Jump to content

[Επίσημο] Nokia E60


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 225
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπέρα σε όλους,

σήμερα παρέλαβα και εγώ το Ε60. είναι πανέμορφο. βέβαια είναι μεγαλύτερο απο το 6230 που είχα αλλά δε μιλάμε για το ίδιο πράγμα. μάλιστα μέχρι να το πιάσω στα χέρια μου ελεγα ότι δε θα το έχω πάντα μαζί μου, και ότι θα χρησιμοποιώ και το 6230 ταυτόχρονα, αλλά ..... δεν υπάρχει γυρισμός. απιστευτη οθόνη που αν δε δεις δε μπορείς να καταλαβεις.

 

έχω μια ερώτηση. προσπαθώ να συνδεθω μέσω wifi στο ιντερνετ, αλλα δεν τα έχω καταφέρει ακόμη. ενώ πηγαίνω στις συνδέσεις όπου και βλέπω κανονικά το wifi και απο το access point βλέπω ότι του έχει δωσει ip, δε μπορώ να καταλάβω πως θα του ορίσω να συνδέεται στο ιντερνετ μεσω του wifi. έχω όρισει και σαν προεπιλογή το wifi αλλα και πάλι όταν πάω μεσα απο το μενου/ιστος να συνδεθω κάνει σύνδεση μεσω του φορεα. κάτι κάνω λάθος.

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

E.D

 

ps: ξεχασα να πω ότι πέρασα κανονικα την αναβαθμιση που αναφέρεται πιο πανω χωρις προβλημα. στη συνέχεια μέσω που pc suite μετέφερα όλα τα δεδομένα απο το backup κανονικά.

 

ps 2: τελικά κατάφερα να συνδεθώ μέσω του wifi. το πρόβλημα ήταν ότι για σύνδεση στο ιντερνετ είχε σαν προεπιλογή το φορέα. πήγα μέσα στο μενού ιστος/ρυθμίσεις, και επέλεξα "σημείο πρόσβασης" "ερώτηση πάντα" αντί του φορέα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μπορεις να πλοηγηθεις κανονικα απο το AP και πες μας αν η πλοηγηση ειναι ικανοποιητικη για τα δεδομενα του κινητου και ονμιζω οτι ως σημειο προσβασης πρεπει να επιλεγεις καθε φορα απο ποιο φορεα θα εισελθεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

για την ερώτηση σου φίλε 21century, το σερφάρισμα μέσω του browser του Ε60 είναι παιχνιδάκι. αν κάνεις την αλλαγή που αναφέρω πιο κάτω, όποτε ζητήσεις περιεχόμενο απο το ιντερνετ ψάχνει να βρεί αν υπάρχει σύνδεση με το προεπιλεγμένο AP. αν όχι ψάχνει να βρεί άλλο. αν βρει ΑΡ και μπορέσει να συνδεθεί τότε μπαίνει στο ιντερνετ χωρις πρόβλημα. αν τώρα δε βρει ΑΡ τότε σου δίνει τις υπόλοιπες επιλογες (GPRS etc) οι οποίες δημιουργούνται αυτόματα παρακαλώ μόλις δει τη κάρτα sim που έχεις ή αν του δηλώσεις αν έχεις συμβόλαιο ή καρτοκινητό!!! αναλογα με τη περίπτωση δημιουργεί και τις ανάλογες συνδέσεις με όλες τις παραμέτρους έτοιμες....:rolleyes:

 

η πλοήγηση είναι φοβερά βολική και ειδικά αν γυρίσεις την οθονη στο μακρόστενο δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα. δοκίμασα και τον mini opera ο οποίος επίσης παίζει πάρα πολύ καλά.

 

μια απο τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ συνέχεια είναι και η ενσωματωμένη εφαρμογή πλοήγησης, η οποία βέβαια δεν είναι route 66 αλλα βασίζεται στις συντεταγμένες. δείχνει ταχύτητα, μέση ταχύτητα, πυξίδα και άλλα καλά.πραγματικά πολύ καλό.

 

γενικά πρόκειται για παρα πολύ καλή επιλογή. η κάμερα εμένα δε με ενδιέφερε. αυτό που ήθελα ήταν ένα κινητό να μπορώ να κάνω πέντε πράγματα παραπάνω. ε, μ αυτό κάνεις 105 παραπάνω.

 

filika,

 

E.D

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μπορεις να πλοηγηθεις κανονικα απο το AP και πες μας αν η πλοηγηση ειναι ικανοποιητικη για τα δεδομενα του κινητου και ονμιζω οτι ως σημειο προσβασης πρεπει να επιλεγεις καθε φορα απο ποιο φορεα θα εισελθεις.

