Jump to content

[Επίσημο] Nokia E60


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κανένα αρνητικό μέχρι τώρα.

Η πλοήγηση στο νετ πως είναι;

Ποιότητα κατασκευής;

Σταθερότητα;

 

Το μόνο αρνητικό που έχω βρει είναι ότι μέσα στο κουτί δεν έχει κάρτα μνήμης. Επίσης αν είχε και ραδιόφωνο δεν θα με χάλαγε:rolleyes: , αλλά αυτό το ήξερα πριν το αγοράσω.

Η πλοήγηση στο νετ είναι με μια λέξη απόλαυση. Ο λόγος είναι ο πολύ καλός browser που έχει η συσκευή και η επιλογή rotate της οθόνης που την αλλάζει σε landscape mode, δηλ οριζόντια μεγαλώνοντας έτσι κατα πολύ την επιφάνεια εργασίας.Αν δεν με πιστεύετε αντιγράφω από gsmarena.com

 

"The great display makes this browsing even better. The Rotate feature is very useful for viewing web pages. You can see more and better when you use the phone in landscape mode.It's amazing to see how small the text can be and still remain readable. In fact, this browser fits more information in a single screen than the IE browser on the VGA display of Qtek 9000!"

 

H ποιότητα κατασκευής όπως είπα παίρνει 10΄(Δέκα με τόνο)

Όσον αφορά τη σταθερότητα, δεν μπορώ να μιλήσω με σιγουριά αφού το έχω στη κατοχή μου μόνο μερικές ώρες αλλά μέχρι τώρα δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 225
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά χθες το αγόρασα κι εγώ από τη Microland στο The Mall.

 

Το βρήκα από το Skroutz.gr 386 ευρώ τελική και επειδή χθες ήταν Δευτέρα και μόνο στο The Mall έπαιζαν ανοιχτά πήγα εκεί.

 

Μια ερώτηση. Ποιος είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ο τύπος της μνήμης που παίρνει;

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Ποιος είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ο τύπος της μνήμης που παίρνει;

 

Καλοριζικο φιλε μου και καλως ηρθες . :)

Reduced Size Dual Voltage (1.8/3V) MultiMediaCard (MMC)

(δεν ειχε καρτα μεσα το πακετο ? :confused: )

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο φιλε μου και καλως ηρθες . :)

Reduced Size Dual Voltage (1.8/3V) MultiMediaCard (MMC)

(δεν ειχε καρτα μεσα το πακετο ? :confused: )

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Όχι δεν είχε...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αυτους που το εχουν σε συγκριση με το 6230 πως ειναι πολυ μεγαλυτερο?

 

 

 

σε φυσικες διαστασεις ειναι αρκετα μεγαλυτερο σε μηκος και λιγο σε πλατος .

Ειναι οριακα πιο λεπτο .

 

Σε αισθηση παντως στο χερι δεν δειχνει σχεδον καθολου το μεγεθος του .

 

Αν καταφερω θα το βγαλω αυριο μια φωτογραφια διπλα σε 6230 :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Φαινεται πολυ καλο ιδιως με το συν της ασυρματης δικτυωσης, επειδη καποιος ρωτησε παραπανω με το voibuster δουλευει? Το ρωταω γιατι το χρησιμοποιω πολυ στο φορητο μου..
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρθηκε σε Αγγλόφωνο forum ότι μετά τον συγχρονισμό με Outlook

1. δεν συγχονίζει όλες τις επάφες

2. γίνεται πολύ αργό στην εύρεση κάποιας επαφής

Υπάρχει κάποιος που να έκανε συγχρονισμό με Outlook (με σχετικά μεγάλο αριθμό επαφών) για να μας παρουσιάσει τις δικές του εντυπώσεις ;

Ευχαριστώ.

Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Κατοχος και εγω του Ε60 με μερικες αποριες. Εχει καταφερει κανεις να συνδεθεί σε WLAN το οποιο δεν κανει broadcast το SSID του? Ειδα οτι υπαρχει μια εφαρμογη που εμφανιζει τα Wlan που υπαρχουν στην περιοχη, αλλα εκει δεν υπαρχουν τα κρυφα. Εχω φτιαξει ενα wlan στις ρυθμισεις στα σημεια προσβασης στο οποιο εχω ορισει οτι ειναι κρυφο και οτι χρησιμοποιει WPA αλλα δεν εχω βρει ακομα τον τροπο να το ενεργοποιησω οπως και το που μπορω να ορισω εγω την IP που θα χρησιμοποιει (σε περιπτωση ελλειψης υπηρεσιας DHCP).

