Jump to content

[Επίσημο] Nokia E60


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή είμαι μηχανικός φίλε μου, σου προτείνω μακρια από τον γερμανό. Μεγάλη απάτη και ασχετα παιδάκια πωλητές-τεχνικοί. Το τηλέφωνο έχει πρόβλημα λογισμικού, και χρειάζεται και μεγαλύτερη μπαταρία. Για να δούμε στις επόμενες αναβαθμίσεις μήπως και βελτιωθεί η κατάσταση.
:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 225
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ το έβαλα πίσω στο κουτί του γιατί κουράστηκα να μένω από μπαταρία, και το χειρότερο να μη μπορώ να δεχτώ και να πραγματοποιήσω κλήσεις αρκετές φορές. Χαρακτηριστικά, εχω 2 συνδέσεις Vodafone, και αυτή στο Ε60προωθεί στην άλλη, στην ίδια τοποθεσία. Εως να βγεί αναβάθμιση που να διορθώνει τα παραπάνω, ξαναγυρίζω στο 6310ι, και στο ipaq, που λειτουργούν άψογα.:wacko:

 

Συνηθως οταν καποιος εχει ενα προβλημα που δεν αναφερεται απο κανεναν αλλο χρηστη της ιδιας συσκευης αναζητα μηπως το προβλημα περιοριζεται μονο στην δικη του συσκευη ή ακομα και στο συνδιασμο συσκευης/δικτυου/καρτας SIM ...

 

Με το αναμφιβολα "χειροτερης" καλυψης / λειτουργιας δικτυο UMTS της ΤΙΜ παντως πρεπει να ειμαι τυχερος που οχι μονο δεν εχει προβληματα στην πραγματοποιηση κλησεων αλλα καταφερνει να δωσει και τουλαχιστον δυο μερες αναμονης με αρκετη ομιλια καθημερινα και απο λιγο εως πολυ data... (που προφανως το πολυ μειωνει την αναμονη μεν , αλλα οχι σε τραγικο βαθμο)

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος με ποιο τροπο μπορω να κανω φορματ το συγκεκριμενο κινητο?

Επισης (χαζη ερωτηση αλλα την κανω) χανεται η οποια αναβαθμιση εχει γινει στο τηλ?

 

Εχω την 2.0618.06.05 14/7/2006

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος με ποιο τροπο μπορω να κανω φορματ το συγκεκριμενο κινητο?

Επισης (χαζη ερωτηση αλλα την κανω) χανεται η οποια αναβαθμιση εχει γινει στο τηλ?

 

Εχω την 2.0618.06.05 14/7/2006

 

 

 

*#7370# στην οθονη αναμονης και θα σου ζητησει τον κωδικο ασφαλειας .

 

Εναλλακτικα , με κλειστο το κινητο , πατας και κρατας πατημενα τα εξης πληκτρα . ατερακι * , 3 και πρασινο .

Ενω τα εχεις πατημενα πατας το πληκτρο ενεργοποιησεις για να ανοιξεις την συσκευη . Συνεχιζεις να τα κρατας πατημενα μεχρι να αναβοσβησει το ΝΟΚΙΑ στην οθονη .

 

 

Σε καμια απο τις 2 περιπτωσεις και γενικα με κανενος ειδους επαναφορα που μπορει να κανει καποιος με το κινητο μονο του , δεν χανεται η εκδοση του λειτουργικου που εχει περαστει στην συσκευη . :)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά να ρωτήσω μερικά πράγματα? δεν ειχα ποτέ μου προηγμένο κινητό αλλά το συγκεκριμμένο με εξιτάρει και λέω να το χτυπήσω. Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω αν θα μπορέσω να κάνω στην πράξη αυτα που θέλω τα οποία είναι:

 

1) Θέλω να μπορώ να ηχογραφώ περίπου 10 τηλεφωνικές φάρσες τη φορά διάρκειας >10 λεπτών η κάθε μια με αρκετα ικανοποιητική ποιότητα ήχου. Επίσης να μπορώ να ηχογραφώ εισερχόμενες κλήσεις με άμεσο τρόπο, έστω και με 3rd party software. Ξέρω πως πρέπει να αγοράσω κάρτα μνήμης.

