Jump to content

Samsung Galaxy S23


Vlasismiriagos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 minutes ago, Rayden1 said:

Έκανα εγώ χειροκινητη, δεν το ήξερα ότι γινόταν κιόλας. Και ενώ βρήκε αναβάθμιση μετά το reboot έμεινε πάλι στον Αύγουστο. Δύο φορές το έκανα. 

το google play εχει ενημερωση οκτωβριου, κανε μια επανεκινηση στο κινητο και μετα κανε μια χειροκινητη, μπορει να εχει φαει καποιο σκαλωμα.

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, konakis said:

Τζίφος...

Screenshot_20231202_094234_Settings.jpg

Screenshot_20231202_094015_Settings.jpg

εγω που εχω το Α52s  με android 13 την χειροκινητη αναζητηση την κανω ως εξης: ρυθμισεις-πληροφοριες για το τηλεφωνο-πληροφοριες για το λογισμικο-ενημερωση συστηματος google play, οταν πατησεις επανω εκει θα σου δειξει αν υπαρχει ενημερωση και θα σου ζητησει επανεκινηση.

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, boymanos said:

το google play εχει ενημερωση οκτωβριου, κανε μια επανεκινηση στο κινητο και μετα κανε μια χειροκινητη, μπορει να εχει φαει καποιο σκαλωμα.

Μέσα στην εφαρμογή όντως γράφει έκδοση 29/10, αν δε κάνω λάθος 

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, boymanos said:

εγω που εχω το Α52s  με android 13 την χειροκινητη αναζητηση την κανω ως εξης: ρυθμισεις-πληροφοριες για το τηλεφωνο-πληροφοριες για το λογισμικο-ενημερωση συστηματος google play, οταν πατησεις επανω εκει θα σου δειξει αν υπαρχει ενημερωση και θα σου ζητησει επανεκινηση.

Ακριβώς το ίδιο κάνω το έγραψα και παραπάνω, απλά φαίνεται πως έχει σκαλώσει μάλλον. Στο s21fe κανονικά εδώ κι ένα μήνα είναι με ενημέρωση Οκτωβρίου 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ενώ γενικά το κινητό είναι πολύ δυνατό σε όλους τους τομείς, έχω μερικά θέματα, με σημαντικότερο το πρώτο και τα υπόλοιπα δευτερευόντως.

1) Σας βγάζει και εσάς πρόβλημα το messenger; Συγκεκριμένα, εμφανίζονται ξανά και ξανά ειδοποιήσεις που τις έχω ήδη δει από μηνύματα/αντιδράσεις.

Έχω δοκιμάσει επανεκκίνηση, να σβήσω τα δεδομένα της εφαρμογής καθώς και να την απεγκαταστήσω και να την ξανακατεβάσω, αλλά το πρόβλημα παραμένει.

2) Επίσης, πολλές φορές το chrome όταν το ανοίγω κολλάει και πρέπει να σβήσω την καρτέλα, να ανοίξω άλλη και μετά συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά.

3) Παρόμοιο πρόβλημα με το messenger, πολλές φορές η εφαρμογή δεν αποκρίνεται και πρέπει να πάω στην διαχείριση εφαρμογών, να την κλείσω, να την ξανανοίξω και μετά λειτουργεί κανονικά.

Είμαι στην έκδοση android 14. Τα δύο τελευταία προβλήματα υπήρχαν και στην έκδοση android 13 που την είχα για κανά δίμηνο πριν έρθει η αναβάθμιση για την 14.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, zerosuit said:

Καλησπέρα, ενώ γενικά το κινητό είναι πολύ δυνατό σε όλους τους τομείς, έχω μερικά θέματα, με σημαντικότερο το πρώτο και τα υπόλοιπα δευτερευόντως.

1) Σας βγάζει και εσάς πρόβλημα το messenger; Συγκεκριμένα, εμφανίζονται ξανά και ξανά ειδοποιήσεις που τις έχω ήδη δει από μηνύματα/αντιδράσεις.

Έχω δοκιμάσει επανεκκίνηση, να σβήσω τα δεδομένα της εφαρμογής καθώς και να την απεγκαταστήσω και να την ξανακατεβάσω, αλλά το πρόβλημα παραμένει.

2) Επίσης, πολλές φορές το chrome όταν το ανοίγω κολλάει και πρέπει να σβήσω την καρτέλα, να ανοίξω άλλη και μετά συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά.