 

Μια δευτερη ερωτηση που δεν ανηκει και τοσο στο συγκεκριμενο topic ειναι αν εχει βρει κανεις MSN για το E60 το οποιο να παιζει μεσω Wlan..

 

Thanx

.. Και ειπε ποτέ σου μην κοιτάς τον άλλο μες τα μάτια, γιατι καθρέφτης γίνεσαι και όλοι σε σπαν κομμάτια ..
Link to comment
Share on other sites

Αμα δεν ειναι ενεργη η υπηρεσια DHCP το AP η το ρουτερ δεν μπορει να παοδωσει διευθυνσεις στις ασυρματες συσκευες οποτε προσεξε το, ειναι υπηρεσια των XP..
Link to comment
Share on other sites

Γιατι ετσι? Το να ενεργοποιησεις η οχι την υπηρεσια DHCP του AP/ROUTER δεν δημιουργεί κανενα προβλημα στους τερματικούς σταθμούς των XP. Ισα ισα παρέχει καποια επιπλεον ασφάλεια δεδομένου του οτι αν συνδεθεί κάποιος τυχαία στο δικτυο θα πρεπει να δηλώσει χειροκινητα και κατ'επεκταση να μαντεψει την IP. Απο κει και περα σε ολα τα pc (ανεξαρτητου OS) μπορεις να δηλωσεις χειροκινητα IP. Στο Ε60 αυτο δεν ισχυει?
.. Και ειπε ποτέ σου μην κοιτάς τον άλλο μες τα μάτια, γιατι καθρέφτης γίνεσαι και όλοι σε σπαν κομμάτια ..
Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση για το συγκεκριμένο κινητό.

 

οι εφαρμογές που υπάρχουν για S60 αξιοποιούν την εξαιρετική οθόνη του;

 

ρωτάω γιατί στα Windows Smartphone η εφαρμογή πάει ¨μαζί με την ανάλυση¨ και επειδή καθ' επέκταση την συγκεκριμένη ανάλυση 352 x 416 χρησιμοποιούν προς το παρόν ελάχιστα κινητά της Nokia μου ακούγονται λίγο σκούρα τα πράγματα.

 

εξαιρετική συσκευή πάντως. ήμουν ανάμεσα σε αυτό και το Qtek 8310 στο οποίο τελικά ενέδωσα μεταξύ άλλων και λόγω μια εξαιρετικής προσφοράς.

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΠΡΟΣΟΧΗ στην αναβάθμιση του Firmware του Ε60 μέσω PC από το site της ΝΟΚΙΑ. (http://www.europe.nokia.com/A4176089?E60).

 

Πριν την αναβάθμιση έκανα δύο (2) backup μέσω του PCSuite και επίσης έκανα Αντιγραφή της μνήμης του τηλεφώνου στην κάρτα μνήμης. (Μενού Εργαλεία, μνήμη)

 

Μετά την αναβάθμιση E60 πατώντας *#0000# μου εμφανίζει τα παρακάτω :

 

2.0618.06.05

14-07-06

RM-49

Nokia E60

 

Πρώτα απ' όλα δεν μπορεί να κάνει restore τα αντίγραφα που είχα φτιάξει, μόνο κάποιες ρυθμίσεις που είχα κάνει, κάποια αρχεία αλλά όχι τις επαφές !!!!

Τέλος πάντων πες ότι τα ξαναβάζεις από την αρχή....

Το ωραίο είναι ότι πολλές εφαρμογές που είχα εγκαταστήσει και δούλευαν κανονικά, τώρα πλέον δεν λειτουργούν π.χ. Google Earth Companion.

 

Γενικά θα συμβούλευα αν δεν βγάλουν νεότερη έκδοση μην το δοκιμάσετε !!!

Link to comment
Share on other sites

αν εννοεις το back up στην καρτα μνημης, αυτο δεν κραταει τις επαφες δυστυχως.

οσο για τις εφαρμογες, ειναι λογικο απο τη μια αφου πολλες χρειαζονται αρχεια που αποθηκευονται στη μνημη τηλεφωνου και τα οποια σβηνονται με την αναβαθμιση, αλλα δεν ειναι λογικο γιατι θα επρεπε να επαναφερθουν με το restore.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Κατοχος και εγω του Ε60 με μερικες αποριες. Εχει καταφερει κανεις να συνδεθεί σε WLAN το οποιο δεν κανει broadcast το SSID του? Ειδα οτι υπαρχει μια εφαρμογη που εμφανιζει τα Wlan που υπαρχουν στην περιοχη, αλλα εκει δεν υπαρχουν τα κρυφα. Εχω φτιαξει ενα wlan στις ρυθμισεις στα σημεια προσβασης στο οποιο εχω ορισει οτι ειναι κρυφο και οτι χρησιμοποιει WPA αλλα δεν εχω βρει ακομα τον τροπο να το ενεργοποιησω οπως και το που μπορω να ορισω εγω την IP που θα χρησιμοποιει (σε περιπτωση ελλειψης υπηρεσιας DHCP).