 

2) Θέλω να μπορώ αν είμαι σε περιοχή με wlan πχ μια καφετερια να μπορω να δω τι παιζει στα σινεμά στο internet και να λαμβάνω τα email μου απο το yahoo και άλλους λογαριασμούς.

 

3) Θέλω να διαχειρίζομαι το κινητό (πχ εγκατάσταση εφαρμογών/συγχρονισμός) απο το wlan του σπιτιού μου, χωρίς usb

 

Επίσης θέλω να ρωτήσω αν υπάρχουν άλλα κινητά με παρόμοιες δυνατότητες. Κάμερα δε με ενδιαφέρει. Εγω έχω συμβόλαιο cosmote 2 χρόνια τώρα. Παίζει να δικαιούμαι καμιά έκπτωση για αγορά νέας συσκευής?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά να ρωτήσω μερικά πράγματα? δεν ειχα ποτέ μου προηγμένο κινητό αλλά το συγκεκριμμένο με εξιτάρει και λέω να το χτυπήσω. Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω αν θα μπορέσω να κάνω στην πράξη αυτα που θέλω τα οποία είναι:

 

1) Θέλω να μπορώ να ηχογραφώ περίπου 10 τηλεφωνικές φάρσες τη φορά διάρκειας >10 λεπτών η κάθε μια με αρκετα ικανοποιητική ποιότητα ήχου. Επίσης να μπορώ να ηχογραφώ εισερχόμενες κλήσεις με άμεσο τρόπο, έστω και με 3rd party software. Ξέρω πως πρέπει να αγοράσω κάρτα μνήμης.

 

Πάρε κασσετόφωνο και μετά ετοιμάσου να πάθεις ότι και ο Λέντης.

2) Θέλω να μπορώ αν είμαι σε περιοχή με wlan πχ μια καφετερια να μπορω να δω τι παιζει στα σινεμά στο internet και να λαμβάνω τα email μου απο το yahoo και άλλους λογαριασμούς.

 

Mail με φάρσες φαντάζομαι...

 

3) Θέλω να διαχειρίζομαι το κινητό (πχ εγκατάσταση εφαρμογών/συγχρονισμός) απο το wlan του σπιτιού μου, χωρίς usb

Δεν καταλαβαίνω που κολλάει αυτό με τις φάρσες...

 

Επίσης θέλω να ρωτήσω αν υπάρχουν άλλα κινητά με παρόμοιες δυνατότητες. Κάμερα δε με ενδιαφέρει. Εγω έχω συμβόλαιο cosmote 2 χρόνια τώρα. Παίζει να δικαιούμαι καμιά έκπτωση για αγορά νέας συσκευής?

 

Δικαιούσαι έκπτωση για αγορά δημοσιογραφικού κασσετόφωνου με μικρόφωνο που μπαίνει κατευθείαν στο τηλέφωνο για καλύτερη εγγραφή.

 

Να μην συνεχίσω γιατί μπορεί να θεωρηθεί off-topic :cool: :cool: :cool:

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

είμαι φαρσάκιας τι να κάνουμε? προστοπαρόν ηχογραφω τις φάρσες κολλόντας ενα creative zen vision 30gb στο ακουστικό του κινητού αλλά θέλω κάτι πιο άμεσο και απλό.
Link to comment
Share on other sites

1.Μια βολτα απο το http://www.aivanet.com μια εγγραφη και στην συνεχεια μια βολτα στην αναλογη κατηγορια του φορουμ του και θα βρεις μερικες εφαρμογες που μπορουν να ηχογραφησουν κατα την διαρκεια της κλησης . :)

 

2.μπορεις αρκει φυσικα να ειναι ελευθερη η προσβαση στο WLAN και φυσικα να παρεχει προσβαση και στον εξω κοσμο

 

3.Μπορεις να ετοιμαζεις στον υπολογιστη τα αρχεια προς εγκατασταση ή ενα αρχειο για να απεγκαταστησει οτι θελεις , και στην συνεχεια να το μεταφερεις στο κινητο και μεσω WLAN . Δεν θυμαμαι το προγραμμα πως λεγεται αλλα και παλι http://www.nokia.com διαλεγεις το Ε60 και θα το βρεις στα διαθεσιμα προγραμματα για υπολογιστη .