3) Παρόμοιο πρόβλημα με το messenger, πολλές φορές η εφαρμογή δεν αποκρίνεται και πρέπει να πάω στην διαχείριση εφαρμογών, να την κλείσω, να την ξανανοίξω και μετά λειτουργεί κανονικά.

Είμαι στην έκδοση android 14. Τα δύο τελευταία προβλήματα υπήρχαν και στην έκδοση android 13 που την είχα για κανά δίμηνο πριν έρθει η αναβάθμιση για την 14.

Η δική μου άποψη είναι ότι  το messenger και γενικότερα όλο το Facebook είναι από τις χειρότερες εφαρμογές. Κατά καιρούς έχω και εγώ θέματα με αυτές ανεξαρτήτως κινητού. Δεν παρατηρώ όμως τα συγκεκριμένα που αναφέρεις. Chrome χρησιμοποιώ πολύ σπάνια στο κινητό, αλλά όσες φορές τον άνοιξα δεν είχε πρόβλημα. 

Έχοντας το κινητό 8 μήνες πλέον μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Αν είχε και λίγο μεγαλύτερη μπαταρία θα ήταν τέλειο αλλά δεν έχω παράπονο γιατί τα έχω όλα ανοιχτά και το σκαλίζω συνέχεια. Με 10-20 λεπτά φόρτισης κάποια στιγμή το απόγευμα βγάζει και την πιο βαριά μέρα. Αν κάνω λίγο πιο χαλαρή χρήση την βγάζει και χωρίς ενίσχυση ενδιάμεσα. Πολύ βελτιωμένο σε σχέση με το s21 πάντως. Το λειτουργικό δε άψογο. Και δεν είναι κάτι σίγουρο ακόμα και από εταιρείες όπως η google. Εξαιρετικό λοιπόν το μικρό, ακριβό μεν αλλά.... 

Edited by Rayden1

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, zerosuit said:

Επίσης, πολλές φορές το chrome όταν το ανοίγω κολλάει και πρέπει να σβήσω την καρτέλα, να ανοίξω άλλη και μετά συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά.

Αυτό το έχω διαπιστώσει και εγώ εδώ και 1,5 χρόνο...

Συνήθως γίνεται μετά από πολλές ώρες που δεν χρησιμοποίησα την εφαρμογή (πχ την νύκτα)

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, zerosuit said:

Καλησπέρα, ενώ γενικά το κινητό είναι πολύ δυνατό σε όλους τους τομείς, έχω μερικά θέματα, με σημαντικότερο το πρώτο και τα υπόλοιπα δευτερευόντως.

1) Σας βγάζει και εσάς πρόβλημα το messenger; Συγκεκριμένα, εμφανίζονται ξανά και ξανά ειδοποιήσεις που τις έχω ήδη δει από μηνύματα/αντιδράσεις.

Αυτο μου το εκανε κ εμενα πριν 2 μερες. Ηταν λιγο εκνευριστικό αλλα ηταν μονο για μηνυματα και αντιδρασεις απο μια μονο συνομιλία. Μου εβγαλε 6-7 φορες την ιδια ειδοποίηση για μια αντιδραση σε μηνυμα που πηρα.

Δεν το εχει ξανακάνει απο τοτε. Ομως κ εγω πιστεύω ειναι θεμα της εφαρμογης οχι του κινητού. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, jim_4 said:

Αυτο μου το εκανε κ εμενα πριν 2 μερες. Ηταν λιγο εκνευριστικό αλλα ηταν μονο για μηνυματα και αντιδρασεις απο μια μονο συνομιλία. Μου εβγαλε 6-7 φορες την ιδια ειδοποίηση για μια αντιδραση σε μηνυμα που πηρα.

Δεν το εχει ξανακάνει απο τοτε. Ομως κ εγω πιστεύω ειναι θεμα της εφαρμογης οχι του κινητού. 

Ειδικά το messenger είναι για τα πανηγύρια. Εμένα πριν λίγους μήνες για ένα διάστημα έχανε πολλές ειδοποιήσεις νέων μηνυμάτων. Τα έβλεπα μόνο όταν το άνοιγα. Κάποια στιγμή μετά από 2-3 αναβαθμίσεις της εφαρμογής, έστρωσε. Δεν φταίει το κινητό, όλες οι άλλες εφαρμογές λειτουργούν άψογα. 