 

Μια δευτερη ερωτηση που δεν ανηκει και τοσο στο συγκεκριμενο topic ειναι αν εχει βρει κανεις MSN για το E60 το οποιο να παιζει μεσω Wlan..

 

Thanx

 

Οι ρυθμισεις που αναφερεις γινονται σε διαφορετικο σημειο του μενου της συσκευης , για την ακριβεια στις ρυθμισεις συνδεσης οπου και θα πρεπει να δημιουργησεις ενα νεο προφιλ συνδεσης και στην επιλογη φορεα δεδομενων να επιλεξεις το wi-fi .

 

 

Το SSID αν το γνωριζεις , μπορεις να το εισαγεις χειροκινητα οταν εμφανιστει η αναλογη επιλογη και στην συνεχεια , πατωντας επιλογες και επιλεγοντας προχωρημενες ρυθμισεις θα δεις οτι υπαρχει η δυνατοτητα ειτε αυτοματης αναθεσης ΙΡ ή φυσικα να ορισεις μονος σου ΙΡ , gateway και DNS για την συνδεση που θελεις να δημιουργησεις :)

 

Επισης , ενας καλος MSN client ειναι ο agile messenger που υπαρχει σε beta εκδοση για 3rd edition κινητα και απλα κατα την ρυθμιση του θα του ζητησεις να χρησιμοποιει σαν προφιλ συνδεσης αυτο που εχεις δημιουργησει για το wi-fi δικτυο σου

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση για το συγκεκριμένο κινητό.

 

οι εφαρμογές που υπάρχουν για S60 αξιοποιούν την εξαιρετική οθόνη του;

 

ρωτάω γιατί στα Windows Smartphone η εφαρμογή πάει ¨μαζί με την ανάλυση¨ και επειδή καθ' επέκταση την συγκεκριμένη ανάλυση 352 x 416 χρησιμοποιούν προς το παρόν ελάχιστα κινητά της Nokia μου ακούγονται λίγο σκούρα τα πράγματα.

 

εξαιρετική συσκευή πάντως. ήμουν ανάμεσα σε αυτό και το Qtek 8310 στο οποίο τελικά ενέδωσα μεταξύ άλλων και λόγω μια εξαιρετικής προσφοράς.

 

 

 

Εαν η εφαρμογη ειναι σωστα γραμμενη για S60 3rd edition , θα λειτουργει με τον εξης τροπο .

Ολα τα γραφικα και οι πληροφοριες που εμφανιζονται στην οθονη , θα εκμεταλευοντα δυνατοτητα του λειτουργικου που αναλαμβανει να τις προσαρμοσει στην εκαστοτε οθονη .

Αυτο ονομαζεται scalable user interface και ειναι μια "δυνατοτητα" που η ιδια η Νοκια εχει προσθεσει στο λειτουργικο της ωστε να μην υπαρχουν προβληματα απο τις διαφορες εφαρμογες .

 

Προς το παρον , δεν εχω συναντησει καποια εφαρμογη που να παρουσιαζει προβληματα στην λειτουργια της σε διαφορετικες συσκευες και να οφειλονται στην οθονη

Link to comment
Share on other sites

αν εννοεις το back up στην καρτα μνημης, αυτο δεν κραταει τις επαφες δυστυχως.

οσο για τις εφαρμογες, ειναι λογικο απο τη μια αφου πολλες χρειαζονται αρχεια που αποθηκευονται στη μνημη τηλεφωνου και τα οποια σβηνονται με την αναβαθμιση, αλλα δεν ειναι λογικο γιατι θα επρεπε να επαναφερθουν με το restore.

Ξεκινάει η διαδικασία του Restore από την κάρτα μνήμης αλλά δεν ολοκληρώνεται, βγάζει μήνυμα λάθους.

Στην επαναφορά από το pcsuite υποτίθεται ότι τελείωσε, αλλά δεν επανέφερε τις επαφές. Τις έβαλα ξανά μέσω του outlook που έκανα συγχρονισμό.