 

4.Το Ε61 , Το Ρ990 , ο TyTN της HTC , το Universal της HTC .

Για τις επιδοτησεις / αναβαθμισεις δεν εχω ιδεα :)

 

Υ.Γ. μην δινεις σημασια στον Gbil , ειναι εγκαθετος , Siemensakias που τωρα δεν εχει τι να πει :p :p

Link to comment
Share on other sites

thanks RIP. Δε βλέπω να υπάρχει άλλο κινητό με symbian 9.1 και wlan και ηχογράφηση σε αυτή την τιμή, οπότε θα το χτυπήσω. Έχεις κανένα σχόλιο για την ποιότητα της ηχογράφησης? γραφει σε wav να υποθέσω. Κάτι ακουσα για music edition. Ξέρουμε τίποτα γι αυτό?
Link to comment
Share on other sites

thanks RIP. Δε βλέπω να υπάρχει άλλο κινητό με symbian 9.1 και wlan και ηχογράφηση σε αυτή την τιμή, οπότε θα το χτυπήσω. Έχεις κανένα σχόλιο για την ποιότητα της ηχογράφησης? γραφει σε wav να υποθέσω. Κάτι ακουσα για music edition. Ξέρουμε τίποτα γι αυτό?

 

Το Ε61 λίγο φτηνότερο...

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

thanks RIP. Δε βλέπω να υπάρχει άλλο κινητό με symbian 9.1 και wlan και ηχογράφηση σε αυτή την τιμή, οπότε θα το χτυπήσω. Έχεις κανένα σχόλιο για την ποιότητα της ηχογράφησης? γραφει σε wav να υποθέσω. Κάτι ακουσα για music edition. Ξέρουμε τίποτα γι αυτό?

 

 

 

Γραφει σε AMR , αλλωστε για την ποιοτητα του ηχου που μεταφερεται απο GSM/UMTS δεν χρειαζεται κατι καλυτερο. Στον υπολογιστη μετα μπορεις να το κανεις WAV/mp3 κλπ .

 

Music edition σε E series κινητο ειναι μαλλον απιθανο.

Link to comment
Share on other sites

Το Ρ51 ποσο εχει??? :p :p :p :lol:

 

Χαχα σε πείραξε που το E61 είναι καλύτερο του Ε60 ε? :p :p :p

 

Το P51 δεν ξέρω πόσο έχει αλλά ξέρω ποιος έχει :p

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πριν από λίγες ώρες έγινα κάτοχος της συσκευής.:D . Πραγματικά άψογο το Ε60. Κατάφερα από την πρώτη στιγμή (με γέφυρα συνδέσεων στα windows XP) να συνδεθώ μέσω του WiFi του φορητού μου στο internet, όπου με πολύ καλή ταχύτητα σερφάρισα περί τη μία ώρα (άνοιγμα βαριών σελίδων όπως cnn, microsoft kai φυσικά myphone...) ..

 

Μέχρι στιγμής, και μετά από 5 ώρες συνεχούς :kill: ξεσκίσματος είχα μια πτώση 3 γραμμών στη μπαταρία γεγονός που το θεωρώ φυσιολογικο. Γιατί με 5 ώρες ασταμάτητης χρήσης (video, internet, games) θα ήμουν πλεονέκτης εάν περίμενα να πέσει λιγότερο και φυσικά η μπαταρία (θεωρητικά) πιάνει maximum απόδοση μετά την 3η-4η φόρτιση.

 

Από κολλήματα είχα ένα restart (μόνο του) όταν αποσυνδέθηκα από το WLAN. Το κινητό φέρει μαμίσια την τελευταία έκδοση firmware :lol: κάτι που διαπίστωσα στην προσπάθειά μου για update καθώς και με *#0000#

 

:O Το μόνο που δεν έχω βρει βέβαια μέχρι στιγμής είναι εάν υπάρχει αυτόματο κλείδωμα πληκτρολογίου μετά από κάποιο διάστημα. Και για να μη βιαστείτε, είδα ότι υπάρχει κλείδωμα πληκτρολογίου με κωδικό αλλά ψάχνω για απλό κλείδωμα...