 

 

H πολοηγηση ειναι μαλλον πολυ καλη , με εξαιρεση τις ιδιαιτερα "βαριες" σελιδες οπως το myphone που πρεπει να περιμενεις μεχρι την ολοκληρωση του φορτωματος για να μπορεις να κανεις scroll στην σελιδα .

 

 

Με wi-fi σαν φορεα δεδομενων , η πλοηγηση σε wap sites ειναι απολαυστικη αφου ανοιγουν ολα σε μηδενικο πραγματικα χρονο ...

Η πλοηγηση σε HTML σελιδες με τον HTML browser της συσκευης ειναι επισης πολυ καλη με μονη εξαιρεση τον πιο πανω "περιορισμο" .

 

 

Σε οτι εχει να κανει με την επιλογη τροπου συνδεσης τωρα , οι επιλογες ειναι 2+1 .

Οι πρωτες δυο ειναι η default επιλογη καποιου σημειου προσβασης το οποιο μπορει να ειναι φυσικα και το wi-fi δικτυο του σπιτιου / γραφειου .

Η αλλη λυση ειναι να ρυθμισεις την συσκευη ωστε την πρωτη φορα που προσπαθεις να ανοιξεις μια σελιδα μετα την εκκινηση μιας εφαρμογης , να αναζητα και να σου παρουσιαζει μια λιστα με τα διαθεσιμα σημεια προσβασης ειτε αυτα ειναι δικτυου ειτε wi-fi . μαλιστα σε αυτη την περιπτωση σου δινει και την επιλογη να αναζητησεις εκεινη την στιγμη καποια επιπλεον διαθεσιμα wi-fi δικτυα περα απο αυτα που θυμαται και πιθανον εχει χρησιμοποιησει στο παρελθον .

 

 

Η τριτη λυση ειναι λιγο πιο πολυπλοκη και ειναι η εξης .

Η συσκευη σου δινει την δυνατοτητα να δημιουργησεις group απο "προφιλ συνδεσης" και να βαλεις μεσα σε αυτα τις συνδεσεις που θελεις να χρησιμοποιει αν ειναι περισσοτερες απο μια .

Στην συνεχεια οριζεις την προτεραιοτητα με την οποια θελεις να επιλεγει καποια απο αυτες .

Π.χ. μπορεις να του πεις οτι αρχικα θα προσπαθει να χρησιμοποιησει καποιο wi-fi δικτυο και αν αυτο δεν ειναι διαθεσιμο να μεταπηδα αυτοματα στην χρηση ενος access point που χρησιμοποιει το GSM / UMTS δικτυο .

Μαλιστα μπορεις να επιλεξεις αν θα σε ενημερωνει η συσκευη για αυτη την αλλαγη ή αν θα το κανει αυτοματα .

 

Το μονο μειονεκτημα ειναι οτι δεν μπορεις να ορισεις ενα group σαν default επιλογη και να χρησιμοποιει μονιμως αυτο .

Για να εκμεταλευτει κανεις αυτη την δυνατοτητα πρεπει να πει στην συσκευη να τον ρωταει καθε φορα πως θελει να συνδεθει και απο εκει να επιλεγει το group που εχει δημιουργησει . :)

 

 

Τελος να προσθεσω οτι υπαρχει η δυνατοτητα χειροκινητης αλλαγης της συνδεσης κατα την διαρκεια του browsing , επιλεγοντας τις "προχωρημενες επιλογες" απο το μενου του browser

Link to comment
Share on other sites

Πολυ κατατοπιστικα και ενδιαφεροντα παιδια αφου και μονο η επιλογη του AP μπορει να μας απαλλαξει απο πολλα προβληματα. Εξαλλου η πλοηγηση μππορει να ειναι ανετη ακομα και με τον προκαθορισμενο Ιστο browser του κινητου οπως το εχω δοκιασει και στο 6681 μου. Το καλυτερο απο ολα ομως ειναι θα μπορει μεσω AP το κινητο να κανει αναβαθμιση ΟΤΑ που ειναι μια λυση σημαντικη για οσους θλεουν αναβαθμιση μεσω ασυρματου δικτυου.
Link to comment
Share on other sites

Πολυ κατατοπιστικα και ενδιαφεροντα παιδια αφου και μονο η επιλογη του AP μπορει να μας απαλλαξει απο πολλα προβληματα. Εξαλλου η πλοηγηση μππορει να ειναι ανετη ακομα και με τον προκαθορισμενο Ιστο browser του κινητου οπως το εχω δοκιασει και στο 6681 μου. Το καλυτερο απο ολα ομως ειναι θα μπορει μεσω AP το κινητο να κανει αναβαθμιση ΟΤΑ που ειναι μια λυση σημαντικη για οσους θλεουν αναβαθμιση μεσω ασυρματου δικτυου.

