Jump to content

Αδιαβροχοποίηση σε κινητά με και χωρίς αφαιρούμενη μπαταρια


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπαρχει λοιπον, αυτος ο 'μυθος', γιατι δεν ξερω πως αλλιως να το χαρακτηρισω, οτι για να μπορεσει ενας κατασκευαστης να διαθεσει στην αγορα, κινητο με προδιαγραφες αντοχης σε σκονη και νερο, οτι πρεπει να ειναι αναγκαστικά, με μη αφαιρουμενη μπαταρια.
'Ξερεις, υπαρχει αδιαβροχη μεμβρανη, και θελει ειδικο πιεστικο μηχανημα να την εφαρμοσει' και κατι τετοια...

Αν αυτα αληθευουν, τοτε πως μπορει η Samsung και παρεχει κινητο, με αφαιρουμενη μπαταρια, και προδιαγραφες με σκονη και νερο;

https://www.samsung.com/gr/business/smartphones/galaxy-xcover-pro-g715-enterprise-edition/sm-g715fzkde41/

Ποιος μας λεει ψεματα; Τι ισχυει τελικα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάποια ειδική γνώση επί του θέματος, αλλά προσπαθώντας να το σκεφτώ με τη λογική, εδώ ήταν εφικτό για τη NOKIA πριν από 20 χρόνια να βγάζει κινητά, τα οποία ήταν ανθεκτικά σε σκόνη και νερό, παρότι η θήκη και η μπαταρία ήταν αποσπώμενες, πόσο μάλλον λοιπόν με την σημερινή τεχνολογία... Δεν νομίζω επομένως να παίζει κάποιο ουσιαστικό ρόλο στην αδιαβροχοποίηση το αν η μπαταρία στα smartphones εν προκειμένω, είναι αποσπώμενη ή όχι.

Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Παροτι ειχα πολλα νοκια, δεν ηξερα οτι εβγαζε αδιαβροχα πριν 20 χρονια, που οντως ολα τα κινητα τοτε ειχαν αποσπωμενη μπαταρια.

 

Link to comment
Share on other sites

 

Είναι ακριβώς η ίδια ιδέα όπως ήταν π.χ. μερικά χρόνια πριν το S5. Ένα καπάκια που βγαίνει που έχει μια φλάτζα για να στεγανοποιεί τον χώρο της μπαταρίας. Επομένως νομίζω ότι είναι άσχετο το γεγονός της ύπαρξης αφαιρούμενης μπαταρίας με την αδιαβροχοποίηση. Πιο πολύ από ότι κατάλαβα από τις διαφημίσεις το δίνει έτσι ώστε να μπορείς να έχεις μια 2η π.χ. και να την αλλάξεις αν τα φτύσει η πρώτη.

Εκτός από αυτό, η στεγανοποίηση δεν έχει να κάνει μόνο με την μπαταρία. Έχει και άλλα σημεία που θα μπορούσε να μπει νερό, όπως θύρα usb και ακουστικών.

 

https://www.youtube.com/watch?v=leXZhNezeI8

 

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Μου ελεγε ψαγμενος φιλος σημερα, οτι ετσι κι αλλιως τα περισσοτερα κινητα, ειναι 'αρκετα' αδιαβροχα απο μονα τους. 'Εχω δει βιντεο με το δικο μου, κατω απο το νερο, και ας μην ειναι αδιαβροχο' μου λεει. Απλα, οι εταιρειες δεν πανε να πιστοποιησουν ολα τους τα κινητα ως αδιαβροχα (+τα εξτρα κατασκευαστικα κοστη φυσικα-αλλα περα απο αυτο), γιατι αυτο κοστιζει.

Αρα, κατεληξε ο φιλος μου, που συζητησουμε οτι και στο παρον νημα, 'μην ανησυχεις, ναι, και με αφαιρουμενη μπαταρια, μια χαρα αδιαβροχο μπορει να ειναι'.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Το Samsung Galaxy S5  G900F διατηρεί την στεγανοποίηση του για βάθος 1.5 μέτρα, για 30 λεπτά.

Επάνω σε τραπέζι που χύνονται νεροπότηρα, δεν καταλαβαίνει τίποτα. 

Προϋπόθεση, το πίσω κάλυμμα να είναι γνήσιο Samsung. ή γνήσιο κάλυμμα φόρτισης εξ αποστάσεως = 90Ε τιμή όταν υπήρχε διαθέσιμο.        

Link to comment
Share on other sites

Κατεληξα σε samsung galaxy x cover pro. Δεν ειχα την 'ευκαιρια' να δοκιμασω την στεγανοτητα του. Εξαλλου, για καμια εκτακτη περισταση θελω να υπαρχει, οχι για να προκαλω φασεις...

Ελπιζω οτι οντως κανει αυτα που υποσχεται. Φαινεται στιβαρο.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, karib said:

Κατεληξα σε samsung galaxy x cover pro. Δεν ειχα την 'ευκαιρια' να δοκιμασω την στεγανοτητα του. Εξαλλου, για καμια εκτακτη περισταση θελω να υπαρχει, οχι για να προκαλω φασεις...

Ελπιζω οτι οντως κανει αυτα που υποσχεται. Φαινεται στιβαρο.

Μου κίνησες την περιέργεια να βρω βίντεο, το πίσω καπάκι έχει τον ίδιο σχεδιασμό με Galaxy S5 G900F, φλάντζα κλπ. Αυτό που οι μοντέρνες Android εκδόσεις δεν έχουν είναι το εύκολο μενού διαχείρισης  του Android 6.0 .

Για επαγγελματική χρήση ως τηλέφωνο, το γυρίζεις να μπαίνει μόνο ως 2G, και η μπαταρία θα κρατάει βδομάδα +  χωρίς φόρτιση.    

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...