Jump to content

Samsung Galaxy S23 Ultra


Vlasismiriagos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

20 minutes ago, s_nova said:

Παρα πολυ κατανοητο αυτο που ζητας αλλα ... Οχι να μη γυρισεις πισω . Διοτι στο καινουργιο λειτουργικο  βελτιστοποιουνται και ολες οι εφαρμογες παγκοσμιως με αποτελεσμα σιγα-σιγα να τρεχουν καλυτερα στην 6.0 απ οτι στην 5.1 .

Ευχαριστώ για το σχόλιο. Ακόμα τρέχω 5.1 και για να είμαι ειλικρινής η συσκευή είναι φοβερή.

Έχεις παρατηρήσει κάποια μείωση στην διάρκεια της μπαταρίας στο UI 6.0;

Η μπαταρία είναι το πιο σημαντικό πράγμα για μένα καθώς ειμαι στο δρόμο πολλές ώρες της ημέρας, βγάζω εύκολα 6-7 ώρες οθόνη με 4G κλπ ανοιχτα προς το παρόν και εύκολα 1.5 μέρα αναμονή και ιδανικά δε θα ήθελα αυτό να αλλάξει αν πάω στο UI 6.0

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, merkon said:

Ευχαριστώ για το σχόλιο. Ακόμα τρέχω 5.1 και για να είμαι ειλικρινής η συσκευή είναι φοβερή.

Έχεις παρατηρήσει κάποια μείωση στην διάρκεια της μπαταρίας στο UI 6.0;

Η μπαταρία είναι το πιο σημαντικό πράγμα για μένα καθώς ειμαι στο δρόμο πολλές ώρες της ημέρας, βγάζω εύκολα 6-7 ώρες οθόνη με 4G κλπ ανοιχτα προς το παρόν και εύκολα 1.5 μέρα αναμονή και ιδανικά δε θα ήθελα αυτό να αλλάξει αν πάω στο UI 6.0

αμα εχεις θεμα με μπαταρια στο s23u  τι να πουν αυτοι που εχουν s22u 😄

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τη μπαταρία παιδιά θα σας πω κάτι που διαπίστωσα τώρα. Άλλαξα πριν μια εβδομάδα μπαταρία στο 23 Ultra. Το τηλέφωνο το είχα αγοράσει πέρυσι προπαραγγελία από τη Samsung, οπότε μιλάμε για χρήση περίπου 11 μηνών.Η χρήση που του κάνω καθημερινά είναι η ίδια. Τον τελευταίο μήνα το τηλέφωνο μου έβγαζε βαριά 6 ώρες οθόνης σε ένα 24ωρο. Από 100% μέχρι 5%. Πλέον με την καινούρια μπαταρία και επειδή είχε μεγάλη φθορά η παλιά, το φορτίζω μέχρι 85% και στο 20% το βάζω για φόρτιση. Με χρήση λοιπόν του 65% της μπαταρίας μου βγάζει 6-6 μισή ώρες οθόνης πάλι. Οπότε μιλάμε για φθορά μέσα σε ένα χρόνο σχεδόν του 35% της μπαταρίας. Να πω σε αυτό το σημείο ότι οι φορτίσεις γίνονταν και γίνονται με 25watt φορτιστή της Samsung και κατά 85% με αργή φόρτιση ( εκτός από κάποιες φορές που βιαζόμουν και το έβαζα στο fast ). Τον τελευταίο καιρό πριν την αλλάξω, η μπαταρία όταν έφτανε στο 6-7%, δεν προλάβαινα να το συνδέσω και έσβηνε μέσα σε λεπτά. Υπήρχε λοιπόν αρκετή φθορά. Κι ας μην το παραδέχθηκαν αρχικά στο service της Samsung. Μου είπαν ότι για την πτώση της απόδοσης της μπαταρίας είχε πρόβλημα η πλακέτα και όχι η μπαταρία και έκαναν αλλαγή πλακέτας, 2 κεραιών και της θύρας φόρτισης. Όταν τους είπα ότι συνεχίζεται το πρόβλημα μόνο και μόνο τότε μου άλλαξαν και μπαταρία. Το συμπέρασμα λοιπόν που βγαίνει είναι,ότι είναι εντελώς πλασματικό αυτό που λέμε ότι με τα updates χαλάει η μπαταρία κλπ. Η ίδια η μπαταρία έχει πτώση απόδοσης και το αποδίδουμε στα updates.