 

 

Οι παραπανω τροποι και διαθεσιμες επιλογες συνδεσης στο ιντερνετ ισχυουν για ολες τις εφαρμογες , ειτε αυτες ειναι προεγκατεστημενες ειτε τις εχουμε εγκαταστησει εμεις .

Αν και δυστυχως προς το παρον τουλαχιστον δεν εχει την δυνατοτητα για over the air update το Ε60 , σε Ν80 που υπαρχει λειτουργει κανονικα και μεσω wi-fi :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το καλο σημειο οποτε φυσιολογικα καποια στιγμη η Νοκια θα μπορει να μας ανακοινωσει γι αυτο το χαρακτηριστικο. Υπαρχει ομως διαθεσιμη επιλογη στο μενου του κινητου για ΟΤΑ? Νομιζω οτι πρεπει να τα εχουν ολα τα κνιητα της σειρας 9.0. συμφωνα με οσα ειχε ανακοινωσει η Νοκια..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μια ερώτηση!! Πόσι σας κραταει η μπαταρία. Εμένα βγάζει 2 ημέρες με το ζόρι.

 

 

Σε GSM , με ομιλια και SMS μονο , με περιπου 1 ωρα τηλεφωνα την ημερα αγγιζει τις τρεις μερες αναμονης σε ΤΙΜ .

 

Σε UMTS με την ιδια χρηση 2.5 μερες περιπου (ΤΙΜ)

 

Σε αναμονη και με ελαχιστη χρηση εως 4.5 μερες (ΤΙΜ)

 

Με χρηση σαν μοντεμ μεσω bluetooth , περιπου 5 ωρες με λογικη κινηση δεδομενων και εως 320ΜΒ σε συνεχομενη κινηση . Σε ολες τις περιπτωσεις μεσω bluetooth . (ΤΙΜ)

 

Με μεικτη χρηση που περιλαμβανει ολα τα παραπανω , οι 2 μερες αναμονης ειναι δεδομενες και οριακα τις ξεπερναει . (ΤΙΜ)

 

Σε Cosmote απο το λιγο που το εχω χρησιμοποιησει , οι παραπανω χρονοι μειωνονται κατα 10% περιπου , με εξαιρεση την λειτουργια σε UMTS που η καλυτερη καλυψη δινει 3 μερες λειτουργιας σαν τηλεφωνο .

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Σε δικτυο umts καταναλωνει οντως περισοτερο και αυτο ειναι το αδυνατο σημειο του. Παντως οι χορονι αναμονης ειναι θεωρητικοι..
Link to comment
Share on other sites

Σε δικτυο umts καταναλωνει οντως περισοτερο και αυτο ειναι το αδυνατο σημειο του. Παντως οι χορονι αναμονης ειναι θεωρητικοι..
Το αδύνατο σημείο του; :blink: Ολα τα κινητά σε δικτυο umts καταναλώνουν περισσότερη ενέργεια... :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Από κολλήματα πως παει!!! Κάποιες φορές και με σήμα στο τηλέφωνο, ειναι αδύνατο να πραγματοποιήσω κλήσεις. Αν κάνω reset τότε λειτουργεί κανονικά. Επίσης δέν δουλεύει η αυτόματη ρύθμιση ώρας και ημερομηνίας μέσω δικτύου!!! Διακοσμητική είναι η ρύθμιση!!!! Aρχίζω και μετανιώνω για την αγορά!!!!
:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν χρειαζεται να το ενεργοποιησεις αφου το κινητο ακολουθει την ωρα που εχεις ορισει βαση της χρονικης ζωνης που εχεις επιλεξει για την Ελλαδα.
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις δει κάποιο SonyEricsson, με το που αλλάζεις την ώρα ή την ημερομηνία, μετά από δευτερόλεπτα σε ειδοποιεί μεσω του δικτύου πια είναι η σωστή ώρα και ημερομηνία, και αν επιθυμείς να την αλλάξεις. Στο Ε60 προς το παρόν αυτή η επιλογή δεν λειτουργεί ή είναι διακοσμητική. Ασε που εχει την Ελλάδα στην ζώνη GMT +3!!!!
:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Από κολλήματα πως παει!!! Κάποιες φορές και με σήμα στο τηλέφωνο, ειναι αδύνατο να πραγματοποιήσω κλήσεις. Αν κάνω reset τότε λειτουργεί κανονικά. Επίσης δέν δουλεύει η αυτόματη ρύθμιση ώρας και ημερομηνίας μέσω δικτύου!!! Διακοσμητική είναι η ρύθμιση!!!! Aρχίζω και μετανιώνω για την αγορά!!!!