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με το google chrome φαντάσου ότι γινόταν και με τα pixel κινητά που είχα όπως το 2xl το 3xl και το pixel 7. Επίσης πολλές φορές γίνεται και με την σελίδα που ανοίγει από αριστερά google discover και γινόταν επίσης και στα pixel. Καλά για Facebook, messenger δεν έχω λόγια. Ειδικά για messenger πολλές φορές άνοιγα την εφαρμογή τυχαία και έβλεπα τα μηνύματα όμως μετά από ενημερώσεις στρώνει. Ο νέος Γολγοθάς επίσης είναι και το TikTok το οποίο και αυτό στρώνει μετά από αμέτρητες ενημερώσεις. Οπότε σίγουρα δεν φταίει το κινητό και φροντίζω καθημερινά να παίρνω τις ενημερώσεις από play store και samsung store. 

Motorola Moto G 1est Gen - MLS IQTab 3G - Lenovo A710 Adam - HTC Nexus 9 - Asus Google Nexus 7 (2013) - LG Nexus 5X - Samsung Galaxy Tab S2 8.0 4G - Motorola Moto Z2 Play
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, jim_4 said:

Αυτο μου το εκανε κ εμενα πριν 2 μερες. Ηταν λιγο εκνευριστικό αλλα ηταν μονο για μηνυματα και αντιδρασεις απο μια μονο συνομιλία. Μου εβγαλε 6-7 φορες την ιδια ειδοποίηση για μια αντιδραση σε μηνυμα που πηρα.

Δεν το εχει ξανακάνει απο τοτε. Ομως κ εγω πιστεύω ειναι θεμα της εφαρμογης οχι του κινητού. 

Χαχαχα μόλις μου έκανε αυτό ακριβώς... Ότι να ναι. Προφανώς δεν φταίει το κινητό. 

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που τελικά δεν ήμουν ο μόνος με αυτά τα θεματάκια 😂

Ναι, το κινητό είναι εξαιρετικό, πύραυλος κανονικός με ωραίο και βολικό μέγεθος. Το μόνο που ίσως μου λείπει είναι η γρήγορη φόρτιση που έχουν άλλα κινητά όπως Oneplus 11 κλπ, αλλά με την χρήση που το κάνω μέχρι στιγμής δεν έχω μείνει μέσα στην ημέρα από μπαταρία ποτέ, πάντα περισσεύει ένα σημαντικό ποσοστό το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Έχει μπει μέσα μου ο διάολος και σκέφτομαι να αλλάξω σε Samsung galaxy s23+ έχει κάποιος εμπειρία και από τα δύο μοντέλα και τι με συμβουλεύει; Δεν το κάνω για μπαταρία είμαι ικανοποιημένος, ίσως για οθόνη, ήχο με μόνο αρνητικό το βάρος καθώς έχω ένα θεματάκι στα χέρια αλλά ξέρω ότι είναι καλά ζυγισμένο.

Motorola Moto G 1est Gen - MLS IQTab 3G - Lenovo A710 Adam - HTC Nexus 9 - Asus Google Nexus 7 (2013) - LG Nexus 5X - Samsung Galaxy Tab S2 8.0 4G - Motorola Moto Z2 Play
Link to comment
Share on other sites

Έχει μπει μέσα μου ο διάολος και σκέφτομαι να αλλάξω σε Samsung galaxy s23+ έχει κάποιος εμπειρία και από τα δύο μοντέλα και τι με συμβουλεύει; Δεν το κάνω για μπαταρία είμαι ικανοποιημένος, ίσως για οθόνη, ήχο με μόνο αρνητικό το βάρος καθώς έχω ένα θεματάκι στα χέρια αλλά ξέρω ότι είναι καλά ζυγισμένο.
Έκανα εγώ τη μετάβαση για πρακτικούς λόγους στην καθημερινότητά μου και τελικά έμεινα στο S23+.
Αν σε βολεύει το μέγεθος και χρησιμοποιείς το πενάκι μένεις, αν θες να γράφεις mail με ένα χέρι και μπορείς να ζήσεις χωρίς τις λειτουργίες που φέρνει το πενάκι φεύγεις.
Διαφορά στα υπόλοιπα δεν θα βρεις, ίσως στην κάμερα αν επίσης τη δουλεύεις συχνά και θέλεις την έξτρα λεπτομέρεια.