Edited by Vlasismiriagos
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, fotisbasm_ said:

αμα εχεις θεμα με μπαταρια στο s23u  τι να πουν αυτοι που εχουν s22u 😄

Χαχα όχι δεν έχω κανένα θέμα, αντιθέτως! Για αυτό διστάζω να πάω σε UI 6!

Ειχα S22u και η διαφορά είναι χαοτική μεταξύ των 2 αυτών συσκευών φυσικά!

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Vlasismiriagos said:

Σχετικά με τη μπαταρία παιδιά θα σας πω κάτι που διαπίστωσα τώρα. Άλλαξα πριν μια εβδομάδα μπαταρία στο 23 Ultra. Το τηλέφωνο το είχα αγοράσει πέρυσι προπαραγγελία από τη Samsung, οπότε μιλάμε για χρήση περίπου 11 μηνών.Η χρήση που του κάνω καθημερινά είναι η ίδια. Τον τελευταίο μήνα το τηλέφωνο μου έβγαζε βαριά 6 ώρες οθόνης σε ένα 24ωρο. Από 100% μέχρι 5%. Πλέον με την καινούρια μπαταρία και επειδή είχε μεγάλη φθορά η παλιά, το φορτίζω μέχρι 85% και στο 20% το βάζω για φόρτιση. Με χρήση λοιπόν του 65% της μπαταρίας μου βγάζει 6-6 μισή ώρες οθόνης πάλι. Οπότε μιλάμε για φθορά μέσα σε ένα χρόνο σχεδόν του 35% της μπαταρίας. Να πω σε αυτό το σημείο ότι οι φορτίσεις γίνονταν και γίνονται με 25watt φορτιστή της Samsung και κατά 85% με αργή φόρτιση ( εκτός από κάποιες φορές που βιαζόμουν και το έβαζα στο fast ). Τον τελευταίο καιρό πριν την αλλάξω, η μπαταρία όταν έφτανε στο 6-7%, δεν προλάβαινα να το συνδέσω και έσβηνε μέσα σε λεπτά. Υπήρχε λοιπόν αρκετή φθορά. Κι ας μην το παραδέχθηκαν αρχικά στο service της Samsung. Μου είπαν ότι για την πτώση της απόδοσης της μπαταρίας είχε πρόβλημα η πλακέτα και όχι η μπαταρία και έκαναν αλλαγή πλακέτας, 2 κεραιών και της θύρας φόρτισης. Όταν τους είπα ότι συνεχίζεται το πρόβλημα μόνο και μόνο τότε μου άλλαξαν και μπαταρία. Το συμπέρασμα λοιπόν που βγαίνει είναι,ότι είναι εντελώς πλασματικό αυτό που λέμε ότι με τα updates χαλάει η μπαταρία κλπ. Η ίδια η μπαταρία έχει πτώση απόδοσης και το αποδίδουμε στα updates.

Ξ μπαταρία έχει φθίνουσα πορεία   με την ίσια χρήση σιγά σιγά πέφτει η αυτονομία  πρώτη πτώση ήταν με το oneui6 και Συνεχίζει.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Στο s22u με το oneu6 εγώ είδα θεαματική βελτίωση στην μπαταρία.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα γνωστο site της samsung ανεβασε τις 4 AI δυνατοτητες που θα λαβουν οι σειρες S23 FOLD5 και FLIP5 αναμεσα σε αυτες θα ειναι και το live translate ελπιζω μεχρι τοτε να περασουν και τα ελληνικα...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vlasismiriagos said:

Άλλαξα πριν μια εβδομάδα μπαταρία στο 23 Ultra.

Κοστος;

Link to comment
Share on other sites

παιδες εχετε να μου προτεινεται κανενα καλο καλωδια για συνδεση με την tv;;;hdmi σε type c,ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, merkon said:

Παιδες μια γρηγορη ερωτηση, απο UI 6.0 μπορουμε να κανουμε downgrade ανα πασα στιγμη αν χρειαστει σε UI 5.1;
Εχω ξαναγραψει εδω πριν μερικες σελιδες σχετικα με την ανησυχια μου για το πως θα ειναι η διαρκεια της μπαταριας στο UI 6.0 επειτα απο αναμικτα σχολια που εχω διαβασει και θα ηθελα να ξερω τουλαχιστον πως υπαρχει η δυνατοτητα να γυρισω πισω αν θελησω

Δοκίμασα σήμερα...δε μπόρεσα.δοκιμασα στην αρχή με το odin να περάσω μόνο το AP αρχείο...FAIL...μετά μόνο BL που ήξερα τι θα γίνει...πάλι Fail...μιας κ μπήκα στη διαδικασία φλασαρα csc THL(μέσω samfw tool) για ηχογράφηση κλήσεων κ ησύχασα 😆.χάθηκε βέβαια η επιλογή 2g βέβαια που είχε πριν...αλλά εντάξει.οποτε μάλλον δεν υπάρχει επιστροφή αν περάσεις την 14

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, chios said:

Στο s22u με το oneu6 εγώ είδα θεαματική βελτίωση στην μπαταρία.