 

Πάντως το αξιοπερίεργο είναι που πλέον δεν μπορούν να εγκατασταθούν αρκετές εφαρμογές, που στο προηγούμενο firmware δούλευαν.???

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα αναβάθμιση και τώρα δουλεύει πολύ καλύτερα. Δεν κλείνει μόνος του ο "Ιστός" μετά από βαρύ browsing όπως πριν και επιπλέον μπορώ να κλείσω το κινητό με ασφάλεια. :lol: Πριν την αναβάθμιση όταν το έκλεινα υπήρχε μία 10% πιθανότητα να μην ξανανοίξει αν δε γίνει reset. Και πάντα συνέβαινε εκτός σπιτιού :mad:.

Με τα backup στην κάρτα μνήμης δεν είχα πρόβλημα, πάντως έκανα και ένα στο pc suite για σιγουριά. Κράτησε όλες τις ρυθμίσεις και αρκετές εφαρμογές (όχι όλες όμως)... Αν γίνει πλήρες backup το συνιστώ.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα κι εγω για την αναβαθμιση,κι ετρξα να μη χασω.:lol:

Εδω να πω οτι το Ε60 το πηρα μεσω ebay kai ενω εδωσα την παραγγελια στην Αγγλια μου ηρθε απο Χονγκ-Κονγκ,πραγμα που σημαινει οτι ειχε μονο Αγγλικα και κινεζικα (ολα αυτα τον Ιουλιο).Το πηγα σε Νοκια σεντερ και μου εκαναν, με χρεωση βεβαια, αναβαθμιση και περασαν firmware με Ελληνικα.

Χτες εκανα την αναναθμιση απο το λινκ πιο πανω με επιτυχια,αλλα μολις ανοιξα το κινητο ειδα οτι δυστυχως παλι ειχε Αγγλικα και κινεζικα μονο...

Αρα παλι σημερα Νοκια σεντερ,οπου με εκπληξη μετα απο αρκετες προσπαθειες ενω ολοκληρωνε τη διαδικασια φορτωματος του firmware, το τηλεφωνο δεν ανοιγει αρα........στα κεντρικα.

Ειχα την εντυπωση οτι η συγκεκριμενη διαδικασια απο το ιντερνετ,φλασαρει κατευθειαν τη ROM αλλα μαλλον κατι τετοιο δε συμβαινει.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα κι εγω για την αναβαθμιση,κι ετρξα να μη χασω.:lol:

Εδω να πω οτι το Ε60 το πηρα μεσω ebay kai ενω εδωσα την παραγγελια στην Αγγλια μου ηρθε απο Χονγκ-Κονγκ,πραγμα που σημαινει οτι ειχε μονο Αγγλικα και κινεζικα (ολα αυτα τον Ιουλιο).Το πηγα σε Νοκια σεντερ και μου εκαναν, με χρεωση βεβαια, αναβαθμιση και περασαν firmware με Ελληνικα.

Χτες εκανα την αναναθμιση απο το λινκ πιο πανω με επιτυχια,αλλα μολις ανοιξα το κινητο ειδα οτι δυστυχως παλι ειχε Αγγλικα και κινεζικα μονο...

Αρα παλι σημερα Νοκια σεντερ,οπου με εκπληξη μετα απο αρκετες προσπαθειες ενω ολοκληρωνε τη διαδικασια φορτωματος του firmware, το τηλεφωνο δεν ανοιγει αρα........στα κεντρικα.

Ειχα την εντυπωση οτι η συγκεκριμενη διαδικασια απο το ιντερνετ,φλασαρει κατευθειαν τη ROM αλλα μαλλον κατι τετοιο δε συμβαινει.

 

 

To προγραμμα αναβαθμισης φυσικα και γραφει μονο στην ROM ή καλυτερα την Flash μνημη που περιεχει το λειτουργικο .

 

Η αναγνωριση ομως του πακετου γλωσσων που περιεχει η συσκευη γινεται με βαση το ΙΜΕΙ της και μια βαση δεδομενων που εδω και χρονια κραταει η Νοκια με καθε ενα απο αυτα .

Συμφωνα με αυτη , η Νοκια γνωριζει φυσικα ποτε κατασκευαστηκε η καθε συσκευη και το κυριοτερο που μας ενδιαφερει εδω , το σε ποια χωρα/region σταλθηκε .

Για αυτο και το προγραμμα αναβαθμισης θεωρησε οτι πρεπει να περασει το πακετο με τις γλωσσες που αρχικα περιηχε η συσκευη .

Βεβαια , αυτο δεν ειναι δικαιολογια απλα ειναι μια εξηγηση :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...