Jump to content

Τέλος για το Street View το 2023


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ένας εύκολος τρόπος για να δείτε σχεδόν κάθε δρόμο του πλανήτη σε μορφή 360°, είναι να ανοίξετε το Street View της Google και μπορείτε να εξερευνήσετε πολλά σημεία! Ενώ η εφαρμογή Google Maps προσφέρει εδώ και καιρό έναν εύκολο τρόπο μετάβασης στο Street View, υπάρχει επίσης μια αποκλειστική εφαρμογή Street View σε Android και iOS.

Αυτή η αυτόνομη εφαρμογή εξυπηρετούσε δύο ξεχωριστές ομάδες ανθρώπων – αυτούς που ήθελαν να περιηγηθούν σε βάθος στο Street View και εκείνους που ήθελαν να συνεισφέρουν τις δικές τους εικόνες 360°. Λαμβάνοντας υπόψη ότι η πιο δημοφιλής εφαρμογή χαρτών της Google έχει υποστήριξη Street View και η Google προσφέρει μια εφαρμογή web “Street View Studio” για τους συνεργάτες, δεν θα πρέπει να αποτελεί έκπληξη το γεγονός ότι η εταιρεία ετοιμάζεται τώρα να κλείσει την εφαρμογή Street View.

Στην τελευταία ενημέρωση, έκδοση 2.0.0.484371618, η Google έχει ετοιμάσει ένα μεγάλο πακέτο με ειδοποιήσεις κατάργησης/τερματισμού λειτουργίας για την εφαρμογή Street View.

Στην ειδοποίηση, η Google επιβεβαιώνει ότι η εφαρμογή Street View πρόκειται να τερματιστεί στις 31 Μαρτίου 2023, ενθαρρύνοντας τους χρήστες να μεταβούν είτε στους Google Maps είτε στο Street View Studio.

Η εφαρμογή Street View καταργείται.

Η εφαρμογή καταργείται και η υποστήριξη θα λήξει στις 21 Μαρτίου 2023.

Για να δημοσιεύσετε το δικό σας βίντεο 360°, μεταβείτε στο Street View Studio. Για να προβάλετε το Street View και να προσθέσετε Photo Sphere, χρησιμοποιήστε τους Google Maps.

Ωστόσο, ένα χαρακτηριστικό που κλείνει πλήρως με την κατάργηση της εφαρμογής Street View είναι αυτό των “Photo Paths”. Τα Photo Paths που κυκλοφόρησαν για πρώτη φορά πέρυσι προορίζονταν να επιτρέψουν σε σχεδόν οποιονδήποτε με smartphone να συνεισφέρει απλές φωτογραφίες 2D ενός δρόμου ή μονοπατιού που δεν είχε ακόμη τεκμηριωθεί από το Street View. Σε αντίθεση με κάθε άλλη λειτουργία της εφαρμογής Street View, δεν υπάρχει αντικατάσταση των “Διαδρομών φωτογραφιών” στην εφαρμογή web ή στην εφαρμογή Google Maps.

[via]

back to the Article

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ανεξάρτητα από την πολιτική και το σχεδιασμό της Google, για το Street View, με έχει βοηθήσει αρκετά η ρωσική εφαρμογή Yandex σε περιοχές της Τουρκίας (Μ. Ασία, χωριά και κωμοπόλεις της τότε επαρχίας Βιθυνίας) στις οποίες δεν έχει περάσει το αυτ/το της Google.

Η φωτοληψία έγινε το 2014 αλλά τίποτε δεν έχει αλλάξει σ΄αυτές τις περιοχές και τα ελληνικά σπίτα διατηρούνται και αναγνωρίζονται από τους Έλληνες απογόνους και σήμερα.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Έχω πολλές φωτογραφίες 360° 

Τώρα που έκλεισε τι μου προτείνετε να κάνω; 

Θέλω να συνεχίσω να βγάζω φωτογραφίες 360° με το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, cristofer9680 said:

Έχω πολλές φωτογραφίες 360° 

Τώρα που έκλεισε τι μου προτείνετε να κάνω; 

Θέλω να συνεχίσω να βγάζω φωτογραφίες 360° με το κινητό.

https://www.mapillary.com/

Link to comment
Share on other sites

Έχω πολλές φωτογραφίες 360° 

Τώρα που έκλεισε τι μου προτείνετε να κάνω; 

Θέλω να συνεχίσω να βγάζω φωτογραφίες 360° με το κινητό.

