is belief in spite of, even perhaps because of, the lack of evidence.
Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει το εξής: Όλη την ημέρα η μπαταρία είναι όλη γεμάτη. Όταν κλείσω το κινητό το βράδυ και το ανοίξω το πρωί έχει μόνο δύο παύλες. Το έχει δει αυτό κανένας άλλος?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...