Εννοείται πως με το one ui 6 η μπαταρία έχει πάρει τα πάνω της και το βλέπω τώρα που είμαι με φρέσκια μπαταρία. Για πλάκα ένα 10% πάνω σε χρόνους και πολύ καλύτερη διαχείριση όταν δεν το χρησιμοποιείς!

Edited by Vlasismiriagos
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Vlasismiriagos said:

Εννοείται πως με το one ui 6 η μπαταρία έχει πάρει τα πάνω της και το βλέπω τώρα που είμαι με φρέσκια μπαταρία. Για πλάκα ένα 10% πάνω σε χρόνους και που καλύτερη διαχείριση όταν δεν το χρησιμοποιείς!

δεν μας ειπες τιμη ,????? original μπαταριας μαζι με την αλλαγη ????

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Vlasismiriagos said:

Σχετικά με τη μπαταρία παιδιά θα σας πω κάτι που διαπίστωσα τώρα. Άλλαξα πριν μια εβδομάδα μπαταρία στο 23 Ultra. Το τηλέφωνο το είχα αγοράσει πέρυσι προπαραγγελία από τη Samsung, οπότε μιλάμε για χρήση περίπου 11 μηνών.Η χρήση που του κάνω καθημερινά είναι η ίδια. Τον τελευταίο μήνα το τηλέφωνο μου έβγαζε βαριά 6 ώρες οθόνης σε ένα 24ωρο. Από 100% μέχρι 5%. Πλέον με την καινούρια μπαταρία και επειδή είχε μεγάλη φθορά η παλιά, το φορτίζω μέχρι 85% και στο 20% το βάζω για φόρτιση. Με χρήση λοιπόν του 65% της μπαταρίας μου βγάζει 6-6 μισή ώρες οθόνης πάλι. Οπότε μιλάμε για φθορά μέσα σε ένα χρόνο σχεδόν του 35% της μπαταρίας. Να πω σε αυτό το σημείο ότι οι φορτίσεις γίνονταν και γίνονται με 25watt φορτιστή της Samsung και κατά 85% με αργή φόρτιση ( εκτός από κάποιες φορές που βιαζόμουν και το έβαζα στο fast ). Τον τελευταίο καιρό πριν την αλλάξω, η μπαταρία όταν έφτανε στο 6-7%, δεν προλάβαινα να το συνδέσω και έσβηνε μέσα σε λεπτά. Υπήρχε λοιπόν αρκετή φθορά. Κι ας μην το παραδέχθηκαν αρχικά στο service της Samsung. Μου είπαν ότι για την πτώση της απόδοσης της μπαταρίας είχε πρόβλημα η πλακέτα και όχι η μπαταρία και έκαναν αλλαγή πλακέτας, 2 κεραιών και της θύρας φόρτισης. Όταν τους είπα ότι συνεχίζεται το πρόβλημα μόνο και μόνο τότε μου άλλαξαν και μπαταρία. Το συμπέρασμα λοιπόν που βγαίνει είναι,ότι είναι εντελώς πλασματικό αυτό που λέμε ότι με τα updates χαλάει η μπαταρία κλπ. Η ίδια η μπαταρία έχει πτώση απόδοσης και το αποδίδουμε στα updates.

Στο διαγνωστικό για μπαταρία στην έβγαζε κανονική;

Link to comment
Share on other sites

Μια απάντηση γιατί θα σκάσω και δεν μπορώ να βρω τι είναι 

Στις ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ - ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΕΣ ΡΎΘΜΙΣΗΣ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ - ΔΙΑΤΗΡΗΣΤΕ ΤΗΝ ΔΙΑΜΟΡΦΟΣΗ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΗ έχει έναν διακόπτη ,τι ακριβώς κάνει αυτή η ρύθμιση  ;;;;

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, fotisbasm_ said:

δεν μας ειπες τιμη ,????? original μπαταριας μαζι με την αλλαγη ????