Για να δω αν με βολεύει.

Αλλά γιατί πρέπει να κάνεις εγγραφή;

Edited by cristofer9680
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, cristofer9680 said:

Αλλά γιατί πρέπει να κάνεις εγγραφή;

για νομικους λογους. Πρεπει να ξερουν ποιος ανεβασε την φωτογραφια. Ακομα και ψευτικο id  να κανεις παλι θα εισαι εσυ που εκανες login

Link to comment
Share on other sites

Εκανα εγγραφή στο mapillary και διαπίστωσα αυτό που φοβόμουν.

Δεν έχει κα;μία σχέση με το Google Street View. Το βίντεο είναι πολύ μικρό και σκοτεινό ακόμη και σε κεντρικούς δρόμους της Αθήνας και δύσκολο στην πλοήγηση. 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, makap said:

Δεν έχει κα;μία σχέση με το Google Street View. Το βίντεο είναι πολύ μικρό και σκοτεινό ακόμη και σε κεντρικούς δρόμους της Αθήνας και δύσκολο στην πλοήγηση. 

δεν εχει καμια σχεση .... ???? εισαι σιγουρος για την ερμηνεια σε αυτο που εγραψες ? εγω βλεπω πολλες ομοιοτητες

Link to comment
Share on other sites

1. Η κάλυψη τουλάχιστον του Ελλαδικού χώρου είναι ελάχιστη.

2. Το βίντεο είναι πολύ μικρό σε διαστάσεις και σκοτεινό ακόμη και σε κεντρικούς δρόμους της Αθήνας (τεράστιο μειονέκτημα σε σχέση με το Google Street View)

3. Σε πολλές περιπτώσεις, όπως πχ στη Βασ. Σοφίας, έχει εικόνα από πεζό που περπατάει στο πεζοδρόμιο

Αυτά για αρχή γιατί δεν ασχολήθηκα περισσότερο. Είναι επόμενες αυτές οι ελλείψεις, σε σχέση με το Google Street View, αφού το υλικό του mapillary προέρχεται από ερασιτέχνες και όχι από επαγγελματικές ομάδες.

Δεν ξέρω τι εννοείς ως "ομοιότητες" και μάλιστα πολλές, γιατί μάλλον μιλάμε με διαφορετικά κριτήρια αξιολόγησης

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, makap said:

Αυτά για αρχή γιατί δεν ασχολήθηκα περισσότερο. Είναι επόμενες αυτές οι ελλείψεις, σε σχέση με το Google Street View, αφού το υλικό του mapillary προέρχεται από ερασιτέχνες και όχι από επαγγελματικές ομάδες.

εχεις μονος σου απαντησει ... σε αυτα που εσενα ΔΕΝ αρεσουν. Οι εταιρειες και οι ιδιωτες δεν ειναι το ιδιο πραγμα. Το δωρεαν και το επιπληρωμη δεν ειναι το ιδιο. Μια εταιρεια που επενδυει αρκετα Δις $ τον χρονο, που εχει στησει μια επιχειριση με κριτηρια το πολλαπλασιο κερδος, δεν ειναι το ιδιο. Οι ιδιωτες απλα κανουν την πλακα τους και σε γενικες γραμμες εχουν υλικο που αρεσει σε αυτους, με προσωπικα κριτηρια. Οταν το επαγγελματικο "κλεισει", τοτε βολευομαστε μονο με οτι υπαρχει. Ασε που για κλεισει της google μαλλον δεν υπηρχε ενδιαφερον απο τους πελατες. Ναι, πελατες > αυτους που συντηρουν την google

Link to comment
Share on other sites

Αατά που γράφεις ΔΕΝ δικαιολογούν, σε καμία περίπτωση, τις "πολλές ομοιότητες" που έγραψες παραπάνω.

Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...