Τερατάκια και τα 2, το Ultra προφανώς είναι ultra τερατάκι.

Sent from my SM-S916B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sofos_5 said:

Έκανα εγώ τη μετάβαση για πρακτικούς λόγους στην καθημερινότητά μου και τελικά έμεινα στο S23+.
Αν σε βολεύει το μέγεθος και χρησιμοποιείς το πενάκι μένεις, αν θες να γράφεις mail με ένα χέρι και μπορείς να ζήσεις χωρίς τις λειτουργίες που φέρνει το πενάκι φεύγεις.
Διαφορά στα υπόλοιπα δεν θα βρεις, ίσως στην κάμερα αν επίσης τη δουλεύεις συχνά και θέλεις την έξτρα λεπτομέρεια.

Τερατάκια και τα 2, το Ultra προφανώς είναι ultra τερατάκι.

Sent from my SM-S916B using Tapatalk
 

Είμαι με το μικρό s23 όχι το ultra αλλά καταλαβαίνω τι λες οπότε σίγουρα όχι ultra.

Motorola Moto G 1est Gen - MLS IQTab 3G - Lenovo A710 Adam - HTC Nexus 9 - Asus Google Nexus 7 (2013) - LG Nexus 5X - Samsung Galaxy Tab S2 8.0 4G - Motorola Moto Z2 Play
Link to comment
Share on other sites

Είμαι με το μικρό s23 όχι το ultra αλλά καταλαβαίνω τι λες οπότε σίγουρα όχι ultra.
Μπέρδεψα τα threads!
Πιστεύω εκτός του μεγέθους δεν θα βρεις διάφορες, στο χέρι σου δες πως το νιώθεις, προσωπικά είναι η πρώτη συσκευή που πιστεύω θα κρατήσω για χρόνια, κυρίως λόγω επεξεργαστή.

Sent from my SM-S916B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω και τα δύο που γράφετε παραπάνω δηλαδή το μικρό s23(8/256) και το ουλτρα 12/512 ,σε καθημερινή χρήση και τα δύο είναι απολαυστικά το καθένα με τα θετικά του και τα αρνητικά του. Το μικρό ένα μπιμπελό τσέπης δίχως περικοπές και πετσοκόμματα φέτος αφού και Ltpo οθόνη έχει και εξαιρετική μεταλλική πλάτη ένα πανέμορφο μικρό στολίδι τσέπης. Το αξιοσημείωτο σε καθαρή καθημερινή οφθαλμομέτρηση κάτω από τις ίδιες συνθήκες σε εξωτερικό χώρο με ήλιο δίπλα δίπλα το μικρό δεν υπολείπεται σε φωτεινότητα πάνε κόπια...πολύ σημαντικό αυτό για μένα. Επίσης η λειτουργία με το ένα χέρι παιχνίδι και η συσκευή fluid και σφαίρα ταυτόχρονα με το 6 Ui. 

Στα του ουλτρα αποθέωση εύκολης και χορταστικής ανάγνωσης σε οτιδήποτε, λειτουργία χρήσης όπως αναφέρθηκε και παραπάνω του Spen ,κάμερα σημαντικές πολύ σημαντικές βελτιώσεις στο ουλτρα πέραν του χ10 τηλεφακού, έχει πολύ καλή ποιότητα εικόνας, το απλό ούτε κρύο ούτε ζέστη για τα δικά μου μάτια. Επίσης η κατασκευή και συναρμολόγηση του ουλτρα βοηθά στα μέγιστα στην πολύ γρήγορη απαγωγή της  θερμότητας, στις ίδιες συνθήκες ίδιες λειτουργίες και εφαρμογές το θηρίο παίζει 3 τουλάχιστον βαθμούς κάτω όπως και κατά την διαδικασία της ασύρματης φόρτισης. Το ουλτρα με το ζόρι ξεπερνά τους 30 βαθμούς ενώ το απλό αγγίζει και ξεπερνά τους 34...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Sofos_5 said:

Μπέρδεψα τα threads!
Πιστεύω εκτός του μεγέθους δεν θα βρεις διάφορες, στο χέρι σου δες πως το νιώθεις, προσωπικά είναι η πρώτη συσκευή που πιστεύω θα κρατήσω για χρόνια, κυρίως λόγω επεξεργαστή.