 

 

Αν εχεις aDSL και διαθεση ,κατεβασε απο την Νοκια το προγραμμα σπιτικης αναβαθμισης και κανε μια αναβαθμιση στο κινητο .

Η πρωτη εκδοση λειτουργικου με την οποια το εδιναν , ειχε μερικα προβληματα .

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις δει κάποιο SonyEricsson, με το που αλλάζεις την ώρα ή την ημερομηνία, μετά από δευτερόλεπτα σε ειδοποιεί μεσω του δικτύου πια είναι η σωστή ώρα και ημερομηνία, και αν επιθυμείς να την αλλάξεις. Στο Ε60 προς το παρόν αυτή η επιλογή δεν λειτουργεί ή είναι διακοσμητική. Ασε που εχει την Ελλάδα στην ζώνη GMT +3!!!!

 

 

Στα SonyEricsson η συγκεκριμενη δυνατοτητα πρεπει πρωτον να εχει ενεργοποιηθει απο το μενου της συσκευης και δευτερον πρεπει να υποστηριζεται σωστα απο το δικτυο .

 

Σε πολλα τηλεφωνα δεν λειτουργει σωστα η αυτοματη ενημερωση ωρας και ολα εξαρτονται απο το δικτυο και το πως αυτο την υποστηριζει .

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά τα sonyericsson & τα motorola την υποστηρίζουν αψογα, στο δικτυο της Vodafone που έχω σύνδρομή. Αλλα για ένα κινητό Ε60 400+ ευρώ, επιοικώς απαράδεκτο. Έχω και την εντύπωση ότι από εναν αριθμό κλήσεων και επάνω λόγω του log, το κινητό μπλοκάρει. Αρνείται να πραγματοποιήσει και να δεχτεί κλήσεις. Μετά από μηδενισμό του log, & reset, επανέρχεται. Και το προωθούν και σαν επαγγελματικό:lol: :lol: :lol:
:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ! Ενας ακόμη κάτοχος Ε60, μάλιστα από τα πρώτα που πουλήθηκαν εν Ελλάδι, απ'ό,τι με ενημέρωσαν όταν το παρέλαβα... :D

Είχα εγγραφεί προ πολλού στο forum, αλλά λόγω φόρτου εργασίας δεν είχα ξαναμπεί έκτοτε... :rolleyes:

 

Αν εχεις aDSL και διαθεση ,κατεβασε απο την Νοκια το προγραμμα σπιτικης αναβαθμισης και κανε μια αναβαθμιση στο κινητο .

Η πρωτη εκδοση λειτουργικου με την οποια το εδιναν , ειχε μερικα προβληματα .

 

Πληκτρολογώντας το *#0000# μου βγάζει τα εξής:

 

"1.0610.02.15

12-04-06

RM-49

Nokia E60"

 

Μάλλον είναι από τα πρώτα firmware, έτσι? :O Μου φαίνεται ότι πρέπει να μπω κι εγώ σε διαδικασία αναβάθμισης (για το κινητό, όχι για μένα).

Κλειστόν μέχρι νεωτέρας.

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά τα sonyericsson & τα motorola την υποστηρίζουν αψογα, στο δικτυο της Vodafone που έχω σύνδρομή. Αλλα για ένα κινητό Ε60 400+ ευρώ, επιοικώς απαράδεκτο. Έχω και την εντύπωση ότι από εναν αριθμό κλήσεων και επάνω λόγω του log, το κινητό μπλοκάρει. Αρνείται να πραγματοποιήσει και να δεχτεί κλήσεις. Μετά από μηδενισμό του log, & reset, επανέρχεται. Και το προωθούν και σαν επαγγελματικό:lol: :lol: :lol:

 

 

 

Συγκεκριμενα στο δικτυο της Vodafone , δεν λειτουργει σε κανενα Νοκια κινητο η αυτοματη ενημερωση ωρας χωρις φυσικα αυτο να δικαιολογει την Νοκια , αλλα ουτε και την Vodafone...

 

Θεμα με το log δεν εχει εμφανιστει σε εμενα προσωπικα , και εδω που τα λεμε απο την στιγμη που προκειται για ενα "κανονικο" 3rd edition κινητο οπως και τα περισσοτερα Ν-series , δεν εχει κατι ιδιαιτερο στο Log του για να παρουσιαζει προβληματα .