[sIGPIC][/sIGPIC]...I' m a weirdo in your bedroom....
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που δεν έχω βρει βέβαια μέχρι στιγμής είναι εάν υπάρχει αυτόματο κλείδωμα πληκτρολογίου μετά από κάποιο διάστημα. Και για να μη βιαστείτε, είδα ότι υπάρχει κλείδωμα πληκτρολογίου με κωδικό αλλά ψάχνω για απλό κλείδωμα...
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το autolock... :)
Link to comment
Share on other sites

Μα... η συσκευη εχει απο μονη της την δυνατοτητα να κλειδωνει αυτοματα το πληκτρολογιο... :)

 

Στις ρυθμισεις στην κατηγορια των ρυθμισεων ασφαλειας και στην συνεχεια στο "τηλεφωνο και SIΜ" υπαρχει η αναλογη ρυθμιση :)

Link to comment
Share on other sites

Χθες το χρησιμοποίησα για web browsing, συνδεδεμένο μέσω WAN στο ADSL router μου. :cool:

 

Μάλιστα πόσταρα και σε άλλο (αγγλικό) φόρουμ... Πολύ εύκολη πλοήγηση, πολύ καλή ανάλυση (κορυφαία η οθόνη του, για άλλη μια φορά), αλλά και μικρή για τα δεδομένα του full browsing. Δεν το ξανακάνω, βαρέθηκα να κάνω scroll πάνω-κάτω και δεξιά-αριστερά... :lol:

Κλειστόν μέχρι νεωτέρας.

Link to comment
Share on other sites

Μα... η συσκευη εχει απο μονη της την δυνατοτητα να κλειδωνει αυτοματα το πληκτρολογιο... :)

 

Στις ρυθμισεις στην κατηγορια των ρυθμισεων ασφαλειας και στην συνεχεια στο "τηλεφωνο και SIΜ" υπαρχει η αναλογη ρυθμιση :)

Χωρίς να ζητάει 5ψήφιο κωδικό κάθε φορά, γίνεται? Μάλλον με τη χρήση του προαναφερθέντος εξωτερικού προγράμματος, ε?

Κλειστόν μέχρι νεωτέρας.

Link to comment
Share on other sites

Μα... η συσκευη εχει απο μονη της την δυνατοτητα να κλειδωνει αυτοματα το πληκτρολογιο... :)

 

Στις ρυθμισεις στην κατηγορια των ρυθμισεων ασφαλειας και στην συνεχεια στο "τηλεφωνο και SIΜ" υπαρχει η αναλογη ρυθμιση :)

 

Αυτό το βρήκα RIP αλλά θέλει κωδικό κάθε φορά και προς το παρόν δε με βολεύει (δουλεύω σε περιβάλλον χαμηλής επικινδυνότητας :ninja: )

[sIGPIC][/sIGPIC]...I' m a weirdo in your bedroom....
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το κινητο να υποθέσω πως υποστηρίζει wep και wpa?

 

Κανονικότατα αλλά όπως ανέφερα και σε post στο thread για το Ε61 υπαρχει ένα bug όταν συνδέεσαι ασύρματα σε ad-hoc δίκτυο, δηλαδή reset του κινητού μετά από ad-hoc αποσύνδεση. Το έψαξα λίγο (αναφέρεται εδώ και εδώ) και διαπίστωσα πως είναι bug :mad: της σειρας Ε με firmware version 2.xxx ... εν αναμονή για το επόμενο update:(

[sIGPIC][/sIGPIC]...I' m a weirdo in your bedroom....
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ξέρει κανείς αν μπορώ να ρυθμίσω την TCP/IP address του Ε60 σε στατική και όχι να χρειάζομαι την ύπαρξη DHCP server.

 

Ευχαριστώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Μην ανησυχείς για το τι σκέφτονται οι άλλοι για εσένα. Είναι απασχολημένοι με το να ανησυχούν τι σκέφτεσαι εσύ για αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτή η κάρτα http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=56584001&product=783633

Dual Voltage 512MB RS-MMC κάνει για το κινητό? Ρωτάω επειδή είναι Dual Voltage

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...