Sent from my SM-S916B using Tapatalk
 

Έχουμε μπερδέψει τα μπούτια μας με τα threads χαχαχα 😁 και επειδή και εγώ θα το κρατήσω για χρόνια γι'αυτό και ίσως σκέφτομαι την αλλαγή.

Motorola Moto G 1est Gen - MLS IQTab 3G - Lenovo A710 Adam - HTC Nexus 9 - Asus Google Nexus 7 (2013) - LG Nexus 5X - Samsung Galaxy Tab S2 8.0 4G - Motorola Moto Z2 Play
Link to comment
Share on other sites

Το συμπέρασμα πέραν της πλάκας, είναι ότι το s23+ είναι η ιδανική λύση αν δεν σε ενδιαφέρει το πενάκι και ο χ10 τηλεφακός. Απλά να επιλέξεις την όσο μεγαλύτερη έκδοση μπορείς. 

Edited by konakis
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, konakis said:

Το συμπέρασμα πέραν της πλάκας, είναι ότι το s23+ είναι η ιδανική λύση αν δεν σε ενδιαφέρει το πενάκι και ο χ10 τηλεφακός. Απλά να επιλέξεις την όσο μεγαλύτερη έκδοση μπορείς. 

Το συμπέρασμα τελικά μετά και από το πιο πάνω σου σχόλιο είναι να κάτσω στα αυγά μου. Γιατί και από τενοντίτιδες αντίχειρα, αγκώνες και ωλένια νευρίτιδα έχω ταλαιπωρηθεί οπότε ίσως να μην χρειάζεται καν να το δοκιμάσω. Στα σχόλια σου μου έδωσες τις απαντήσεις που ήθελα οπότε λέω να μείνω με το μικρό στο μάτι αλλά μεγάλο στη χρήση τελικά.

Motorola Moto G 1est Gen - MLS IQTab 3G - Lenovo A710 Adam - HTC Nexus 9 - Asus Google Nexus 7 (2013) - LG Nexus 5X - Samsung Galaxy Tab S2 8.0 4G - Motorola Moto Z2 Play
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε όπως είσαι!... δεν παύει όμως ως ιδανική λύση μεταξύ των τριών εκδόσεων η πλας να είναι αυτό που είναι δηλαδή η μέση λύση για αυτό και η εταιρεία λανσάρει έτσι και την σειρά με τρεις εκδόσεις...έτσι κάνει και η xiaomi στην κορυφαία της σειρά, έτσι και η apple με τις εκδόσεις του iPhone...επιλογές υπάρχουν!

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, konakis said:

Κάτσε όπως είσαι!... δεν παύει όμως ως ιδανική λύση μεταξύ των τριών εκδόσεων η πλας να είναι αυτό που είναι δηλαδή η μέση λύση για αυτό και η εταιρεία λανσάρει έτσι και την σειρά με τρεις εκδόσεις...έτσι κάνει και η xiaomi στην κορυφαία της σειρά, έτσι και η apple με τις εκδόσεις του iPhone...επιλογές υπάρχουν!

Είναι υποκειμενικό ποια είναι η ιδανική λύση για τον κάθε ένα. Οι ουσιαστικές διάφορες ανάμεσα στο Plus και το απλό είναι η μεγαλύτερη οθόνη και αυτονομία. Και, φυσικά ότι διαθέτει και έκδοση με περισσότερο αποθηκευτικό χώρο. Πέραν αυτών το μικρό είναι ένα φθηνότερο plus σε σμίκρυνση για εμάς που θέλουμε μαζεμένο και ελαφρύ κινητό. Όχι ότι το plus είναι τεράστιο με τα σημερινά δεδομένα, αλλά και πάλι πολύ μεγαλύτερο του απλού. Στο μεταξύ περισσότερο πουλάνε τα S23 από τα plus, πιθανόν γιατί υπάρχει και το ultra. Μακάρι πάντως να το προσέξει αυτό η samsung και να βγάλει ένα αντίστοιχο μικρό στην σειρά  A. Θα ήταν ενδιαφέρον νομίζω σε αρκετό κόσμο που προτιμούν μικρότερες συσκευές αλλά όχι να δώσουν τόσα πολλά χρήματα. 

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...