Μηπως εχεις εγκαταστησει καποια εφαρμογη που εχει οποιαδηποτε σχεση με καταγραφη , monitoring κλπ των κλησεων / επικοινωνιων η οποια θα μπορουσε να δημιουργει προβλημα σε συνδιασμο με το Log?

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ! Ενας ακόμη κάτοχος Ε60, μάλιστα από τα πρώτα που πουλήθηκαν εν Ελλάδι, απ'ό,τι με ενημέρωσαν όταν το παρέλαβα... :D

Είχα εγγραφεί προ πολλού στο forum, αλλά λόγω φόρτου εργασίας δεν είχα ξαναμπεί έκτοτε... :rolleyes:

 

 

 

Πληκτρολογώντας το *#0000# μου βγάζει τα εξής:

 

"1.0610.02.15

12-04-06

RM-49

Nokia E60"

 

Μάλλον είναι από τα πρώτα firmware, έτσι? :O Μου φαίνεται ότι πρέπει να μπω κι εγώ σε διαδικασία αναβάθμισης (για το κινητό, όχι για μένα).

 

 

Ειναι η πρωτη απο τις 2 εκδοσεις λειτουργικου που εχουν κυκλοφορησει για το Ε60 . :)

η δευτερη ειναι η 2.0618.06.05

 

Ριξε μια ματια στο thread για τις αναβαθμισεις απο το σπιτι των symbian 9.1 κινητων εδω στο myphone , και μιας και το καλωδιο υπηρχε στην συσκευασια το μονο που θα χρειαστεις θα ειναι προσβαση στο ιντερνετ "ικανη" να φερει το προγραμμα που κανει την αναβαθμιση πρωτον το οποιο ειναι περιπου 18ΜΒ αν θυμαμαι καλα και δευτερον την αναβαθμιση που ειναι περιπου 34ΜΒ :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω εγκαταστήσει στο Ε60 την έκδοση 2.0618.06.05 από το Internet με το Nokia Software Updater.

 

Tα κακά νέα ήταν ότι μερικές εφαρμογές που στην προηγούμενη έκδοση δούλευαν τώρα πλέον όχι.!!!! π.χ. το Google Earth. Επίσης δεν κατάφερα να κάνω restore τα backup που είχα κάνει πριν την αναβάθμιση.!!!

 

Τα καλά νέα είναι ότι πλέον δουλεύει το VoipBuster.!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω εγκαταστήσει στο Ε60 την έκδοση 2.0618.06.05 από το Internet με το Nokia Software Updater.

 

Tα κακά νέα ήταν ότι μερικές εφαρμογές που στην προηγούμενη έκδοση δούλευαν τώρα πλέον όχι.!!!! π.χ. το Google Earth. Επίσης δεν κατάφερα να κάνω restore τα backup που είχα κάνει πριν την αναβάθμιση.!!!

 

Τα καλά νέα είναι ότι πλέον δουλεύει το VoipBuster.!!!

 

 

Το προβλημα με το restore φαινεται οτι υπαρχει με ολα τα 3rd edition κινητα...

Για την ακριβεια , μετα απο φορματ ή αναβαθμιση ενω ολα τα αρχεια επιστρεφουν κανονικα , καποιες εφαρμογες δεν επιστρεφουν και πρεπει να εγκατασταθουν απο την αρχη .

 

Σε εμενα το google maps δουλευει κανονικα μετα την αναβαθμιση , αν και δεν το χρησιμοποιω και ιδιαιτερα .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έβαλα πίσω στο κουτί του γιατί κουράστηκα να μένω από μπαταρία, και το χειρότερο να μη μπορώ να δεχτώ και να πραγματοποιήσω κλήσεις αρκετές φορές. Χαρακτηριστικά, εχω 2 συνδέσεις Vodafone, και αυτή στο Ε60προωθεί στην άλλη, στην ίδια τοποθεσία. Εως να βγεί αναβάθμιση που να διορθώνει τα παραπάνω, ξαναγυρίζω στο 6310ι, και στο ipaq, που λειτουργούν άψογα.:wacko:
:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον καταναλωνει αρκετα ποσα ενεργειας η μπαταρια σου λογω του UMTS...παντως η αναβαθμιση λυνει αρκετα προβληματα αλλα για την μπαταρια θα ελεγα να πας στο Γερμανο και να κοιταξεις αν δουλευει καλα με το ειδκο μηχανημα που διαθετουν..το εκανα ηδη για το 6681 μου.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...