45€ όταν δεν έχει κλείσει χρόνο η συσκευή.

14 ώρες πριν, NIKOSXRI said:

Στο διαγνωστικό για μπαταρία στην έβγαζε κανονική;

Ναι την έβγαζε κανονική μου είπαν.

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Vlasismiriagos said:

45€ όταν δεν έχει κλείσει χρόνο η συσκευή.

Ναι την έβγαζε κανονική μου είπαν.

45€ πριν κλείσει χρόνο στην Smartec;

Κάποτε το κάνανε δωρεάν τον 1ο χρόνο της εγγύησης και τα μισά λεφτά μετά τον 1ο χρόνο και μέχρι να λήξει η εγγύηση 

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Ήταν χρόνο παλιότερα, μετά εξάμηνο... τώρα να πέφτει το χρήμα...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Κ όταν βγεις από την εγγύηση.... ούτε μπαταρία αυτοκινήτου να άλλαζες.. φτάνει κοντά στα 65 ευρώ αν θυμάμαι. 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ενταξει σιγα το κοστος. Εδω κατι θηκες και εχουν 50ευρω και παραπανω. Δεν θα τα δινατε για καλυτερη αυτονομια δλδ;

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, challenge143 said:

Κ όταν βγεις από την εγγύηση.... ούτε μπαταρία αυτοκινήτου να άλλαζες.. φτάνει κοντά στα 65 ευρώ αν θυμάμαι. 

Ο αντίστοιχος αντίπαλος 99ευρω έχει για μέχρι 13pm και 120ευρω για τα νέα μοντέλα, καλά είμαστε 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, panosfx said:

45€ πριν κλείσει χρόνο στην Smartec;

Κάποτε το κάνανε δωρεάν τον 1ο χρόνο της εγγύησης και τα μισά λεφτά μετά τον 1ο χρόνο και μέχρι να λήξει η εγγύηση 

Δωρεάν το κάνουν και τώρα πριν τον χρόνο! Ωστόσο εμένα στην αρχή μου είπαν ότι δε φταίει η μπαταρία και μου άλλαξαν πλακέτα, 2 κεραίες και θύρα φόρτισης για άγνωστο λόγο! Όταν πήγα να το παραλάβω και μου είπαν ότι δεν άλλαξαν μπαταρία, το πήρα και ξαναγύρισα μετά από καμιά ώρα και τους είπα ότι πάλι έχει πρόβλημα. Και τότε ως δια μαγείας την άλλαξαν, ενώ πριν δεν είχε και καλά πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μια ερώτηση ρε παιδιά μήπως ξέρεις κάποιος. Στην αρχή νόμιζα ήταν ιδέα μου αλλά δεν είναι. Η συσκευή είναι κλειδωμένη και όταν την ξεκλειδώσω, δε με πηγαίνει στην αρχική σελίδα όπως θα έπρεπε, αλλά τη μια με πηγαίνει στην αρχική σελίδα του fb, την άλλη σε insta, μια στις επαφές, μια viber κτλ. Και δεν είναι ότι δεν είχα κλείσει κάποια εφαρμογή πριν κλειδώσω τη συσκευή. Έχει κανείς καμιά ιδέα; Μήπως κάτι έχω πατήσει στις ρυθμίσεις στο goodlock;

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και στο xda forum (και αρκετοι άλλοι μαζί), η αναβάθμιση του Ιανουαρίου (S918BXXS3BWL3) έχει γονατίσει το κινητό σε θέμα αυτονομίας, και το φαινόμενο αυτό παραμένει ακόμα και με factory reset.

Η αναβάθμιση Δεκεμβρίου (S918BXXS3BWKC) και η τελευταία 13αρα που κυκλοφόρησε (S918BXXS3AWIF) μπορούν να περαστούν κανονικά στο odin, μιας και το binary είναι 3 (άρα δεν έχει αλλάξει το bootloader και δοκιμάστηκαν από εμένα)

Προσωπικά γύρισα στην ενημέρωση του Δεκεμβρίου (με factory reset) γιατί δεν γίνονταν κάθε απόγευμα να το φορτίζω για να αντέξει την υπόλοιπη ημέρα 

Και όχι, η συσκευή που κρατάω στα χέρια μου είναι φρέσκια (αγορασμένη Δεκέμβριο), οπότε δεν έχει σημαντική φθορά η μπαταρία. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...